VN in verlegenheid gebracht PZC S:arg:SX=te Democraten in Senaat schieten ruimteschild Bush uit de lucht SALE Real IRA slaat toe in Londen Grasgekke Amerikanen spenderen miljarden om voor op te staan Neusgaten dino zaten niet bovenop kop maar onderaan snuit Organisatie erkent fouten in ontvoeringszaak Israëlische militairen Prins Charles valt van paard Vijf mannen in Iran opgehangen een pot stoutenbeek VN erkennen misbruik op Timor Abu Sayyaf onthoofdt gijzelaars Italiaans consulaat Bremen bezet Moskou laat Amerikaan Tobin vrij Brand verwoest Yellowstone park Hoogste rechter velt oordeel over Stasi-archieven Kohl zaterdag 4 augustus 2001 door Jaap van Wesel WASHINGTON - Amerikanen zijn bezeten van gras. Per jaar geven ze collectief zo'n 25 mil jard gulden of wel ruim dertien honderd gulden per gezin uit aan het onderhouden van het grasveld in de voor- en achter tuin. Dat is meer dan de uitga- ven voor de bioscoop. Op som mige plaatsen kunnen ze niet anders. In het plaatsje Maple- vvood in de staat New Jersey be staat een Gras Politie. Als je grasveld er niet netjes gemaaid bijstaat, als het onkruid niet ge wied is, dan krijg je een bekeu ring. Zover gaan de meeste sta ten niet - en hoeven ze ook niet te gaan. Want de Amerikaanse huis- en tuineigenaar is maar al te graag bereid om kapitalen te besteden aan het onderhoud van zijn tuin door middel van pesticiden die het onkruid en ook het milieu om zeep helpen. Ook de techniek staat voor niets. Je kan tegenwoordig bij na even luxe grasmaaiers als au to's kopen. In de eerste plaats automatisch maaiende robots. Maar ook revolutionaire rijden de grasmaaiers die om hun as kunnen draaien, met stuurbe krachtiging en cruise controle. En wie toch te lui is om zijn gras te onderhouden: er is altijd nog kunstgras dat je voor de gemid deld 35.000 gulden voor een beetje tuin opgeplakt krijgt, zonder onderhoud, zonder gras maaien en zonder het risico van een bekeuring. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Na ties geven toe beoordelings- en communicatiefouten te hebben gemaakt in de ontvoeringszaak van drie Israëlische militairen. Dit staat in een gisteren open baar gemaakt VN-rapport. Uit het document blijkt dat de VN ten tijde van de ontvoering bij de Sheeba Farms aan de grens met Libanon al conclu deerden dat de op 7 oktober ont voerde soldaten 'mogelijk zwaar gewond waren en aan hun verwondingen zouden kun nen overlijden'. Zij verzuimden deze informatie snel door te ge ven aan Israël. CIRENCESTER - Prins Charles is gewond geraakt bij een lief dadigheidsspelletje polo. De Britse kroonprins viel gisteren van zijn paard tijdens de wed strijd in Cirencester in Glouces tershire. Prins Charles is opge nomen in het ziekenhuis, maar de verwondingen lijken mee te vallen. Waarschijnlijk heeft Charles aan deze valpartij geen bot breuken overgehouden, aldus zijn woordvoerster. Eerder dit jaar brak de kroonprins zijn schouder toen hij tijdens een vossenjacht in het graafschap Derbyshire in Midden-Enge- land van zijn paard viel. Tien jaar geleden brak de en thousiaste sporter en jager tij dens een polo wedstrijd op twee plaatsen zijn arm. In 1998 zou hij een rib hebben gebroken bij een jachtpartij in het noorden van Wales. ANP NAHARKHARAN - Vijf man nen die schuldig waren bevon den aan het ontvoeren en ver krachten van vrouwen, zijn gisteren op een plein in de Iraanse stad Naharkharan op gehangen, heeft het Iraanse persbureau IRNA gemeld. AP Het rapport, opgesteld in op dracht van secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, brengt