ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bloedbad in Israël na aanslag PZi Meningokok eist opnieuw slachtoffer Cerestar moet besmeurde auto's laten overspuiten |M|aRRH| Een oorlogskerkhof voor opera op Neeltje Jans Iliiiiiiiiiiqiiiiiiiiiiil Curagao Nederlands gezin onder negentien doden in pizzeria Jeruzalem Campagne tegen linksrijden Bosnische militairen voor tribunaal Consumptie op terras duurder Davids en De Boer bij Oranje Treinverkeer stil door storing Keuringdienst slaat alarm over giftige garnalen (liïïia »*£«g9 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 18° 113° NW 4 Enkele bui Enkele buien, maar ook momenten met zon. Matige tot vrij krachtige noord westenwind. Maxima rond 18 graden. 244e jaargang no. 188 vrijdag 10 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 Morgen in bijlage reizen: internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland TEL AVIV - Negentien mensen, onder wie zes kinderen, zijn gistermid dag om het leven gekomen bij een van de zwaarste bomaanslagen in Israël sinds het begin van de Pa lestijnse Aksa-intifada, vorig jaar september. On der de dodelijke slachtof fers zijn een Nederlandse vader, moeder en drie kin deren. Het gezin woonde in Israël. Twee andere kin deren van Nederlandse oorsprong zijn licht ge wond geraakt. Een Palestijnse zelfmoordcom mando bracht een lading explo sieven tot ontploffing in een druk bezocht filiaal van de Sbarro-restaurantketen in het hart van Jeruzalem. Het effect van de explosie, verhevigd door honderden spijkers, blies de ge vel uit de pizzeria en deed tien tallen mensen op straat belan den. Gisteravond werden nog negentig slachtoffers in zieken huizen behandeld. Zeker tien van hen zijn er ernstig aan toe. Vergelding Israël reageerde vannacht door met raketten een Palestijnse politiepost in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever in de as te leggen. Dat hebben bron nen binnen de Palestijnse vei ligheidsdienst gemeld.Het is onbekend of er slachtoffers vie len. Volgens een regeringsbron is Een Israëlische politieman doorzoekt de verwoeste pizzeria. premier Sharon niet uit op scherpe escalatie van het ge weld. Kort na de aanslag ont hulde de radicale organisatie Islamitische Jihad via het Liba nese televisiestation 'Al Manar eigendom van de Hezbollah, dat een van haar 'martelaren van de Jeruzalem-brigades' de actie foto André Durand/EPA heeft uitgevoerd. Hij werd voor gesteld als Hoessein Omar Abu Na'asseh, 23 jaar oud en afkom stig uit Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Óp het moment van de aanslag, lunchtijd, was het Sbarro-restaurant aan de Jaffastraat vol mensen. Door de aanwezigheid van een grote televisiestudio in de on middellijke omgeving waren er al een paar minuten na de ex plosie cameraploegen ter plek ke. Israëlische en buitenlandse stations zonden een groot deel van de middag rechtstreeks beelden uit van de hartver scheurende en bloedige tafere len in de buurt van het restau rant. Het bureau van de Palestijnse leider Jasser Arafat gaf na enke le uren een verklaring uit waar in „alle aanslagen op burgers, Israëliërs of Palestijnen" wer den veroordeeld en Israël werd opgeroepen tot een gezamenlij ke verklaring „voor een alom vattend staakt-het-vuren". De Amerikaanse president Ge orge Bush veroordeelde de aan slag vanuit zijn vakantiever blijf in Texas en eiste dat Arafat de verantwoordelijken arres teert en onmiddellijke, aanhou dende actie onderneemt om ter- reuraanslagen in de toekomst te voorkomen. Oproep Ook in Frankrijk, Rusland en Egypte is de aanslag veroor deeld. In Palestijnse vluchtelin genkampen in Libanon echter gingen mensen de straat op om elkaar te feliciteren. De Nederlandse regering roept Is raël op tot de grootst mogelijke zelfbeheersing om verdere es calatie van het conflict te voor komen. GPD/AP pagina 2: aanslag kwam niet onverwacht Nederlanders zijn na En gelsen de agressiefste weg gebruikers van Europa. Vooral auto's die op de linkerbaan blijven, wer ken als een rode lap op een stier. Het ministerie van Verkeer begint de volgen de maand een ac tie tegen linksrij- den. Bosnische legerofficieren (allen moslims) hebben gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal hun misdaden ontkend, Tijdens de verhoren bleek dat de mos lims op grote schaal buitenland se muj aheddinstri j ders hadden ingezet. Horeca Nederland oppert om voor een consumptie op het ter ras een hogere prijs te berekenen. Een terras kost uitbaters veel geld en daar mag volgens directeur Claes best wat te gen over staan. Zijn leden zijn niet onverdeeld en thousiast over een verschillende prijs voor binnen en ™y buiten. I Bondscoach Louis van Gaal (foto) heeft Frank de Boer en Edgar Davids opgeroepen voor de vriendschappelijke interland op 15 augustus, uit tegen Engeland. De twee zijn momenteel geschorst wegens een te hoge concentratie nandrolon in hun urine, maar mogen van de wereldbond FIFA wel uitkomen in vriend schappelijke wedstrijden. Van Gaal heeft verder PSV-doel- man Ronald Water reus bij zijn selectie gehaald. