PZC Mosselprijzen rijzen de pan uit 11 Oh jee, de toverballen zijn op <4* Reimerswaal wil spoor naar haven langs Zoomweg Afvalfeestje met alleen heilige boontjes Hulst heeft van alle Zeeuwse gemeenten beste internetpagina - MORGEN - KOOPZONDAG MIDDELBURG Consument betaalt straks bijna dubbele ten opzichte van vorig jaar Politie rekent agressief duo in Beschonken spookrijder Jongen steelt tandenborstel Verdachte van moord blijft in voorarrest zeeuwse almanak Leeg MIDDEN zaterdag 4 augustus 2001 door Rolf Bosboom YERSEKE - De mossel wordt dit jaar duur betaald. Op de mosselveiling in Yerseke leggen de handelaren momenteel re cordbedragen neer om een voor raad te kunnen opbouwen. Hoe veel de consument uiteindelijk moet betalen is nog niet bekend, maar duidelijk is dat dat fors meer is dan vorig jaar. Na de eerste veiling, vorige week donderdag, had het mos selkantoor in Yerseke nog goede hoop dat de prijzen ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar zouden blijven. „Dat was een beetje wishful thinking", zegt directeur A. Leerling. „Nu zien we een duidelijke stijging ten opzichte van vorig jaar." De re cords van het vorige seizoen worden ruimschoots overtrof fen. Uitschieter De gemiddelde prijs die de afge lopen dagen is betaald, be draagt 468 gulden per mossel- ton (100 kilogram). Vorig jaar was dat, gerekend over dezelfde periode, 326 gulden (1999: 196 gulden). Dat komt neer op een stijging van meer dan veertig procent. Absolute uitschieter was dinsdag de 780 gulden per mosselton die Delta Mossel be taalde voor een lading van de YE1. De mosselhandel beraadt zich nog volop op de prijzen die zij komend seizoen, dat komende woensdag officieel begint, de afnemers in rekening gaat brengen. Daar is nog geen dui delijkheid over. „We hebben af gesproken dat we onze klanten maandag informeren", zegt P. Gommers van Roem van Yerse ke. „Maar dat de mosselen be langrijk duurder zullen zijn dan vorig jaar, moge duidelijk zijn." E. Foudraine van Prins Din- gemanse zegt 'onaangenaam verrast' te zijn door de torenho ge prijzen op de mosselveiling. „We hadden dit absoluut niet verwacht. We hebben heel lang gedacht dat een vergelijkbaar niveau als vorig jaar zeker tot de mogelijkheden behoorde." Hij wijt de prijsstijgingen aan de angst van handelaren om zon der voorraad te komen te zitten. „Dan is de ratio wel eens zoek." Foudraine verwacht dat de con sumentenprijzen uitkomen op tussen 7 en 14 gulden per kilo gram. Vorig jaar was dat 5 a 9 gulden. „Wij betreuren dit ten zeerste. Dit is niet goed voor de hele branche." Prins Dingemanse houdt de prijzen de komende tijd weke lijks tegen het licht, om in te kunnen spelen op de verdere ontwikkelingen. Winkeliers en restauranthou ders zullen de prijsstijgingen doorberekenen aan de consu ment, waardoor de mossel een delicatesse lijkt te worden. „Het wordt gewoon te gek voor woor den", zegt een medewerkster van De Sportvisser in Yerseke. Daar zijn de prijzen op de kaart al met een rijksdaalder per por tie verhoogd tot 32,50 en 35 gul den. De komende prijsstijgin gen komen daarbovenop. A. de Voogd van concurrent De Branding verwacht evenmin aan hogere tarieven in zijn zaak te ontkomen. „We moeten nog even afwachten wat de prijzen gaan doen, maar ik verwacht toch wel dat ze duurder zullen worden. Maar ik heb nog geen idee hoeveel." De hoge prijzen worden veroor zaakt door de geringe aanvoer die dit seizoen wordt verwacht. Directeur Leerling maakt een voorzichtige schatting van 400.000 mosselton. Vorig sei zoen, dat al een mager jaar werd genoemd, was dat iets minder dan 600.000 ton. De afgelopen dagen is 67.000 ton aangevoerd, tegen 80.000 ton vorig jaar in dezelfde periode. De start van het mosselseizoen werd vorige maand met drie we ken uitgesteld vanwege de bo venmatige aangroei van pok ken. Inmiddels lijkt de kwaliteit beter te zijn geworden. De hoe veelheid pokken is nu minder. Het gemiddeld vleesgewicht is de afgelopen weken toegeno men en ligt nu met 26 procent bijna net zo hoog als vorig jaar na de eerste veilingdagen. Kinderen doen spelletjes tijdens het afvalspektakel in Goes. