ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bestrijdingsmiddelen in de ban 31 Optimisme EU over akkoord in Macedonië Weinig mosselen en veel pers Eigenaar vindt raadselachtige botten onder feestzaal in Sas van Gent Opnieuw doden na ongeval in tunnel What fits you A Aïda spreekt voor zichzelf 21 PljffiVf 1■ÉjjH Landbouw moet belangrijke stoffen laten staan wegens onvolledige aanvragen Fan van Celtic neergeschoten Informatielijn meningokokken Khatami predikt democratie Meer show bepleit in pretpark Douglas strandt in kwartfinale WÊÊmm Agenten zaten volgens chef fout tijdens G8-top Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 19° |13° W 4 Enkele buien Wolkenvelden en enkele buien. Vanmiddag rond 19 graden en een matige westelijke wind. 244e jaargang no. 187 donderdag 9 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 |^i [ij spHMyv [1 y-1 internet: www.pzc.nl doorPieterEvelein DEN HAAG - Boeren en tuinders mogen zestien bestrijdingsmiddelen bin nenkort niet meer gebrui ken. Het gaat om midde len die volgens de boeren onmisbaar zijn. De fabrikanten hebben ze ter beoordeling voorgelegd aan het College voor de Toelating van Bestrijdingsmiddelen (CTB). Omdat de aanvragen onvolledig zijn, neemt het CTB ze niet in behandeling. Dat betekent dat de middelen niet meer kunnen worden gebruikt. Het CTB heeft dit gisteren aan fabrikanten en betrokken orga nisaties laten weten. Een rechtszaak die de Stichting Na tuur en Milieu bij het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven had aangespannen gaat vandaag niet door. Het ministe rie heeft Natuur en Milieu schriftelijk van het verbod op de hoogte gesteld. De organisatie strijdt al jarenlang tegen het ge bruik van 'landbouwgif'. Ook de waterleidingbedrijven vroe gen om een verbod. Uitgebreid Fabrikanten kunnen een nieu we, wel volledige aanvraag bij het CTB indienen, zodat het als nog tot beoordeling kan over gaan. Natuur en Milieu denkt echter niet dat dit fabrikanten lukt. „De gevraagde informatie is uitgebreid en ingewikkeld", aldus H. Muilerman. Hij denkt dat de fabrikanten de handdoek in de ring gooien. Natuur en Mi lieu is 'uiterst tevreden' over het verbod. AMSTERDAM - Een 41-jarige Celticfan is gistermiddag in ca fé Teasers aan het Damrak in Amsterdam neergeschoten. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Hij verkeert niet in le vensgevaar, aldus de politie. De schutter is voortvluchtig. De schietpartij zou niets te maken hebben met de voetbalwed strijd. Celtic speelde in de Arena tegen Ajax de voorronde van de Champions League. De politie arresteerde zes men sen rond het duel, onder wie een Schot, wegens onder meer openlijke geweldpleging en ver- nielingen.Ajax ging in het duel met 3-1 onderuit. ANP pagina 19: Celtic straft Ajax af Boerenorganisatie LTO-Neder- land roept fabrikanten op het dossier zo snel mogeli jk volledig te maken. LTO heeft twijfels over het oordeel van het CTB, nu alle aanvragen incompleet zou den zijn. De bond vindt dat boe ren en tuinders de middelen de komende tijd nog moeten kun nen gebruiken als dat nodig is om de oogst ongeschonden bin nen te halen. Zes stoffen - die in zestien mid delen worden gebruikt - mogen niet meer worden gebruikt. Ze staan al geruime tijd ter discus sie wegens hun invloed op mens en milieu. Een nipte meerder heid van de Tweede Kamer deel de de mening van de sector dat ze onmisbaar zijn. CDA-Tweede-Kamerlid Van Ardenne heeft gisteren onmid dellijk schriftelijk opheldering gevraagd aan staatssecretaris Faber (Landbouw). Zij vraagt zich af wat boeren kunnen doen als bijvoorbeeld de aardappel ziekte phitophtora uitbreekt. Als teelten worden bedreigd, moeten volgens Van Ardenne uitzonderingen mogelijk zijn. Zij herinnert Faber aan haar uitspraak dat teelten niet uit Nederland mogen verdwijnen. De staatssecretaris had aan fa brikanten de mogelijkheid ge boden om voor een aantal stof fen aan te tonen dat zij onmis baar zouden zijn voor de land bouw. Zij moesten voor 1 juli een aanvraag indienen bij het CTB. Dat gebeurde uiteindelijk voor de meeste bestrijdingsmid delen, maar onvolledig. ANP De eerste mosselen gaan op weg naar de klant. door Harmen van der Werf YERSEKE - Zelden waren er zo weinig mosselen en zelden was de belangstelling van de media voor de opening van het mosselseizoen zo groot. Alle Nederland se televisiestations waren gisteren in Yerseke present, en, als vanouds, de Bel gische pers. Uit Vlaanderen én Wallonië. De voormannen van de mosselsector, di recteur A. Leerling van het mosselkan toor in Yerseke, voorzitter R. Barbé van de mosselhandel en A. Verbree van de