PZC Oranje herpakt zich in finale Pau somber na sublieme inhaalrace Oranje ten onder tegen Argentinië Pavel verrast Rafter in finale Montreal Ludger Beerbaum wint in Hachenburg Zware crash Tom Coronel 19 Honkballers sluiten teleurstellend EK af met titel Zuid-Amerikanen domineren WK Montgomerie wint in Zweden De Reuver vierde in Namen Softbalsters verliezen van Italië Sarah Price zwemt wereldrecord Moerenhout grijpt naast etappezege ˧jj| u i SsgaaBtes maandag 6 augustus 2001 door Bart Siegers BONN - Opzienbarender dan de Europese titel van de Neder landse honkballers, is de op komst van landen die tot voor kort nog werden uitgelachen. Nederland won gisteren in de fi nale van het Europees kampi oenschap in Bonn nu eens niet van Italië, maar van het verras sende Rusland. Het werd 4-0. De zeventiende Europese titel had wel héél veel voeten in aar de. Vooral in het slagperk speel de Nederland de hele week on der de maat. Afgelopen vrijdag tegen Kroatië in de kwartfinale stond Oranje zelfs op het randje van de afgrond, maar toonde karakter door een 7-3 achter stand in de laatste innings om te buigen in een 8-7-overwinning. Zaterdag tegen Frankrijk stond het tot aan de zevende inning slechts 2-1 voor Oranje. Het geeft aan dat er een nivellering binnen Europa plaatsvindt. Gisteren tegen Rusland ver toonde het spel progressie. „Daar ben ik heel content mee", concludeerde Robert Eenhoorn, coach van het Nederlandse honkbalteam. ,,Ik heb gezien dat we, als het aanvallend niet loopt, mentaliteit tonen. Dat is een pluspunt met het oog op het wereldkampioenschap in Tai wan in november. In het midden van de slagvolgorde zaten een aantal belangrijke slagmensen in een slump. Milliard had het niet en Van 't Klooster was op het WPT nog fantastisch, maar kon het nu ook niet bolwerken. Over de werpers ben ik wel zeer tevreden. Alleen tegen Kroatië hebben we veel runs weggege ven", aldus de oud-prol'. Alleen derde honkman Jurjan Koenen haalde zijn niveau met een slag gemiddelde van .423. Nederland dankte het aan de pitching staff dat het weer een beker in de wacht sleepte. ,,We hebben het breedste en beste werpersarsenaal van Europa", klonk het stellig uit de mond van Eenhoorn. Werper Eelco Jansen is dezelfde mening toe gedaan. ,,Acht duels lang heb ben we sterk verdedigd. Wan neer het aan slag dan niet goed loopt, moet je dat collectief op pakken. En dat hebben we ge daan", aldus de 32-jarige Jan sen, die met zijn vijfde optreden op een EK misschien ook wel zijn laatste heeft gespeeld. Voor het Europese honkbal was het afgelopen EK in het honk- balgekke Bonn een goede zaak ,,Ik had dit nog niet eerder mee gemaakt. Het enthousiasme van de mensen... Zelfs toen we tegen Groot-Brittannië speelden, zat het vol. Dat heb ik wel eens an ders gezien. In 1993 in Stock holm speelden we voor vier man", herinnert Jansen zich. Eenhoorn kon ook duidelijk merken dat andere landen in de buurt komen van Nederland en Italië, dat voor het eerst sinds 1967 niet de finale bereikte. Zo won Rusland in de groeps wedstrijden al met 4-3 van Oranje en vlogen de Italianen eruit in de halve finale tegen diezelfde ploeg. Vier jaar gele den in Parijs was het nog 19-1 in het voordeel van de Nederland se honkballers. Uitslagen van die grootte zijn nu éen uitzonde ring. In de kwartfinale dreigde ook voor het Nederlands team nog een blamage en kwam het ticket voor het WK in Cuba in 2003 se rieus in gevaar. „Dat was een ramp voor ons geweest", vertel de