Haarhuis gaat nog jaar door Atletiekunie is met weinig tevreden Champions League Guidi oppermachtig in sprint Honkballers voorkomen blamage Lance Armstrong diep getroffen door j uitlatingen LeMondi Bogtstra blijft coach Krajicek stelt rentree opnieuw uit Melchers vierde in WB-wedstrijd Ex-voorzitter Benfica aangeklaagd Boban naar Celta de Vigo Hongarije wil EK-voetbal alleen Hackett zwemt wereldrecord Real Madrid van fraude beschuldigd Transfer Jardel naar Porto is van de baan Seles schakelt Capriati uit Bondscoach doet rensters in de ban door Ger Lammerink RIJSWIJK - Tennisser Paul Haarhuis gaat nog een jaar door als speler van het Nederlands Daviscupteam. Dat betekent, vrijwel zeker, dat Tjerk Bogtstra langer aanblijft als coach. Bogtstra praat midden volgen de week over een nieuwe ver bintenis met de KNLTB. „Het ligt in de lijn der verwachting dat we er uitkomen. Deson danks is nog niets helemaal de finitief", zei de coach, die dit AMSTERDAM - Richard Krajicekheeft zijn rentree opnieuw moeten uitstel len. De tennisser zou ei genlijk vanaf 6 augustus deelnemen aan een inter nationaal toernooi in Cin cinnati, een wedstrijd meetellend in de Masters Series. Krajicek heeft zich echter opnieuw afgemeld. De oud-winnaar van Wimbledon reist wel naai de Verenigde Staten. Hij wil zich opnieuw laten on derzoeken door dokter Nirschil. Deze arts ope reerde eind maart de elle boog van Krajicek. Na overleg met Nirschil be slist de Muiderberger of hij vanaf 13 augustus deelneemt aan een inter nationaal toernooi in Washington. ANP seizoen het Nederlands team naar de halve finale van het Da- viscuptoernooi leidde. Het lag aanvankelijk in de plan ning dat Haarhuis na dit seizoen de rol van Bogtstra zou overne men. De Tilburger was in eerste instantie aangesteld als 'tussen paus'. In de praktijk bleek dat de huidige rolverdeling (nog) ui terst succesvol is. De coach gaf dat ook aan de 35- jarige specialist in het dubbel spel te kennen. „Ik heb tegen Paul gezegd dat zowel de spelers als ik heel graag zouden zien dat hij nog een jaartje verder zou gaan. De keuze was uiteindelijk aan hemzelf. Druk heeft nie mand uitgeoefend. Ik wilde al leen duidelijkheid voor de US Open. Zodat we ons na dat toer nooi in alle rust kunnen voorbe reidingen op de halve finale te gen Frankrijk." Wat precies voortkomt uit de naderende gesprekken tussen Bogtstra en de bond is nog niet helemaal duidelijk. Er zijn meerdere opties. „Bijvoorbeeld over de lengte van het contract moet worden gepraat", zegt de coach. Logisch „Op zich is één jaar logisch. Aan de andere kant weet ik wat de selectiemogelijkheden voor de komende jaren zijn. Ik sluit niet bij voorbaat uit langer te blij ven. Misschien dat Haarhuis en ik straks een duo gaan vormen, ook dat ik mogelijk." Hoewel Haarhuis nog maar weinig toernooien speelt, vormt hij samen met Sjeng Schalken nog steeds een sterk dubbel. Voorafgaande aan de ontmoe ting met Frankrijk, over een kleine twee maanden in Rotter dam, doet hij mee aan de Open Amerikaanse kampioenschap pen in New York. ANP van onze sportredactie BONN - Aan de rand van de af grond stond het Nederlands honkbalteam gisteren bij het EK in Bonn. Bijna was Oranje onttroond als Europees kam pioen en had het tijdens het wereldkampioenschap 2003 in Cuba van een afstand moeten toekijken. Tegen het nederige Kroatië keek Nederland in de zevende inning plotseling tegen een 3- 7-achterstand aan. Uiteinde lijk wist de ploeg in de zevende en achtste slagbeurt alsnog toe te slaan en met 8-7 te winnen. Een blamage kon worden af gewend en vandaag staat Ne derland gewoon in de halve fi nale tegenover Frankrijk Met het bereiken van