Tamminga kan lening afbetalen Van Grunsven blijft aan de kant bij finale EK dressuur PZC Bo Hamburger mag weer fietsen Kostadinos Kederis is geen eendagsvlieg Radcliffe protesteert tegen start Jegorova Amerikaan Johnson overwint blessures en sprint naar goud 19 Polsstokhoogspringer verdient 5000 dollar met zesde plaats op WK Liefers naar halve finales van 1500 m Mia Audina uitgeschakeld Schorsing dreigt voor Del Olmo Menzo in technische staf KNVB Hargreaves in Engelse selectie Wüst manager bij Team Coast zaterdag 11 augustus 2001 Na olympisch goud veroverde de Griek Konstadinos Kederis ook de wereldtitel op de 200 meter. foto Lionel Cironneau/AP door Pim van Esschoten EDMONTON - De Griek die in Sydney de wereld op z'n kop zette, blijkt toch niet die een dagsvlieg te zijn waarvoor hij werd gehouden. Na olympisch goud veroverde Konstadinos Kederis ook de wereldtitel op de 200 meter. Weliswaar ontbraken grote jongens als Michael Johnson, Maurice Greene en Ato Boldon. „maar dat is niet mijn pro bleem," merkte de atleet van het eiland Lesbos terecht op. Hij was in de finale een klasse apart en zegevierde in 20,04 se conden. De strijd om de overige plakken was veel spannender. Drie atleten klokten een tijd van 20,20 seconden Uiteinde lijk kreeg de Jamaicaan Wil liams het zilver toebedeeld en ontvingen de Amerikanen Crawford en Collens beide brons. Wenkbrauwen werden destijds opgetrokken in Sydney toen Kederis pardoes de 200 meter won. Hi] had zich vorig jaar nergens laten zien in wedstrij den, maar bij de Spelen stond hij er ineens. En dan te bedenken dat zijn coach Christos Tzekos in 1997 voor twee jaar werd geschorst. nadat zijn groep van sprinters, onder wie ook Jekaterina Tha- nou en wereld-indoorkampi- oen Charalambros Papadias, voor een dopingcontrole was gevlucht tijdens een wedstrijd in Dortmund. Belediging De vraag na afloop aan Kederis was, hoe vaak hij buiten com petitie was gecontroleerd. „Vo rig jaar drie keer, dit seizoen ook," antwoordde hij keurig. Maar Tzekos schreeuwde ver volgens dat het een belediging was, die vragen over verboden middelen. Kederis liet zich ook dit sei zoen weer weinig zien. juni deed hij wel mee aan de Grand Pnx-wedstrijd in Athe ne, waar hij prompt won in 20,10 seconden, de op een na snelste tijd van het jaar. Daar na trok hij zich weer terug in training. In Edmonton kon hij de armen weer juichend in de lucht priemen. ,,Ik wil nu gaan rusten. Ik heb de laatste maanden hard ge werkt aan dit succes en wil nu graag bij m'n familie zijn." Hij laat dus weer het lucratieve circuit van topwedstrijden in Europa schieten Het blijft een vreemd fenomeen, die Konsta dinos Kederis. GPD door Pim van Esschoten EDMONTON - Sergei Boebka kent die kleine Chris Tamminga wel. „Slim mannetje," zei de tsaar van de polsstok in de da gen voorafgaande aan de WK- finale. Tamminga trainde drie jaar terug enige tijd in Monaco en wist dat ook de gelouterde Russische atleet daar verblijft. Zo kwam de Hagenaar hem te gen. „Hij is op de goede weg," vond Boebka. Chris Tamminga schoot op het WK uit z'n slof met een gedeelde zesde plaats bij de mondiale ti telstrijd, die werd gewronnen door Dmitri Markov met een reuzensprong van 6.05 meter. Vlekkeloos was de verrassende Nederlander geweest tot en met zijn sprong over 5.75 meter. En juist omdat hij tot op dat mo ment nog geen fout had ge maakt, leverde hem dat die hoge klassering op. Goed voor 5000 dollar prijzengeld van de LAAF, goed voor de A-status bij NOCNSF. „Kan ik m'n lening eindelijk af betalen," lachte hij na afloop droog. De lening die hij driejaar geleden afsloot om de halve