Jgsl> Duikers vrezen verval zeearm Bekabelaars arriveren bij de tunnel PZC Jeugdorkest Panta Rei treedt op in Middelburg Small Underground Acts in Terneuzen Liefdesverklaring aan het Zeeuws-Vlaamse land lezers schrijven Santaria Toerist Herdenking gevallenen Oost-Indië in Terneuzen Inlaten zoet water op Oosterschelde slecht voor onderwaterwereld Activiteiten omlijsten Chagall-expositie in Grote Kerk Goes kunst cultuur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Donderdag (PZC, 2-8) mochten we kennis nemen van het feit dat een paar zieke zielen in Amerika een 'godsdienst' be drijven onder de naam Santa ria. Ik heb sterk het vermoeden dat de naam Satania moet zijn ofte wel duivels. Santa is heilig en dat valt hier zeker niet onder. Als je bezig bent met de wrede moord op onschuldige dieren, zoals kuikens de kop van de romp aftrekken, hanen de strot afsnijden en meer van die ellen de, om zogenaamde kwade geesten te verdrijven, blijkt al direct dat dit onzin is en niet werkt. Zou het wel werken, dan zouden de beoefenaars ter plek ke zelf verdreven zijn. Deze Stil- lings zou tijdens zijn geestelijke shoppen nota bene ook het Boeddhisme beoefend hebben. Waarschijnlijk heeft hij dan niet erg goed opgelet, want deze vorm predikt mededogen, ge weldloosheid en liefde voor al les wat leeft. Ik kan dit hier ze ker niet in terugvinden. Hoe simpel van geest ze zijn blijkt al leen al uit het feit dat als iemand onderweg afbelt voor een feest dat dit een kwade geest zou zijn. Misschien wordt diegene juist behoed om niet in aanraking te komen met dit stelletje moord zuchtige kwakzalvers. Hoe kan het toch steeds voorkomen dat mensen dit de dieren aandoen? In mijn ogen is er geen enkele re ligie die dit toestaat. Maar ja als je de regels een beetje buigt, kun je altijd lezen wat je wilt lezen. J.W.H. Haak St. Jacobsstraat 18 VLissingen Vekabo is dan ook verspilling van tijd en energie en kan beter worden besteed aan het verbe teren, koesteren en bewaken van het eigen product dat wordt aangeboden. Het vrije markt mechanisme doet nu eenmaal nog altijd zijn werk. De onder neming die een product aan biedt dat het dichtst bij de wen sen van de consument ligt, heeft de beste klandizie. Het gekisse bis tussen Recron en Vekabo heeft op deze keuze geen enkele invloed. De klandizie die bij het kleinschalig kamperen op de boerderij is ontstaan, is alleen en uitsluitend een gevolg van het feit dat de ondernemers van de grote particuliere kampeer terreinen onvoldoende hebben geluisterd naar de wensen van de consument. Als de bezetting bij de reguliere kampeerterrei nen terug loopt, moet men de hand in eigen boezem durven steken en niet met het beschul digende naar anderen wijzen. Bij de deelnemers van de Stich ting Vrije Rekreatie is er nog steeds sprake van een aanzien lijke jaarlijkse groei, de consu ment zal er wel zijn redenen voor hebben. L. Wattel Kalfhoekseweg 1 Oostkapelle Advertentie In de PZC van 31 juli is een arti kel gewijd aan het uit de tent vechten van Recron en Vekabo om de gunst van de toerist. Noch de Recron, noch de Vekabo be paalt echter wie gebruik maakt van een toeristische accommo datie. Het is de toerist die bepaalt wel ke keuze wordt gemaakt. Het geneuzel van de Recron en de SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. 0118-417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij de zuidelij ke toerit van de Westerschelde- tunnel in Terneuzen zijn gis terochtend twee zogenaamde servicemobielen afgeleverd. Die beginnen maandag met het trekken van kabels en leidin gen in het kabelkanaal, een manshoge tunnel onder het wegdek. De servicemobielen zijn speci aal ontworpen voor het werken aan de Westerscheldetunnel. Eén mobiel bestaat uit een be sturingsvoertuig en twee aan hangers. De wagentjes rijden op speciaal gegoten banden en worden elektronisch voortge stuwd. De servicemobielen, die 1500 tot 1600 kilo zwaar zijn, bewegen zich in de bouwfase uit veiligheidsoverwegingen in een laag tempo voort. Maar als ze later in de exploitatiefase moeten worden ingezet voor onderhoudswerkzaamheden, kunnen ze een topsnelheid