de halve fina le stelden Oranje ook deelna me aan het WK 2003 veilig. Was het wel een blamage als tegen Kroatië zou zijn verlo ren? Wel gezien de staat van dienst van heidelanden. Kroa tië is voor de tweede maal op een EK aanwezig, Nederland is met zestien titels recordhou der. Maar het zou geen blamage geweest zijn als het wedstrijd verloop als referen tiekader dient. Bij Kroatië gooide de tot Kro aat genaturaliseerde Jimmy Summers, in de Nederlandse competitie werper van NTNT ADO uit Den Haag. Summers had veel worpen nodig, gaf ne gen vrije lopen weg, maar kreeg slechts vijf hits te ver werken. Bovendien speelde Nederland aanvallend op nieuw onder zijn kunnen. „Ik heb er geen verklaring voor", zei bondscoach Robert Eenhoorn. „We brengen ons zelf gewoon te veel en te vaak in de problemen." Door het ge brek aan slagprestaties wer den liefst zestien lopers op de honken achtergelaten. En dat mag niet gebeuren, niet tegen Kroatië, niet tegen wie dan ook. In de zesde inning werkte Kroatië heel behendig een 3-1- achterstand weg. Oranje-wer per Orlando Stewart kwam in de problemen en werd vervan gen door Dave Draijer. Een foutieve aangooi en drie honk- slagen zorgden uiteindelijk voor een plotselinge 3-5-voor- sprong voor Kroatië. Maar de ploeg was nog niet klaar met Oranje, want in de zevende slagbeurt werden daar nog eens twee punten aan toegevoegd. Draijer kreeg een tweehonkslag tegen, zijn op volger Patrick Beljaards gooi de tweemaal vier wijd en zag een puntenscorende honkslag in het veld verdwijnen. Cruciaal was dat een Kroati sche loper in deze inning in de fout ging en de puntenproduc- tie daarmee afbrak. Neder land profiteerde daarvan door in de zevende inning zelf twee maal te scoren op een fout in het Kroatische binnenveld. In de achtste inning drukte Ne derland uiteindelijk door. Een doorgeschoten bal en een honkslag van Harvey Monte waren goed voor drie punten, 8-7. Patrick de Lange had het werpen in de zevende inning overgenomen en zou Neder land niet meer in de problemen laten komen. ANP zaterdag 4 augustus 2001 BORDEAUX - Wielrenster Mirjam Melchers is gisteren als vierde geëindigd tijdens de wereldbekerwedstrijd in Frank rijk. De renster, rijdend voor de Italiaanse formatie Acca Due, bleef in de massasprint Debby Mansveld net voor. De wed strijd werd gewonnen door de Russische Olga Slioussareva. Regina Schleicher (Dui) eindigde als tweede, voor Anna Mill- ward-Wilson (Aus). Dankzij die derde plaats verstevigde Mill ward haar leiding in de stand om de wereldbeker. Haar voorsprong op Melchers bedraagt nu 49 punten. Tijdens de wereldbekerwedstrijd rondom Bordeaux deden zich amper noemenswaardige ont snappingen voor. Saturn, de ploeg van Millward, gokte op succes in een massasprint en hield daarom de meute bij elkaar Na 122 kilometer greep echter Slioussareva de winst en ein digde de Australische slechts derde. ANP LISSABON - Oud-voorzitter Joao Vale e Azevedo van Benfi ca is door justitie in Portugal aangeklaagd wegens fraude en oplichting. De voormalig topman van de voetbalclub wordt onder meer verweten opbrengsten van transfers voor privé- doeleinden -het aanschaffen van een luxe jachtboot- te heb ben aangewend. Vale e Azevedo heeft alle beschuldigingen van de hand gewe zen. Hij heeft al sinds februari huisarrest, De man leidde de Portugese topclub drie jaar. Vorig jaar oktober werd hij niet herkozen. De eer ging naar zijn rivaal Manuel Vilarinho. Deze kwam kort later tot de conclusie dat de club een schuldenlast had van een kleine 200 miljoen gulden. Lange tijd behoorde ook Vitesse, wegens een niet betaalde transfersom van Van Hooijdonk, tot de schuldeisers van