Triatlon wordt run-bike-run PZC PZC Waar zijn de Zeeuwse volleyballers? Somarriba pakt leiderstrui in Tour Féminin Angela Maas klasse apart in Koudekerke 15 Jochem Kuzee uit Sint Annaland heerst in duatlon van Westkapelle Bart Brentjens elfde in Leysin Krappen vijfde in British Classic Anjolie Wisse naar Universiade Veertiende plek Van de Ketterij Van der Linden wint in Schliersee Triatlete Bianca van Dijk vierde Eric Kuin wordt directeur KNAF maandag 6 augustus 2001 van onze sportredactie BILBAO - De Spaanse titelver dedigster Joane Somarriba heeft in de Ronde van Frank rijk voor vrouwen opnieuw de leiderstrui gepakt. De renster van Team Alfa Lum won de proloog over 9,9 kilometer en wist het tricot in de eerste rit succesvol te verdedigen. De Italiaanse Fabiana Luperini was de snelste in de rit over 108 kilometer tussen Bilbao en Gu ernica. Somarriba legde de proloog af in dertien minuten en 33 secon den. De Duitse Judith Arndt eindigde als tweede op drie se conden. De Russin Olga Slioes- sareva finishte als derde op achttien tellen. Baukje Doedee uit Driewegen werd 37e. De gastrenster van de Bik- Toscany-formatie miste in de eerste etappe de slag. Een groep van 24 reed weg bij een klim van de tweede categorie en bleef weg. Het peloton met daarin Doedee finishte op on geveer een minuut. Voorafgaand aan La Grande Bouclé Féminine nam Baukje Doedee als gastrenster van de nationale selectie deel aan de wereldbekerwedstrijd Trophée International bij Bordeaux. De Drieweegse renster had de op dracht met zo veel mogelijk ontsnappingen mee te sprin gen. Uiteindelijk liepen alle pogingen op niets uit en kwam het tot een massaspurt waarin Doedee de sprint aantrok voor Mirella van Melis. Van Melis kwam echter niet verder dan een negende plaats, Baukje Doedee liet zich uitbolderen naar een 32e plaats. Emma Ja mes, evenals de Zeeuwse uitkomend voor de Zuidwest hoek, finishte in de wereldbe kerwedstrijd als 27e. Morgen trekt het Tourpeloton door de Pyreneeën en wordt de Tour- malet beklommen. door Sjaak Sinke WESTKAPELLE - De triatlon van Westkapelle is zaterdag om gebouwd tot run-bike-run van Westkapelle. Omdat de organi satie, na ruggespraak met de Reddingsbrigade, het niet ver antwoord vond om 130 atleten het woelige water van de Noordzee in te sturen. Vooral de branding rondom de paalhoof den bij start en finish zorgde voor gevaarlijke situaties. Jo chem Kuzee uit Sint Annaland domineerde de duatlon vrijwel van start tot finish en won. De favoriet voor de veertiende editie van de Rabo-triatlon, Ronnie Babijn uit Terneuzen, kon wel begrip opbrengen voor de beslissing van de organisatie, maar echt blij was hij er niet mee. „Ik hou niet zo van run- bike-run-wedstrijden", bromde hij al voor de start. Wel blij met het besluit was Vlissinger Remy Vasseur, die zich aan het voor bereiden is op het WK voor juni oren in Italië, dat op 15 septem ber wordt gehouden. Al vanaf de start liet Jochem Kuzee er geen gras over groeien en schotelde het veld een straf tempo voor waar alleen de in Zeeland onbekende Bredanaar Gijs Klerkx een antwoord op had. Na een ronde had het twee tal al een flink gat geslagen op Richard de Groot (Schiedam), Remy Vasseur en Anton Mol (Sommelsdijk). Ronnie Babijn volgde toen al op een redelijke achterstand. Na zes kilometer lopen wisselde Kuzee als eerste voor dertig ki lometer fietsen, op een honderd tal meters gevolgd door Klerkx. Babijn had zich inmiddels herpakt en stapte als derde op LEYSIN - De Nederlandse mountainbikers hebben dit weekeinde geen rol van beteke nis kunnen spelen in de zesde wedstrijd om de wereldbeker in het Zwitserse Leysin. Bart Brentjens was met een elfde plaats als beste geklasseerd. Bas van Dooren viel halverwege de wedstrijd uit. Volgens bondscoach Leo van Zeeland kostte het de renners moeite de omschakeling te ma ken van Amerika naar