Smokkel Emelissebier leidt tot zeeslag in Veerse Meer Nieuwbouw in Sint Philipsland PZC Week feest rond 875ste verjaardag van Scherpenisse PZC Landinrichting Borssele vertraagd Goese wandelkerk wordt trouwlocatie Krachtmeting van stoïcijnse reuzen Vlissinger dringt woning binnen Politie betrapt autodief Auto weg na woninginbraak Veertien hardrijders op Postweg Baldadige jongeren aangehouden Duikspullen uit auto gestolen Dronkenschap in Renesse Graefnisse wordt wijk met honderd woningen Auto in sloot Man mept collega's VLISSINGEN - Een 39-jarige Vlissinger is gisteren rond half zeven aangehouden in Toutenburg in de wijk Bossenburgh Hij had met een tuinstoel de ruit van een woning ingeslagen en was vervolgens binnen gekomen. Volgens de politie had de man relatieproblemen. KORTGENE - Een 41-jarige Rotterdammer werd donder dagavond betrapt toen hij op de Havenweg in Kortgene pro beerde een auto open te breken. Hij heeft voorlopig onderdak gekregen in de gevangenis in Middelburg. Een mededader wist te ontkomen door het bos in te vluchten. KAMPERLAND - In de Nieuwe Achterweg in Kamperland werd donderdag een zwarte Mercedes gestolen, nadat de die ven de toegang tot de woning geforceerd en de sleutels hadden meegenomen. Het gaat om een auto van het type 230 E, met het kenteken SZ-70-KD KAPELLE - Naar aanleiding van klachten van aan wonenden heeft de politie gistermiddag een snelheidscontrole gehouden op de Postweg in Kapelle, op het gedeelte binnen de bebouw de kom. Tussen 13.00 en 15.45 uur bleken veertien bestuur ders te hard te rijden. De snelheden liepen op tot 86 kilometer per uur, terwijl 50 de limiet is. VLISSINGEN - Vier Vlissingse jongens zijn donderdagmid dag aangehouden wegens vernieling en baldadigheid. Ze wa ren op een bouwstelling in de Scheldestraat geklommen en hadden stenen naar beneden gegooid. Daarbij raakten glazen platen beschadigd die klaar stonden voor de vuilophaal dienst. Twee van de jongens zijn doorverwezen naar het Halt-bu reau, tegen de twee anderen is proces-verbaal opgemaakt. De jongens, twee van vijftien, één van dertien en één van veertien werden in de Verkuijl Quakkelaarstraat aangehouden. DREISCHOR - Uit een busje dat aan de Langeweg in Dreischor geparkeerd stond, zijn donderdagochtend waarde volle goederen weggenomenDe dieven maakten onder ande re vier tassen met duikspullen, kleding, een rijbewijs, autopa pieren en een geldbedrag van enkele honderden guldens buit In Burgh-Haamstede werd in de nacht van woensdag op don derdag een autoband van een personenwagen lekgestoken. Aan de Loane in Renesse werd in dezelfde nacht een auto met een scherp voorwerp bekrast. RENESSE - Een achttien-jarige inwoner uit ,'s Hertogen bosch is gisteren rond 01.20 uur aangehouden wegens open bare dronkenschap. De man liep op de Hogezoom in Renesse- te schreeuwen en schopte naar omstanders. Tijdens zijn aan houding maakte hij beledigende opmerkingen tegen de poli tie. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. Rond 02.00 uur werd op de Hogezoom ook een portemonnee van een bezoeker gestolen. In de beurs zaten persoonlijke pa pieren en meer dan honderd gulden. Met feeëriek verlichte schepen werd in 1999 de Slag bij Soelekerke uitgebeeld. foto Willem Mieras door Luc Qggel KAMPERLAND - Is het Veerse Meer van daag nog het terrein van mensen met ple zierboten en andere recreanten, van avond zal het er een stuk minder vredig aan toe gaan. Dan is de plas namelijk het decor van een ware zeeslag, uitgevoerd door een dertigtal feeëriek verlichte plat bodems. De nagespeelde zeeslag is één van de acti viteiten die Ondernemersvereniging Kamperland deze zomer organiseert. Het is de tweede keer dat er een zeeslag plaats vindt. In 1999 werd de Slag bij Soelekerke uitgebeeld. Die slag heeft echter nooit plaatsgevonden, in tegenstelling tot de Zeeslag bij Kamperland in 1746 die nu als historisch feit dient. Volgens K. Filius van de Ondernemers vereniging Kamperland is het de bedoe ling om ,,de toeschouwer een blik op vroe ger tijden te gunnen, maar dan anders dan in de boeken.