Y egorova door oog van de naald Ethiopiër Abera is legende in wording PZC Oud-sprintkampioen neemt petje af voor de huidige kanonnen Kamiel Maase direct in finale Titelverdedigster in tranen Bahamas niet op 4 x 100 m Gedragscode voor toeschouwers Godina volgt CJ Hunter op Atlete ontsnapt aan schorsing Kogelstoter wordt sprinter Drechsler geeft op met blessure Bebeto terug op voetbalveld Russen heersen en verdelen EDMONTON - Eunice Barber verliet zaterdag huilend het at- letiekstadion van Edmonton. De titelverdedigster op de ze venkamp zag haar toernooi de mist ingaan na drie missers bij het kogelstoten. Barber, die de leiding had na twee onderdelen, slaagde er niet in een geldige worp uit te voeren. De in Sierra Leone geboren atlete barstte in tranen uit; ze was de grote favoriete voor goud. Haar coach Bob Kersee, getrouwd met wereldrecord- houdster Jackie Joyner, nam de schuld op zich. „Het is mijn fout. Ik had haar moeten zeggen zich te concentreren en geen risico's te nemen", aldus Kersee. Barber werd in 1999 in Sevil- la wereldkampioen. Tijdens de Spelen van Sydney moest ze geblesseerd opgeven. Olympisch kampioene Denise Lewis meldde zich een dag voor het evenement begon af voor de zevenkamp. De Britse atlete, die wordt getraind door de Nederlander Charles van Commenee en lid is van de Amsterdamse club AAC, heeft maagklachten. RTR/ANP EDMONTON - Titelverdediger en olympisch kampioen Ba hamas heeft zich bij de WK atletiek in Edmonton afgemeld voor de 4 x 100 meter estafette voor vrouwen. Volgens een woordvoerder van het uitvoerende comité van de Bahamaan- se federatie kan het land geen representatief kwartet opstel len. „Na het afhaken van Pauline Davis en Eldece Clarke-Lewis kregen we de blessures van de talentvolle Utica Edgecombe en de ervaren Savetheda Fynes te verwerken. Deze tegenval lers kunnen we niet opvangen", aldus de zegsman. AFP EDMONTON - De toeschouwers bij de wereldtitelstrijd atle tiek in Edmonton moeten zich op straffe van een forse boete inhouden waar het gaat om drank en sigaretten. Met borden worden de bezoekers in het Commonwealth-Stadium erop at tent gemaakt niet meer dan twee alcoholische versnaperin gen in hun bezit te mogen hebben. Sigaretten zijn zelfs geheel uit den boze. Wie de regels overtreedt krijgt van de Canadese justitie een boete van ongeveer 1000 gulden. DPA EDMONTON - John Godina heeft bij de WK in Edmonton het goud veroverd bij het kogelstoten. De Amerikaan kwam tot een afstand van 21,87 meter, waarmee hij zijn ploeggenoot en trainingsmaat Adam Nelson (21,24) en de Fin Arsi Harju (20,93) met gemak voor bleef. Het was al zijn derde wereldti tel. De 29-jarige Godina heerste jarenlang met CJ Hunter in het kogelstoten. Nu zit hij alleen op de troon. Hunter, de 'Anabo- lica Man', werd twee jaar geleden bij het laatste WK kampi oen, maar vlak voor de Olympische Spelen in Sydney werd hij gepakt op verboden middelen, anabole steroïden. Hunter trok zich na veel theater en vals sentiment terug en werd ver volgens voor twee jaar geschorst. Godina kwam daarop in de Amerikaanse Olympische ploeg. Hij pakte de bronzen me daille. John Godina had.voor de Spelen een inzinking, maar is al ja renlang een topper. In 1995 werd hij in Göteborg wereldkam pioen, een jaar later veroverde hij zilver bij de Spelen in At lanta, en het jaar daarop prolongeerde hij zijn wereldtitel in Athene. Ook werd hij vijfde bij het discuswerpen. Saillant detail is dat John Godina zich in 1997 niet had ge plaatst