Wie durft Congo te ontwarren? De spelers en hun belangen België wil Afrika op de Europese agenda 29 Zwart verkeer zaterdag 4 augustus 2001 De Europese Unie heeft voor Centraal-Afrika nooit bij zonder veel belangstelling ge had, maar het Belgische voor zitterschap van de Europese Unie is vast van plan om daar verandering in brengen. Brussel wil het komend half jaar een Eu ropees Afrika-beleid van de grond tillen. ,De Balkan en het Midden-Oos ten hebben de belangstelling van de hele wereld. Maar vanuit humanitair oogpunt is ons ge brek aan interesse voor Cen traal-Afrika onaanvaardbaar", aldus premier Verhofstadt tij dens zijn eerste persconferentie alsEU-vooi-zitter. Vanuit zijn koloniale verleden onderhoudt België nauwe diplomatieke banden met de Democratische Republiek Congo. Een Belgisch actieplan, gericht op vrede en crisis beheersing in de regio, moet de leidraad vormen voor een ge meenschappelijke Europese po litiek. De Belgen willen graag dat EU- buitenlandgezant Solana af reist naar Afrika, maar voorlo pig heeft Solana zijn handen vol aan Macedonië. Als hij naar Centraal-Afrika gaat, zijn de uitgangspunten van zijn missie terug te vin den in het Belgische actieplan: ontwapening van de troepen, herstel van de democratie en opbouw van de infrastructuur, waardoor hulporganisaties hun werk kunnen doen. Het resultaat van de Belgische inspanning is volstrekt afhan kelijk van de vraag of de andere EU-landen ook bereid zijn om Afrika te beschouwen als een 'strategisch zwaartepunt'. Dat moet de komende maanden dui delijk worden, wanneer minis ter Michel van Buitenlandse Zaken het onderwerp aan de or de stelt in de bijeenkomsten met zijn collega's. De Belgische regering wil graag dat de andere Europese lidsta ten meer geld beschikbaar stel len. België rekent op de steun van Frankrijk, Groot-Brittannië, Portugal en Spanje en Neder land. Maar Nederland heeft de nodige reserves en voor minister Herfkens van Ontwikkelingssa menwerking heeft de hulp aan Congo geen prioriteit. Een Ne derlandse diplomaat haalt zijn schouders op. „Ach, de Belgen moeten ook een buitenlands on derwerp hebben dat in eigen land goed ligt." Hetty van Rooij Brussel wil het komend half jaar een Europees Afrika-beleid van de grond tillen. Maar of dat lukt, is maar de vraag. Een Belgisch actieplan, gericht op vrede en cri sisbeheersing in de regio, moet de leidraad vormen voor een gemeen schappelijke Europese politiek. Zoals de VN nu in de Democrati sche Republiek Congo - het vroege re Zaïre - probeert de vrede gestalte te geven. De Verenigde Naties zijn enthousi ast over de voortgang van het vre desproces in Congo, dat een kans heeft gekregen met de benoeming van Joseph Kabila als opvolger van diens in janua ri vermoorde vader. De zes (buur)lan- den en drie rebellengroepen die in het drie jaar oude conflict betrokken zijn, houden zich aan het staakt-het-vuren en de afspraak hun troepen terug te trekken van de verschillende frontli nies. De VN zien via 'Monuc' met 2500 man toe op naleving van het akkoord, dat al in 1999 werd gesloten maar nooit werd nageleefd. België als periodiek voorzit ter van de EU wil profiteren van het moment en Europa een actieve rol laten spelen in zijn vroegere kolonie. Wat is de stand van zaken en waar liggen de grootste valkuilen? Genocide De oorlog begon in 1998 toen Rwanda en Oeganda, samen met Congolese re bellen, de strijd aanbonden met presi dent Laurent Kabila, dezelfde man die ze even eerder hadden geholpen om dictator Mobutu te verdrijven. Belang rijkste drijfveer was de toenadering tussen Kabila en de Interahamwe, de Hutu-milities die in 1994 verantwoor delijkwaren voor de genocide op de Tutsi's in Rwanda en daarna naar Con go vluchtten. De Interahamwe zijn er vandaag nog steeds. Geschat wordt dat 20.000 tot 40.000 man in of met het Congolese leger vechten. Na de oorlogsverklaring van Rwanda en Oeganda, kozen Zimbabwe, Angola en Namibië de zijde van Kabila. Zo ontstond de 'eerste wereldoorlog' van Afrika, die echter snel zou degenereren in een complexe