Eenhoorn. „Nu moeten we een degelij k j eugdplan in elkaar zetten om voor een sterke ach terban te zorgen. Andere landen zijn daar ook druk mee bezig", doelde de manager op de ont wikkeling die Rusland de laat ste jaren doormaakt. Dat Nederland professioneler is geworden met de komst van Eenhoorn blijkt uit een aantal aspecten die de oud-Yankee heeft meegenomen uit de States. Zo worden alle duels van de te genstanders op video opgeno men. Bovendien is Ken Ravizza, werkzaam voor de Los Angeles Dodgers, aangesteld. Als men tal coach houdt Ravizza sessies met spelers om niet meer over fouten na te denken, maar al leen aan de volgende bal. Eenhoorn: „We hebben twee jaar de tijd om de voorsprong op de rest van Europa te behouden. We zullen hard moeten werken. Nu krijgen de spelers een paar weken rust. Dan kunnen ze even alles laten bezinken. Daarna zien we wel weer verder." GPD Remy Madero raakt de bal vol. foto Hermann J. Knippertz/AP door Anton Lippold MONTREAL/SAN DIEGO - De Roemeense tennisser Andrei Pavel heeft gisteren in de finale van het toernooi in Montreal de als negende geplaatste Austra liër Patrick Rafter verrast. Pa vel, ongeplaatst, won met 7-6 2- 6 6-3. In het toernooi in de Masters Se ries won Pavel in de kwartfina les van het Amerikaanse talent Andy Roddick, in de halve eind strijd moest zijn Duitse tegen stander Tommy Haas bij 6-4 5-0 voor Pavel geblesseerd opge ven. De 27-jarige Roemeen boekte in Canada het grootste succes uit zijn loopbaan, het is zijn derde toernooiwinst. Dit jaar won hij nog geen evenement. Rafter, die dit jaar evenmin een toernooi won, haalde wel de halve finale van de Australian Open en was finalist op Wimbledon. Sjeng Schalken heeft zich niet weten te plaatsen voor de dub- belfinale van het tennistoernooi in Montreal. De Limburger ver loor met zijn Zuid-Afrikaanse partner David Adams in de hal ve eindstrijd met 6-3 4-6 6-0 van het Tsjechische koppel Jiri No- vak en David Rikl. Vrouwen In het vrouwentoernooi van San Diego won Venus Williams in de finale van Monica Seles. De als tweede geplaatste speelster was in de geheel Amerikaanse eind strijd duidelijk veel te sterk voor de als zevende ingeschaal de Seles: 6-2 6-3. Over tennis werd echter niet veel gesproken in San Diego. Men had het voor al over de crisis waarin Hingis verkeert, maar vooral over het kreunen van Seles tijdens de wedstrijd. Zij zou te veel lawaai maken bij haar opslag en bij el ke bal die ze slaat. Capriati klaagde daarover in de kwartfi nale. De supervisor van de vrouwen- tennisbond (WTA), Clare Wood, besloot daarop in de halve finale op de tribune het gekreun en ge steun te beoordelen. Monica Se- les zei het zeker niet bewust te doen. „En er zijn speelsters die nog harder kreunen dan ik". ANP KLAGENFURT - De Zuid-Amerikanen hebben het WK beachvolleybal in Klagenfurt gedomineerd. De Argentijnen Mariano Baracetti en Martin Conde pakten het goud bij de mannen. Het Braziliaanse duo Adriana Behar/Shelda Bede prolongeerde de titel bij de vrouwen. Baracetti en Conde waren in de finale met 25-23 12-21 18-20 te sterk voor het Braziliaanse koppel Ricardo Santos en José Geraldo Loiola. De Brazilianen lieten in het duel vijf wed- strijdpunten liggen, Op hun derde mogelijkheid maakten de Argentijnen de partij wel af. Behar/Bede rekenden in een Bra ziliaans onderonsje met 21-16 21-18 af met hun landgenoten Sandra Pires en Tatiana Minello. De Amerikanen Sinjin Smith/Randy Stoklos, de Brazilianen Loiola en