IRA is bereid tot ontwapening PZC Gezamenlijk onderzoek naar vervoerschaos Dance Valley Akkoord Macedonië wankelt door extra eisen aan rebellen Republikeinen oogsten lof met plan om vredesoverleg uit het slop te halen Politie wijst plan Europese ME af Ex-man bekent moord op vrouw uit Yerseke Herdenking van Hiroshima Trein grijpt tractor Infopunt voor hondenbeleid bepleit VANDAAG Historische Markt in Veere Nederlanders komen om bij tunnelongeluk -j m KLM schrapt honderden banen Onderzoek KSG verbaast PvdA'er Arveladze terug in Ajax-selectie Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 19° §16° ZW 5 Regen Veel bewolking en in de loop van de ochtend regen. Vanmiddag maximaal 19 graden, bij een matige tot krachtige wind. 244e jaargang no. 185 dinsdag 7 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 door Harm Harkema LONDEN - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft 'een methode' voorgesteld om het eigen wapenarsenaal geheel en controleerbaar buiten ge bruik te stellen. Volgens de internationale com missie die toezicht houdt op de ontwapening in Noord-Ierland gaat het om een bevredigend plan. De commissie gelooft dat het IR A-plan daadwerkelijk een proces tot ontwapening inluidt. Details van het plan zijn niet be kend gemaakt. De Britse en Ierse regeringen reageerden en thousiast op de ontwikkeling. De Britse premier Blair repte van 'een belangrijke stap voor uit'. De Ierse premier Ahern ging nog een stapje verder en sprak van 'een historische door braak'. Gerry Adams van het Republikeinse Sinn Fein, de po litieke tak van het IRA, had het over 'een kolossale, historische doorbraak'. Ook vorig jaar mei werden der gelijke grote woorden gebruikt, toen het IRA bekendmaakte en kele wapenopslagplaatsen on der internationaal toezicht te plaatsen. De Ulster Unionisti sche Partij (UUP) van Nobel prijswinnaar David Trimble was toen niet bijster onder de indruk, en leek dat gisteren evenmin te zijn. Trimble De Unionisten kwamen gister avond bijeen om de toestand te bespreken, maar na afloop YERSEKE - De man die vorige week woensdag is aangehouden op verdenking van de moord op een 42-jarige Vietnamese vrouw in Yerseke, heeft bekend het misdrijf te hebben gepleegd. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. Het gaat om de 43-jarige ex- man van de vermoorde vrouw. Zij werd in de nacht van 24 op 25 juli om het leven gebracht in haar woning aan de Rozenlaan in Yerseke. De dader, eveneens van Vietnamese afkomst, sloeg haar die nacht met een scherp voorwerp een aantal keer op het hoofd. De vrouw overleed aan die verwondingen. Het voorwerp waarmee de man heeft geslagen en enkele uit de woning verdwenen spullen zijn inmiddels teruggevonden. Vol gens de politie hebben proble men in de relatie vermoedelijk tot het misdrijf geleid. De zes kinderen van het slacht offer, tussen 5 en 23 jaar, worden bijgestaan door mede werkers van het bureau Slacht offerhulp. Drie minderjarige kinderen, die bij het slachtoffer inwoonden, worden opgevan gen door de oudste dochter. Het 22 man sterke Recherche Bij standsteam rondt de zaak deze week af. De dader moet van daag voor de raadkamer van de rechtbank in Middelburg ver schijnen. daarvan zei Trimble: „Zolanger niet daadwerkelijk ontwapend wordt, is er niks waar wij op kunnen reageren." De Unionisten hameren al sinds de totstandkoming van het vre desakkoord in 1998 op ontwa pening door het IRA. Omdat het IRA daarna verzuimde daad werkelijk tot ontwapening over te gaan,trad Trimble ruim een maand geleden af als eerste mi nister. Hij legde daarmee een nieuwe tijdbom onder het broze vredesproces. Sindsdien heeft koortsachtig overleg plaatsge vonden dat eind vorige week leidde tot een niet-onderhan- delbaar pakket voorstellen van de kant van de Britse en Ierse re geringen, gebaseerd op het uit gangspunt dat het IRA met een positieve ontwapeningsverkla ring zou komen. De voorstellen voorzien onder meer in de hervorming van de politie en vermindering van de Britse troepenmacht in Noord-Ierland. Wordt voor 12 augustus geen oplossing gevon den, dan kan de Britse rege ring het Noord-Ierse parlement schorsen