Bonus NS'er voor werven collega PZC EU geeft noorden 752 miljoen voor ontwikkelingsprojecten 2 Vrijspraak en boetes voor bij na-botsing op baan Schiphol Juristen dagvaarden Enschede en Rijk in zaak vuurwerkramp Directie keert duizend gulden uit voor elk nieuw personeelslid Verdachte van aanslag in Arnhem gepakt Proef afkicken onder narcose voortgezet Banken moeten valse euro 's bij ECB inleveren Schoonheid van de rouw Scholieren bestraft voor rellen Verwaarloosde schapen gevonden Gratie voor illegalen op Curasao Kerf bij Schoorl trekt kevers Oud-hoofddirecteur RVD dood Grou winnaar bij skütsjesilen zaterdag 4 augustus 2001 van onze redactie binnenland UTRECHT - NS'ers die een nieuwe conducteur of machinist binnenbrengen, krijgen van hun werkgever duizend gulden. De Nederlandse Spoorwegen maakten gisteren melding van deze lucratieve bijverdienste in het personeelsblad De Koppe ling. RHENEN - De politie heeft een 43-jarige Arnhemmer aange houden die wordt verdacht van het plegen van de aanslag in Arnhem, waardoor donderdag twee mensen werden gedood. De verdachte is gisterochtend vroeg in Rhenen opgepakt. Hij heeft volgens de politie nog geen verklaring afgelegd. De politie gaat ervan uit dat de aanslag een afrekening was in 'het drugscircuit. De woning in de Snoekstraat in Malburgen was bij de politie bekend als een drugspand. Ook de aangehou den verdachte is een bekende uit het drugscircuit. De verdachte en de slachtoffers kenden el kaar, aldus de politie. Door de granaatexplosie kwa men een man van 24 jaar en een 21-jarige vrouw om het leven. Drie mannen van 29, 31 en 43 jaar raakten gewond. De 43-ja- rige, die in een ziekenhuis in Nijmegen ligt, is er slecht aan toe, zegt de politie. De slachtof fers, allen afkomstig uit Arn hem, zijn geen familie van el kaar. De politie had donderdagavond al vrij snel enkele verdachten op het oog, aldus een woordvoer der. Kort voor de explosie zagen en hoorden buurtgenoten dat er ruzie was in en om het pand. Daarbij zou onder meer ge dreigd zijn met messen. Uit ge tuigenverhoor en buurtonder zoek kwam de naam van de aangehouden verdachte naar voren. De man zat op het mo ment van zijn aanhouding bij familie in Rhenen. ANP DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid is welwil lend over het voortzetten van de experimenten met afkicken on der narcose. De proef zal waar schijnlijk doorlopen totdat de definitieve resultaten van het onderzoek bekend zijn, naar verwachting eind 2002. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft dat gisteren ge zegd. De bewindsvrouw wil er voor zorgen dat de expertise die instellingen voor verslavings zorg de komende tijd opbouwen met afkicken onder volledige narcose, met tussentijds weg vloeit. Zij is bereid daar extra geld voor uit te trekken. Het centrum voor verslavings zorg Novadic in Sint-Oedenro- de vroeg Borst de tot nog toe succesvol verlopen behandeling voort te zetten totdat de defini tieve resultaten binnen zijn. De evaluatie staat pas voor 2002 op de agenda, omdat bekeken moet worden of junks terugvallen in hun oude gewoonte. Directeur R. Hermanides wil op beperkte schaal doorgaan met de behandeling van gebruikers om verslaafden bijstand te kun nen blijven verlenen. In totaal doen 280 verslaafden mee aan het experiment, dat in vier instellingen voor versla vingszorg wordt uitgevoerd. De helft van de groep kreeg het middel naltrexon (dat heroïne in zeer korte tijd uit het lichaam verdrijft) onder lichte narcose in vier uur ingespoten. Een tweede groep kreeg de stof ge leidelijker en zonder verdoving toegediend, Er wordt onderzocht of narcose noodzakelijk is om de zware ontwenningsverschijnselen te ondervangen. ANP door Hetty van Rooij GRONINGEN - De provincies Groningen, Friesland en Dren the hebben uit Brussel het groene licht gekregen voor hun plannen voor regionale ontwik keling. Het Noorden kan daardoor in de periode tot 2006 rekenen op een bedrag van 752 miljoen gulden uit de kas van de Europese Unie. De Nederlandse overheid draagt 1170 miljoen gulden bij, uit de particuliere sector moet bijna 800 miljoen komen. Europees Commissaris Barnier (Regionaal Beleid) is vol lof over de gemeenschappelijke aanpak van de drie provincies. ,.Dit programma is een geslaagd De bonus maakt deel uit van nieuwe campagnes om perso neel te werven. Hierdoor moe ten in totaal 230 treinsurveil- lanten, 581 conducteurs en 459 machinisten aan de slag. Volgens de NS-directie verloopt de werving van nieuw personeel voorspoedig. „Niettemin blijft er een tekort aan mensen als ge volg van ziekteverzuim, uit stroom en het inlopen van ver lofachterstanden. Naast machinisten, conduc teurs en surveillanten zoeken de Spoorwegen 130 nieuwe servi cemedewerkers. die op stations aanspreekpunt voor de reizigers zijn. De komende tijd worden dan ook nieuwe wervingsacties van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De vereniging van letselschadeadvocaten ASP heeft de gemeente Enschede en het Rijk gedagvaard in een ci viele procedure. De advocaten willen dat de rechtbank in Den Haag bepaalt dat de overheid aansprakelijk is voor de vuurwerkramp in En schede. Een dergelijk vonnis van de rechtbank zou de weg vrijmaken voor het indienen van schadeclaims. Advocaten M. de Witte en J. Beer treden op namens drie slachtoffers van de vuur werkramp. Na maanden van voorbereiding hebben ze een dagvaarding van 45 pagina's opgesteld. „De rode draad daar in is dat de overheid ernstig te kort is geschoten in haar zorg plicht voor de veiligheid van de burgers, zoals in de Grondwet staat. De overheid heeft de be langen van de burgers verkwan seld, zegt De Witte. De dagvaarding is niet beperkt tot de situatie in Enschede. De advocaten schetsen een beeld van de kruitfabriek in Muiden, in de jaren zestig, tot aan de ont ploffing van S.E. Fireworks vo- voorbeeld van nationale en Eu ropese samenwerking", zegt hij. Volgens Barnier hebben de drie provincies laten zien hoe via een gemeenschappelijke strategie het concurrentievermogen en de werkgelegenheid kunnen wor den gestimuleerd. In 1998 stelden Groningen, Friesland en Drenthe samen met Den Haag het 'Kompas voor het Noordenop, een plan op ba- gestart in kranten en op tv. In totaal omvat het bestand van rij dend personeel bij de NS (ma chinisten, conducteurs en sur veillanten) nu ongeveer zeven duizend werknemers. „Door verlof, vertrek, maar ook door de verwachte groei kunnen we de komende jaren zeker twaalf honderd mensen op en rond de trein plaatsen", zegt een woord voerster. Niet nieuw Volgens haar is de bonus van duizend gulden niet helemaal nieuw. „Een jaar of vijf, zes ge leden hebben we dat ook ge daan." Het Interstedelijk Studenten rig jaar. Ze willen daarmee aan tonen dat de overheid wel wist dat er risico's waren maar er niets aan deed. Voor het opstellen van de dag vaarding is gebruikgemaakt van het rapport van de commis- sie-Oosting, verklaringen van betrokkenen bij de rechter commissaris tijdens het voorlo pig getuigenverhoor en infor matie die met behulp van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) is verkregen. De eerste zitting bij de recht bank is 21 augustus. De Witte verwacht dat de rechtbank zich begin volgend jaar uitspreekt. Indien de rechtbank de letsel schadeadvocaten in het gelijk stelt en bepaalt dat de overheid aansprakelijk is, kan vervol gens ieder slachtoffer een scha declaim indienen, zegt De Wit te. Daarvoor moeten wel afzonder lijke procedures worden ge start. „Maar het is natuurlijk ook goed mogelijk dat de over heid een schikking aanbiedt, al dus De Witte. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie zijn de dagvaardingen nog niet ont vangen en kan daarom nog geen reactie worden gegeven. ANP sis waarvan zij Europees subsi diegeld hoopten te krijgen. Voor de periode 2000-2006 stuurden ze gezamenlijk een programma naar Brussel. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, stelt als voorwaarde voor subsi diëring dat ook de nationale overheid en de particuliere sec tor moeten bijdragen. In totaal krijgen Drenthe, Groningen en Overleg (ISO) maakte gisteren bekend dat het wellicht een schadevergoeding van de NS gaat eisen voor studenten die een OV-weekendkaart hebben. Volgens de studentenorganisa tie zijn zij de dupe van de win- terdienstregeling die vanaf 3 september ingaat. In het week einde vervallen hierdoor 350 treinen per dag. „De NS plegen contractbreuk", meent ISO-voorzitter J. Zon dag. „Het bedrijf zal daarom de getroffen weekendkaarthou ders tegemoet moeten komen. Doet het dat niet, dan zal het ISO zeker niet schromen juridi sche stappen te nemen." De Spoorwegen hebben een Friesland voor zes jaar op die manier een bedrag van 2,7 mil jard gulden beschikbaar. Toerisme Het geld zal worden onder meer worden gebruikt voor het aan trekken van nieuwe bedrijven door middel van betere vesti- gingvoorwaarden, steun aan het midden- en kleinbedrijf, professionalisering van het toe contract met minister Hermans van Onderwijs over de OV- kaart. Studenten betalen vol gens de afspraken 127 gulden per maand voor de kaart. Afge lopen schooljaar maakten zo'n veertigduizend studenten ge bruik van de weekendkaart. Die is van vrijdagavond tot zondag avond goed voor gratis open baar vervoer en doet de rest van de week dienst als kortings kaart. Adviesbureau Voor de ontwikkeling van een nieuw dienstrooster betalen de Spoorwegen adviesbureau Po licy Researh Corp van de Belgi sche vervoersdeskundige prof. risme, de financiering van kleinschalige kantoren in stads centra, de bestrijding van ver paupering en het op grote schaal scheppen van werkgelegenheid Het programma wordt beheerd door het Samenwerkingsver band Noord-Nederland (SNN), waarin de drie deelnemende provincies zijn vertegenwoor- digd. In maart van dit jaar keurde Eu- C. Peeters circa zes miljoen gul den. Dat heeft vennoot J Col- part van Policy Researh Corp gisteren bevestigd. „Zes miljoen lijkt een groot be drag", zegt hij „Maar het gaat om anderhalfjaar werk." Peeters en de NS werden het half juli eens over de samenwer king, tot vreugde van de onder nemingsraad en de vakbonden. De vervoersdeskundige deed eerder dit jaar onderzoek naar het tijdstip van invoering van dienstroosters bij de spoorwe gen De Nederlandse Spoorwegen willen het bedrag van zes mil joen gulden bevestigen noch ontkennen. ANP rocommissaris Barnier al de Ne derlandse plannen voor de ste delijke gebieden goed. Daarmee werd een bedrag van bijna 440 miljoen gulden aan Europees subsidiegeld veilig gesteld. Het wachten is nog op de goedkeu ring van de programma's voor Zuid- en Oost-Nederland. Daarbij gaat het om een bedrag van ruim 619 miljoen gulden uit Brussel. Als 'rijk' land krijgt Nederland maar een zeer klein deel van het EU-geld dat bestemd is voor het wegwerken van achterstanden. In totaal heeft Brussel, verdeeld over verschillende subsidiepro gramma's, 182 miljard beschik baar. Nederland rekent alles bij elkaar op ruim 1,8 miljard. GPD van onze redactie binnenland HAARLEM - De 33-jarige assis tent-verkeersleidster die op 10 december 1998 volgens officier van justitie A. Nienhuis inet twee andere verkeersleiders be trokken was