Zevenhonderd feestgangers na Dance Valley onderkoeld Israël voert liquidaties op m jfL WPlCSSSS^rt^ Winkelen onder de grond is trendy Van der Valk-hotel Akersloot wegens brand ontruimd ra rw\ ra P kV Regen Id ;¥i ill d ill i il smotst», 4 PirifliFliFF 7FFMW9F Prtiiftl los nummer 2,00 (€0,91) f W%%3 11 9.%M%,3 JHI1L IL fcLtll ff ÖL tiWimSHl Aangifte tegen Singh Varma Akkoord Macedonië lijkt nabij Helikopterraketten missen op een haar Palestijnse politicus Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Duitsland en Italië willen Europese ME Filipijns leger bevrijdt gegijzelden Veel garnalen in Westerschelde Piket wint toernooi Vlissingen Perioden met regen. Matige, aan zee soms I I 1 I V L M. W m 1 1 M 8 l 1 vrij krachtige zuidwestelijke wind. HH H-- Sm ffilbiJ Maximumtemperatuur 20 graden. MB fljgjj' L'^j^B.|\-jB V \IH:< BHHHi internet: www.pzc.nl MBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBBBBMBBBBBB IMPERIA - Italië en Duitsland zijn voorstander van een 'Euro pese oproerpolitie'. Deze een heid zou ingezet moeten worden bij grote evenementen en moe ten samenwerken met de Euro pese veiligheidsdiensten. De kwestie is besproken tijdens een onderhoud tussen de Itali aanse minister van Binnenland se Zaken, Scajola, en zijn bezoe kende Duitse ambtgenoot Schi- ly- De directe aanleiding voor de komst van een Europese Mobie le Eenheid zijn de grote rellen tijdens de G8-top in Genua. De Italiaanse politie is bekritiseerd voor het harde optreden. DP A DEN HAAG - De voorzitter van de Ninash Foundation Neder land, W. Wijting, heeft gisteren aangifte gedaan tegen ex-Ka merlid Singh Varma van Groen- Links. De stichting, die in India armoede bestrijdt, beticht haar van oplichting, smaad en laster. In een artikel in het Volkskrant Magazine van zaterdag beweert Singh Varma nogmaals via fa milieleden een toegezegd be drag van 250.000 dollar betaald te hebben aan de Ninash stich ting. Ninash zag evenwel nooit een cent, aldus Wijting. ANP Israëlische politieagenten en militairen rennen naar de plaats waar een Palestijn het vuur heeft geopend bij het ministerie van Defensie in Tel Aviv. foto Pavel Wolberg/AP (Advertentie) Geachte abonnee. Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie door Jaap Bak ARNHEM - Winkelen onder het maaiveld. Dat wordt een nieu we trend. Geen ondergronds winkelcentrum als tegenhanger van een ondergrondse parkeer garage, maar een heuse winkel straat onder de bestaande win kels. Dat kan binnenkort. In Arnhem wordt hard gewerkt aan het opknappen van veertig kelders. Begin volgend jaar moet de ondergrondse winkel straat geopend zijn. Arnhem beschikt over een oude binnenstad met een middel eeuwse oorsprong. Jaren gele den werden er onder diverse winkelpanden in de straten en steegjes kelders ontdekt. Voor het merendeel waren ze niet meer in gebruik. Bij een aantal panden werden ze als opslag ruimten gebruikt. Tegelijkertijd werd in Nijmegen gekeken naar de kelders onder de panden in de Lange Hezelstraat. Stichting De Oude Stad in Nijmegen op perde toen het idee van een tweede leven voor de oude his torische kelders. Dat idee werd overgenomen door Arnhem toen wethouder H. Lenferink een bezoek bracht aan Nijmegen. De historicus- van-huis-uit werd gegrepen door het idee en wilde zoiets in 'zijn' stad ook wel ontwikkelen. Door de Arnhemse gemeentelij ke inbreng, kwam het project daar vlotter van de grond dan in Nijmegen. Het is wel de bedoeling dat in de kelders kleine winkels komen die een cultuurhistorische uit straling hebben Daarvoor is een speciale stichting in het le ven geroepen. GPD van onze redactie binnenland SPAARNWOUDE - Het dans feest Dance Valley in Spaarn- woude is zaterdagavond op een chaos uitgelopen. Vooral door dat er te weinig bussen beschik baar waren, konden duizenden van de negentigduizend festi valgangers niet weg. Zij moes ten uren in de stromende regen lopen. Daardoor raakten zeven honderd mensen onderkoeld. Tientallen moesten worden op genomen in het ziekenhuis. Burgemeester A. Hertog van Velsen vroeg zich gisteren hard op af of Dance Valley niet te groot is geworden voor zijn ge meente. Hij had nog geen duide lijkheid over hoede chaos heeft kunnen ontstaan. Hertog gaat 'pittige' gesprekken voeren met