strooptocht geïnspi reerd door Congo's fenomenale mine rale rijkdommen. Het land is de facto in tweeën gedeeld, waarbij grofweg Oe ganda en Rwanda samen met de rebel len het noorden en oosten beheersen. Volgens een recente studie heeft de oor log tot nu toe 2,5 miljoen mensen het le ven gekost. De meesten stierven door 'bijproducten' als honger, ziekte en verdrijving. Voorgeschiedenis De Portugezen hadden Congo vier eeu wen gebruikt als reservoir van slaven en ivoor, toen het immense land in 1884 werd toegewezen aan de Belgische ko ning Leopold II. De 'Vrijstaat Congo' was een wonderlijk restproduct van de verdeling van Afrika zoals uitgevoerd door de Europese mogendheden. Leo pold zou het land 23 jaar op gruwelijke wijze laten plunderen, waarbij de be volking werd gereduceerd tot de helft. In 1908 werd Leopold Congo ontnomen en werd het een Belgische kolonie, wat het tot 1960 zou blijven. Congo kreeg in 1965, na een door het Westen (VS, België) gesteunde Rwanda Rwanda is het meest beducht voor de Hutu-milities en zal zich niet eerder uit het conflict terugtrekken dan wanneer die milities zijn ontwapend. Deze exercitie zal een van de moei lijkste zijn van het hele vredes proces. De meeste soldaten van de Interahamwe weten dat ze in vredessituatie moeten rekenen op levenslange gevangenisstraf. Ze hebben alle belang bij conti nueren van de oorlog en wakke ren op vele plekken in Congo et nische rivaliteit om die reden aan. Veel van de etnische span ning is overigens ontstaan door dat Mobutu Congolezen met een Rwandese achtergrond het Congolese burgerschap niet waardig achtte. Rwanda heeft inmiddels, net als Oeganda, ook de zoete smaak geproefd van Congo's goud, dia manten, tropisch hout, ivoor en het voor mobiele telefoons zo cruciale mineraal coltan. Vol gens een rapport van de Ver enigde Naties zet het Rwandese leger zelfs (Hutu)gevangenen in als dwangarbeiders in mijnen. In anderhalf jaar zou Rwanda 250 miljoen dollar aan de win ning van coltan hebben ver diend. Volgens de VN is het oosten van Congo sinds 1998 systematisch door Rwanda en Oeganda leeggeroofd. De organisatie durfde niet voor een boycot te pleiten uit angst het vredesproces te ondermij nen. Rwanda heeft tussen de 17.500 en 2 50 0 0 militairen in Congo en steunt (sommigen zeggen con troleert) de door Tutsi's over heerste RCDdie haar basis heeft in Goma. Leider ervan is Emille Ilunga. De RCD contro leert delen van Noord-Kivu, Zuid-Kivu, Maniema, Oriëntale en Katanga. Oeganda Oeganda is in Congo omdat er rebellen vanuit het land opere ren, maar belangrijker lijken de economische belangen. Hoge militairen en zakenlieden zijn direct betrokken bij exploitatie. De net herkozen president Mus eveni ontkent alles verontwaar digd, inclusief zijn eigen be- trokkenheid, maar 's lands exportstatistieken van goud en diamanten spreken boekdelen. Oeganda is met circa 10.000 manschappen aanwezig in Con go en steunt de Beweging voor de Bevrijding van Congo (MLC) onder leiding van zakenman miljonair Jean Paul Bemba. De MLC is sterk in het noorden en claimt 25.000 soldaten te heb ben. Oeganda steunt ook een derde rebellengroep, de RCD-ML, die een afsplitsing is van de door Rwanda gesteunde RCD. Leider is Ernest Wamba dia Wamba. De groep heeft haar basis in Ki sangani, de derde stad van het land en beroemd om haar rivier diamanten. Oeganda en Rwan da zijn onderling slaags geraakt om Kisangani, een fraai bewijs voor het primaat van de econo mische belangen. Burundi Het kleine Burundi dat zelf wordt geteisterd door een etni sche burgeroorlog, is geen echte partij in het conflict, maar wordt er wel bij betrokken. De rr CIA World Factbook Rooms Katholiek 50%. Protestant 20%, Kimbangu st 10%, Moslim 10% i O.a. Kobalt, koper, cadmium, diamant. f olie, goud, zilver, uranium, ijzer GRAPHIC NEWS/GPD Hutu's die in Burundi de meer derheid vormen, vechten tegen de Tutsi-regering vanuit hun bases in Oost-Congo. President Buyoya is bang dat de Intera hamwe zich zullen mengen met 'zijn'rebellen. Het regeringskamp Voor