Pasjes in haven Rotterdam Fokken van struisvogels is en blijft een stroeve handel Nieuwe hypotheken in tweede kwartaal minder populair British Airways en American Airlines willen alsnog samen Onduidelijkheid over premie voor uitstromers bijstand W er kloosheidscij fers VS vallen niet tegen Opsteker voor Lernout Hauspie Prijzenslag in reisbranche Bloemenprijs lager door warmte EM.TV op de bon geslingerd KSI niet in strafbankje Turks wijntje niet te versmaden Vorig jaar stevige groei bouwmarkt FNV Bondgenoten eist herinvoering van controlesysteem profijt SMAbb SAlL r Festival 16 t/m 19 aug 200' Beleid HBG zorgvuldig van onze redactie economie VOORBURG - Het aantal nieuwe woninghypotheken is in het tweede kwartaal af genomen. De afgelopen drie maanden sloten 120.000 hui zenkopers een hypotheek af of over, tegen 125.000 in de zelfde periode vorig jaar. Dalende verkopen van hui zen en minder oversluitingen van bestaande leningen ver oorzaken de daling. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gis teren bekend. Het gemiddelde bedrag van nieuwe hypotheken steeg in vergelijking met het tweede kwartaal van 2000 met 12 procent tot 328.000 gulden. Daarmee overtreft het de ge middelde prijsstijging van huizen die op 11 procent uit komt. Een woning kostte het tweede kwartaal gemiddeld 411.000 gulden. Het CBS put uit gegevens van het Kadas ter. De hypotheekrente daalde voor het tweede achtereen volgende kwartaal en kwam uit op gemiddeld 5,9 procent. Volgens het CBS hangt het percentage nauw samen met het aantal afgesloten hypo theken. Sinds halverwege 1999 de rente gestaag begon te stijgen, nam het aantal hy potheekafsluitingen, op een enkele uitzondering na, ieder kwartaal flink af. De laatste negen maanden daalt de ren te licht. De daling van het aantal leningen voor een huis is sindsdien ook minder sterk. De rente wordt be paald door ontwikkelingen op de kapitaalmarkt en daar hebben hypotheken nauwe lijks effect op. Het aantal nieuwe hypothe ken valt uiteen in twee delen. Het grootste deel bestaat uit nieuwe overeenkomsten die direct te maken hebben met de aankoop van een woning, Dat aantal bedroeg 64.000, een daling van 4 procent. Het aantal oversluitingen en tweede hypotheken daalde met 3 procent tot 56.000 ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar. ANP zaterdag 4 augustus 2001 AMSTERDAM - ICT-bedrijf KSI komt ondanks een negatief eigen vermogen vooralsnog niet in het strafbankje van de Amsterdamse effectenbeurs. Euronext ziet af van deze door gaans gebruikelijke maatregel omdat branchegenoot Multi- house de overname van KSI doorzet. Dit heeft KSI gisteren bij de presentatie van de halfjaarcij fers bekendgemaakt. Multihouse-moeder Centric maakte begin juli al bekend belangstelling voor KSI te hebben. De eerste zes maanden van dit jaar kenmerkten zich voor KSI door tegenvallende resultaten. De omzet daalde met 10,4 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Voor de helft komt dat door de eerdere verkoop van Screen Consultants. ANP IEPER - Lernout Hauspie, ooit het paradepaardje van de Vlaamse technologie, heeft na een halfjaar misère goed nieuws. De verkoop van het vertaalbureau Mendez heeft veel meer opgeleverd dan verwacht. Met de opbrengst van 44,5 miljoen dollar wordt een noodfmanciering afgelost. De rechter in leper moet de verkoop nog goedkeuren, want Lernout Hauspie verkeert in surseance na schandalen rond opgeklopte omzetcijfers. Het spraaktechnologiebedrijf heeft tot 10 september uitstel van betaling. ANP LEIDEN - Snijbloemen hebben vorige maand beduidend minder opgebracht dan normaal. Een late bloei en het warme zomerweer veroorzaakten de voor kwekers en handelaren fu neste combinatie van groot aanbod en kleine vraag. Een bloem bracht in juli gemiddeld 19 procent minder op, zo blijkt uit gisteren gepresenteerde cijfers van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN). Het sombere voorjaar liet de bloei later op gang komen De bloeihausse leidde tot extra aanvoer op de veilingen in juli, juist op het moment dat veel consumenten hun huis inruilden