Sluis aan Zee aanwinst toerisme PZC PZC Masjid vecht voor zijn vrijheid Paviljoenhouder wil meer posten kustwacht Slachtoffer overval Koewacht al weer van schrik bekomen Auto's onder gluten door scheur in filter bij Sasse fabriek Scout uit Westdorpe teruggekeerd van Zuid-Afrikaanse reis 13 Kamer van Koophandel ziet brood in Zwingeulproject Opknappen straten Terneuzen Open dag bij molen Kloosterzande Politie betrapt autodief Auto weg na woninginbraak Baldadige jongeren aangehouden Duikspullen uit auto gestolen zaterdag 4 augustus 2001 door Pascalle Cappetti SLUIS - De Kamer van Koop handel Zeeland denkt dat het plan om Sluis via een vaarweg met de zee te verbinden een aan winst vormt voor 'het toeris tisch product van de regio'. Vooral de watersport kan het stadje een economische impuls geven, verwacht de handelska mer. Wel dringt zij aan op een nader onderzoek naar de 'marktmogelijkheden voor lig plaatsen'. Ook de midden standsvereniging Sluis is posi tief. De KvK juicht het project voor een jachthaven toe. Zij ver wacht dat er grote belangstel ling is voor een bezoek aan de stad per boot. ,,De haven van Zierikzee werd in 2000 door 27.000 watersporters bezocht. Sluis zal voor passanten een po pulaire bestemming gaan vor men, waarbij de reis door het kanaal naar Sluis wellicht een extra attractie vormt", schrijft de Kamer in een reactie op de Startnotitiemilieu-effectrap portage Sluis aan Zee. Directeur R. van Renterghem merkt daarbij wel op dat de reis afstand van acht kilometer van de schutsluis bij Cadzand tot de haven in Sluis voor een groot deel van de watersporters een bezwaar is. ,,De stadshavens Goes en Middelburg en Tholen- Stad liggen op circa een half uur varen van de schutsluis. Deze havens verliezen dan ook regel matig ligplaatshouders aan ha vens die wel direct aan open wa ter liggen." Belgen De jachthaven in Sluis kan de vaste ligplaats voor de Vlaamse watersporters worden, zo blijkt uit eigen onderzoek van de Ka mer. Die constateert dat de ha vens aan de Belgische Noord zeekust krap in hun ligplaatsen zitten, maar bijna allemaal uit breidingsplannen koesteren. Een positief punt voor Sluis is dat de files naar de Belgische kust in het hoogseizoen deze ha vens parten spelen. Ook in competitie met het Ver enigd Koninkrijk liggen kan sen. De liggelden daar zijn veel hoger dan in Nederland. De Ka mer concludeert vervolgens dat de Zeeuwse jachthavens over het algemeen nog wel ligplaat sen over hebben, maar dat de verenigingshavens op hun beurt vaak wachtlijsten kennen. Dit heeft te maken met de lagere lig gelden die hier worden geheven. Zij adviseert de stuurgroep, die zich bezighoudt met de uitvoe ring van het project, een combi natie van Sluis aan Zee en het plan voor recreatiewoningen in het gebied Cavelot in Cadzand- Bad te bekijken. „Wellicht kun nen in het plan Cavelot unieke woonmogelijkheden worden geschapen naar het voorbeeld van het Goese Meer." Bedreigingen De Middenstandsvereniging Sluis kan zich eveneens vinden in het uitgangspunt van de stuurgroep dat er wat moet ge beuren om de bedreigingen voor de streek het hoofd te bieden. „Het voortbestaan van Sluis als dag- en kooptoeristisch cen trum is in het geding en daarmee het inkomen van honderden on dernemers en de banen van dui zend werknemers!" Voorzitter C. Langenberg wijst op de posi tieve economische aspecten van het Zwingeulproject voor Sluis, maar ook Retranchement, Cad zand, Knokke-Heist en Aarden burg. De middenstandsvereniging vindt dan ook dat het aantal lig plaatsen niet beperkt moet blij ven tot vijfhonderd, maar ei genlijk uitgebreid zou mogen worden tot duizend. Zij vraagt de gemeente dit te onderzoeken. Dit aantal zou overigens niet al leen in Sluis hoeven te komen, stelt Langenberg. „Een beperkt aantal ligplaatsen