bij een bijna-bot- sing tussen twee vliegtuigen op Schiphol, is door kantonrechter C. Baas van die beschuldiging vrijgesproken. De twee andere verkeersleiders (34 en 49 jaar) zijn elk veroor deeld tot een boete van duizend gulden. De officier had gister ochtend tijdens de zitting tegen beiden een boete van vijfdui zend gulden geëist. De assis- tent-verkeersleidster zou 2500 gulden moeten betalen. Het was de eerste keer dat justi tie besloot om luchtverkeerslei ders strafrechtelijk te vervolgen voor een fout die zij tijdens hun werk maakten. Schiphol ont snapte die bewuste donderdag in december door een fout van de verkeersleiders op het nip pertje aan een vliegramp, die volgens de verkeersleiders ver oorzaakt werd 'door een gat in de keten van veiligheden'. Een Schipholmedewerker had van de verkeersleiding toestem ming gekregen om met een door een vliegtuigtrekker gesleepte lege KLM-Jumbo de Kaagbaan over te steken, Hij zei niet tegen de verkeerstoren in welke rich ting hij wilde gaan, maar dat was ook niet voorgeschreven in de procedures. De assistent- verkeersleidster dacht dat het toestel van west naar oost werd versleept. De sleepbeweging was echter precies in de tegen overgestelde richting. „Ik ben er niet van overtuigd dat deze fout van de assistent-verkeersleid- ster gevaar kon opleveren", al dus de kantonrechter, die de vrouw om die reden vrijsprak. Mist Volgens de rechter was het een latere beslissing die voor de ge vaarlijke situatie zorgde. Op de grondradar, die nodig was van wege de mist, zag de 34-jarige verkeersleider-in-opleiding dat het gesleepte toestel aan de oostzijde van de baan stond. Hij nam de aanname van de assis- tent-verkeersleidster over en trok ten onrechte de conclusie dat de oversteek al gemaakt was. Vervolgens gaf hij een toe stel van Delta Air Lines met aan boord 138 mensen toestemming om op diezelfde Kaagbaan te starten. Door een noodstop tij dens de start wist de piloot van de Delta-Boeing een botsing met het lege KLM-vliegtuig te voorkomen. Volgens een man die in het lege vliegtuig zat, was de afstand tussen beide toestellen slechts tweehonderd meter. „Het was absoluut niet te voorkomen, ik voel mij absoluut niet schuldig. De omstandigheden zaten niet mee", aldus de 49-jarige ver keersleider over de bijna-bot- sing. GPD DEN HAAG - Om valsemunters de voet dwars te zetten, moeten alle valse eurobiljetten en nage maakte munten ingeleverd wor den bij de Europese Centrale Bank. Die slaat de gegevens op in een centrale databank waaruit de politie informatie kan putten. Ook Europol krijgt toegang tot deze databank. Dit meldt minister van Financi en Zalm in een brief aan de Tweede Kamer. Banken en wis selkantoren zijn verplicht alle biljetten waarvan zij denken dat die vals zijn in te leveren. Doet een bank dat niet, dan ris keert zij een geldboete of de ver antwoordelijke een gevangenis straf. Over de hoogte van deze straffen overlegt Financiën nog met het ministerie van Justitie. De echtheidskenmerken van de eurobiljetten zijn nog steeds ge heim. Die worden pas op 3 sep tember openbaar gemaakt door Zalm en directeur Wellink van De Nederlandsche Bank „Dat geschiedt zo laat om het de val semunters zo moeilijk mogelijk te maken snel biljetten na te ma ken. Vooral in het begin van de uitgifte zullen mensen nog moe ten wennen aan de euro's. Dan trapt men gemakkelijker in val se biljetten zegt een woord voerder van Zalm. De euro wordt per 1 januari in twaalf lidstaten van de Europe se Unie ingevoerd: Duitsland, Italië, Griekenland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk, Fin land, België, Ierland, Portugal, Spanje en Nederland GPD DEN HAAG - De politierechter in Den Haag heeft gisteren vijf scholieren