om tijd te winnen, of nieuwe verkiezingen uitschrij- ven.GPD THULE - De Canadese kunstenaar Bernard McLeod maakt onder de ogen van Greenpeace-leden met staafjes houtskool een protesttekening op een ijs schots voor de kust van Groenland, vlakbij de Ameri kaanse vliegbasis Thule. De Amerikanen willen daar een radar plaatsen als onderdeel van het anti-raket- schildprogramma. McLeod verwijst met zijn tekening naar het nucleaire bombardement op Hiroshima, gis teren precies 56 jaar geleden. McLeod heeft de schaduwvormen op gebouwen in Hi roshima getekend. Die schaduwvormen zijn afkom stig van Japanners die bij het bombardement veelal letterlijk verdampten. Bij de aanval kwamen direct ruim 140.000 mensen om. Nadien stierven er nog eens meer dan 80.000. foto NickCobbing/RTR van onze redactie binnenland VELSEN - De gemeente Velsen, de politie en de organisatie van Dance Valley gaan gezamenlijk onderzoek doen naar het falend vervoerssysteem na afloop van het dansevenement in het recre atiegebied Spaarnwoude. De houseparty liep afgelopen za terdagnacht uit op complete chaos. „We willen de onderste steen boven hebben", sprak loco-bur gemeester Gerard Vosse van Velsen gistermiddag op een persconferentie. Hij verving burgemeester F. Hertog die zon dagmiddag op vakantie is ge gaan. De conclusies van het aangekondigde onderzoek zijn bepalend voor de toekomst van Dance Valley. Alle betrokken wilden gisteren alleen antwoord geven op vra gen waarop met zekerheid ant woord kon worden gegeven. Op speculaties over dreigende taxi blokkades werd niet ingegaan. Zondag zei burgemeester Her tog dat taxichauffeurs woeker prijzen berekenden en bussen in de weg zouden hebben gereden. Omdat taxi's het afgezette ge bied moesten verlaten, dreigden ze de A9 te blokkeren. „De bur gemeester heeft in het heetst van de strijd over de taxi's ge sproken. Hij zou het wel eens bij het verkeerde eind kunnen heb ben", stelde loco-burgemeester Vosse. Organisator D. Luts trok zon dag al het boetekleed aan. Hij nam alle verantwoordelijkheid voor het in honderd lopen van het vervoerssysteem op zich. Het weerhield de verschillende partijen er gisteren niet van met modder te gaan gooien. Over de oorzaak van de op drift geraakte menigte bezoekers is nog steeds geen duidelijkheid. Over inschattingsfouten van het aantal te vervoeren bezoe kers en de hoeveelheid bussen was de waarnemend burge meester stellig. „Vooraf hadden wij het vertrouwen in het ge bruikte systeem en de daar bij behorende berekeningen." Organisator Luts zei tot de bere keningen te zijn gekomen na overleg met de vervoerder en er varingen van voorgaande jaren Verantwoordelijk politiechef Muller vond dat tijdens de piek uren voldoende bussen aanwe zig waren. Loco-burgemeester Vosse ziet geen aanleiding de vergun ningseisen voor het evenement te herzien. Ook wordt het dans feest niet verboden. GPD/ANP UTRECHT - De overheid moet een landelijk informatiepunt instel len waar gemeenten met problemen of vragen over hondenbeleid terechtkunnen. Dat stelt N. Endenburg, voorzitter van de stichting Multidiscipli nair onderzoeksinstituut naar de relatie tussen mensen en dieren. Door gebrek aan goede informatie gaan gemeenten er volgens haar vaak toe over honden in bepaalde gebieden te verbieden. Of ze tref fen andere, repressieve maatregelen. In de praktijk werkt dat niet, vanwege onvoldoende toezicht. ANP (Advertentie) Thema: VLIEGENDE HOLLANDERS van 11 -16 uur kunnen kinderen op deze antieke "Wrikkarren" rijden voor het stadhuis op de Markt. rs* Deze advertentie is mogelijk gemaakt door: Eeterij SusterAnna Pannenkoekhuis Markt 8 - Veere DEN HAAG - Bij een auto-on geluk in een verkeerstunnel in Oostenrijk is gistermiddag bij na een heel Nederlands gezin om het leven gekomen. Het gaat om vermoedelijk vijf mensen. Eén dochter werd brandend uit de auto geslingerd en ligt zwaargewond in een zie kenhuis in Graz. Het ongeluk gebeurde op de au tosnelweg A9 in de 8,3 kilometer lange Gleinalmtunnel, 25 kilo meter ten noordwesten van Graz. Volgens een woordvoer ster van de ANWB-Alarmcen trale in München kwam een Oostenrijkse auto uit de tegen