-' Vorig jaar was er geen zeeslag. „Je kunt niet ieder j aar met hetzelfde komen ver klaart Filius. „Bovendien kost het tijd om een goed verhaal te verzinnen." Het (geromantiseerde) verhaal rondom de zeeslag is geschreven door Jos van Halst. Het gaat over schout Floor Reijniers die de kustlijn van Noord-Beveland afvaart op zoek naar smokkelaars van illegaal bier, wijn en sterke drank. Een bezigheid die in het calvinistische Noord-Beveland van na 1600 ten strengste verboden was. Roel Soersman, een verbastering van de naam van huidig Schotsman-directeur en Recron-voorzitter Roel Soer, is zo'n smokkelaar. Hij wil deze avond het door regenten sterk verafschuwde - want van oorsprong katholieke - Emelissebier aan wal brengen. Soer is overigens ook degene die de zeeslag vanaf de wal van commen taar voorziet. Kanonschoten Om alles zo echt mogelijk te laten lijken klinken tijdens het gevecht zelfs kanon schoten. Uiteindelijk brengt smokke laarshoofdman Soersman een vat Emelis sebier aan land bij recreatiecentrum De Schotsman. Na afloop van het spektakel, dat ongeveer een uur duurt, kunnen aan wezigen het gesmokkelde bier proberen en Zeeuwse paella proeven. De zeeslag begint vanavond om 21.45 uur op het Veerse Meer bij camping De Schotsman. zaterdag 4 augustus 2001 door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Aan de westkant van Sint Philipsland moet de nieuwe wijk Graefnisse verrijzen. In deze wijk komen zo'n honderd woningen. Ze worden in drie fasen uit de grond gestampt. In de eerste fa se - tot 2004 - mogen maximaal 49 bouwvergunningen worden afgegeven. Het ontwerpbestem- mingsplan ligt deze maand ter inzage op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Tot en met 2006 staan nog eens 28 woningen op het programma. Daarna kan tot 2010 het restant van dertig woningen worden ge bouwd. In Graefnisse wordt uit gegaan van een huizenaantal dat tussen de 97 en 102 ligt. Het precieze aantal is afhankelijk van wat er op inbreidingsloca- ties (dat zijn slooplocaties) el ders in het dorp mogelijk is. Tot en met 2009 kunnen er 112 wo ningen worden gebouwd. Aan inbreiding wordt de voorkeur gegeven, maar dergelijke loca ties liggen in Sint Philipsland niet voor het oprapen. Aan de Wilhelminastraat kun nen ten hoogste vijf woningen worden gebouwd op de plaats van het oude - niet meer in gebruik zijnde - kruisgebouw. Aan de Zuiddijk, waar momen teel nog bedrijfsmatige activi teiten plaatsvinden, kunnen in de toekomst wellicht zo'n vijf tot tien huizen worden neerge zet. Bij de ontwikkeling van het nieuwe bestemmingsplan wordt begonnen met bouwen in het gebied grenzend aan de Pla taanstraat en Esdoornhof. In het stedenbouwkundige plan is KAPELLE - Een 43-jarige au tomobilist uit Lochem is gister middag met zijn auto in een sloot langs de A58 beland. Dat gebeurde rond half vier ter hoogte van Kapelle. De man kwam uit de richting Bergen op Zoom. Door onbekende oorzaak reed hij rechts de berm in, en kwam tot stilstand in een naast de weg gelegen sloot. De auto raakte beschadigd. Senioren De groen-blauwe as is de betite ling voor het gebied dat de over gang moet gaan vormen tussen de bestaande kern en het nieuwe woongebied. Door de relatief