voor het wereldkampioenschap, maar net als voor de afgelopen Olympische Spelen in Sydney kreeg hij een start bewijs door een dopingschandaal rond de Oekraïner Bagach. ANP maandag 6 augustus 2001 EDMONTON - Een kogelstoter uit West-Sa- moa heeft bij de wereldkampioenschappen at letiek een opmerkelijke overstap gemaakt. Nadat de 22-jarige Trevor Misapeka door de officials van de IA AF werd uitgesloten op zijn eigen discipline, besloot hij te starten op de 100 meter. De 140 kilo zware Misapeka klokte een tijd van 14,28. Hij was hiermee bijna vier se conden langzamer dan de winnaar van zijn se rie. „Dit was de eerste honderd meter van mijn le ven." fotoTiago Petinga/EPA der aangekondigd de WK te boycotten als Yegorova mag lo pen. Hermens, manager van de Roemeense, wist zaterdag nog niet zo zeker of ze haar boycot ook daadwerkelijk gaat uitvoe ren. „We zullen dat na de 1500 meter beslissen," aldus Her mens. Die finale voor Szabo is op dinsdag. Pas op donderdag volgt de eerste ronde van de 5000 meter, waarin olympisch kampioene Szabo haar Russi sche tegenstreefster zal ont moeten. Na een week vol verwarring en tegenstrijdige berichten, kwam zaterdag een persconferentie van de Russische atletiekfede- ratie, waar Ame Ljungqvist van de medische commissie van de LAAF opheldering gaf. Yegoro va werd begin juli in Parijs be trapt op het gebruik van epo, maar dat blijkt een test te zijn geweest van de Franse overheid, die niet volgens de regels van IOC en IAAF is uitgevoerd. Ljungqvist legde uit dat beide organisaties gebruik maken van een test die uit zowel een bloed- als urinesample bestaat. „Het een kan niet zonder het ander." Tijdens de wedstrijden om de Golden League in Parijs op 6 juli werd bij winnares Yegorova na afloop een urinetest gedaan door de organisatie. Daarin was dus geen controle op epo opge nomen. Op hetzelfde moment echter, nam ook de Franse justi tie een urinemonster bij Yegoro va af. En de autoriteiten in Frankrijk gebruiken al wel lou ter urine voor controle op het gebruik van epo. Volgens de IAAF-regels kan dat niet. Zo maakt de internationa le atletiekfederatie in Edmont on gebruik van de 'dubbele' test met urine en bloed. Diezelfde methode werd ook in Sydney gehanteerd. Omdat de test in Parijs dus niet volgens de IAAF - regels is uitgevoerd, kan de fe deratie Yegorova ook niet schorsen. Ljunqgvist had wel een verkla ring voor de ontstane verwar ring rond Yegorova. „Na de po sitieve test op het A-monster in Parijs, is er gelekt naar de me dia. Wij zijn als IAAF nooit rechtstreeks geïnfonneerd over dit geval." Op"het moment dat de IAAF vorige week bekend maakte, dat de contra-expertise was mislukt wegens technische problemen, ging de federatie er nog van uit dat in Parijs gebruik werd gemaakt van een bloed- en urinetest. Pas zaterdagmorgen bleek Ljungqvist dat het slechts om een urinetest ging en kon hij de hele zaak seponeren. Yegoro va ontsnapt zo aan een schor sing voor twee jaar. Voor Hei-mens staat het als een paal boven water dat Yegorova epo heeft gebruikt, net als meer Russen „Zij gaan ei-van uit dat de hele wereld de boel bedon derd. Dat deden ze zelf ook al tijd. Ze rekenen met epo gewoon uit op welk moment je nog be trapt kan worden en nemen de gok. Russisch roulette dus." In Edmonton zijn overigens vooraf aan de WK bij zo'n zestig duuratleten gerichte tests uit gevoerd, Yegorova zat in die groep. In theorie kan het dus, dat een dezer dagen het volgend bedrijf aan de klucht wordt toe