de organisatie over de toekomst van Dance Valley. De problemen ontstonden door een samenspel van factoren, al dus de organisator van het feest D. Luts, die gisteren direct het boetekleed aantrok. Buschauf feurs zouden ermee zijn opge houden omdat zij zich moesten houden aan de Rijtijdenwet of omdat zij zich bedreigd voelden door feestgangers. Eén bus ging in vlammen op. Taxi's die af en aan reden, zouden de toestand nog hebben verergerd omdat zij de bussen in de weg reden. Zaterdagochtend en -middag waren er al problemen geweest op station Sloterdijk in Amster dam, waar duizenden feestgan gers zich hadden verzameld. Er ontstond gedrang omdat bussen het station niet konden berei ken. Taxi's uit Amsterdam maakten gebruik van deze situ- Honderden bezoekers van Dance Valley werden onderkoeld opgevangen in tentenkampen, brandweer kazernes en sporthallen. foto Marisa Beretta/GPD atie en vroegen volgens burge meester Hertog van Velsen uit zonderlijk hoge bedragen voor ritjes naar recreatiegebied Spaarnwoude, waar het feest werd gehouden. Ook zouden taxi 's de bussen hier al in de weg hebben gereden. Toen de organisatie 's middags besloot een aparte opstapplaats voor de taxi's te maken, dreig den de taxichauffeurs met blok kades, aldus de burgemeester. Na onderhandelingen zegden de taxichauffeurs toe zich aan de afspraken te houden. Om dezelfde problemen 's avonds te voorkomen, riep de organisatie de feestgangers op weer vroeg te vertrekken. Rond half twaalf leek de stroom be zoekers redelijk goed op gang te komen. Maar doordat het ging regenen en de meeste mensen daar niet op gekleed waren, liep het einde van het feest uit op een chaos. Snelweg Groepen bezoekers besloten lo pend naar huis te gaan, via de snelweg A9. De autoriteiten slo ten daarop de snelweg af voor verkeer. Doordat de toegangs wegen volstroomden met voet gangers, konden de pendelbus sen het festivalterrein niet meer bereiken. Ongeveer zevenhonderd bezoe kers van het feest raakten on derkoeld, circa zestig van hen moesten worden opgenomen in ziekenhuizen in de regio. Giste ren, in de loop van de dag, kon den zij allemaal weer naar huis. Negentigduizend mensen be zochten het grootste betaalde dansfeest in de open lucht ter wereld. De politie heeft tijdens het feest 23 aanhoudingen ver richt, aldus een gemeente woordvoerster. Tien daarvan hadden plaats na een vechtpar tij in een vip-tent. De andere dertien zijn aangehouden we gens bezit van drugs. ANP/GPD OHRID - De politieke partijen in Macedonië po gen vandaag een defini tief akkoord te bereiken over maatregelen om een eind te maken aan vijf maanden opstand door et nisch Albanese rebellen. Dat is gisteren in Ohrid meegedeeld door de wes telijke bemiddelaars, VS- gezant Pardew en EU- buitenlandcoördinator Solana. Zij zeiden dit na dat partijen gisteravond een akkoord hadden be reikt over de neteligste kwestie, de eis van de et nisch Albanese minder heid in het land voor een grotere rol in het politie apparaat. De Albanezen vormen eenderde van de bevol king van Macedonië, maar de politie telt maar zes procent Albanezen. Overeengekomen is nu dat er de komende twee jaar rond duizend Alba nese agenten bijkomen. Een algeheel akkoord moet de rebellen de wind uit de zeilen nemen. Door hun opstand dreigde Ma cedonië in een burgeroor log te belanden. Voordat zo'n akkoord er is, moeten de partijen nog oplossingen vinden voor andere hervormingen om de Albanezen meer in vloed te geven. Het pakket maatregelen moet binnen 45 dagen worden goedge keurd door het parlement. In Macedonië is sinds 26 juli een wapenstilstand van kracht, die echter wankel is. RTR/AFP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het geweld tussen Israëliërs en Pales- tijnen is in het weekeinde flink opgelaaid. Israël verhevigde zijn interna tionaal gewraakte beleid van doelgerichte liquida tie van Palestijnse activis ten en bestookte gister ochtend een Palestijnse politiepost. Anderszij ds schoot een Pales tijn op de stoep van het ministe- rie van Defensie in Tel Aviv zijn geweer leeg op militairen, en lieten andere Palestij nen bij Ra- fah in Gaza granaten neerdalen bij een Israëlische legerstelling. Israël beschoot daarop de poli tiepost. Daarbij was het hoofd van die