Zoeken naar die eerste druk Zwijn debuteert in wildtheater Andere plaatsen Festival met poëzie muziek en exposities Huifkartocht Festeynder Kijktochten Cultuurland Boekenmarkt in Deventer II Winkelen Combikaart Met een huifkar door lande lijk Voorst is vandaag mo gelijk en op de zaterdagen 11 en 18 augustus. Het vertrek- en eindpunt is restaurant Bosgoed in Wilp-Achterhoek. De huif kartocht is onderdeel van een arrangement waartoe ook een borrelstop en een lunch beho ren. Meer informatie: tel. 0571- 275567. Een glimp opvangen van het echte boerenleven rond 1900. Dat kan op 12 augustus in de dorpskern van Nederweert- Eind. De kern en het terrein van het Limburgs Openluchtmuse um Eynderhoof worden die dag tot een groot boerenerf herscha pen. Hoogtepunt van Festeyn der is de folkloristische optocht die vanaf 13.30 uur door de stra ten trekt. Het festival trekt jaarlijks zo'n 10.000 belangstellenden. Ne- derweert-Eind is met de auto bereikbaar door op de A2 Ne- derweert (nr. 39) te nemen en de bewegwijzering Festeynder te volgen. De VWRivierenland houdt op woensdagmiddag 8,15 en 22 augustus kijktochten voor kinderen tussen de 5 en 12 jaar door Tiel. Ouders, verzorgers, opa's en oma's mogen mee. Tij dens de kinderkijktochten wordt er niet alleen maar ge wandeld. Onderweg vertelt een gids van alles over Tiel van vroe ger en nu. Ook wordt een hezoek gebracht aan het Streekmuse um. Meer informatie: tel. 0344-677060. Snuffelaars, slenteraars, scharrelaars en sjacher aars. Ze komen zondag weer in groten getale naar Deven ter voor de Grootste Boeken markt van Europa. Ontvluchten steeds meer hoofdstedelingen hun huis als het 'rapaille' uit de provincie in aantocht is voor voetbalwed strijd of Koninginnedag - de Amsterdammers trekken op hun beurt begin augustus weer in groten getale naar het oosten des lands voor een bezoek aan de Deventer Boekenmarkt. Voor een of twee dagen wagen ze zich tussen de provincialen om er ge tuige te zijn van een beschaafde variant van massatoerisme en in de hoop er een dichter of schrij ver te treffen die op de avond voorafgaand aan de boeken markt in een van de tuinen rond theatercafé Bouwkunde tradi tiegetrouw heeft voorgelezen uit eigen werk. De dertiende editie van de De venter boekenmarkt - de stad verwierf met dit evenement on langs de stadspromotieprijs 2000 - zorgt ook zondag onge twijfeld weer voor een grote trek naar de Hanzestad. De plaatse lijke WV verwacht zo'n 125.000 bezoekers. Nu komt een groot deel van het publiek uit de stad zelf, maar gelet op het in wonertal - 85.000 - moet toch meer dan de helft afkomstig zijn uit de rest van het land. Onder de bezoekers bevinden zich de meest uiteenlopende types. Je hebt de snuffelaar en de slente raar, de scharrelaar en de sja cheraar. Je hebt bibliofielen en bibliomanen. Literatoren en liefhebbers van letterkundig geleuter. Boekengekken en boe kengeleerden. Geoefend oog Een geoefend oog weet ze na twaalf boekenmarkten onder hand wel te onderscheiden. De echte speurneuzen begeven zich op boekenmarktdag in alle vroegte naar de boorden van de IJssel, met een lijst met titels in de ene en een grote tas in de an dere hand. Voor deze categorie bezoekers lijkt de boekenmarkt in eerste instantie bedoeld. Maar ze zijn zeker niet in de meerderheid. Want naast de speurneuzen zijn er