Angola, Zimbabwe en Na mibië geldt voor een groot deel hetzelfde als voor Oeganda en Rwanda. Economische belan gen (mijnconcessies) wegen zwaar, maar ook vermoeidheid heeft zich meester gemaakt van vooral Zimbabwe en Namibië. Zimbabwe Was als eerste in Congo met zo'n 10.000 manschappen uit solida riteit met Kabila en om 'het Tutsi-gevaar in te dammen'. Deelname aan de oorlog, die 1,5 miljoen dollar per dag kost, wordt steeds impopulairder in het door politieke en economi sche crises geteisterde land. Namibië Neemt deel aan de oorlog met 2000 troepen vooral omdat pre sident Sam Nujoma het zo goed kan vinden met Zimbabwe's Ro bert Mugabe. Angola Het land met de meeste strategi sche belangen en beschouwd als 'kingmaker' in Kinshasa. Na de moord op Kabila heeft Angola naar schatting 10.000 troepen gestuurd, waarmee de totale al liantie op zo'n 22.000 man schappen uitkomt. Het land wil vooral voorkomen dat de Unita- rebellen Congo als uitvalsbasis gebruiken en de voor Unita lu cratieve smokkel van diaman ten voor geweren breken. Ango la gelooft dat Rwanda en Oeganda banden hebben met Unita Verder bezet het land Congolese 'olie-steden' aan de kust en werkt het samen met Kinshasa op gebied van olie-ex ploratie. Joseph Kabila lijkt vooral te luisteren naar Luanda, die in lijkt voor vrede maar een grote stem in het kapittel zal claimen. Voortgang Het staakt-het-vuren 'houdt' en de terugtrekking van de frontli nies gaat door. Rwanda streeft uit eigen initiatief naar 190 ki- coup, Joseph Desiree Mobutu als presi dent. Hij zou ongeveer zoals Leopold regeren maar dan 32 jaar lang. Mobutu veranderde de naam van het land in Zaïre en die van hemzelf in Mobutu Se- se Seko. De buitenwereld bedacht de naam 'kleptocratie' voor Mobutu's sys teem. De man met de luipaardmuts werd in 1997 uit het zadel gestoten door de ob scure rebellenleider en zakenman Lau- rent-Desiree Kabila. Hij veranderde de naam Zaïre in Democratische Repu bliek Congo, maar het land werd alles behalve democratisch. Zijn systeem werd mobutisme zonder Mobutu ge noemd. Kabila werd op 16 januari tij dens een paleiscoup vermoord en opge volgd doorzijn 31-jarige zoon Joseph, die in tegenstelling tot zijn vader het in 1999 gesloten vredesakkoord van Lus aka lijkt te willen naleven. lometer achter de linies in plaats van de afgesproken 15. Het land heeft nog geen troepen naar huis gehaald, wat wel Oe ganda heeft gedaan (1500 man) Namibië zal zijn troepen (2000) voor eind augustus terughalen Een organisatie als Human Rights Watch (HRW) stelt dat Rwanda zijn troepen elders her groepeert, vooral in Noord- en Zuid-Kivu. HRW vreest ook de escalatie van etnische conflic ten. De Congolese regering be schuldigt Rwanda en de RCD ervan te werken aan de creatie van een aparte staat in Oost- Congo. Opdeling van Congo blijft overigens door veel waar nemers als een gevaar dan wel een noodzakelijk kwaad gezien. Regeringstroepen blijken zich niet altijd te houden aan het ak koord door terrein te bezetten dat door rebellen van de RCD is prijs gegeven, vooral in Katan ga. Dit heeft de multinationale militaire commissie (JMC) ge zegd, die waakt over de terug trekking. Groot probleem blij ft de zwakte van de VN, die met 2500 man 'verdrinken' in een land zo groot als West-Europa. Het gaat om een waarnemingsmissie die vol strekt hulpeloos zal zijn moch ten de gevechten weer uitbre ken. De VN-ers worden wel door de bevolking enthousiast ont vangen en successen als het weer bevaarbaar zijn van de Congo-rivier blijken goede re clame Vraag blijft hoe de echte grote stap voorwaarts te maken richting vrede (totale terugtrek king buitenlandse troepen, ont wapening rebellen en Intera hamwe), en wie zich de vingers daar aan wil branden. Europa? Eelco van der Linden De wegen van Zuid-Afrika behoren tot de gevaarlijk ste ter wereld. Rijd niet 's a- vonds of 's nachts, want de ene helft van je medeweggebruikers is dronken en de andere helft is stoned, zo adviseerde een colle ga mij hier in het begin. De sta tistieken spreken inderdaad boekdelen