Depressies zijn de keerzijde van de welvaartsstaat Met Tienertoer proefde je voorzichtig van de vrijheid Volksziekte nummer twee 27 zaterdag 4 augustus 2001 Nederlanders slikken meer pillen tegen depressies dan ooit tevoren. Het afgelopen jaar is het gebruik met 20 procent geste gen. Alleen bij de apotheken ging al voor zo'n 260 miljoen gulden aan antidepressiva over de toon bank. Is er sprake van een nieuwe modeziekte, ellende-chic? Of wordt Nederland massaal zwart gallig? Het begon in de jai'en negentig in de mode en popmuziek. In de haute couture verschenen naargeestige, ge scheurde creaties, geshowd door graatmagere, anorexische modellen die narrig tot diep ongelukkig uit hun ogen keken. Groepen als Nirvana boekten gigantische successen met songs vol apathie, desillusie en overi ge zwartgalligheid. De 'dépricultuur' was geboren. Sindsdien is duidelijk geworden dat een groeiende groep mensen last heeft van depressies. Steeds meer mensen grijpen naar middelen om de zon weer enigszins te zien schijnen. Te begin nen in Amerika waar vooral antide pressiva als Prozac en Seroxat popu lair zijn. Een trend die nu ook in Nederland wordt gevolgd. Volgens de Stichting farmaceutische Kengetal len is vorig jaar voor 524 miljoen gul den uitgegeven aan geneesmiddelen tegen ziekten van het centraal zenuw stelsel, waarvan zo'n 260 miljoen aan antidepressiva. Een opmerkelijk gegeven. Want de hang naar somberte, de 'depressieve cult' kan als tijdelijk verschijnsel mis schien nut hebben. Maar een depres sie is een gruwelijke ziekte en zelden voor iets of iemand nuttig. Volgens de Utrechtse psycholoog Huub Buijssen, gespecialiseerd in depressies, moet er toch een zekere samenhang zijn: ,,Uit het feit dat die mode en mu ziek bij zo'n groot publiek aanslaat, blijkt wel dat veel mensen zich in die sombere cultuur herkennen. Dat een grote groep geen vrolijke inslag heeft." Verschijnselen Een dip, een sombere bui of verdriet na het overlijden van een dierbare, is overigens niet te vergelijken met een depressie die door de huisarts vroeger ook wel werd aangeduid met 'over spannen' zijn. Een depressie bestaat uit een hele reeks van lichamelijke en geestelijke ziekteverschijnselen Daarvan is sprake wanneer iemand minstens twee weken vrijwel doorlo pend last heeft van ernstige bedroefd heid. pessimisme, gebrek aan zelfver trouwen, lusteloosheid, verlies aan interesse, kortom, nergens meer ple zier aan beleeft. Depressies zijn van alle tijden. Hippo crates, 'de vader van de westerse ge neeskunde', beschreef de ziekte al in de vierde eeuw voor Christus. In de bijbel wordt Job als zo'n patiënt be schreven. En de aandoening komt bij arm en rijk, jong en oud voor. Ook on der bekende mensen als de Ameri kaanse oud-president Abraham Lin coln en de Britse staatsman Winston Churchill. Onder schrijvers als Leo TolstojErnest Hemingway en Maar ten Biesheuvel en ook onder andere bekende namen als Marilyn Monroe en popzanger Kurt Cobain (inder daad, van Nirvana). Sinds de Tweede Wereldoorlog is er een dramatische stijging van het per centage mensen dat aan een depressie lijdt. De generatie die tussen 1960 en 1975 volwassen is geworden, loopt een drie keer zo groot risico om slacht offer te worden van een depressie als hun grootouders, melden Buijssen en psycholoog Pim Cuijpers van het Trimbos Instituut in het zelfhulp-cur susboek 'Omgaan met depressiviteit, ik zie het weer zitten'. Volgens de Amerikaanse depressiedeskundige Seligman is de kans dat jonge mensen tegenwoordig een depressieve stoor nis krijgen, zelfs tien keer zo