Uitstel beëdiging Khatami PZC Al Gore keert terug in de politiek Megawati brengt bezoek aan paleis van haar jeugd Leger Filipijnen bevrijdt gegijzelden Abu Sayyaf Bosbrand in Yellowstone deels onder controle Geestelijk leider Iran houdt inauguratie tegen wegens conflict Asielzoekers in Groot-Brittannië in gevangeniscel Ambassadeur achtervolgd door dood Che Guevara Witte haaien krijgen antenne Rebellen Assam slaan terug Zwaargewonden bij ETA-aanval België arresteert ivoorhandelaren Taliban pakt hulpverleners op Turks leger zuivert officieren weg Strijd ontvlamt in Somalisch gebied Puntland maandag 6 augustus 2001 YELLOWSTONE - De grote bosbrand in het Amerikaanse Yellowstone National Park is voor een klein deel onder controle gebracht. De vlammen van de al een week woe dende brand hebben tot dusver twaalfhonderd hectare in de as gelegd. In totaal woeden er ongeveer vijftien grote bosbranden in negen Amerikaanse staten. Ruim zevenhonderd brandweerlieden zijn in gezet in Yellowstone National Park. Hun werk zaamheden worden be moeilijkt door het berg achtige gebied. Ze moeten bovendien uitkijken voor de vele Grizzly-beren die in het getroffen deel van het park leven. De brand, die waarschijn lijk is ontstaan door een blikseminslag, heeft zich de afgelopen dag niet ver der uitgebreid. Een deel van het park, dat jaarlijks meer dan drie miljoen be zoekers trekt, blijft geslo ten. Yellowstone is negendui zend vierkante kilometer groot en behoort daarmee tot de grootste nationale parken ter wereld. In 1988 brandde bijna eenderde van Yellowstone af. Het nu getroffen gebied bleef toen gespaard. Volgens de parkwachters hoopte zich hier in de af gelopen tijd veel kreupel hout op. Bij bliksemin slag, zeker als die niet gepaard gaat met neer slag, vat dergelijk hout snel vlam. Ook elders in de Verenigde Staten leveren bosbran den problemen op. Op de grens tussen staten Wyoming en Zuid-Dako- ta is al 5300 hectare bos ten prooi gevallen aan de vlammen. Een populair uitkijkpunt bij de Grand Canyon is wegens een brand geslo ten voor het publiek. DPA van onze redactie buitenland TEHERAN - De geestelijk leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de inauguratie van hervormer Khatami tot president uitgesteld. Op de achtergrond speelt een meningsverschil tussen con servatieven en hervormers in het parle ment. De inauguratie zou gisteren in de Majlis, het Iraanse parlement, plaatsvinden. Te gelijkertijd zouden drie nieuwe leden van de Raad van Hoeders worden be ëdigd. Dat is een door conservatieven ge domineerd orgaan dat waakt over het naleven van de grondwet. Zes van de twaalf leden van de Raad worden door Khamenei aangewezen. Het parlement benoemt de overige zes op voordracht van het gerechtelijk apparaat. Het hervormingsgezinde parlement wei gert nu twee genomineerde nieuwe leden voor de Raad goed te keuren. De parle mentariërs vinden de genomineerde geestelijken te conservatief. Bij de beëdi ging van Khatami moet de Raad van Hoeders compleet zijn. Gisteren besloot Khamenei om de Iraan se Raad van Toezicht in te schakelen. Dit orgaan heeft bij politieke geschillen het laatste woord Khamenei heeft de Raad opdracht gegeven een spoedzitting te houden over het geschil tussen hervor mers en conservatieven. Het is voor het eerst dat beëdiging van een Iraanse president is uitgesteld. Kha menei werd in juni herkozen. De actie om zijn inauguratie uit te stellen lijkt niet zozeer gericht tegen de president zelf. Parlementsvoorzitter Karrubi lijkt zich zorgen te maken over zijn gezag, omdat het parlement elke mogelijkheid aan grijpt om de Raad van Hoeders de voet dwars te zetten. Karrubi, een bondgenoot van Khatami, heeft volgens de BBC een compromis voorstel gedaan. Zijn suggestie is een ar bitragecommissie te benoemen die het geschil moet