gevoegd. Dat Yegorova dus po sitief is bevonden op epo-ge- bruik. GPD EDMONTON - De Duitse ver- springster Heike Drechsler heeft gisteren bij de WK atletiek in Edmonton al tijdens de kwa lificaties opgegeven. De 36-ja- rige olympisch kampioene heeft last van een dijbeenblessure. De tweevoudige wereldkampioene moest bij de WK in 1997 in Se- villa om precies dezelfde reden opgeven. DPA/RTR door Pim van Esschoten TOKIO - De Braziliaan Bebeto keert terug op het voetbalveld. De 37-jarige international, die in 1994 de wereldtitel verover de, gaat weer spelen bij zijn ou de club Vaseo da Gama. Van 1989 en 1992 stond hij eer der bij de Braziliaanse kampi oen onder contract. Hij wil er zijn loopbaan afsluiten. Tussen 1995 en 2000 heeft Bebeto bij zeven clubs op vier verschillen de continenten gespeeldHet af gelopen seizoen was hij zonder werkgever. SID EDMONTON - Betrapt op het gebruik van epo, voorlopig ge schorst onder dreiging van een boycot en nu alsnog toegelaten tot de WK in Edmonton. Olga Yegorova is hoofdpersoon in een klucht geworden. „De A van Amateur is vorige week net op tijd uit de IAAF gehaald," schudde Jos Hermens het hoofd. Olympisch 5000-meterkampi- oene Gabriele Szabo heeft eer- door Pim van Esschoten EDMONTON - Bij elk start schot voelt hij nog het verleden. „De herinnering is heel sterk, ook al is het een halve eeuw te rug. Als je de knal hoort, voel je weer die opwinding." Maar wat Harrison Dillard nu ziet, is zo anders. „Wij reageerden, deze jongens exploderen. Boem! De ze jongens zijn ook zo enorm ge spierd. We trainden niet met ge wichten in onze tijd. Dat was niet goed, werd gezegd." De man die praat, praat zacht jes. Hij is zo klein van stuk, zo vriendelijk. Zo anders dan stoe re mannen die het eerste week einde van de WK kleur gaven En toch was Dillard (78) een groots en bijzondere sprinter Hij combineerde de vlakke sprint met races over de horden. „Atleten zijn nu veel meer ge specialiseerd. Maar 't kan. Fan ny deed het," zegt Dillard alsof hij praat over bekende. Fanny is Fanny Blankers-Koen. „Fijne meid. De fotografen wilde ons vaak samen op de foto. Ach, al les was zo vriendelijk toen." Het was 1948, Londen. Blan kers-Koen won haar vier gou den medailles. Dillard alleen de 100 meter. Want tijdens de Ame rikaanse trials strandde hij op de achtste horde. Jarenlang was hij ongeslagen geweest op zijn specialiteit, plots ging het fout. „Waarom? Million dollar ques tion. Ik denk dat ik te veel op snelheid had getraind voor de sprint zonder horden, waardoor ik te grote passen maakte tussen de horden. Ik kwam niet goed uit..." Dillard kwam vier jaar later te rug op de hordensprint. In Hel sinki won hij alsnog goud, waarmee Dillard de enige man ooit werd die op beide discipli nes olympisch goud won. „Net als Fanny in Londen. Geen vrouw deed het haar daarna ooit na, geen man ook." Al vergeet Dillard dan misschien Gail De- vers, die er olympisch twee keer heel dicht bij was. De vrouw met de extreem lange nagels slaagde wel op de WK van Stuttgart '93 met een gouden dubbel. Inspirator Dillard was in 1948 op de 100 meter de opvolger van zijn in spirator Jesse Owens, die in 1936 onder de ogen van Hitier vier gouden medailles had ver overd. Het toeval wil dat Dillard en Owens op dezelfde high school in Cleveland zaten. „Jes se was alleen acht jaar ouder Owens had nazi-Duitsland, de rassenwetten en Hitiers propa ganda voor de superioriteit van het blanke ras te kijk gezet Maar terug in de VS kreeg de donkere