de hoogte in Zwitserland. De wedstrijd werd verreden op 1500 meter. De vorige twee races uit de cy clus waren vorige maand in het Canadese Grouse Mountain en het Amerikaanse Durango. De zege bij de mannen ging naai de Fransman Miguel Martinez. Hij had op de finish een voor sprong van 48 seconden op de Zwitser Christoph Sauser. Zijn landgenoot Ludovic Dubau werd derde op 1.28. Martinez verstevigde met zijn winst zijn leidende positie in de stand om de wereldbeker. Brentjens staat daarin zevende. Laurence Leboucher zorgde eveneens voor een Frans succes. Zij arriveerde voor de Spaanse Marga Fullana en de Italiaanse Annabella Stropparo. Corine Dorland eindigde als negen tiende op ruim een kwartier van de winnares. ANP SPORTREDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484454 Fax: (0118) 470102 E-mail: sport@pzc.nl J. M. Dagevos (chef) J. F. D Bakker (coördinator zuid) K. L. de Vries (coördinator midden) R. H. N. Boogert (coördinator noord) B. C. P. M. Goorden E. M. S. Pentury S. E. Remijnsen CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de fiets voor Mol en Vasseur. Na één van de drie af te leggen ronden slaagde Klerx er in de kop over te nemen van Kuzee die daarna 'rustig' de wedstrijd kon controleren. Babijn bleef op een achterstand van zestig me ter hangen, voor Vasseur, Carlo Pullens, Richard de Groot en Anton Mol. Bij de laatste wissel, met nog vier kilometer te lopen, ging Klerkx nog steeds aan de lei ding, op dertig meter gevolgd door Kuzee. Vasseur was achter Babijn door een razendsnelle wissel opgerukt naar de vierde plaats. Bij het ingaan van de laatste ronde had Kuzee orde op zaken gesteld en was Klerkx weer gepasseerd. Voor de vele toeschouwers passeerde hij dan ook winnend de finish in de Zuidstraat in een tijd van 1 uur 14 minuten en 17 seconden. Klerkx had zes tellen meer no dig. Babijn beperkte op de derde plaats de schade tot een kleine veertig seconden, meer dan vol doende om de eindzege in het Ironman Wetsuit-triatloncir- cuit veilig te stellen. „Toch jam mer dat ik nu niet alle wedstrij den voor het circuit heb kunnen winnen", blikte hij wat somber terug. Herstel Voor Kuzee was de overwinning in Westkapelle een bevestiging van het volledige herstel na de hersenvliesontsteking die hem vorig jaar bijna fataal werd. Juist vorig jaar in Westkapelle maakte hij zij rentree met de vierde plaats. In de tussenlig gende periode studeerde hij af als ergotherapeut. In Holten werd hij negende op het NK- kwart triatlon. Vasseur werd in Westkapelle vierde. „Ik heb net een zware traningsweek achter de rug. Ik heb schema's van bondstrainer Coen Huybregts afgewerkt. Dat was veel duur- werk en af en toe ter ontspan ning een paar keer in de week zwemmen". Over twee weken neemt Vasseur in één weekend deel aan een triatlon in Alphen aan de Rijn en aan het open Bel gische kampioenschap. Daarna volgen nog wedstrijden in de Hooge Meeren en Venray, waar na hij klaar moet zijn voor het WK. Terèse van Lare (Sluis) had bijna niet kunnen starten in Westkapelle. Bij het inrijden reed zij een tube lek. Tijdens het oppompen van de reservetube ging ook die stuk. Frans Daal- man (Breskens) stond bereid willig zijn reservetube ter be schikking, zodat Van Lare niet alleen kon starten maar ook met ruim verschil de wedstrijd bij de vrouwen kon winnen.. Zondag vindt de zevende wed strijd voor het circuit plaats in het Brabantse Halsteren. Zo'n 130 atleten gingen zaterdag tijdens de duatlon van Westkapelle van start. Provincie is toonaangevende positie in beachvolleybal kwijt door Koen de Vries VLISSINGEN - De zon schijnt, de be langstelling is groot en het niveau hoog. Organisator Herwin Brillemans spreekt, gezeten op de tribune op het Vlissingse badstrand, aan het begin van de middag al over een geslaagd beach- volleybaltoernooi. Maar waar zijn toch de Zeeuwse deelnemers? Als