Lutherse kerk krijgt opknapbeurt Verloren dorpen van Walcheren week vol folklore PZC PZC Wilko Schuringa houdt van een beetje stoere film bij het ringrijden 13 Slechte staat van dakleien leidt tot lekkages in Middelburgs godshuis Vlissinger dringt woning binnen Baldadige jongeren aangehouden Politie betrapt autodief Auto weg na woninginbraak Veertien hardrijders op Postweg Duikspullen uit auto gestolen Dronkenschap in Renesse Reimerswaal wenst spoor naar haven langs Zoomweg Fietsen over de Bevelanden zaterdag 4 augustus 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dak van de Lutherse kerk aan de Zuids ingel in Middelburg is aan ver vanging toe. De blamv-grijze leien zijn slecht bevestigd en vertonen scheuren. Na debouvv- vakantie wordt het gebouw in de steigers gezet. Begin dit jaar is de kerkenraad van de Evangelisch Lutherse kerk geadviseerd de leien te ver vangen. Uit een inspectie door een leienspecialist uit Veenen- daal kwam naar voren dat het dak in slechte staat verkeerde. In diverse leien zitten scheuren. De roodkoperen haken waar mee de dakbedekking vast zit, zijn matig tot slecht. De overlap van de leien is gering. De slechte staat van het dak leidt tot lekkages. Bij harde wind en regen wordt het regen water door de naden tussen de leien gejaagd. Het dakbeschot aan de binnenkant vertoont sporen van lekkage. Om het kostbare kerkorgel te bescher men is een paar jaar geleden al een rubberen mat onder een deel van het dakbeschot gelegd. Met subsidie van de gemeente Middelburg en steun van spon sors worden de leien binnenkort vervangen. De opknapbeurt kost ongeveer drie ton. Volgens Herman Eggink en Marien Louws die de restauratie bege leiden, hoeven de kerkleden niet bij te springen. De Lutherse kerk in Middelburg telt ruim 250 leden. Tijdens de zondagse dienst zitten er gemiddeld der tig gelovigen in de kerk. Goede staat De laatste grote restauratie van de kerk dateert van begin jaren zestig van de vorige eeuw. „De dakleien zijn toen niet meege nomen", zegt Louws. Hij ver moedt dat ze ongeveer vijftig jaar geleden zijn gelegd. Als de leien zijn vervangen, kan het gebouw volgens Louws weer decennia lang mee. „De kerk verkeert door een goed onder- houdsprogramma in redelijk goede staat." De Lutherse kerk is tussen 1740 en 1742 gebouwd door stadsar chitect Jan de Munck. Een ge denksteen in de kerk herinnert hieraan: Deeze kerk is voltooid in den jaare 1742 Onder het beleid van den Heere Jan de Munck Beroemd architect dezer stede Middelburg Tot wiens Eere De Luthersche Gemeente dit Gedenkteken Opricht." De hoge kerk met rijk versierde hoofdingang verving het kleine, vierkantje kerkje aan de Sui kerpoort dat te klein was ge worden. De Middelburgse ar chivaris Peter Sijnke noemde de kerk ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan het 'grootste en meest markante Lutherse kerkgebouw in Zeeland'. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Na vier jaren pendelen tussen Utrecht en Middelburg werd het tijd om dichter bij huis werk te zoeken. Wilko Schuringa neemt over twee weken afscheid als direc teur van de stichting Cinema Middelburg. Hij wordt hoofd Film bij een filmtheater in Nij megen. „Dit is het perfecte moment om weg te gaan", vindt hij. „Bin nenkort gaan we een mooie zaal inrichten en over een jaar of vier, vijf gaan we naar de nieu we schouwburg. Dat is een leuk vooruitzicht voor de stichting." Schuringa lijkt nog nauwelijks te beseffen dat hij het Schut tershoftheater gaat verlaten. Hij blijft in de