Oorlogsmuseum in Westkapelle Viel er maar eens een buitje Vissers bereid tot vangstbeperking schol en kabeljauw Vlissingen loopt uit voor Jody Bernal Incident kerncentrale door menselijk falen Politie in het nauw bij snelheidscontrole Langgekoesterde wens eindelijk in vervulling Jongen loopt brandwonden op bij kart-ongeluk in Middelburg Geen arrestaties in drugspand Vijftig kilo vis gestolen in Breskens zilt 2001 GROTE KERK VEERE zeeuwse almanak Mar jon door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederland se vissers zijn bereid het eer ste kwartaal van 2002 min der naar zee te gaan om ka beljauw en geslachtsrijpe schol te sparen. Het Productschap Vis heeft dit voorgesteld aan de Euro pese Commissie in het kader van de discussie over een de finitief herstelplan voor de kabeljauw in de Noordzee. Gebieden waar veel jonge kabeljauw voorkomt, zou den ook tijdelijk gesloten moeten worden en het schap wil Noordzeebreed een ver bod voor het vissen in het weekeinde. De Nederlandse visserij werkt al nauwelijks in het weekeinde. Met de voorstel len wil het Productschap Vis voor alles voorkomen dat Brussel opnieuw grote delen van de Noordzee sluit, zoals dit voorjaar is gebeurd. Eu ropa trof die noodmaatregel, omdat de kabeljauwstand in de Noordzee er zeer slecht voorstond. Met de kabeljauw in de Noordzee gaat het nog steeds niet goed. MIDDEN zaterdag 11 augustus 2001 Als warme broodjes... foto Lex de Meester door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Het Bellamypark in Vlis singen is gisteravond volgelopen met jong en oud die een glimp probeerden op te vangen van Jody Bernal. De zanger die vorig jaar een enorme zomerhit scoorde met het nummer Que si, que no sloot swin gend de eerste dag van de Vlissingse Stadsfeesten af. De feesten duren nog tot zondagavond. Zittend op de schouders van hun vaders, wachtten tientallen jonge kinderen op de komst van hun idool Een presentator drukte er bij de massaal toegestroomde bezoekers op aan vooral niet naar voren te duwen omdat veel kleine kinderen voor aan stonden. Maar van duwen was nau welijks sprake. Ook niet toen de zanger - een half uur later dan gepland - het met vuurwerk verlichtte podium betrad. Zo dra zijn grote hit werd ingezet, zong en danste het publiek enthousiast mee De stadsfeesten zijn een initiatief van de horeca- en winkeliersvereniging in Vlis singen die behalve optredens, het hele weekeinde gevuld hebben met braderie en theater. Ook overdag werd er muziek ge maakt. Op het Scheldeplein speelde de groep 'Real joy in Christ' gistermiddag Caribisch getinte muziek. Een enkele toe- schou vver liet zich verleiden tot een paar danspasjes. Winkeliers boden in hun kraampjes de laatste koopjes - van sport- sok tot oliebol - aan. Op de Oude Markt vermaakten de kinderen zich op een springkussen en in de draaimolen. Vandaag begint het muziekprogramma om 16.00 uur met The Bouncers, gevolgd door Flat Out en The Dawn. Overdag ver maakt theatergroep Jazooo het winke lend publiek met cabaret en toneelstuk jes. Naast deze theatergroep zijn er het1 hele weekend diverse straatartiesten te bewonderen in het centrum. Zondag zijn de winkels in het centrum open en treden vanaf 16.00 uur Jammah Tammah, The Beatles Revival Band en de Gibson Brothers op. Vandaag en morgen gaan de festiviteiten door tot 24.00 uur. door Jacques Cats WESTKAPELLE - Door het Polderhuis in Westkapelle een museale bestemming te geven wordt een al lang gekoesterde Zeeuwse wens vervuld om het oorlogsverleden een permanen te plek te geven. De oude plan nen voor de oprichting van een Atlantikwal-museum worden MIDDELBURG - Een 16-jarige jongen uit Eindhoven heeft donderdagmiddag tweede graads brandwonden opgelo pen aan hand en bovenbeen na een ongeluk op de kartbaan in Middelburg. Het slachtoffer vloog na een stuurfout uit de bocht. Zijn kart kwam onder de beschermban- den langs de baan terecht en vatte vlam. De bedrijfsleider van Indoor Karting Middelburg vermoedt dat de dop van de benzinetank door de klap is losgeschoten. Medewerkers van de kartbaan blusten de brand en belden het alarmnummer 112. De jongen is opgenomen in het Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. VLISSINGEN - Bij de drugsin- val donderdag in een pand aan de Schuitvaartgracht in Vlis singen