groot als het risico dat hun grootouders liepen. Inmiddels gelden depressies in Neder land als een volksziekte. Soms zijn ze zelfs van levensbedreigende aard. Jaarlijks doen circa 20.000 mensen met een depressie een poging tot zelf doding. Zo'n 1500 mensen slagen daar in, wereldwijd berooft een miljoen mensen zich wegens psychische pro blemen van het leven. Vraag is hoe het komt dat er zoveel meer mensen dan vroeger een depres sie krijgen. Artsen hebben de laatste tien jaar wel veel meer oog gekregen moeten zo vroeg mogelijk begeleiding en behandeling krijgen, om erger te voorkomen. In menig verzorgingshuis starten speciale trainingen en cursus sen om ouderen met depressieve klachten te begeleiden. Aangeboren De Leidse criminoloog Wouter Buik- huisen werd eind jaren zeventig weg gehoond toen hij kinderen en crimine len wilde onderzoeken op aangeboren kenmerken. Tien jaar lang hield hij ondanks de verkettering stand. Maar uiteindelijk gaf hij er in 1988 de brui aan en begon een antiekzaak in Was senaar. Nu geven vriend en vijand hem gelijk: aanleg voor agressie, criminaliteit en depressie krijgt elk mens met zijn ge boorte mee in zijn genen. Heeft de ene helft van een eeneiige tweeling een de pressiestoornis, dan heeft de broer of zus 50 procent kans op dezelfde aan doening. Bij manische depressie is het risico zelfs 7 0 procent. Behalve aanleg spelen nog meer factoren en ervarin gen mee: zware, emotionele belasting, spanning, verlies, grote veranderin gen in werk en leven. Menige ziekte kan eveneens een depressie veroorza ken, evenals medicijnen en langdurig di'ugsgebruik. Buijssen: „Een verslaving maskeert ook vaak een depressie. Mensen gaan voor psychische ziekten en stellen veel vaker de diagnose 'depressie'. Maar volgens Buijssen is er meer aan de hand: „Het toenemend aantal de pressies vormt de keerzijde van onze welvaartsstaat. Mensen van nu leggen de lat van geluk veel hoger dan vroe ger. We nemen niet langer genoegen met de ongemakken die onze gelovige ouders en grootouders, in de hoop op een beter leven in het hiernamaals, als juk op hun schouders mee torsten. Te genwoordig hechten mensen vooral aan een gelukkig leven hier en nu en zoeken daarbij zo nodig hulp." Ook het feit dat mensen zich zelf moe ten bewijzen, steeds weer nieuwe keu zes moeten maken, leidt nog wel eens tot psychische bi'okken, zegt Buijssen: „Vroeger lag je leven uitgestippeld. Een zoon van een timmerman werd timmerman, die van de notax'is had een kantoorleven voor zich en elk meisje werd huisvrouw. Tegenwoor dig moet je je eigen weg uitstippelen en als je het niet 'maakt', misschien zelfs miskleunt, dan is het je eigen schxxld. En niets leidt gemakkelijker tot een depressie dan gevoelens van persoonlijk falen." De grote gx-oei in het aantal depressie patiënten is ook te vex-klaren door het feit dat kinderen, jongeren en ouderen bij vroegere onderzoeken naar de pressie over het hoofd wex'den gezien Psychiatrische problemen bij de jeugd werden niet erkend. Ouderen werden er evenmin voor behandeld. Want bij ouderdom behoren kwalen en psychisch ongemak, zo luidde toen de opinie. Inmiddels weten we beter: kinderen met gedragsproblemen vaak aan de alcohol of drugs om hun depressie te onderdrukken." Dat zou kunnen verklaren waarom bij vrou wen in Nederland de aandoening twee keer zo vaak wordt geconstateerd als bij de doox'gaans veel vaker drinkende mannen, zegt Buijssen, vex*wijzend naar de 750.000 alcolholvex*slaafden in ons land. In de joodse samenleving, waar alcohol en drugs taboe zijn, heb ben net zoveel