Onderzoek naar drugs café Hulst Oh jee, de toverballen zijn op 11 Mosselprijzen rijzen de pan uit Baudeloo wacht ingrijpend herstel Hulst heeft van alle Zeeuwse gemeenten beste internetpagina - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Dealen zit vier moeders hoog Man mept collega's Zllf 2001 Verdachte van moord blijft in voorarrest Politie rekent agressief duo in zeeuwse almanak Leeg PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 4 augustus 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - Vier bezorgde moe ders uit Hulst lopen te hoop te gen café Centraal Station aan de Zoutestraat. Zij beweren dat in het café softdrugs worden verkocht aan kinderen van twaalf en dertien jaar. De moe ders zijn bang dat hun eigen kinderen een makkelijke prooi zijn voor dealers die in binnen stad openlijk harddrugs verko pen. De politie onderzoek de praktijken in en bij het café. Uit angst voor represailles heb ben de moeders de brief met daarin hun relaas die zij naar de media stuurden, alleen onderte kend met hun voornamen. Ze schrijven dat drugs in het straatbeeld van Hulst niet meer zijn weg te denken. ,,Op straat worden openlijk drugs verkocht en geen softdrugs, nee, het zijn witte zakjes poeder die open baar worden verkocht. Als je daar een opmerking over maakt, word je bedreigd. We vragen ons af hoe het in Hulst verder moet. Onze kinderen zijn in gevaar." De moeders stellen dat ze geen vertrouwen hebben in de politie en de gemeente. „Wethouder B. Picavet woont er HULST - Een 52-jarige man is gisterochtend rond tien uur op de Industrieweg in Hulst aange houden, nadat hij twee collega's had geslagen. Hij begon te vech ten omdat hij, naar achteraf bleek, de onjuiste conclusie had getrokken over een persoonlijke kwestie met de twee mannen. zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg zowat met zijn neus bovenop. Deze man moet gezien hebben wat daar gebeurt, dat kan niet anders. Het zijn meestal arro gante vreemdelingen die met zeer dure auto's regelmatig op bezoek komen bij het café. Waarschijnlijk om hun waar te verkopen of geld te komen ha len Je kan er zo uit opmaken dat dit echte drugsdealers zijn en daarom hebben we het recht om bevreesd te zijn. Onze kinderen zijn bijna tieners en een gemak kelijke prooi voor die drugsdea lers." Picavet vraagt zich af hoe de moeders aan de wijsheid komen dat er harddrugs worden ver kocht. Wel haast hij zich te zeg gen dat de politie inmiddels een onderzoek is begonnen. Politie woordvoerder J. van Mourick bevestigt dat. „Het onderzoek loopt al een poosje, maar ik kan er in het belang van het onder zoek niks over zeggen. Pas als we voldoende feiten bij elkaar hebben, komen we naar buiten met informatie." Vergunning Na juridisch getouwtrek heeft de uitbater van Centraal Sta tion van de gemeente Hulst zijn APV-vergunning vorig jaar ja nuari gekregen. Burgemeester A. Kessen waarschuwde de uit bater toen dat het reilen en zei len in en rond het pand met meer dan gemiddelde aandacht zou worden gevolgd. Het café zou worden gesloten als er ook maar één overtreding van de opium wet plaatsvindt. Sinds de ope ning van het café zijn echter al diverse personen opgepakt die in het bezit waren van soft drugs. Toch is Centraal Station nog steeds geopend. De uitbater van het café was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Baudeloo in de Hulster binnenstad wacht een ingrijpende renovatie. De ste nen blijken zo poreus te zijn dat ze water opzuigen en daardoor is de stuclaag op verschillende plaatsen gebarsten en laat de verflaag los. Ook in het gebouw is het veel te vochtig. Aanne mingsbedrijf Gebroeders van der Poel uit Terneuzen en een gespecialiseerd bedrijf uit Tiel gaan de vochtproblemen in het Baudeloo te lijf. Tien jaar geleden kocht de firma Kindt Biesbroeck het refugi- um, een uitwijkplaats van de vroegere abdij Ter Duinen, van de zusters