ha len van zo'n twintig kilometer per uur. Gedurende de bouwfase wor den er twee mobielen ingezet. Is de tunnel eenmaal gereed, dan komen er nog twee bij voor onderhoudsdoeleinden en an dere werkzaamheden in de tunnelkoker onder het weg dek. De twee voertuigen worden dit weekeinde door de vaste hijs installatie in de tunnelingang op hun plaats voor het kabel kanaal getakeld. Pas op de plaats Tunnelboormachine Neeltje Suzanna maakte vrijdag in de westbuis even een pas op de plaats voor de vervanging van de snijtanden van het rad. De boormachine stond stil op 4630 meter (2315 tunnelringen). In de oostbuis maakt Sara goede vorderingen. De machine is de kaap van vier kilometer gepas seerd en was gistel-middag ge vorderd tot 4076 meter (2038 ringen). De komende maanden moet Sara Neeltje Suzanna in halen. De boormachine dient eind februari of begin maart als eerste in Ellewoutsdijk aan te komen. foto Charles Strijd TERNEUZEN - De stichting Oost-Indië monument Zceuws- Vlaanderen houdt vrijdag 31 augustus een herdenkings dienst en een kranslegging voor de gevallen in het voormalig Oost-Indië. De dienst wordt gehouden in de Terneuzense Goede Herderkerk en begint om 13.30 uur. Aan de plechtigheid wordt medewer king verleend door het Korps Nationale Reserve. De muzikale omlijsting is in handen van or- ganiste Kia Wijnstra en een bla zersensemble onder leiding van Piet Eekman. Na de dienst wordt bij het mo nument van de Indiëgangers een krans gelegd door de oud-strij ders en door leerlingen van Scholengemeenschap De Rede. De herdenking wordt afgeslo ten met een informeel samen zijn in zorgcentrum Bachten Dieke. zaterdag 4 augustus 2001 door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Sportduikers voelen weinig voor het weer toe laten van zoet water op de Oos terschelde. Als verontreinigd Rijn- en Maaswater door de zee arm gaat stromen, heeft dat een nadelige invloed op de huidige onderwaterwereld, stelt be stuurslid Marcel Waijers van de Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB). Hij voorziet achteruitgang van de soorten rijkdom en de kraamkamer functie. Na de ingebruikname van de stormvloedkering in de Ooster scheid emonding, oktober 1986, zijn de mogelijkheden voor sportduikers sterk verbeterd. Het water is helderder gewor den. Voordien was het zicht on der water hooguit twee meter, nu al gauw vier meter. Dat komt door afname van de stroomsnel- heden, waardoor meer zwevend stof bezinkt. Het scheelt ook dat de aanvoer van zoet water uit de Steenbergse Vliet en de Markt is gestopt, aldus Waijers. „Je krijgt dus niet meer het ver schijnsel dat het zwevend stof aaneenklontert waar zoet en zout water elkaar ontmoeten. Uitvlokken heet dat. "De storm vloedkering heeft er ook voor gezorgd dat de temperatuur van het water is gestegen, vooral achterin de kom van de Ooster schelde. Dat komt omdat er met elk tij minder water naar binnen en naar buiten gaat. De opwar ming vergroot de kraamkamer functie en het aantal soorten flora en fauna is vergroot. Lipvissen Volgens Waijers zijn er nu soor ten te zien die alleen bekend wa ren van de Franse westkust of de Britse Atlantische kust, zoals slijmvissen en lipvissen. „En sinds een jaar of vij f komt er een prachtig naaktslakje voor dat eigenlijk thuishoort in de Mid dellandse Zee.Al die bijzonde re planten en dieren hebben een bijzondere aantrekkingskracht op duikers uit de hele wereld. Momenteel wordt onder leiding van de provincie Zeeland ge werkt aan een toekomstvisie voor de Delta wateren. In het ka der daarvan wordt bekeken of er weer zoet water uit de grote rivieren op de Oosterschelde kan worden ingelaten. Dat is gunstig voor het herstel van brakke leefgemeenschappen en vergroting van het voedselaan bod voor schelpdieren. Zwemverbod Door doorspoeling van de zoete randmeren in Oost-Zeeland (Krammer-Volkerak, Zoom meer) kan wellicht de (blauwe) algenplaag beter worden be streden, die nu alweer voor het tweede j aar tot een zwemverbod heeft geleid. NOB-bestuurder Waijers er kent dat met het toelaten van zoet water op de Oosterschelde algemene belangen zijn ge diend. Maar voor