PZC Achter armoe ligt schoonheid wonen 33 Overzicht vakanties Roemenen houden van een praatje Hond Amerongen Klassiekers Puzzelen zaterdag 4 augustus 2001 Ooit was Roemenië een behoorlijk populairé vakantiebestemming. Nu gaat bijna niemand er meer naartoe. Dat is jammer, want het land heeft vakantiegan gers verrassend veel te bie den. De televisiebeelden van ruim tien jaar geleden zie ik nog zo voor me: Ceausescu op een balkon in Boekarest, vol onge- lobf starend naar de joelende menigte op het plein, die hem minuten eerder nog leek toe te juichen. Enkele dagen later was de Roemeense dictator dood. Voor het balkon van het toen malige partijbureau ligt nu een gedenkplaat, die herinnert aan de revolutie in december 1989. Het is een van de weinige tast bare verwijzingen naar die roe rige periode, die zoveel teweeg bracht op de Balkan. Wie nu door Roemenië reist, ontmoet vooral mensen die graag willen praten over wat dan ook. „Die vrijheid van me ningsuiting is voor ons de aller belangrijkste verworvenheid van de revolutie. Meer dan de vrijheid om te reizen, de moge lijkheid zelf een bedrijfje te be ginnen of om naar een McDonald's te gaan", zeggen bijna alle Roemenen. Vooral buiten de grote steden zijn Roemenen erg in voor een praatje. En daar waar zij het Engels onvoldoende beheersen, wordt er wel een kind opge trommeld dat tegenwoordig al op de basisschool Engels leert. De stugheid van sommige vroe gere Oostblokvolkeren ont breekt hier. Roemenen lijken op de gastvrije Turken, hechten ook erg aan de gemoedelijke Ita liaanse levensstijl, hoewel ze te arm zijn voor het echte Dolce Vita. Ze hebben echter ook hun trots, en bieden een toerist lie ver iets aan dan hun hand op te houden voor een aalmoes. In kleinere plaatsen komt het wel eens voor dat de menukaart in een restaurant meer vermeldt dan de keuken voorradig heeft, vooral op het gebied van drank. Geen nood, toeristen worden niet raar aangekeken wanneer ze zelf in een supermarkt wijn kopen en deze bij het diner laten inschenken. De Roemenen doen het ook. Ruige bossen Wie een beetje langs de armoede heenkijkt, die je overigens over al in Zuid-Europa op het platte land aantreft, ontdekt dat Roemenië een verrassend inte ressant land is, met mooie ste den, ruige bossen en bergen en bijzondere kerken en kastelen. Het is goed te begrijpen dat hier in de j aren zeventig zoveel West- Europese toeristen, ook uit Ne derland, naartoe kwamen. Nu ligt het toerisme bijna op zijn gat, hoewel Fransen en Ita lianen alweer in redelijke aan tallen komen. En Israëli's, maar die verschijnen louter in de weekeinden in de vele casino's in Boekarest, omdat dat zo on geveer de dichtstbijzijnde stad is waar zij legaal kunnen gok ken. Boekarest werd vroeger Klein Parijs genoemd. Geen wonder, want het waren Franse archi tecten die in de jaren twintig hielpen de stad gestalte te ge ven. Er is hier en daar nog wat bewaard gebleven. Maar veel mooie oude gebouwen zijn ver dwenen om plaats te maken voor Ceausescu's wanstaltige Huis van het Volk, waarvan driekwart leegstaat en mogelijk de bestemming museum krijgt, met bijbehorende paradeboule vard. De kopie van de Are de Triomphe bijvoorbeeld, de bre de groene lanen, de vele parken, terrassen en pompeuze theaters. Achter de mooie winkelstraten met grote modenamen en inter nationale fastfoodrestaurants ziet het er echter een stuk ar moediger uit. Smoezelige kinderen voetbal len op een donker pleintje met een gedeukte bal, dromend van een carrière als hun grote held Gheorge Hagi. Straathonden snuffelen tussen het vuilnis. Ze zien er redelijk goed uit en val De non loopt rond de kerk van Voronet. Zij slaat twee houten stokken tegen elkaar. Het geluid draagt zo ver, dat nonnen in het klooster en op het veld horen dat het lunchtijd is. Het Peles-kasteel is van binnen en buiten een waar sprookjesslot, én een van de grootste toeristische trekpleisters in Roemenië. foto's Alice Plekkenpol len niemand lastig. Nogal wat inwoners van Boekarest voeren de honden uit mededogen. De gemeente had de ontheemde huisdieren liever willen laten afmaken, maar dat stuitte op zoveel verzet, dat men besloten heeft tot een grote sterilisatie campagne. Buiten de stad ziet het er opeens heel anders uit. Veel kleine, saaie dorpen temidden van glooiende akkers waar boeren met paard en ploeg de