oplossen. Het hoofd van het Iraanse gerechtelijk apparaat heeft het voorstel afgewezen. Volgens de BBC zou hij het parlement laten weten dat de in auguratie van Khatami binnen enkele dagen zijn beslag kan krijgen. RTR/AFP LONDEN - Zeker duizend asielzoekers zitten zonder aan klacht in Britse gevangenissen. Ze mogen vaak maar een uurtje per dag hun cel verlaten en slechts eenmaal per week dou chen. Overleg met advocaten is beperkt. Dat heeft The Independent gis teren gemeld op basis van eigen onderzoek. Volgens de krant zijn de on rechtmatige detenties een triest voorbeeld van het mislukte Britse asielbeleid. De asielzoekers zijn naar soms strengbewaakte cellencom plexen overgeplaatst omdat de opvangcentra overvol zitten. Bij ongewijzigd beleid zal het aantal gedetineerde vluchtelin gen volgend jaar zijn opgelopen tot 1800, zegt de krant. Hongerstaking In Liverpool zijn circa vijftig asielzoekers uit protest in hon gerstaking gegaan. Mensenrechtengroepen en poli tici veroordelen het beleid. Het ministerie van Binnenlandse Zaken hoopt alle betrokken asielzoekers voor het einde van het jaar elders te hebben onder gebracht. ANP Filipijnse militairen delen in een legerkamp in Kapatagan voedsel uit aan gegijzelden die zojuist uit de handen van Abu Sayyaf zijn gered. foto Romeo Gacad/EPA van onze redactie buitenland ZAMBOANGA - Het Filipijnse leger heeft zeker dertien Filipijnen bevrijd, onder wie zeven kinderen, die door de moslimbeweging Abu Sayyaf op het ei land Basilan waren ontvoerd. Dat heeft een militaire woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Abu Sayyaf, dat streeft naar een moslimstaat in het zuiden van de Flipijnen, had de mensen de afgelopen dagen meegenomen. De gegijzelden werden bevrijd, nadat militairen een schuilplaats van de mos limgroep in het dorp Kapayawan hadden aangevallen. De strijd kostte volgens de woordvoerder een nog onbekend aantal leden van Abu Sayyaf het leven. De rebellen ontvoerden donderdag avond 36 inwoners van Lamitan, een in meerderheid door christenen bewoond dorp op Basilan. Zeker tien gegijzelden zijn onthoofd. De overigen konden ont snappen of ze werden vrijgelaten. Onthoofd Abu Sayyaf houdt op Basilan ook nog ne gentien andere Filipijnen en twee Ameri kanen vast die in mei werden ontvoerd. Van deze groep zijn er naar verluidt vier onthoofd. Volgens een Filipijnse krant maken de ontvoerders zich schuldig aan verkrachting van gegijzelde vrouwen. De Filipijnse regering hervat vandaag de vredesbesprekingen met een andere re bellenbeweging, MILF (Moro Islamiti sche Bevrijdingsfront). Dat gebeurt vol gens een onderhandelaar van het MILF in' de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Daar zijn beide partijen de af gelopen dagen ook al bijeengeweest. Het MILF begon 23 jaar geleden een strijd voor een onafhankelijke staat. Die eis werd in juni afgezwakt, toen de isla mitische rebellen in de Libische hoofd stad Tripoli een bestand overeenkwamen met de regering. Intussen heeft de bewe ging zich ook verzoend met een andere rebellenbeweging, MNLF. De MNLF heeft al een vredesovereenkomst met de regering gesloten. De regering weigert te onderhandelen met Abu Sayyafdie ze als een groep ban dieten beschouwt. Abu Sayyaf maakt zich sterk voor een islamitische staat in het zuiden van het rooms-katholieke land, maar houdt zich vooral bezig met ontvoeringen. AFP/RTR/ANP door Jaap van Wesel WASHINGTON - De Ameri kaanse Democraat Al Gore is te rug. Na zijn dramatische ver kiezingsnederlaag had Gore zich tijdelijk uit het openbare leven teruggetrokken Hij heeft lang vakantie gehouden in Eu ropa en heeft voor de verande ring een baard laten staan. Nu is hij zich voorzichtig aan zingscampagne, pardon, her- James Bond trouwt in het geheim verkiezingscampagne voor het jaar 2004. Een campagne