we reld af te reizen op zoek naar mensen met kennis van de pols stok. Hij vond ze destijds in Mo naco, hij vindt het tegenwoor dig bij de Oezbeekse coach Valerie Kogan in Israel. „Ik heb zoveel geïnvesteerd in de hoop dat het er eens uit zou komen. Ik ben dolgelukkig dat het einde lijk is gelukt." Verder valt er wat Tamminga betreft weinig over geld te pra ten. „Ik ben een heel goede plan ner. Alleen kwam het financieel nooit uit." De finale van het WK in Edmon ton was zijn beste wedstrijd ooit geweest, realiseerde hij zich na afloop. Toen de lat op 5,85 meter werd gelegd - negen centimeter hoger dan zijn nationaal record - had Tamminga zich niet kans loos gevoeld. Wel was hij ver moeid. „Voor zo'n hoogte moet je echt heel goed zijn." Het lukte nog niet, maar coach Kogan ge looft er in. Hoewel Tamminga te klein en te licht mag lijken om een echte topper te worden, denkt hij dat 5,80 en zelfs 5,90 volgend jaar mogelijk is. Surplus Mannen als Dmitri Markov, de Australiër van Russische kom af, kunnen met een surplus aan fysieke kracht de stijvere stok ken aan en komen dus hoger. „Ik heb dit jaar heel veel aan m'n techniek gewerkt, de komende tijd moet ik weer aan de kracht gaan werken", aldus Tammin ga. Het is dat complexe geheel van snelheid, mentale en fysieke kracht, van acrobatiek. En be- 1 angri j khet kiezen van de j uiste stok. Als Tamminga na afloop nog even met z'n trainer praat, gaat het over 17,5 en 17,2. „Het heeft met buigkracht te ma ken," legt Tamminga uit. „Ik ben maar 66 kilo zwaar en ge bruik dus heel lichte stokken. Veel lichter dan een jongen als Markov aankan." Markov is deze avond onge naakbaar. Hij gokt met het overslaan van de aanvangs- hoogte van 5,50 meter, maakt twee fouten op 5,7 5 meter en ligt bijna uit de strijd. Maar hij her stelt zich en komt zelfs uit op een winnende sprong van 6,05 meter. Een hoogte die zelfs Boebka bij de greep naarzijnzes wereldtitels nooit heeft ge sprongen. Al die uren dat de finale duurt, heeft Rens Blom op de baan moeten wachten tot z'n aftocht. Drie keer ging het fout op 5,50 meter, de aanvangshoogte. En dat is nu precies waar de Lim burger niet tegen kan. „Ik werd met tranen in de ogen uitge schakeld bij de Olympische Spelen in Sydney, nu is het weer een debacle Het is zo jammer", jammert hij. Blij zijn voor zijn maatje Chris Tamminga. Iets beters kon Rens Blom niet halen uit z'n lange avond van wachten. Het was een schrale troost. De Nooijer geopereerd aan blindedarm HEERENVEEN - Dennis de Nooijer is gisteren ge opereerd aan zijn blinde darm. De Heerenveen-speler ging in eerste instantie voor een echo naar het zie kenhuis vanwege buik klachten. Toen hij terug kwam voor de uitslag daarvan, bleek een opera tie aan de blindedarm on vermijdelijk. Dennis de Nooijer ging gisteravond direct onder het mes. Hoe lang de Oost-Souburger, die dit jaar achtervolgd wordt door tegenslagen, uit de roulatie is, is nog niet bekend. Chris Tamminga is onderweg naar de lat die op 5.75 meter ligt. Die hoogte overschreed hij op het WK in zijn eerste poging. fotoWFA van onze sportredactie EDMONTON - Paula Radcliffe liet zich donderdagavond gel den bij de wereldkampioen schappen atletiek in Edmonton. De wereldkampioene cross country deed dat niet op de atle tiekbaan zelf, maar vanaf de zij lijn. De Britse atlete protesteerde met teamgenote Haylev Tullett tegen de deelname van de Rus sin Olga Jegorova aan de series van de 5000 meter. Het tweetal hield vlak voor de start van Je gorova een spandoek met de tekst 'Epo-valsspelers weg' om hoog. De aanwezigheid van Jegorova in Edmonton is omstreden. On langs