Rapport Deurganckdok lachertje PZC PZC Oude tractoren blinken in de zon Asielzoekers helpen bij speelweek Boerenschuur Groede geheel vernield door aangestoken brand Uitkomsten onderzoek stonden volgens actiegroep bij aanvang al vast Uitslag Veerse Power Horse Competition Schieting Meisje slaat vrouw op Nachtmarkt Duo trekt spoor van vernielingen Jongen krijgt vuistslag Zeil vrachtwagen kapotgesneden Auto brandt uit in Cadzand Aanrijding in Renesse Palen omver in Burgh-Haamstede Viswedstrijd in Clinge Lasershow Jacht loopt op zandbank maandag 6 augustus 2001 door Sheila van Doorsselaer DOEL - De Milieu-effectrap portage (MER) voor het Deur ganckdok is een wassen neus. Dit stelt Doel 2020, de actie groep die zich fel verzet tegen het verdwijnen van het polder dorp op de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen. Volgens Doel 2020, die het MER-concept in bezit heeft gekregen, blijkt dat geenszins sprake is van een onafhankelijk onderzoek. „De komst van het immense dok, dat Doel zal opslokken, speelt enkel in op de verlangens van de grote rederijen en gaat volledig voorbij aan het alge- VEERE - Wicher Kiers heeft het afgelopen weekeinde het twee daagse paardensportevenement Power Horse Competition ge wonnen, in de categorie enkel spannen. De wedstrijd in Veere was de tweede voorronde van een serie van vijf. De finale van de com petitie wordt op 15 en 16 sep tember gehouden in het Belgi sche Steenhuffel. Op de tweede plaats bij de enkelspannen ein digde Thijs ten Wolde, derde werd Else Hage. Uitslag dub belspannen: 1. Leen Ampt, 2. Noël deBeuf, 3. Manude Meule- naere. De categorie tandems werd gewonnen door Jan Toye, en de bij de vierspannen eindig de Andreas Wintgens op de eer ste plaats. Marleen Konijnen- dijk werd tweede. GRAAUW - De schuttersveren- ing De Friezen houdt morgen op het sportcomplex in Graauw een jubileumschieting. Schut ter C. Boënne viert dan zijn tachtigste verjaardag. Boënne is tevens al veertig jaar lid van De Friezen. Ruim 25 jaar daarvan heeft hij ook aan de bestuursta fel gezeten. De boog wordt van af 14.30 uur gespannen. meen belang, dus wat wenselijk is voor de gehele gemeenschap", stelt de actiegroep. De opge voerde alternatieve locaties voor de containerhavens (de Zeeuwse havengebieden en Zeebrugge) zijn volgens Doel 2020 slechts 'voor de lol' onder zocht. In de MER-rapportage worden deze alternatieven wel tegen het licht gehouden, maar worden ze afgeserveerd omdat met het begin van het graven van het Deurganckdok zoge naamde 'verworvenheden' zijn verkregen. De aanleg van het dok is in maart stilgelegd, om dat niet was voldaan aan Euro pese milieu-richtlijnen. Het op stellen van de MER was daarom een vereiste. Doel 2020 loopt te hoop tegen de stelling in de rapportage dat de aanleg van het Deurganckdok géén directe gevolgen heeft voor het sociaal-economisch klimaat in Doel. De actiegroep strijdt juist al tijden voor een verbete ring van de leefbaarheid in het polderdorp, die volgens haar hard nodig is. Al meer dan de helft van de woningen staat leeg. Diegenen die na de 'vrij willige' verkoop van hun eigen dom aan het onteigeningscomi té nog een jaar in hun dorp willen blijven wonen, worden geconfronteerd met een toren hoge huurlast voor hun eigen dom Zo worden de bewoners weggejaagd „Uit sommige do cumenten blijkt dat men het ge geven 'afbraak van krotten' bij zonder ruim wil interpreteren", zegt J. Creve, woordvoerder van Doel 2020. „Leegstaande wo ningen laat men zelfs bewust verkrotten. Van Doel wordt be wust een spookdorp gemaakt, zodat de mensen uit ellende ver trekken en de industrie kan op rukken." Opscheppen De actiegroep krijgt in de rap portage gelijk