mannen als vrouwen last van een depressie. „Maar wellicht speelt ook een rol dat vrouwen zich nu op meer terreinen moeten bewijzen. Behalve dat ze meestal grotendeels het huishouden runnen en het leeu wendeel van de opvoeding voor hxm rekening nemen, hebben de meesten nu ook een betaalde baan." Een depressie wordt verooi'zaakt door een combinatie van psychische en biologische oorzaken. Daarbij is er iets mis met de aanmaak van chemi sche stof dxe mensen van nature ont wikkelen om de hersencellen naar behoren te prikkelen. Naast behande lingen met gesprekstherapieën, wor den steeds meer chemische middelen ingezet. Bijwerkingen De oudste antidepressiva hebben veelal de meeste bijwerkingen. Droge monden huid, wazig zien, verstop ping, hartkloppingen, trillen en oude re mensen kunnen ook last hebben van verwax'dheid. Ook jongere medi cijnen zijn niet vrij van bijwerkingen en moeten niet zelden met tegenmid- delen worden geslikt. Toch zijn medi cijnen inmiddels onmisbaar, zeggen zowel patiënten als bekende experts Niets leidt gemakkelijker tot een depressie dan gevoelens van persoonlijk falen. onder wie de Utrechtse hoogleraren R Kahn en W. Nolen en de Amsterdamse hoogleraar F. de Jonghe. En hoewel de Nederlandse artsen, in verhouding met hun collega's over de grens, nog terughoudend zijn bij het voorschrij ven van medicijnen aan mensen met depressies, gaat ook hier wekelijks voor miljoenen over de toonbank. Opmerkelijk genoeg blijkt juist uit re cent onderzoek van het Trimbos-in stituut dat het overgrote deel van de mensen met een depressie zonder be handeling herstelt en geen professio nele hulp nodig heeft. Vijfentachtig procent zou na een jaar vanzelf gene zen. Volgens onderzoeker Jan Spijker gaat het daarbij wel om de lichte en matig zware gevallen van depressie. Maar Cuijpers en Buijssen verwerpen deze conclusie. Volgens hen is het juist van belang om een depx-essie zo snel en goed mogelijk te behandelen, juist om erger te voorkomen. Buijssen: „We moeten voorkomen dat mensen net als vroeger denken, dat depressie vanzelf wel over gaat als je maar flink genoeg bent." De Utrechtse psychologen presente- x'en voor een breed publiek zelfhulp cursussen via Teleac en Trimbos-in stituut. Ze wijzen daarbij op het opzienbarende onderzoeksgegeven dat voor iemand met een lichte of ma tige depressie een doe-boek als 'Ik zie het weer zitten' van Teleac net zo goed werkt als psychotherapie of antide pressiva. Sint-Janskruid Ook moeder natuxxr heeft een eigen aanpak van depressiviteit. Het Sint- Janskruid, het Prozac van moeder na tuur dat in Duitsland en Oostenrijk het meest voorgeschreven middel te gen depressie is, is hier echter nauwe lijks xn tel. Terwxjl het middel veel goedkoper is en volgens recent Ameri kaans onderzoek ook aanmerkelijk minder bijwerkingen heeft. Volgens foto Cees Zorn/GPD psychiater Nolen komt dat omdat nog te weinig over het middel bekend is. Ondanks de explosieve groei van me dicijngebruik is er voor onderzoekers en artsen geen reden om achterover te leunen. Volgens het Trimbos-instituut is slechts 35 procent van de mensen die antidepressiva slikken na een jaar beter. Geen opbeurend vooruitzicht voor een groeiende groep Nederlan- dex-s die, op zoek naar immer hoger geluk, juist in het doolhof van depres siviteit belandt. Want dat lijkt de boodschap van de onderzoekers: onze hooggespannen welvaartsmaat schappij eist een tol Nu al zijn depres sies de voornaamste oorzaak van ziekteverzuim. Eén op de zes mensen heeft het afgelopen jaar hierdoor meer dan zes weken niet gewerkt. Na