Brandweer vraagt meer mensen Schatten uit klei en water Ringrijder Bennie Paauwe in vorm Actiegroep Doel vindt rapport over dok partijdig Gastkinderen mogen even badderen PZC Duo trekt spoor van vernielingen Vrouw van tas beroofd Goesenaar gewond bij steekpartij Baldadigheid in Renesse Klappen na woordenwisseling Palen omver in Burgh-Haamstede Personeelsuitbreiding is nodig om veiligheid burgers te garanderen Boekenmarkt Uitslag Veerse Power Horse Competition Spelletjesdag in Grijpskerke maandag 6 augustus 2001 MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongeren van zeventien jaar zijn zaterdagochtend omstreeks vijf uur 's ochtends op de Veerseweg in Middelburg aangehouden omdat zij vernielin gen hadden aangericht. In de omgeving van de Rouaanse, Rotterdamse en Londense Kaai hadden ze van vijf personenauto's de spiegels afgetrapt Bij een benzinestation haalden ze vier slangen uit de houders en gooiden ze op straat. Ook vernielden ze een bloembak bij een horecagelegenheid. VLISSINGEN - In de Vlissingse Bonedijkestraat is een 73-ja- rige vrouw met geweld van haar tas beroofd. Zij liep zater dagochtend omstreeks kwart over tien in de richting van de Paul Krugerstraat en had een boodschappentas bij zich met enkele tientallen guldens aan boodschappen. Zij voelde een duw in haar rug en de tas werd met geweld uit haar hand ge rukt. De dader ging er met de tas vandoor. GOES - Een 21-jarige Goesenaar is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn hals en nek gestoken. Dat gebeurde tijdens een schermutseling op de Grote Markt in zijn woonplaats. Het slachtoffer werd daarbij met een mes gestoken. Hij is per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis gebracht. De politie heeft een 19-jarige verdachte uit Goes aangehouden Getuigen van de vechtpartij wordt gevraagd contact met de politie op te nemen. RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Renes se diverse aanhoudingen verricht Drie mannen kregen een boete van 100 gulden voor het drinken van alcohol op straat. Wegens baldadigheid en vechten kregen nog eens drie man nen een boete van 150 gulden. Eén man werd voor hetzelfde bedrag op de bon geslingerd omdat hij een busje pepperspray bij zich had. Tussen 2.00 en 4.00 uur werd in de Korte Reke in Renesse een deel van een muur vernield. De muur hoort bij een woonhuis en bestaat uit betonelementen, waarvan er tien kapot werden getrapt. Het schadebedrag is onbekend. RENESSE - Een 20-jarige man uit de gemeente Schouwen- Duiveland en een 19-jarige vrouw uit Capelle aan de IJssel zijn zaterdagochtend rond 3.00 uur in hun gezicht geslagen dooreen paar voorbijgangers. De klappen vielen na een woor denwisseling. Beide slachtoffers liepen verwondingen in hun gezicht op. Van de vrouw werd ook een tas gestolen, die later compleet met inhoud werd teruggevonden, De daders, een 22- jarige man uit Kerkdriel, een 20-jarige man uit Esch en een 16-jarig meisje uit Boxtel, zijn aangehouden. BURGH-HAAMSTEDE - Een 26-jarige automobilist uit Vlijmen heeft gisterochtend rond 2.00 uur vier palen aan de linkerkant van deHogezoombij Burgh-Haamstede omverge reden. Nadat de man zijn weg vervolgde, werd hij aangehou den op de Vroonweg. Daar bleek dat hij teveel had gedronken De man kreeg een proces-verbaal wegens doorrijden na een aanrijding en het rijden onder invloed. Zijn auto was aan de voorkant zwaar beschadigd. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer Vlissin- gen/Middelburg heeft extra personeel nodig om de veilig heid van de burgers in de regio te garanderen. Dat schrijft de brandweer in het brandveilig heidsplan 2001-2005. Volgend jaar zal aan beide gemeenten uitbreiding van het budget wor den gevraagd. Het gaat om drie ënhalve fulltime medewerker. De brandweerzorg is de laatste jaren aanzienlijk verbreed. Naast het blussen vraagt het voorkomen en beperken van rampen extra aandacht. Boven dien tonen de Herculesramp in Eindhoven, de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam aan dat de brandweer een duidelijker positie moet krijgen in de organisatie van de gemeenten. De stadsgewestelijke brand weer is een zelfstandige interge meentelijke dienst. In dit plan wordt voorgesteld om de brand weercommandant deel te laten uitmaken van het management team van de gemeenten. Hij zal deelnemen aan directieoverleg, om de werkwijze van beide or ganisaties op elkaar af te stem men. De brandweer moet veiligheids risico's signaleren bij de ge meentebesturen en adviezen verlenen voor een veiliger leef omgeving. Het plan geeft aan met welke getallen de stadsge westelijke brandweer rekening heeft te houden. Het is een soort veiligheidsfoto van Vlissingen en Middelburg. Meer dan ne gentigduizend mensen leven op een oppervlakte van 8.755 hec- VEERE - Op de Markt in Veere wordt op 8 september een boe kenmarkt gehouden. Het is de tiende keer dat in Veere een der gelijke beurs plaatsvindt. In de voorgaande jaren was de beurs altijd in de Grote Kerk. Doordat de Stichting Nieuwe Muziek het beheer van de kerk heeft overgenomen, moest de organisatie op zoek naar een an dere locatie. tare in een waterrijke omge ving. Extra punt van aandacht vormt de Westerschelde, die jaarlijks 200.000 vaarbewegin- gen kent en waarover vaak brandbare en giftige gassen en vloeistoffen worden vervoerd. In het verzorgingsgebied zijn verder negen chemische bedrij ven gehuisvest die verplicht zijn een veiligheidsrapportage te hebben. Daarmee is de regiona le brandweer momenteel belast. Bij de inspectie van die bedrij ven komt in een later stadium de stadsgewestelijke brandweer weer in beeld. Munitieopslag Binnen de gemeentegrenzen worden verder drie munitieop slagplaatsen als bijzondere en risicovolle objecten aange merkt. Ze liggen aan de Ramme- kensweg in Ritthem, de Kanaal- weg Oostzijde en Vlissingen - Oost havens. Als de brandweer daadwerke lijk in actie moet komen omdat zich een brand voltrekt, voor ziet zij ook nadelige ontwikke lingen. De nieuwe woonwijken Veersche Poort, Lamme renburg en Mortiere liggen aan de rand van beide steden. De normop- komsttij d - de voorgeschreven tijd om na melding bij een brand te arriveren - wordt daar niet gehaald als er geen maatregelen worden getroffen. De brand weer denkt eraan om kazernes naar die woonwijken te ver plaatsen. De brandweer overschrijdt ver der stelselmatig de normop- komsttij d bij een brand in de binnenstad van Vlissingen. Be langrijke reden daarvoor is dat de aanleg van een tweede ont- sluitingsweg op zich laat wach ten. De mogelijk afsluiting van de Ritthemsestraat voor de aan leg van nieuwe havens in Vlis- singen-Oost zou de aanrijtijden voor de brandweer eveneens be ïnvloeden. De brandweer wil in een vroeg stadium bij de be stuurlijke besluitvorming be trokken worden vanwege het veiligheidsaspect. In de commissievergadering al gemene en bestuurlijke aange legenheden van de gemeente Middelburg, op dinsdag 14 au gustus 19.30 uur, wordt het vei ligheidsplan behandeld. door Mieke van der Jagt YERSEKE - Met een metaaldetector in een bak klapwier met oesters mocht de Rei- merswaalse wethouder M. van Overloop za terdag de tentoonstelling 'Uit Klei en Wa ter' openen. Op het pleintje voor de Zaete in Yerseke piepte hij een parel tevoorschijn, als symbool voor de belangrijkste vindplaats in Reimerswaal: hel verdronken land van Val- kenisse. Een gouden parel, natuurlijk, an ders zou de detector zwijgen. De leden van de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland (AWN), die vijf tig j aar bestaat, hebben al een groot deel van de informatie clie de slikken van Valkenisse prijsgeven in kaart gebracht. De tentoon stelling, die tot 30 augustus in de Zaete te zien is, doet er verslag van. De