Franciscanessen. De aankoop gebeurde niet alleen uit zakelijk oogpunt. De groot vader van K&B-directeur A. Biesbroeck had destijds het pensionaat aan het Refugium gebouwd en Biesbroeck zelf ging er naar de kleuterschool. Daarnaast is Biesbroeck een Hulstenaar in hart en nieren en wilde hij het historische gebouw behouden voor het nageslacht. De renovatie nam ruim een jaar in beslag. Tijdens de werkzaam heden was al bekend dat de mu ziekschool er haar intrek zou nemen en daarom werd er een zogenaamde 'suskap' aange bracht en werden er zwevende vloeren aangelegd. Dit alles om geluidsoverlast te voorkomen en een goede akoestiek, te ver krijgen. Zowel het in- als exteri eur werd gestript, zover moge lijk werden alle historische kenmerken gerestaureerd en werd het pand opnieuw gestuct en in de verf gezet. Totale kosten van de hele operatie: 1,2 miljoen gulden. De Rijksdienst voor Monumentenzorg droeg 75.000 gul den bij. Kozijnen Hoe grondig de restauratie des tijds ook werd uitgevoerd, nu, tien jaar later is een nieuwe res tauratie nodig. Door de vocht problemen zijn zelfs de kozijnen gaan rotten. Het vocht is tot een meter hoog opgetrokken in de muren. Het gespecialiseerde be drijf Murprotecuit Tiel gaat de muren onder hoge druk injecte ren met een vochtwerende hars. Dit zal na de zomer gaan gebeu ren. Ook worden in het gebouw twee grote zogenaamde ont- Vocht teistert het Baudeloo in Hulst. vochters gezet, die water uit de ruimte en aan de oppervlakte van de muren moeten onttrek ken. Het vocht wordt omgezet in ijs, dat wordt weer gesmolten en het water wordt via het riool ge loosd. Vervolgens worden de steigers opgebouwd. De muur verf zal er worden afgespoten en de muren worden behandeld met een vochtwerend middel. Daarna kan er worden geschil derd. Biesbroeck betwijfelt of weer wordt gekozen voor de zelfde gele kleur. „Die kleur viel ons tien jaar geleden al tegen, hij viel nogal fel uit, maar er was gezegd dat het een historische kleur was. Ik ga me deze keer extra goed laten adviseren." De huurders van het Baudeloo, de muziekschool, Knegtel compu teropleidingen en de redactie van BN/De Stem, kunnen tij foto Charles Strijd dens de werkzaamheden ge woon blijven zitten. De renovatie - Biesbroeck spreekt liever van conservatie - duurt drie jaar en kost ettelijke tonnen. Daarna kan het gebouw er voor jaren tegen, want op de beschermende hars zit dertig jaar garantie. Biesbroeck be kijkt nu de mogelijkheden om nog voor subsidie in aanmer king te komen. door Rolf Bosboom YERSEKE - De mossel wordt dit jaar duur betaald. Op de mosselveiling in Yerseke leggen de handelaren momenteel re cordbedragen neer om een voor raad te kunnen opbouwen. Hoe veel de consument uiteindelijk moet betalen is nog niet bekend, maar duidelijk is dat dat fors meer is dan vorig jaar. Na de eerste veiling, vorige week donderdag, had het mos selkantoor in Yerseke nog goede hoop dat de prijzen ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar zouden blijven. „Dat was een beetje wishful thinkingzegt directeur A. Leerling. „Nu zien we een duidelijke stijging ten opzichte van vorig jaar." De re cords van het vorige seizoen worden ruimschoots overtrof fen. Uitschieter De gemiddelde prijs die de afge lopen dagen is betaald, be draagt 468 gulden per mossel- ton (100 kilogram). Vorig jaar was dat, gerekend over dezelfde periode, 326 gulden (1999: 196 gulden). Dat komt neer op een stijging van meer dan veertig procent. Absolute uitschieter was dinsdag de 780 gulden per mosselton die Delta Mossel be taalde voor een lading van de YE1. De mosselhandel beraadt zich nog volop op de prijzen die zij komend seizoen, dat komende woensdag officieel begint, de afnemers in rekening gaat brengen. Daar is nog geen dui delijkheid over. „We hebben af gesproken dat we onze klanten maandag informeren", zegt R Gommers van Roem van Yerse ke. „Maar dat