PZC Vaarbelasting stuit op protest Kosovaren na zeven jaar uit de onzekerheid Westerschelde zit dit jaar vol met garnalen Breskense vis maakt nogal dorstig 7 Vanaf f 32.956,- 14.955,-) Lege schuur Groede brandt volledig uit Tijgerspin duikt voor het eerst in Zeeland op Actievoerder deelt in Veerse sluis stickers uit tegen algemene bijdrage De Hyundai Matrix. zeeuwse almanak Cijfers De Hyundai Matrix. De Hyundai Matrix. Meisje slaat vrouw op nachtmarkt Man mishandelt 9-jarige jongen MIDDEN maandag 6 augustus 2001 door Rinus Antonisse EMMADORP - Het is een van de mooiste spinnen in Europa. De kleuren zijn geel, wit en zwart, in de vorm van een tijgerpa troon. Vandaar ook de naam: tij- gerspin. Het zeldzame dier is voor het eerst in Zeeland aange troffen. De eerste waarneming in Nederland was in 1980 in Limburg. Daar zijn er nadien meer gevonden, maar in West- Nederland was de tijgerspin een onbekende. Afgelopen weekeinde vond Alex Wieland, medewerker van stichting Het Zeeuwse Land schap, het eerste Zeeuwse ex- emplaar. Hij was aan het gras duinen nabij de schaapskooi in het noordoostelijk deel van het Verdronken Land van Saeftin- ge. Ineens zat daar de tijgerspin te pronken. Een opmerkelijke vondst voor Saeftinge. Het gebied rondom de schaaps kooi ligt wij hoog en spoelt nooit onder water. Het overige deel van het uitgestrekte schor- rengebied echter wel en is daar door minder geschikt voor de tijgerspin. Wieland veronder stelt dat het diertje misschien als eitje of als jonge spin met plantenmatenaal - takken en rietstengels - is meegedreven over de Schelde en vanuit Zuid- België of Frankrijk uiteindelijk in Saeftinge is aangespoeld. Het oorspronkelijke leefgebied van de tijgerspin is Midden- en Zuid-Europa. Nog maar recent, mogelijk door het warmer wor den van het klimaat, breidt de soort zich uit naar het noorden. Vandaar de ontdekkingen in Limburg. De tijgerspin die in Saeftinge is gevonden, is een vrouwtje van 2,5 tot 3 centime ter grootte (met inbegrip van de poten). Dat het een vrouwelijk exemplaar betreft is niet zo ver wonderlijk; het mannetje wordt na de paring vaak opgegeten. Het voedsel van het dier bestaat uit allerlei insecten, zoals vlie gen en muggen. Voor mensen en andere dieren is deze spin vol strekt ongevaarlijk. Wieland heeft het weekeinde benut om het dier te bestuderen. Hij zet de spin vandaag weer terug op de plek waar ze gevonden is. foto Charles Strijd door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Sania Maliqi en haar twee kinderen mogen in Nederland blijven. Met de toewijzing van een verblijfs vergunning komt een einde aan zeven jaar onzekerheid voor de Kosovaarse. Maliqi woont sinds zeven jaar op Schouwen-Duive- land. Na een verblijf van ze ventien maanden in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede, kreeg ze samen met haar dochter Flo- riana en zoon Petric een huis in Zierikzee toegewezen. Tot voor kort verkeerde het gezin in grote onzekerheid over de toekomst. Het was onduide lijk of Maliqi uiteindelijk weer terug zou moeten keren naar Kosovo of toch een ver blijfsvergunning zou krij gen. Gedurende de jaren die de procedures in beslag namen, is Maliqi behoorlijk ingebur gerd in de Schouwse samen leving. Via de viering van in ternationale vrouwendag raakte zij in contact met het Acht Maartteam, waarvan ze inmiddels actief lid is. Ook werkt ze als vrijwilliger binnen het sociaal cultureel werk en biedt ze hulp aan an dere vluchtelingengezinnen. De kinderen gaan naar school en werken aan een toekomst in Nederland. Strohalm Het Acht Maartteam heeft zich de afgelopen maanden intensief beziggehouden met de toekomst van het gezin Maliqi. Zo drong het team er bij de rechtbank in Haarlem op aan dat Sania Maliqi vanwege haar maatschappelijk inzet een verblijfsvergunning toe gewezen zou krijgen. Deze zitting was de laatste stro halm voor Maliqi, die daar voor al meerdere procedures had doorlopen. In juni organiseerde het Acht Maartteam de inzamelings actie Help Sania op iveg. Met de opbrengst zou het gezin, afhankelijk van de uitspraak van de rechtbank, een nieu we toekomst