Westerschelde zit vol garnalen Breskense vis maakt nogal dorstig Vanaf f 32.956,- 14.955,-) Kosovaren na zeven jaar uit de onzekerheid 7 Tijgerspin duikt voor het eerst in Zeeland op Vissers Breskens boeren goed dankzij opleving schaaldier Stilzwijgen Cerestar na uitstoten gluten zit autobezitters hoog De Hyundai Matrix. De Hyundai Matrix. Watersporters in actie tegen vaarbelasting De Hyundai Matrix. zeeuwse almanak Cijfers PZC ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 6 augustus 2001 door Rinus Antonisse EMMADORP - Het is een van de mooiste spinnen in Europa. De kleuren zijn geel, wit en zwart, in de vorm van een tijgerpa troon. Vandaar ook de naam: tij- gerspin. Het zeldzame dier is voor het eerst in Zeeland aange troffen. De eerste waarneming in Nederland was in 1980 in Limburg. Daar zijn er nadien meer gevonden, maar in West- Nederland was de tijgerspin een onbekende. Afgelopen weekeinde vond Alex Wieland, medewerker van stichting Het Zeeuwse Land schap, het eerste Zeeuwse ex- emplaar. Hij was aan het gras duinen nabij de schaapskooi in het noordoostelijk deel van het Verdronken Land van Saeftin- ge. Ineens zat daar de tijgerspin te pronken. Een opmerkelijke vondst voor Saeftinge. Het gebied rondom de schaaps kooi ligt vrij hoog en spoelt nooit onder water. Het overige deel van het uitgestrekte schor- rengebied echter wel en is daar door minder geschikt voor de tijgerspin. Wieland veronder stelt dat het diertje misschien als eitje of als jonge spin met plantenmateriaal - takken en rietstengels - is meegedreven over de Schelde en vanuit Zuid- België of Frankrijk uiteindelijk in Saeftinge is aangespoeld. Het oorspronkelijke leefgebied van de tijgerspin is Midden- en Zuid-Europa. Nog maar recent, mogelijk door het warmer wor den van het klimaat, breidt de soort zich uit naar het noorden. Vandaar de ontdekkingen in Limburg. De tijgerspin die in Saeftinge is gevonden, is een vrouwtje van 2.5 tot 3 centime ter grootte (met inbegrip van de poten). Dat het een vrouwelijk exemplaar betreft is niet zo ver wonderlijk; het mannetje wordt na de paring vaak opgegeten. Het voedsel van het dier bestaat uit allerlei insecten, zoals vlie gen en muggen. Voor mensen en andere dieren is deze spin vol strekt ongevaarlijk. Wieland heeft het weekeinde benut om het dier te bestuderen. Hij zet de spin vandaag weer terug op de plek waar ze gevonden is. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Er zitten weer volop garnalen in de monding van de Westerschelde. Voor het eerst in jaren kunnen de Bres- kense kotters weer veel garna len vangen en dat ook nog eens zeer vroeg in het seizoen. Waar door de opleving wordt veroor zaakt, weten de garnalenvissers niet precies. De vissers hopen dat ook andere vissoorten in de zeearm zich herstellen. „De natuur laat zich niet stu ren", zegt de Breskense garna- lenvisser H. Vermeulen. Garna- lenvisser F. de Rooy uit Terneuzen meent dat de terug keer van de garnalen alles te maken heeft met de aanwezig heid van kwallen in de Wester schelde. „Vijf jaar terug hadden we ook een goed garnalenjaar. Toen stikte het van de kwallen. Daarna is het een hele tijd niets geweest en waren en ook geen kwallen te vinden. Nu stikt het van de kwallen en is er dus ook weer garnaal. De kwallen be schermen als het ware het jonge garnalenbroedsel." Al half juli kwamen de kotters binnen met een aanzienlijke garnalen- vangst. Dat is uitzonderlijk vroeg. Pas in september, okto ber zijn de garnalen op hun grootst. De Rooy heeft diverse schade claims ingediend, omdat hij schade zegt te hebben van het uitbaggeren van de Wester schelde. Hij zag zijn inkomsten zienderogen slinken. Dat er nu weer veel garnalen te vissen zijn, doet volgens hem niks af aan de claims „Het broedgebied heeft zich verplaatst. Waar gebaggerd wordt, is de garnalenstand voor altijd kapot, daar is niks meer aan te veranderen." Volgens de Breskense visserij- vereniging Ons Belang heeft de kleine visserij in het dorp een goed jaar achter de rug. De grote kotters zijn de afgelopen jaren weliswaar opgeschrikt door