PZC Dreischor schoffelt en snoeit Het Zeeuwse koraal is gewoon een trompetkalkkokerworm 21 Groenste dorp van Europa? 22 22 23 23 weerwoord Paarden moesten werken Fruit van de zware grond Het Land van Jan in vogelvlucht Liedjes om bij stil te staan bijzonder blauw woensdag 8 augustus 2001 Het is één van de mooiste ringdorpen op Schou wen. De schilderachtige met bomen omzoomde ring op Dreischor met z'n histori sche gevelrij is een van de meest gefotografeerde dorpsgezichten op het ei land. Sinds Dreischor in 2000 uitgeroepen is tot groenste dorp van Neder land heeft Dreischor er een publiekstrekker bijgekre- gen. Dorpsgroen als attrac tie. Misschien goed voor de titel Groenste Dorp van Eu ropa. Het begon allemaal een paar jaar geleden toen Groei Bloei in het kader van haar jubi leum Dreischor uitriep tot en aankleedde als bloemendorp. Dat fleurige aanzien beviel de Reisenaars, zoals de bewoners van het ringdorp op Schouwen worden aangeduid, goed en er werd op verder geborduurd. Het dorp wierp zich in de strijd om de titel groenste dorp van Ne derland, vergeven door de orga nisatie Entente Florale. Een lokale werkgroep werd op gericht, de school ingeschakeld en het toch al groene dorp werd enthousiast nog groener ge maakt. De middenstand liet zich niet onbetuigd en het En tente Florale-virus verspreidde zich in rap tempo onder de 980 zielen in Dreischor. De inspan ningen werden beloond met de fel begeerde titel Groenste dorp van Nederland die het dorp te vens het recht gaf mee te dingen naar de titel Groenste Dorp van Europa. Zwaardere eisen De gemeente Schouwen-Duive- land verleende hand- en span diensten, maar liet het verder aan de dorpelingen over. Toen de titel binnen was en Dreischor zich opmaakte voor de Europe se titelstrijd nam de interesse en de bemoeienis van de gemeente toe. Wethouder grondgebieds zaken en milieu G.J. van de Vel- de-de Wilde: „Dit jaar hebben wij het project ook als gemeente opgepakt. Want nu worden er toch zwaardere eisen gesteld dan tijdens de nationale wed strijd. De manier waarop de Reisena- ren met het groen in hun dorp omgaan past volgens de wet houder prima in het groenbeleid van de gemeente. „Wij zijn al begonnen met het werken met kernteams voor het groenon derhoud. Dorpsbewoners weten dan precies bij wie ze moeten zijn. Wij willen als gemeente de burgers zoveel mogelijk betrek ken bij de wijze waarop 'hun' groen onderhouden wordt. En dan is er natuurlijk geen beter voorbeeld van burgerparticipa tie te vinden dan het groenon derhoud in Dreischor. Van der Velde hoopt dat het en thousiasme waarmee in Dreischor geschoffeld en ge snoeid wordt overslaat op ande re kernen, en de eerste voorteke nen zijn er al dat dat ook gaat gebeuren. „Uit Noordgouwe horen we al geluiden dat ze daar best wat meer willen met het groen." De internationale Entente Flo rale-jury bleek tijdens haar be zoek zeer gecharmeerd van Dreischor en vooral de manier waarop de Reisenaren bezig zijn met hun dorp. Kritische kantte keningen waren er ook. De titel Groenste Dorp trekt toeristen, dat staat volgens de jury buiten kijf. Misschien zelfs wel meer dan het dorp lief is. De ervaring is dat prijswinnende dorpen soms overspoeld worden met toeristen en dagjesmensen. Met alle mogelijker (parkeerpro blemen van dien. Wil Dreischor haar Groene Kroon echter opti maal uitbuiten dan moet er wel her en der wat aangepast wor den, althans in de ogen van de jury- Staatsbosbeheer heeft daar al een voorzichtig begin mee ge maakt. In natuurgebied Het Dijkwater is vorige week een zitje gemaakt waar wandelaars even uit kunnen rusten en van het uitzicht genieten. Boswach ter D. Fluijt: „En samen met de gemeente willen wij daar best wat meer aan gaan doen en dan bedoel ik niet alleen zitjes, maar bijvoorbeeld folders en infor matieborden." Dat laatste vindt de jury van Entente Florale een bijzonder goed idee. Zij gaven gemeente en Reisenaren de tip om op ver schillende plaatsen in het dorp informatiebordjes te plaatsen. En dan niet alleen met Neder landstalige uitleg, maar ook in - bijvoorbeeld - het Engels en het Duits. Spanning Ondertussen mogen gemeente en de werkgroep Entente Flora le nog een poosje in spanning zitten. Vrijdag 14 september worden de deelnemers aan de Europese strijd verwacht in het Ierse Ennis voor de prijsuitrei king. Daar worden delegaties uit de deelnemende dorpen en steden ondergebracht in hotels. Zaterdag 15 september worden de deelnemers vergast op een tour door het Burren National Dondert het in augustus, dan is er veel zaad, al was het maar voor het onkruid Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen.faxOI 18- 470102, e-mail redactie@pzc.nl Park en een theatervoorstelling door The Ennis Players, 's A- vonds mogen de deelnemers Ennis verkennen. Zondag 16 september staat in de Town Hall Bistro in het Old Ground Hotel een Jazz Brunch klaar. Om streeks 15.45 uur stappen