PZC Family man wint HZ-toernooi mis Douglas loopt weer record 13 Bram Som mist finale 800 meter Europarlementariër wil onderzoek naar uitsluiting Arveladze Rogge gaat dopinggeval onderzoeken Witschge wacht op akkoord met Spaanse Alaves Fans Feyenoord aangehouden bij Genk - Roda JC Greene prolongeert sprinttitel Nederlandse sprinter tevreden met anonieme rol in halve finale Gemengde gevoelens Boelhouwer maandag 6 augustus 2001 Primeur voor Potin sterkste in Boulevard in teken Atleet Abera loopt Bayern pijnigt Zeventiende titel Danny Blind nog VanZimmeren Havenwedstrijd beachvolleybal historie binnen Schalke04 honkballers jaar in de luwte Piket is Van Wely en Nijboer op weerstandspunten de baas van onze sportredactie EDMONTON - Bram Som is vannacht bij de WK atletiek uit geschakeld in de halve finales van de 800 meter. De Nederlan der eindigde in de tweede halve eindstrijd als zevende, in 1.47,40. De winnaar van de tweede halve finale, de Zwitser André Bucher, ging met 1.44,47 als snelste naar de finale. Som voelde zich tijdens de serie nog 'redelijk safe'. Hij had zich zaterdag weliswaar op de fi nishlijn nog laten passeren door de Pool Pavel Czapiewski en was daardoor derde geworden. Slechts twee per serie plaatsten zich rechtstreeks. „Maar het was een snelle race. Ik ben met Wilfred Bungai meegegaan juist omdat ik hoopte op een snelle race." Som kreeg royaal gelijk en ging op tijd door. Hij had iets te bewijzen in Ed monton. Met zijn 1.43,98 van Monaco had hij de zesde tijd van het jaar in bezit. Dat dat geen garantie is voor een finale, bleek vorig jaar in Sydney al. Toen "vloog hij er in de eerste ronde al uit. Vannacht bleek dat ook in Edmonton geen garantie. Lieja Koeman Ook voor Lieja Koeman eindig de het WK in mineur. Met een af stand van 17,89 meter eindigde ze als laatste in de kogelstootfi nale. De Amsterdamse atlete, die 's ochtends al moeite had om door de kwalificaties te komen, wekte geen enkel moment de in druk aanspraak te kunnen ma ken op een hogere klassering. ,,Ik weet ook niet waar het aan ligt", meldde Koeman met een vertwijfeld lachje. ,,Ik ben goed in vorm en die kogel zou gewoon verder moeten gaan dan 17,89 meter.Hoewel ze vorig jaar nog negende werd bij de Olympische Spelen, wekte het optreden van de pupil van Charles van Com- menee herinneringen op aan het vorige WK in Sevilla. Daar werd Koeman kansloos uitgescha keld in de kwalificatie. „Ik ben wel een stap verder dan toen", stelde de 25-jarige atlete. „Maar ik heb duidelijk nog een lange weg te gaan." De finale werd met 20,61 meter gewonnen door de Wit-Russi- sche Janina Koroltsjik, die drie kwart meter beter was dan Na- dine Kleinert uit Duitsland. Met 18,73 meter voor nummer acht en tien atletes voorbij 18,50 me ter was het niveau aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Dat kwam onder meer door de terugkeer van de Oekraïense Pavlitsj (der de met 19,41) en de Russische Korzanenko (vijfde met 19,35), die dopingschorsingen van twee jaar uitzaten. ANP EDMONTON - Jacques Rogge, de voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC), gaat de deelname van een gedrogeerde Amerikaanse at leet aan de Olympische Spelen in Sydney onderzoeken. Ondanks een positieve test kreeg de sporter, wiens naam niet bekendgemaakt is, toe stemming mee te doen. Rogge, die aanwezig was bij de ope ningsceremonie van de wereld kampioenschappen atletiek in Edmonton, reist vandaag naar Amerika. De Belg zal daar con tact opnemen met het Ameri kaanse Olympisch Comité (USOC). „Ik wil weten wat het comité van de zaak weet." Het USOC weigert tot nu toe de naam van de atleet bekend te maken. Ook professor Arne Ljungqvist, hoofd van de dopingcommissie van de IAAF, hoopt dat de Ame rikanen snel openheid