Actie 'help Melkert' is begonnen Wraak na zedendelict met kind biedt geen oplossing PZC PZC Moslims opgepakt, maar waarom niet ook Izetbegovic? Steun voor minister China test donorbloed op hiv Kim Jong-il na lange geheimzinnige tocht eindelijk in Rusland 4 augustus 1951 vrijdag 3 augustus 2001 door Jaco van Lambalgen Opeens werden de verdedi gingslinies opgetrokken. PvdA-fractievoorzitter Ad Mel kert, kroonprins van premier Kok, moest in bescherming worden genomen. Het misbruik van Europese subsidies is al maanden, zo niet jaren bekend en het is niet eerlijk dat Melkert nu opeens de zwartepiet krijgt. Zeiden PvdA-vice-fractievoor- zitter Adri Duivesteijn en FNV- topman Lodewijk de Waal deze week. Dat klopt. Al jaren doen verha len de ronde dat de Nederlandse arbeidsbureaus geld uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF), be stemd voor werkgelegenheids projecten, niet correct hebben besteed. De Algemene Reken kamer heeft dat een paar keer gemeld en ook de Europese Unie heeft al eerder vraagtekens ge zet bij de Nederlandse projec ten. Minister van Sociale Zaken Vermeend heeft dan ook oud voorzitter van de Rekenkamer Henk Koning gevraagd onder zoek naar de arbeidsvoorzie ning te doen. Zijn eindrapport volgt eind deze maand. Brandpunt Dat bleek niet voldoende om de affaire uit de publiciteit te hou den. Sinds vorige week staat oud-minister van Sociale Za ken Melkert in het brandpunt van de belangstelling. Hij zou in 1994 zelf toestemming hebben gegeven geld uit het ESF te ge bruiken om tekorten bij de Ar beidsbureaus te dekken. En dat mag niet volgens de Europese regels. Melkert besloot vanaf zijn va kantieadres niet te reageren. Eerst het rapport van Koning maar eens afwachten, legden PvdA'ers uit. Alle verhalen over misbruik zijn oud nieuws, zo luidt de eerste verdedigingsli nie. Bovendien had Melkert in 1994 de Tweede Kamer de con structie met het ESF-geld ge meld. Dus zijn de Kamerleden die nu zo hoog van de toren bla zen, medeplichtig. De verhalen bleven echter ko men. Het is zomer, er is geen po litiek nieuws van betekenis, dus alle ruimte om de miljoenen claims van Brussel breed uit te meten. Tijd voor de tegenaan val, moeten Melkerts bondge noten gedacht hebben. Dus ver klaarde Duivesteijn woensdag dat het allemaal 'opgewarmd oud nieuws' was, en deed hij een beroep op de andere Kamer fracties netjes het rapport van Koning af te wachten. De Waal Een dag later besloot, in een al dan niet gecoördineerde actie, FNV-voorman De Waal het voor zijn PvdA-makker op te nemen. Melkert heeft als minister hele maal geen toestemming gege ven voor misbruik, luidde zijn verweer. Dat is opmerkelijk, omdat juist de vakbonden de door Melkert voorgestelde con structie twee weken geleden wereldkundig maakten. CNV- voorzitter Terpstra liet gisteren in een reactie op De Waal weer weten dat de PvdA-bewinds- man wel degelijk zelf met de slimme oplossing was gekomen. Ongetwijfeld werkt Melkert aan zijn verdediging voor het moment dat Koning met zijn rapport komt. Koning zelf heeft in een tussenrapport al laten weten „dat er geen duidelijke hoofdverantwoordelijke aan te wijzen zal zijn". Het is dé reddingsboei voor Mel kert. Gedeelde schuld staat in de Nederlandse politieke cul tuur immers gelijk aan géén schuld. GPD van onze redactie buitenland In een poging de schrikbaren de snelheid waarmee het aids- virus om zich heen grijpt tot staan te brengen, gaat China het testen van donorbloed op hiv verplicht stellen. De maatregel maakt onderdeel uit van een vijfjarenplan dat tot doel heeft de groei van besmettingen, op het moment geschat