voor tent, camper of caravan. En bij hoge temperaturen halen mensen minder snel bloemen in huis. ANP FRANKFURT - Te late publicatie van de kwartaalresultaten is het Duitse mediabedrijf EM.TV duur komen te staan. De ef fectenbeurs in het Duitse Frankfurt deelde het bedrijf, dat toch al in financiële problemen verkeert, een boete uit van 60.000 euro 132.226). Dat heeft Deutsche Börse gisteren bekendgemaakt Met de sanctie maakt de beurs duidelijk dat ze misstanden op de startersbeurs Neuer Markt wil aanpakken. De beurs werd dit jaar berucht door handel met voorkennis en scherpe koersschommelingen van de fondsen. DPA/ANP AKYURT - Een medewerker van de oudste Turkse wijnfabriek in Akyurt, vlakbij Ankara controleert de flessen rode wijn. Meer dan een miljoen hectare aan wijngaarden floreren in Turkije: het zonnige klimaat en de vruchtbare bodem maken het land tot de grootste drui- venkweker na Frankrijk, Italië en Spanje. Het drinken van wijn heeft in Turkije zelf, waarvan de bevolking voor het grootste deel moslim is, echter nooit een hoge vlucht genomen. Volgens de Koran is het drinken van alcohol zondig. foto RTR BAARN - 's Lands grootste reisorganisatie Travel Unie (onder meer Arke en Holland International) voorziet een prijzenslag in de reiswereld. Voor komend winterseizoen houdt de reisor ganisatie bijvoorbeeld veelal dezelfde prijzen aan als vorig jaar of verlaagt ze met 5 procent. Voor de reisbranche is het niet bepaald een gunstig moment voor prijsconcurrentie. De stijging van de brandstofprijzen en vliegveldbelastingen zetten de branche onder druk. Maar in navolging van de concurrentie gaat ook Travel Unie met de prijzen stunten. Travel Unie wil zich echter niet geheel in de prijzenslag laten meesleuren. Daarom heeft de reisorganisa tie besloten niet meer samen te werken met Transavia op be stemmingen waar deze luchtvaartmaatschappij met 'prijs vechter' Basiq Air werkt, zoals Malaga. ANP DEN HAAG - Het aantal bouw bedrijven is vorig jaar toegeno men. In 2000 waren 66.000 bouwbedrijven actief. In 1999 waren dat er 62.000. Dat blijkt uit cijfers die het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) gis teren heeft gepubliceerd. De stijging is volgens de bran cheorganisatie vooral toe te schrijven aan het aantal zelf standigen zonder personeel (zz- p'ers). Daartegenover staat een toename van het aantal faillis sementen voor zzp'ers die in de bouw actief zijn. In 1996 was 17 procent van alle eenmansbe drijven die failliet gingen, werkzaam in de bouw. Dat per centage was vorig jaar gestegen tot 25 .ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - FNV Bondge noten eist dat het pasjessysteem in de Rotterdamse haven op nieuw wordt ingevoerd. Alleen geregisteerd en gekwalificeerd personeel kan hierdoor in de ha ven aan de slag. Dat heeft FNV Bondgenoten het ministerie van Sociale Zaken schriftelijk laten weten, zo is gisteren bekendge- worden. De vakbond is bereid tot actie als de havenwerkgevers niet meewerken aan het pasjessys teem. Volgens FNV Bondgeno ten stierf het registratiesysteem eind jaren negentig een stille dood toen de Rotterdamse ha venwerkgeversvereniging werd opgeheven. „Het pasjessysteem heeft daarvoor jaren goed ge draaid", aldus vakbondsbe stuurder N. Stam. ..Datgebeur de op basis van internationale afspraken, waardoor bijvoor beeld eenzelfde systeem in de Verenigde Staten, Canada, Bel gië en Duitsland wordt ge bruikt." Het registratiesysteem werd destijds ingevoerd om het slech te imago van de haven op te poetsen. „Het vermoeden be stond dat veel havenwerkgevers regelmatig koppelbazen in schakelden en geen belasting en sociale premies afdroegen. Maar voor ons is het ook belang rijk dat alleen gekwalificeerd personeel in de haven aan de slag gaat. Je praat toch over zo'n 6700 mensen in de Rotterdamse haven." Het is de bedoeling dat het pasje later ook in de Amster damse haven weer wordt geïn troduceerd. Volgens Stam moet het pasjes systeem er ook voor zorgen dat werknemers die hun baan in de haven hebben verloren als eer sten in aanmerking komen bij de invulling