atleet te maken met de wetten van segregatie in eigen land. Net als Dillard vlak na de oorlog, waar hij in Italië had ge vochten in een bataljon met lou ter donkere soldaten, bleven de deuren van restaurants en ho tels soms gesloten voor hem. Het waren de dagen dat Jackie Robinson de eerste zwarte honkballer was die eind jaren veertig in de Major League ging spelen. Met Robinson in het team schof feerde de Brooklyn Dodgers de regel dat in het profhonkbal geen plaats was voor zwarten, de zogenoemde 'colour ban' Robinson maakte het dikwijls mee dat hij niet met de rest van zijn team in hotels werd toege laten „Ik heb het ook wel mee gemaakt," zegt Dillard. „Maar als ik met het Amerikaans team was, was het nooit een pro bleem." Wig De sprint werd in die dagen in de VS al door donkere atleten ge domineerd. „Dat kwam door Jesse. Wij wilden allemaal sprinten en verspringen. Aan een 800 meter dachten we niet eens." De blanke Texaan Bobby Morrow dreef in 1956 echter een wig in die zwarte dominantie en won in Melbourne olympisch goud op de 100 meter. „Hoe wij daarmee omgingen? Als hij je verslaat moet je dat gewoon ac cepteren, Al is hij blauw of komt van Mars. En Bobby, die kon vliegen!" Zelf was Dillard een lichtge wicht. 'Bones' werd hij ge noemd. Te gast in Edmonton kijkt hij de ogen uit bij het brute sprintgeweld van nu. „Dat re cord van Maurice Greene is fan tastisch. En steeds weer loopt hij van die razendsnelle tijden. Twijfel? Ik heb er geen reden voor." Dat record van Greene staat op 9,79 seconden. „Wij dachten in onze dagen zeker al wel, dat het mogelijk was om onder de grens van 10 seconden teduiken. Jesse Owens liep ooit 10,2 seconden. Maar vergis je niet, wij liepen op sintelbanen. Heel iets anders dan het kunststof van nu." GPD Afrikaan wint wereldtitel marathon van onze sportredactie EDMONTON - Zonder te lopen is Kamiel Maase finalist geworden bij de wereldkampioenschap pen atletiek in Edmonton. Na enkele afzeggingen besloot de organisatie in Canada de series van de 10.000 meter te schrappen. Zondagochtend 11.25 uur plaatselijke tijd (19.25 uur in Nederland) zouden 32 lopers van start gaan om te bepalen welke twintig van hen om de me dailles zouden gaan strijden. De beslissing leidt tot een finale met 28 lopers op woensdag 8 augus tus om 21.20 uur (tien voor half zes donderdag ochtend Nederlandse tijd). Polsstokhoogspring- ster Monique de Wilt is er zaterdag bij de wereld kampioenschappen atletiek in het Canadese Ed monton niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale. De atlete uit Den Bosch, die in het Duitse Keulen woont en traint, sprong 4,25 meter. De of ficiële kwalificatiehoogte was 4,40 meter, maar na de pogingen op 4,35 meter bleken er twaalf at letes over, precies zoveel als er naar de finale wedstrijd mogen. De Nederlandse eindigde uit eindelijk ajs zestiende. ANP door Pim van Esschoten EDMONTON - De terugkeer van de olympische ploeg was een groots volksfeest geworden in Ethiopië. Addis Abeba was uitgelopen voor haar vier olym pisch kampioenen van Sydney. Temidden van alle uitzinnig heid had Haile Gebrselassie zich opgelaten gevoeld. Hij werd luider bejubeld dan Gezahengne Abera. „En ik schaamde me daar een beetje voor. De mensen kennen mij be ter, omdat ik eerder met gouden medailles terugkeerde. Maar Abera had meer aandacht ver diend." Hij had immers de olympische marathon in Syd ney gewonnen. En alleen op die afstand kan een atleet in Ethiopië echt in de voetsporen van de legendes