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - De kinderen die gisteren op de Hol- landsche Hoeve in Goes naar het Troep Op- ruim-spektakel kwamen kijken, deden zich wat liever,voor dan ze in werkelijkheid zijn. „Gooien jullie je rotzooi altijd keurig in de vuilnisbak?", vroeg Arie de Afvalbestrijder. „Jaaaah!", riepen alle kinderen in koor. Dat was toch niet helemaal de waarheid. Als iedereen zijn afval netjes in de vuilnis bak zou gooien, zouden de acteurs van eve nementenbureau Qui Vive immers niet door Zeeland moeten trekken om het zwerf afval probleem onder de aandacht van kinderen te brengen. Het zogeheten Super Troep Opruim Spek takel is een initiatief van de Zeeuwse afval stoffen verwij deraar OLAZ. Rick de Bliek- veger, Arie de Afvalbestrijder en Mijke de Troep kijker brengen de jeugd op ludieke wijze in aanraking met de afvalproblema- tiek. Onder het motto 'zet de natuur niet op zijn kop. dus ruim je troep op' genoten de kinde ren gisteren van theater, het troepwerpspel, de super troepquiz en de super troep op- ruimrace. Natuurlijk werd er aan het eind van de show ook wat echt afval opgeruimd. Nu is het hopen dat de jeugd echt wat heeft geleerd en dat het niet bij deze ene keer blijft. Het spektakel vindt woensdag 15 augustus nogmaals plaats op de Hollandsche Hoeve in Goes. Vandaag zijn Rick, Mijke en Arie te vinden in de Haven van Sint-Maartensdijk. De optredens vinden steeds plaats om 13.00 en 15.00 uur. MIDDELBURG - Met drie agenten en een hond zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond drie uur twee rumoerige Middelburgers opgepakt. De twee, 21 en 30 jaar, liepen schreeuwend door de Langevie- le in de binnenstad van Middel burg en sloegen op een auto. Toen ze door twee surveilleren de agenten tot de orde werden geroepen, reageerden ze agres sief. De mannen begonnen te schelden ('Motherfucker'), te schoppen en uitten bedreigin gen ('Ik maak je kapot'). Ze ren den naar de Lange Geere waar ze opnieuw staande werden ge houden. Een derde agent met een politiehond moest er aan te pas komen om de twee agressie ve Middelburgers te arresteren. Van één van de mannen werd een mes in beslag genomen. SINT-MAARTENSDIJK - Een 56-jarige automobilist uit Roo sendaal moest in de nacht van donderdag op vrijdag zijn rijbe wijs inleveren, nadat hij op de Gorishoeksedijkbij Sint-Maar tensdijk tegen het verkeer in reed. De man bleek tweeënhalf keer meer alcohol op te hebben dan is toegestaan. Hij moet zich binnenkort voor de rechter ver antwoorden. GOES - Een 9-jarige jongen uit Hoorn werd donderdagavond aangehouden wegens winkel diefstal. De jongen wilde in een winkel in het Kolveniershof in Goes een videoband en een tan denborstel meenemen zonder te betalen. De politie maakte pro ces-verbaal op. Advertentie Znf 2001 zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.il vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg door Roelf Reinders De toverballen zijn op. Oh jee, de to verballen zijn op. En het is nog maar half twee. En het is nog zo druk. En ieder een vraagt naar toverballen. Maar ja, die zijn op. De verkoopsters Ilse Pieterse (14) en Rianne Dekker (14) laten zich echter de kop niet gek maken. De vakantiewer kers in Oma's snoepwinkeltje in Veere zijn niet van die zenuwpezen. Zijn de toverballen op? Dan zijn de tover ballen op. Staan twintig mensen te drin gen om snoepgoed af te reken? Nou, dan wachten ze maar even. 