voor hei-verkiezing want Gore ge looft nog steeds dat hij en niet de Republikein George Bush in het Witte Huis behoort te zitten. Gore gaat nu eerst campagne voeren voor anderen, Democra tische kandidaten, dit jaar en in het jaar 2002. Hij gaat verder in zijn staat Tennessee college ge ven samen met een Republi keinse ex-presidentskandidaat Lamar Alexander. Maar de vraag waar het natuur lijk om gaat, is of Amerika, en de Democraten in het bijzonder, op een tweede poging van Al Gore zit te wachten. Er is een aantal Democratische kanshebbers die al in de startblokken staan. Se nator John Edwards uit Zuid- Carolina. De huidige Democra tische fractieleider Tom Dashle, Gore's running mate Joe Lieber- man, om er maar een paar te noemen. Open doel Vriend en vijand zijn het erover eens dat Gore een slechte ver kiezingscampagne heeft ge voerd. Hij had een zwakke op- van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - In een po ging de gemoederen rond zijn persoon te bedaren heeft de Boliviaanse ambassadeur in Mexico zaterdag in de Mexi caanse media zijn rol bij de dood van Che Guevara nog maals verduidelijkt. Gary Prado Salomon was als offi cier in 1967 verantwoorde lijk voor de arrestatie van de legendarische revolutionair. Che Guevara werd de dag na zijn arrestatie geëxecuteerd door Boliviaanse militairen. Tot op de dag van vandaag nemen sympathisanten van Che dat Prado zeer kwalijk. Enkele dagen geleden gooide de Mexicaanse schrijver Al berto Hijar de ambassadeur tijdens een publieke bijeen komst een glas wijn in het ge zicht. Zaterdag verklaarde Prado tegenover Mexicaanse jour nalisten 'niets te maken te hebben gehad met de dood van Che'. „Ik heb hem inder daad op 8 oktober 1967 gear resteerd. Kort daarna werd ik op patrouille gestuurd. Toen ik terugkwam, was Che Guevarra al geëxecuteerd." Gary Prado zit in een rolstoel sinds hij per ongeluk door 'vriendelijk vuur' in zijn been werd geschoten. Veel bewonderaars van Che zien Prado's handicap als 'de vloek van Che', een soort straf voor Prado's rol bij de dood van de hun held. Ernesto 'Che' Guevarra werd op 14 juni 1928 geboren in Argentinië. Hij studeerde medicijnen maar bemoeide zich al snel met de politiek. Hij zette zich in vele landen gewapenderhand in voor een linkse revolutie. In Cuba vocht hij aan de zijde van Fi del Castro. E FE/ANP van onze redactie buitenland DUBLIN - De Ierse acteur Pier ce Brosnan, vooral bekend door zijn vertolking van de filmrol van de Britse geheim agent Ja mes Bond, is zaterdag in het ge heim getrouwd. Hij gaf het Amerikaanse foto model Keely Shaye-Smith in een abdij in het Ierse graafschap Mayo het jawoord. Nadere details over het huwe- lijk zijn nog onbekend. De 49- jarige acteur verkocht de rech- ten op de foto's en berichtgeving fgjk over de trouwpartij exclusief aan het Britse roddelblad Hello. Brosnan zou daarvoor bijna drie miljoen gulden hebben ontvan gen. Hij en zijn 37-jarige bruid ken nen elkaar al sinds 1994 en heb ben twee zonen. De jongste, Paris Beckett, werd afgelopen februari geboren. Dylan, de oudste zoon, is zes. DPA Een veiligheidsman patrouil leert op het kerkhof van de Bal- lintuhber-abdij om fotografen op afstand te houden. foto John Cogill/AP ponent. Het presidentschap van zijn baas Bill Clinton was een politiek succes en dat is meestal voldoende om de buit binnen te halen. Toch miste hij voor open doel, al speelde de scheidsrech ter daarbij uiteindelijk een be langrijke rol. Gore denkt wellicht dat zijn nieuwe uiterlijk hem in het Wit te Huis kan brengen. Maar hoe vaak heeft Gore al niet een ge daanteverwisseling doorge maakt op advies van zijn pr- mensen? Bill Clinton, met wie Gore gebrouilleerd is en die zelf de afgelopen week zich weer in het openbaar is gaan vertonen, heeft bij de inauguratie van George