boven de 30 procent per jaar, te stabiliseren op 10 procent, berichtten het Chinese persbureau Xinhua en de staatskranten gisteren. Een ambtenaar van het ministe rie van volksgezondheid zei dat de in 1998 gelanceerde anti- aidsplannen veelal op lokaal ni veau spaak zijn gelopen. Veel lokale overheden aarzelen stap pen te nemen om de versprei ding van het virus tegen te gaan, uit angst daarmee toe te geven dat ook in hun regio drugs wor den gebruikt en prostitutie wordt bedreven. Volgens de overheid wordt het virus in Chi na meestal overgedragen door druggebruikers die hun spuiten delen. De overheid is van plan honderd miljoen Chinese yuan (dertig miljoen gulden) te besteden aan aids-preventie. Daaronder valt niet alleen een voorlichtings campagne om besmettingen te voorkomen, maar ook het „creë ren van een vriendelijker omge ving" voor mensen met aids, be richtte Xinhua. De regering in Beijing heeft veel moeite gedaan om de bloedbe- voorrading te zuiveren van commerciële bedrijven, die do noren en patiënten hebben be smet door het bloed niet te tes ten op het virus, voorraden te mixen en besmet bloed hebben gebruikt om verkopers van plasma en andere producten te bevoorraden. Onder de nieuwe regels moet meer dan 85 procent van het bloed voor klinisch gebruik af komstig zijn van non-profit bloedbanken. AP door Frank Hendrickx Tien lange dagen heeft Kim Jong-il erover ge daan, maar de leider van Noord-Korea komt vandaag eindelijk in Moskou aan. Rei zend in een eenentwintig wa gons lange, gepantserde trein heeft het excentrieke staats hoofd de befaamde Trans- Siberiëspoorlijn afgelegd. Van Vladivostok tot Moskou heeft Rusland kennis kunnen maken met Kims handels merk: geheimzinnigheid. Het is voor de Noord-Kore- aanse leider pas de derde buitenlandse reis, sinds hij de macht van zijn vader overnam. Hij bezocht tot dusver alleen buurland Chi na. Het is een publiek geheim dat Kim net als zijn vader vliegangst heeft, maar het Kremlin wenst dat deson danks niet te bevestigen. Vol gens een woordvoerder van Poetin hoopt 'de geliefde lei der' dankzij de treinreis een betere indruk te krijgen van geheel Rusland. Bijkomstig heid is dat de tocht in het Guinness book of records kan 'als de langste treinreis ooit gemaakt door een staatshoofd', aldus de woordvoerder. Op de terug reis zal Kim wederom tien dagen kunnen genieten van eindeloos dennenbos dat langs zijn raampje flitst. Het bezoek kost de Russische staat alleen al aan veilig heidsmaatregelen kapitalen. De trein van Kim wordt dag en nacht bewaakt door zwaar bewapende agenten. Het staatshoofd zelf neemt ook geen enkel risico. De trein wordt aangedreven door twee afzonderlijke lo comotieven, voor het geval een aanslag één locomotief weet uit te schakelen. Kim is een gekend liefhebber van geheimzinnigheid. Zijn laatste reis naar China werd pas na afloop bekendge maakt. Dit keer kreeg de Russische pers pas te horen dat er hoog bezoek op komst was toen de trein van Kim al bijna de korte grens tussen Rusland en Noord-Korea had overschreden. De Noord-Koreaanse leider toonde zich tijdens de reis ook nog eens wispelturig. Bij een tussenstop in Irkoetsk weigerde Kim uit zijn wagon te komen, hoewel plaatselij ke hoogwaardigheidsbekle ders hem op het perron wil den begroeten. Hetzelfde deed zich voor in de stad Oe- lan-Oede. Pijnlijker was een voorval in Novosibirsk. Op het perron stonden familieleden van een Russische officier, die in 1946 het leven van Kims va der had gered. De Noord-Ko- reaanse leider liet zich on danks eerdere belóftes niet zien. Ondergeschikten van Kim verklaarden de