korte afstand tussen deze nieuwbouw en de voorzienin gen in het centrum van Sint Phi lipsland is deze as bij uitstek geschikt voor woningen voor se nioren. De strook moet de nu al be staande noord-zuidstructuur (langs en in het verlengde van het Berkenpad) versterken. Het knooppunt van deze as met de hoofdentree van het gebied moet echt een accent krijgen; bijvoorbeeld een drie lagen tel lend appartementengebouw dat in of boven water wordt ge plaatst. Hofje Het middengebied zal een voortzetting zijn van het blok- kenpatroon van de aangrenzen de, bestaande woonbuurt. Ook wordt aan een hofje rondom een groen- of speelvoorziening ge dacht. De westrand omvat vier hofjes met vrijstaande wonin gen, met in beginsel een vrije vormgeving. Wel dient er sa menhang te zijn in materiaal, hoofdvorm en kleur. Het ontwerpbestemmingsplan Graefnisse ligt ter inzage tot 28 augustus in de openbare lees- ruimte van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. In deze pe riode kunnen ook schriftelijke zienswijzen worden ingediend. uitgegaan van vier soorten ge bieden: groen-blauwe long, groen-blauwe as, middenge bied en westrand. De groen-blauwe long ligt aan de noordkant van het nieuwe woongebied en is -omdat de hoofdentree aan deze kant komt te liggen - belangrijk voor de imagovorming van de wijk. Daarom wordt hier gestreefd naar een 'duidelijk herkenbare en samenhangende bebou- wingswand'. Dat betekent veel geschakelde woningen en enke le vrijstaande huizen. Ook is het de bedoeling plaats in te ruimen voor een groengebied, waarvan een park met waterpartijen, wandelvoorzieningen en speel ruimte deel uitmaken. door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - Scherpenis se viert volgend jaar groot feest. Het Thoolse dorp bestaat dan 875 jaar. Er is een feestcommis sie in het leven geroepen, die zorgt voor diverse activiteiten. Deze worden volgend jaar juni gehouden. De Stichting Dorpsgemeen schap Scherpenisse heeft eind vorig jaar al alle verenigingen in het dorp aangeschreven om te inventariseren of er voldoende belangstelling bestaat om het jubileum uitgebreid te vieren, net zoals bij het 850-jarig be staan in 1977. De oproep leverde enthousiaste reacties op van de Oosterschel- deschool, voetbalvereniging SPS, de bejaardensoos, de schietvereniging, peuterspeel zaal De Scarpejaantjes, de plat telandsvrouwen, het Clove- niersgilde, de plaatselijke Zonnebloem-afdeling, oranje- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verenigir g Prins Willem- Alexander, gymnastiekvereni ging SHF, hengelsportvereni ging De Zeebaars en winkeliers vereniging Samen Sterk. Alle verenigingen hebben sug gesties gedaan voor de opzet van een jubileumweek. Inmid dels is een feestcommissie ge vormd, die als taak heeft het programma uit te werken. Deze heeft ook de exacte data van de festiviteiten vastgesteld: van 15 tot en met 22 juni 2002. De feestweek wordt op zaterdag 15 juni geopend met een brade rie met onder meer oude am bachten. De inwoners van Scherpenisse krijgen het ver zoek die dag zoveel mogelijk historische Meding te dragen, 's Avonds is er voor de jongeren een disco. Woensdag 19 juni is er een seni orenmiddag, waarvoor alle be woners van tehuizen en woon zorgcentra en leden van de bejaardensoos en alle Thoolse afdelingen van de Zonnebloem worden uitgenodigd. Er zijn op tredens en er wordt een verlo ting gehouden. Op vrijdag zijn er diverse activiteiten voor de kinderen van de basisscholen en de peuterspeelzaal, met een pannenkoekenmaaltijd, histo rische kinderspelen en 's avonds een musical. De feestweek wordt zaterdag 22 juni afgesloten met een histori sche