Benfica. RTR MILAAN - Zvonimir Boban vertrekt bij AC Milan. De voor malig Kroatisch international speelt het komend seizoen in de Spaanse competitie, bij Celta de Vigo. Boban. bijna 33 jaar oud, wordt in eerste instantie voor een jaar uitgeleend. Hij speelde, op een korte periode bij Bari na, sinds 1991 bij Milan,. De veelvoudig international voetbalde bij de club nog samen met het Nederlandse trio Gullit, Van Basten en Rijkaard. RTfl BOEDAPEST - Hongarije heeft gisteren besloten dat het zich alleen kandidaat stelt voor de organisatie van het EK-voetbal in 2008. Het land was lang van plan het evenement samen met Kroatië te houden. „Maar we denken dat we meer kans hebr ben wanneer we ons alleen kandidaat stellen", aldus de Hon gaarse minister van Sport Tamas Deutsch. Zijn Kroatische collega Stiepan Puhak betreurde het besluit. „We zijn er niet gelukkig mee, maar accepteren het besluit." De Europese voetbalunie Uefa maakt in 2003 bekend wie het EK in 2008 mag houden. De inschrijving sluit in december van dit jaar. Naast Hongarije hebben ook Oostenrijk en Zwitsersland in teresse in het EK. De bonden van Wales, Ierland, Schotland en Noord-Ierland toonden ook al belangstelling. Het EK 2004 is al toegewezen aan Portugal. Zowel Hongarije als Kroatië heeft nog nooit een EK mogen organiseren. ANP PERTH - Grant Hackett heeft gisteren in het Australische Perth een wereldrecord op de 800 meter vrije slag, korte baan, gezwommen. De tijd van de Australiër op de afstand was 7.25,28. Hackett was bijna tien seconden sneller dan de oude toptijd, in 1993 gerealiseerd door zijn landgenoot Kieren Perkins (7.34,90). ANP Catcher Johnnv Balent ina vangt de bal in de wedstrijd tegen Kroatië. foto Hermann J. Knippertz/AP KNAU hoopt op twee of drie finaleplaatsen bij WK Maccabi Haifa uit MADRID - Voormalig penning meester Juan Onieva van Real Madrid heeft in een ingezonden brief aan de Spaanse krant Mar- ca zijn vroegere werkgever be schuldigd van fraude. Onieva stelt dat Real steekpenningen heeft betaald aan andere clubs, die daarvoor extra hun best moesten doen in wedstrijden te gen Reals concurrenten. Ook zou de club een vals toe schouwersaantal hebben opge geven voor de wedstrijd tegen Borussia Dortmund in de halve finale van de Champions Lea gue van 1998. Tijdens dat duel haalden supporters van Real een doel neer, waardoor de wed strijd vijf kwartier werd ver traagd. Uit angst voor sancties van de Uefa verzweeg Real volgens Onieva dat er meer fans (75.000) waren binnengelaten dan is toe gestaan (65.000). Aanleiding voor de brief waren voor Onieva recente beschuldi gingen van fraude in het tijd perk 1995-2000, onder voorzit terschap van Lorenzo Sanz. Onieva was in die tijd penning meester. Destijds is volgens het nieuwe clubbestuur ruim vier miljoen gulden spoorloos ver dwenen. De bestemming van het grootste gedeelte van dat be drag kan Onieva naar eigen zeg gen verklaren. Slechts van 900.000 gulden weet de oud-be stuurder zelf ook niet waar het gebleven is. ANP LISSABON - De transfer van de Braziliaanse voetballer Mario Jardel van Galatasaray naar FC Porto gaat niet door. Twee da gen eerder hadden de Portuge zen de terugkeer van Jardel bekendgemaakt, maar in de tus sentijd blijkt Galatasaray nieu we voorwaarden te hebben ge steld aan de overgang. Een jaar geleden nog verruilde de Braziliaanse topschutter Porto voor Galatasaray in Tur kije. Nu zou de spits voor onge veer 20 miljoen gulden terug gaan naar Portugal, waarbij Porto ook nog eens drie spelers zou afstaan aan Galatasaray. „Op grond van de gesprekken met Galatasaray in de afgelo pen 48 uur, is het echter niet mogelijk gebleken tot overeen stemming