de duikers betekent het een achteruitgang. „Laten ze het alleen als een allerlaatste optie achter de hand houden en er geen algemene beheersmaat regel van maken dat het Rijn water 's winters standaard via de Oosterschelde wordt afge voerd." door Edith Ramakers MIDDELBURG - „De kinderen vinden het niet leuk als ze alleen maar voor de bomen en vogels spelen. Als ze op kamp zijn, wil len ze zeker wel eens voor men sen optreden. Middelburg komt ons dus goed uit", zegt Ernest Cielen, bestuurslid van jeugd orkest Panta Rei uit Leuven. De Belgische groep muzikan ten, die uit circa veertig getalen teerde leden bestaat, verbindt een week repeteren bij het groepshotel De Schouwsche Boer in Burgh-Haamstede met een optreden op het Middel burgse Abdijplein, zondagmid dag vanaf 13.00 uur. „We zijn hier zo'n zes uur per dag aan het oefenen. De kinderen houden wel van muziek maken en repe teren, Maar toch is het altijd goed om een doel te hebben. We werken nu naar zondag toe om een mooi concert te geven. Volgens Cielen zullen de toe schouwers niet bedrogen uitko men. Panta Rei speelt een soort moderne klassieke muziek. Het is een orkest met pauken, ho bo's, klarinetten. „Een harmo nie voor jonge mensen, met vooral veel blazers. We spelen zondag bijvoorbeeld ook een Deep Purple Medley met klas sieke instrumenten. Maar ook filmmuziek en musicalmelo dieën." Het optreden van Panta Rei maakt onderdeel uit van de kunst- en cultuurroute Middel burg. Het thema is zondag Kunst in de Openlucht. Langs de oude Kaaien, bij het Vis- marktje en in enkele andere mo numentale straten en pleinen worden diverse soorten kunst tentoongesteld. door Mieke van der Jagt GOES - De pas gerestaureer de Grote- of Maria Magda- lenakerk in Goes is van 29 augustus tot en met 10 sep tember het decor voor een grote Chagall-tentoonstel- ling. Muziek en lezingen over de veelzijdige kunstenaar Marc Chagall, zullen de ten toonstelling extra allure ge- Het Nederlands Bijbelge nootschap NBG heeft onder de titel 'Naar Gods Beeld' en tentoonstelling samenge steld van het grafische werk van de schilder-glazenier- graficus-schrijver-dichter Chagall. Centraal in diens werk staat de mens, naar Gods beeld ge schapen. Vooral in zijn grafische werk liet Chagall, een jood met een Russisch-Franse achter grond, zich inspireren door het testament. Bijzonder is de complete se rie Et sur la terre, die in Goes te zien is. In vijftien etsen toont Chagall zijn mededo gen met de oorlogvoerende mens temidden van zelf ver oorzaakt geweld. Daarnaast is in een serie kleurenlitho's de totstandkoming te volgen van Chagalls glas-in-lood ramen voor de kapel van een academisch ziekenhuis in Je ruzalem. De steendrukken geven alle voorstadia van de ramen weer. Ook alle techni sche stadia van een complete drukgang voor een kleuren- houtgravure zijn te bewon deren in de Goese Grote Kerk. Gedurende de tentoonstel lingsperiode zijn er tal van activiteiten in de kerk. Al di rect na de opening door bur gemeester D. van der Zaag, zal op woensdag 29 augustus IKON-journalist Bram Grandia de etsenseries nader beschouwen. Kees van Eersel bespeelt tijdens de openings bijeenkomst het monumen tale orgel in de Grote Kerk. Donderdag 30 augustus houdt het NBG een bijbel- taxatieavond. Iedereen kan vanaf 19.00 uur zijn bijbel gratis laten taxeren en me teen kennismaken met de Chagall-bijbel die het ge nootschap in krap een jaar al twee keer heeft laten her drukken. Korenavond Vrijdag 31 augustus is er om 19.00 uur een grote koren- avond temidden van de Cha- gallkunst en maandag 3 sep tember houdt Heieen Pasma een lezing over de geschiede nis van het jodendom in Zee land. Dinsdag 4 september gaat Pieter Zuidema, be heerder van de Kunstverza meling Wuyt, waarin onder meer de serie Et sur la terre, wordt bewaard, in op Chag alls visie op God en de mens. Op woensdag 5 september houdt Bert de Jong van het NBG een uitleg over de Nieu we Bijbelvertaling, aanvang 19.00 uur, en op donderdag 6 september is een korenavond voor j ongerenkoren die even eens om 19.00 uur begint. De toegang tot de tentoon stelling is gratis en de kerk is