optocht, waaraan alle vijf muziekkorpsen uit de gemeente hun medewerking verlenen. Er worden dan ook oud-Hollandse spelen gehouden, 's Avonds is er voor alle inwoners een Bour gondische maaltijd en een feest op het marktplein. Het gaat nog om een voorlopig programma. De feestcommissie is momenteel bezig voldoende geld te vergaren om de jubile umfestiviteiten ook financieel rond te krijgen. HULST - Een 52-jarige man is gisterochtend rond tien uur op de Industrieweg in Hulst aange houden, nadat hij twee collega's had geslagen. Hij begon te vechten omdat hij, naar achteraf bleek, de onjuiste conclusie had getrokken over een persoonlijke kwestie met de twee mannen. Het deel van de Paardegatse watergang ten zuiden van de Monsterwegis inmiddels verlegd. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt BORSSELE - De Aanpas singsinrichting Borssele (API), het landinrichtingspro ject dat de weg naar de Wester- scheldtunnel moet inpassen in het landschap ten o„„ten van het dorp Borssele, loopt enige vertraging op. De overgang van de kavels kan niet meer dit jaar plaatsvinden, zoals aan vankelijk de bedoeling was. De betrokken grondeigenaren zullen moeten wachten tot de oogst van 2002 van het land is. De landinrichtingscommissie die de API begeleidt, is mo menteel nog bezig met de be handeling van de bezwaren te gen de eerste schatting van de gronden en tegen de lijst van rechthebbenden. De meeste bezwaren zijn inmiddels in on derling overleg opgelost maar enkele zullen in september bij de rechter-commissaris ter be middeling worden voorgelegd. Als diens advies niet tot over eenstemming leidt, moet de rechtbank een uitspraak doen. Dat kan pas in november. Pas als de bezwaren tegen de schatting en de lijst van recht hebbenden zijn afgerond, kart het plan van toedeling worden behandeld. Tegen een voorlo pige versie van dat plan zijn 44 bezwaren ingebracht. De com missie begint deze maand met het oproepen van de bezwaar den in een poging tot een op lossing te komen. Pas als de schattingen en de lijst defini tief zijn vastgesteld, kan dui delijk worden wie op welk stuk grond verder gaat en wat er moet gebeuren om de percelen in een staat te brengen die ver gelijkbaar is met de grond die is ingebracht. Het werk aan de kavels kan ook dan pas beginnen. Het gaat daarbij om ontwatering, toegankelijkheid, bodemst ructuur, ligging en de vorm van de kavels. Als het nodig is om landbouwgronden te ge bruiken voor de uitvoering van werken die in de API zijn vastgelegd, kan een plan van tijdelijk gebruik in werking treden. De commissie haalt dan stukken grond uit het agrarisch gebruik en geeft er tijdelijk compenserende grond voor terug. De oorspronkelijke eigenaren blijven wettelijk ei genaar van de grond. Maatregelen Dergelijke maatregelen zullen wellicht nodig zijn voor de aanleg van een fietspad langs de Monsterweg en voor een voetpad van het dorp Borssele naar de zeedijk. Ook het ver der verleggen van de Paarde gatse watergang, kan een tij delijk plan vergen. Het deel ten zuiden van de Mpnsterweg is inmiddels verlegd om de landbouwpercelen aan de oostkant van de weg accepta bel van vorm te houden. Bin nenkort wordt begonnen met het deel direct ten noorden van de Monsterweg, dat een iets slingerend karakter en brede, natuurvriendelijke oevers zal krijgen. Het laatst wordt dat deel van de Paardegatse wa tergang aangepakt, dat weste lijk van de nieuwe tunnelweg komt te liggen. Hel fietspad, het voetpad naar de zeedijk en een paar verkeersveilige krui singen in de Kaaiweg, moeten half volgend jaar zijn voltooid. door Mieke van der Jagt GOES - Burgemeester en wet houders van