wij-vorm over de stichting praten. Persoonlijke omstandigheden speelden een grote rol in zijn beslissing. „Ik leid al vier jaar een gespleten bestaan, vier dagen hier en drie in Utrecht. Ik wil wat vaker thuis zijn. En op een gegeven moment heb je het wel een beet je gezien." Het filmtheater in Nijmegen heeft acht zalen. „Er wordt daar een eindeloze rij films getoond. Het aanbod is on geveer hetzelfde als hier, alleen lopen de films langer." Hij is trots dat een kleine zaal als het Schuttershof in staat is om een vrij compleet aanbod te bie den. „We hebben 550 voorstel lingen per jaar, met tweehon derd titels. Je ziet een enorm scala aan films voorbijkomen, van allerlei nationaliteiten. Er zijn genoeg filmhuizen die maar drie keer in de week draaien." Onder Schuringa is de stichting professioneler geworden, zegt hij. „Het is beter gestructureerd en we zijn beter geoutilleerd. De tijden van armoe zijn, dankzij hogere subsidies, voorgoed voorbij." Kleine film En dat de zaal bijna nooit hele maal vol zit, vindt hij eigenlijk helemaal niet erg. „Het is een geweldige ervaring om met vijf mensen in de zaal te zittenMen sen gaan en masse op vrijdag- en zaterdagavond naar de film. Ik begrijp niet wat daar leuk aan is." In Middelburg is niet echt een groot publiek voor de 'klei ne' film, geeft Schuringa toe. „Maar er is wel behoefte aan. Het hangt heel erg van het aan bod af. Als we Billy Elliot draai en, staan mensen in de rij. Mid delburg is sowieso niet echt een levendige cultuurstad, ondanks goede voorzieningen als gale ries, de kunstuitleen en de Vleeshal." De programmering zal niet we zenlijk veranderen als het thea ter verhuist naar twee zalen in de nieuwe schouwburg, denkt hij. „We blijven een filmtheater. Ons doel is om aandacht te vra gen voor de betere film." Waar schijnlijk zijn dan wel de betere commerciële films vaker te zien. Wellicht wordt er ook flexibeler geprogrammeerd. In het Schut tershoftheater ligt het program ma voor een maand vast. Het is moeilijk om in te springen op successen en tegenvallers. Schuringa's persoonlijke voor keur was de afgelopen jaren zichtbaar in het aanbod. „Dat gebeurt vooral in de marge en bij de wat meer commerciële films. Dat zijn artistieke over wegingen: is een film mooi, heeft hij iets bijzonders te bie den." Gevraagd naar zijn favo riete films blijft hij een tijd stil. Dan: „Ik houd wel van een beet je stoere film. Ik ben altijd fan geweest van klassieke westerns met Clint Eastwood. Ik houd ook van Tarantino, hoewel ie dereen daar mee loopt te leuren. Het zijn de genres waar veel B- en C-films in zijn gemaakt. Zo'n Tarantino tilt het op een niveau waarop het toch interessant wordt. Ik houd van een uitge sproken manier van verhalen vertellen." Wilko Schuringa wordt hoofd Film van een filmtheater in Nij megen. foto Ruben Oreel Cadeau?! VLISSINGEN - Een 39-jarige Vlissinger is vrijdagmorgen rond half zeven aangehouden in Toutenburg in de wijk Bos- senburgh. Hij had met een tuinstoel de ruit van een woning in geslagen en was vervolgens binnen gekomen. Volgens de poli tie had de man relatieproblemen. VLISSINGEN - Vier Vlissingse jongens zijn donderdagmid dag aangehouden wegens vernieling en baldadigheid. Ze wa ren op een bouwstelling in de Scheldestraat geklommen en hadden stenen naar beneden gegooid. Daarbij raakten glazen platen beschadigd die klaar stonden voor de vuilophaaL dienst. Twee van de jongens zijn doorverwezen naar het Halt-bu reau, tegen de twee anderen is proces-verbaal opgemaakt. De jongens, twee