reizende jubileumtentoonstelling laat ook zien hoe de AWN in Aardenburg te werk gaat en geeft daarmee een beeld van de inzet en deskundigheid van een grote groep vrij willigers. In alle Zeeuwse regio's is wel een AWN-werkgroep actief om wat de aarde be waard heeft, te begrijpen en te beschermen. Behalve panelen met foto's en illustraties, zijn er vitrinekasten te zien met spullen die onderzoeken in Zeeland hebben opgele verd. Aan het reizende deel van de expositie is ook een verslag toegevoegd van de burchtjes die tien jaar geleden in Yerseke werden aangetroffen en onderzocht. De AWN, die alle serieuze amateurarcheo logen in Nederland verenigt, houdt behalve een landelijke tetoonstelling, ook een expo sitie in het archeologisch museum in Aar denburg. Ook daar staat, nog tot oktober, het werk van de Zeeuwse leden centraal. Amateur-archeologen bekijken bodemschatten in Yerseke. foto Willem Mieras Gastkind Wilma Westerhof (tweede van links) en de familie Dingemanse uit Koudekerke met het Engelse gastkind Nathalia in het Sport - fondsenbad in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Sheila van Doorsselaer DOEL - De milieu-effectrap portage (MER) voor het Deur ganckdok is een wassen neus. Dit stelt Doel 2020, de actie groep die zich fel verzet tegen het verdwijnen van het polder dorp op de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen. Volgens Doel 2020, die het MER-concept in bezit heeft gekregen, blijkt dat het onderzoek allerminst onafhankelijk is. „De komst van het immense dok, dat Doel zal opslokken, speelt enkel in op de verlangens van de grote rederijen en gaat volledig voorbij aan het alge meen belang, dus wat wenselijk is voor de gehele gemeenschap", stelt de actiegroep. De opge voerde alternatieve locaties voor de containerhavens (de Zeeuwse havengebieden en Zeebrugge) zijn volgens Doel 2020 slechts 'voor de lol' onder zocht. In de MER-rapportage REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M J. van den Broek K, L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl worden deze alternatieven wel tegen het licht gehouden, maar worden ze afgeserveerd, omdat met het begin van het graven van het Deurganckdok zoge naamde 'verworvenheden' zijn verkregen. De aanleg van het dok is in maart stilgelegd, om dat niet was voldaan aan Euro pese milieurichtlijnen. Het op stellen van de MER was daarom een vereiste. Doel 2020 loopt te hoop tegen de stelling in de rapportage dat de aanleg van het Deurganckdok géén directe gevolgen heeft voor het sociaal-economisch klimaat in Doel. De actiegroep strijdt juist al tijden voor een verbete ring van de leefbaarheid in het polderdorp, die volgens haar hard nodig is. Al meer dan de helft van de woningen staat leeg. Diegenen die na de 'vrij willige' verkoop van hun eigen dom aan het onteigeningscomi té nog een jaar in hun dorp willen blijven wonen, worden geconfronteerd met een toren hoge huurlast voor hun eigen dom. Zo worden de bewoners weggejaagd. „Uit sommige do cumenten blijkt dat men het ge geven 'afbraak van krotten' bij zonder ruim wil interpreteren", zegt J. Creve, woordvoerder van Doel 2020. „Leegstaande wo ningen laat men zelfs bewust verkrotten. Van Doel wordt be wust een spookdorp gemaakt, zodat de mensen uit ellende ver trekken en de industrie kan op rukken." Opscheppen De actiegroep krijgt in de rap portage gelijk over het feit dat het gebied rond Doel en de pol der een grote cultuurhistorische waarde heeft. Toch gaan de samenstellers van de MER er vanuit dat alles op nieuw is te realiseren. Creve: „Ze zoeken een alternatieve lo catie voor het eeuwenoude na tuurgebied De Putten met het idee dat je alles kunt opschep pen en ergens anders weer neer leggen of herplanten, zowel mensen als natuur. Voor ons is het onaanvaardbaar dat de in dustrie wat ze aan natuur ver nielt, compenseert met land bouw." In Doel zelf werd dit afgelopen weekeinde de 27e editie van de Scheldewijdings- feesten gehouden. De mis in de openlucht aan de oever van de Schelde moest halverwege wor den stopgezet, omdat het water met bakken uit de hemel kwam. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Een zonnige dag, een zwembad vol met gil lende en spelende kinderen, een opblaasbare stormbaan en veel zorgzame ouders en vrijwilli gers. Dat was zaterdag het beeld in het Sportfondsenbad in Vlis singen, dat de Stichting Europa Kinderhulp te gast had. Zo'n veertig Zeeuwse gastgezinnen waren naar Vlissingen gekomen voor de familiedag. „In Zeeland houden deze zomer 48 kinderen uit Nederland, 17 uit Duitsland, 16 uit Albanië, 22 uit Frankrijk en eveneens 22 uit Engeland vakantie", somt vrij willigster Lisette Uitterhoeve van Europa Kinderhulp op. De stichting organiseert elk jaar een vakantie voor kansarme kinderen uit het binnen- of bui tenland. Geen eenvoudige taak voor de gastouders. Ze doen het uit idealisme, om iets te doen voor kinderen die het moeilijk hebben. De gastkinderen zijn tussen de zes en zestien jaar oud. „Tijdens de vakantieweken kunnen de kinderen de proble men thuis even achter zich la ten. Ze hebben allemaal wat aandacht, warmte en geborgen heid nodig", vertelt vrijwillig ster Winniefred van Beersum. In het Sportfondsenbad in Vlissin gen kwamen de bijna honderd vijftig ouders en kinderen bij el kaar. Voor de achtste keer werd er van tien tot vijf uur een fami liedag gehouden. Aandacht De familie De Vos uit Goes heeft voor de eerste keer een gastkind, en dat bevalt hen prima. De der tienjarige Anouk uit Limburg was het binnen één uur al ge wend in het gezin met drie doch ters van tien, twaalf en zestien jaar. „Het kind woont in een woongroep en gaat nooit op va kantie", vertelt De Vos. Ook de familie Meeuwsen uit Oostdijk is voor de eerste keer gastgezin. De twaalfjarige Björn uit Maastricht heeft een stoornis die verwant is aan ADHD. „Hij is erg druk en heeft veel aandacht nodig. Die aan dacht moet bij ons «.verdeeld worden, want we hebben zelf ook vier kinderen. Volgens de informatie die we kregen, woont Björn in een kinderte huis, maar daar vertelt hij zelf niets over. Hij heeft het bij ons erg naar zijn zin", vertelt me vrouw Meeuwsen. De Engelse Nathalia logeert drie weken bij de familie Dinge manse in Koudekerke. Zij heb ben zelf een zoon van drie en twee dochters van zes en acht. Mevrouw Dingemanse: „Eigen lijk wilden we een gastkind tus sen de zes en negen jaar, maar de elfjarige Nathalia was net zo welkom. We haalden haar in Deventer op waar wij op een camping vakantie hielden. De Engelse taal is geen probleem en de kinderen redden zich met handen en voeten." Dick en Monique Dijkgraaf uit Terneuzen hebben geen taal problemen met hun twee Franse gastkinderen. Monique was tot voor kort lerares Frans en haar man spreekt de taal vloeiend. Diégo en Baptiste zijn beiden zes jaar en komen respectieve lijk uit een gezin met een gehan dicapte vader en een gezin met vijf kinderen. Gezinnen waar weinig geld is, zo maakte Moni que op uit de opmerkingen van de jongens. Het echtpaar, dat zelf kinderen heeft van 33 en 35 jaar, geniet enorm van de jon gens. Spannend De gastouders zijn het erover eens dat het spannend is welk kind je te logeren krijgt. Europa Kinderhulp bereidt de gastou ders op de extreemste zaken voor, waardoor het kind vaak meevalt. De vrijwilligers van Europa Kinderhulp halen de kinderen ter plaatse op. Uitter hoeve: „Met zo'n negen Neder landse vrijwilligers uit diverse provincies bezoeken we op za terdag en zondag de gezinnen in Londen. Op maandag is het ver zamelen en vertrekken we via de Kanaaltunnel naar Nederland. Ook brengen we de kinderen weer thuis." Zij voegt daaraan toe dat het regelmatig triest is als er niemand is om het kind op te halen. door Sandra