mosselkweekbedrijven, straalden. Het aanbod van mosselen mag met veertig miljoen kilogram erg laag zijn dit sei zoen, gratis publiciteit is nooit weg. Dat er weinig mosselen zijn, drukte de stemming gistermorgen nauwelijks. Na tuurlijk, iedereen sprak erover. Over het geringe aanbod en de hoge prijzen, maar de vrachtwagens mochten na drie weken uitstel tenminste rijden. In kolonne re den ze door een spandoek met mosselen, waarvan eerst het deksel was gelicht. Vier helikopters kozen met mosselen het luchtruim, op weg naar de Vlaamse kust en twee bestemmingen in Nederland, IJmuiden en Enkhuizen. Voor de liefheb bers met grote haast. Te veel aangroei op de mosselen en een nog te klein vleesgewicht dwong de mos selsector het seizoen uit te stellen. Mos selkantoor-directeur Leerling realiseer de zich dat juist daardoor de media naar Yerseke werden getrokken. Zo'n 'publi citeitsstunt' hoeft toch niet meer van Leerling. „Ik heb liever wat meer mosse len en een seizoen dat op tijd kan begin nen." Prijzen Vorig jaar was het aanbod van mosselen door natuurlijke oorzaken al beperkt, zestig miljoen kilogram, dit jaar dus nog minder. Het is te merken aan de prijzen in restaurants. In Yerseke vragen eetgele- door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Lolbroeken hebben de Noordweststraat in Sas van Gent al omgedoopt tot 'Moordweststraat'. In de kel der onder restaurant/feestzaal Jeffrey's in Sas is tijdens graaf werkzaamheden een skelet gevonden. De technische re cherche heeft gisteren een spo renonderzoek ingesteld. De resten moeten behoorlijk oud zijn, maar hoe oud en of ze wel van een mens zijn, is nog niet duidelijk. Bij de stoffelijke resten werd ook het blad van een bijl aan getroffen, oude bierflesjes van de voormalige brouwerij Van Waes Boots uit Westdorpe, pij pen, oude borden en zelfs een koperen weegschaal. De laat ste 'gevonden voorwerpen' stammen volgens de techni sche recherche uit 1830 en zelfs eerder. Eigenaar J. de Kok vond de botten toen hij vorige week was begonnen met het uitgra ven van de kelder. Hij wil daar een tweedehandszaakje voor muziekinstrumenten, juke boxen en flipperkasten in ves tigen. „Ik was aan het spitten en toen kwamen er eerst stuk jes verweerd textiel naar bo ven, maar dat kan van alles zijn geweest. Daarna vond ik een paar botten. Ik stond er verder niet bij stil tot ik dins dag opeens een heleboel bot ten tegenkwam, en ook die ou de bijl. Toen heb ik er de politie maar bijgehaald." Nog niet duidelijk is of de botten van een mens of een dier zijn. De politie riep vervolgens de hulp in van huisarts M. Die- rick, maar die kon de botten ook niet determineren. Die- rick: „Ik heb alleen wat wer vels gezien, maar die kunnen net zo goed van een koe of een paard zijn. Of van een forse man, ik weet het niet. De Spanjaarden hebben hier heel vroeger nog rondgelopen, mis schien hebben we er eentje ge vonden." Witte pakken Twee leden van de technische recherche kwamen gisteren, gestoken in witte pakken, de resten in de kelder onderzoe ken. „Meneer de Kok is in ie der geval niet verdacht", grapt M. Siderius, districtschef van Zeeuws-Vlaanderen. „Mis schien heeft iemand hier zijn lievelingskoe begraven, of misschien zijn het toch mense lijke resten, maar hoe die hier terecht zijn gekomen is voor alsnog onduidelijk." De tech nische recherche heeft slechts een vierkante meter op enkele tientallen centimeters diep uitgegraven en nu al geeft de bodem behoorlijk wat artefac ten prijs. Hoogstwaarschijn lijk zullen nog veel meer voor werpen na vele decennia en zelfs eeuwen het daglicht weer foto Charles Strijd zien. De Kok is nu zeer nieuws gierig geworden naar de ge schiedenis van zijn pand, Historie Hij denkt erover de Oudheid kundige Kring in te schakelen om meer van de historie te we ten te komen. De artefacten die boven zijn gekomen, mag hij houden. Misschien richt hij zelfs in het restaurant nog een kleine expositie in. Voorlopig komt er van het uitgraven van zijn kelder niet veel terecht. Hij mag pas weer aan het werk als de technische recherche uitsluitsel geeft over de botten en het onderzoek is afgerond. van onze redactie buitenland BOEDAPEST - Macedonië en etnische Albanezen tekenen maandag een akkoord dat de ontwapening van de Albanese opstandelingen in West-Mace- donië mogelijk moet maken. Dat heeft Frangois Léotard, on derhandelaar van de Europese Unie, gisteren verklaard. Hij legde zijn verklaring af luttele uren nadat de opstandelingen in een hinderlaag tien Macedoni sche militairen hadden gedood. Het akkoord zou worden geslo ten tussen de reguliere Slavi sche en Albanese politieke