een stilligregeling, waardoor de omzet dit jaar zal teruglopen, maar inmiddels gaan de zaken weer als vanouds. De vangsten zijn redelijk en de prijzen zijn goed en de vissers zien de toe komst rooskleurig in. Beperkingen „Met vangstbeperkingen zal in de toekomst blijvend rekening gehouden moeten worden", zei voorzitter J. de Bliek zaterdag tijdens de uitreiking van de vis serijwimpels in de Breskense vismijn. We hopen dat het op den duur iets oplevert in de vorm van uitgestelde inkomsten na verbetering van de visstand, hoewel daarover wel twijfels bestaan." Volgens De Bliek draait ook de vismijn goed. Sinds de privati- door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Een aantal autobezitters uit Sas van Gent is boos op de directie van zetmeel- en voedingsstoffenproducent Cerestar. Ze verwijten de direc tie geen openheid van zaken te hebben gegeven bij de onopzet telijke uitstoot van gluten (graanlijm) vorige week. De gluten zijn neergeslagen en bedekken onder meer auto's. De gedupeerden hebben uit de krant moeten vernemen wat het plakkerige goedje op hun auto was en waar het vandaan kwam. „Ik had op zijn minst een schrijven van Cerestar ver wacht", zegt A. Vogel. „Maar we moesten in de krant lezen wat het spul was. Dat is niet netjes." Een andere gedupeerde, D. Bleijenbergh, was ook behoor lijk geschrokken. „Goed. het zijn 'maar' gluten, al zijn ook daar sommige mensen zijn al lergisch voor. Maar het had ook een echt schadelijk goedje kun nen zijn. Had Cerestar dan ook niks van zich laten horen?" De substantie is zonder profes sionele reinigingsmiddelen niet van de lak te krijgen en dat had den de gedupeerden vooraf graag willen weten. Sommigen waren al aan het poetsen gesla gen, zonder resultaat. Met een gewoon sopje of een gang door de wasstraat gaan de gluten er niet af. De directie van Cerestar heeft aangeboden de besmeurde auto's op hun kosten te laten rei nigen Hiervoor heeft Cerestar (Advertentie) Een welgevormd meesterwerk. sering van de vismijn, bijna twee jaar geleden, hebben de Breskense vissers steeds gewei gerd aandelen te nemen in de af slag. Hoewel de vismijn goed draait en de vissers ruim de tijd hebben gehad de kat uit de boom te kijken, blijven ze bij him standpunt. „Het gaat goed zo, ook zonder ons. Waarom zouden we ons eventueel zorgen op de hals halen als dat hele maal niet nodig is", stelt M. Ver sprille namens de vissers. De Oostburgse loco-burge meester C. Bolijn haalde in haar speech tijdens de uitreiking van de visserij wimpels fel uit naar de pers. Zij stelde dat de slechte naam, waar de visserijsector zoge naamd mee heeft te kampen, te danken is aan de pers. Niet de vakpers, maar de dagbladen. Deze laatste sector zou geen verstand van zaken hebben van het reilen en zeilen in de visserij Tijdens de traditionele vismaal- tijd in de vismijn maakte zij de winnaars van de wimpels be kend. In de categorie kleine kot ters ging de winpel naar de Breskens 29 van de familie Ver schelling met een gemiddelde prijs van 8,47 gulden. De plaatsen twee en drie waren respectievelijk voor de Br39 en de BrlO. De familie Praet kreeg de wimpel voor de Eurokotters met een gemiddelde opbrengst van 12,69 gulden. DeBrlS en de Zeebrugge 80 behaalden de tweede en derde plaats. Bij de grote kotters ging rederij Cor nelia met de Br 14 met de wimpel aan de haal met een prijs van 12,10 gulden De Br57 werd tweede en de Br34 derde. de mobiele wascentrale Carmax uit Biggekerke in de arm geno men. De reiniging van alle auto's zou aanvankelijk plaatsvinden bij de Renault-garage Handel spoort in Terneuzen, maar ging niet door. De garage zou teveel last hebben van pottenkijkers van de pers. Carmax heeft heel wat werk aan het poetsen van de auto's. De mobiele centrale wordt door au todealers ingeschakeld om au to's zogenaamd de shoiyroom shine te geven. „Aan een met gluten bedekte auto zijn we toch zo'n drie uur aan het poetsen", zegt E. Warmerdam van Car max. „Ik heb het al eens eerder meegemaakt, toen ik nog in Duitsland werkte. Het is taai spul, maar wij hebben speciale middelen waar het