hart- en vaatziekten zullen zware de pressies over 20 jaar volksziekte num mer twee zijn. Helma van den Berg Voor het eerst van huis zonder pa en moe of een ander wakend oog. Zo veel mogelijk spoorkilometers per dag maken en natuurlijk minstens een dag je naar de stad waar alles schijnt te ge beuren wat verboden is: Amsterdam. De Tienertoer betekende voor een com plete generatie jongeren een voorproef je op de vrijheid. Voor dertigers en veertigers van nu is de Tienertoer een vat vol mooie herinne ringen. Verhalen over de hippies op de Dam komen naar boven, over het snikhete trein stel dat op station Valkenburg werd afge koeld met een brandslang en over de ont goocheling op het perron van Roodeschool, waar één blik over een schier eindeloze vlakte voldoende was om direct weer in de trein te springen. Tienertoer. Het treinkaartje waarmee je een week lang in de zomer onbeperkt kon reizen door Nederland, werd omstreeks 1990 afge schaft. Bij gebrek aan jongeren en mis schien ook wel bij gebrek aan avontuur. Wie nu als tiener tussen alle vlieg- en autova kanties door een vrij weekje over heeft, zoekt liever een vakantiebaantje of kruipt achter de computer. De spanning is er ook een beetje vanaf, nu jong en oud goedkoop mogen boemelen met de Zomertoer. Wie anno 2001 na een half uur wachten van het overvolle perron in een nog vollere ver traagde trein stapt, kan zich moeilijk voor stellen dat de NS ruim dertig jaar geleden een groot offensief opende om meer mensen naar het spoor te lokken. De auto was in die jaren voor brede lagen van de bevolking be taalbaar geworden en vormde een ernstige bedreiging voor het openbaar vervoer. Succes Als onderdeel van de campagne 'Sporen naar 75' werd in 1969 de Tienertoer gelan ceerd. Tienertoer was vrijwel meteen een succes, misschien alleen al door de goed ge Affiches voor Tienertoer en Zomertoer. kozen allitererende naam. Acht dagen kriskras door het land toeren voor slechts twee tientjes, dat bleek zelfs voor kinderen uit de minder vermogende gezinnen betaal bare vakantiepret. In de hoogtijdagen ver kochten de Spoox-wegen 200.000 Tiener- toerkaarten per zomer. De Tienertoer lijkt het stiefkindje van de geschiedschrijving. Historici en treinliefhebbers hebben kasten vol boeken geschreven over spoorweglij- nen, materieel, spooiwegpersoneel en de rol van de trein in de moderne samenleving. De Nederlandse Spoorwegen verwijzen voor informatie door naar het Spoorweg museum, dat in zijn archief slechts folders en affiches over de toer heeft. Conservator Jos Zijlstra van het museum vindt het jam mer dat er zo weinig is opgetekend over het goedkope zomei'kaartje: „Er is in de spoor weghistorie sowieso heel weinig geschreven vanuit het perspectief van de reiziger. Het gaat bijna altijd over locomotieven, trein stellen, seinpalen of personeel." Een duik in de archieven van het Spoorweg museum levert achtergrondinformatie over de Tienertoer op. Zo blijkt het goedkope treinkaartje voor jongeren ooit een voor ganger te hebben gehad. Een kartonnen bordje uit 1937 geeft aan, dat een coupé is gereserveerd voor „houders van jongelie- denkaarten". „We weten dankzij dit bordje dat er vóór de oorlog al een soort Tienertoer bestond, meer informatie over deze regeling is ons niet bekend", zegt Zijlstra. Plakboeken vol met folders, brochures en affiches vertellen ook een verhaal over de toer. De wervende teksten van de NS zijn voer voor psychologen. Zeroepen bij de jon geren een beeld op van avontuur en verzeke ren tegelijk de ouders dat de tiener in veilige handen is. Een foto