er in het verleden een sport was die door Zeeuwen werd gedomineerd, was het beachvolleybal wel. Bij de Doeland NK Beachvolleybalseries te Vlissingen - met de beste beachvolleyballers van Nederland - komen in totaal zestien teams van twee spelers in actie, maar geen van hen is Zeeuw. Een blik op de deelnemerslijst leert dat bij de wouwen Amsterdam en bij de mannen Rotter dam het centrum van de nationale vol leybalwereld is. De tijden zijn veranderd. „Een jaar of zes geleden kwam bij de mannen de helft van het aantal deelnemers van een toernooi als dit uit Zeeland", weet Timo Dijkgraaf. De Vlissinger (27), gezeten op de tribune, was destijds een van hen Hij is even uit de roulatie omdat een jaar op reis is geweest. Volgend seizoen doet hij weer mee, bezweert hij Naast Dijkgraaf neemt Timko Lokerse plaats. Hij had met zijn partner Sander Bakker in Vlissingen meegespeeld, wa re het niet dat kort voor het beachvol- leybalseizoen de data van verschillen de toernooien werden veranderd. „We hebben aan te weinig wedstrijden mee gedaan en hebben daarom te weinig punten." Hij kijkt zuinigjes naar de mannenfina- le. Het koppel Rodin Merx/Bram Ron- nes staat verrassend in de eindstrijd. „Wanneer wij in vorm zijn, hoeven we voor hen niet onder te doen", mijmert Lokerse. Timo Dijkgraaf en Timko Lokerse zijn de laatste der mohikanen van het Zeeuwse beachvolleybal. Ze vormen het restant van de grote groep volley ballers die in april naar het strand van Dishoek trok en daar tot in de herfst da gelijks hard trainde. Michel Everaert, Rini Boutens, Joop Dees, Peter Ver burg, Rob Lantsheer, Quinten van de Vrie, allemaal waren het landelijke top pers. Michel Everaert, in Vlissingen als toeschouwer aanwezig, schopte het zelfs tot de Olympische Spelen. Bij de wouwen heeft Zeeland nog één ijzer in het vuur. Het is Natanja Lo kerse, het zusje van Timko Lokerse. „Ze komen nog allemaal", vertelt Tim ko Lokerse. „Ze doen alleen niet meer aan wedstrijden mee." De jaren gaan tellen, de ambities nemen af. Boven dien is de concurrentie in de loop der j a- ren sterker geworden. Timo Dijkgraaf: „Vroeger waren wij de enigen die al in april begonnen met trainen. Maar die voorsprong is weg. Tegenwoordig heb je overal in Neder land zandbakken waarin getraind kan worden. En talent is hier nauwelijks meer Ik denk niet dat er een nieuwe sterke lichting beachvolleyballers aan komt." En dat is jammer, want de sport is dit jaar een stuk aantrekkelijker gewor den. Het veld is door de wereld-volley- balbond verkleind van negen bij negen naar acht bij acht meter, waardoor de rally's een stuk langer zijn geworden Tactische balletjes hebben minder ef fect, smashes leveren meer resultaat op. En de sprongservices, vaak onhoudba re kanonskogels, belanden nu buiten de lijnen. Prijzengeld Deze verandering is nog niet helemaal tot de buitenwereld doorgedrongen, vertelt Herwin Brillemans. Langzaam maar zeker trekken de sponsors zich te rug uit het beachvolleybal. Ze zien, vooral op de tv, te weinig terug van hun reclame. Het prijzengeld is dit jaar daarom meer dan gehalveerd. Bedroeg de hoofdprijs bij de mannen duizend gulden, dit jaar moet het winnende koppel het met 450 gulden doen. De nummer een bij de vrouwen verdient driehonderd gulden. Dat bedrag gaat volgens verwachting naar Rebekka Kadijk en Marrit Leen- stra. Zij zijn net terug uit Klagenfurt, waar ze bij het WK bij de beste zestien eindigden. Allebei fullprof, gesteund door de bond, Ben en Speedo hebben ze alle tijd om zich in hun sport te bekwa men. In de finale hebben ze veel over te gen 'veteranen' Vera Koenen en Mireil le te Winkel: 15-9 15-10. Kadijk en Leenstra hebben dit jaar in Nederland nog geen set verloren. Bij de mannen winnen Sander Mulder en Richard de Kogel. Mulder, vroeger samenspelend met Michel Everaert, laat zien dat beachvolleybal iets heel