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; wetenschap: 8; trends: 9, 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De mcningokok- bacterie heeft in West-Brabant inmiddels drie slachtoffers ge- eist. In een ziekenhuis in Breda overleed woensdag een 23-jarige inwoonster van Et- ten-Leur aan bloedvergiftiging. De GGD West-Brabant heeft dat gisteren bekendgemaakt. De vrouw was op 2 augustus in het ziekenhuis opgenomen. Zij was besmet met de meningokok van het C-type, een ander type dan dat waaraan vorige week twee kinderen van elf jaar in Ze venbergen zijn overleden. Tot nu toe zijn zes inwoners van West-Brabant met de ziektever schijnselen opgenomen ge weest. Een van hen, een kind uit Zevenbergen, is intussen weer thuis. De variant waaraan woensdag een éénjarig meisje in Leeuwar den bezweek, is nog niet be kend. Volgens de gezondheids autoriteiten staan de zaken los van elkaar. Maar de onrust on der de bevolking in en rond de Friese hoofdstad is groot. De GGD kreeg gisteren tegen de duizend telefoontjes. De specia le informatielijn is ook de ko mende dagen nog geopend. Het vaccin tegen het C-type is met ingang van maandag voor iedereen verkrijgbaar. „Het vaccin wordt landelijk ver spreid, dus iedereen kan de huisarts verzoeken zich preven tief te laten inenten", zegt voor zitter W. Witkamp van de Ne derlandse Meningitis Stichting. Inenting kan pas sinds enige ROOSENDAAL - Een defecte bovenleiding heeft gisteravond het treinverkeer tussen Roosen daal en Essen (België) onmoge lijk gemaakt. De storing trof onder meer de treinen van en naar Parijs en Brussel. De Railverkeersleiding verwacht dat de treinen van ochtend weer volgens dienstre geling kunnen rijden. Hoe de bovenleiding kapot is geraakt, is nog onbekend. ANP maanden. Eerder was nog geen vaccin tegen de ziekte ontwik keld. De stichting wil de inen ting laten opnemen in het rijks vaccinatieprogramma dat ieder kind doorloopt. Maar het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport wü eerst een advies van de Gezondheidsraad af wachten. Vijfduizend kinderen tot acht tien jaar in Zevenbergen en Klundert worden maandag te gen meningokokken-C ingeënt. Mede omdat de woensdag aan bloedvergiftiging bezweken vrouw was besmet met een an dere variant zien de GGD West- Brabant en het landelijk wer kende Outbreak Management Team voorlopig geen reden om het vaccinatiegebied uit te brei den. ANP VOLENDAM - De Keurings dienst van Waren heeft alarm geslagen over een partij van 31 ton garnalen die met een kan kerverwekkend antibioticum is behandeld. Garnalenimporteur Mooijer- Volendam bv, waar de besmet ting aan het licht kwam, tracht de garnalen op te sporen en te- rug te halen. Gevreesd wordt dat de meeste garnalen al zijn geconsumeerd. De keurings dienst onderzoekt inmiddels al le garnalenimporteurs. In de diertjes is het kanker-ver wekkende antibioticum chlo ramphenicol gevonden. Het gaat om diepgevroren, rauwe, Chinese garnalen van het merk Asian Pearl frozen shrimps. Ze zijn verspreid in zakjes van één kilo, waarop een houdbaar heidsdatum staat van 10 okto ber 2001 of 10 november 2002. Garnalenhandel Mooijer maak te de besmetting gisteren be kend nadat de Duitse Keurings dienst van Waren het antibioti cum had aangetroffen. De gar nalen zijn voornamelijk in Ne derland en Duitsland verspreid Kleine hoeveelheden gingen naar Oostenrijk en Zwe den. GPD r?