van vijftien, één van dertien en één van veertien werden in de Verkuijl Quakkelaarstraat aangehouden. KORTGENE - Een 41-jarige Rotterdammer werd donder dagavond betrapt toen hij op de Havenweg in Kortgene pro beerde een auto open te breken. Hij heeft voorlopig onderdak gekregen in de gevangenis in Middelburg. Een mededader wist te ontkomen door het bos in te vluchten. KAMPERLAND - In de Nieuwe Achterweg in Kamperland werd donderdag een zwarte Mercedes gestolen, nadat de die ven de toegang tot de woning hadden geforceerd en de sleutels hadden meegenomen. Het gaat om een auto van het type 230 Emet het kenteken SZ- 70-KD. KAPELLE - Naar aanleiding van klachten van aanwonenden heeft de politie gistermiddag een snelheidscontrole gehouden op de Postweg in Kapelle, op het gedeelte binnen de bebouw de kom. Tussen 13.00 en 15.45 uur bleken veertien bestuurders te hard te rijden. De snelheden liepen op tot 86 kilometer per uur, ter wijl 50 de limiet is. DREISCHOR - Uit een busje dat aan de Langeweg in Dreischor geparkeerd stond, zijn donderdagochtend waarde volle goederen weggenomen. De dieven maakten onder andere vier tassen met duikspullen, kleding, een rijbewijs, autopapieren en een geldbedrag van enkele honderden guldens buit. In Burgh-Haamstede werd in de nacht van woensdag op don derdag een autoband van een personenwagen lekgestoken. Aan de Loane in Renesse werd in dezelfde nacht een auto met een scherp voorwerp bekrast. RENESSE - Een achttien-jarige inwoner uit 's Hertogen bosch is vrijdag rond 01.20 uur aangehouden wegens openba re dronkenschap. De man liep op de Hogezoom in Renesse te schreeuwen en schopte naar omstanders. Tijdens zijn aan houding maakte hij beledigende opmerkingen tegen de poli tie. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. KRUININGEN - Als het aan de gemeente Reimerswaal ligt, komt de Sloeboog, een directe verbinding tussen de Zeeuwse spoorlijn en het Antwerpse ha vengebied, ten westen van de Zoomweg (A4) te liggen. Dat blijkt uit de Inpassingsstu die Reimerswaal, die is uitge voerd naar aanleiding van de komst van de spoorlijn Roosen daal-Antwerpen De gemeente verkiest een tracé langs de A4 boven een spoor langs het Schelde-Rijnkanaal. Bundeling van de Zoomweg met het spoor zou geen barrière in het landschap tot gevolg heb ben, terwijl een spoorlijn langs het kanaal te veel ruimte in be slag zou nemen en de toekomsti ge ontwikkelingen voor multi- modale mogelijkheden in de Zoom-as blokkeren Bovendien zou het natuurge bied 'het schor van Ossendrecht' doorsneden worden. Met de keuze voor de A4-West-variant volgt Reimerswaal de provincie Zeeland. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Aad de Klerk VLISSINGEN - Voor de vijfde keer wordt op 7 augustus de Terre des Hom mes Doroentocht gehouden. Velen zullen dan wee.' fietsend Walcheren verkennen. Op de route liggen ditmaal sporen van dorpen die met elkaar gemeen hebben dat ze vroeger groter waren en beschik ten over een kerk, terwijl daar nu niets of vrijwel niets meer van over is. De dorpen zelf zijn vrijwel van de kaart zijn verdwe nen. Je zou ze de 'verloren' dorpen van Walcheren kunnen noemen. Bijna elk dorp in het middeleeuwse Zee land beschikte over een kerk. De lokale machthebbers, de ambachtsheren, acht ten het aan hun status verplicht een kerk te stichten en die van de nodige fondsen te voorzien. Het waren dezelfde heren (Boudewijn. Biggo, Poppo) die we ook ontmoeten in de plaatsnamen. Al stond het eigen aanzien van de kerkstichter centraal, een