afwezig heid van 'de geliefde leider' door te wij zen op de regenZe gaven de familie een tas vol cadeaus en beloofden dat Kim op de terugweg alsnog naar buiten zal komen. Eén keer heeft Kim zijn spe ciaal voor hem in Japan ont wikkelde trein langer dan een uur verlaten, in Omsk. Meteen moesten daar alle straten worden afgezet en bus- en tramroutes omge legd. Tijdens een bezoek aan een tankfabriek en een var kensboerderij kregen jour nalisten opdracht op mini maal vijftig meter afstand te blijven. In een plaatselijke bibliotheek ging Kim - inclu sief donkere zonnebril, kaki pakje en curieus kapsel - zo waar even in discussie met een literatuurkenner die het had gewaagd een Koreaanse schrijver iets lager in te schatten dan de Russische halfgod Aleksandr Poesjkin. Rusland en Noord-Korea zullen dit weekeinde een pro tocol ondertekenen waarin ze hun gemeenschappelijke kijk op de wereld bekrachti gen. Economische betrek kingen zullen in de gesprek ken echter de boventoon voeren. Het Amerikaanse an ti-raketschild, dat vooral ge richt is tegen schurkenstaten als Noord-Korea, zal volgens het Kremlin alleen terloops ter sprake komen. GPD door Cees van Zweeden De aanklacht tegen Enver Hadzihasanovic en Meh- med Alagic is geschreven in het jargon van de dood. Zij stichtten concentratiekampen, lieten hoofden afhakken, gevangenen doodslaan. De kogel, een kost baar kleinood, bleef meestal in het holster, maar er waren an dere wapens voor de morbide arbeid: geweerkolven, ijzeren haken, stokken, boksbeugels, telefoonkabels. De aanklacht van het Joegosla- vië-Tribunaal is er een van der tien uit een dozijn. Er zijn tien tallen aanklachten waar het bloed van afdruipt. Maar die te gen Hadzihasanovic en Alagic (alsmede een derde gedaagde) is om één reden bijzonder: zij be treft geen Serviërs of Kroaten, maar moslims. Het is niet de eerste keer dat moslims worden aangeklaagd door het Haagse tribunaal, maar nooit eerder werden men sen van hun importantie gedag vaard. Hadzihasanovic en Ala gic, die donderdag in Bosnië werden gepakt, waren gene raals van het moslimleger (ABiH genaamd). De aanklacht tegen beide voor malige generaals roept een in trigerende vraag op: als zij oor logsmisdaden hebben gepleegd, moet dan ook hun politieke baas niet worden gedagvaard? Die baas was Alija Izetbegovic, pre sident van Bosnië (het moslim- deel) tijdens de oorlog van 1992- 1995. Tot dusverre werden slechts twee politieke kopstukken aan geklaagd: Radovan Karadzic, leider van de Bosnische Ser viërs, en Slobodan Milosevic. Karadzic, die voortvluchtig is, wordt ervan beticht als politiek leider oorlogsmisdaden te heb ben toegelaten van het soort waarvoor Krstic nu tot in lengte der dagen moet brommen. Het lijdt weinig twijfel dat de Serviërs in Bosnië het meeste bloed aan hun handen hadden. Zij schoten een miljoen grana ten op Sarajevo, zuiverden gro te delen van de republiek van moslims, pleegden een pogrom in Srebrenica en gijzelden blauwhelmen van de Verenigde Naties. Maar de Serviërs waren niet de enigen die de Geneefse Conven tie negeerden. Beide moslimge- neraals worden ervan beschul digd een groot deel van Centraal-Bosnië te hebben ge zuiverd van - vooral - Kroaten, een proces dat met grote wreed heden gepaard ging. Daarmee voerden zij een beleid uit, dat was uitgestippeld door Izetbeg ovic. Alija Izetbegovic slaagde erin de oorlog uit te komen als een moraalridder die had gevochten voor het ideaal van een etnisch pluriform Bosnië. Dat was een wonderbaarlijke prestatie, ge zien het verleden van de man en het gedrag van zijn troepen. Op 17 november 1992 rukte