Hoe het is om alleen op de wereld te staan berglucht PZC 24 RUDEN RIEMENS Na de klap was iedereen dood zaterdag 4 augustus 2001 ^^SSSShsSSP''' •- -V Een meisje van elf overleefde afgelo pen zaterdag het ongeval waarbij haar vader, moeder en twee zusjes om kwamen. Willem Pigmans weet hoe het is om alleen op de wereld te staan. Een jongen in een i-oze overhemd vliegt tegen de houten wand van de arena. Een stiertje richt zijn nog ongehoornde kop op een andere belager. „Dat ben ik", zegt Wil lem Pigmans uit Zutphen. Even later zoomt de camera in op een bijna identiek geklede jongen, eveneens goed gebouwd en met een weelderige donkere haardos. „Mijn broer." Venetië, Rome, Florence, het Gardameer, Zwitserland. Beelden in technicolor. Scha duwrijke terrassen voor weelderige hotels. Een welgestelde hotelierfamilie uit Tilburg zoekt verpozing in Zuid-Europa. De came ra zwenkt onhandig, zoekt de twee jongens in hun roze en blauwe hemden. Willem Pigmans heeft de 8-millimeterfilm- pjes die zijn ouders in die tijd maakten op een videoband laten zetten. De laatste op namen tonen grand hotel La Cloche, ergens aan de Franse Rivièra. De familie stapt in een blinkende zwarte Opel. Lacht naar de camera. De videoband wordt zwart, zoemt door. Nieuwe beelden. In zwart-wit ditmaal. Mannen in pandjesjassen en een hoge zijden op het hoofd schutteren met drie kistenEen mensenmassa staat voor de Heuvelse Kerk in Tilburg. Politie te paard houdt een oogje in het zeil. Vele honderden Tilburgers zijn opeengepakt op het plein. De camera zoomt in op drie kisten. Het beeld wordt zwart. Coma Op 12 augustus 1963 kwam Willem Pigmans alleen op de wereld te staan. Zijn vader botste in de buurt van Parijs op een vracht wagen. Hij overleed ter plekke, evenals zijn vrouw. Hun zoon Richard, broer van Wil lem, stierf in de ambulance op weg naar het ziekenhuis. Willem was in coma geraakt. Bij de begrafe nis, vijf dagen later, was hij terug in Tilburg, maar het zou nog ruim vijf weken duren voor hij ontwaakte. Willem Pigmans woont inmiddels ruim der tig jaar in Zutphen met vrouw en twee kin deren. Aanleiding voor dit gesprek is het on geval afgelopen zaterdag in de buurt van Langres. Een echtpaar uit Oud-Beijerland en twee van hun drie dochters komen om. Een derde dochter, elf jaar oud, is zwaarge wond, maar leeft nog. Pigmans bestookt de verslaggever met vra gen waarop deze het antwoord ook niet weet. Hoe zwaar zijn haar verwondingen? Wat is het voor meisje? Is ze intelligent? Wat had ze voor met haar leven? Bijna 38 jaar geleden overkwam hem het zelfde. Hoe ga je verder als je meest dierba ren in één klap weggeslagen worden? Wil lem was iets ouder dan het meisje uit Oud- Beijerland toen hij vader, moeder en broer verloor. Maar ook al ben je zeventien, het leed wordt er niet minder om. Advies Vooraf moet hij iets kwijt en hij zal het nog verschillende keren herhalen. „Mijn advies aan dat meisje. Drie dingen: geen drugs, geen alcohol en geen tabak." Drugs bestonden nog niet in Willems wereld van de jaren zestig, maar sigaretten en alco hol verslond hij. „Ik dronk in m'n eentje, 's avonds op mij n kamer in het pension .Vier, vijf glazen whiskey. Omdat ik me probeerde te herinneren wat er gebeurd was in Frank rijk." Maar dat was na zijn 21ste, toen hij weg was bij de dominante oom die hem had opgevan gen. Zes weken na het ongeval ontwaakte hij uit zijn coma. Zijn oom stond aan zijn bed. „Je vader is dood, je moeder is dood en je broer is dood", zei hij. „Maar maak je niet druk, wij vangen je wel op. Jij wordt miljo nair." Willem hoorde het aan in zijn ziekenhuis bed. „Ik draaide me om en viel weer weg. Ik kon nog niet denken. Ik ben uit die coma ontwaakt als een kind van drie, vier jaar. Al les moest ik weer leren: plassen, eten, recht lopen. Ik heb me later wel afgevraagd: zijn ze echt wel dood? Waar is het bewijs? Maar veel dacht ik er niet over na. Ik had moeite genoeg met mezelf." Vier weken later, elf weken na het fatale on geluk in Frankrijk, mocht Willem Pigmans met zijn oom mee naar huis. Tot op de dag van vandaag is hij boos dat hij niet de kans heeft gekregen om te revalideren. „Dit meisje moet ervoor zorgen dat ze goed reva lideert. Mijn oom deed dat zelf. Hij zette me de eerste dag uit het ziekenhuis meteen in een auto. Ik was nog dizzy. Maar hij vond dat ik geen angst voor auto's over mocht houden aan het ongeval. Hij was autohan delaar." Bij een ongeluk in 1963 verloor Willem Pigmans zijn ouders en broer: „Het enige dat ik me meen te herinneren is een vreselijke