van vacatures. „En dat is belangrijk, want de ko mende jaren gaan in Rotterdam honderden havenwerkers met pensioen. Onze schatting is dat binnen zeven jaar bijna 40 pro cent van het personeel hierdoor afvloeit." FNV Bondgenoten is al in over leg met de havenwerkgevers en Sociale Zaken over herinvoe ring van het registratiesysteem. „Maar de werkgevers hebben er tot nu toe maling aan", zegt Stam. Hij wijst op een interna tionaal verdrag dat pasjes voor havenwerkers voorschrijft. „Dat verdrag is ook door Neder land ondertekend." Stam heeft het ministerie van Sociale Za ken aangeboden zelf het pasjes systeem op te zetten en te con troleren „Maar dan krijgt het ministerie er wel de rekening voor gepresenteerd." ANP Van Woudenberg tussen zijn struisvogels. foto Marco Hofste/GPD van onze redactie economie LONDEN - British Airways (BA) en American Airlines (AA) leggen zich niet neer bij het ver bod om samen een alomvatten de alliantie aan te gaan. Zowel de Europese als de Amerikaanse mededingsautoriteiten verhin derden eind jaren negentig een breed verbond omdat de twee samen een te machtige positie in de luchtvaart zouden krijgen. van onze redactie economie AMSTERDAM - Het beleid van bouwbedrijf HBG was niet on zorgvuldig. Ook het besluit om een gezamelijke onderneming te beginnen met de baggerpoot van Ballast Nedam is dus niet onzorgvuldig genomen. Dat stellen R Moerland en J. Pe ters in hun onderzoek dat zij gis teren aan de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Amsterdam overhandigden. De onderzoekers concluderen dat de raden van bestuur en van onze redactie economie WASHINGTON - De gisteren gepresenteerde gegevens over de Amerikaanse werkloosheid zijn meegevallen. Het werkloos heidscijfer in juli bleef staan op 4,5 procent van de totale be roepsbevolking, terwijl gere kend was op een lichte stijging naar 4,6 of 4,7 procent. Het totale aantal beschikbare banen daalde de afgelopen maand met 42.000, zo maakte het Amerikaanse ministerie van Arbeid bekend. Hier hadden analisten een daling van 60.000 arbeidsplaatsen verwacht. Ook de herziene cijfers over de afgelopen maanden waren ver rassend. In juni bleek het aantal banen slechts met 93.000 te zijn afge nomen in plaats van 114.000 zo als het departement eerder had geméld. En in mei was de ar beidsmarkt krachtiger aange trokken dan aanvankelijk was berekend. De groei kwam uit op 41.000 in plaats van 8000. De twee wagen nu een nieuwe poging. Ze beperken hun krach tenbundeling tot negen transat lantische lijndiensten. Dat be treft vooral de routes tussen Heathrow in Londen en onder meer Boston, Chicago, Los An geles, Miami, New York en San Francisco. Heathrow is 's we relds drukste luchthaven en te vens de thuisbasis van BA. In de luchtvaart is in de afgelo pen drie jaren veel veranderd, zo commissarissen voldoende re kening hebben gehouden met de belangen van de aandeelhou ders en dat er in dat opzicht geen verkeerd beleid is gevoerd. Wel stellen Moerland en Peters vast dat de communicatie tussen de top van HBG en de aandeelhou ders te wensen overliet. In dat opzicht is het vertrouwen in de raad van commissarissen en de raad van bestuur aangetast. De ondernemingsleiding dient op korte termijn actie te onder nemen om het vertrouwen van de aandeelhouders te hei-win nen. ANP Ondanks de meevallende cijfers toonden analisten zich toch enigszins somber over de verde re ontwikkeling van de werk loosheid. De werkloosheid bedroeg in ok tober vorig jaar 3,9 procent. Dat was het dieptepunt in de laatste dertig jaar. ANP beargumenteerden de twee luchtvaartmaatschappijen gis teren hun jongste stap. BA en AA willen ook schaalvoordelen behalen net als andere lucht vaartondernemingen die inter nationale verbanden zijn aangegaan. Het koppel heeft de plannen bekendgemaakt bij de Amerikaanse, Britse en Europe se mededingingsautoriteiten. „We willen gewoon van dezelf de commerciële voordelen pro fiteren en dezelfde service aan onze klanten kunnen geven als de concurrende luchtvaartalli anties en him passagiers," lieten BA-president-directeur Rod Eddington