werd de Russische bij wedstrijden in Parijs op doping gecontroleerd. In de urine van de loopster zaten sporen van Epo-gebruik. Jegorova ontliep een schorsing omdat de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) uiteindelijk constateerde dat er procedure fouten bij de controle waren gemaakt. Ook de Roemeense Gabriela Szabo was tegen de start van Je gorova op de WK. In eerste in stantie kondigde de wereld kampioene van de 1500 meter aan de 5 kilometer te boycotten. Donderdagavond liepen ze ech ter tegen elkaar in de eerste se rie. Szabo eindigde als vierde, Jegorova als tweede. Beiden plaatsten zich voor de finale. ..Ik heb het doek niet gezien, maar steun het initiatief van harte", verklaarde Szabo na de race. Jegorova werd in Edmonton nogmaals gecontroleerd. Net als diverse andere atleten. De IAAF maakte bekend dat een atleet positief is bevonden, zonder de naam te noemen. Wel wilde de federatie kwijt dat het bij het positieve geval niet om Jegoro va ging. RTR EDMONTON - Gert-Jan Lie fers heeft zich in Edmonton ge plaatst voor de halve finale van de 1500 meter. De 22-jarige Arnhemse atleet eindigde in de tweede serie van de eerste ronde als vijfde. Liefers liep de af stand in 3 minuten en 37,37 se conden. Een plaats bij de eerste zes volstond voor de volgende ronde. Liefers liep een geslepen race. Hij zat in de slotronde bij de zes atleten die een gat sloegen met de rest. „Ik zag in de laatste bocht al dat we loslagen", aldus Liefers. „Ik heb de Engelsman White- man nog gepakt en daarna al leen maar omgekeken om zeker te weten dat er niemand aan kwam Iedere stap die je spaart, betekent in de volgende race weer een stap harder." ANP door Gert Lammerink VERDEN - Anky van Grunsven is waarschijnlijk niet meer van de partij als morgen de ontkno ping van de Europese titelstrijd dressuur plaatsvindt in het Duitse plaatsje Verden. Elk land moet voor na afloop van de landenwedstrijd, waarin Nederland zoals gebruikelijk zilver won, zijn minste ruiter la ten vallen. Tegen alle gewoon ten in is dat bij de vaderlandse equipe Anky van Grunsven Olympisch kampioen, Europees kampioen, tienvoudig Neder lands kampioen. „Ik had het zien aankomen", zei Van Grunsven gisteren. „De an dere leden van onze ploeg zijn sterk. Dat ik de minste van de vier ben is niet onverwacht. Eerlijk gezegd ben ik wel teleur gesteld in mijn proef. Die had ik iets beter verwacht." Van Grunsven behaalde haar successen met Bonfire. Het 'gouden paard' van Sydney ging vorig jaar met pensioen. Voor Van Grunsven betreft het nu een tussenjaar. Door blessures kon ze ook nog eens niet altijd be schikken over al haar paarden. Het was voornamelijk Gestion Idool, waarop ze dit seizoen reed. Ook in Verden was dat haar troef. „Bij de landenwed strijd in Aken en Arnhem ging het goed. Ik heb het dier een maand rust gegeven voor dit EK. Misschien had ik dat niet moeten doen. Bij Bonfire wist ik altijd precies hoe het moest gaan. Nu is het soms nog zoeken. Ik vind dat een uitdaging." Voor de komende jaren rekent Van Grunsven vooral op Joker en Crack. „Ik hoop er dan vol gend jaar weer echt bij te zijn", verklaarde de amazone uit Bra bant. Bondscoach Jurgen Kos- chel verwacht de komende jaren grootse daden van Van Gruns ven en Idool. „Dat paard is haar op het lijf geschreven Of ze me teen weer voor goud gaat weet ik niet. Maar om de bovenste plaatsen zal Anky zeker weer gaan meedoen." De gouden me daille ging, als altijd, naar Duitsland. In Verden kwam Nederland in de ring met de combinaties Arjen Teeuwis- sen/Goliath, Gonnelien Ro- thenberger/Weyden, Ellen Bon- tje/Silvano en Anky