PZCone Scandinavisch gevoel terug in collectie Ikea Jaren vijftig één en al optimisme Tuin in hartje zomer Hangar vol oud design in Rotterdam Kastsysteem van Lundia zaterdag 4 augustus 2001 /^\prichter jngvar Kamp rad U heeft altijd benadrukt dat Ikea z'n afkomst niet moet ver loochenen. In de nieuwe collec tie, die nu in de winkels opduikt, zijn Scandinavische sferen op nieuw duidelijk aanwijsbaar. Naast nostalgie ligt de nadruk op retro. Bij Ikea is het jaarlijks een ko men en gaan van ontwerpen. Een succesnummer als de boe kenkast Billy is niet meer uit de collectie weg te denken, maar minder geslaagde ontwerpen verdwijnen soms na een jaar al uit de schappen. De Nederland se vestigingen van Ikea worden komende weken bevoorraad met de nieuwe collectie. De nieuwe catalogus wordt van eind augustus tot half septem ber verspreid. De grootste verandering wordt dit jaar doorgevoerd op het ge bied van stoffering. Volgens Jo hanna Soutendijk van Ikea Ne derland trok de stoffenafdeling in het verleden duizenden be zoekers. Maar uit onderzoek bleek dat de klandizie uitgeke ken was op de collectie waarin sobere natuurtinten en grijzen de afgelopen jaren de boven toon voerden. Die afgenomen vraag vroeg om actie. Dit jaar is daarom zestig procent van de collectie ver nieuwd. „Want Ikea moet weer een winkel zijn waar mensen naar toe komen voor textielstof- fen", legt Soutendijk uit. En dat vroeg om een andere aanpak. Ontwerpers, productontwikke laars, leveranciers; iedereen werd ingeschakeld. Volgens Monika Mulder, de eni ge Nederlandse ontwerper in dienst van het woonwarenhuis, is de behoefte aan kleur overal in de maatschappij voelbaar. Dat was dan ook haar uitgangs punt toen ze werd ingeschakeld om de nieuwe collectie mede vorm te geven. Een uitdaging. „Want ik had nog nooit textiel ontworpen." Het resultaat draagt de naam Kardvadd, een collectie bed- en badtextiel. Niet alleen de kleu ren, ook de grafische patronen zijn opvallend. „Ik heb me laten inspireren door cartoons", legt Mulder uit. „De stoffen maken een of twee jaar deel uit van de collectie. Ze zijn modern, popu lair en actueel." Flosjes De textiellijn Gustava, ontwor pen door Katarina Brieditis, ademt daarentegen een onmis kenbaar Scandinavische sfeer. De natuurlijke tinten en over dadige handwerktechnieken (flosjes, borduursels) vallen di rect op. Gustava sluit aan bij Scandinavian Natural, een uit gebreide collectie die qua sfeer direct uit het verleden lijkt ge plukt. „De uitstraling van dit meubi lair is simpel en eerlijk, waar door er een link is met de tradi tie van Scandinavië", legt de Zweedse ontwerpster Tina Christensen uit. Samen met col lega Kai Legaard maakte ze veelvuldig gebruik van dennen hout. „Omdat het in alle Scan dinavische bossen te vinden is." Met deze collectie voldoen de ontwerpers aan de wens van Ikea-oprichter Ingvar Kamp rad, die altijd beweerd heeft dat de Scandinavische uitstraling een van de belangrijkste troe ven van het woonwarenhuis is. Katarina Brieditis benadrukt dit nog eens met het ontwerp van een gestileerd paard, een van de symbolen van Zweden. Maar echt veel raakvlakken met hedendaagse interieurtrends heeft de collectie niet. Dat geldt wel voor de collectie opbergmeubilair, die is uitge breid met vijf nieuwe series. Ikea heeft opbergen tot kunst verheven, omdat het volgens de ontwerpers één van de grootste rp Hoe ligt de tuin erbij als u van uw zomervakantie