te komen", aldus Por to in een verklaring. DPA/AFP van onze sportredactie EDMONTON - Als de elf uitge zonden atleten op hun twaalf onderdelen totaal twee of drie finaleplaatsen behalen, dan heeft de Nederlandse ploeg het bij de wereldkampioenschap pen atletiek in het Canadese Ed monton goed gedaan. Aan de vooravond van de titel strijd in Canada was hoofd coach Peter Verlooy van de atle tiekunie (KNALT) gisteren bescheiden. Technisch direc teur Henk Kort sprak eerder dit jaar nog over vijf finaleplaat sen. De atleten zelf zijn minder voorzichtig over hun kansen. Het merendeel zei in staat te zijn bij de beste acht of twaalf te ein digen. De meeste Nederlanders steken in goede vorm. Dat bleek onder meer in het laatste kwalificatie- weekeinde van 20 en 21 juli, toen de uiterst kleine ploeg van vier werd uitgebreid tot het on verwacht grote aantal van elf. In de selectie vallen de namen van Monique de Wilt en Troy Douglas op. De Wilt verbeterde op 13 juni haar eigen nationaal record tot 4,35 meter. Dat was slechts vijf centimeter minder dan de richtprestatie van de at letiekunie, maar in veel andere wedstrijden sprong ze aanzien lijk minder hoog. „Ik hoef me daarom niet extra te bewijzen", vond de Brabantse, die voor haar sport naar het Duitse Keu len is verhuisd. Douglas „Bij testwedstrijden sprong ik maandag alweer 4,30. Boven dien sta ik hoger op de startlijs ten dan sommige andere Neder landers." Veruit de laagst gekwalificeerde Nederlander is Troy Douglas, die op de start lijsten van de 100 en de 200 me ter respectievelijk 3 7 en 35 atle ten voor moet laten gaan. „Troy is geselecteerd omdat hij fantas tisch is teruggekomen na het af lopen van zijn internationale startverbod", verklaarde Ver looy. Nog steeds vreest de atletiek unie de naweeën van de positie ve dopingtest in 1999 van Doug las op het omstreden middel nandrolon. Hoewel het resul taat weinig effect meer zal sor teren, wacht de Hagenaar nog steeds op behandeling van zijn zaak door de internationale at- letiekfederatie (IAAF). In over leg met de ploegleiding houdt Douglas zich tijdens het toer nooi verre van mededelingen over de zaak. „Troy is erop gebrand te laten zien dat hij echt helemaal terug is", zei Verlooy over de olym pisch halvefinalist van Seoul '88, Barcelona '92 én Atlanta '96. „Voor zijn voorbereiding is het niet goed om uitgebreid stil te moeten staan bij zaken als de beslissing in de zaak van voet baller Frank de Boer." De laat ste inschrijvingslijsten in Ed monton wijzen uit dat 800 meterloper Bram Som veruit het hoogst geplaatst is van de Nederlanders. Met zijn 1.43,98 van vorige maand in Monaco staat hij vierde, nog vóór olym pisch kampioen Nils Schu mann. De Arnhemmer weet echter als geen ander dat rang lijsten in een kampioenschap erg weinig zeggen. Vierde was namelijk ook de plaats waarop Som eindigde bij de EK voor neo-senioren in Amsterdam: een toernooi dat met één conti nent en een leeftijdeis van 20-22 jaar zeer beperkt is in vergelij king met de titelstrijd in Edmonton. „Van mijn uitscha keling in de series van de Olym pische Spelen heb ik wel geleerd dat je een kampioenschap ronde voorronde moet benaderen", al dus Som. „Maar de finale is wel het einddoel." ANP door Jochem Lippmann LONDEN - Maccabi Haifa is gisteren door de Uefa uit de Champions League gezet. De landskampioen van Israël be reikte aanvankelijk ten koste van Haka de derde voorronde van het lucratieve toernooi. De club maakte tijdens de tweede wedstrijd tegen de Finnen ech ter gebruik van de geschorste Walid Badeer. Het meespelen van deze speler betékent dat niet Maccabi Haifa maar Haka woensdag met Li verpool strijdt om