het gezaghebbende Russische tijd schrift Izvestia hem zijn masker van fatsoen af. Tijdens de Twee de Wereldoorlog rekruteerde Izetbegovic moslims voor de SS Handzar Divisie, die onbe schrijflijke wreedheden beging op de Balkan. Na de oorlog kreeg hij drie jaar celstraf voor zijn fascistische activiteiten, wat hem er echter niet van kon weerhouden in 1980 de draad van de intolerantie weer op te nemen. Herdruk In een schotschrift genaamd 'Is lamitische Verklaring' bepleitte hij de stichting van een moslim staat. Die geruchtmakende ver klaring, die hem in 1983 kwam te staan op een nieuwe veroor deling, liet hij in 1990 nog eens herdrukken. Dat was twee jaar voor het uitbreken van de bur geroorlog in Bosnië. Izetbegovic was de man die tij dens die oorlog de militaire commandanten aanstelde. Tot zijn meer twijfelachtige benoe mingen behoorden Naser Oric en Zulfo Tursunovic, die vanuit de moslimenclave Srebrenica nachtelijke aanvallen uitvoer den op omliggende Servische dorpen. Daarbij kwamen waar schijnlijk meer dan duizend burgers om. Op 1 maart 1995, ruim vier maanden voor de val van Sre brenica, kregen Oric en een aan tal van zijn mannen bevel de stad te verlaten. Daarmee werd de inname van Srebrenica door de Serviërs een sinecure. Deze zomer onthulde een Bosni sche minister, Halilovic, dat Izetbegovic het brein achter die manoeuvre was geweest. Sre brenica moest vallen, opdat de Navo een voorwendsel zou heb ben de Bosnische Serviërs te bombardeerden - hetgeen ook geschiedde. GPD Naar aanleiding van de zedenzaak in de Zeeheldenbuurt van Leeuwarden staken buurtbewoners de auto van de vermeende daders in brand. foto Niels Westra/GPD Niets maakt in woonwijken zo veel los als seksueel misbruik van buurtkinde ren. Vermeende daders worden ver jaagd en hun huizen en auto's ver nield. „Een paar mensen moeten het hoofd koel houden." door Chriz van de Graaf Zo'n vijf keer per j aar wordt een dader die een kind seksueel misbruikte te grazen genomen door familie of kennissen van het slachtoffer. Sinds 1996 is daarbij twee keer een zedendelinquent vermoord. In Ooster hout bracht een vader een 22-jarige dader met messteken om het leven. De man was veroordeeld en had zijn straf uitgezeten voor ontucht met de tienjarige zoon van zijn moordenaar. Ook bij de ontuchtzaak in de Leeuwardense Zeeheldenbuurt, waarbij twee echtparen verantwoordelijk zouden zijn voor seksueel misbruik van tien kinderen in leeftijd van 2,5 tot 15 jaar, zweren ouders van slachtof fers wraak, wanneer ze de daders in handen krijgen. De moeder van een slachtoffer be looft oorlog als ze terugkomen in de wijk. Bij geen andere misdaad is het gevoel van wraak zo sterk als bij zedendelicten. „Misbruik van het kind voelt voor ouders alsof het bij henzelf is gebeurd", zegt pro fessor J. Frenken, onderzoeker bij het Ne derlands Instituut voor Sociaal Seksuolo- gisch Onderzoek. „Misbruik van kinderen schaadt de lichamelijke intimiteit en inte griteit. Ook treedt een dader in de intieme relatie van ouder en kind, daar mag je niet tussenkomen." Frenken maakte vorig jaar in opdracht van het ministerie van Justitie een brochure over cle gevolgen, de signalen en de preventie van seksueel misbruik bij kinderen. Buurtbewoners zijn vaak solidair met de ouders van het slachtoffer. In veel ge vallen hebben zij zelf kinderen, maar ook kinderlozen zijn bereid een dader eigenhan dig uit de wijk te verjagen. Sinds 1996 ge beurde dit 26 keer. Aanklacht Eigenrichting kan worden opgevat als een aanklacht tegen politie en justitie. „De boosheid richt- zich ook op de overheid", zegt Frenken. „Burgers