terug komt? Meestal kan een ferme sproeibeurt de hangende bloemhoofdjes weer doen op richten en het gele gazon groen kleuren. Misschien treft u het dat augustus zijn reputatie van natste zomermaand waarm aakt. Verwijder de uitgebloeide bloemen in de borders en even tueel onkruid. Opgeruimd staat netjes. Dat geldt eveneens voor het gazon. Maai het en deponeer het afgeharkte gras op de com- posthoop. Voorzie het gazon van gazonmest, wat u dit jaar niet meer hoeft te herhalen Er is een in de herfst bloeiende krokus die nu geplant kan wor den om in september/oktober te bloeien. Bijzonder is ook de herfsttijloos, die. nu geplant, dezelfde bloeitijd kent. Hartje zomer ontwikkelen zich de bla deren, waarna de lila bloemen verschijnen. Riddersporen De riddersporen, waarbij u na de eerste bloei de bloemen ver wijderde, kunnen nu voor de tweede maal bloeien. Ook hier weer de uitgebloeide bloemen uitknippen. Staan de pollen al zo'n vijf jaar op dezelfde plek, dan wordt het tijd ze te vernieu wen. Maak op een zonnige plek de grond los en meng er mest doorheen. De buitenste stukken van de uitgegraven pollen wor den hier geplant. Volgend sei zoen zullen ze u met bloemen bedanken. Natuurlijk kunt u die jonge planten ook op deze plek in de tuin zetten als er maar goed wordt gemest. Bij dahlia's is het vaak moeilijk uit te maken of u een bloem of een zaaddoos wegknipt. Bloem knoppen zijn rond, zaadknop pen hebben een spitse vorm. De lage soorten zoals de mignon- dahlia's worden niet uitgeknipt. Hier gaat het niet om grote bloe men te kweken maar om veel. De balkongeraniums kunt u nu in potjes met zand en aarde stekken. Neem kopstekjes met enkele blaadjes, doop de steel tjes in een wortel vormer en steek ze dan in een gaatje dat u tevoren met een potlood heeft gemaakt. Goed water geven en de plantjes op een lichte plek in de kamer (raam op het noorden) zetten. Aarde licht vochtig hou den. Na enkele weken hebben ze wortels gekregen. Dan worden ze in een grote pot in potgrond geplant om te overwinteren. Ge- raniumstekken wortelen ook gemakkelijk in water. Er mogen geen bloemen of knoppen in de kopstekjes zitten. Voorjaarsgroenten als spinazie, raapstelen en namenia kunnen in de moestuin worden gezaaid. Sla en andijvie kunt u blijven planten. De oogst wordt binnengehaald. Snij- en slaboontjes, aardap pels, knoflook om er strengen van te vlechten, appels en peren waarbij het steeltje in de vrucht moet blijven zitten anders zal hij gaan rotten. Als de takken van de fruitbomen doorbuigen, moeten ze worden ondersteund. Kruiden kunnen worden ge droogd om ze in bussen te bewa ren tot in de winter. Bij de tomaten zult u de top uit de plant moeten knijpen en bla deren verwijderen om de vruch ten te laten rijpen in de zon. Frans Wegman Een tekort aan opbergruimte. Daarmee worstelen heel wat Nederlanders. Volgens Lundia, producent van opberg meubilair, komt dat vooral doordat de beschikbare ruimte niet efficiënt wordt benut. Lun dia introduceert daarom het El- fa-opbergsysteem. Het systeem bestaat onder andere uit manden, schappen, rekken en confectiestangen. De samenstelling van de kast is af hankelijk van de hoeveelheid spullen en de ruimte. Bovendien kan de indeling op ieder mo ment worden aangepast. De bergpiek kan worden afge schermd met een schuifdeur, die op maat wordt gemaakt. Informatie over dit systeem is gratis opvraagbaar: 0800-0702. Lundia op internet: www.lun- dia.com Het begon met oude Ame rikaanse radio's uit de jaren vijftig. Al snel volgden auto's, kleding en meubelen uit die tijd. Nu verkoopt de signverzamelaar Gino de Kort tweedehands design uit de periode 1900 tot 1970 in Hangar 10 in Rotterdam. „Het blijft spannend om te graven in het verleden van die stukken." Retro is de trend. Veel succes volle meubelontwerpen uit de jaren vijftig, zestig en zeven tig zijn daarom opnieuw in pro ductie genomen. Evenals desig- nklassiekers van bekende bedrijven zoals Gispen en Arti- fort. Maar kenners zweren bij authentiek design van toen. Steeds vaker uit beleggingsmo tieven, want een 'origineel' kan enorm in waarde stijgen. Gino de Kort (45) heeft weinig met trends. Net zo min als met reproducties, want die zijn het volgens hem 'vaak net niet'. „Nieuwe buismeubelen zijnbij- voorbeeld kwalitatief veel min der goed dan de originele exem plaren uit de jaren twintig. En meubelen uit de jaren vijftig en zestig krijgen vaak een eigen tijdse bekleding. Dat doet af breuk aan de uitstraling." Subcultuur Zijn liefde voor design, speciaal uit de jaren vijftig, dateert van zo'n twintig jaar geleden. In die periode woonde hij in Antwer pen en maakte hij deel uit van een subcultuur vergelijkbaar met die van de Mods. „We waren helemaal fifties qua uiterlijk, maar ook de auto en het interi eur moesten in stijl." Zijn verzameling begon met ou Vloerkleed uit de collectie Gustava. problemen in het hedendaagse huishouden is. Voor wie door de bomen het bos niet meer ziet, lanceert het woonwarenhuis een vijf stappenplan: verdeel het bezit in categorieën, gooi onno dige dingen weg, zoek een ge schikte plaats en bepaal hoeveel ruimte nodig is. Kies vervolgens het juiste opbergsysteem. Inherent aan dit stappenplan zijn de nieuwe opbergsystemen bovenal flexibel. Het systeem Magiker bijvoorbeeld kan ge makkelijk in fases worden uit gebreid. Designer Tord Björ- klund maakte gebruik van een nieuwe techniek. In plaats van Paul Geerts Bank van Martin Visser, die ook als slaapbank dienst kan doen. de Amerikaanse radio's van tus sen 1930 en 1950. „Op een be paald moment had ik er zo'n tachtig in mijn slaapkamer staan. Het waren prachtige exemplaren van General Elec tric en Motorola." Toen volgden meubels en accessoires. „Daar mee kwam ik via de radio's in aanraking. Die spullen ver kocht ik weer door aan andere liefhebbers." Inmiddels heeft hij geen enkele radio meer over, maar die passie voor de jaren vijftig is gebleven. „De typische vormgeving en de optimistische uitstraling uit die tijd raken me nog altijd." Die voorkeur is ook duidelijk terug te zien in zijn eigen interieur, hoewel hij naar eigen zeggen een 'goed compromis' heeft ge sloten met zijn partner. Ook in de collectie van Hangar 10, de winkel die hij runt, ligt het accent op de jaren vijftig. „Acht jaar geleden was ik een van de eersten met lage dres soirs uit die tijd. Daar ben iknog altijd trots op. Klanten komen er nog steeds speciaal voor." Sinds vier jaar huurt hij de voormalige drukkerij in het centrum van Rotterdam, een in dustriële ruimte van zo'n 600 vierkante meter, die volledig is gevuld met tweedehands de sign. Grofweg beslaat de collec tie de periode tussen 1900 tot 1970. Met alles dat na die tijd is gemaakt, heeft hij moeite. „Die periode heb ik zelf te bewust meegemaakt, dus die spullen verrassen me minder: Maar vreemd genoeg zijn er al wel de- signklassiekers