gestelde richting op de verkeer de weghelft terecht, waardoor deze bovenop de Nederlandse wagen botste.De inzittenden van de Oostenrijkse auto raak ten zwaargewond. Bernhard Krugfahrt, de brand weercommandant van Stier marken, heeft onlangs nog gewaarschuwd dat het brand- weermaterieel dat bij de tunnel beschikbaar is, niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet.ANP (Advertentie) ZEGGE - Een echtpaar uit Oud-Gastel is gister avond ernstig gewond geraakt toen de man op zijn tractor op een spoorwegovergang in Zegge in de gemeente Roosendaal werd aangereden door de trein Roosendaal-Breda. Een kind, dat op de trek ker meereed, raakte lichtgewond. De drie slachtoffers zijn opgenomen in een zie kenhuis. Volgens de politie draaide de bestuurder van de tractor direct nadat de trein Breda-Roo- sendaal was gepasseerd, de overgang op vanaf een pad langs de spoorbaan. De tractor met een vee wagen erachter werd daar gegrepen door de trein uit de andere richting. Het treinverkeer op het baanvak Breda-Roosen- daal was gisteravond door het ongeluk tijdelijk gestremd. foto Robert van den Berge/ANP Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie De Nederlandse poli tietop voelt niets voor een Europese oproer politie die bij speciale evenementen kan worden ingezet. Een dergelijks korps zou alleen maar meer ge weld uitlokken, den ken de politiechefs. Het gaat nog steeds niet goed met de KLM. Daar om kondigde de lucht vaartmaatschappij giste ren aan honderden banen af te stoten. Gedwongen ontslagen blijven evenwel uit, zo beloofde de bedrijfslei- ding. De staat heeft volgens PvdA-Kamerlid R. Hendriks niets ver keerd gedaan bij de overdracht van de aandelen in de Konink lijke Schelde Groep (KSG) aan Damen Shipyards. Hij kijkt er dan ook van op dat de Europese Commis- sie alsnog tot een onderzoek heeft besloten. Shota Arveladze keert met onmiddellijke ingang terug in de selectie van Ajax. Trainer Co Adriaanse mag de Georgiër morgenavond van de directie van de Amsterdamse club op stellen tijdens de eerste wedstrijd in de derde voor ronde van de Champions League in de Arena tegen Q Celtic. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6 gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17 en 18. van onze redactie buitenland OHRID - Vertegenwoordigers van de Slavische meerderheid in Macedonië hebben gisteren ge- eist dat de etnisch-Albanese re bellen hun wapens inleveren nog voordat een vredesovereen komst aan het parlement wordt voorgelegd. Daarmee stellen zij extra eisen aan het verdrag met de opstan delingen Zondag sloten de par tijen in Macedonië een akkoord over de opname van meer et- msch-Albanezen in het politie korps. De overeenkomst, die eerder op de dag nog binnen handbereik leek, is nu echter op losse schroeven komen te staan. De anonieme onderhandelaar zei dat de nieuwe eis op tafel was gelegd door de VMRO, de regeringspartij van premier Ge- orgievski. Die staat bekend als een hardliner. In het voorstel van de westerse bemiddelaars zou de ontwapening van de re bellen gelijktijdig met de parle mentaire behandeling van een vredesakkoord plaatshebben, zei hij. Een Navo-strijdmacht moet de ontwapening uitvoeren. Gezien de 'sterke weerstand' die de nieuwe eis bij de westerse be middelaars ontmoette, sloot Georgievski niet uit dat de Ma- cedoniërs op hun schreden te rugkeren en alsnog instemmen met het oorspronkelijke plan. De Navo kan op zeer korte ter mijn een 3500 man sterke troe penmacht in Macedonië inzet ten als er een vredesakkoord in het Balkanland wordt gesloten en de rebellen bereid zijn tot ontwapening Dat zei een woordvoerder van de Navo gisteren in Skopje. Vol gens majoor Barry Johnson kunnen de eerste militairen al na 48 uur arriveren. AP/RTR (Advertentie) naam:O noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat .nr.Ik geef daórbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:jB9 9H noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e mai weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische ;ncasso "ummer: l I I I I I l 1/39,45/e 17,90). D per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1