en worden aange vuld door onrustig makende be richten dat twee op de drie au to's niet verzekerd is. Berichtgeving over ongelukken is routineus en selectief, wat president Mbeki volop zal be amen. Wanneer een buitenlan der omkomt, haalt het de krant, wanneer zwarte autochtonen omkomen, merk je er weinig van. Dat terwijl de zwarten in Zuid-Afrika voorbestemd lij ken om op de weg alleen in gro ten getale te sneuvelen. Er zijn twee redenen en die heten 'bak kie' en 'kombi'. Apartheid zou je ook nog kunnen noemen. Personeel vervoer je in de laad bak van je pick-up, hier in alle talen 'bakkie' genoemd. Het beeld is meestal een witte chauffeur met een laadbak vol zwarte jongens en mannen. Ge lukkig zie je minder dat de plaats naast de chauffeur vrij is, of - zoals ooit groot schandaal veroorzaakte dankzij een foto in de krant - wordt ingenomen door zijn hond. Weer of geen weer, op de snel- of de landweg, de bakkies zijn altijd vol gela den en altijd op volle snelheid. Een ongeluk hoe klein ook, is immer dramatisch. Je overleeft het gewoon niet als je uit die bak vliegt. Tien doden, twintig do den, het is schering en inslag. Revolutie De kombi's zijn een verhaal apart. Sinds een jaar of tien heb ben ze een revolutie teweegge bracht in het vervoer, overigens niet alleen in Zuid-Afrika. Het gaat om busjes van meestal Ja panse makelij. Vaak is op het chassis een iets grotere koets ge bouwd om meer plaatsen te cre- eren: in ieder geval vier rijen met elk vier plaatsen. De bus taxi's zijn big business gewor den, met als bijeffect toename van maffiose activiteit. Maar ze zijn bovenal levensge vaarlijk, want immer vol en im mer op volle snelheid. Vol bete kent dat mensen op elkaar gepakt zitten en de auto een voudigweg veel te zwaar is. Voeg daaraan toe gladde ban den en het enthousiasme van veel chauffeurs - 'niet denken maar rijden', las ik eens op een achterklep, dezelfde klep die optimistisch 'nooduitgang' wordt genoemd - en de potentië le ramp is daar. Ongelukken be teken doden in dubbele cijfers. De regering heeft plannen om de hele busjesbusiness te saneren en reguleren, maar dat stuit op een hoop weerstand. Voorlopig blijven de busjes de plaag van de 'gewone' weggebruikers, omdat ze behalve te hard rijden, op de meest onverwachte plaatsen stoppen om mensen te laten in stappen. Chauffeurs kunnen agressief zijn, en mderdaad is het beter geen ruzie met ze te krijgen. Het leidt allemaal, zo blijkt uit ingezonden brieven en radioprogramma's, tot reacties met racistische ondertoon. Want het is tenslotte puur zwart vervoer. Al die zwarten op de weg, lastig is dat toch. Maar waarom zijn ze, en in zulke groten getale, al tijd op de weg? De uitvinders van de apartheid bedachten het principe plaats de zwarten waar je het minste last en het meest profijt van ze hebt: in de town ships dus. Maar ze moesten wel blijven werken in de witte ste den en dus was het reizen gebla zen. Huishoudster Vandaag is er wel iets veran derd, maar zeker niet de afstand tussen wonen en werken. Ange la spendeert een kwart van het salaris dat ze verdient als huis houdster aan vervoer. Elke dag 50 kilometer heen en 50 terug. Het huis van haar baas staat overigens in een luxe wijk van Pretoria, die in een niet zo heel ver verleden is verrezen op 'zwart woongebied'. Zelf woont ze in de township, 's Ochtends waagt ze overigens, net als al die anderen, haar leven om bij de taxistandplaats te komen. De township ligt aan de andere kant van de snelweg en een voetgangersbrug is nog niet ge bouwd. De zwarten zijn dus eigenlijk al tijd op de weg. Zelfs in de luxe buitenwijk. Een mevrouw klaagde laatst op de radio over het paper en plastic dat de mooie lanen ontsiert. „Het spijt me, maar de zwarte mensen la ten het daar achter." „Dat is ra cisme, hoe weet u dat nou"bits te de presentator. Ze dacht na en zei: „Zwarten zijn toch de eni gen die lopen?" Eelco van der Linden Pretoria foto Simon Denyer/Reuters Congolese vluchtelingen wachten op voedsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29