de volkerenorganisatie op meerdere punten in verlegen heid. Er blijkt uit dat de VN niet over één, maar over twee videoban den beschikken die van belang kunnen zijn in de ontvoerings zaak. In juli gaf de VN, na lang ontkennen, toe over een band te beschikken waarop de voertui gen staan die mogelijk tijdens de ontvoering zijn gebruikt. De 'opnamen werden een dag na de ontvoering gemaakt door een lid van de VN-vredesmacht in het zuiden van Libanon. Nu blijken de VN over een twee de videoband te beschikken, waarop de onderkomens van de Israëlische controleposten staan gefilmd ten tijde van de ontvoering. De conclusie van het rapport is dat de VN geen getuige zijn ge weest van de ontvoering en dat zij geen band hebben van de misdaad. Ook zegt het rapport dat er geen sprake is van een heimelijke samenwerking tus sen de VN-vredesmacht en de Hezbollah in de ontvoering. De fout om Israël niet tijdig op de hoogte te brengen van de be schikbare informatie komt voort uit beoordelingsfouten en interne communicatiestoornis sen en 'is niet het resultaat van een komplot', aldus het rapport. Vrijdaggebed Het vrijdaggebed in Jeruzalem i^gisteren zonder ernstige pro blemen verlopen. Wel kwam het in de Palestijnse gebieden opnieuw tot schietpartijen, waarbij zeker één dode viel. De Israëlische politie was in volle omvang aanwezig om botsingen te voorkomen. In Israël is de angst groot voor wraakacties, na de Israëlische aanval in Na bloes waarbij dinsdag acht Pa- lestijnen werden gedood. Op de Tempelberg in de Oude Stad werden niet meer dan twaalf duizend moslims toegelaten. Bij Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever werd gisteren een Palestijn door onbekenden ge dood. De man werd verdacht van collaboratie met het Israëli sche leger. De Palestijnse auto riteiten hebben de bevolking en militante groepen opgeroepen het recht niet in eigen hand te nemen en mogelijke collabora teurs niet zonder proces om te brengen. Op het busstation van Tel Aviv werd voor de tweede keer bin nen 24 uur een Palestijn aange houden die explosieven bij zich had. Het station werd ontruimd; de bom werd op afstand tot ont ploffing gebracht. Donderdag gebeurde dat ook al in Beit She- 'an. RTR/ANP/AFP/DPA Een Israëlische politieman houdt de wacht terwijl gelovigen bidden bij de Klaagmuur. De politie was gisteren extra alert omdat ongeregeldheden in de Oude Stad werden ver wacht. foto Gil Cohen Magen/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Britse onderzoekers vrezen dat gekkeschapenziekte de kop op heeft gestoken. Wetenschappers in dienst van de Britse regering hebben vol gens de krant The Independent van gisteren gewaarschuwd dat de eerste bevindingen van een langlopend onderzoek aanwij zingen hebben opgeleverd dat schapen aan een eigen versie van bse lijden. De onderzoeker, vrezen dat schapen die in het begin van de jaren negentig een voor mensen ongevaarlijke schapenziekte aan de hersenen leken te heb ben, mogelijk in feite met bse waren besmet. Als deze vrees wordt bewaarheid, dan is tien jaar lang ten onrechte aangeno men dat bse bij schapen vrijwel uitsluitend een theoretische mogelijkheid is. De gekkescha penziekte zou zich al die jaren onbemerkt hebben verspreid. De wetenschappers stellen wel uitdrukkelijk dat hun onder zoek nog zeker een jaar duurt en dat de eerste aanwijzingen nog moeten worden bevestigd. ANP door Jaap van Wesel WASHINGTON - De Ameri kaanse Democraten zullen het raketschild van George Bush blokkeren als de president niet tot een