de mosselen be langrijk duurder zullen zijn dan vorig jaar, moge duidelijk zijn." E. Foudraine van Prins Din- gemanse zegt 'onaangenaam vexrast' te zijn door de torenho ge prijzen op de mosselveiling. „We hadden dit absoluut niet verwacht. We hebben heel lang gedacht dat een vergelijkbaar niveau als vorig jaar zeker tot de mogelijkheden behoorde." Hij wijt de prijsstijgingen aan de angst van handelaren om zon der voorraad te komen te zitten. „Dan is de ratio wel eens zoek." Foudraine verwacht dat de con sumentenprijzen uitkomen op tussen 7 en 14 gulden per kilo gram. Vorig jaar was dat 5 a 9 gulden. „Wij betreuren dit ten zeerste. Dit is niet goed voor de hele branche." Prins Dingemanse houdt de prijzen de komende tijd weke lijks tegen het licht, om in te kunnen spelen op de verdere ontwikkelingen. Delicatesse Winkeliers en restauranthou ders zullen de prijsstijgingen doorberekenen aan de consu ment, waardoor de mossel een delicatesse lijkt te worden. „Het wordt gewoon te gek voor woor den", zegt een medewerkster van De Sportvisser in Yerseke. Daar zijn de prijzen op de kaart al met een rijksdaalder per por tie verhoogd tot 32,50 en 35 gul den. De komende prijsstijgin gen komen daar bovenop. A. de Voogd van concuiTent De Branding verwacht evenmin aan hogere tarieven in zijn zaak te ontkomen. „We moeten nog even afwachten wat de pi'ijzen gaan doen, maar ik verwacht toch wel dat ze duurder zullen worden. Maar ik heb nog geen idee hoeveel." Aanvoer De hoge prijzen worden veroor zaakt door de geringe aanvoer die dit seizoen wordt vex*wacht. Dii'ecteur Leerling maakt een voorzichtige schatting van 400.000 mosselton. Vorig sei zoen, dat al een mager jaar werd genoemd, was dat iets minder dan 600.000 ton. De afgelopen dagen is 67.000 ton aangevoerd, tegen 80.000 ton vorig jaar in dezelfde periode. De start van het mosselseizoen werd vorige maand met drie we ken uitgesteld vanwege de bo venmatige aangroei van pok ken. Inmiddels lijkt de kwaliteit beter te zijn geworden. De hoe veelheid pokken is nu minder. Het gemiddeld vleesgewicht is de afgelopen weken toegeno men en ligt nu met 26 procent bijna net zo hoog als vorig jaar. na de eerste veilingdagen. YERSEKE - De 43-jarige man die is aangehouden in verband met de moord op een 42-jarige vrouw in Yerseke blijft voorlo pig in voorarrest. Hij is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die be sliste dat de verdachte, de ex- echtgenoot van het slachtoffer, ten minste tien dagen langer op gesloten moet blijven. Ais het onderzoek binnen tien dagen niet voldoende is gevorderd, kan de de bewaring met nog tien dagen worden verlengd. Over de vorderingen in het onderzoek, noch over de omstandigheden van de moord, wil de politie me dedelingen doen. „Dat zou, zo zegt een woordvoerder, het on derzoek alleen maar kunnen schaden." MIDDELBURG - Met drie agenten en een hond zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond drie uur twee rumoerige Middelburgers opgepakt. De twee, 21 en 30 jaar, liepen schreeuwend door de Langevie- le in de binnenstad van Middel burg en sloegen op een auto. Toen ze door twee surveilleren- de agenten tot de orde werden geroepen, reageerden ze agres sief. De mannen begonnen te schelden ('Motherfucker'), te schoppen en uitten bedreigin- gen ('Ik maak je kapot'). Ze ren den naar de Lange Geere waar ze opnieuw staande werden ge houden. Een derde agent met een politiehond moest er aan te pas komen om de twee agressie ve Middelburgers te aiTesteren. Van één van de mannen werd een mes in beslag genomen. (Advertentie) door Roelf Reinders De toverballen zijn op. Oh jee, de to verballen zijn op. En het is nog maar half twee. En het is nog zo druk. En ieder een vraagt naar toverballen. Maar ja, die zijn op. De verkoopsters Ilse Pieterse (14) en Rianne Dekker (14) laten zich echter de kop niet gek maken. De vakantiewer kers in Oma's snoepwinkeltje in Veere zijn niet van die zenuwpezen. Zijn de toverballen op? Dan zijn de tover ballen op. Staan twintig mensen te drin gen om snoepgoed af te reken? Nou, dan wachten ze maar even. 