bij Retran chement is ook een optie." Hij merkt op dat de maatregelen om natuur te compenseren en de ingrepen om het water te bergen prima zijn, maar dat deze in elk geval niet ten koste mogen gaan van de vrije doorvaart voor de verbinding tussen Cadzand en Sluis. „Wij zijn tegen een uitge kleed plan. Het moet straks met zo zijn dat alleen kleine zeil bootjes via een scheepslift en andere kunstwerken in Sluis kunnen komen. Het plan moet wel levensvatbaarheid heb ben." Paviljoenhouder Michielsen vindt dat er meer strand wachtposten zouden moeten komen langs de kust, met name tussen Cadzand en Nieuwvliet. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus NIEUWVLIET - Strandpavil joenhouder P. Michielsen uit Nieuwvliet breekt een lans voor meer veiligheid op en rond de stranden van West- Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel hij de bestaande bewaking op de stranden roemt, meent hij dat een uitbreiding van het aantal posten, zeker gezien de massa's badgasten in de zo mer, zonder meer gerecht vaardigd is. Aanleiding hiervoor is de re cente succesvol verlopen red dingsactie van de strandwacht naast zijn paviljoen Sint Pier re. Op 5 juli hielpen zij een le venloze, op het water drijven de vrouw uit de zee. Door re animatie is zij weer tot leven gebracht. „Echt hulde aan de kustbewa king", zegt Michielsen. „Die vrouw is op professionele wij ze gered. De gemeente Oost burg heeft een brief geschre ven met hun complimenten, maar dat is verder niet naar buiten gekomen. De strand wacht mag dat niet doen, dus doe ik het. Maar de drenkelin ge heeft wel enorm geluk ge had dat de bewaking zo dicht in de buurt was. Tussen Cad zand en Nieuwvliet zijn er geen posten." „Dit zou voor de toekomst een puntje van aandacht moeten zijn voor het gemeentebestuur. Hoge bedragen voor Duur zaam Veilig zijn soms hamer stukken in de gemeenteraad. Mijns insziens zouden bedra gen voor projecten als extra veiligheid op de stranden effi ciënter zijn en voor minder geld meer vruchten afwerpen. Om de service naar de toeris ten toe in de zomerperiode te verbeteren, zouden openbare toiletten en douches niet mis staan. Ik zie de gemeente als een goedlopend bedrijf, dat alert moet zijn en blijven. Dat betekent investeren voor nu en in de toekomst." Verder verwacht Michielsen een verbetering van de ver keersveiligheid, als de par- keerterreintjes langs de kust wegen gratis zouden worden. „Nu parkeren de mensen hun auto liever in de berm dan dat ze vijf gulden betalen. Zijn er geen parkeergelden meer, dan verdwijnen de rijen gepar keerde auto's langs de weg ook." Wethouder C. Bolijn van re creatie en toerisme was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. TERNEUZEN - Vanaf volgende week gaat de omgeving van de nieuwe schouwburg het Scheldetheater in Terneuzen op de schop. De straten krijgen nieuw plaveisel en enkele wegen worden opnieuw ingericht. Maandag wordt begonnen met een nieuwe fundering en nieuw asfalt voor de Dijkstraat. De straat wordt hiervoor van huisnummer 36 tot 72 tijdelijk af gesloten voor verkeer. De kruising met de Korte Dijkstraat blijft gewoon in gebruik. Een week later is de bestrating in de Westkolkstraat direct voor het theater aan de beurt. Tegelij kertijd krijgt de Roeiersgang een nieuwe bovenste laag en een nieuwe trap. Ook wordt aan de Achterom de toegangsweg voor de arties teningang aangelegd. Als laatste begint op 20 augustus de aanleg van een parkeerterrein tussen de Dijkstraat en het the ater. KLOOSTERZANDE - De gerestaureerde standerdmolen aan de Groenendijk in Kloosterzande is vandaag voor het publiek geopend. Molenaar M Jordan wil de molen na de opknap beurt presenteren aan het publiek. De wieken draaien van 10 tot 16 uur. Er is een demonstratie ambachtelijk malen en ook een