't Is toch vakan tie? Ilse is het giebelkontje, Rianne de rust zelve. Alsof ze al jaren niks anders doen, wegen ze Jamaica's af en vullen ze puntzakken met schepgoed. Alleen dat witte Sara-jurkje dat ze in de winkel moeten dragen, dat is wel een beetje heel truttig. Als de mensen het maar leuk vin den. En dat doen ze. Buiten het zaakje jengelt een jongetje dat hij snoep wil. Mammie maakt duidelijk dat daar niks van in komt. Dat ze met naar binnen gaan, omdat het daar veel te druk is. In het halletje keert een moeder met haar dochtertje om. Ze komen straks wel weer terug, geen doorkomen aan. In het winkeltje van pakweg vier bij vier sta je als haringen in een ton. Vijftien, twin tig mensen - jongetjes, meisjes, papa's, WERK mama's - hebben van die lekkere ouder wetse snoepjes uitgezocht en willen be talen. Ilse lacht. Het lukt haar niet één pindarotsje af te wegen. Te weinig ge wicht. Ze vraagt Rianne wat ze nou moet. Vijftig cent wordt het. Ze hebben allebei op een advertentie ge reageerd. En het leek ze wel wat. Anders is de vakantie toch maar lang en saai, vindt Ilse. En ander werk is er voor veer*- tienjarigen niet te vinden. Het zal hier wel mogen, in de advertentie vroegen ze vanaf veertien jaar. Maar volgens Rianne stond er in een andere advertentie vanaf vijftien jaar. Ilse is niet op vakantie ge weest, dus dan is het mooi als je kunt werken. Nog één week werken, dan nog een week vrij en dan is het al weer school. Rianne Dekker (l)en Ilse Pieterse kunnen het snoepen tijdens het werk in het snoepwinkeltje niet laten. Het gaat heel snel. Ze weet nog niet wat ze met het geld (vijfeneenhalve gulden per uur) gaat doen. Kleren kopen of zo. Ze gaat er niet van uit. Uitgaan, dat doen ze niet bij haar thuis. Ze is namelijk van de kerk. En uitgaan, daar staat ze zelf op zich ook niet achter. Rianne heeft al wel een bestemming voor het geld. In de vierde gaan ze altijd met school naar Italië of Griekenland en vol gend jaar wordt het Rome. Haar ouders willen dat niet betalen, dus moet ze het zelf bij elkaar verdienen. Een gedeelte is voor de kermis. In Vlissingen is ze al ge weest en nu is het kermis in Middelburg. Gokken doet zeniet, daar verlies je alleen maar mee. Ze wil in die attracties zitten. Vandaag is het wel heel erg druk. Want er is iets met paarden te doen in VeereDaar komen de mensen wel op af. Tot half elf zijn er misschien drie klanten geweest, daarna liep het storm. Ilse heeft het liever wat rustiger. Want als het zo stervens- druk is, raken de mensen sneller geïrri teerd. Gisteren was er een mevrouw die tegen een andere klant vertelde dat ze al tien minuten wachtte. Ilse denkt dan: kom dan later even terug. Maar nee hoor, blijven wachten en haar dan een beetje onvriendelijk staan aankijken. Rianne heeft niet zo'n moeite met de drukte. Ze vindt het alleen zo zielig voor de mensen dat sommige snoepsoorten dan zo snel uitverkocht zijn. Want soms komen mensen speciaal naar Veere voor de snoepwinkel. En dan krijgen ze nee verkocht. Dan kan het best zijn dat als die klanten net weg zijn er opeens een nieuwe voorraad binnenkomt. En als het druk is, gaat de tijd zo lekker snel. Kijkt ze tenminste met steeds op haar horloge. Lastig is dan wel dat er dan geen tijd is om de boel bij te vullen en eens even wat op te ruimen. Gegapt En als het druk is, is het lastig opletten of er ook wat wordt gegapt. Gisteren is er voor 7,50 