voren door de droge grond trekken. Hoe noordelijker, hoe mooier het landschap. Dat begint al in de omgeving van Sinaia, een bij de Roemeense elite geliefd win- tersportoord in de Karpaten. Het hier gelegen Peleskasteel is een grote toeristische trekpleis ter. Kasteel Peles werd tussen 1875 en 1883 gebouwd als zo merresidentie voor koning Ka- rel I. Een kasteel dat zo ontwor pen zou kunnen zijn door Anton Pieck, maar waar je bij een rondwandeling letterlijk van de ene verbazing is de andere valt. Zelfs voor wie al veel gezien heeft is een zo grote verzameling kunst en kitsch in een pand bij na niet te bevatten. Daar waar veel bijzondere bouwwerken in Roemenië in slechte staat ver keren, is Peles goed onderhou den. Het complex diende name lijk ten tijde van het Ceausescu- regime als ontvangstruimte voor hoge buitenlandse gasten. Nu komen er twee- tot driedui zend mensen per dag. Decor Misschien wel de mooiste stad van Roemenië is Sighisoara, een oude stad die geheel onder be scherming van Unesco staat. Dat verklaart ook de grote drommen toeristen die hier langs de pastelkleurige oude huizen struinen, de terrassen bevolken en puffend de muse umtoren beklimmen voor een ietwat tegenvallend uitzicht over de rode pannendaken. Af en toe worden de ontsierende elektriciteitsdraden in Sig hisoara verwijderd, als de stad weer eens dienst doet als decor voor een historische film. Via Brasov, een wegenknoop punt en stad met een aardig cen trum die elke toerist minstens een keer passeert, voert de weg naar het noordoosten. Daar draait alles om kloosters en ker ken, maar dan wel van een unie ke soort. Het zijn namelijk de buitenmuren die in de late Mid deleeuwen voorzien zijn van fraaie fresco's, meestal verhalen uit de bijbel voorstellend. Deze kleurrijke fresco's werden op die muren aangebracht om de vaak analfabete bevolking ken nis te laten maken met de bijbel De kerken hebben grote dak randen die de muurschilderin gen tegen de ergste weersinvloe den moeten bechermen, maar hier en daar zijn de kunstwer ken toch flink aangetast. Erger nog zijn de moedwillige vernielingen binnen in veel Roemeens-orthodoxe kerken, toegebracht in het midden van de negentiende eeuw, toen rijke jongelieden uit West-Europa na hun studie een Grand Tour door Europa maakten. Hun toleran tiegrens reikte niet ver, een an der dan het eigen protestante of katholieke geloof werd niet ge accepteerd, en dus moesten nogal wat Roemeense kerken er aan geloven. De mooiste kloos terkerken zi j n te vinden rondom de stad Suceava. Daar liggen onder meer de kerken en kloos ters van Humor, Voronet, Mold- ovica en Sucevica. Veel toeris ten verblijven enkele dagen in of rond Suceava en trekken dan minstens een dag uit voor een religieus rondje. Het is ook in deze omgeving waar het verhaal van misschien wel de bekendste Roemeen, graaf Dracula, speelt. Daar is echter niets origineels van terug te vinden, geen burcht, geen graf, geen stukje zwarte cape. De reden hiervoor is simpel: graaf Dracula heeft nooit be staan. Alice Plekkenpol Wie een overzicht wil heb ben van de schoolvakan ties 2002-2008 kan de gegevens vinden in een folder van Toeris me Recreatie Nederland en het ministerie van Onderwijs Cul tuur en Wetenschappen. De vakantieperioden van de zo mervakanties zijn wettelijk vastgesteld, voor de overige va kanties geeft het ministerie van Onderwijs Cultuur en Weten schappen adviezen. De schema's in de folder geven een overzicht van de schoolva kanties vanaf het schooljaar 2003 tot en met het schooljaar 2007-2008. De (advies)data van de vakanties tot en met het schooljaar 2004-2005 zijn al vastgesteld. Voor de schooljaren 2005-2006 tot en met 2007-2008 gelden voorlopige adviezen. De folder is gratis verkrijgbaar bij alle ANWB- en VW-kanto- ren en ANVR-reisbureaus. Meer informatie: Postbus 51 Infolijn 0800-8051 en internet www.lekkerweg.nl De hond meenemen op va kantie kan nogal eens voor problemen zorgen omdat het dier nu eenmaal niet overal wel kom is. Wie daar geen kopzor gen over wil hebben, kan plezier hebben van de brochure 'Urlaub mit dem Hund'. Daarin staan 450 adressen in het Duitse ge bied Allgau/Bayerisch-Schwa- ben waar honden wel mogen komen. De accommodaties va riëren van hotels tot vakantie huisjes. Ook wordt onder meer vermeld of de hond alleen op de hotelkamer of in het