winkeltje met biologische produkten. Jordan krijgt assis tentie van drie jonge leerling-molenaars. KORTGENE - Een 41-jarige Rotterdammer werd donder dagavond betrapt toen hij op de Havenweg in Kortgene pro beerde een auto open te breken. Hij heeft voorlopig onderdak gekregen in de gevangenis in Middelburg. Een mededader wist te ontkomen door het bos in te vluchten. KAMPERLAND - In de Nieuwe Achterweg in Kamperland werd donderdag een zwarte Mercedes gestolen, nadat de die^ ven zich een toegang tot de woning hadden geforceerd en de sleutels hadden meegenomen. Het gaat om een auto van het type 230 E, met het kenteken SZ- 70-KD. VLISSINGEN - Vier Vlissingse jongens zijn donderdagmid dag aangehouden wegens vernieling en baldadigheid. Ze wa ren op een bouwstelling in de Scheldestraat geklommen en hadden stenen naar beneden gegooid. Daarbij raakten glazen platen beschadigd die klaar stonden voor de vuilophaal dienst. Twee van de jongens zijn doorverwezen naar het Halt-bu reau, tegen de twee anderen is proces-verbaal opgemaakt. De jongens, twee van vijftien, één van dertien en één van veertien werden in de Verkuijl Quakkelaarstraat aangehouden DREISCHOR - Uit een busje dat aan de Langeweg in Dreischor geparkeerd stond, zijn donderdagochtend waarde volle goederen weggenomen- De dieven maakten onder andere vier tassen met duikspullen, kleding, een rijbewijs, autopapieren en een geldbedrag van enkele honderden guldens buit. In Burgh-Haamstede werd in de nacht van woensdag op don derdag een autoband van een personenwagen lekgestoken. Aan de Loane in Renesse werd in dezelfde nacht een auto met een scherp voorwerp bekrast. door René Hoonhorst KOEWACHT - De inwoners van Koewacht, en vooral degenen die in het buitengebied wonen, zijn behoorlijk geschrokken. Ze lezen weliswaar bijna dagelijks over gewapende overvallen in de krant, maar dat zoiets in Koewacht ook kan gebeuren, komt zelden in hen op. Onlangs gebeurde het dus toch. Het slachtoffer, de 89-jarige A. van de Velde-Van Vooren, rea geert zelf anderhalve dag na de gewapende overval uiterst nuchter. Ze heeft donderdag, mede door een paar pillen die een dokter haar gaf, vooral ge slapen. Echt bang is ze niet ge weest, ook al niet omdat de overvallers 'mooi geklede jon gens' waren, die een allesbehal ve professionele indruk maak ten. „Ik kreeg ook niet de indruk dat ze me kwaad wilden doen. Eén van de twee bleef buiten staan en keek angstiger uit zijn REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: wèb@pzc.nl ogen dan ik", constateerde Van de Velde. De overvallers ('begin twintig, schat ik') bonsden woensdag avond tegen elven op de deur van het huis aan de Klapstraat. Normaal doet Van de Velde om die tijd de deur niet meer open, maar nu dacht ze dat een visser - wiens auto ze een uurtje eerder nog aan de straat had zien staan - motorpech had. Eén van de twee jongens stapte direct naar binnen en haalde een pistool te voorschijn. „Steek dat maar weer in je zak, want ik ben er toch niet bang van", hoorde de bejaarde dame zichzelf zeggen. Tot haar verbazing deed de jon gen ook nog wat ze zei. Maar hij stapte wel direct op haar af toen ze de telefoon pakte om de poli tie te bellen. Hij zette de tele foon terug, na het apparaat met zijn zakdoek te hebben ontdaan van eventuele vingerafdrukken. Nadat bleek dat hij geld zocht, gaf Van de Velde hem tweehon derd gulden uit een portefeuille. De jongen ging nog niet gelijk weg, maar opende her en der wat deuren. Echt nauwkeurig zoeken deed hij echter niet, want de portemonnee in de tas van Van de Velde bleef onaange roerd. De bewoonster riep in eerste instantie de hele tijd dat hij naar buiten moest gaan, maar toen hij haar in de kelder wilde opsluiten begon ze te gil len en te schoppen. „Hoe hard ik toen wel