gulden gejat. Twee meisjes van Ilse's leeftijd. In een andere winkel liepen ze wat geheimzinnig rond en zijn ze ge snapt. Het was de eerste keer dat ze had den gestolen, ze waren er ondersteboven van. Janken en zo. Ilse heeft het van ho door Rob Paardekam KRUININGEN - Als het aan de gemeente Reimerswaal ligt, komt de Sloeboog, een directe verbinding tussen de Zeeuwse spoorlijn en het Antwerpse ha vengebied, ten westen van de Zoomweg (A4) te liggen. Dat blijkt uit de Inpassingsstudie Reimerswaal, die is uitgevoerd naar aanleiding van de komst van de spoorlijn Roosendaal- Antwerpen. De gemeente verkiest een tracé langs de A4 boven een spoor langs het Schelde-Rijnkanaal. Bundeling van de Zoomweg met het spoor zou geen barrière in het landschap tot gevolg heb ben, terwijl een spoorlijn langs het kanaal te veel ruimte in be slag zou nemen en de toekomsti ge ontwikkelingen voor multi- modale mogelijkheden in de Zoom-as blokkeren. Bovendien zou het natuurgebied 'het schor van Ossendrecht' doorsneden worden. Met de keuze voor de A4-West-variant volgt Rei merswaal de provincie Zeeland. In een gesprek met Railinfrabe- heer heelt Reimerswaal haar zorgen kenbaar gemaakt over de vele extra wensen die West- Brabantse gemeenten aan het project VERA koppelen. De ge meente vreest dat het project straks zo duur is dat een Zeeuw se verbinding met lijn 11 niet meer mogelijk is. En die aan sluiting is wat de gemeente Rei merswaal betreft nu net de kern van het hele project. Goederentreinen Deze Sloeboog, ook wel de Bocht van Bruinooge genoemd, is noodzakelijk voor een goede spoorverbinding tussen Vlissin gen en Antwerpen. Komt de boog er niet, dan moeten goede rentreinen ergens op de provin ciegrens van Zeeland en Noord- Brabant stoppen om de locomo tief aan de andere kant van de trein te koppelen. Dat levert zoveel vertraging op dat de vier reizigerstreinen die Zeeland elk uur in- en uitgaan, nauwelijks meer in te passen zijn. En dat, zo schrijft de ge meente Reimerswaal in haar in spraakreactie, mag nooit het ge val zijn „Goederenvervoer mag niet ten koste gaan van perso nenvervoer." De gemeente heeft ook duidelijk gemaakt dat het geen uitstel van hinderbeperkende maatregelen wil. De West-Brabantse ge meenten hebben wat dat betreft wat meer eisen gesteld. Het mag volgens de gemeente Reimers waal niet zo zijn dat het honore ren van hun wensen tot gevolg heeft dat maatregelen in Rei merswaal achterwege blijven of later worden uitgevoerd. Verder blijkt uit de inpassings studie dat RaiLinfrabeheer de spoorwegovergang aan de Ril- landseweg in Rilland veiliger wil maken in verband met de toename van het aantal treinen. De overweg is nu enkel voorzien van een knipperinstallatie, maar moet in de toekomst spoorbomen krijgen. YERSEKE - De 43-jarige man die is aangehouden in verband met de moord op een 42-jarige vrouw in Yerseke blijft voorlo pig in voorarrest. Hij is gisteren voorgeleid aan de reehter-commissaris. Die be sliste dat de verdachte, de ex- echtgenoot van het slachtoffer, ten minste tien dagen langer op gesloten moet blijven. Als het onderzoek binnen tien dagen niet voldoende is gevorderd, kan de de bewaring met nog tien dagen worden verlengd. Over de vorderingen in het onderzoek, noch over de omstandigheden van de moord, wil de politie me dedelingen doen. „Dat zou, zo zegt een woordvoerder, het on derzoek alleen maar kunnen schaden." door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst heeft van alle Zeeuwse gemeen ten de beste internetsite. Op de ranglijst van de internetsite www.webdam.nl neemt Hulst de 55e plaats in met 156 punten. De gemeente Vlissingen is het zwakste