wat betreft het feit dat het gebied rond Doel en de polder een grote cultuurhis torische waarde heeft. Toch gaan de samenstellers van de MER er vanuit dat alles op nieuw is te realiseren. Creve- „Ze zoeken een alternatieve lo catie voor het eeuwenoude na tuurgebied De Putten met het idee dat je alles kunt opschep pen en ergens anders weer neer leggen of herplanten, zowel mensen als natuur. En dat willen ze dan doen in een bloei end landbouwgebied. Voor ons is het onaanvaardbaar dat de industrie wat ze aan natuur ver nielt, compenseert met land bouw." In Doel zelf werd dit af gelopen weekeinde de 27e editie van de Schelde wijdingsfeesten gehouden. Net zoals de grote havenbaronnen was ook het weer de Doelenaren niet goed gezind. De mis in de openlucht aan de oever van de Schelde werd halverwege stopgezet om dat het hemelwater met bakken uit de lucht kwam. Het geheel bood een troosteloze aanblik. Pastoor K. Verstraete gaf in zijn preek nog een sneer naar de ha venbaronnen. „Geld en goede ren spelen voor sommigen een grote rol in het leven. Zij verrui len de ware God voor de God van het Geld. Ik bespaar u de voorbeelden, maar ze zijn hier heel dichtbij..." VLISSINGEN - Op de Boulevard Banker! in Vlissingen heeft een 47-jarige vrouw vrijdagavond omstreeks elf uur tijdens de nachtmarkt klappen opgelopen. De Middelburgse werd volgens de politie zonder aanleiding geslagen door een onbe kend gebleven meisje. Eerst op haar rug, daarna in het ge zicht. Zij liep verschillende verwondingen op aan haar wenk brauw, wang en kin. Ook een onbekend gebleven man werd door het meisje geslagen. De politie vraagt getuigen van het voorval zich te melden. MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongeren van zeventien jaar zijn zaterdagochtend omstreeks vijf uur 's ochtends op de Veerseweg in Middelburg aangehouden omdat zij vernielin gen hadden aangericht In de omgeving van de Rouaanse, Rotterdamse en Londense Kaai hadden ze van vijf personenauto's de spiegels afgetrapt. Bij een benzinestation haalden ze vier slangen uit de houders en gooiden ze op straat Ook vernielden ze een bloembak bij een horecagelegenheid. De enigszins in het water gevallen openluchtmis in Doel, met aan de horizon 'de God van het Geld'. foto Charles Strijd HULST - Een veertienjarige jongen uit Hulst heeft gisteren een vuistslag tegen zijn hoofd gekregen. Hij was in de Zand straat in Hulst in rond 12.30 uur in gevecht geraakt met een andere, eveneens veertienjarige Hulstenaar. De twee hadden in het verleden al eens eerder woorden gehad. De dader kon worden aangehouden. AXEL - Van een geparkeerde vrachtwagen aan de Noordpol derstraat in Axel werd in de nacht van vrijdag op zaterdag het zeildoek kapotgesnedenHierdoor werd een pakket laminaat, de lading van de oplegger, beschadigd. Het schadebedrag is onbekend. CADZAND - Aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand- Bad is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto uitgebrand. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De auto is volledig verwoest. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse vond zaterdagoch tend een aanrijding plaats. Een 41-jarige Middelburgse vrachtwagenbestuurder verleende geen voorrang toen hij weg wilde rijden in de richting van de Roelandsweg. Hij kwam in botsing met een 25-jarige inwoner van het Duitse Huckelhoven die van rechts kwam. Beide voertuigen raakten beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Een 26-jarige automobilist uit Vlijmen heeft gisterochtend rond 2.00 uur vier palen aan de linkerkant van de Hogezoom bij Burgh-Haamstede omverge reden. Nadat de man zijn weg vervolgde, werd hij aangehou den op de