in Kosovo kun nen starten of zich kunnen settelen in Nederland. Eind vorige week kwam het bericht dat Sania Maliqi en haar kinderen toch in aan merking komen voor een ver- blij fsvergunning. Een grote opluchting voor het gezin, en voor het Acht Maartteam „Absoluut, het is een hele fij ne meid om mee om te gaan en een enthousiast lid. We zijn ook heel blij voor de kin deren, die anders in Kosovo weer bij nul hadden moeten beginnen", aldus woord voerder J. Willemsen-de Kort. Bezoek De zestienhonderd gulden die is ingezameld, zal waar schijnlijk worden besteed aan een bezoek aan Kosovo. Maliqi heeft haar ouders niet kunnen bezoeken sinds het begin van haarverblijf inNe- derland. Willemsen erkent dat de ac tie van het Acht Maartteam voor Samia Maliqi en haar kinderen een enigszins selec tief karakter had. „We hebben ons voor Samia ingespannen omdat we haar persoonlijk kennen. Natuur lijk weten we dat er veel meer vluchtelingen zijn die in on zekerheid leven, maar we hebben er nu in elk geval één kunnen helpen. Misschien zijn we daarmee ook een in spiratie voor anderen." Samia Maliqi wilde zelf nog geen commentaar leveren op de toekenning van de ver blijfsvergunning. door Sheila van Doorsselaer GROEDE - Een felle brand heeft zaterdagnamiddag een oude boerenschuur aan de Ha- vendijk in Groede in de as ge legd. Volgens de Breskense brandweercommandant J. Ca- rels is de brand aangestoken. Op het terrein werden lege jerry cans aangetroffen. De boerderij stond al ruim een jaar leeg. .De boerderij is bij vele Groede- naren en Bressiaanders zeer bekend. Het boerenerf was ei gendom van wijlen Sylvain Du- sarduijn, een zonderling die de laatste jaren van zijn verblijf in zijn woning in de kelder sliep, omdat dit het enige plekje van zijn vervallen huis was dat nog droog was. Zijn hond was be rucht. Iedereen die op het erf moest zijn, werd achterna geze ten door de bloedhond. Ook Du- sarduijn zelf hield niet zo van bezoek. Ooit verjoeg hij de poli tie met een vuurwapen. Na zijn dood werd in juni 'ter ere' van hem de Sylvain-polderloop ge houden. Advertentie Eigenzinnige familie-MPV met karakter. Sjors is een bèta-klantje. Het mannetje van goed drieën half jaar is verzot op cijfers. Gebiologeerd volgt hij het verspringen van het digitale klokje, de displays van de vi deo en de cd-speler. Hij roept dan steeds de actuele tijd of het nummer dat uit de boxen schalt. Van alle familieleden heeft hij inmiddels de kentekens 'gesaved', die hij op feestjes zonder hapering oplepelt. Alsmede de huis- en telefoon nummers. Sja, de ouders worden er wel eens moe van. Want wat heeft het voor zin om de barcode van een pakje vacuüm ge trokken snijworst rond te trompetteren. Maar het is ook wel eens handig, zo'n cij- ferfetisjist. Wat was ook weer de postcode van tante Bego nia? Sjors vult het wel in. Of het huisnummer van opa en oma Kletskoek? Nou, 17, want toevallig wonen oom en tante Dudeljoo ook op 17, dus da 's een eitje. Sjors' ouders hebben beslo ten vooral hun voordeel met de gave van hun spruit te doen. Ze moedigen hem aan om te blijven trainen op de zakjapanner, waarop hij in middels al rekensommen met 0,5 maakt. Nu eerst naar de basisschool, kan hij mooi over een jaartje de belasting aangifte doen. Bezoekers van de visserijfeesten schuifelen langs de kraampjes. kig nog niks voorgevallen, maar waarom het lot tarten, zo stelt de organisatie. Een kijkje nemen aan boord mocht wel. De echte Bressiaan ders laten de kermis veelal links liggen. Zi] zoeken hun favoriete kroeg op en zetten een boom op. Volgens velen is het beste café tijdens de visserijfeesten de vis mijn Wie wil weten hoe de echte Bressiaanders feest vieren, moet daar echt eens een pint gaan pakken. Oud-strijders Voor ieder wat wils. Terwijl de oude garde zichtbaar stond te genieten van uitvoeringen van De Genie, oud-strijders uit heel Nederland die letterlijk heel wat in hun mars hebben, vielen jonge bakvissen in zwijm tij dens het concertje van Jody 'Que si que no' Bernal. Zowel j ong als oud weet het traditione le vuurwerk als afsluiter van de feesten altijd weer te waarde