W. Bush een opmerking gemaakt waar velen achter staan Onder de genodigden was James Baker die de Bush-cam- pagne leidde bij de dramatische hertelling in Florida. „Je hebt dat in Florida goed ge daan, hartstikke goed", compli menteerde Clinton zijn politie ke tegenstander. Wijzend op Gore voegde hij daar aan toe: „Maar als die klootzak naar mij had geluisterd en mij campagne had laten voeren, dan had je nooit de kans gekregen om het zo goed te doen." GPD SYDNEY - Australische weten schappers gaan een aantal witte haaien die de kusten van Au stralië onveilig maken, uitrus ten met een satellietantenne Zo kunnen de haaien worden gelokaliseerd om aldus hun moorddadige neigingen te kun nen voorkomen. Belga GUWAHATI - In de Indiase deelstaat Assam zijn gisteren door een aanslag tien mensen om het leven gekomen, onder wie zeven politiemannen. De aanslag is opgeëist door de guer rillabeweging NDFB (Nationaal Democratisch Front van Bo- doland), die strijdt voor een onafhankelijke staat voor de Bo- do-stam in Assam in het noordoosten van India. Twee politiewagens met samen twintig inzittenden reden op een brug op een landmijn. Een woordvoerder van het NDFB verklaarde dat het om een vergeldingsactie ging. Zaterdag kwamen door een aanval van het Indiase leger op een schuil plaats van het NDFB drie rebellen om het leven. ANP/RTR SAN SEBASTIAN - Twee agenten van de Spaans-Baskische politie, de Ertzaintza, zijn in de nacht van zaterdag op zondag zwaar gewond geraakt nadat hun patrouillewagen werd be kogeld met molotovcocktails. De daders waren waarschijn lijk sympathisanten van de gewelddadige Baskische afschei dingsbeweging ETA Het incident had plaats in Portugaleta nabij Bilbao. De Ert zaintza is vaker doelwit van ETA-aanhangers. Zaterdag .richtten gemaskerde Baskische radicalen in de straten van San Sebastian een spoor van vernieling aan. De relschoppers vochten met de Baskische politie tijdens een bijeenkomst voor een omgekomen activiste van de ETA. DPA/AFP BRUSSEL - De Belgische politie heeft zaterdag vijftien Chi nese artsen aangehouden wegens de illegale handel in ivoor. De groep wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn voor de smokkel van een partij van 150 kilogram ivoor, die eind ju ni op het vliegveld van Brussel werd onderschept. De partij bestond uit 44 bewerkte en 29 onbewerkte slagtan den met een waarde van meer dan 2,2 miljoen gulden. Veertig olifanten zijn daarvoor gedood. Ook de huiden van de dieren zaten in de vracht, die bestemd was voor China. In 1970 waren er nog zo'n twee miljoen Afrikaanse olifanten, nu zijn er nog 543.000. RTR KABOEL - Een christelijke hulporganisatie in Afghanistan heeft gisteren zijn deuren moeten sluiten. Het Taliban-be- wind heeft 24 medewerkers van Shelter Now International gearresteerd, omdat ze het christendom zouden hebben ge propageerd. Onder de arrestanten van de westerse hulporganisatie zijn acht buitenlanders, zes vrouwen en twee mannen. Hun natio naliteit is niet bekendgemaakt. De overige zestien komen uit Afghanistan. De Taliban geven een strikte uitleg aan de islam. Iedere mos lim die zich met een andere godsdienst inlaat, kan de dood straf krijgen. RTR ISTANBOEL - Het Turkse leger heeft vijftien officieren de laan uitgestuurd, omdat zij sympathieën zouden koesteren voor de islamistische of Koerdische zaak, hebben Turkse me dia zaterdag bericht. Het leger zelf meldde in een communiqué dat vijftien officie ren waren ontslagen wegens ongedisciplineerd gedrag. Het leger, dat sinds 1960 drie staatsgrepen heeft georkes treerd, ziet zich als de beschermheer van de seculiere Turkse staat. Herhaaldelijk komen vanuit de legertop pleidooien om het toenenemde moslimfundamentalisme hard aan te pak ken. AP vertrekken nauwelijks meer on derhouden. Mega, zoals haar aanhang de president