't Is toch vakan tie? Ilse is het giebelkontje, Rianne de rust zelve. Alsof ze al jaren niks anders doen, wegen ze Jamaica's af en vullen ze puntzakken met schepgoed. Alleen dat witte Sara-jurkje dat ze in de winkel moeten dragen, dat is wel een beetje heel truttig. Als de mensen het maar leuk vin den. En dat doen ze. Buiten het zaakje jengelt een jongetje dat hij snoep wil. Mammie maakt duidelijk dat daar niks van in komt. Dat ze met naar binnen gaan, omdat het daar veel te druk is. In het halletje keert een moeder met haar dochtertje om. Ze komen straks wel weer terug, geen doorkomen aan. In het winkeltje van pakweg vier bij vier sta je als haringen in een ton. Vijftien, twin tig mensen - jongetjes, meisjes, papa's, WERK mama's - hebben van die lekkere ouder wetse snoepjes uitgezocht en willen be talen. Ilse lacht. Het lukt haar niet één pindarotsje af te wegen. Te weinig ge wicht. Ze vraagt Rianne wat ze nou moet. Vijftig cent wordt het. Ze hebben allebei op een advertentie ge reageerd. En het leek ze wel wat. Anders is de vakantie toch maar lang en saai, vindt Ilse. En ander werk is er voor veer tienjarigen niet te vinden. Het zal hier wel mogen, in de advertentie vroegen ze vanaf veertien jaar. Maar volgens Rianne stond er in een andere advertentie vanaf vijftien jaar Ilse is niet op vakantie ge weest, dus dan is het mooi als je kunt werken. Nog één week werken, dan nog een week vrij en dan is het al weer school. door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst heeft van alle Zeeuwse gemeen ten -de beste internetsite. Op de ranglijst van de internetsite www.webdam.nl neemt Hulst de 55e plaats in met 156 punten. De gemeente Vlissingen is het zwakste broertje van de provin cie en neemt met een negatieve score (-83 punten) de één na laatste plaats in van de 299 plaatsen tellende ranglijst. Webdam is een initiatief van Gemeente Web, het landelijke platform voor overheden en in ternet. Webdam beoordeelt de informatie, communicatie en dienstverlening die de gemeen telijke sites bieden en de vorm geving ervan. Hoe de scores voor de verschillende onderdelen tot stand komen, wordt niet op de site vermeldt. De gemeente Hulst is zeer ver guld met de beste positie van Zeeland, verklaart voorlicht ster M. van Bunder. Maar de titel 'beste van Zeeland' zal geen re den zijn om tevreden achterover te leunen, belooft zij. „Hooge- veen staat op de eerste plaats met 283 punten, dus onze site kan kennelijk nog een stuk ge- buiksvriendelijker en informa tiever. We blijven ons best doen, maar beschouwen dit toch als een leuk succesje." Na Hoogeveen nemen Amster- dam, Den Haag en Breda de tweede, derde en vierde plaats in. Ook de overige topplaatsen zijn grotere gemeenten. Eén van de verklaringen daarvoor zal zijn dat de kleinere gemeenten later de digitale snelweg op zijn gegaan en dus een achterstand hebben. Van de 510 Nederland se gemeenten staan er 299 op de lijst van Webdam. Noord-Beve- land, sinds 16 juli on line, staat er bijvoorbeeld nog niet op. Hontenisse kondigt aan halver wege volgende maand het inter net op te gaan, Veere heeft voor lopig slechts een blanco pagina en Tholen en Schouwen-Duive- land zijn helemaal nog nergens te bekennen. Naast Hulst (55) mogen ook Rex- merswaal (77), Kapelle (86), Ax el (88) en Goes (91) zich bij de top honderd van beste gemeen telijke websites. Rianne Dekker (I)en Ilse Pieterse kunnen het snoepen tijdens het werk in het snoepwinkeltje niet laten. foto Ruben Oreel Het gaat heel snel. Ze weet nog niet wat ze met het geld (vijfeneenhalve gulden per uur) gaat doen. Kleren kopen of zo. Ze gaat er niet van uit. Uitgaan, dat doen ze niet bij haar thuis. Ze is namelijk