van za ken geven. AFP door Jochem Lippmann BRUSSEL - Europarlementari ër Toine Manders wil een onder zoek naar het besluit van Ajax om aanvaller Shota Arveladze op non-actief te zetten. Volgens de WD'er wordt de Georgiër het recht op arbeid ontzegd. „Het kan niet zo zijn dat een club een speler op deze wijze kan dwingen een contract te te kenen." Trainer Co Adriaanse heeft van de clubleiding van Ajax op dracht gekregen voorlopig geen beroep te doen op Arveladze. Onderhandelingen tussen aan valler en clubleiding over een nieuw contract zijn vastgelo pen. De kans is daardoor groot dat Arveladze volgend jaar transfervrij bij Ajax vertrekt. Doel van de maatregel is de spits alsnog te bewegen een nieuw AMSTERDAM - Richard Wit schge kan een tweejarig con tract bij de Spaanse subtopper Deportivo Alaves tekenen. De Baskische club, waar Jordi Cruijff vorig seizoen opleefde, is nagenoeg rond met Witschges huidige club Ajax. De 31-jarige middenvelder zelf wees een eerste aanbieding van de verliezend Uefa Cupfinalist af. „Ik heb via een tussenper soon mijn eisen kenbaar ge maakt en als ze daarop ingaan, ga ik er naartoe. Ik hoor het alle maal wel." Vandaag heeft Witschge nog een onderhoud met Leo Beenhak ker, technisch directeur van Ajax, die onderhandelingen voerde met Alaves. Witschge denkt dat Ajax wel wil meewer ken aan een transfer. Hij maakt geen deel meer uit van de A-se lectie na een reeks conflicten met trainer Adriaanse en traint met de B-ploeg mee. Witschge blijft het liefst in Ne derland, ook omdat hij binnen kort weer vader wordt. „Als Alaves niet doorgaat, ga ik naar Haarlem. Ik wil in elk geval voetballen en de trainers daar willen me graag hebben." Haar lem heeft een samenwerkings verband met Ajax en Heini Otto en Witschges broer Rob zijn de trainers. ANP contract te ondertekenen. Als Arveladze een seizoen niet speelt op niveau is hij voor geïn teresseerde clubs een stuk min der aantrekkelijk. Ajax zet Ar veladze onder druk omdat het eerder Kluivert, Reiziger en Da vids transfervrij heeft moeten laten gaan, terwijl AC Milan het trio voor fikse bedragen ver kocht. Manders reageert op een vraag van WCS-voorzitter Theo van Seggelen. „De commercie blijkt opnieuw belangrijker dan de sport. Ik ben benieuwd wat de Europese Commissie hiervan vindt. Al kunnen spelers na tuurlijk ook weer niet afdwin gen dat ze worden opgesteld." Manders wil de kwestie echter wel bij de Europese Commissie aankaarten. Het is overigens niet de eerste keer dat de parle mentariër zich met de voetbal lerij bemoeit. Begin dit jaar kondigde hij aan een klacht te gen de Uefa in te dienen bij com missaris Monti van de Europese Unie. Volgens Manders kon de Europese voetbalbond de Euro League nooit verbieden. De klacht is tot dusver overigens niet behandeld. Resultaten van een onderzoek naar de kwestie- Arveladze zullen ook lang op zich laten wachtenHet kan lan ger dan een jaar duren voordat de Europese Commissie de zaak daadwerkelijk behandelt. Zaakwaarnemer Benes van Ar veladze wil zo lang niet wach ten. „Volgens mij is het voor bei de partijen belangrijk dat er een oplossing komt." ANP BRUSSEL - De Belgische poli tie heeft voor de oefenwedstrijd Racing Genk - Roda JC acht supporters van Feyenoord aan gehouden. Ze waren naar de Belgische plaats gegaan, zo meldden de ordediensten van Genk, om ru zie te zoeken met Limburgse supporters. Op de parkeer plaats gooiden ze stenen in de richting van de Roda-aanhang. De aangehouden personen wer den onder politie-escorte naar de Nederlandse grens gebracht. Racing Genk, tegenwoordig on der leiding van oud-Roda-trai- ner Vergoossen, won de wed strijd met 2-0. Belga van onze sportredactie EDMONTON - De Amerikaanse atleet Maurice Greene (links) heeft vannacht