elke dag van 10 tot 17 uur ge opend. Om het uur zijn er rondlei dingen en veel van de ten toongestelde werken zijn te koop. Ook de Chagall-bijbel van het NBG ligt ter inzage en te koop. door René van Stee TERNEUZEN - Jongerencentrum Ka- lashnikov in Terneuzen houdt op zater dag 18 augustus vanaf drie uur het festi val Small Undergroud Acts. Op deze dag zijn verschillende vormen van alternatieve kunst en interactieve acts te zien. Gastheer van de dag is Wil liam Esbe. Hij zal zelf ook enige acts ver zorgen, waaronder vuurspuwen. Het aanbod tijdens Small Underground Acts is zeer divers met optredens van artiesten uit Nederland, Engeland, de Verenigde Staten en België. De hoofdact van de dag vormt de New Yorker John Bartles die zang en een eigen visie op diverse mu ziekstromingen ten gehore brengt. Café Alpha (B) brengt electronische muziek, terwijl The Den (UK) een optreden met een stevigere variant van deze muziek soort verzorgt Heel anders zijn de voorstellingen met dichtkunst van 3Werf (B) en Serena (NL) met interactief theater. Daarnaast brengt Fucking Bastards (NL) een zoge heten Wall of Sound, terwijl South West Records (NL) een hiphop-optreden ver zorgt. Tijdens het festival is er ook een platen- labelbeurs en worden diverse cultfilms vertoond. Daarnaast zijn er een tentoon stelling met mailart en een internet- workshop. 's Avonds is er een campfire blues waarbij de bezoekers samen met de artiesten muziek kunnen maken. Dj's uit de hardcore, electra/80's en under- groundscene verzorgen ook enkele op tredens. door Anita Tournois CADZAND - De geëxposeer de werken in de dorpskerk van Cadzand tonen de veelzij digheid van kunstenaar Maarten Willekens. Etsen, droge naald en aquatint, olie verfschilderijen, houtsneden, pentekeningen, werken in acryl, een zeefdruk en ge mengde technieken laten zien dat het mogelijk is meerdere disciplines te beheersen. Maarten Willekens, geboren in Vught, maar woonachtig in Heerlen bezocht de kweek school, waar de liefde voor het tekenen zich ontwikkelde. Toch sloeg Willekens een an dere richting in, toneel werd zijn grote passie. Hij volgde decor-, grime- en belichtings cursussen en aansluitend de toneelacademie. Hij werd dramaregisseur, een beroep wat hij nog altijd uitoefent. Na twintig jaar kwam zijn an dere passie weer boven drij ven en pakte Willekens de draad weer op. Tot op de dag van vandaag is hij een gedre ven leerling van de Academie voor Beeldende Kunst in Maastricht. Willekens komt al jarenlang op vakantie in Zeeuws- Vlaanderen en heeft een stevi ge band met Cadzand, wat tot uitdrukking komt in zijn werk. Liefde Het olieverfschilderij Door kijk in strobalen getuigt van zijn liefde voor deze streek evenals de zeefdruk Zeeuws- Vlaanderen waar de kunste naar in vloeiende lijnen de be weging van de omgeving vast legt en motieven te zien zijn als vogels, knotwilgen, vissen en de zee. „Al wandelend in de natuur doe ik inspiratie op", zegt Willekens. „Daarna te ken ik verschillende ontwer pen, waarna de beste uitge werkt wordt. In feite ben ik een vertellend schilder, elk werk herbergt een verhaal." Een regelmatig terugkerend onderwerp is de kraai. Afge beeld in houtsnede, ets en in gemengde techniek, weet hij het karakteristieke van deze vogel voortreffelijk weer te geven. King Lear, een werk van een raaf, roept associaties op met Willekens relatie tot het to neel. Op de vraag, waarom hij kiest voor zoveel technieken, antwoordt hij: „Elke discipli ne schept weer een nieuwe mogelijkheid en een andere sfeer." In werken als Na de preek, De goede week en De verzoeking van de Heilige An- tonïiLS of hoe een knotwilg zijn verjaardag viert, geeft Wille kens aan niet onverschillig te staan tegenover religie. Expositie: werk van Maarten Wil lekens in Dorpskerk Cadzand t/m 31 augustus. Open: dagelijks van 14 tot 17 uur. De verzoeking van de Heilige Antonius of hoe een knotwilg zijn verjaardag viert, olieverfschilde rij van Maarten Willekens. foto Peter Nicolai. Meteen na aankomst in Burgh-Haamstede storten de jonge musici zich op de partituren. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 60