steevast noemt, wil deze snel opknap pen. Er wordt rekening mee ge houden dat ze er dan eventueel wel gaat wonen. Het staats hoofd woont nu in de diploma tenwijk Menteng in het centrum van de hoofdstad en heeft daar naast nog een eigen woning in het zuiden van Jakarta. doorTheo Haerkens JAKARTA - Daags voordat ze er officieel aan het werk gaat, heeft de nieuwe Indonesische president Megawati Soekamo- putri, tussen de besprekingen voor de slepende kabinetsfor matie door, gisteren twee uur de tijd genomen om het Merdeka- of Vrijheidspaleis te inspecte ren. Megawati kent het paleis goed. Ze groeide er op in de tijd dat haar vader, Soekarno, vanaf de onafhankelijkheid het land leidde. Soekarnoputri moest meer dan twee jaar wachten voordat ze recht kon doen gelden op het pa leis. In 1999 won ze de verkie zingen maar het presidentschap ging toch aan haar neus voorbij In tegenstelling tot Abdurrah man Wahid zal ze het paleis in het centrum van Jakarta alleen gebruiken voor ontvangsten en om te werken. Ze wil er niet wo nen. Overigens hebben Soehar- to, die het land 32 jaar met harde hand leidde, noch zijn opvolger Habibie het paleis ooit betrok ken. Zij vonden dat er onvol doende privacy was. Het neoclassicistische gebouw met zijn zestien witmarmeren trappen en zes karakteristieke Dorische zuilen stamt uit 1879 en was tot de onafhankelijkheid in gebruik als 'Hotel van den Gouverneur-Generaal'. Het is, anders dan de imposante voor kant met de parkachtige tuin en fontein doen vermoeden, niet zo groot. Dat was indertijd ook niet nodig omdat de koloniale bestuurders het grootste deel van hun tijd doorbrachten in Buitenzorg, het huidige Bogor. Dit ligt in de bergen en het is er een stuk minder benauwd dan in Jakarta. Ook Soekarno bracht de weekeinden vaak door in Bogor. Omdat de Nederlanders bij hun vertrek niet alleen de portretten van de gouverneurs-generaal hadden meegenomen, maar ook de kostbare tapijten en het meu bilair ontwierp Soekarno, een afgestudeerd architect, hoogst persoonlijk de inrichting en het meubilair van beide paleizen en ook nog enkele bijgebouwen. In een spiegel in de grote ont vangsthal is nog altijd het ko gelgat te zien van een aanslag op Soekarno in 1960. Sinds Soekarno uit het paleis werd verdreven, zijn de woon- Een tweede reden die Megawati ervan zou weerhouden het pa leis te betrekken, is dat het be hekst isOok Wahid had last van die spoken en voordat hij zijn intrek nam in het paleis, voerde een 'dukun', een traditionele medicijnman, een ceremonie uit om de geest van Soeharto te ver drijven. Kennelijk was dat niet helemaal gelukt, want nog maar een jaar geleden - Wahid was toen al in ernstige politieke pro blemen - adviseerde een be stuurder van Nahdlatul Ulama, de moslimorganisatie die Wahid jarenlang leidde, alsnog de pa leis vlag te vervangen. Het twee kleurige dundoek zou nog wor den beheerst door de zwarte geest van Soeharto. GPD MOGADISHU - In de autonome regio Puntland in het noordoos ten van Somalië zijn gisteren gevechten uitgebroken. Rivali serende milities strijden om de macht in het gebied, dat sinds 1998 een eigen regering heeft. Volgens het radiostation VHF zijn er zeker vijf doden gevallen en dertig gewonden. De strijd begon bij het vliegveld van Bos- saso. de belangrijkste stad. Daarna sloegen de gevechten over naar de rest van de stad. Puntland staat bekend als een relatief rustig gebied sinds het een autonome koers vaart. Maar de afgelopen maanden zijn er spanningen De eerste presi dent, kolonel Abdullah Yussuf, wilde zij n ambtster mij n eind ju ni verlengen zonder nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Ver scheidene groeperingen in Puntland, waaronder die van rechter Yussuf Hajji Nur, willen hier niets van weten. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5