in Edmonton de wereldtitel op de 100 meter ge wonnen. De wereldrecordhouder, tevens titelverdediger, liep 9,82, driehonderdste boven zijn wereldrecord. Het zilver op het koningsnummer ging naar zijn landgenoot Tim Montgomery (rechts). Brons was voor een andere Amerikaan, Bernard Wil liams. Greene raakte na de start geblesseerd. Trekkend met het linkerbeen liep hij na de finish over de baan. Niettemin behaalde Greene (27) zijn derde wereldtitel. foto Daniel P. Derella/AP door Rudy Boogert VLISSENGEN - Jeroen Piket hoort het wel vaker. „Nee, ik voldoe niet aan het prototype van een schaker." Hij is geen stoffige wereldvreemde eenling zoals de buitenwacht de schaakgenieën vaak ziet. Piket is een echte 'family man' met een vlotte babbel en casual kleding. En met die levensstijl kun je ook toernooi en winnen, bewees Piket zaterdag in Vlissingen. Met één kind op de arm en één aan de hand stapte Jeroen Piket met de win naars-cheque van het erepodium. Een 'salonremise' in de laatste ronde tegen de nestor van het grootmeesterveld, de Oekraïner Oleg Romanishin (49), ver zekerde hem zaterdagmiddag van de eerste plaats in het HZ-toernooi. Die moest hij delen met Loek van Wely en Friso Nijboer, maar op basis van weer standspunten ging Piket als winnaar van de lustrumeditie de boeken in. Geflankeerd door zijn gezinnetje vier de Piket zijn eerste overwinning van het jaar. De jacht op ratingpunten is weer geopend. Zijn zomerserie startte in Vlissingen en wordt de komende we ken vervolgd in Amsterdam (Lost Boys- toernooi) en in Lissabon. „Want ik moet naar boven. Iedereen doet dat en ik wil naar de 2700 punten. Van Wely en Kasimdzhanov zitten daar ook en ik doe niets voor hen onder.Vóór het HZ- toernooi had Piket een rating van 2630 punten, „Ik moet harder werken. Niet alleen aan mijn schaaktechnische vermogens, maar ook aan mijn lichamelijke condi tie. Ik ben zelf nooit een voorstander geweest van dat fysieke werk, maar toen ik jonger was ging het ook alle maal vanzelf. Ik word nu ouder en dan moet je fysiek toch meer doen. Je moet je spanning immers kwijt." „Ik ben geen fitnessbeest, maar deze week ben ik in Vlissingen bijvoorbeeld drie keer wezen hardlopen op de boule vard. Of ik daarom gewonnen heb, weet ik niet. Dat maakt me ook niet uit, want het gaat erom dat je je goed voelt. Neem Kramnik. Voor de match om de wereld titel tegen Kasparov is hij gestopt met roken en is hij kilo's afgevallen. En hij won. Het is geen verzekering dat je be ter speelt, maar het kan nooit kwaad." Gids Runner-up Loek van Wely zocht zijn ontspanning afgelopen week ook in de lichaamsbeweging. Hij tenniste een beetje en ging lopen op de boulevard. Maar hij sliep ook veel. De Nederlands kampioen van 2000 en 2001 startte het toernooi enigszins vermoeid, omdat hij voor de Slowaakse zusjes Pokorna vier dagen 'gids' was in een toeristisch rondje Nederland. Van Wely. „Dat was vrij killing om die dames te entertainen. We zijn een dagje naar Amsterdam geweest, naar de ker mis in Tilburg en naar het zwembad, waar ik verbrand ben. In het begin van het toernooi maakte ik daarom een ver moeide indruk. Maar daarna ging het beter." Net als Piket verzekerde Van Wely zich zaterdag met een 'salonremise' (tegen Rustam Kasimdzhanov) van de eerste plaats. „Het was een wiskundige afwe ging. De mensen denken: hij heeft geen zin meer, hij wil naar huis. Maar ik wil de het lot niet tarten. De laatste keer dat ik een open toernooi speelde, was twee jaar geleden. Als hoog geplaatste speler moet je oppassen dat je tijdens deze toernooien je ranking niet kwijtraakt." „Ik zie schaken als mijn werk. Ik ben niet zo'nhobbyist die met schaken naar bed gaat en er weer mee opstaat. In mij n vrije tijd heb ik er zelfs een hekel aan om