de deelnemers op het vliegtuig richting vaderland. Piet Kleemans In Dreischor kunnen zaterdag 11 augustus belangstellenden in het voetspoor van de jury een wandeling door Dreischor en langs het Dijkwater maken. De wandelingen starten om 11.30 en 13.30 uur vanaf Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl De jury van Entente Florale adviseerde de Reisenaren om meer informatieborden te plaatsen. Dreischor is niet voor niets één van de meest gefotografeerde dorpsgezichten van Schouwen-Duive- land. foto's Pieter Honhoff De internationale Entente Florale-jury bleek deze week zeer gecharmeerd van Dreischor. Het woord koraal doet den ken aan de tropen, aan ei landjes met palmen in de Stille Oceaan bijvoorbeeld. Toch cir culeert in Zeeland het verhaal dat ook bij ons koralen voorko men, in het opgewarmde koel water dat geloosd wordt door de electriciteitscentrale. Het ver haal noemt tegenwoordig de centrale bij Borssele, in het ver leden ook wel die van Vlissin gen. Zoals vele mondeling overgele verde verhalen klopt het niet, maar bevat het wel een kern van waarheid. Lozing van opge warmd koelwater veroorzaakt wat thermische vervuiling wordt genoemd. Thermische vervuiling kan de inheemse flo ra en fauna soms doen achter uitgaan en geeft exotische nieuwkomers een kans. Lozing van koelwater is daarom tegen woordig aan strenge regels on derworpen. In het geval van het verhaal over het Zeeuwse koraal gaat het om de electriciteitscentrale van Vlissingen, een aantal jaren ge leden ontmanteld. In het water van het Kanaal door Walcheren kwamen destijds een paar exo tische diersoorten voor, die zich dankzij de opwarming goed konden handhaven. Ze ver De kalkkokerworm komt in Zeeland voor in het Kanaal door Wal cheren en het Veerse Meer. foto Marco Faasse De PZC heefteen stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. spreidden zich zelfs door het Veerse Meer. Het gaat onder andere om een zeepok en een worm. Niet zo maar een worm, maar één die leeft in zelfgebouwde kalkko- kertjes van een paar millimeter dik. Vele van die kalkkokertjes die kriskras door elkaar groeien vormen samen grote bonken van tien tot twintig centimeter dik op stenen, hout en beton. De grote bonken van witte kalkko kertjes hebben oppervlakkig gezien wel wat van een koraal, maar in werkelijkheid is 'het Zeeuwse koraal' gewoon een worm. Wanneer in verband met werkzaamheden het waterpeil in het Kanaal door Walcheren wordt verlaagd, zijn onder an dere op de houten palen bij de Stationsbrug soms de kalkko kertjes te zien. Hoewel het wa ter van het kanaal tegenwoor dig niet meer wordt opgewarmd doet de worm het nog steeds goed in het kanaal en het Veerse Meer. Hij komt ook zeldzaam voor in het kanaal van Goes en het Goesse Meer en buiten Zee land in het Noordzeekanaal. Het lijkt erop dat de hoogste aantallen voorkomen in rustig brak water, dat in de zomer een hoge temperatuur bereikt. Op de foto is aan de uiteinden van de kokertjes een groenach tig tentakelkransje te zien, waarmee plankton gevangen wordt. Iets linksonder van het midden is daarnaast het 'oper culum' te zien, een soort ge- steeld plugje waarmee de kalk- koker wordt afgesloten als de worm zich terugtrekt. Tijdens de groei van het kalkkokertje wordt nu en dan op het uiteinde een soort kraagje gebouwd, dat er een trompetvormig uiterlijk aan geeft. De worm heeft daar om de Nederlandse naam trom petkalkkokerworm gekregen. Overigens groeit het kalkkoker tje na het kraagje gewoon door. Herkomst' De wetenschappelijke soort naam 'enigmaticus' duidt op de onduidelijke herkomst van de worm. Hij komt momenteel voor in allerlei gebieden van de wereld, voornamelijk in havens en kanalen, maar het is niet he lemaal zeker welk werelddeel het oorspronkelijke leefgebied vormde. In ieder geval komt de worm van buiten Europa. Soms zorgen dergelijke exoten voor moeilijkheden. In het bui tenland zijn gevallen bekend van uitheemse diersoorten die problemen opleveren. De drie hoeksmossel groeide in Ameri ka koelsystemen van schepen en centrales compleet dicht, met grote economische gevolgen. In Afrika zorgde de introductie van de nijlbaars in bepaalde meren voor het uitsterven van vele endemische vissoorten. De trompetkalkkokerworm lijkt in Nederland nauwelijks invloed op de inheemse dierenwereld te hebben. Misschien is er wat con currentie met palingbrood, een mosdiertje. Vermoedelijk heeft vooral scheepvaart voor de wereldwij de verspreiding gezorgd; de trompetkalkkokerworm bouwt zijn kokertje ook op scheepshui den en de vrijzwennnende larf- jes kunnen in het ballastwater getransporteerd worden. Het aantal buitenlandse diersoor ten dat op deze manieren in onze wateren verzeild raakt neemt nog steeds sterk toe. Alleen al de afgelopen paar jaar zijn zeker drie exotische diersoorten door scheepvaart geïmporteerd. Marco Faasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21