Vroonweg. Daar bleek dat hij teveel had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal wegens doorrijden na een aanrijding en het rijden onder invloed. Zijn auto was aan de voorkant zwaar beschadigd. CLINGE - De jeugdafdeling van de Clingse Hengelaars houdt woensdag 8 augustus een viswedstrijd op de vijver nabij kinderboerderij de Cantecleer- hoeve. De wedstrijd is toegankelijk voor alle belangstellende jeug dige vissers. Ook cliënten van De Sterre gooien een hengel uit. De wedstrijd begint om 14.00 uur. De deelnemers vissen tot 15.30 uur. Na afloop volgt de prijsuitrei king van de wedstrijd op de kin derboerderij. SLUIS - De Middenstandsver eniging Sluis (MVS) organiseert morgen als afsluiter van de serie avondmarkten een laser-, licht en vuurwerkspektakel. De laseranimatie bestaat gepro jecteerde figuren, die onder steund worden door synchroon lopende muziek. Voorde projec tie wordt een speciaal scherm aangebracht De brandweer zorgt met een watergordijn nog voor een extra dimensie. De show begint om 22.30 uur en vindt plaats nabij de ruïne de Steenen Beer aan het kanaal van Brugge naar Sluis. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer SLUISKIL - De asielzoekers die onderdak hebben in Hotel Sluiskil helpen mee met de op zet van de Jeugd Speelweek in het dorp die vandaag begint. Ook de vluchtelingenkinderen spelen mee. Het thema dit jaar is dan ook 'landen'. De algemene organisatie van de speelweek is in handen van het Sociaal Kultureel Initia tief. Tot en met tien augustus kunnen kinderen van veertien jaar of jonger meedoen met al lerlei spelletjes in en rond dorpshuis Het Meulengat. Vandaag begint om 13.30 urn- de zeskamp. In groepen of in dividueel moeten de deelne mers onderdelen afwerken zo als de evenwichtsbalk, zaklo- pen, Jeu de Boules en diverse balspelen en hindernissen. De gehele dinsdag, woensdag en donderdagochtend mogen er hutten worden gebouwd die donderdagmiddag gesloopt worden. Het benodigde bouw materiaal is aanwezig, voor het gereedschap moeten de kinderen zelf zorgen. Deelne mers aan de soundmix-play- backshow kunnen dinsdag en woensdag alvast oefenen in de soos voor het grote optreden van woensdagavond. Vrijdagmiddag staat in het te ken van spelletjes en een speurtocht, waarbij prijzen zijn te winnen, 's Avonds staat een beachparty op het pro gramma. Wie in het bezit is van een weekkaart, mag tussen door ook deelnemen aan knut selen, danslessen en schmin ken Informatie over de speel week is de hele week te verkrij gen bij de centrale post (een partytent) op het pleintje bij Het Meulengat. Met name 's middags mochten de uitgestalde oudjes zich verheugen in de belangstelling van een groot aantal enthousiastelingen. door Edy de Witte HEIKANT Een leek mag dan weinig verschil zien tussen een Massey Ferguson, Lanz, Steyr, Hanomag of Bulldog, de kenner kon zijn hart gisteren zijn hart op halen in Heikant. Op het ter rein van de manege stonden ruim tachtig juweeltjes van ou de landbouwtractoren opge steld. Menige eigenaar liet af en toe de motor ook eens lekker prutte len. Voorde organisatoren J. van der Ven en vader en zoon Traas, zelf fervente hobbyisten, was het zonder meer een geslaagde middag. Ten opzichte van vorig jaar stonden er op deze tweede editie twee keer zoveel tracto ren opgesteld. Na een regenach tige begin in de ochtenduren kwam er 's middags dan ook flink wat publiek op de show af. De deelnemers kwamen voor namelijk uit de grensstreek. Ze konden de afstand naar Heikant dan ook gemakkelijk op de trac toren rijdend overbruggen. Het pronkstuk was zonder meer de blauwe 25 PK Bulldog uit 1929, een tractor die voor de start eerst nog voorverwarmd moet