hebben geen ver trouwen in Justitie en Reclassering en be sluiten zelf de dader te straffen." In de wijk in Leeuwarden leidde dit in juni ertoe, dat de woning van de ouders van een veertienjarige jongen twee dagen lang werd belaagd, nadat de jongen zijn geslachtsdeel had laten zien aan kinderen in de buurt. De auto van het gezin werd in brand gestoken en op het huis werd het woord 'pedofiel' ge klad. Ondanks de aankondiging van ouders dat zo'n kladactie opnieuw zou kunnen ge beuren, zegt de politie van Leeuwarden zich hiermee niet speciaal bezig te houden. „Wij zijn alert, maar we hebben geen aanwijzin gen dat dit weer gaat gebeuren", zegt een woordvoerder. „Dat mensen emotioneel be trokken zijn bij de zaak, dat snappen we. Maar als er persoonlijke problemen zijn, sturen we die door naar hulpverleners." Frenken ziet wel mogelijkheden om escala tie van het geweld in wijken te voorkomen. „Mensen moeten goed geïnformeerd wor den over seksueel misbruik. Dan kunnen ze signalen bij him kinderen herkennen en eer der aan de bel trekken. Mythes moeten wor den ontkracht en de politie moet tot op de bodem uitzoeken wat er werkelijk is ge beurd." Een belangrijke oorzaak van de emotionele reactie op seksueel geweld tegen kinderen is volgens Frenken, dat het altijd wordt gezien als iets dat ernstige schade toebrengt aan het kind „Incidentele lichte aanraking van kinderen levert geen blijvende schade op, daar kom je meestal wel overheen. Pas bij verregaande en langdurige seksuele hande lingen is dat het geval." Frenken gelooft wel dat wraak kortstondig een gevoel van opluchting geeft, maar vol gens hem is het geen oplossing voor de pro blemen. „Als je de auto van een dader in de brand zet, houd je daar toch een nare smaak aan over, denk ik. Later kijken mensen in de buurt beschimpt naar elkaar, zo van, 'wat hebben we gedaan'. Dit is zeker zo als blijkt dat de daders heel kleine vergrijpen hebben begaan. Een paar mensen in een wijk moe ten het hoofd koel houden en zich niet laten meeslepen door emoties." GPD Mosselen De mosselvisserij op de Wad denzee valt tegen. Deze week arriveerden de eerste mosselen die daar zijn gekweekt. De kwaliteit bleek matig in verge lijking met mosselen die in de Zeeuwse wateren worden ge vist. Algemeen is de indruk dat de visserij zal tegenvallen en dat er naar verhouding van de uitgezaaide kwantums weinig zal worden gevist. Een van de oorzaken van de tegenvallen de vangst zou onder meer de sterke stroming zijn. Looddieven De politie heeft twee Middel burgers gearresteerd op ver denking van diefstal van lood. Enige tijd geleden werd lood gestolen van kasteel Westhove in Oostkapelle en verdween een partij lood uit Westkapel- le. Met behulp van een speur hond zijn de beide verdachten aangehouden. Ze hebben alle bei een bekentenis afgelegd. Casino Op last van de officier van jus titie heeft de politie in Laren, Scheveningen en Rotterdam invallen gedaan in speelclubs. In het casino van Schevenin gen bevonden zich tijdens de inval 600 tot 800 mensen. Re cherche in burger gelastte on- middeli jke stopzetting" van het spel en hield de aanwezige gokkers aan. Bestuursleden en croupiers zijn gearresteerd en de opbrengsten in beslag ge- Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax, (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail- web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0.75) per maand: 39,45 17.90 per kwartaal 107,50 48,78 per jaar: 409.50 185.82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 2.00 0.91 zaterdag: 3,00 1.36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2