ren. Als zo rond een uur of acht de grote massa naar huis is, komt het dorp voor dreigen be volking- tot leven. En dat gaat tot in de kleine uurtjes door. Zu re haring schijnt te helpen tegen foto Charles Strijd een kater, maar dat hoef je de vissersbevolking van Breskens niet te vertellen. (Advertentie) Zelfs de prijs spreekt voor zich. door Edith Ramakers VEERE - Watersporters willen best meebetalen aan het onder houd van vaarwegen, maar zij vinden dat ze dat al voldoende doen via lokale en regionale hef fingen. Dat zegt Gijs Beringen van de Stichting Aktie Plezier- VLISSINGEN - Op de Boule vard Bankert in Vlissingen heeft een 47-jarige vrouw vrijdag avond omstreeks elf uur tijdens de nachtmarkt klappen opgelo pen. De Middelburgse werd volgens de politie zonder aanleiding ge slagen door een onbekend ge bleven meisje. Eerst op haar rug, daarna in het gezicht. Zij liep verschillende verwondin gen op aan haar wenkbrauw, wang en kin. Ook een onbekend gebleven man werd door het meisje geslagen. De politie vraagt getuigen van het voorval zich te melden. Tijdens de nachtmarkt werd ook de porte monnee gerold van een negen tienjarige man uit Oostburg. Er zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen guldens in. vaartuigen. „Het is een idioot idee om ook nog eens vaarbelas ting te moeten gaan betalen. Ze ker omdat die gelden verdwij nen in de pot algemene middelen. Dat betekent dat de watersporters de pot spekken van - ik noem maar wat - de kin deropvang." Beringen deelde gistermiddag in het sluizencomplex van Veere proteststickers uit tegen het voorstel om vaarbelasting op plezierboten in te voeren. Staatssecretaris Bos van Finan ciën neemt daarover eind dit jaar een besluit. Het onderwerp komt opnieuw aan de orde tij dens de behandeling van het Be lastingplan 2002. In totaal gaf Beringen 16.000 pleziervaarders een sticker. Hij deed dat tijdens een vijfsluizen- tocht. Nijkerk, Loosdrecht, 01- detrijne en Muiden gingen Veere voor. „De watersporters zijn het met me eens dat dit voorstel on acceptabel is. Echt, de actiebe reidheid onder pleziervaarders is groot", zegt hij stellig. Hij somt op dat watersporters jaarlijks al heel wat kosten heb ben. Ze hebben lokale en regio nale heffingen, waarvoor zij ge middeld 1264 gulden per jaar afdragen. Dat zijn lasten, zoals accijns op ligplaatsen, bruggen- en sluisgelden. „Als de overheid die heffingen afschaft, dan kun nen we praten over vaarbelas ting die ten goede komt aan de watersport." Beringen zegt zo fel gekant te zijn tegen het voor stel omdat ook de modale man en vrouw hun sport of hobby moeten kunnen blijven uitoefe nen. „Iedereen denkt dat varen voor de elite is. Het wordt inder daad een elitesport als de rege ring ons voor hogere lasten plaatst. Momenteel zijn er heel veel gewone mensen die een boot hebben. Het is echt een misverstand om te denken dat de watersport bestaat uit alleen maar rijke mensen." Wegenbelasting Hij vindt niet dat de vaarbelas ting met wegenbelasting verge leken mag worden. Autobezit is iets heel anders dan het hebben van een boot, vindt hij. „Nee, dat is appels met peren vergelij ken. De wegenbelasting vloeit ook wel terug naar de pot alge mene middelen, maar het be langrijkste verschil is dat we het bij varen hebben over een sport. Voor sport betaal je geen belas ting." De vaarbelasting zal vol gens hem oplopen van ongeveer 350 tot 1000 gulden per jaar, af hankelijk van de grootte van de boot. In het regeerakkoord is afge sproken om de vaarbelasting nog tijdens deze kabinetsperio de in te voeren. Dat moet de overheid netto tachtig miljoen gulden per jaar opleveren. Een welgevormd meesterwerk. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Er zitten weer volop garnalen in de monding van de Westerschelde. Voor het eerst in jaren kunnen de Bres kense kotters weer veel garna len vangen en dat ook nog eens zeer vroeg in het seizoen. Waar door de opleving wordt veroor zaakt, weten de garnalenvissers niet precies. De vissers hopen dat ook andere vissoorten in de zeearm zich herstellen. „De natuur laat zich niet stu ren", zegt de Breskense garna- lenvisser H. Vermeulen. Garna- lenvisser F. de Rooy uit Terneuzen meent dat de terug keer van de garnalen alles te maken heeft met de aanwezig heid van kwallen in de Wester schelde. „Vijf jaar terug hadden we ook een goed garnalenjaar. Toen stikte het van de kwallen. Daar na is het een hele fiid niets ge weest en waren en ook geen kwallen te vinden. Nu stikt het van de kwallen en is er dus ook weer garnaal. De kwallen be schermen als het ware het jonge garnalenbroedsel." Al half juli kwamen de kotters binnen met een aanzienlijke garnalen- vangst. Dat is uitzonderlijk vroeg. Pas in september, okto ber zijn de garnalen op hun grootst. De Rooy heeft diverse schade claims ingediend, omdat hij schade zegt te hebben van het uitbaggeren van de Wester schelde. Hij zag zijn inkomsten zienderogen slinken. Dat er nu weer veel garnalen te vissen zijn, doet volgens hem niks af aan de claims. „Het broedge bied heeft zich verplaatst. Waar gebaggerd wordt, is de garna- lenstand voor altijd kapot, daar is niks meer aan te veranderen." Volgens de Breskense visserij vereniging Ons Belang heeft de kleine visserij in het dorp een goed jaar achter de rug. De grote kotters zijn de afgelopen jaren weliswaar opgeschrikt door een stilligregeling, waardoor de omzet dit jaar zal teruglopen, maar inmiddels gaan de zaken weer als vanouds. De vangsten zijn redelijk en de prijzen zijn goed en de vissers zien de toe komst rooskleurig in. „Met vangstbeperkingen zal in de toekomst blijvend rekening gehouden moeten worden", zei voorzitter J. de Bliek zaterdag tijdens de uitreiking van de vis serijwimpels in de Breskense vismijn. We hopen dat het op den duur iets oplevert in de vorm van uitgestelde inkomsten na verbetering van de visstand, hoewel daarover wel twijfels bestaan." Vismijn Volgens De Bliek draait ook de vismijn goed. Sinds de privati sering van vismijn, bijna twee jaar geleden, hebben de Bres kense vissers steeds geweigerd aandelen te nemen in de afslag. Hoewel de vismijn goed draait en de vissers ruim de tijd hebben gehad de kat uit de boom te kij ken, blijven ze bij hun stand punt. „Het gaat goed zo, ook zonder (Advertentie) ons. Waarom zouden we ons eventueel zorgen op de hals ha len als dat helemaal niet nodig is", stelt M. Versprille namens de vissers. Gijs Beringen reikt in de sluis van Veere een proteststicker uit aan enkele zeilers. foto Ruben Oreel door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Vis moet zwem men, dat weten ze in Breskens maar al te goed. Van al dat fla neren langs de tientallen kra men, genieten van het straat theater, diverse bands, het bezichtigen van de vissersvloot en het nuttigen van de waar van de vele viskramen, krijg je een droge lever en het was best dorstig weer. Niet alleen de vis serijsector in Breskens gaat het voor de wind. De diverse hore cagelegenheden mochten tij dens de visserijfeesten dit week end ook niet bepaald klagen. Volgens de organisatie van de visserijfeesten was het lekker weer, op dat enkele buitje na. Hoewel het redelijk bewolkt was, vond de zon toch steeds een gaatje. Te koud voor het strand, te warm om binnen te blijven. Voor de visserijfeesten in Bres kens ideaal. De doorgewinterde feestgan gers die van buiten het dorp moeten komen, weten van wan ten. Wie een parkeerplaats je dicht bij het vertier wil vinden, moet er vroeg bij zijn. Zo is het tijdens de feesten altijd al vroeg druk en dus gezellig. Wie een tochtje wilde maken op een van de vissersboten, kwam bedrogen uit. Al decennia lang is een vaartocht een van de grootste publiekstrekkers van de feesten, maar omwille van de veiligheid mochten de trossen niet los. Er is geen boot die over voldoende reddingsvesten be schikt. In al die jaren is er geluk- VLISSINGEN - Een dertigjari ge Vlissinger heeft zaterdag middag rond half drie in een speeltuin aan de Zuidbeekse- weg in Vlissingen een n egen j ar i - ge jongen uit de gemeente Veere bij zijn keel gegrepen en een klap in het gezicht gegeven. De reden voor de mishandeling is onbekend. De man is aangehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7