veroordeeld tot taakstraffen en boetes. Ze kre gen die opgelegd wegens hun betrokkenheid bij de rellen na een scholierenprotest in Den Haag op 6 december 1999. Een twintigjarige Hagenaar kreeg veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke celstraf wegens openlijk ge weld. Hij had een steen naar de Mobiele Eenheid gegooid Een leeftijdgenoot uit Zoetermeer werd veroordeeld tot 480 gul den boete wegens belediging. Vijf anderen kwamen niet opdagen. Drie van hen kregen boe tes van 450 en 600 gulden en veertig uur dienstverlening we gens vernieling of openlijk geweld Een werd vrijgesproken, bij een ander was de dagvaarding nietig. Bij de demonstratie tegen de invoering van het Studiehuis kantelden de scholieren auto's en gooiden ze met molotov cocktails. ANP MIDWOLDE - De Dierenbescherming heeft in het Groningse dorp Midwolde 39 verwaarloosde schapen inbeslaggenomen. Eén ervan moest direct worden afgemaakt. De Landelijke In spectiedienst Dierenbescherming (LID) vond in het weiland ook vijf kadavers en een geraamte van een schaap. De schapen waren ongeschoren en tien dieren liepen kreupel. Twee schapen hadden last van maden. In afwachting van het vonnis, verblijven de schapen momen teel bij een opslaghouder. ANP WILLEMSTAD - Illegalen die al langere tijd op Curagao wo nen en werken, krijgen binnenkort de kans om een legale sta tus te verwerven. De gezaghebber van Curagao, L. Richards- Dindial, heeft een 'periode van gratie' aangekondigd. Het is onbekend hoeveel illegalen er op Cura9ao wonen, maar volgens de gezaghebber gaat het om 'een aantal duizenden'. Met de maatregel wil het eilandsbestuur een einde maken aan de illegalenproblematiek. Illegalen worden vaak als crimine len behandeld en de medische en sociale opvang geeft proble men, omdat illegalen onverzekerd zijn en nergens staan gere gistreerd. ANP SCHOORL - In natuurgebied De Kerf bij Schoorl hebben on derzoekers de afgelopen jaren rond de tweehonderd soorten loopkevers gevangen. Dit geeft aan dat de natuurontwikke ling bij de kunstmatige slufter de goede kant op gaat, meldt R. Graat, de projectleider namens Staatsbosbeheer. De Kerf is in 1997 ontstaan doordat de eerste duinenrij er deels is afgegraven. Hierdoor kan bij springvloed zeewater het gebied in. Staatsbosbeheer heeft er destijds voor gekozen juist deze soorten in de gaten te houden omdat loopkevers snel reageren op veranderende omstandigheden. Volgens Graat lopen er zo veel kevers rond omdat in het ge bied verschillende terreinsoorten in elkaar overlopen. ANP DELFT - Oud-hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) Gijs van der Wiel is, naar gisteren bekend is ge worden, afgelopen zondag overleden. Van der Wiel is 83 jaar oud geworden. Van der Wiel gaf leiding aan de RVD van 1968 tot 1983. Hij fungeerde als perswoordvoerder van de minister-president en van de leden van het Koninklijk Huis. Van der Wiel is in besloten kring gecremeerd. ANP LELYSTAD - Een koetsier zit in Lelystad op de bok van een oude rouwkoets. De koets maakte gisteren deel uit van een historische rouwstoet. Uit verschillende delen van het land, Duitsland en België kwamen authentieke rouwkoetsen, bloemenwagens en volgrijtuigen en de deelnemers waren gekleed in historische kostuums. foto Robin Utrecht/ANP SNEEK - Het skütsje De Halve Maen uit Drachten in actie op het Sneekerineer. Ondanks dat It Doarp Grou op de laatste dag van het skütsjesilen niet startte vanwege problemen met de mast, is Grou toch kampioen 2001 geworden. De Halve Maen uit Drachten eindigde met de boot van Klaas van der Meulen uit Woudsend op een gedeelde vijfde plaats in het eindklassement. foto Hans Steinmeier/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3