gegild heb, datgeloof je niet." Nicht Nadat ze de politie had gebeld, waarschuwde Van de Velde een nicht die in de buurt woont. Die stuurde haar man en zoon om te kijken hoe ze het maakte. De twee mannen zagen onderweg twee jongens lopen, die precies aan de beschrijving van de over- vallene voldeden. „Mijn neef is nog even gaan kijken of hij hen in de buurt kon vinden, maar keerde onverrichterzake terug. Omdat er nergens een auto is ge zien, denk ik dat ze gewoon lo pend zijn gekomen. Ik zou het dan ook niet gek vinden als het gewoon twee jongens uit Koe wacht waren. Dat dacht ik ook al door de manier waarop ze praatten." Een politiewoord voerster kan of wil het vermoe den van Van de Velde vrijdag niet bevestigen. „We hebben een buurtonderzoek gehouden, maar dat heeft nog geen resul taat opgeleverd." Zijn drang tot protesteren heeft de zoektocht naar vrijheid er niet eenvoudiger op gemaakt voor de Iraanse Aardenburger Masjid Zarabi Far. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti AARDENBURG - De Iraanse Aardenburger Masjid Zarabi Far is geen held, geen oproer kraaier en ook niet het type om anderen onder druk te zetten. Zijn zelfmoordactie en honger staking waren geen roep om aandacht of een po&ing tot chantage van de autoriteiten die over zijn asielaanvraag moeten beslissen. Hij koos voor een 'makkelijke dood', makkelijker dan terug naar zijn land te moe ten en daar gegarandeerd pijn lijk te sterven. „Ik ben daar een soldaat zonder wapen." „Ik heb alleen een mes. Maar er zijn veel gevaarlijke dieren die mij willen bijten en doodmaken. En overal liggen mijnen. Ik baande me een weg naar de vrij heid. Het duurde zes jaar om tussen de mijnen door naar de andere kant te komen. Maar de laatste mijn ging af. Die was voor mijBoemOp de kaft van een tijdschrift tekent hij met zijn vinger, peinzend over de ja renlang onbereikbare vrijheid. „Ik zoek ruimte om vrij te leven. Dat lijkt me toch geen grote wens in een democratisch land? De protestzanger en opticien laat weer van zich horen. Hij is er nog en heeft, al is hij moe en zwak, de hoop dat hij alsnog in Nederland kan blijven niet ver loren. Toen zijn kinderen en vrouw mee wilden staken en hij bovendien merkte dat hij er niet alleen voor staat, maar mis schien wel duizend vrienden heeft, kapte hij er mee. „Ik vind die mensen belangrijk. Daarom wil ik nog één keer vechten." Sinds woensdag is hij thuis uit het ziekenhuis. De muziek, en dan met name het woord, is zijn belangrijkste wa pen. Op festivals en in muziek- gelegenheden in het hele land heeft Masjid Zarabi Far inmid dels zijn stem laten horen, daar bij zichzelf begeleidend op gi taar en mondharmonica. Die optredens deden hem in eigen land de das om. Verpakt in poë tische taal, soms hard, soms subtiel, stelde hij het politieke regime in Iran aan de kaak. Dat werd hem niet in dank afgeno- meh. Hij werd opgepakt, gevan gen gezet in een van de vele ge heime gevangenissen en ernstig gemarteld. List Toen hij met een list uit de ge vangenis wist te ontsnappen, reisde hij met zijn vrouw en twee kinderen (nu zestien en achttien) jarenlang van stad naar dorp om uit handen van de geheime dienst, de Pastaran, te blijven. Maar hij wilde blijven vechten tegen het regime van de overleden ayatollah Khomeini, daarom wilde hij niet weg. Tot dat hij zo'n zes jaar geleden op een feest, waar hij optrad, werd opgewacht door die geheime dienst. Dat was het moment om te vluchten. Een groep Aardenburgers heeft zich zijn lot aangetrokken. Vol gens Ria Bokx, Ton Besselink en Wim Roth is het absoluut niet waar dat vluchtelingen 'veilig' naar Iran kunnen terugkeren. De president Khatami, die in het westen omarmd wordt van wege zijn bereidheid tot hervor mingen, is niet meer dan een 'pop', oordeelt Majid. „De ver kiezingen waren één grote show. Hij heeft een masker op, enkel bedoeld om goede sier te maken in het buitenland. De Aardenburgers willen Majid en zijn gezin helpen door te ach terhalen wat er met mensen is gebeurd die het laatste half jaar terug moesten. Opnieuw grijpen zij naar de muziek om hun pro test te laten klinken Vrijdag 17 augustus treden Masjid en zijn vrienden vanaf 19.00 uur op in het dorpshuis in Heille. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Enkele tien tallen autobezitters in Sas van Gent zijn de dupe van geworden van een gescheurd filter bij de naburige zetmeelfabrikant Ce- restar. Diverse wagens zijn on dergesneeuwd met een wit goedje van vitale gluten, een soort eiwit dat in tarwe voor komt. De auto's worden de ko mende tijd op kosten van het be drijf schoongemaakt. Hoeveel de exacte schade be draagt is nog niet bekend. Naar het schijnt zijn sommige auto's na de schoonmaak dusdanig be schadigd, dat ze overgespoten moeten worden. „Als je erop wrijft, lijkt het net ijzel", zegt W. Baart, een van de gedupeerden. „Zo voelt het althans, ik heb een witte auto, dus je kan het niet zien Het spul lijkt op glucose, is plakkerig en zit helemaal in de lak ingebrand. Het is afgelopen weekend gebeurd, toen stond er een noord-noordoosten-wind. Met een zuidwestenwind had den we er nooit geen last van ge had." Volgens Cerestar-directeur J. van Nunen is het filter direct na het incident gerepareerd. „Ik kan niet garanderen dat het nooit weer gebeurd. Ik ben zelf net terug van vakantie, net als vele anderen binnen het bedrijf. Anders hadden we de informa tie waarschijnlijk anders naar buiten gebracht. De kanalen lo pen zo in de zomer wel eens an ders dan we gewend zijn. Mij is niets bekend van auto's die moe ten worden overgespoten, maar mochten wij inderdaad de oor zaak zijn van schade aan de lak, dan vergoeden wij die uiteraard ook." door René van Stee WESTDORPE- Tanja Taalman (15) uit Westdorpe is sinds don derdag teruggekeerd van een drieweeks scoutingavontuur in Zuid-Afrika. De vooraf hoogge spannen verwachtingen over ha^r reis zijn bijna volledig uit gekomen. Ook was Tanja zeer tevreden over de groep van achttien Nederlandse scouts waarmee zij naar het Afrikaan se continent was afgereisd. „Het was schitterend", vertelt een opgetogen Tanja. „De na tuur, de vriendelijke mensen, het was allemaal even indruk wekkend. Ook de welkomstce remonie in Kigaso (nabij Johan nesburg) was een geweldig feest." In Kigaso werd Tanja bij een bezoek aan de sloppenwij ken meteen ook geconfronteerd met de andere kant van de me daille. De bijna mensonwaardi ge leefomstandigheden van de bewoners hebben haar niet on beroerd gelaten. „Toch waren ze heel trots op hun schamele be zittingen. Dat vond ik heel op merkelijk en ook wel bewonde renswaardig", aldus Tanja. De overnachting in Soweto was enigszins een tegenvaller, om dat het gastgezin waar Tanja en een reisgenoot verbleven, nau welijks belangstelling toonde voor hun logés. Ook de Holland se spelletjesmiddag voor scouts in de buurt van Ladysmith (driehonderd kilometer ten zuidwesten van Johannesburg) trok minder belangstelling dan verwacht. „Vorig jaar waren er ruim zeshonderd kinderen. Om dat de speellocatie nu vijf kilo meter verderop lag, waren het er dit keer slechts vijfentwintig." Promotietour De promotietour om scouts te werven op scholen in Bapong (ten oosten van Pretoria) was daarentegen een groot succes. Na één dag hadden al 24 kinde ren zich opgegeven. De safari door het Krugerpark was een ander hoogtepunt van de reis. .Echt heel gaaf. Van de 'big five' heb ik de neushoorn, de olifant en de buffel gezien. De leeuw en de cheetah waren op dat mo ment waarschijnlijk ook op va kantie, net als wij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 61