Milieu-educatie onder een dak STOP AIDS Dreischor klaar voor zeventiende Vlasdag Smokkel leidt tot zeeslag in Veerse Meer Gemeentelijk optreden tegen campinghouder was gerechtvaardigd Gemeente wil nauwe samenwerking Ecoscope en biologiewerkgroep Vonnis kan minicampings Veere beknotten GIRO 60.30.90 door Theo Calkoen DEN HAAG - Een gemeente die jarenlang niet optreedt tegen een campingbaas met te veel staanplaatsen, verspeelt niet per definitie het recht om dat plotseling alsnog te doen. Dat kan afgeleid worden uit een re cente uitspraak van de Raad van State in Den Haag in een kwestie rond een minicamping- houder uit Dreischor. Jarenlang had campinghouder A. Remeeus op zijn terrein aan de Welleweg in Dreischor acht stacaravans staan. Daarnaast had hij twee kampeerplaatsen voor passanten. Eind 1999 ver leende de gemeente Remeeus vergunning voor vijf staan plaatsen en vijf 'piekplaatsen' voor hoogtijdagen. Drie staca ravans moesten het veld rui men. De gemeente gunde daar voor een afbouwperiode van drie jaar. Voor wat betreft de motivering verwees de gemeen te naar algemeen geldende kampeerbeleid binnen de ge- j meente. In eerste instantie kaartte de campinghouder de kwestie aan bi] de rechtbank in Middelburg. Daar voerde hij aan gedurende de loop der jaren rechten opge bouwd te hebben. Door niet op te treden zou de gemeente het recht verspeeld hebben op te I treden. De rechtbank was het daar niet mee eens. In hoger be roep bevestigt de Raad van Sta te nu het Zeeuwse vonnis. „Het feit dat in het verleden is ge doogd. brengt niet mee dat bur gemeester en wethouders niet bevoegd waren op de gedoogsi tuatie te beëindigen", aldus het Haags rechtscollege. door Piet Kleemans DREISCHOR - Dreischor gaat zaterdag 18 augustus terug naar de dertiger jaren, de tijd waarin de vlasbewerking nog een hoofdrol speelde in het econo mische en sociale leven op het Schouwse ringdorp. Tijdens de zeventiende Vlasdag is onder meer een demonstratie te zien van de folkloristische vle- geldorsgroep de Lichtaardse Kloppers. Tijdens de Vlasdag toont de be volking van het Schouwse dorp hoe het er vroeger aan toe ging in de vlasindustrie. In augustus werd het vlas geoogst, waarna in de karakteristieke zwartge- teerde schuren de verdere be werking volgde. Dat begon bij het repelen waarbij de vlassten gels door een kam gehaald wor den om de zaadbolletjes van de stengel te scheiden. De stengels gingen vervolgens door de zwingelmolen om de houtachti ge kern te verwijderen en daar na volgde nog het hekelen en het kaarden. Uit het zaad van het vlas werd de lijnolie geperst die gebruikt werd in de verfindu strie. Het hele bewerkingspro ces van het destijds voor Dreischor zo belangrijke land bouwproduct wordt tijdens de vlasdag gedemonstreerd door ex-vlassers. Het eindproduct linnen is te zien en te koop. Ook andere oude ambachten worden gedemonstreerd. Present zijn onder anderen een touwslager, klompenmaker, mandenmaker, kantklosster, strovlechter, bab belaarbakker en mosterdmaker. Nog meer historie is er in de vorm van oude tractoren en sta tionaire motoren. Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg heeft de deuren wijdopen staan. In het dorpshuis wordt een hobbybeurs gehouden en Ed Dijst houdt in zijn Natuurpark Rana open huis. Kinderen kun nen tweedehands spulletjes ver kopen op de rommelmarkt en zijn rondritten per boerenwa gen. De Reisense middenstan ders presenteren zich op de Ring. De vlasdag begint om 10.00 uur wordt om 16.00 uur afgesloten met een slotconcert van Muziekvereniging Crescen do in de Ned. hei-vormde kerk. zaterdag 4 augustus 2001 door Margreet van den Broek RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland streeft naar een inniger samenwerking tussen Ecoscope en de werk groep schoolbiologie. Voor de lange termijn bestaan er plan nen om alle activiteiten op het gebied van natuur en milieu on der te brengen in het recreatieve milieucentrum. In de aanloop naar de realisatie van Ecoscope heeft het bestuur van de werkgroep schoolbiolo gie in 1997 een provinciale sub sidie van 40.000 gulden aange vraagd. Deze is vervolgens doorgesluisd naar de gemeente, die er de inrichting van Ecosco pe mee bekostigde. Aan deze startsubsidie was wel de voor- GRIJPSKERKE - Eigenaren van minicampings in de ge meente Veere moeten in de zo mermaanden terug van vijftien naar tien standplaatsen. Dat is het mogelijke gevolg van een uitspraak van de rechtbank in Middelburg in een geschil tussen een eigenaar van een mi- nicamping uit Grijpskerke en zijn overbuurman. De gemeente denkt niet dat het zo ver komt. H. J. Vader aan de Steen- grachtsweg in Grijpskerke maakte onlangs bezwaar tegen de exploitatie van de minicam- ping van de maatschap Poppe tegenover zijn woning. Het klei ne kampeerterreintje was vol gens hem in strijd met het be stemmingsplan. De rechtbank stelde Vader in het gelijk. In de uitspraak wees de bestuursrechter onder meer op het te hoge aantal kampeer middelen. De gemeente Veere staat mini campings negentig dagen in het jaar vijftien tenten en caravans toe. De rest van het seizoen, dat loopt van 15 maart tot 31 okto ber, moeten de campinghouders het met tien kampeermiddelen doen. waarde gekoppeld dat er in Eco scope activiteiten op het gebied van natuur- en milieu-educatie (NME) worden ondernomen. Daarvoor heeft de leiding van Ecoscope een NME-medewer- ker voor acht uur per week aan gesteld. Daarnaast onderneemt de werkgroep schoolbiologie acti viteiten in het centrum, zoals doe-middagen voor kinderen. Zelf is de werkgroep nog steeds gevestigd in gebouw De Drie hoek in Zierikzee. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is erg tevreden over de werkgroep. „Er zit daar veel kennis en kunde.Het is dan ook de bedoeling van de gemeente om tot een nauwere samenwer king tussen de werkgroep en Ecoscope te komen. „Op het ge bied van milieueducatie streven we naar zoveel mogelijk syner gie en samenwerking." Koeienstal Op de lange termijn wil de ge meente dat de werkgroep een plaatsje in Ecoscope krijgt. Vanwege het gebrek aan ruimte voor de twee medewerkers, zal dit niet op korte termijn gebeu ren, verwacht de wethouder. Pas als Ecoscope financieel op de rails zit, zal worden gekeken of de oude koeienstal op het ter rein omgebouwd kan worden tot kantoor. „Op dit moment blijven we met Ecoscope maar net binnen de begroting, dus zijn er nog geen reserves om der gelijke investeringen te doen", aldus Van de Velde. De vorig jaar aangestelde coör dinator van de werkgroep, A. Lilipaly, gaf begin dit jaar aan vooralsnog weinig brood te zien in een verhuizing van de werk groep. De centrale ligging van Zierikzee heeft in haar ogen een groot voordeel ten opzichte van Renesse. Bovendien beschouwt zij Ecoscope en de activiteiten van de werkgroep als twee ge scheiden projecten. Van de Velde ziet echter weinig obstakels voor een verregaande samenwerking. „Met het be stuur van de werkgroep hebben we al jarenlang een constructie ve samenwerking. Ik ga ervan uit dat de afspraken die we heb ben gemaakt gestand zullen worden gedaan." Met feeëriek verlichte schepen werd in 1999 de Slag bij Soelekerke uitgebeeld. foto Willem Mieras door Luc Oggel KAMPERLAND - Is het Veerse Meer normaal het terrein van mensen met plezierboten en an dere recreanten, vanavond zal het er een stuk minder vredig aan toe gaan. Dan is de plas na melijk het decor van een ware zeeslag, uitgevoerd door zo'n dertig feeëriek verlichte platbo dems. De nagespeelde zeeslag is één van de activiteiten die Onderne mersvereniging Kamperland deze zomer organiseert. Het is de tweede keer dat er een zee slag plaatsvindt. In 1999 werd de Slag bij Soelekerke uitge beeld. Die slag heeft echter nooit plaatsgevonden, in tegen stelling tot de Zeeslag bij Kam perland in 1746 die nu als histo risch feit dient. Volgens K. Filius van de Onder nemersvereniging Kamperland is het de bedoeling om 'de toe schouwer een blik op vroeger tijden te gunnen, maar dan an ders dan in de boeken'. Vorig jaar was er geen zeeslag. „Je kunt niet ieder jaar met het zelfde komen", verklaart Filius. „Bovendien kost het tijd om een goed verhaal te verzinnen." Het (geromantiseerde) verhaal rondom de zeeslag is geschreven door Jos van Halst. Het gaat over schout Floor Reijniers die de kustlijn van Noord-Beveland afvaart op zoek naar smokke laars van illegaal bier, wijn en sterke drank. Een bezigheid die in het calvinistische Noord-Be veland van na 1600 ten strengste verboden was. Bier Roel Soersman, een verbaste ring van de naam van huidig Schotsman-directeur en Re- cron-voorzitter Roel Soer, is zo'n smokkelaar. Hij wil deze avond het door regenten sterk verafschuwde - want van oor sprong katholieke - Emelisse- bier aan wal brengen. Soer is overigens ook degene die de zee slag vanaf de wal van commen taar voorziet. Om alles zo echt mogelijk te la ten lijken klinken tijdens het gevecht zelfs kanonschoten. Uiteindelijk brengt smokke- laarshoofdman Soersman een vat emelissebier aan land bij re creatiecentrum De Schotsman. Na afloop van het spektakel, dat ongeveer een uur duurt, kunnen aanwezigen het gesmokkelde bier proberen en Zeeuwse paël- la proeven. De zeeslag begint vanavond om 21.45 uur op het Veerse Meer bij Camping De Schotsman. Miriam heeft geen vader en geen moeder meer, alleen een broer en een zus. Miljoenen aidswezen moeten zichzelf zien te redden. Wereldwijd zijn al bijna 22 miljoen mensen overleden aan aids. Aids ontwricht niet alleen hele samenlevingen, maar ontneemt ook generaties het zicht op een betere toekomst. Stop Aids Now! werkt aan zorg, preventie en een vaccin. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van: Aids Fonds, Hivos, ICCO, Memisa en Novib. Als u meer wilt weten bel dan 020 - 528 78 28 of kijk op onze site www.StopAidsNow.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 54