er heel goed mee af gaat. Gluten zijn oplos baar. De gedupeerden kunnen het werk beter aan ons overla ten Wij weten wat we doen." Vogel is er niet zo gerust op. Hij hoorde dat autobezitters niet bij de reiniging van hun bolide aan wezig mogen zijn. Ook Bleijen- bergh had dit van andere gedu peerden begrepen. „Alsof het geheim is wat ze doen, met een bijtend spul of zo. Als mijn lak er na een paar maanden afgaat, spreek ik Cerestar nog wel." Warmerdam kan de gedupeer dengeruststellen. „Niks bijtend spulEr mogen alleen geen men sen bij zijn, omdat er wordt ge werkt met hogedrukspuiten." Vermoedelijk wordt vandaag beslist waar en wanneer de ove rige auto's worden gereinigd. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Vis moet zwem men, dat weten ze in Breskens maar al te goed. Van al dat fla neren langs de tientallen kra men, genieten van het straat theater, diverse bands, het bezichtigen van de vissersvloot en het nuttigen van de waar van de vele viskramen, krijg je een droge lever en het was best dorstig weer. Niet alleen de vis serijsector in Breskens gaat het voor de wind. De diverse hore cagelegenheden mochten tij dens de visserijfeesten afgelo pen weekeinde ook niet klagen. Volgens de organisatie van de visserijfeesten was het lekker weer, op dat enkele buitje na. Hoewel het redelijk bewolkt was, vond de zon toch steeds een gaatje. Te koud voor het strand, te warm om binnen te blijven. Voor de visserijfeesten in Bres kens ideaal. De doorgewinterde feestgangers die van buiten het dorp moeten komen, weten van wanten. Wie een parkeerplaats- je dicht bij het vertier wil vin den, moet er vroeg bij zijn. Zo is het tijdens de feesten altijd al vroeg druk en dus gezellig Een tochtje op een van de vis sersboten, was niet mogelijk. Al decennia lang is een vaartocht een van de grootste publieks trekkers van de feesten, maar omwille van de veiligheid mochten de trossen niet los. Er is geen boot die over voldoende reddingsvesten beschikt In al die jaren is er gelukkig nog niks voorgevallen, maar waarom het lot tarten, zo stelt de organisa tie. Een kijkje nemen aan boord mocht wel. De echte Bressiaan- ders laten de kermis veelal links liggen. Zij zoeken hun favoriete kroeg op en zetten een boom op. Volgens velen is het beste café tijdens de visserijfeesten de vis mijn. Wie wil weten hoe Bressi- aanders feest vieren, moet eens een pint pakken. Oud-strijders Voor ieder wat wils. Terwijl de oude garde zichtbaar stond te genieten van uitvoeringen van de Genie, oud-strijders uit heel Nederland die letterlijk heel wat in hun mars hebben, vielen jonge bakvissen in zwijm tij dens het concertje van Jody 'Que si que no' Bernal. Zowel jong als oud weet het traditione le vuurwerk als afsluiter van de feesten altijd weer te waarde- (Advertentie) Zelfs de prijs spreekt voor zich. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Sania Maliqi en haar twee kinderen'mogen in Nederland blijven. Met de toewijzing van een verblijfs vergunning komt een einde aan zeven jaar onzekerheid voor de Kosovaarse. Maliqi woont sinds zeven jaar op Schouwen-Duive- land. Na een verblijf van ze ventien maanden in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede, kreeg ze samen met haar dochter Flo- riana en zoon Petric een huis in Zierikzee toegewezen. Tot voor kort verkeerde het gezin in grote onzekerheid over de toekomst. Het was onduide lijk of Maliqi uiteindelijk weer terug zou moeten keren naar Kosovo of toch een ver blijfsvergunning zou krij gen. Gedurende de jaren die de procedures in beslag namen, is Maliqi behoorlijk ingebur gerd in de Schouwse samen leving. Via de viering van in ternationale vrouwendag raakte zij in contact met het Acht Maartteam, waarvan ze inmiddels actief lid is. Ook werkt ze als vrijwilliger binnen het sociaal cultureel werk en biedt ze hulp aan an dere vluchtelingengezinnen. De kinderen gaan naar school en werken aan een toekomst in Nederland. Strohalm Het Acht Maartteam heeft zich de afgelopen maanden intensief beziggehouden met de toekomst van het gezin Maliqi. Zo drong het team