akkoord komt met de rest van de wereld. Dat is de boodschap van de in vloedrijke Democratische sena tor Joe Biden, die voorzitter is van de senaatscommissie van buitenlandse zaken. Biden staat aan de vooravond van een reis naar het Verre Oosten, onder meer naar China. President Bush is bereid met de westerse bondgenoten, China en Rusland overleg te plegen. Maar hij heeft duidelijk ge maakt dat Amerika het raket- schild zal bouwen los van de vraag of anderen akkoord gaan. Biden heeft de president ge waarschuwd dat de Senaat deze (Advertentie) De meeste tijd van de dag brengt u door in uw slaapkamer. Toegegeven, met uw ogen dicht merkt u weinig van de meubels om u heen. Maar kwaliteit kun je niet alleen zien, je kunt het vooral ook voeten. Bij Pot Stoutenbeek vindt u slaapkamers die zich zowel wat design als comfort betreft op alle fronten onderscheiden. En tijdens de SALE zijn de mooiste bedden, kasten en dressoirs yan topmerken als Hülsta, Auping, Team by WelliS en Interlübke tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Een goede reden om vóór op te staan, lijkt ons. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10 Elke zondag geopend van 13.00 lol 18.00 uur SieMatic keukenstudio 1 e verdieping Bezoek ons ook op inlemel wwwstoutenbeek.nl unilaterale aanpak van Bush niet zal accepteren. Senator Carl Levin, de voorzitter van de defensïecommissie van de Se naat heeft al gelijksoortige ge luiden laten horen. De president heeft het Congres een jaarlijks bedrag van acht miljard dollar, zo'n twintig mil jard gulden, gevraagd voor de ontwikkeling van het ruimte schild. Maar de Democratische leiders voelen er niets voor zo'n groot bedrag ter beschikking te stellen zonder dat de militaire en politieke gevolgen van het ruimteschild duidelijk zijn. Bo vendien staan de Democraten op het standpunt dat de presi dent geen installaties voor het ruimteschild in Alaska kan bouwen zonder uitdrukkelijke toestemming van het Congres. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Voor paleon tologen breken gouden tijden aan. Zij kunnen zich weer stor ten op het onderzoeken van de botten van de dinosaurussen. En dat allemaal dankzij een Amerikaanse paleontoloog die heeft ontdekt dat de neusgaten van de dino niet bovenop zijn kop zaten, maar onderaan zijn snuit. Al meer dan een eeuw gaan de wetenschappers ervan uit dat de neusgaten van het dier dat zo'n honderd miljoen jaar geleden leefde bovenaan zijn schedel za ten. Ze geloven dat de reusach tige herbivoren met hun lange nek te groot waren om aan land te leven en daarom onder water TOKIO - Het VN-bestuur in Oost-Timor (Untaet) heeft giste ren verklaard dat ,,er sterke aanwijzingen voor bestaan dat zich in de nacht van 27 op 28 mei seksueel misbruik door VN- militairen heeft voorgedaan in het district Oecussi." Volgens woordvoerder Peter Biro zal de zaak worden overge dragen aan de Oost-Timorese justitie. De naam van het land waaruit de militairen komen noemde hij niet. DPA/ANP ZAMBOANGA - De rebellen van de moslimbeweging Abu Sayyaf op de Filipijnen hebben vier mensen onthoofd die ze donderdagavond op het eiland Basilan hadden ontvoerd. Dat heeft Akmadul Pangambayan, commissaris van politie op het eiland, gisteren bekendgemaakt. De vier behoorden tot een groep van 21 mensen die werden ontvoerd in het overwegend christelijke dorp Lamitan op Ba silan in het zuiden van de eilandengroep. Twee slaagden erin te ontsnappen. Volgens de politiecommissaris werden de vier onthoofde mannen enkele uren na hun ontvoering in