van de Vreugde BIGGEKERKE - Op een zon overgoten parcours in Bigge- kerke streden twintig sjezen om het kampioenschap. Evenals vorig jaar bleek de combinatie van moeder Jannie en zoon Niek Louws onverslaanbaar door 99 van de 100 ringen te steken. Zij reden de hele wedstrijd aan de leiding, op de voet gevolgd door Kanen Dominicus en Rudi Brasser, die uiteindelijk met 96 ringen op een tweede plaats ein digden. De derde plaats was voor Marije Schrijenberg en Remco Heijboer met 94 ringen. In Kortgene verzorgde de Zeeuwse ringrijdersvereniging (ZRV) een demonstratie in boe renkostuum. Bennie Paauwe uit Gapinge was de enige deelne mer die alle dertig 30 ringen wist te steken en werd daarmee dus winnaar voor Sjaak Janse uit Souburg, die er 29 stak. Twee rijders eindigde met 27 ringen op een gedeelde derde plaats, te weten Hans van de Broeke uit Gapinge en Vincent Bol rijdend voor de afdeling Zuid-Beve land. Zaterdag reed de afdeling Gapinge een wedstrijd in Vrou wenpolder. Dat het niet eenvou dig is om bij de afdeling Gapin ge een wedstrijd te winnen, bleek uit het feit dat maar liefst vier deelnemers alle dertig rin gen staken. Het was Bennie Paauwe, de winnaar van Kort gene, die Dennis Willeboordse, Krijn Coppoolse en Andre van Maldegem in de kamp versloeg. Bennie bewees zijn topvorm in dit weekend door ook de eerste beker voor zich op te eisen. De tweede beker was voor Krijn Coppoolse, de derde voor Jan Gideonse. Onbedreigd In Koudekerke was het Simon de Pagter die met de belangrijk ste prijzen naar huis ging. Door als enige deelnemer dertig rin gen te steken werd hij onbe dreigd de winnaar van het dag klassement voor David van de Voorde en Jaap Vos, ieder met 27 ri ngen In de grote finale was Si mon ook de winnaar van de eer ste beker, voor Marco van de Voorde en Peter de Pagter. Tot slot reden de Domburgse ringrijders hun klassements wedstrijd over dertig beurten. Ook hier was er één deelnemer die alle ringen wist te steken. Coen Minderhoud werd de win naar voor Robert-Jan Provoost en Ramon Vader met 29 ringen. Deelnemer Hans van Eijzeren, die op deze dag 21 ringen stak en terloops ook nog even de vierde beker won, werd gehuldigd, om dat hij 35 jaar onafgebroken aan deze wedstrijd heeft deelgeno men. Agenda ZRV 9 augustus Tweede folkloris tisch dag in Middelburg op het Molenwater Strijd om de ko ninklijke bekers van 8 00 tot 18.00 uur. 11 augustus Ritthem ringrijden Dorpsstraat van 8.00 tot 18.00 uur, 11 augustus cen trum Burgh ringrijden en sje- zenrijden van 10.00 tot 17.00 uur. VEERE - Wicher Kiers heeft het afgelopen weekeinde het twee daagse paardensportevenement Power Horse Competition ge wonnen, in de categorie enkel spannen. De wedstrijd in Veere was de tweede voorronde van een serie van vijf. De finale van de com petitie wordt op 15 en 16 sep tember gehouden in het Belgi sche Steenhuffel. Op de tweede plaats bij de enkelspannen ein digde Thijs ten Wolde, derde werd Else Hage. In de categorie dubbelspannen was de uitslag: 1Leen Ampt, 2. Noël deBeuf, 3. Manu deMeule- naere. De categorie tandems werd gewonnen door Jan Toye, en de bij de vierspannen eindig de Andreas Wintgens op de eer ste plaats. Marleen Konijnen- dijk werd tweede. GRIJPSKERKE - De Zeeuwse Ringrijders Vereniging houdt vandaag tussen 13.30 en 17.30 een spelletjesmiddag bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke. Kinderen van alle leeftijden kunnen er een spelletjescircuit doorlopen waarvoor verschil lende doe- en denkopdrachten zijn bedacht, zoals ringsteken, balgooien, hoefijzer gooien, gooien in een reuzensjoelbak, maar ook rebussen oplossen. Ie dereen krijgt de kans om vanuit een sjees een ring te steken. Voor de kinderen is er verder nog po nyrijden. In de imkerij is een permanente tentoonstelling te zien over het «werkend trekpaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9