de specialisten, al jaren op zoek naar bijvoorbeeld een zaterdag 4 augustus 2001 Deventer heeft met 850 kramen de grootste boekenmarkt van Europa. zeldzame eerste druk van Cou perus' 'Eline Vere'. De specialist heeft verwachtingsvol een klei ne stoffen tas om de schouders gehangen in de hoop daarin dat ene felbegeerde exemplaar mee naar huis te kunnen nemen. Hij komt ook vroeg en gaat recht streeks op zijn doel af: één van de 850 kramen waar hij denkt zijn slag te kunnen slaan. De slenteraar daarentegen laat zich graag verrassen. Hij gaat niet al te vroeg op pad, loopt rustig wat rond, kijkt eens hier en dan weer daar, en weet op voorhand niet of hij iets koopt en met welke boeken hij Deven ter weer zal verlaten. Soms is dat een tas vol, soms vertrekt hij met lege handen. Geen nood, want het was een leuke dag zo tussen soortgenoten. Echt onderzoek is er nooit ge daan naar het publiek van de boekenmarkt. Maar uit de stilte die de langzaam voortdeinende massa elk jaar weer kenmerkt, valt af te leiden dat de slente raars in de meerderheid zijn. Ze lopen vooral te genieten. Van de rijkdom aan boeken, van de re laxte sfeer, van de historische binnenstad, van de muziek en van het straattheater. Er zijn ook de boekheidenen. Mannen en vrouwen die nooit lezen, laat staan een boek kopen en die zich toch in de massa mengen. Voor de gezelligheid of om te zien en gezien te worden. Ze brengen een groot deel van de dag al drinkend en etend door en hopen, net als iedereen overi gens, op mooi weer. Dan is een langdurig verblijf op een van de vele terrassen in de Deventer binnenstad verzekerd. Niet dat de leesluie boeken markttoeristen voor overlast zorgen. Waar deze categorie bij andere evenementen als onaan- foto Vincent Jannink genaam randverschijnsel op doemt, daar horen ze er in De venter echt bijDe boekenmarkt is niet compleet zonder de lite raire leeghoofden, die alleen maar komen om de verrichtin gen van hun tegenpolen gade te slaan, of om het afsluitende con cert van saxofonist Hans Dulfer bij te wonen. Jinke Hesterman Zondag van 10 tot 18 uur, Ussel- kade en binnenstad van Deven ter. De boekenmarkt zondag in Deventer is met 350 hande laren en 850 kramen de grootste van Europa. Maar in eigen land is het zeker niet de enige plek waar boekhandelaren, antiqua ren en bibliofielen elkaar tref fen. Een overzicht: 11/8 Amersfoort, Het Havik, van 9 tot 17 uur, 40 kramen 12/8 Bergen NH, centrum, van 10 tot 17 uur, 80 kramen 19/8 Amsterdam, langs de Am- stel en Stopera, van 10 tot 17 uur, 111 kramen 8/9 Woudrichem, Binnen de Ou de Vesting, van 10 tot 16 uur, 80 kramen 9/9 Zeist, plein voor Slot Zeist, van 10 tot 17 uur, 60 kramen 30/9 Rotterdam, Binnenrotte, van 12 tot 17 uur, 110 kramen 6/10 en 7/10 Leiden, Pieters kerk, van 11 tot 17 uur, 44 kra men 13/10 Haarlem, Dreef, van 9 tot 16.30 uur, 40 kramen jstar B il Traditiegetrouw wordt aan de vooravond (vandaag, zater dag) van de Deventer boekenmarkt in de tuinen rond Thea ter Bouwkunde, het poëziefestival 'Het Tuinfeest' gehouden. Vanaf 16 uur tot laat in de avond brengen ruim dertig dichters, schrijvers en muzikanten hun favoriete gedichten en muziek ten gehore in de sfeervolle omgeving van Het Klooster. Met voordrachten van onder anderen Eva Gerlach, J. BernlefJac ques Klöters, René Puthaar en Jan Eijkelboom. De