broertje van de provin cie en neemt met een negatieve score (-83 punten) de één na laatste plaats in van de 299 plaatsen tellende ranglijst. Webdam is een initiatief van GemeenteWeb, het landelijke platform voor overheden en in ternet. Webdam beoordeelt de informatie, communicatie en dienstverlening die de gemeen telijke sites bieden en de vorm geving ervan. Hoe de scores voor de verschillende onderdelen tot stand komen, wordt niet op de site vermeldt. De gemeente Hulst is zeer ver guld met de beste positie van Zeeland, verklaart voorlicht ster M. van Bunder. Maar de titel 'beste van Zeeland' zal geen re den zijn om tevreden achterover te leunen, belooft zij. „Hooge- veen staat op de eerste plaats met 283 punten, dus onze site kan kennelijk nog een stuk ge- buiksvriendelijker en informa tiever. We blijven ons best doen, maar beschouwen dit toch als een leuk succesje." Na Hoogeveen nemen Amster dam, Den Haag en Breda de tweede, derde en vierde plaats in. Ook de overige topplaatsen zijn grotere gemeenten. Eén van de verklaringen daarvoor zal zijn dat de kleinere gemeenten later de digitale snelweg op zijn gegaan en dus een achterstand hebben. Van de 510 Nederland se gemeenten staan er 299 op de lijst van Webdam. Noord-Beve land, sinds 16 juli on line, staat er bijvoorbeeld nog niet op. Hontenisse kondigt aan halver wege volgende maand het inter net op te gaan, Veere heeft voor lopig slechts een blanco pagina en Tholen en Schouwen-Duive- land zijn helemaal nog nergens te bekennen. NaastHulst (55) mogen ookRei- merswaal (77), Kapelle (86), Ax el (88) en Goes (91) zich bij de top honderd van beste gemeen telijke websites, foto Ruben Oreel ren zeggen. De diefjes zijn nog terug ge weest om him excuses aan te bieden. Maar toen waren zij en Rianne net koffie aan het drinken. Moeilijk is het werk niet Maar Rianne vindt het wel lastig als Duitsers en Bel gen in hun eigen munteenheid betalen. Dat mag namelijk, als het maar briefjes zijn. Terugbetalen moet dan wel met Ne derlands geld. Dus moet ze omrekenen, en dan is knap vervelend. Ilse vond alleen de eerste twee dagen lastig, vooral het af rekenen. En het onthouden van al de prij - zen. En het hoofdrekenen als een klant veel verschillende snoepjes koopt. Maar nu gaat het soepeitjes. Echt veel uitda ging zit er niet meer in. Schik hebben ze vooral in de kleinste kinderen en de oudjes. Die vinden alles leuk, dopen hun vinger in de pot salmiak en likken hem af. Zelf snoepen ze af en toe tijdens het werk. Rianne is dol op de Jamaica-snoepjes. Maar die zijn niet handig tijdens het werk. Ze zijn zo hard en daar doe je dus lang over. Dat is met echt geweldig als er nieuwe kanten bin nenkomen en het snoepje is nog niet op. (Advertentie) Iedere le zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: De Drukkery. C&A, Fabrieks- verkoop. Vroom Dreesmann, HEMA, Bouwman Cadeau, EXPO, Dixons, De tuinen van Middelburg. Parfumerie Douglas, Antiekhandel de Pagter Het was warm. Zo warm dat die moeder uit Middelburg eens even poolshoogte ging nemen op de kamer van haar dochtertje, die daar een uur tje eerder te bed was gegaan. Het kind sliep de slaap der onschuldigen, maar baadde als gevolg van de hoge tem peratuur wel in het zweet. Voorzichtig nam haar moe der dan ook het dekbedje weg, om het uit de hoes te kunnen halen. Daarna legde ze de hoes weer over haar dochter en ging zachtjes naar beneden. Ongeveer een uur later klonk een verschrikt 'mamma, mamma' uit de kin derkamer. De moeder haast te zich naar boven om te zien wat er aan de hand was. „Mamma, kijk eens, m'n dek bed is leeggelopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45