Lamitan gevonden. Abu Sayyaf houdt al enkele maanden ongeveer twintig men sen gevangen, onder wie zeker twee Amerikanen. De groepe ring strijdt voor een moslimstaat in het zuiden van de overwe gend katholieke Filipijnen. ANP BREMEN - Demonstranten hebben gisteren het Italiaanse consulaat in Bremen twee uur lang bezet gehouden. Ze eisten de vrijlating van betogers die bij de G8-top in Genua twee we ken geleden werden aangehouden, aldus de politie in de Duit se stad. Volgens de politie waren zes demonstranten bij de bezetting betrokken. Ze verlieten het pand vrijwillig, nadat ze in een fax aan de media hun grieven kenbaar hadden gemaakt.In het consulaat zijn geen vernielingen aangericht. De politie is niet in actie gekomen. De top van de G8 in Genua ging gepaard met een veldslag tus sen politie en demonstranten die zich keerden tegen de toene mende globalisering. Bij de rebellen kwam één betoger door politiekogels om het leven. Bovendien raakten 231 mensen gewond. Woensdag werd het Italiaanse consultaat in Amsterdam bezet gehouden. DPA/ANP MOSKOU - Een Russische rechtbank heeft gisteren besloten de Amerikaanse student John Tobin vrij te laten. Hij was ver oordeeld wegens het bezit en distributie van drugs. De 24-jarige Tobin, die in Rusland wetenschappelijk onder zoek deed, werd op 27 april tot drie jaar en een maand cel ver oordeeld nadat in zijn appartement marihuana was gevon den. Hij verklaarde dat de softdrugs niet van hem waren en dat iemand anders ze waarschijnlijk in zijn woning had gede poneerd. AFP/ANP WASHINGTON - In het nationale park Yellowstone in de VS woedt een bosbrand die nauwelijks te temmen blijkt. Het ge bied is zo ontoegankelijk dat de bestrijding grotendeels van uit de lucht moet gebeuren. Sinds het weekeinde is al 800 hec tare afgebrand. Door droogte en hoge temperaturen was gisteravond het eind nog niet in zicht. Het gaat om tweederde deel van het park dat een grote brand in 1998 heeft overleefd. Het Yellowstone park beslaat in totaal 9000 vierkante kilo meter. DPA De president wil de bouw van die installaties financieren uit de algemene middelen van de defensiebegroting. Dolkstoot De regering-Bush ziet de uit spraken van Biden als een dolk stoot in de rug: de Russen en Chinezen kunnen met de armen over elkaar afwachten tot de Amerikaanse Senaat het project uit de lucht schiet. Maar senator Biden zegt dat de risico's voor een unilaterale aanpak te groot zijn. Waarommoet Amerika zijn betrekkingen met de Europese bondgenoten, met Rusland en met China in gevaar brengen voor een project dat handenvol geld kost en waarover de weten schap sceptisch is dat het ooit zal werken?, aldus Biden. GPD door Harm Harkema LONDEN - Bij een bomaanslag in het westen van Londen in de nacht van donderdag op vrijdag zijn zes mensen licht gewond geraakt. De auto met de zelfge maakte bom van ruwweg veer tig kilogram ontplofte aan de van veel bars en restaurants voorziene Uxbridge Road, op zo'n honderd meter afstand van een metrostation. Op het moment van ontploffing waren er nog vrij veel mensen op de been. ,,We hebben geluk dat dit niet is uitgedraaid op massa moord", aldus ondercommissa ris Alan Fry. De bomaanslag is vrijwel zeker het werk van de dissidente Re publikeinse terreurorganisatie Real IRA, een afsplitsing van het Ierse Republikeinse Leger IRA. Zij komt op een moment dat de Britse en Ierse regering het noodlijdende Noord-Ierse vredesproces proberen te red den van de ondergang. Alle ogen zijn deze dagen gericht op de IRA van wie ontwapening geëist