Emanuel kregen in Klagenfurt de titel beachvolley- ballers van de eeuw. Bij de vrouwen ging deze onderscheiding naar de Braziliaansen Jack Silva/Sandra Pires en de Austra liërs Natalie Cook/Kerri-Ann Pottharst. DPA BARSEBACK - Colin Montgomerie heeft gisteren in het Zweedse Barseback de Scandinavian Masters gewonnen. De golfer uit Groot-Brittannië bleef na een uitermate spannende finale landgenoten Lee Westwood en Ian Poulter één slag voor. Voor Montgomerie was het zijn derde titel in Scandina vië. De winnaar scoorde bogeys op de laatste twee holes. Westwood slaagde er op de laatste niet in een birdie te maken om een playoff te forceren. Rolf Muntz en Maarten Lafeber deden in het weekeinde al niet meer mee aan het toernooi. Muntz gaf na de eerste ronde op, Lafeber haalde vrijdag de cut niet. RTR NAMEN - Motorcrosser Mark de Reuver is gisteren op een door regen spekgladde ondergrond in Namen vierde gewor den bij de Grand Prix 125cc. De pas achttienjarige De Reuver reed in Namen liefst zes ronden op kop voor WK-leider James Dobb hem te pakken kreeg. Dat De Reuver daarna nog plaat sen moest afstaan aan Ramon en Puzar, was geen schande. Dobb zette de wedstrijd volledig naar zijn hand. De kans is aanzienlijk dat hi] tijdens de Grand Prix van Lierop (1-2 sep tember) al wereldkampioen wordt. In de 250cc-klasse behaalde de Fransman Mickael Pichon zijn zevende zege van het seizoen. Hi] is hard op weg om zijn eerste wereldtitel te veroveren. In de 500cc won Stefan Everts. De Belg schreef met deze overwinning geschiedenis; hij evenaarde het recordaantal GP-zeges, dat met vijftig op naam staat van zijn landgenoot en vijfvoudig wereldkampi oen Joel Robert. ANP PRAAG - De Nederlandse softbalsters hebben zaterdag op het EK in Praag de derde nederlaag geleden. Voor de tweede keer in het toernooi was Italië beter, 1-0, dat zich daardoor plaatst voor de finale. Het duel van vrijdag kon niet doorgaan vanwege de regenval. De derde verliespartij van Oranje vond donderdag plaats, tegen Rusland. ANP PERTH - Even was de Australische Clementine Stoney in het bezit van het wereldrecord op de 200 meter rugslag. Ze ver brak het acht jaar oude wereldrecord tijdens kortebaanwed- strijden in het 25-meterbad van Perth. Een uur later zwom de Britse Sarah Price dat nieuwe record weer uit de boeken, De tijd van Stoney, 2.05,83, zette zij in de schaduw door liefst 1,39 seconde sneller te zwemmen. In de B-finale nog wel. RTR CLABECQ - Koos Moerenhout is zaterdag als tweede geëindigd in de tweede etappe van de Ron de van de Waalse Gewesten. De renner van Domo-Farm Frites werd in de sprint geklopt door medevluchter Bert Grabsch. Grabsch en Moerenhout ont snapten in de slotkilometers van de rit, die van Moeskroen naar Clabecq leidde, uit een kopgroep van vijftien. De Duit ser won de sprint, op vijf secon den reed de Australiër Robbie McEwen naar de derde plaats. De Belg Glenn D'Hollander nam gisteren met zijn overwin ning in de derde etappe van Charleroi naar Couvin de lei ding over van McEwen. Met een solo van 100 kilometer reed hij naar de zege. Christophe Moreau en Florent Brard hebben zaterdag de Grote Prijs EnWB gewonnen. Het Franse wielerduo had voor de 72 kilometer in en rond Karlsruhe één uur, 25 minuten en 21 secon den nodig. Tweede in Karlsruhe werd het Duitse duo Lehmann- /Liese. Het verschil met de win naars bedroeg slechts vier se conden. De Rus Ekimov werd met de Colombiaan Pena derde. Een kleine 200.000 toeschou wers