anders is dan het gewone volleybal. De beachvolleyballer moet allround zijn. En dat is hij. Met enkele fraaie ac ties beslist hij de finale tegen het koppel Rodin Merx/Bram Ronnes: 15-12 15-12. Zon, zee, strand en sport op niveau, het beachvolleybaltoernooi aan de Vlissingse boulevard trok dit weekeinde weer een boel toeschouwers. foto Ruben Oreel KETTERINGEN - Dartster Karin Krappen - Van Leeuwen heeft in het Engelse Ketteringen een vijfde plaats behaald in de British Classic. De Vlissingse had in de eerste ronde een vrijloting, won in de tweede van een onbekende tegenstand ster en had in de derde ronde een bye In de vierde ronde won ze van de Britse Christie Howatt. In de kwartfinale kreeg zij tegen Vicky Pruim, de nummer drie van de wereld, bij een 2-1 - voorsprong drie kansen om de wedstrijd uit te maken, maar alle pijlen ketsten af op het IJzerdraad. Pruim verloor later de finale van Trina Gulliver. Door deze kwartfinaleplaats scoort de 27-jarige dartster drie punten voor de wereldranglijstZij staat in die ranglijst rond de tiende plaats. Over twee weken is de volgende ranking in Denemarken. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Atlete Anjolie Wisse is geselecteerd voor de Universiade in Peking. De 24-jarige Ne derlands kampioene zal in Peking uitkomen op de 1500 meter. Zaterdag liep Wisse een wedstrijd over 800 meter in het Belgi sche Temse. De voor Haag Atletiek uitkomende atlete won de race in een tijd van 2 minuten en 6.15 seconden. JANIKSEE - De Grijpskerkse bakkenist Alco van de Ketterij heeft samen met bestuurder Sven van Zanten een zestiende en veertiende plaats behaald tijdens de Grand Prix zijspannen in Janiksee. De wedstrijd in Estland werd door het Letse duo Sergis en Rasmanis gewonnen. Van de Ketterij en Van Zanten blijven in de tussenstand van het WK op één punt staan. SCHLIERSEE - Eric van der Linden heeft in het Duitse Schliersee voor de derde keer de Alpen-triatlon op zijn naam gebracht. Hij legde de 1,5 km zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen af in 2.05.05. Van der Linden finishte hiermee voor de Nieuw-Zeelander Bevan Docherty (2.05.41) en de vijfvou dig wereldkampioen Simon Lessing uit Groot-Brittannië (2.06.12). Van der Linden maakte bij het fietsen deel uit van een kopgroep van vijftien man. Vier kilometer voor het einde schroefde hij het tempo omhoog. Alleen de Australiër Brauer en Docherty konden hem volgen. Bij het lopen nam Van der Linden definitief afstand. De zege bij de vrouwen ging naar de Nieuw-Zeelandse Evelyn Willamson in een tijd van 2.20.28. DPA FREDERICIA - Bianca van Dijk is als vierde geëindigd bij de wereldkampioenschappen triatlon op de lange afstand. In het Deense Fredericia kwam ze na 3,8 km zwemmen, 180 km fiet sen en 42,2 km lopen tot een tijd van 9.48.21. De titel ging in 9.27.17 naar de Deense LisbethKristensen. De Zweedse Lena Wahlquist pakte het zilver (9.29.32) voor de Deense Susanne Nielsen (9.46.02). Marijke Zeekant arriveerde als zesde in 9.57.03. Bij de mannen zorgde Peter Sandvang eveneens voor Deens succes. Hij bleef met een tijd van 8.24.17 zijn landgenoot Ras mus Hennig voor (8.25.46). De Zweed Jonas Colting verover de het brons (8.26.32). Frank Heidoorn was met de tiende plaats de beste Nederlander. Hij had ruim een kwartier ach terstand op Sandvang. Vincent Bruins moest tijdens het af sluitende looponderdeel opgeven. Hij was bij het zwemmen al ernstig onderkoeld geraakt en verloor daarbij te veel energie. ANP foto Ruben Oreel door Ron de Waal KOUDEKERKE - Het vierde Open Zeeuwse kampioenschap rolstoeltennis is bij de dames met grote overmacht gewonnen door Angela Maas. Op de banen van LTC De Stoof was de speel ster uit Koudekerke duidelijk een maatje te groot voor Patri cia de Bont uit Waalwijk: 6-1 6-3. Bij de heren ging de zege in de A-categorie naar Toon Ber- kelmans