Abebe Bikila en Mamo Wolde treden. Gebrselassie moet diep van binnen zelfs iets van jaloe zie hebben gevoeld, dat die Abe ra op z'n 22e jaar al zoiets groots had bereikt. Haile droomt al ja ren van de marathon, alsof zijn collectie gouden medailles op de 10.000 meter slechts de aanloop vormen naar het 'echte' werk. Dorpje „Abera en ik komen uit hetzelf de dorp in de provincie Arsi Onze vaders kennen elkaar Gebrselassie (28) ging tien jaar geleden al naar hoofdstad Addis Abeba om atleet te worden. Abera was toen slechts 13 jaar en nog geen opvallend loper. Nu is hij hard op weg een legende te worden in de traditie van Abebe Bikila, die in Rome 1960 op blo te voeten de olympische mara thon won. Een jaar na zijn glorie in Sydney, voegde Abera dit weekeinde de wereldtitel toe aan zijn palmares. „Met de hulp van God zal ik ook in Athene 2004 winnen," vertel de Abera na afloop. Hij keek echter verwonderd op, toen hij hoorde dat Gebrselassie volgens plan ook in Athene op de mara thon wil uitkomen. Een bekend verhaal toch. maar blijkbaar nieuw voor dorpsgenoot Abera. „Ik begroet hem," zei Abera uit eindelijk via Ayalew Tilahun, de Ethiopische teamarts. Want de atleet spreekt nog altijd geen woord Engels. Maar lopen kan Gezahegne Abera Hij legde het veld vol we reldtoppers op adembenemen de wijze zijn wil op. Een tactisch meesterstuk, dat eindigde in een furieuze sprint met de Keniaan Simon Biwott. Abera vertrouw de op dat eindschot. „Ik was ze ker van mijn zaak." Biwott: „Toen we samen het stadion binnenkwamen, heb ik gelopen voor het goud, maar was klaar om het zilver te accepteren. De eindsprint van Abera is sterker, daarom wilde ik eerder al bij hem weglopen." Maar de Ethiopiër had het niet toegestaan. Zoals eerder in de race ook de Marokkaan El Mouaziz (winnaar van de Lon den Marathon dit jaar) hoogst persoonlijk door Abera werd teruggehaald. Met een onge hoorde demarrage werd het gat van zo'n honderd meter in mum van tijd dichtgelopen. Blaren Die beslissende momenten in de race kwamen na zo'n 25 kilome ter. Het Hawrelak Park bleek het Waterloo voor grootheden als Bong-Ju Lee - winnaar in Boston dit jaar - en Khalid Khannouchi. De houder van het wereldrecord had last van bla ren gekregen. Op het zware, geaccidenteerde parkoers vochten Biwott en Abera om de winst, daar achter ontdeed de Italiaan Stephano Baldini zich van de tweede Ethiopiër Tesfaye Tola en pakte zo het brons. Baldini: „Het was een loodzwaar parkoers, het was geen meter vlak." Een ver klaring ook voor de niet al te snelle tijden. Abera won in 2 uur 12,42. Maar als het om de me dailles gaat doet het er weinig toe. Ook niet bij dat grootse ont haal dat Addis Abeba vast kan voorbereiden. GPD Het Ethiopische marathonteam won in Edmonton het ploegenklassement. De gevierde man was indi vidueel winnaar Gezahegne Abera (midden). foto Thomas Kienzle/AP EDMONTON - I)e Russen heersten en verdeelden op het WK bij de 20 kilometer snel wandelen. De titel ging naar voormalig juniorenkampioen Roman Rasskazov (nummer 984), kort gevolgd door zijn vrienden Ilya Markov (979), de uittredend kampioen, en Viktor Burayev. Dit trio was opper machtig. Rasskazov kwam aan in 1.20,31 na een verbeten ge vecht. Slechts op twee seconden finishte Markov, terwijl Buray ev maar op drie seconden achter hem aankwam. Alleen de Au straliër Deakes kon ben enigs zins in het spoor blijven. Hij werd vierde in 1.20,55. foto Amy Sancetta/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17