zagen Ullrich en Klöden slechts vijfde worden. De Belg Geert Verheyen heeft gisteren in het Duitse Bühl de Luk-Cup op zijn naam ge bracht. De Raborenner versloeg na een wedstrijd over 194 kilo meter de Italiaan Davide Rebel- lin en de Zwitser Oscar Camen- zind in de sprint. De Duiter Jan Ullrich arriveerde op enkele ki lometers van zijn woonplaats Merdingen voor eigen publiek als vierde. De Spanjaard Javier Pascual Llorente heeft na de eerste etap pe de leiding genomen in de Ronde van Castille en Leon. De wielrenner van Kelme was de snelste in het tweede deel van de eerste rit, een individuele race tegen de klok over 9,3 kilometer. Het eerste gedeelte werd ge wonnen door de Italiaan Endrio Leoni. Hij won een wedstrijd van Segovia naar El Espinar. De Spaanse wielrenner Angel Edo heeft in de Ronde van Por tugal gisteren de leiderstrui overgenomen van zijn landge noot Constantino Zaballa. Hij dankte de machtsgreep aan de zege van zijn formatie iBanesto in de ploegentijdrit. Na een race over 38,5 kilometer tussen Lou ie en Tavira had het team zeven seconden voorsprong op Once. De etappe van zaterdag leverde een zege op voor de Italiaan Commesso. RTR Nederlandse coureur lijkt zitje in Formule 3 kwijt te raken door André Hoogeboom ZANDVOORT - De Japanner Takuma Sato werd gisteren winnaar van de Marlboro Mas ters op het circuit van Zand- voort en was daar dolgelukkig mee. De wereld lijkt aan zijn voeten te liggen, hij wordt zelfs al in verband gebracht met de Formule 1-stal van Eddie Jor dan. Sato is het eerste grote au tosporttalent uit het land van de rijzende zon. Sterker nog; het winnen van de Masters was het eerste grote internationale suc ces voor een Japanse coureur. Terwijl Sato genoot van zijn vic torie en maar geen genoeg kon krijgen van het zwaaien met de Japanse vlag, somberde de eni ge Nederlandse deelnemer in de persruimte over zijn toekomst. Marco du Pau wist niet of hij moest lachen of huilen. Zijn ra ce was weergaloos. Hij moest van plaats 28 starten en finishte op plaats veertien. Dat is voor Formule 3 begrippen ongekend. Of eigenlijk: volgens de onge schreven wetten van deze klasse is dat onmogelijk. Maar: Marco du Pau zit waarschijnlijk vanaf vandaag zonder werk. Er is geen plaats meer voor de coureur uit Aalsmeer in het raceteam van Frits van Amersfoort. Of er moet snel een sponsor of een consortium opstaan, die bereid is 220.000 gulden op te hoesten. Dilemma Als dat niet gebeurt, is het einde oefening voor Du Pau. Dan kan Van Amersoort Racing de cou reur niet meer handhaven. Rob Niessink, manager van VAR, is bijna ten einde raad. Juist die weergaloze prestatie van Du Pau, heeft de Nederlandse ren stal voor een geweldig dilemma geplaatst: Marco heeft hier aangetoond dat het kan. In een veld van de beste 45 coureurs in deze klasse ter wereld op de veertiende plek eindigen is pure klasse, Hij heeft die auto prima thuisgebracht. In een race om het Duits kampioenschap zou hij hiermee vierde zijn gewor den. En zijn tijden! Als we Sato, die een klasse apart is, er even buiten laten, kon hij concurre ren met de wereldtop. Dat scheelde helemaal niets." Maar vandaag, ten kantore Van Amersfoort Racing, moet er hard onderhandeld worden. En worden er geen doekjes om ge wonden. Alles mooi en aardig, maar de coureur heeft in de aan loop naar de Masters, het evene ment bij uitstek om sponsors en zakenrelaties te paaien, essenti- ele fouten gemaakt. Hij liet uit lekken dat zijn budget op was en veroorzaakte