worden. Alleen vond menig liefhebber het zilverachtige plaatje van een bulldog (hond) op het voor front niet passend. „Het is niet origineel en een dergelijk show element doet eerder af breuk aan de tractor dan dat het iets ex tra's geeft", was een veel ge hoorde kritische noot. De twaalfjarige Sabrina, doch ter van organisator Van der Ven, reed bij wijze van attractie met de ééncilinder Holder van pa over het terrein. Veel kinderen grepen de kans om een stukje mee te rijden met beide handen aan. Er waren ook verschillende demonstraties. De gebroeders Aper uit het Belgische Moerbe- ke lieten met een authentiek apparaat zien hoe meer dan honderd jaar geleden een touw in elkaar gedraaid werd; een stukje vakmanschap waarbij de door Sheila van Doorsselaer GROEDE - Een felle brand heeft zaterdagnamiddag een oude boerenschuur aan de Ha- vendijk in Groede in de as ge legd. Volgens de Breskense brandweercommandant J. Ca- rels is de brand aangestoken. Op het terrein werden lege jerry cans aangetroffen. Niemand raakte gewond. De boerderij stond al ruim een jaar leeg. De brandweer kreeg de melding van de brand binnen rond 16.45 uur. Twee bluswagens van Bres- kens en een van Schoondijke rukten daarop uit Het duurde ruim twee uur voordat de brand onder controle was. Van de schuur is niks meer over. Omdat er opzet in het spel was, werd ook de politie gealarmeerd. De brandstichters zijn nog voort vluchtig. Vorig jaar moest de brandweer ook al uitrukken om een brand in het woonhuis te be strijden. De boerderij is bij vele Groede- naren en Bressiaanders zeer bekend. Het boerenerf was ei gendom van wijlen Sylvain Du- sarduijn, een zonderling die de laatste jaren van zijn verblijf in zijn woning in de kelder sliep omdat dit het enige plekje van zijn vervallen huis was dat nog droog was. Zijn hond was be rucht Iedereen die om wat voor reden dan ook op het erf moest zijn, werd achterna gezeten door de bloedhond. Ook Dus- arduijn zelf hield niet zo van be zoek. Hij heeft een keer de poli tie met een vuurwapen van zijn erf verjaagd. Na zijn dood werd in juni 'ter ere' van hem de Sylvain-polder- loop gehouden. „Zijn boerderij ligt aan zo'n mooi dijkje met knotwilgen. Een prachtige rou te voor een trim loop. Alleen durfde niemand erlangs omdat ze bang waren voor Sylvain en zijn hond. Na zijn dood was de kust veilig", zegt de organisator van de polderloop, P Nicolai. foto Charles Strijd twee broers als een geoliede ma chine op elkaar ingespeeld ble ken. Een door een tractor aan gedreven dorskas verwerkte flink wat graan. Een te koop aangeboden roesti ge Engelse International Har vester vormde een fel contrast met alle gerestaureerde en tot blinkens toe opgepoetste trac toren. Maar een flinke staal- borstel kan al wonderen doen," zei een belangstellende koper geruststellend. Alleen de prijs was hem iets te gortig. De brandweer kon niet voorkomen dat de verlaten boerenschuur aan de Havendijk in Groede tot rook en as verging. foto Charles Strijd HOOFDPLAAT - Een Belgische schipper heeft zaterdagavond zijn jacht op een zandbank in de Springergeul tussen Hoofd plaat en Terneuzen doen stran den. Op het schip zaten nog vier an dere passagiers. De KNRM uit Breskens moest met een red dingboot ter plaatse komen om het jacht, de Sinbad uit Kortge- ne, vlot te trekken. De pogingen verliepen moeizaam, omdat het afgaand tij was. Pas bij de derde poging kwam de Sinbad los van de zandbank. Het schip heeft geen schade opgelopen en kon op eigen kracht weer verder va ren. H. de Lobel van de KNRM wijt het ongeluk aan een gebrek aan ervaring van de kapitein. De Lobel: „Het was gewoon dommigheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37