met schaken bezig te zijn. Tenzij het gaat om het lezen van een schaakmaga zine of -boek, want dat is weer wél een hobby. Het is voor mij ook geen droom beeld om bijvoorbeeld op mijn vijftig ste nog te schaken, tenzij ik nog ergens voor speel. Maar als ik mijn hoogtepunt heb gehad, wil ik rustig afbouwen." Nijboer „Hopelijk heb ik dan voldoende geld om onafhankelijk te zijn. Maar daar over heb ik niet te klagen. Als het zo doorgaat als nu, heb ik op mijn vijftig ste weinig zorgenIn VI issingen spekte hij zijn kas met 2500 gulden, evenals Pi ket en uiteindelijk ook Nijboer. Nijboer kwam pas in de laatste ronde op de ge deelde eerste plaats door een overwin ning op de Rus Vyacheslav Ikonnikov, die zijn veertig zetten niet binnen twee uur voltooide. De gedachten van de Amsterdamse grootmeester gingen terug naar de vo rige editie van het toernooi. Hij stond toen bij het ingaan van de laatste ronde met vier andere schakers aan de leiding en allevier namen genoegen met een snelle remise. Maar niet Nijboer. Hij streed tegen de Griek Halkias tot de laatste snik voor de winst in de partij en het alleenrecht op de toernooiwinst. Hij berustte uiteindelijk in remise en de ge deelde eindzege. Maar zaterdag werd zijn strijdlust beloond. Door zijn over winning kwam hij naast Piket en Van Wely aan de kop van de ranglijst. Nij boer: „Ik speel altijd voor de winst. In slechte tijden heb ik wel eens een salon remise afgesproken of op een moment dat ik een toernooi toch niet meer kon winnen. Maar anders nooit." Toernooiwinnaar Piket kon er vrede mee hebben. „Mijn doelstelling was om te winnen en goed te spelen. Ik had een zwaardere loting dan ik had venvacht, maar dat kwam zo uit. En of ik nu alleen win of gedeeld, dat is alleen interessant voor de schaakbladen. Mijn taak was om te winnen en niet meer om de span ning erin te houden. Het was dus een eenvoudige rekensom." Jeroen Piket behaalde zaterdag de toernooizege in Vlissingen op basis van weerstandspunten. foto Ruben Oreel door Rudy Boogert VLISSINGEN - In de schaduw van de grootmeesters en inter nationale meesters ontpopte Collin Boelhouwer zich als bes te Zeeuwse speler op het Hoge school Zeeland Schaaktoer nooi. De 24-jarige speler hield echter wel gemengde gevoelens over aan de beste prestatie uit zijn carrière. Natuurlijk was hij trots dat hij afgelopen week de beste Zeeuwse deelnemer was in Vlis singen. Maar hij had niet met zes punten willen afsluiten, maar met zesenhalve punt. Boelhou wer liet de Belg Wim Maes, in de competitie spelend voor Het Witte Paard uit Sas van Gent, zaterdag in de negende en laat ste ronde drie keer ontsnappen aan een nederlaag. „De laatste partij blijft even hangen. We hebben de partij achteraf bekeken en ik heb de winst in drie stellingen laten liggen. Ik gooide de partij op het einde te snel open. Ik had het rustiger aan moeten doen. Maar ja, mijn speelstijl is nu eenmaal aanvallend. Zeker tegen betere tegenstanders kun je beter me teen in de aanval gaan dan in de verdediging te blijven." Niettemin kan Boelhouwer te rugzien op een geslaagd toer nooi. Hij opende niet zo sterk. Hij won de openingspartij nog wel van Geukes, maar haalde vervolgens slechts een half punt uit drie partijen. Maar tegen de mindere goden zette hij zijn op mars in. Vier overwinningen op rij („Zeker die tegen Kuijpers was ik tevreden over") maakten hem een ronde voor het einde sa men met Koen Leenhouts de beste Zeeuw met vijfenhalve punt. In de slotronde ging Leenhouts echter onderuit tegen de Fries Erwich en kon Boelhouwer de hoogste eer van de Zeeuwse de legatie binnenhalen. Maes en drie gemiste kansen stonden dat in de weg. „Maar ik ben toch wel een beetje trots dat ik de beste Zeeuw ben. Ik had het niet ver wacht, want