wordt. De Real IRA is tegen de wapenstilstand die de IRA sinds 1998 in acht neemt. De Real IRA was in 1998 verant woordelijk voor de bomaanslag in het Noord-Ierse Omagh, waarbij 29 doden en driehon derd gewonden vielen. Daarna was het even stil, maar sinds be gin vorig jaar laat de terreur groep weer regelmatig bommen ontploffen in zowel Noord-Ier- land als Londen. Gewonden zijn daarbij tot gisteren niet geval len. Eergisteren nog werd op de luchthaven bij Belfast een bom onschadelijk gemaakt. Ooggetuigen van de aanslag in Londen spraken van een enor me klap, veel rook, terwijl alle ruiten in een straal van enkele honderden meters aan diggelen gingen. Bezoekers van nabijge legen bars renden in paniek de straat op. De politie had even na half twaalf een telefonische bom melding gekregen, en was in de omgeving inmiddels naarstig op zoek, toen de bom ontplofte. Een van de gewonden was een politievrouw. GPD bleven, waarbij ze hun neusga ten bovenop hun kop als een soort snorkels gebruikten Paleontoloog Lawrence Witmer van de universiteit van Ohio heeft nu korte metten gemaakt met die wijsheid. Uit grondige studie van de botten en fossielen van 62 prehistorische dieren concludeerde hij dat de neusga ten van de dinosaurus onderaan zijn kop zaten. Niet alleen krijgt de dino nu een totaal ander uiterlijk dan altijd is aangenomen, ook komt er een heel andere kijk op belangrijke andere eigenschappen. De plaats van de neusgaten zegt veel over hoe dinosaurussen ro ken, voedsel vonden, roofdieren opmerkten, soortgenoten ont dekten en hun lichaamstempe ratuur regelden. RTR/AFP door Sal Stam BERLIJN - De strijd over het al dan niet publiceren van het Sta si-dossier van oud-bondskan selier Helmut Kohl wordt bij de hoogste Duitse rechter voor ge schillen van bestuur uitgevoch ten. De door de regering aangewe zen beheerder van het Stasi-ar chief, Marianne Birthler, heeft besloten in cassatie te gaan. Birthler is het niet eens met een uitspraak van een administra tieve rechtbank in Berlijn. Die bepaalde een maand geleden dat het dossier van Kohl met pu bliek mocht worden gemaakt. De beheerder van de Stasi-ar chieven wil een deel van de stukken wel vrijgeven. De rechtbank in Berlijn deed vorige maand ook de aanbeve ling de zaak meteen bij de hoog ste bestuursrechter voor te leg gen. Birthler volgt die aanbeveling. Volgens haar heb ben de advocaten van Kohl met de procedure ingestemd Birthler is voor publicatie en baseert zich daarbij op een wet uit de tijd dat Kohl zelf nog bondskanselier was. Deze wet bepaalt dat dossiers over politi ci en andere (destijds) belangrij ke maatschappelijke figuren in principe voor het publiek toe gankelijk moeten zijn. Birthler wil wel alle verwijzingen naar het privé-leven van Kohl uit de dossiers schrappen. De advocaten van Kohl die vin den dat de Stasi-gegevens ille gaal zijn verzameld, wezen de rechtbank op een bepaling in diezelfde wet die zegt dat als ie mand nadrukkelijk slachtoffer was van de Stasi, publicatie niet is toegestaan. Volgens de juris ten valt Kohl in deze categorie. Precedent Deskundigen denken dat de uit spraak in de zaak-Kohl een pre cedent heeft geschapen en dat ook andere dossiers van promi nente Duitsers nu achter slot en grendel zullen blijven. Het dos sier van Kohl bestaat uit zo'n 2000 pagina's, vooral transcrip ties van telefoongesprekken. Onderzoekers hopen in de dossiers te kunnen lezen wie be trokken zijn bij de zwartgeldaf- faire rond de oud-bondskanse lier. ANP/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5