van Gruns- ven/Idool. In 1995, 1997 en 1999 (Papen dal) won Nederland eveneens zilver op het EK. In al de geval len maakte Anky van Grunsven met Bonfire deel uit van de ploeg. Beste Nederlander in het individuele klassement is nu Arjen Teeuwen. Hij maakt nog kans op individueel brons. De beslissing daarover valt mor gen, met de kiir op muziek. ANP Ellen Bontje reed op Silvano een goede eerste proef. foto AP BRUNEI - Mia Audina heeft de halve eindstrijd van de World Grand Pnxfinale in Brunei niet gehaald. In een spannende wedstrijd moest ze uiteindelijk buigen voor de Chinese num mer één van de wereld Zhou Mi: 5-7 7-2 7-5 2-7 0-7Audina, in de eerste groepswedstrijd nog te sterk voor de Indonesische Ellen Angelina, eindigde als tweede in de poule. ANP PARIJS - Wielrenner Txema del Olmo kan een schorsing van zes maanden tegemoet zien. De Spanjaard van de Euskaltel- ploeg werd op de eerste dag van de Ronde van Frankrijk posi tief getest op het gebruik van het verboden middel EPO. Ook de contra-expertise wees gisteren uit dat de 28-jarige renner heeft gebruikt. ANP ZEIST - Stanley Menzo maakt komend seizoen deel uit van de technische staf van de KNVB. De oud-doelman van Ajax en het Nederlandse elftal tekende een eenjarig parttime-con tract bij de Nederlandse voetbalbond. Menzo zal bij verschillende nationale selecties fungeren als assistent-trainer. Maandag vliegt hij met Jong Oranje naar Engeland waar hij tijdens de voorbereiding op de vriend schappelijke wedstrijd in Reading assistent is van Mark Wot- te. Menzo begon zijn carrière in 1985 bij Haarlem en verhuis de een jaar later naar Ajax. Hij verbleef elf jaar in Amsterdam en boekte daar zijn grootste successen. Daarna verdedigde hij nog het doel van PSV, Lierse SK en Bordeaux. In 1999 keerde Menzo terug naar Ajax, maar werd hij korte tijd later afge keurd. Hij staat nu onder de lat bij zondaghoofdklasser AGOW. ANP LONDEN - Bondscoach Sven Goran Eriksson heeft Owen Hargreaves opgenomen in de voetbalselectie van Engeland voor de vriendschappelijke interland tegen het Nederlands elftal woensdagavond in het Londense stadion White Hart Lane. Het is voor de eerste keer dat de middenvelder van Bayern München voor een A-interland is opgeroepen. De oe feninterland in het stadion van Tottenham Hotspur is voor Engeland en Nederland de laatste test voor een cruciale wed strijd in de WK-kwalificatie. Oranje strijdt op 1 september bij Ierland voor de laatste mogelijkheid op deelname aan het WK 2002 in Japan en Zuid-Korea. Engeland speelt op dezelfde dag in München tegen aartsrivaal Duitsland Selectie Engeland. Doelman: Wright (Arsenal), James (West Ham United), Martyn (Leeds United) Verdedigers: Phil Neville (Manches ter United), Garry Neville (Manchester United), Cole (Arsenal), Brown (Manchester United), Powel (Charlton Athletic), Carragher (Liverpool), Mills (Leeds United), Keown (Arsenal), Southgate (Mid dlesbrough), Ehiogu (Middlesbrough). Middenvelders: Gerrard (Li verpool), Beckham (Manchester United), Scholes (Manchester Uni ted), But (Manchester United), Hargreaves (Bayern München), Car- rick (West Ham United), Barmby (Liverpool) en Lampard (Chelsea). Aanvallers: Fowler (Liverpool), Heskey (Liverpool), Oioen (Liver pool), Smith (Leeds United), Cole (Manchester United). ANP ESSEN - Marcel Wüst is volgend seizoen als manager actief bij de Duitse wielerformatie Team Coast. De 34-jarige ex- renner van Festina moest zijn fiets noodgedwongen aan de kant zetten, nadat hij ruim een jaar geleden bij een val zijn ge zichtsvermogen in zijn rechteroog verloor. Naast de sportieve aspecten is Wüst ook