uit Helvoirt. Met ietwat gemengde gevoelens nam trainer Fred Hendrikse de felicitaties voor de overwinning van zijn pupil Angela Maas in ontvangst. In september start Maas met haar opleiding com municatie aan de heao in Eind hoven, waardoor er een einde komt aan de samenwerking met Hendrikse. Onder de hoede van bondscoach Aad Zwaan zal de tennister haar opmars op de we reldranglijst proberen te ver volgen. „Ik ben toch wel een beetje wee moedig", reageerde Fred Hen drikse na de finalepartij van Maas. „Aan de andere kant overheerst toch wel de blijd schap dat ook twee andere pu pillen van mij een toernooizege behaalden." Voor Angela Maas was de zege in haar woonplaats niet meer dan een formaliteit. Op weg naar de eindstrijd wa ren Louisa van der Wallen en Annick Sevenans duidelijk niet opgewassen tegen de Koude- kerkse. Ook in de finale tegen Patricia de Bont was het klasseverschil te groot. De speelster uit Waal wijk, de nummer 27 van de na tionale ranglijst, zag al snel in dat er tegen Angela Maas weinig eer te behalen viel „Ik heb veel te veel onnodige fouten ge maakt om het Angela ook maar enigszins lastig te kunnen ma ken. Af en toe kon ik profiteren van haar mindere service." Dubbele fout De service van Maas leek in de eindstrijd inderdaad haar enige tegenstander van formaat. „Misschien legde ik er dit week einde te veel risico in. Ik serveer hard, waardoor ik ook weieens een dubbele fout sla", verklaar de Maas achteraf. Trainer Hen drikse had een uitgesproken mening over de mindere servi cebeurten van zijn pupil. „An gela heeft zo'n zeven weken niet getraind, omdat ze steeds op reis was voor diverse toernooien. Haar techniek is zo een beetje vervaagd.Desastreus waren de diverse dubbele fouten echter niet. „Maar op toernooien waar het niveauverschil nadrukke lijk kleiner is, kan het me wel degelijk parten gaan spelen", voorzag Angela Maas Ook tegenstandster Patricia de Bont had problemen met haar service. In de eerste set wist De Bont alleen haar eerste service- beurt te behouden, waardoor de winst in hoog tempo naar Ange la Maas ging: 6-1 In de tweede set ging de strijd lange tijd gelijk op. totdat De Bont opnieuw tweemaal achter elkaar haar service verloor. Met 6-3 werd de set, de wedstrijd en de toernooi zege door Angela Maas in de wacht gesleept. Bij de mannen in de A-categorie ging de eindstrijd tussen Riens van Raay uit Schijndel en Toon Berkelmans uit Helvoirt. De ze ge ging vrij eenvoudig naar Ber kelmans: 6-2 6-3. In de B-cate gorie bij de mannen werd er door de geringe deelname in poulevorm gespeeld Han-Hein Spit won. In dezelfde categorie bij de vrouwen ging de eindzege na een spannende driesetter naar Sheila IJsselstein, die Ly- dia La Rivière - Zijdel met 3-6 6-3 6-3 versloeg. In de gecombi neerde C/D-klasse was er zowel bij de vrouwen als bij de man nen Zeeuwse succes. Walter de Leeuw uit Vlissingen was in zijn allereerste toernooi in de eind strijd te sterk voor Bas Traas uit Gapinge: 6-3 6-0. Bij de vrou wen won Leonne Mastboom uit Middelburg met 7-5 6-0 van Pe tra Faber uit Amsterdam. Zo wel De Leeuw als Mastboom trainen onder Fred Hendrikse. Vanwege ziekte van verschil lende deelnemers konden enke le dubbelspelfinales geen door gangvinden. Desondanks sprak Hendrikse van een geslaagd evenement. „Zeker gezien de deelname van enkele Belgische spelers en speelsters, die nog maar vrij kort met rolstoelten nis bezig zijn. Maar het beste be richt kwam kort voor de aan vang van ons toernooi, toen zich. potentiële sponsoren meldden. Hierdoor is het voortbestaan van dit toernooi hoogstwaar schijnlijk verzekert. ZANDVOORT - Eric Kuin is aangesteld als directeur van de Koninklijke Nederlandse Auto sport Federatie (KNAF). Het KNAF-bureau verhuist van Leiden naar Zoeterwoude- Rijndijk. ANP ooi-mr-ziif au

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15