gil van mijn moedei\" foto Theo Kock/GPD Willems ouders hadden in hun testament niet geregeld wie zich over hun kinderen moesten ontfermen in geval ze beiden zou den overlijden. Een cruciale fout, vindt Wil lem. „Degene met de grootste mond krijgt het voor het zeggen." Willems vader was een uitblinker. Hij had zich opgewerkt tot directeur van het in die tijd fameuze hotel Riche in Tilburg. Het ge zin was welgesteld. Weinigen gingen begin jaren zestig op vakantie in Zuid-Europa. Willem erfde veel geld. Willem is lichamelijk nooit helemaal her steld. Zijn gezichtsveld is beperkt en hij rea geert net een slagje minder snel dan de mees te mensen. In 1963zathij in vier gymnasium. Na het on geval probeerde hij het een semester op zijn oude school. „Dat was geen succes. Ik haalde alleen maar nullen en enen." De jezuïeten van het Nijmeegse Canisiuscollege lukte het evenmin. „Ze wilden me inlijven, toen ben ik gaüw weggegaan." Zo'n tien jaar lang rolde hij van het ene baantje in het andere. Minstens twintig. Vrienden van zijn vader lieten hem in hun hotels werken: in Wageningen, Bennekom en Arnhem. Hij probeerde een avondcursus, werkte in winkels. Pas in 1974, ruim tien jaar na het ongeval, vond hij zijn draai bij een groothandel in Zutphen. „Dankzij mijn vrouw, met wie ik bijna der tig jaar getrouwd ben. Ik heb er veel met haar over gepraat. Eerder, met mijn familie, deed ik dat niet. Het ongeval was een vast staand feit. Zand erover. Je moest er maar in berusten. Ik vraag me wel eens af hoe mijn vrouw het zo lang met me heeft kunnen uit houden." Scheikundeboek Het ongeluk, de vakantie, ja zelfs het hele voorafgaande schooljaar is een zwart gat voor Willem Pigmans. Hij is erdoor geobse deerd. „Ik neem aan dat ik achterin de auto zat en studeerde. Ik moest na de vakantie twee herexamens doen om over te gaan. Mijn scheikundeboek is teruggevonden met een bloedvlek. Mijn enige zichtbare ver wonding was een verbrijzelde pols. Ik ver moed dat ik dat boek in mijn handen had. Het enige dat ik me meen te herinneren is een vreselijke gil van mijn moeder." Hoewel hij 's nachts goed sliep - 'ik heb nooit nachtmerries gehad' - bleef hij voort durend met deze periode bezig. De laatste tijd intensiever, nu hij thuiszit met een slechte knie. „Ik probeer de route van de va kantie op de landkaart na te lopen. Ik heb, na 38 jaar nog, vijf kaarten gevonden die mijn ouders naar het hotel in Tilburg had den gestuurd. Ik weet dat ze tien dagen in St. Feliu de Guixols gezeten hebben." Hij laat een ansicht zien. Een foto in zachte kleuren van een Spaans strand in de buurt van Barcelona. Op het zand liggen vissers bootjes, op de achtergrond een ruïne en daar tussenin een betonnen gebouw in wit en grijs. Met de pen is een pijl getekend naar één van de balkons. Op de achterkant meldt Willems vader dat het regent, maar 'na re gen komt zonneschijn'. „Ik denk dat je in zo'n gat als St. Feliu nog wel wat kunt herkennen. Toch? Als je op dat strand gaat staan?" De vraag blijft in de lucht hangen, zijn ogen dwalen af naar de kaart. „In de jaren zeventig ben ik nog eens naar een stierengevecht geweest. Om te zien of ik me kon herinneren dat ik zelf ooit in zo'n arena had gestaan. Maar er kwam niets terug." De belangrijkste vraag wordt af en toe aangeraakt en meteen weer wegge- kaatst. Hoe leef je verder als je zo'n ramp op jonge leeftijd overkomt? Willem haalt zijn schouders op. „Je kunt niet anders. Ik was met mezelf bezig." „Het is heel gek", zegt Willem. „Ruim 35 jaar ben ik zonder emoties door het leven gegaan. Pas de laatste jaren is er iets veran derd. Ik heb een traantje gelaten bij het overlijden van mijn schoonmoeder. En bij programma's als Spoorloos op tv gebeurt het soms ook. Als mensen elkaar na vele ja ren terugzien." Maar dat zal bij hem nooit meer gebeuren? „Nee. Hoewel er wel een gaatje vrij is in het familiegraf." Met een cynisch lachje: „Ze dachten dat ik ook meteen zou gaan." Nooit zocht hij contact met lotgenoten. ,Die helpen je alleen maar dieper het gat in. Ik ben zelf de enige die het op moet zien te lossen." Toch zou hij het overlevende meisje van het gezin uit Oud-Beijerland graag wil len ontmoeten. „Ze moet, net als ik, hele maal opnieuw beginnen. Ik zou haar graag raad willen geven." Willem Pigmans, overlevende en overlever. Maar meer nog dan de dood van zijn familiï deert hem het zwarte gat in zijn geheugen. „Je blijft zitten met een brok in je keel die ei niet uit wil." Berry Kesseli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24