en AA-topman Don Carty in een gezamelijke ver- klaring weten. RTR/ANP Het blijft een gek gezicht, struis vogels in een Nederlandse wei. En hun aantal daalt de laatste jaren ook weer drastisch. Vraag naar struisvogelvlees is er ge noeg, maar toch wil het maar niet vlotten met het exotische pluimvee. Waren er enkele jaren geleden nog driehonderd struis vogelboerderijen, inmiddels zijn er nog maar vijfentwintig over. door Vivian de Gier VOORTHUIZEN - Hitsig rent een struise haan achter een hen aan. Het is broedtijd voor struisvogels en er wordt volop gepaard en gelegd. Intussen houdt de baas van de kudde de boel nauwlettend in de gaten. Parmantig stapt de 'hoofdhaan' heen en weer in de ren, wappe rend met zijn imposante, zwart witte vleugels. De Afrikaanse kostgangers van Gijs van Woudenbergh (45) zijn nieuwsgierig. Zodra de boer langs het hek loopt, drommen de twee meter lange blauwnekken en de paar roodnekstruisvogels op een kluitje samen. Hun dun ne poten, voorzien van natuur lijke beenbeschermers, schuren langs elkaar. „In de broed- en legtijd moet je niet in het hok komen, want dan zijn ze aggressiever dan nor maal Maar struisvogels zijn ei genlijk heel aanhankelijke die ren." Hij aait een lichtbruine hen over de hals en laat haar in zijn vingers happen. „Ze hap pen wel, maar daar hou je hoog uit een blauwe plek aan over. Maar als ze boos zijn en gaan trappen, dan kun je maar beter zorgen dat je wegkomt." Naast zijn kalverhouderij heeft Van Woudenbergh nu een j aar of negen zo'n vijftig struisvogels op zijn land. Eerst deed hij ook nog aan de fok van struisvogel kuikens, maar daar is hij mee gestopt; hij gaat hij nu alleen nog voor de eieren. Die verkoopt hij aan een broedbedrijf, de on bevruchte eieren krijgt hij terug en verkoopt hij aan een kunste nares. die ze beschildert. En een ei met barst gooit hij soms in de pan. Een heel gezin kan van zo'n omelet eten; een ei weegt gemid deld anderhalve kilo. Als alles meezit, legt elke hen - hij heeft er zo'n 35 - vijftig eie ren, waarvan dertig bevrucht Maar dat is dan ook alleen als alles meezit, en dat gebeurt niet zovaak. „Het weer bijvoorbeeld is heel bepalend. De ideale tem peratuur is twintig, vijfentwin tig graden. Daarboven is het te heet en dan stoppen ze met leg gen Als het warmer iszet i k ook altijd de sproeier aan, dan kun nen ze afkoelen onder de douche. Ook moet het niet te lang achter elkaar regenen, want dan houden ze ook op. Stress is heel slecht, je moet dus niet te veel rommelen in de sa menstelling van de groep. Per dier glijdt elk jaar (en ze kunnen tachtig jaar oud worden voor driehonderd gulden aan voedsel door de ranke hals. Ze krijgen vooral grote brokken van het klaverachtige gewas lu cerne, dat uit Frankrijk wordt geïmporteerd. Geen makkelijke kippetjes dus, die struisvogels. Maar wel leuk, vindt Van Woudenbergh. „Toen ik in de struisvogels stapte, wil de ik een aanvulling op mijn kalvermesterij, omdat die bran che toen ook niet goed ging. In het begin dachten sommige mensen echt dat ik niet hele maal spoorde. Maar ik vond en vind het nog steeds een uitda ging. Al is het me niet meegeval len om de boel op poten te krij gen, want voordat de dieren eieren gaan leggen, zijn ze drie, vier jaar." Een probleem was ook dat in formatie over struisvogels des tijds bijna niet te krijgen was. „Je moest alles zelf uitvinden", lacht de veehouder. „Om maar een indruk te geven van de pro blemen die je tegenkwam: ik be gon met tien eendagskuikens, drie blauwnekhanen en zeven hennen. Dacht ik. Een paar jaar later bleken dat opeens acht roodnekhanen en twee hennen te zijn Dan baal je hoor. Maar ja, van geslachten had men toen ook nog niet veel verstand." Geen schatgraven Nog steeds is de kalverhouderij zijn belangrijkste inkomsten bron, want struisvogelbedrij- ven maken moeilijke tijden door. „Dat ik de dieren zo leuk vind, is de voornaamste reden waarom ik ze nog steeds heb, want de struisvogelbedrijven hebben een aantal slechte jaren achter de rug. Daarom zijn ook zo veel boeren ermee gestopt. Het trekt nu weer iets aan, be