zijn geen goederen in be slag genomen of mensen aange houden. Dat heeft de politie gisteren be kend gemaakt. Verdere medede lingen worden niet gedaan. De politie en douane vielen aan het einde van de middag het pand binnen en doorzochten het met honden. ingebed in de nieuwe functie van het voormalige water schapsgebouw onder aan de zeedijk. Dat juist op die plek de aan dacht zal worden gericht op de van Noorwegen tot ver in Frankrijk doorlopende Duitse verdedigingslinie heeft te ma ken met de voor Westkapelle en Walcheren zo traumatische pe riode van de inundatie en de landing van de geallieerde troe pen bij het dijkdorp. Burgemeester en wethouders van de gemeente Veere buigen zich volgende week over het be drijfsplan Polderhuis. Dat voorziet in de inrichting van een multifunctioneel ontmoetings centrum waar exposities, hore ca en merchandising moeten sa mengaan in een totaalformule. Naast de gevolgen van de door breking van de Atlantikwal staan dijk, dorp en cultuurbe houd van Westkapelle centraal. Dijk 'Westkapelle is', zo meldt het bedrijfsplan in een voorwoord, 'feitelijk de enige plaats aan de Nederlandse kust die niet door duinen wordt beschermd. De dijk, met eigen handen aange legd door de bevolking, behoedt het dorp tegen het geweld van de zee. De strijd tegen de zee is dan ook de rode draad door de historie van Westkapelle en is medebepalend voor de identi teit van zijn bewoners'. Het Polderhuis moet als trek pleister gaan fungeren voor de toerist en recreant die, op weg naar Domburg of Zoutelande, Westkapelle tot nu toe slechts een vluchtig oponthoud waar dig acht. Bezoekerspotentieel lijkt voldoende aanwezig: op basis van autotellingen wordt het aantal bezoekers van de dijk van Westkapelle op 200.000 personen per jaar geschat. Naast educatie en vermaak biedt het pand straks plaats aan de 'Polderkeuken', die eenvou dige gerechten zal presenteren, van hutspot tot griesmeelpud- ding. pagina 14: uitgelicht door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Interesse- groep Kalkar, die tegen kern energie is, heeft de Tweede Ka mer opmerkzaam gemaakt op de oorzaak van een incident in de kerncentrale Borssele, waar door de fabriek op 30 juli enkele uren buiten bedrijf is geweest. Volgens de groep heeft zich een bijna-ramp voltrokken. „On zin", reageert kerncentrale-di recteur J. Bongers, „het is jam mer dat die mensen geen contact met ons hebben opgenomen om informatie in te winnen." De brief van de Interessegroep Kalkar aan de Kamer is behoor lijk zwaar aangezet. De Kernfy sische Dienst zou verzwegen hebben dat de uitschakeling van de kei ncentrale enkele we ken geleden veroorzaakt is door een menselijke fout. Dat had, volgens briefschrijver K. J. Broers uit Hoorn, wel moeten gebeuren. Broers heeft bij de brief een let terlijk verslag gedaan van een telefoongesprek met een sto- ringsdeskundige van de Kern fysische Dienst. Die vertelt on omwonden dat iemand van de kerncentrale per ogenblik een verkeerde knop indrukte, waar door niet een dieselgenerator werd uitgeschakeld, maar een stroomleiding. Dat gaf een sto ring in het koelwatersysteem, waarna de centrale automa tisch van het net afging. Uit vei ligheidsoverwegingen Bongers vindt de reactie van de Interessegroep Kalkar overdre ven. Hij kan zich ook niet voor stellen dat Kamerleden dit seri eus nemen. De kerncentrale staat, aldus de directeur, open voor iedereen. „De leden van deze groep kun nen dan zien dat er mensen van vlees en bloed werken. Die hun verantwoordelijkheid kennen. D. Samsom van Greenpeace kan ook niet zoveel met de brief. „Het is bekend dat de meeste onverwachte storingen in kern centrales door menselijke fou ten worden veroorzaakt. Dat is ook de reden waarom wij tegen kernenergie zijn, maar uit de brief van deze groepering maak ik op dat het veiligheidssysteem van Borssele heeft gewerkt." BRESKENS - Uit een marktwagen van vishan del S. Scheele uit Groede is in Breskens tussen don derdagavond en vrijdag ochtend ongeveer vijftig kilo vis gestolen. De wagen stond gepar keerd aan is op het par keerterrein aan de Kaai. De dieven hebben met na me duurdere vissoorten als paling, tong, victoria- baars en gepelde garnalen weggenomen. De toegang tot de marktwagen is ge forceerd. (Advertentie) Advertentie zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg door Jan van Damme Een doorstoofde zomerdag. De combine schuift in een wolk van stof door een zee van aren. Stro blijft in keurige ba nen op het veld achter. Als de dorser tenminste zijn roer recht heeft gehouden. Het stro geurt, warm en geel. Het kriebelt, al tijd weer. Waar blijven ze nou met de pers, de tractoren, de strowagens? Op het computerscherm in de verduisterde hobbykamer, waar zomer noch winter door dringen, vragen veelkoppige en vuurspuwende monsters niet aflatende aandacht. Ai, bijna dood, level zestien is nog net even te moeilijk. Maar dat is een kwestie van een paar uur. Hoezo te lang achter het beeldscherm, het is toch vakantie? Je zet door. 'Zoonliefs' mogen dan in hun puberale overmoed geen boodschap hebben aan knisperende strovelden, een va der heeft zijn plichten. Onder de tot weerbarstige stekels gegeide kapsels moet zo langzamerhand toch enig besef van vroeger doordringen. Vind je. Waar te beginnen? Op een akker langs de weg naar het strand, er gens in de polders tussen Groede en de Westerschelde. Ook au gustus, maar dan een ruime der tig jaar geleden. Vóór de laatste dijkverzwaring dus, die duinen aan de binnenkant van de dijk deed opduiken en auto's op de Panoramaweg zicht op zee bood. In dorpen als Groede had je nog in bijna elke straat twee bakkers en een fietsenmaker. En niet te vergeten Juffrouw Van de Gazelle, die een geheimzinnig winkeltje vol salmiakken en karrewielen van vijf cent had. Vakantie. De kustzone van Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen is eind jaren zestig al in trek. Het oogt nog niet zo gelikt allemaal, maar de Oosterburen hebben de charme van de verscholen dijk- huisjes en pittoreske dorpsstra ten eerder ontdekt dan de eigen wakkere burgers. Minder kapi taalkrachtige rustzoekers strij ken neer op camping Nooitge- dacht of camping De Hulster. Kan een vakantie één groot ver langen naar regen zijn? Toen wel. Thuis hadden we een be drijf, dat enigszins tegen het boerenbestaan aanschurkte. 's Zomers haalde mijn vader hooi en stro van het land in de omgeving van Groede - of, beter gezegd, de Groe. Voor de stede lingen onder ons: hooi is ge droogd gras, stro is wat er na het dorsen overblijft van de tarwe- Weidse akkers met een goudgele glans. of gersthalmen. Voor dat ar beidsintensieve werk hadden we een legertje seizoenswerkers en gespecialiseerde apparatuur: een pers, om het stro tot balen van zo'n twintig kilo te persen; een ladder waarmee de balen van de akker op een kar konden worden gemikt; en uiteraard tractoren, strokarren en vracht auto's. Als tienjarige kon ik net bij de koppeling van de tractor. Ik werd een vaste kracht, die ook het echte handwerk snel onder de knie kreeg. Voor de eerstvol gende tien tot twaalf jaar wist ik wat te doen in de vakantie. Stekelige stoppels zijn niet ge schikt voor sandalenlopers. Met stevige boots - die waren toen toch in de mode - stap je over de akker. Vierhonderd meter heen, vierhonderd meter terug. Hon derden, duizenden balen stro, rij na rijDe opdracht die je van thuis meekreeg is eenduidig: HERINNERING voeg drie rijen samen en zorg dat er minstens een meter ruim te tussen de strobalen blijft. In de praktijk komt dat neer op veel gesleep. Eerst de baal links naar de middelste rijdan de baal rechts. Enzovoorts enzo voorts enzovoorts. Later komen de anderen met de tractor en de stroladder. Als de strobalen net jes verdeeld over de akker lig gen kan er in een constant tem po worden geladen Een fles prik - in IJzendijke ge botteld suikerwater met bub bels - ligt strategisch verstopt. De limonade is één van de at tracties die de dag kleur geeft. Je leert je zinnen op oneindig te zetten, In de verte trekken va kantiegangers massaal over de dij k naar zand en zeeEen enke le keer groet een goedgemutste passant: 'Lekker warm vandaag hé.Je weet dat het pas weer een beetje spannend wordt als de laadploeg met veel mo torgeronk en rokende uitlaten aan de einder verschijnt. Dat waren jóuw vakanties in Zeeland, zegje tegen de niet eens aandacht veinzende zwoe gers achter de computer Zomer na zomer. Blaren worden na ver loop van tijd eelt, leg je uit. Ech- foto Peter Nicolai te werkmansknuisten. Je leeft met het weer. Geen regen, geen rust. Je speurt