Belgische zanger/muzikant Raymond van het Groenewoud sluit 'Het Tuinfeest' af. Traditie is tevens dat saxofonist Hans Dulfer de boekenmarkt op zondag besluit met een swingconcert op het verlaagde Wel- lepad. Dat begint rond 18.30 uur. De toegang is gratis. Verder zijn er in galerie de Kunstcaemer aan de Nieuwe Markt houten boeken van Christine Langerhorst te zien. In zijn galerie aan de Gibsonstraat exposeert Bé Birza de kunstboeken die hij maak te als eerbetoon aan door hem bewonderde beeldend kunste naars. En in de Openbare Bibliotheek aan de Brink worden lees-foto's van Geert de Groot getoond. Rond de boekenmarkt is er bovendien een programma met mu ziek en straattheater. Zo geeft het Ricciotti Ensemble twee gra tis concertenom 11 en 14 uur op de Brink. Ook zijn er optredens van Two of a Kind, Duo Moldavia, Herman Nijkamp Trio en theaterduo De Roadies (Johan Rebergen en Gerard Olthaar). Frantisek Vanicek (Tsjechië) bespeelt om 13 en 15 uur het orgel in de Lebuïnuskerk; de stadsbeiaardier bespeelt om 11 uur het carillon. Wilde zwijnen in het bos bij Apeldoorn. foto Cees Baars Op de valreep komen ze dan toch nog uit de coulissen te voorschijn. Een koppeltje wilde zwijnen. Moeder zwijn, en een stuk of acht biggen. Ze vormen de toneelspelers van het nieuwe natuurtheater. Het wildobser- vatorium is gebouwd in de bos sen tussen Apeldoorn en Hoen- derloo. Na een wandeling van een klei ne anderhalf uur belandt de eer ste groep deelnemers in een naar vers gezaagd hout ruikend ge bouwtje, met zo'n vijftig in rijen achter elkaar geplaatste stoe len. De Veluwse VW's, organi seren deze activiteit in samen werking met Staatsbosbeheer en de Veluwe Rangers. Het to neel is een doorkijkje door spe ciaal getinte ramen. Beneden ligt een dalletje. Omgekeerd zien de dieren niets van de be zoekers, de speciale ramen ma ken dat onmogelijk. Hooguit kunnen ze hen horen, want ge- luiddicht is het observatorium allerminst. Fluisteren is dus het credo, of zwijgen. Maar dat is moeilijk, want lange tijd gebeurt er niets. De organi sator van de excursies, de Apel- doornse VW, wil net overgaan tot het serveren van een krui denbitter, als een bezoeker langs de bosrand een wild zwijn waarneemt. Maar voordat de andere bezoekers hun verrekij kers in de juiste richting hebben gezwaaid, is het beest al ver dwenen. Na een uur is het tijd om op te breken, vindt Veluwe Ranger Rob Hofland. Het publiek ver laat het theater, maar dan heb ben de acteurs een verrassing in petto. Onder de grote dennen loopt ineens een groepje wilde zwijnen. Moeder zwijn en een stuk of acht jongen. Even later ruiken de wilde zwijnen dat er mensen in de buurt staan, waar na ze op de vlucht slaan. Maar voor het gezelschap kan de avond niet meer stuk. Eerder op de tocht hebben de deelnemers al heel wat sporen van wilde zwijnen gezien. Hoogtepunt was een bezoek aan een leemkuil, waar wilde zwij nen dagelijks komen drinken. Maar vooral ook om zich in de modder te wentelen, en die ver volgens tegen de bomen weer van zich af te schuren. Een pro baat middel om ongedierte als luizen en teken uit het stugge varkenshaar te krijgen. Leerpad De wandeling naar het nieuwe wildobservatorium is bedoeld als leerpad. Onderweg krijgen de deelnemers uitleg over wat ze in de natuur kunnen zien. Maar het gekronkel door de bossen