daarmee veel on rust. Vervolgens ging het de kwalificatie helemaal mis, hij zocht de grindbak op en verloor daardoor kostbare tijd. Hij moest daardoor starten in de achterhoede. Zijn inhaalrace was imponerend, maar had Du Pau verder op de grid gestaan, dan was een plaats bij de eerste tien haalbaar geweest. Kortom, alom gemengde gevoelens bij zijn teambazen, Frits van Amersfoort en Rob Niessink. Want dinsdag moet de boel al weer ingepakt zijn en gaat het circus naar Duitsland, waar weer een Formule 3 race gehou den wordt. Voor morgen moet er een besluit zijn gevallen. Bitter Het liefst wil de stal door met de Nederlandse coureur, maar, zegt Niessink: „We hebben ook een verantwoording ten opzich te van het budget. En dat is op. Da 's heel bitter en ik wil ook niet dat het maar altijd over geld gaat in deze tak van sport, maar het is wel realiteit. Het liefst heb ik dat er een sponsor opstaat en zegt: kijk, hier is het geld, maak wat van die jongen. Als dat niet gebeurt, hebben we gewoon een probleem. Dan ben ik bang dat het niet verder kan. En dat is héél jammer, want als Marco één ding heeft bewezen, dan is het wel dat-ie blijkbaar ver domd goed kan rijden. Dat heeft ons wel goed gedaan, moet ik eerlijk zeggen, want hij heeft bewezen dat het niet aan de auto heeft gelegen. Dat we niet voor niets dag en nacht bezig zijn om de spullen in orde te krijgen. We kunnen het blijkbaar nog steeds." Du Pau zelf ziet het ook somber in. „Ikheb mezelf weliswaar een goede dienst bewezen met dit resultaat, maar of het genoeg is, dat moeten we nog maar af wachten. Mijn toekomst is nog steeds een groot vraagteken." Een sponsor of een manager voor ruim twee ton. En Marco du Pau rijdt weer en misschien nu meer vooraan in het Duits F- 3 kampioenschap, waar hij tot op heden een ondergeschikte rol speelde. Niessink: „Wat hij hier heeft laten zien, was verbluf fend. Maar misschien kwam het wel door de magie van de Mas ters. Opgejaagd door de wereld top en alle aandacht, van het Nederlandse publiek en de me dia. Wie zal het zeggen?" GPD De start van de Formule 3-race. De latere winnaar Sato ligt al aan de kop van het veld. foto Poppe de Boer/GPD- doorTim Senden ZANDVOORT - Tom Coronel is gisteren tijdens een wedstrijd om het Nederlands Toerwagen- kampioenschap, op het circuit van Zandvoort, zwaar gecrasht. De coureur duwde in de achtste ronde zijn concurrent Phil Bas- tiaans van de baan en sloeg daarna zelf vier keer over de kop. Coronel kon ongedeerd uit de auto stappen. Op het moment van het incident lag Bastiaans aan kop. „Ik kwam slecht uit de bocht zonder naam, waardoor Coronel naast me kon komen", keek de Lim burger terug. „Hij ging steeds meer naar rechts en gaf mij geen ruimte. Daardoor gingen we er allebei vanaf." Frans Verschuur won dankzij het uitvallen van Coronel en Bastiaans de race die na het on geluk voortijdig werd afge- vlagd. Hij reed vlak achter het duo toen de crash plaatsvond. De ervaren rijder was duidelijk in zijn commentaar: „Bastiaans werd gewoon van de baan ge duwd, een actie Coronel on waardig. Dat heeft iemand met zijn staat van dienst toch niet nodig?" door Gert Lammerink HACHENBURG - Springruiter Ludger Beerbaum heeft giste ren de Grote Prijs van Hachen burg gewonnen. Met de zege in eigen land, behaald met het paard Goldfever, verdiende hij 30.000 gulden. De Duitser, een maand geleden op Papendal Europees kampi oen geworden, verstevigde te vens zijn leiding in het klasse ment van de