Goes willen de wandelkerk van de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes, aanwijzen als trouwzaal. De ge meente moet regelmatig 'nee' verkopen aan trouwlustige Goesenaren die vanwege een handicap maar moeilijk de ob stakels kunnen nemen die tus sen de Grote Markt en de trouw zaal van het monumentale Goese stadhuis zitten. Bruidsparen en hun gasten moeten daar eerst de hardste nen trap op naar het bordes om vervolgens het smalle, steile trapje naar de trouwzaal te ne men. Die is tot overmaat van ramp ook niet gelijkvloers. In het stadhuis van Goes is trou wen voor rolstoelers alleen mo gelijk in de bestuurskamer van het stadskantoor, maar dat vindt niemand aantrekkelijk. Het college vindt dat dat nu maar eens moet veranderen. Aanleiding voor een raadsvoor stel dat donderdag 16 augustus wordt behandeld, is de vraag van een bruidpaar dat een grote groep gehandicapte gasten ver wacht op de bruiloft. Beide ech- telieden-in-spe zijn werkzaam in de gehandicaptenzorg en in hun sociale omgeving zijn veel mensen die zijn aangewezen op een rolstoel. Op een voorstel om de Manhuis- tuin dan maar in te richten als trouwzaal kon het college niet ingaan, omdat een trouwzaal wettelijk aan allerlei eisen moet voldoen, die in de Manhuistuin met te realiseren zijn. De wan delkerk van de Grote Kerk, rechtstreeks toegankelijk voor rolstoelers, kan wel aan de eisen voldoen. Het college wil de kerk dan ook officieel aanwijzen als! gemeentehuis. Extra Op die manier wil het college voorkomen dat Goese bruids paren uitwijken naar andere ge meenten voor hun burgerlijke huwelijksvoltrekking. De wan delkerk moet overigens niet worden gezien als een extra keuzemogelijkheid. Alleen als een van de echtelieden of gasten in een rolstoel zit, kan van de mogelijkheid tot trouwen in de wandelkerk tegen de normale legestarieven gebruik worden gemaakt. door Edith Ramakers VEERE - Met gemak doorstaat Mathilde van de Eikenhoeve de keuring van dierenarts Pol van de Vijver. Het Nederlands trek paard van Gregor Melsen ver toont uiterlijk geen spoor van vermoeidheid na een rit over veertien kilometer in amper een uur en een kwartier. „Perfect", oordeelt Van de Vijver. „Over het algemeen zijn alle paarden hier in goede conditie. Ze zijn ook in de kracht van hun leven en voorbereid op dit soort krachtproeven." Het stadje Veere is vrijdag in de ban van de Power Horse Com petition. Vierendertig deelne mers telt de organisatie voor het tweedaags evenement. ,,En dat is meer dan ooit op de openings dag", zegt organisator Andrie de Buck De enkel-, dubbel- en vierspannen doen, verspreid over de twee dagen, mee aan dressuur, enkele hindernisba- nen en een lange afstandsrit. Vrijdagmiddag volgen de trek paarden een langeafstandspar- cours door de monumentale straten en buiten de Veerse Ves te. „Het is ideaal weer voor een paardenshow", concludeert De Buck. „De mensen hebben na al die dagen mooi weer genoeg van zee en strand. Ze willen eens iets anders zien en doen. Ander voordeel is dat het gratis is. Dat horen we ten minste van de mensen die om informatie vra gen. Vakantievieren is toch al zo duur, zeker voor grote gezin nen." Vandaag wordt de Power Horse Competition voortgezet met een vaardigheidsproef en een trek- paardproefLater op de dag is er een presentatie van authentieke rijtuigen. Er is voor de kinderen een springkussen en het Grand National Team van het Shet- landponystamboek geeft enkele shows. Tijdens het evenement is Veere afgesloten voor verkeer. Vanaf Sandenburgh worden be zoekers met twee paardentrams gratis naar het terrein vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47