van de kerk. En uitgaan, daar staat ze zelf op zich ook niet achter. Rianne heeft al wel een bestemming voor het geld. In de vierde gaan ze altijd met school naar Italië of Griekenland en vol gend jaar wordt het Rome. Haar ouders willen dat niet betalen, dus moet ze het zelf bij elkaar verdienen. Een gedeelte is voor de kermis. In Vlissingen is ze al ge weest en nu is het kermis in Middelburg. Gokken doet ze niet, daar verlies je alleen maar mee. Ze wil in die attracties zitten. Vandaag is het wel heel erg druk. Want er is iets met paarden te doen in Veere. Daar komen de mensen wel op af. Tot half elf zijn er misschien drie klanten geweest, daarna liep het storm. Ilse heeft het liever wat rustiger. Want als het zo stervens- druk is, raken de mensen sneller geïrri teerd. Gisteren was er een mevrouw die tegen een andere klant vertelde dat ze al tien minuten wachtte. Ilse denkt dan. kom dan later even terug. Maar nee hoor, blijven wachten en haar dan een beetje onvriendelijk staan aankijken. Rianne heeft niet zo n moeite met de dnxkte. Ze vindt het alleen zo zielig voor de mensen dat sommige snoepsoorten dan zo snel uitverkocht zijn. Want soms komen mensen speciaal naar Veere voor de snoepwinkel. En dan krijgen ze nee verkocht. Dan kan het best zijn dat als die klanten net weg zijn er opeens een nieuwe voorraad binnenkomt. En als het druk is, gaat de tijd zo lekker snel Kijkt ze tenminste niet steeds op haar horloge. Lastig is dan wel dat er dan geen tijd is om de boel bij te vullen en eens even wat op te ruimen. Gegapt En als het druk is, is het lastig opletten of er ook wat wordt gegapt. Gisteren is er voor 7,50 gulden gejat. Twee meisjes van Ilse's leef tij d. In een andere winkel liepen ze wat geheimzinnig rond en zijn ze ge snapt. Het was de eerste keer dat ze had den gestolen, ze waren er ondersteboven van. Janken en zo. Ilse heeft het van ho ren zeggen. De diefjes zijn nog terug ge weest om hun excuses aan te bieden. Maar toen waren zij en Rianne net koffie aan het drinken. Moeilijk is het werk niet. Maar Rianne vindt het wel lastig als Duitsers en Bel gen in hun eigen munteenheid betalen. Dat mag namelijk, als het maar briefjes zijn. Terugbetalen moet dan wel met Ne derlands geld. Dus moet ze omrekenen, en dan is knap vervelend. Ilse vond alleen de eerste twee dagen lastig, vooral het af rekenen En het onthouden van al de prij zen. En het hoofdrekenen als een klant veel verschillende snoepjes koopt. Maar nu gaat het soepeitjes. Echt veel uitda ging zit er niet meer in. Schik hebben ze vooral in de kleinste kinderen en de oudjes. Die vinden alles leuk, dopen hun vinger in de pot salmiak en likken hem af. Zelf snoepen ze af en toe tijdens het werk. Rianne is dol op de Jamaica-snoepjes. Maar die zijn niet handig tijdens het werk. Ze zijn zo hard en daar doe je dus lang over. Dat is niet echt geweldig als er nieuwe kanten bin nenkomen en het snoepje is nog niet op. (Advertentie) Iedere Ie zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery, C&A. Fabrieks- verkoop. Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau. EXPO. Dlxons, De tuinen van Middelburg. Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter Het ivas warm. Zo warm dat die moeder uit Middelburg eens even poolshoogte ging nemen op de kamer van haar dochtertje, die daar een uur tje eerder te bed ivas gegaan. Het kind sliep de slaap der onschuldigen, maar baadde als gevolg van de hoge tem peratuur wel in het zweet. Voorzichtig nam haar moe der dan ook het dekbedje weg, om het uit de hoes te kunnen halen. Daarna legde ze de hoes weer over haar dochter en ging zachtjes naar beneden. Ongeveer een uur later klonk een verschrikt 'mamma, mammauit de kin derkamer. De moeder haast te zich naar boven om te zien wat er aan de hand was. „Mamma, kijk eens, m'n dek bed is leeggelopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59