vruchte eieren leveren nu vijftig gulden op. Dat is rendabel Maar het is nog lang geen schat graven." GPD door Jos van Rijsingen DEN HAAG - De roep om ar beidskrachten mag misschien iets minder worden. Voor dege ne die aan de slag wil, zijn er nog volop kansen. Minder kansrijke mensen komen makkelijker aan de bak. Na een moeizame start loopt het allochtonenproject van het midden- en kleinbe drijf, de arbeidsbureaus en het ministerie van Sociale Zaken zo goed, dat partijen er een vervolg aan geven. Een 53-jarige inwoonster uit Vught meldt dat ze na dertien jaar een baan heeft gekregen in de sociale werkplaats in haar woonplaats. En omdat ze begin dit jaar in haar krant gelezen had dat de overheid daar voort aan een uitstroompremie van 4000 gulden voor over heeft, meldde ze zich trots en ver wachtingsvol bij de sociale dienst. „Maar daar wist men van niks, wat moet ik nu", wil ze weten. Verplicht Het is inderdaad zo dat minister Vermeend van Sociale Zaken al les op alles zet om zoveel moge- lij k mensen aan het werk te kn j - gen. In Europees verband heeft hij zich verplicht die arbeids participatie in 2010 tot 70 pro cent op te voeren. Van alle 100 mensen die kunnen werken, moeten er 70 dat ook daadwer kelijk doen. Nu ligt het Europees gemiddel de nog op 61Nederland heeft overigens al een hoger percen tage, maar dat komt omdat wij heel veel deeltijdwerkers heb ben. Als we al die deeltijders omrekenen naar volledige ba nen, heeft Vermeend nog wel wat te doen. Om de ambitieuze doelstelling te bereiken, is hij op verschillen de fronten actief. Met het eerder genoemde project om veel werkloze allochtonen aan de slag te helpen, maar ook met de uitstroompremie voor bij standsgerechtigden. Die rege ling bestaat sinds 1 januari en is onder meer bedoeld om te voor komen dat de werkwillige in de armoedeval trapt. Meer kosten Dat betekent dat iemand die gaat werken meer kosten heeft en minder subsidies krijgt zodat hij of zij er netto niet op vooruit gaat of zelfs minder over houdt. Om in aanmerking te komen, moet men in het voorafgaande anderhalve jaar minimaal één jaar bijstand hebben ontvangen of een jaar een WTW-baan heb ben gehad. De laatste zijn de zo genoemde gesubsidieerde ba nen. De regeling schrijft ook voor dat men moet zijn uitge stroomd naar 'reguliere arbeid', dat wil zeggen ongesubsidieerd werk. Dat kunnen zijn het be drijfsleven, zorginstellingen of de overheid, maar niet de zoge noemde ID-banen (de vroegere Melkertbanen) of de sociale werkvoorziening. Daar wringt de schoen van de inwoonster van Vught. Als de gemeente de premieregeling wel zou toepas sen, komt ze er toch niet voor in aanmerking. Als ze na verloop van tijd vanuit de sociale werk voorziening 'gewoon' werk vindt, zou.ze alsnog de premie kunnen krijgen. Het gaat om een bedrag van in totaal 4000 gulden, belasting vrij. De uitkering wordt in vier porties verstrekt. Na elk half jaar dat men nog werkt, keert de gemeente 1000 gulden uit. Bij tussentijdse terugval in de bij stand blijft het recht op de pre mie bestaan als die periode maar niet langer duurt dan drie maanden. De gemeenten krij gen de kosten vergoed van het ministerie. Dit jaar is er 15 mil joen gulden voor uitgetrokken, voor 2002 en latere jaren wor den aanmerkelijk hogere bedra gen voorzien. Vakantie Een aantal gemeenten heeft ei gen regelingen om het vinden van werk te stimuleren. Ook de gemeente Vught kent zo'n rege ling. Degene die vanuit de bij standsuitkering een gesubsidi eerde baan krijgt, kan in Vught op een premie van de gemeente rekenen. Waarom de gemeente de 'Vèrmeendpremie' niet heeft ingevoerd, kon de uitvoerings ambtenaar niet vertellen en de verantwoordelijke beleidsamb tenaar en gemeentebestuurder zijn met vakantie. Om de landelijke regeling toe te passen, moet de gemeente eerst de plaatselijke verordening Wet Inschakeling Werkzoekenden aanpassen. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat er maar een paar gemeenten zijn die dat tot nu toe niet gedaan hebben. GPD (Advertentie) Vtissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7