er bij de rechtbank in Haarlem op aan dat Sania Maliqi vanwege haar maatschappelijk inzet een verblijfsvergunning toe gewezen zou krijgen. Deze zitting was de laatste stro halm voor Maliqi, die daar voor al meerdere procedures had doorlopen In juni organiseerde het Acht Maartteam de inzamelings actie Help Sania op weg Met de opbrengst zou het gezin, afhankelijk van de uitspraak van de rechtbank, een nieu we toekomst in Kosovo kun nen starten of zich kunnen settelen in Nederland. Eind vorige week kwam het bericht dat Sania Maliqi en haar kinderen toch in-aan merking komen voor een ver blijfsvergunning. Een grote opluchting voor het gezin, en voor het Acht Maartteam. „Absoluut, het is een hele fij ne meid om mee om te gaan en een enthousiast lid We zijn ook heel blij voor de kin deren, die anders in Kosovo weer bij nul hadden moeten beginnen", aldus woord voerder J. Willemsen-de Kort. Bezoek De zestienhonderd gulden die is ingezameld, zal waar schijnlijk worden besteed aan een bezoek aan Kosovo Maliqi heeft haar ouders niet kunnen bezoeken sinds het begin van haar verblijf in Ne derland. Willemsen erkent dat de ac tie van het Acht Maartteam voor Samia Maliqi en haar kinderen een enigszins selec tief karakter had. „We hebben ons voor Samia ingespannen omdat we haar persoonlijk kennen. Natuur lijk weten we dat er veel meer vluchtelingen zijn die in on zekerheid leven, maar we hebben er nu in elk geval één kunnen helpen. Misschien zijn we daarmee ook een in spiratie voor anderen." Samia Maliqi wilde zelf nog geen commentaar leveren op de toekenning van de ver blijfsvergunning. door Edith Ramakers VEERE - Watersporters willen best meebetalen aan onderhoud van vaarwegen, maar vinden dat ze dat al voldoende doen via lokale en regionale heffingen. Dat zegt Gijs Beringen van de Stichting Aktie Pleziervaartui gen. „Het is een idioot idee om ook nog eens vaarbelasting te moeten gaan betalen. Zeker om dat die gelden verdwijnen in de pot algemene middelen. Dat be tekent dat de watersporters de pot spekken van - ik noem maar wat - de kinderopvang." Berin gen deelde gistermiddag in het sluizencomplex van Veere pro teststickers uit tegen het voor stel om vaarbelasting op plezierboten in te voeren. Staatssecretaris Bos van Finan ciën neemt daarover eind dit jaar een besluit. Het onderwerp komt opnieuw aan de orde tij dens de behandeling van het Be lastingplan 2002. In totaal gaf Beringen 16.000 pleziervaar- ders een sticker. Hij deed dat tij dens een vijfsluizen tocht. Nij- kerk, Loosdrecht. Oldetrijne en Muiden gingen Veere voor. (Advertentie) ren. Als zo rond een uur of acht de grote massa naar huis is, komt het dorp voor de eigen be volking tot leven. En dat gaat tot in de kleine uurtjes door. Eigenzinnige familie-MPV met karakter. Sjors is een bèta-klantje. Het mannetje van goed drieën half jaar is verzot op cijfers Gebiologeerd volgt hij het verspringen van het digitale klokje, de displays van de vi deo en de cd-speler. Hij roept dan steeds de actuele tijd of het nummer dat uit de boxen schalt. Van alle familieleden heeft hij inmiddels de kentekens 'gesaved', die hij op feestjes zonder hapering oplepelt. Alsmede de huis- en telefoon nummers. Sja, de ouders worden er wel eens moe van. Want wat heeft het voor zin om de barcode van een pakje vacuüm ge trokken snijworst rond te trompetteren. Maar het is ook wel eens handig, zo'n cij- ferfetisjist Wat was ook weer de postcode van tante Bego nia? Sjors vult het wel in. Of het huisnummer van opa en oma KletskoekNou, 17, want toevallig wonen oom en tante Dudeljoo ook op 17, dus da's een eitje. Sjors' ouders hebben beslo ten vooral hun voordeel met de gave van hun spruit te doen. Ze moedigen hem aan om te blijven trainen op de zakjapanner, waarop hij in middels al rekensommen met 0,5 maakt. Nu eerst naar de basisschool, kan hij mooi over een jaartje de belasting aangifte doen. De winnaars van de Breskense visserij wimpels. foto Charles Strijd Bezoekers van de visserijfeesten schuifelen langs de kraampjes. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35