verantwoordelijk voor mediacontacten en sponsoring. Hij neemt zijn ploegleider Juan Fernandez (ook Festina) mee naar Team Coast. DPA door Marc van Veen EDMONTON - Zijn laatste gro te overwinning dateerde alweer van vier jaar geleden. Ook toen werd Allen Johnson wereld kampioen op de 110 meter hor den. Dat was hem daarvoor in 1995 ook al gelukt. In het tus- sengelegen jaar haalde de Ame rikaanse atleet ook nog even olympisch goud op in Atlanta. Maar na 1997 viel hij weg. Geplaagd door tal van blessures kwam hij nooit meer tot een echte topprestatie. In Sydney was hij er vorig jaar wel bij. maar verdween zijn vierde plaats in de vergetelheid. Op het WK in Edmonton was het weer raak. Johnson versloeg de Cubaanse olympisch kampioen Garcia en mocht zich voor de derde keer in zijn loopbaan 's werelds beste hordenloper op de korte afstand noemen. „Ik wist niet waar ik stond, toen ik hier arriveerde. Het was zeker geen perfecte race. Horden drie en vier heb ik geraakt, vervol gens kwam Garcia heel dicht op mij af. Alsof hij probeerde mij een fout te laten maken. Moei lijk, maar ik ben heel blij met mijn derde wereldtitel. Ik ben weer terug", aldus de Ameri kaan. Garcia moest, evenals twee jaar geleden in Sevilla, ge noegen nemen met zilver. Bij het snelwandelen was de Russische Olimpiada Ivanova een klasse apart op de twintig kilometer. Waar andere favorie ten weer eens te vaak tegen een streng jurylid aanliepen, bleef ze stug doorwandelen. Ivanova heeft de beste tijd op het onder deel in haar bezit, maargeldtals omstreden. De Russische was twee jaar uit het circuit wegens dopegebruik en werd vier jaar geleden op de WK als nummer twee op de tien kilometer nog gediskwalifi ceerd. Jury Donderdagnacht bleven er on derweg door inmenging van de jury weinig echte concurrenten over. Titelverdedigster Liu uit China werd net als op de Olym pische Spelen in Sydney gedis kwalificeerd wegens een on rechtmatige techniek De Australische Jane Saville. in Sydney op 200 meter van de streep door een jurylid van olympisch goud beroofd, haalde ook nu het einde niet. ANP ':v- v- a van onze sportredactie KOPENHAGEN - De Deense confederatie van sport (DIF) heeft wielrenner Bo Hamburger vrijgesproken van doping. De coureur van CSC/Tiscali werd in april een dag na de Waalse Pijl bij een overwachte controle betrapt op het gebruik van het verboden middel Epo. De vrijspraak volgt op proble men die zich voordeden bij de contra-expertise die uitgevoerd werd op 11 juni in Lausanne. Die test vertoonde twee ver schillende resultaten: volgens de één was Hamburger positief en volgens de andere negatief. Toen het DIF aanvankelijk stel de dat de contra-expertise posi tief was, dreigde Hamburger de Internationale Wielerunie voor het gerecht te slepen, omdat zijn advocaat en medisch expert, beiden aanwezig op 11 juni, hem verzekerden dat het een nega tief resultaat betrof Volgens Ejnar Dalberg-Larsen, voorzitter van het anti-doping- comité van de DIF, geniet Ham burger door de problemen bij de contra-expertise, het voordeel van de twijfel. Bjarne Riis, sportdirecteur van CSC/Tiscali, heeft inmiddels besloten om Hamburger weer in de groep op te nemen. Onmiddellijk na de positieve test op 19 april had hét Deense team de renner ge schorst. Hamburger, tweede op het WK 1997, verklaarde opgelucht te zijn na enkele 'helse maanden', maar weet nog niet of hij terug naar CSC gaat. „Ik droom ervan om in Spanje te fietsen", zei de coureur die nog bedenktijd no dig heeft. „Want ik wil zeker geen beslissingen op basis van rancune nemen." AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19