uit die tijd. Bo vendien zijn er wel degelijk mooie dingen gemaakt." De collectie van Hangar 10 be staat uit tweedehands zitmeu belen, tafels, kasten, verlichting en accessoires. Die blijken over het algemeen verrassend be taalbaar. Maar ze staan niet net jes gegroepeerd per tijdvak of per ontwerper en ze zijn even min gerestaureerd of hergestof- feerd. Toch kan de kenner er designklassiekers vinden en an dere bijzondere ontwerpen van ontwerpers uit binnen- en bui tenland. „Ik ga niet voor top stukken, want dan wordt het een soort galerie of museum", legt De Kort zijn filosofie uit. Van tachtig procent van de meu belen in de winkel kent hij alle ins en outs. Sowieso over de pe riode waarin ze gemaakt zijn, over de ontwerper en zijn bij zonderheden. Maar ook het ver leden van de objecten heeft hij vaak uitgeplozen. Het duurste stuk in de zaak - de leren Gis- penbank 444 die 7500 gulden moet opbrengen - is bijvoor beeld afkomstig van de marine basis in Den Helder. „Zitmeubi- lair van Gispen is zelden met leer bekleed; alleen op aan vraag. Dat maakt dit tot een uniek stuk." Hij heeft ook een stoel die speci aal voor Metz &Co is ontwor pen. „Het Amsterdamse waren huis was jarenlang trendsettend in Nederland. Alle grote jongens hebben ervoor ontworpen." Er staan ook geregeld meubelen van Martin Visser, Pierre Pau- lin, Joe Colombo en Verner Pan ton. Zijn eigen favoriete ontwerper, de Belg Albert Hendricks die uit zijn geboorte dorp komt, is ook vertegen woordigd. „Die kan strak ont werpen en tegelijkertijd frivool. Bovendien verwerkt hij hout op een bijzondere manier." Hangar 10 bestaat nu vier jaar en is inmiddels zowel in Neder land als in het buitenland een begrip. Europeanen, maar ook Japanners en Amerikanen doen de zaak aan als ze in Nederland zijn. Gino de Kort beseft dat hij zijn succes grotendeels te dan ken heeft aan de huidige retro- trend in het interieur. „Die hype is commercieel wel interessant, maar het maakt het werk er niet leuker op", stelt hij. „Ik probeer nog altijd om te verkopen wat ik zelf mooi vind en zo mijn eigen trends te zetten." Liefhebbers Hij merkt duidelijk de invloed van de beeldbepalende woon bladen. „Er komen hier bijvoor beeld mensen die een Wallpa- per-interieur zoeken. Het gaat ze niet om de meubelen an sich, maar om de trend. Maar veel van mijn klanten zijn gelukkig echte liefhebbers." De Kort is ook altijd bereid om naar bepaalde stukken op zoek te gaan. „De helft van mijn klanten vult een aanvraagfor mulier in voor een meubel dat ze graag willen hebben. Vooral Ne derlandse ontwerpers zijn erg in. Net als topdesigners als Eames en Le Corbusier. Ondanks de run op tweede hands design is De Kort niet bang dat de aanvoer ooit stag neert. Zelf betrekt hij zijn meu belen via handelaars, maar hij koopt ze ook via particulieren in Nederland en België. „Er is nog voldoende te krijgen, maar je moet wel langer naar zoeken naar echte mooie dingen. Bo vendien hangt er tegenwoordig wel een prijskaartje aan." Anja Sparidaans Hangar 10, Schiekade 10, Rot terdam. Op internet: www- .hangarl0.nl massief hout, liet hij een hout structuur op meubelplaten printen. De kastwanden ogen massief, maar doordat tussen de platen een honingraatstructuur is verwerkt, zijn ze stabiel en licht van gewicht. foto's Cees Kuiper?GPD Lage dressoirs uit de jaren vijftig zijn nog steeds populair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39