hele hotel mag komen, of de grootte van het dier een rol speelt en of er eten van de hond kan worden klaargemaakt, De Duitstalige brochure kan worden aangevraagd bij Touris- musverband Allgau/Bayerisch- Schwaben, Postfach 102529, D-86015 Augsburg, tel. 0049-8214504010. De historische tuinen van kasteel Amerongen zijn zondag het decor voor een zoge heten buitendag. Op dit speels- sportieve evenement kunnen bezoekers zicht uitleven met al lerlei historische spelletjes en activiteiten, variërend van ke gelen, croquet en handboog- schieten. Verder zijn er handboogwed strijden, nostalgische bokken wagens en demonstraties van een valkenier te zien. Ook is het mogelijk om een roeitochtje op dé slotgracht te makenBehalve de tuinen is ook het kasteel -aan de voet van de Utrechtse heu velrug- voor bezoek geopend. Voor meer informatie: tel: 0343-454212. Liefhebbers van Britse auto's en motoren kunnen dit weekeinde (vandaag en morgen) hun hartje ophalen tijdens het British Classic Car Bike Festi val. Voor dit evenement zijn alle Britse auto- en motormerken clubs uitgenodigd om zich aan het het publiek te presenteren. Op het circuit is het nodige spektakel te verwachten van Britse oudjes als Jaguar, Healy, MG, Norton, Triumph en BSA. Het festival wordt verder opge luisterd met een Britse lifestyle- beurs en diverse activiteiten voor de kinderen. Vandaag (zaterdag) is het festi val om 9 uur geopend, zondag - als er ook een Concours d'Elé- gance wordt gehouden- vanaf 11 uur. Voor meer informatie: tel. 0592-380380 Roemenië is een groot land, ongeveer de helft van Frankrijk. De wegen zijn er vaak niet goed, waardoor met name berg ritten veel langer duren dan je op grond van de routekaart zou vermoeden. Soms kan niet meer dan dertig kilometer per uur worden afgelegd. Roemenië is desondanks goed te bereizen, hetzij per auto of open baar vervoer. Treinen en bussen rijden in principe naar alle plaatsen, maar niet al tijd volgens het aangegeven tijdschema. Hotels zijn van vergelijkbare kwaliteit met Nederland, maar een stuk goedkoper. Dat betekent dat men prima in een twee- of driesterrenhotel kan overnachten. In juli en augustus is het overigens moeilijk een kamér te vinden in toeristengebieden. Ge lukkig bieden steeds meer particulieren ook kamers aan voor nog minder geld. Wie van enige kwaliteit verzekerd wil zijn kan terecht bij particulieren die zijn aangeslo ten bij de Madeliefjesketen. Autorijders wordt aangeraden onderweg gebruik te maken van de tientallen McDonald's-res- taurants, vooral vanwege de McToilets. De Roemeense munteenheid lei is weinig waard, waardoor de tarieven voor eten, drinken, overnachten en benzine 1,40) laag zijn. Alleen in grote steden als Boeka rest worden forse prijzen gehanteerd. Voor sommige attracties gelden hogere tarieven en aparte ingangen voor buitenlandse be zoekers, zoals bijvoorbeeld Peleskasteel 10,00). Een enkele keer moet een excur sie via een plaatselijk reisbureau worden geregeld, zoals een bezoek aan het Huis van het Volk in Boekarest. Diverse luchtvaartmaatschappijen vlie gen op Boekarest, meestal met een omweg. Rechtstreekse vluchten vanuit Amsterdam zijn er met Tarom en KLM. De tarieven lig gen dichtbij elkaar en schommelen rond 650 gulden. Toeristen die korter dan een maand blijven hebben geen visum nodig. Nederlandse touroperators bieden zoge heten kuurreizen naar de Zwarte Zee aan. Het aantal busrondreizen is nog beperkt, maar wordt in 2002 uitgebreid. Meer infor matie: Romanian Tourist Office, Wete ringsschans 183,1017 XE Amsterdam, tel. 020-623.9044, www.romaniatravel.com Sighisoara ROEMENIE Brasov Sinaia MOLDAVIË D°nau JOEGOSLAVIË Boekarest Lekker fietsen, genieten van de natuur, wat beziens waardigheden bekijken en een beetje puzzelen. Dat is mogelijk aan de hand van de Zuivel on Tour fietspuzzelgidsen, die de ANWB in samenwerking met het Nederlands Zuivelbureau uitgeeft. In de serie van acht re gionale gidsjes staan in totaal tachtig tochten De routes zijn geschikt voor on geoefende fietsers vanaf onge veer zes jaar. Ook met jonge kin deren zijn ze in een middagje te doen. De gidsen 8,95 per deel tje) zijn verkrijgbaar bij de ANWB, VW en in veel boek handels en warenhuizen. Ze kunnen ook via internet worden besteld: www.anwb.nl i.tM y mm 'it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33