elke dag de veel te blauwe lucht af. Regen betekent vrije tijd Liefst een buitje, want als er te veel valt staan de ten nisbanen - waar je in die jaren Arthur Ashe speelt - blank. De tijd heelt. Na zo'n dertig jaar krijgen die verre zomers op weidse akkers een goudgele glans. Heimwee. Naar het stof, de blaren, de eenzaamheid en - toch ook - de saamhorigheid. Het knisperen van stro, net voor het in balen wordt geperst. Daar heb je geen weet van als je in een geblindeerde kamer in een beeldscherm vol fantasiemon sters verdrinkt. De computerboys zijn het van harte met je eens Ze hebben net level zestien gehaald, dus zijn ze bereid met alles in te stemmen. Wat zullen zij zich over dertig jaar van hun zomers in Zeeland herinneren? door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft zich donderdag bij een groot aantal Zeeuws- Vlamingen niet bepaald popu lair gemaakt. Bij een snelheids controle op de Axelsestraat, donderdagmiddag, werden 670 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Een groep snel heidsovertreders pikte dit niet en ging bij de controleur verhaal halen. Die voelde zich bedreigd en riep de hulp in van collega's, die hem moesten ontzetten. De Axelsestraat in Terneuzen kent sinds jaar en dag een 50-ki- lometerregime. Delen van de straat zijn de voorbije maanden heringericht. Het straatdeel tussen de afslag Zuidlandstraat en Jacob Catsstraat wordt mo menteel onder handen geno men. In verband met de werk zaamheden geldt op dat deel van de straat al geruime tijd een snelheidsbeperking. Er mag slechts dertig kilometer worden gereden. Op dat straatdeel stond donder dagmiddag een radarpost van de politie. Veertienhonderd au to's passeerden en in totaal wer den er 670 passanten op de bon geslingerd. Een grote groep mensen nam daar geen genoe gen mee, omdat de snelheidsbe perking niet duidelijk was aan gegeven en de enkele borden die er wel stonden aan het zicht ont trokken werden door vrachtwa gens. Verschillende automobilisten probeerden dit kenbaar te ma ken aan de controlerende agent, maar toen er meer dan tien ver bolgen automobilisten bij hem stonden voelde hij zich bedreigd en riep hij assistentie in. Zeven collega-dienders schoten de man te hulp en weigerden ver volgens de verklaringen van de boze weggebruikers op te teke nen. Uiteindelijk mocht een kleine delegatie van de automo bilisten op het Terneuzense bu reau haar grieven spuien Districtschef M. Siderius van de politie in Zeeuws-Vlaanderen bevestigde vrijdag dat er op de Axelsestraat wat probleempjes waren geweest. „De verklaring van de mensen is opgetekend en ook heeft één van onze techni sche mensen op het straatdeel enige foto's genomen. De klacht van de automobilisten betrof niet zozeer onze controle, maar meer het feit dat het zicht op de verkeersborden slecht was, Overigens was de bebording wel juist. Ter plaatse geldt een snel heidsbeperking en dan mag er gecontroleerd worden", zei Si derius. Wat er nu met de bekeuringen gebeurd kon de politiechef niet zeggen. Verschillende bekeurde automobilisten hebben kenbaar gemaakt bij justitie beroep aan te zullen tekenen Overigens wordt het bewuste deel van de Axelsestraat maandag weer voor al het verkeer afgesloten. (Advertentie) zaterdag 10 augustus t/m 2 september WORLD PRESS PHOTO 2001 fk open: dageSpis van 11-17 uur's zondags 13-17 uur Toegang 5,00 donderdag 16 augustus 20.00 uur WERELD JEUGD ORKEST dirigent ROBERTO PATERNOSTRO soliste YAYOITODA viool George BIZET - Suite uit Carmen Tristan KEURIS - vioolconcert Serge PROKOFJEV - vijfde Symfonie Kaarten in voorverkoop: kassa Grote Kerk 20,00 Reserveren via letetoon 22,50 op 011W23650 en 501829 Concert in samenwerking mei hel Concertgebouw Amsterdam Onze eigen Marjon De Hond, daar mogen wij graag het weer van vernemen. Ze komt van Tholen en dat schept een band. Uit haar mond klinkt de na dering van een depressie heel wat minder troosteloos. Laat de buien maar over trekken, als Marjon maar blijft. Na veel buitensporig warm weer meldde de Zeeuwse weervrouw onlangs dat het een stuk koeler zou gaan worden. Op dat moment was er in de huiskamers meer aandacht voor het kapsel van de weer- profete. Ja, ja, dacht iedereen: een stuk koeler, maar ook een stuk korter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11