par tijen. De rebellen legden gistermor gen hun hinderlaag op de weg tussen Skopje en Tetovo, een vijftig kilometer lange autoweg die in handen van het leger was. Een legerkonvooi kwam onder granaat- en machinegeweer vuur te liggen, waarbij een voer tuig vlam vatte. De tien inzit tenden daarvan, acht soldaten en twee officieren, kwamen om. Twee inzittenden van een leger- bus raakten gewond Direct na de aanslag trok de grootste Slavische partij, de VMRO, zich terug uit het over leg in de zuidelijke stad Ohrid. Later repte Léotard toch van een doorbraak. De Slavische partijen zouden onder meer hebben ingestemd De GGD Zeeland heeft naar aanleiding van verontruste tele foontjes een speciale informatielijn geopend voormensen met vragen over de uitbraak van meningokokken in West-Bra bant. Daar werd gisteren een zesde ziektegeval gemeld. Me- ningokokken-expert Spanjaard van het AMC in Amsterdam noemt de West-Bra- bantse epidemie overigens niet extreem 4zL II 0 Mohammad Khatami is gisteren alsnog geïnstal leerd als president van Iran. Hij waarschuwde tegen het islamitisch fundamentalisme en pleitte voor een democratisch Iran. **3 Na zijn afscheid als top man van De Efteling, is Reinoud van Assendelft de Coningh begonnen met het adviseren van andere pret parken en overheden. At tractieparken moeten zich meer op show en cultuur richten, Q vindt hij. Sprinter Troy Douglas heeft zijn laatste wereldkampi oenschap afgesloten in de kwartfinale van de 200 me ter. Met zijn beste seizoen prestatie van 20,54 werd hij vijfde. Alleen de eer ste vier van de vier kwartfi nales plaatsten zich voor de halve eind- Q strijd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 18 en 19; kunst cultuur: 21,22 en 23. foto Willem Mieras genheden 32,50 en 35 gulden voor een maaltijd mosselen. Mosselrestaurant De Oude Haven in Philippine heeft de prijs met twee gulden verhoogd, tot 40 gulden. De Belgen blijven desondanks komen. „De belangstelling is goed", het de eige naar weten. De Stationsrestauratie in Vlissingen, een bekend mosseladres op Walcheren, heeft vier gulden bovenop de prijs van vorig jaar gedaan. Onbeperkt mosselen eten kost er 37,50 gulden. „Als we de inkoop prijs volledig zouden doorberekenen, moesten we in de veertig gulden vragen", vertelde de restauratiehouder. „Dat zou te veel afschrikken. Nu zitten we vol." doorErwinTuil BOEDAPEST - Bij een frontale aanrijding in de Oostenrijkse Ambergtunnel op de A14 tussen Feldkirch-Frastanz en Feld- kirch-Nord, zijn gistermorgen drie doden gevallen. Om half negen botsten een bus en een lichte truck op elkaar, waarbij de beide bestuurders en een buspassagier om het leven kwamen. Een passagier raakte zwaargewond en zeven mensen liepen licht letsel op. Het onge luk op de A14 is het tweede in een Oostenrijkse tunnel binnen drie dagen. De drie kilometer lange Ambergtunnel heeft slechts één buis waar het ver keer door moet, evenals de Glei- nalmtunnel waar maandag bij na een heel gezin uit Heteren om het leven kwam. Ook nu werd het ongeluk veroorzaakt door een tegenligger die op de andere weghelft terechtkwam, in dit geval de bestuurder van de truck. GPD (Advertentie) inn Op zoek naar de opleiding die bij jou past? Doe de FITtest op www.fontys.nl (Advertentie) met een amnestie voor rebellen die de wapens neerleggen. Een uitzondering wordt echter ge maakt voor hen die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag worden aangeklaagd. In Tetovo, waar een grote Alba nese minderheid woont, werden gisteren de hele dag explosies en geweervuur gehoord. Gister avond viel er een dode en raak ten twee mensen gewond. In de hoofdstad Skopje kwam het 's avonds tot botsingen tussen de politie en honderden woedende demonstranten. GPD/ANP ROME - Het hoofd van de Itali aanse politie, Gianni de Genna- ro, heeft gisteren gezegd dat een aantal agenten tijdens de G8- top vorige maand in Genua 'ver moedelijk' zijn boekje te buiten is gegaan. De Gennaro zei dat tegen een parlementaire commissie die het geweld rond de top van de zeven grootste industrielanden en Rusland onderzoekt. Een be toger werd gedood door een po litiekogel. Tientallen betogers zouden ten onrechte zijn opge pakt. Honderden agenten en be togers raakten gewond ANP naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:$51 'noteert u mij voor een l abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in - c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso numme,: II II I I I TTT i I 39.45/e 17,90). - per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8"713214"000002' T" ctpRÏE"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1