ï£V5srs s 'n Q j l \4t 1 a «gg ïf§ Vffwr-'cN Tv Vierhonderd houten kruizen gaan de grond in voor het tijdelijke oorlogskerkhof, door Maurits Sep NEELTJE JANS - Het stalen karkas van het Ship of Troy lijkt nog in weinig op een thea ter. Alleen de rode kuipstoel tjes verraden dat hier over drie weken een opera wordt opge voerd. Hopelijk onder betere weersomstandigheden, al zou den de hevige buien en felle windvlagen zoals die gisteren op Neeltje Jans neerdaalden best kunnen passen bij de sfeer van het oorlogsverhaal. Het theaterschip wordt 65 me ter lang, 17 meter breed en 8 meter hoog. De steigerpijpen vormen nu een wat surrealis tisch skelet. Wind en regen hebben vrij spel. Maar niet lang meer. De komende dagen wordt het bekleed met krimp- folie: folie die na verwarming krimpt, hard wordt en straks om de stellage kleeft. Veiligheid Overigens zullen uitvoeringen bij bijvoorbeeld windkracht zeven of hoosbuien niet door gaan. Ship of Troy, gebaseerd op de opera Dido Aeneas van Henri Purcell, is een open luchtvoorstelling. „Bij zulk slecht weer is het voor het pu bliek niet fijn. Voor de veilig heid zou het niks uitmaken Die komt niet in gevaar", zegt locatiemanager Duurt Tho mas, die de bouw en straks de voorstellingen begeleidt. De stellage staat op haar eigen gewicht, legt Thomas uit. „Het schip is niet verankerd in de bodem, maar dat hoeft ook niet. Het is zo zwaar, dat gaat echt niet aan de wandel. En de grond is hard genoeg, dus het verzakt ook niet." De overheid en de brandweer zullen de constructie nog op de bouw techniek en de veiligheid keu ren. Om het stalen frame tegen blikseminslag te beveiligen, wordt het geaard. Het bedrijf Travhydro is ruim een week geleden begonnen met de bouw van het theater schip. Geheel volgens schema zijn de ombouw, het waterbas sin, het podium en de tribune (vijfhonderd zitplaatsen) bij na klaar. Ook de poort die toe gang zal geven tot het theater terrein, staat. Langs de weg tussen poort en schip worden nu vierhonderd houten kruizen in de bodem geslagen. Ze verbeelden een oorlogskerkhof. De militaire autowrakken die het oorlogs slagveld completeren, komen later. Voor de goede orde, het thea terschip is dus geen echte boot, foto Pieter Honhoff maar een op een landtong in de Oosterschelde opgebouwd ge vaarte. Het staat schuin achter Waterland Neeltje Jans, waar het publiek kan parkeren en koffie kan krijgen. Begeleid door zang en percussie wan delt het over een slagveld naar het schip, waar de eigenlijke opera zich afspeelt. Akoestiek Over een week, op vrijdag 17 augustus, moet het tijdelijke theater klaar zijn. Dan gaan de acteurs er repeteren om te wennen aan het podium en de ruimte, Het is de bedoeling dat zij zonder geluidsversterking optreden. Dat zal ook wel luk ken, denkt Thomas, die gedu rende de bouw in een caravan op het terrein verblijft. „De akoestiek is hier goed. Het is 's avonds doodstil, je hoort niks." Ship of Troy wordt tussen dinsdag 28 augustus (premiè re) en zaterdag 8 september ne gen keer opgevoerd in het ka der van het Zeeland Nazomer Festival. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Wellicht moeten ruim 250 auto's, die vo rige week door een uitstoot van Cerestar in Sas van Gent met graanlijm zijn besmeurd, wor den overgespoten. De gluten hebben de autolak te zeer be schadigd. Een onafhankelijk verzeke ringsexpert gaat alle auto's be kijken. De kwestie kost Cerestar vele tienduizenden guldens. Cerestar had vorige week het gespecialiseerde autowasbe drijf Carmax in de arm genomen om de auto's te laten reinigen. Druppeltjes graanlijm gingen er wel vanaf, maar onder de grote re spetters hebben de gluten vaak onuitwisbare sporen nage laten. Alle gedupeerde autobe zitters krijgen nu een brief met de vraag wanneer zij hun auto door een expert kunnen laten bekijken op de geleden schade. „We hebben nog geen idee wat dit ons gaat kosten", zegt J. van Huisstede van Cerestar. „Som mige auto's zijn er erger aan toe dan andere. Dat heeft te maken met de ouderdom van de auto's. De lak van nieuwere auto's is over het algemeen beter bestand tegen de schadelijke invloed van de gluten; van oudere auto's is de lak misschien al wat verder afgesleten." Aan de hand van de bevindin gen van de verzekeringsexpert bekijkt Cerestar hoe gedupeer den schadeloos worden gesteld. Zeker is dat veel, zo niet alle, au to's moeten worden overgespo ten. Van Huisstede: „We zullen er op toezien dat de auto's in de staat van voor de glutenuitstoot worden teruggebracht." (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weke'n ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatiKhe, incasso nUmme' I I I I I I II II ll (f39,45 (€17,90), q per kwartaal met handtekening: automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). fi "71 QQ1 /tllnnnnno" Antwoordnummer 123 IJ2I4 UUUUU4 4380 VB Vlissingen ma di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1