van een bepakt en bezakt meisje dat argwanend kijkt naar de keurige auto mobilist die haar een lift aanbiedt, speelt subtiel in op de angsten van pa en ma. De re clametekst doet de rest: „Liften is zonder meer goedkoop. Maar ook erg onzeker. Hoe lang moet je wachten? Bij wie stap je in?" De Spoorwegen zouden vandaag de dag niet meer durven om de wachttijd voor een lift te gebruiken als argument voor de trein. Lang wachten is immers ook op het station meer regelmaat dan uitzondering. Ook aan de rest van het taalgebruik in de Tienertoer-folders merk je hoe snel de sa menleving de afgelopen dertig jaar is veran derd. Geen tekstschrijver die het nog in z'n hoofd haalt om de zin „vraag pa de tientjes, vraag het station de toer" te bedenken. Ook de speciale zomermenu's van zes, zeven en acht gulden (1969) doen gedateerd aan. De geschiedenis van de Tienertoer moet je vooral hórenBreng het onderwerp ter spra ke bij een dertiger of veertiger en de verha len komen los. „Je wilde gewoon zoveel mo gelijk kilometers maken, daar ging het om", zegt Jan (45). „We keken op de kaart en za gen dat Roodeschool in Groningen een mooi eind reizen was. Toen we daar na ui-en reizen aankwamen op een leeg perron met uitzicht over een kale vlakte, zijn we direct weer de trein ingesprongen toen we het fluitje van de conducteur hoorden." Twee thema's komen steevast aan de orde: Het dagje Amsterdam en de sport om zoveel mogelijk kilometers te maken. Leg jongeren van nu maar eens uit wat de lol is van uren boemelen naar Delfzijl, gauw een blik wer pen op de zee om vervolgens de eerste trein terug naar huis te pakken. Het dagje Amsterdam spreekt tieners nog steeds aan, maar kan onmogelijk meer de magische aantrekkingskracht van weleer uitoefenen. Veroorzaakten de Walletjes en een Dam vol geflipte en gedrogeerde hippies dertig j aar geleden nog een cultuurshock bij de braaf opgevoede jeugd uit 'de provincie', tegenwoordig flitsen beelden van sex, drugs, paradijsvogels en geweld dagelijks urenlang aan televisiekijkers van alle leef tijden voorbij. De herinnering blijft. Ook voor de Nijmeeg se zanger Frank Boeijen, al gebruikte hij de toer slechts als smoesje voor zijn ouders. „Ik zei dat ik op tienertoer ging, maar dan sliep ik een hele week in het Vondelpark. In Am sterdam kende ik maar één route: van het Centraal Station via de Dam naar het Von delpark", zo bekende Boeijen. Stille dood Eind jaren zeventig begon de belangstelling voor de Tienertoer te dalen. Het kaartje werd in de jaren '80 nog maar zo'n 60.000 keer per zomer verkocht. Publiciteitscam pagnes, acties (Tienertoer in de paas-, herfst- en kerstvakantie) en zelfs een nieu we naam (Tour Time) mochten allemaal niet baten, zodat het eens zo populaii'e fenomeen omstreeks 1990 een stille dood stierf. Een slimme marketingmanager zou met net zoveel recht van spreken kunnen volhouden dat 'het concept' van de Tienertoer juist zo succesvol was, dat het meerdaagse kaartje tegenwoordig ook verkrijgbaar is voor vol wassenen. Immers, de Zomertoer (drie da gen met z'n tweeën onbeperkt reizen voor 129 gulden) lijkt wel heel erg veel op de al oude Tienertoer. Toch heeft de nieuwe toer niet de uitstraling van zij n voorganger. Volgens de NS werd het kaartje vorig jaar 145.000 keer verkocht, terwijl de doelgroep veel breder is dan vroe ger bij de Tienertoer. En hoe vaak horen we iemand mijmeren over die spannende Zo mertoer van '98, waarin hij of zij voor het eerst een stap op de Walletjes durfde te zet ten? Martin Ruesink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27