zogenoemde Riders Tour. Hachenburg maakt deel uit van deze reeks. Voor de uit eindelijke winnaar ligt een be drag van meer dan een half mil joen gulden te wachten. Tien ruiters bereikten in de Gro te Prijs van Hachenburg de bar rage. Onder hen bevond zich Rodrigo Pessoa. De Braziliaan se wereldkampioen werd ver volgens gediskwalificeerd we gens twee weigeringen, iets wat hem vorig jaar bij de Olympi sche Spelen van Sydney ook al overkwam. Beste Nederlander in Hachen burg was Jan Tops. Hij werd dertiende, na in de eerste rond gang een springfout te hebben gemaakt. De Nederlands inter national reed met Roofs, het paard dat hij recentelijk tijdens het EK wegens een blessure moest terugtrekken. In Redefin, ook Duitsland, ging de overwinning in de Grand Prix naar Carsten-Otto Nagel. De Duitser won in de barrage met l'Eperon. Hij hield zich on der meer de Oostenrijkse routi nier Hugo Simon van het lijfdie met het weer herstelde toppaard ET vijfde werd. Springfout Ook hier eindigden geen Neder landers in de top. Leopold van Asten maakte in de eerste man che met No Doubt een spring fout en werd elfde. Albert Zoer eindigde als 25e, voor Emile Tacken (28) en zus Jennie Zoer (29). Het komend weekeinde is nage noeg de gehele nationale springtop verenigd in Mierlo. In de Brabantse plaats vindt van vrijdag tot en met zondag het Nederlands kampioenschap plaats. Het evenement werd eer der dit seizoen in Hoofddorp af gelast wegens de Mkz-crisis. GPD Volgens Coronel trof hem echter geen blaam: „Ik kon hier niks aan doen. Ik haalde Bastiaans in, omdat hij al een fout had ge maakt." De coureur meende dat Basti aans juist naar links wilde, in plaats van dat hij naar rechts stuurde. „En opeens vlieg ik in de rechtervangrail. Dat gebeurt toch niet zomaar? Bastiaans gaf mij een zwieper." ANP door Cilya van der Kooy AMSTELVEEN - De Neder landse hockeysters hebben gis teren in Amstelveen het oefen duel tegen Argentinië met 2-1 verloren. De Zuid-Amerikaan se ploeg, winnaar van het zilver bij de Olympische Spelen van vorig jaar, is net als Oranje in voorbereiding op het toernooi om de Champions Trophy, van 18 tot en met 26 augustus in Am stelveen. Bij de Argentijnsen was Rogno- ni gisteren erg productief, zij rondde twee strafcorners suc cesvol af. Ook de tegentreffer kwam uit een strafcorner. Enkele minuten voor het einde scoorde Julie Deiters uit een in gestudeerde variant De verde digster schoof de bal zelf aan, maar kreeg hem terug van Dilli- anne van den Boogaard, die in de competitie overigens over stapt van Den Bosch naar Am sterdam. Het verlies was in de ogen van bondscoach Mare Lammers geen schande. De nieuwe trai ner schat Argentinië momenteel zelfs hoger in dan olympisch kampioen Australië, het land dat de vrouwenhockeywereld al jaren regeert. „Bij zowel Au stralië als Nederland zijn na vo rig jaar zes speelsters gestopt", merkte Lammers op. „Argenti nië is compleet gebleven en kan voortborduren op de jonge ploeg van vorig jaar." Sleutelen Zijn eigen ploeg speelde volgens de opvolger van Tom van 't Hek „bij vlagen goed". Maar Lam mers zag ook minpunten, waar aan hij nog dient te sleutelen. „Het was nogal wisselvallig, er is nog voldoende werk te doen." Volgende week speelt Oranje de laatste oefenwedstrijd voor de Champions Trophy, tegen Au stralië. Een week later treedt de ploeg met China, Nieuw-Zeeland, Australië, Argentinië en Spanje aan in het Wagenerstadion. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19