een plaatsje in het hoofdtoernooi van de Champions League. De Israë liërs hebben nog wel drie dagen de tijd in beroep te gaan tegen de straf. De club kondigde donder dag al aan dat het bij een moge lijke straf gebruik maakt van deze mogelijkheid. Maccabi Haifa legt de schuld bij de Israëlische voetbalbond. Die zou hebben gezegd dat Badeer zijn schorsing tijdens de eerste wedstrijd tegen Haka heeft uit gezeten. De Uefa kwam er ech ter achter dat Badeer maar twee wedstrijden heeft overgeslagen. De speler dankt zijn schorsing van drie wedstrijden overigens aan een rode kaart die hij vorig jaar september opliep tijdens een uitwedstrijd bij Vitesse in de Uefa Cup. Maccabi Haifa won beide duels van Haka. In Finland werd het 0-1 en voor eigen publiek 4-0, door Ger Lammerink NEW YORK - Voormalige Tour de France-winnaar Greg Le- Mond heeft hard uitgehaald naar zijn Amerikaanse opvolger Lance Armstrong. Deze ver klaarde door de uitlatingen van zijn held diep getroffen te zijn. LeMond stelde openlijk vraag tekens bij de relatie tussen Arm strong en de Italiaanse sportarts Ferrari. „Deze dokter is een ge zwel in de sport", had LeMond gezegd. „Het is meer dan triest dat Lance al vijf jaar met hem samenwerkt. Op dit moment kunnen we daarom niet met ze- Waldi Badeer speelde tijdeps deze laatste wedstrijd mee. Dë Uefa veranderde de 4-0-over- winning daarom in een 0-3 ne derlaag. ANP SAN DIEGO - Monica Seles heeft gisteren de halve eind strijd van het tennistoernooi in San Diego bereikt. De als zevende geplaatste Ame<- rikaanse schakelde in de kwartr finales haar als derde inge schaalde landgenote Jennifer Capriati uit. De winnares van de Australian Open en Roland Garros verloor met 6-3 6-3 ANP BORDEAUX - Bondscoach Herman Snoeijink heeft wiel- rensters Angela Hillenga en Ma* riëlle van Scheppingen in de ban gedaan. Het tweetal hcefl geweigerd deel te nemen aan djj Ronde van Frankrijk voor vrou wen, waarna Snoeijink besloo} hen niet meer op te stellen. „Zij meenden dat ze de Tour Féj» minin niet aankonden. Dan ho'i ren ze ook niet in de selectie thuis", meende Snoeijink.ANP' kerheid zeggen dat Lance 'clean' is." Ferrari wacht in Ita-^ lië twee rechtszaken wegens hef, hebben en verstrekken van ver boden middelen in de sportj Vlak voor de zojuist beëindigde Ronde van Frankrijk kwam aan het licht dat hij ook met Armij strong samenwerkt. Armstrong zegt zwaar teleurge* steld te zijn over de uitlatingej) van LeMond „Ik begrijp dit niet. Greg is mijn held. Zondeifr hem als voorbeeld had ik nooit tot drie keer toe de Tour dé France gewonnen. Ik heb mijj) successen behaald door hard te werken. Dat is het, meer niet." RTR van onze sportredactie MOESKROEN - De Italiaan Fabrizio Guidi heeft in Moeskroen de eerste rit in de Ronde van het Waalse Gewest gewon nen. De renner uit de Mercury-ploeg hield in de sprint Jo Planckaert en Jcan-Patriek Nazon achter zich. De langste ontsnapping van de dag werd opgezet door Glenn D'HolIander, Stijn Devolder en de Pool Gregor Gwiazdow- ski, die ooit de GP van Ziirich op zijn naam schreef. Tien kilometer voor het einde werden de vluchters gegrepen. In de sprint was Guidi oppermachtig. Tom Steels eindigde, ondanks de inspanning van zijn ploeg (Mapei), niet voorin. Voor Guidi was het zijn derde seizoenszege. In de Ronde van Portugal was de tweede rit voor de Spanjaard Angel Edo uit de Maia-ploeg. In een lange spurt bergop klopte hij Salvatore Commesso. De Span jaard Constantino Zaballa blijft leider. De rit van vandaag bevat twee klimmetjes van derde categorie. Morgen staat de eer ste van drie tijdritten op het programma. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19