post persoonlijk doelwit geweest, zo zei de betrokkene, maar niemand werd geraakt. Gisteravond beschoten Pales- tijnen bij de Palestijnse plaats Qalqilya, ook in het noorden van de Westelijke Jordaanoe- ver, een auto met joodse kolo nisten. Een ervan raakte zwaar gewond; de andere, een vrouw, overleed later in het ziekenhuis. Barghouti Het spectaculairst was de Israë lische raketaanval met helikop ters van zaterdag op een kon vooi van de gezaghebbende Palestijnse politicus Marwan Barghouti. Die wist nog maar net op tijd uit zijn auto te sprin gen. Zijn lijfwacht, die volgens Israël het eigenlijke doelwit was, raakte gewond. „Barghouti verdient overigens wel de dood", liet de Israëlische onderminister voor Binnen landse Veiligheid Ezra zich gis teren ontvallen. „Hij is groten deels verantwoordelijk voor de escalatie van de terroristische aanvallen op Israël." Gisteren was het wel raak: de Is raëliërs doodden vanuit een he likopter op de Westelijke Jor- daanoever met twee raketten op zijn auto een activist van de mi litante moslimbeweging Ha rnas. Sinds september heeft Israël daarmee al ruim zestig activis ten uitgeschakeld. Voor het ministerie van Defen sie in Tel Aviv vielen gisteren tien gewonden. De Palestijnse schutter werd neergeschoten en overleed later in een ziekenhuis. Na de aanval op het konvooi van Barghouti schortten de Palestij- nen gisteren het veiligheids- overleg met Israël op, het laatste contactkanaal tussen de partij en. Woordvoerder Hindi noem de de besprekingen 'zinloos zo lang Israël de agressie tegen ons volk voortzet'. RTR/AFP/ANP Advertentie naamc noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: plaats. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso (ƒ39,45/€17,90). ..É'.per kwartaal met automatische incasso 107,50/6 48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland AKERSLOOT - Van der Valk heeft gisteravond zijn Hotel Akersloot, even ten zuiden van Alkmaar, ontruimd wegens brand. In totaal bevonden zich tussen de duizend en elfhonderd mensen in het pand. Vier perso neelsleden raakten lichtge wond, één van hen liep een rook vergiftiging op. De brand is volgens eigenaar Van der Valk ontstaan in een on bemande liftmachinekamer op de vierde verdieping. De mate riële schade viel mee, maar er zou wel veel rook- en water schade zijn, aldus Van der Valk. De ongeveer honderd hotelgas ten hebben vervangende accommodatie aangeboden ge kregen in de Van der Valk-vesti ging op Schiphol. De honderden dinergasten vertrokken al snel. De eigenaar verwachtte dat het complex vandaag weer open kan, omdat de schade in het dak van het gebouw is aangericht. Beneden is het een kwestie van schoonmaken, aldus Van der Valk. Volgens ooggetuigen was de rookontwikkeling in het hotel vanuit de Zaanstreek te zienDe vlammen sloegen volgens hen uit het dak. Hotel Akersloot telt 210 hotel kamers. Het hotel/restaurant ligt pal aan de snelweg A9, maar het verkeer op die weg onder vond geen hinder van de rook, meldde verkeerscentrale TIC. De brandweer bestreed het vuur met ongeveer tachtig brand weerlieden. De blushelikopter werd ingezet. Gisteren rond 21.15 uur werd het sein brand meester gegeven. ANP Het Filipijnse leger heeft de moslimrebellen van Abu Sayyaf een gevoelige klap toegebracht. Het leger bevrijdde zeker dertien Filipijnen die door Abu Sayyaf op het eiland Basilan waren ontvoerd. De militairen vielen een schuil plaats van de moslimgroep aan, waarbij veel rebel- E& len zouden zijn gedood. Voor het eerst sinds jaren zitten er weer volop garnalen in de monding van de Westerschelde. Het is nog gissen naar de oor zaak van die plotselinge opleving. De vissers in Breskens ste venen in elk geval op een goed seizoen af. Naast het overvloedige garnalenbestand, zijn ook de vangsten van andere vis redelijk en zijn de prijzen goed. Jeroen Piket had het eer ste en het laatste woord bij het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi in Vlis singen. Tien dagen gele den opende hij het toer nooi met een simultaan, zaterdag sloot hij het af met de eindzege. Hij werd de eerste Nederlandse winnaar van het Vlissing- se evenement. Loek van Wely werd twee de, Friso Nijboer O derde. O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1