er zijn veel betere spelers. Maar het toernooi had voor mij nog wel iets langer mo gen duren, want dan had ik de betere tegenstanders ook nog gekregen." Koen Leenhouts (Oostburg), Peter Kalisvaart (Axel), René Tiggelman (Vlissingen), Johan de Wolf (Middelburg), Cees de Wolf (Middelburg), Sven Stange (Haamstede) en Hans Groffen (Vlissingen) eindigden met vijf enhalve punt. door Pim van Esschoten EDMONTON - Troy Douglas kreeg wat hij zocht. Na twee ja ren van schorsing wilde hij zich zo graag internationaal tonen. Nog een keer laten zien dat hij bestaat. Dat lukte zaterdag met een explosie van 10,09 seconden over 100 meter. En zo stond hij gisteren in de halve finale van de WK. Wel ook het eindstation. „Dat maakt niet uit. Ik hoorde bij de beste zestien van de we reld. Hoeveel Nederlandse sprinters kunnen dat zeggen?" Na twee jaar ploeteren in Vught of Lisse, vond Douglas zichzelf nu terug tussen Maurice Gree ne, Ato Boldon en Donovan Bai ley. En Mark Lewis-Francis, twintig jaar jonger dan Doug las. De concurrentie en tegen wind waren te krachtig om zich in de finale te wringen. Die droom kwam voor de 38-jarige niet uit. Net als op de Olympi sche Spelen in Seoul '88, Barce lona '92 en Atlanta '96 strandde hij op de WK van Edmonton in halve finale. Douglas (38) werd laatste in zijn halve finale in 10,47 seconden. „Geen excuus. Het ging gewoon niet", hijgde hij na afloop. Hij was veel langzamer dan za terdag, toen hij na een hopeloze start nog 10,09 was uitgekomen. En bij lange na niet in de buurt van het nationaal record van Patrick van Balkom (10,23), dat hij zaterdag dacht ruimschoots te hebben verbeterd. Maar toen bleek de windmeter niet te func tioneren en dus krijgt Douglas z'n record niet erkend. Want re cords tellen slechts bij een maximale rugwind van 2,0 m/sec. Alle tijden kregen 'geen windmeting' als toevoeging. Na het de flaters op de WK zwem men in Fukuoka met de tijd waarneming, maakte de firma Seiko in Edmonton opnieuw een slechte beurt. Het was in korte tijd de tweede keer dat Douglas blij werd ge maakt met een dooie mus. In het Belgische Heusden was Douglas in alle opwinding over de 10,22 vergeten een dopingcontrole aan te wagen. En dus werd die tijd ook niet erkend als record. Douglas had het na zijn 10,09 van zaterdag wel willen uit schreeuwen van blijdschap. Gek willen doen, van alles roe pen. Maar Douglas bleef voor eens juist ingetogen. „Dit is een droom," zei hij over zijn tijd. Het bereiken van de halve finale ook. Maar daar liet hij het ver der bij. Een ervaren atleet be waart de energie voor het vol gend gevecht. In Heusden had Douglas na zijn 10,22 seconden geroepen, dat hij de jacht op limieten staakte. Op zowel 100 als 200 meter had hij nog niet aan de eisen vol daan. „Ik heb genoeg laten zien, de vorm stijgt van wedstrijd naar wedstrijd. Ze moeten het vertrouwen in me hebben dat ik in Edmonton iets moois zal neerzetten." En niet voor het eerst dit jaar, riep hij: „Zeg nu zelf, ik ben world class." Makkelijk praten De technische staf van de KNAU gaf hem het vertrouwen. Hoofdcoach Peter Verlooy: „Omdat hij nu eenmaal boven zichzelf kan uitstijgen tijdens zo'n toernooi. Maar goed, ach teraf is dat makkelijk praten. We hebben er in ieder geval niet aan getwijfeld dat hij het beste uit zichzelf zou halen." Na twee jaar keerde hij terug aan het front. En werd begroet door oude bekenden als Ato Boldon en Obadele Thompson. Inmiddels heeft de IAAF nog al tijd niet zijn zaak behandeld. Voor september staat het dan op de rol. Een aanfluiting. Arne Ljungqvist van de medische commissie van de IAAF zei za terdag echter ook, dat er van de kant van de nationale bond niet altehardaanis getrokkenGPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13