heeft ook als doel de plek waar het wildobservatorium ligt, zo mogelijk geheim te houden. Want om wild te kunnen zien, is er rust nodig. En bang voor van dalisme zijn de eigenaren ook. Zeker nadat de vorige wildkan- sel zo'n vijf jaar geleden aan de vlammen ten prooi viel. Met behulp van geld uit Brussel, Den Haag, provinciehoofdstad Arnhem en de gemeente Apel doorn, is er voor 1,3 miljoen gul den een wildkansel aangelegd. Alleen het gebouw al, voorzien van toiletten en elektriciteit door zonnepanelen, kostte een half miljoen. De rest zat vooral in het grondwerk en de aanleg van een rolstoelgeschikte weg. Maar nu heeft de VW in Apel doorn een uniek uitstapje op het programma. Nergens in Neder land staat zo'n groot en comfor tabel wildobservatorium. Een adviesje hebben de organisato ren wel: niet roken, en geen par fum opdoen. Van die geuren slaan ze op de vlucht. De expeditie duurt ongeveer drie uur en is elke woensdag en zaterdag tot 30 september. Vol wassenen betalen 17,50 kin deren tot en met 11 jaar betalen 12,50,- Reserveren via de VW levert een rijksdaalder korting op. Meer informatie: 0900- 33835893. Bert Felix Gelderland staat tot 2 sep tember in het teken van het cultuurtoeristische zomerpro- ject 'Gelderland Cultuurland'. Net als voorgaande jaren ver schijnen er gidsjes voor de re gio's Achterhoek/Liemers, Veluwe/Arnhem en Rivieren land/Rijk van Nijmegen. Nieuw is dat over alle culturele activi teiten en evenementen in de provincie ook digitaal informa tie wordt gegeven. De papieren gidsjes (f 1,-) zijn te koop bij de Gelderse VW's en telefonisch via 0570-680700. Op internet is de informatie te vinden op www. gelderlandcultuurlandnl Er bestaat grote belangstel ling voor aparte winkeltjes en exclusieve galerieën in Dren the. Daarom heeft het Noord- Nederlands Bureau voor Toeris me een nieuwe editie uitgegeven van de folder 'Op stap in het Drentse land'. Daarin staan 51 ondernemingen beschreven, onder meer speciale meubelza ken, ateliers, bijzondere kweke rijen en winkels met woon- en groendecoraties, oud-hollands snoep en streekproducten. De folder kost ƒ1,50 plus verzend kosten. Bestellen kan bij het NNBT, postbus 330,9200 AH Drachten, tel. 0900-922, e-mail info@n- nbt.nl Linnaeushof, de grootste speeltuin van Europa, gaat deze zomer samenwerken met de bloemententoonstelling Keukenhof. Tot 16 september kunnen be zoekers van beide parken een combikaart kopen. Tegen een gereduceerde prijs van twintig gulden kan men zowel naar Lin naeushof als naar de Keuken hof. Het bezoek hoeft niet op dezelf de dag te gebeuren. Een kaart bij Linnaeushof kost nol-maal 13 gulden, bij de Keukenhof be taalt men voor een bezoek ge woonlijk 15,50 gulden. Linnae ushof haakt voor het eerst aan bij de activiteiten op 'Zomer hof', zoals het park in Lisse in de zomerperiode heet. Tot voor drie jaar ging de Keukenhof in de zomerperiode altijd dicht, maar nu is de nationale bloem- bollentuin anderhalve maand extra open. De tentoonstelling biedt dan geen tulpen en hyacinten meer, want de bollen zijn inmiddels gerooid. De tuin staat nu vol met zomerbloemen als lelies, dah lia's, mediterrane planten, gla diolen en bromelia's. Zomerhof is afgelopen drie jaar een doorslaand succes gebleken met gemiddeld 100.000 bezoe kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34