kerk had uiteraard ook pa rochianen nodig. En dat betekent weer dat al die dorpen toch een zekere bevol kingsomvang moeten hebben gehad. Met sommige van de kerken lijkt het al snel bergafwaarts te zijn gegaan. Dat valt af te leiden uit klachten over het ge ringe kerkbezoek. Toch kwam het in deze periode nauwelijks tot afbraak van kerkgebouwen. De kerk van Nieuwer- kerke bij Arnemuiden onderging dat lot wel. Die van Brigdamme werd in 1562 door een wraakzuchtige Oost-Soubur- genaar in brand gestoken. In 1566 was het de Beeldenstorm die de kerkgebou wen geen goed deed. Guerrilla Veel ernstiger waren de gevolgen van de Opstand tegen Spanje enkele jaren later. Op Walcheren ontbrandde de strijd voor al in 1572. Het platteland werd toen ter rein voor een soort guerrilla, waarbij vooral de kerken het moesten ontgelden. De torens en de weerbare bouwwijze maakten ze attractief als uitvalsbases, zodat ze fungeerden als bunkers. Daar naast concentreerde de strijd zich in de dorpen: die lagen vanouds hoger dan de omgeving, die eenvoudig geïnundeerd kon worden. Koudekerke, Westkapelle, Vrouwenpolder en Domburg gingen voor een belangrijk deel in vlammen op. De kerkgebouwen daar én in de beide Sou burgen, in Boudewijnskerke, Zanddijk, Oostkapelle en Schellach deelden dat lot. Met de overgave van Middelburg in 1574 kwam er een einde aan de strijd op Wal cheren; het 'loopen, stroopen en pionde ren der krijgsbenden' was voorbij. De trieste balans was dat van de Walcherse kerken er slechts één, namelijk die van Gapinge, onbeschadigd uit de oorlog was gekomen. Herstel Na verloop van tijd begon men met het herstel van de gehavende kerken. Dat ge beurde onder toezicht van door de Staten van Zeeland aangestelde rentmeesters. Het herstel bleek in de praktijk nogal Het kerkhof bij de kapel van Hoogelande. eens een verkleining van de kerk te be helzen. 'Alle hautewerck ende schaliën van den coor' van de kerk van Ritthem, hout afkomstig 'van de naelde van de tor- re' van Koudekerke en van het koor van het Meliskerkse kerkgebouw werd te gel de gemaakt. Zowel de kerk van Ritthem als die van Meliskerke moeten het sinds dien zonder koor stellen. Restauratieplannen werden goedge keurd voor de kerken van Grijpskerke, Domburg, Zoutelande, Oost-Souburg, Koudekerke, Westkapelle, Meliskerke en Biggekerke: allemaal kerkdorpen die nog altijd als zodanig bestaan. Naast tijdrovend overleg was er vooral veel geld nodig. Dat kwam er op heel verschil lende maniti.r.. We zagen al dat af braakmateriaal werd verkocht ten be hoeve van de restauratie van de eigen of een andere kerk. Daarnaast voorzagen belastingen in de nodige middelen. Ook de verkoop van kerkelijk grondbezit bracht geld in het laatje, bijvoorbeeld in Serooskerke. De Zeeuwse Staten werden bestookt met tal van subsidieverzoeken, die lang niet allemaal gehonoreerd konden worden. Er waren onvoldoende middelen be schikbaar voor herstel van alle bescha digde kerkgebouwen. Een dorp was ten dode opgeschreven op het moment dat een besluit viel de kerk niet te herstellen. Enkele voorbeelden kunnen dat illustre ren. In 1575 werd goedgevonden Boude wijnskerke en Sint Janskerke af te bre ken en het vrijkomende materiaal te ge bruiken voor herstel van het fort Ram- mekens. Rond 1585 gingen 109.000 ste nen van de verwoeste kerk van Zanddijk naar Veere ten behoeve van het Oranje- bolwerk aldaar. Afbraakmateriaal van de kerk van Poppekerke werd in de zes tiende eeuw gebruikt voor die van Dom burg. De wederopbouw van Nieuwerve en Wel- zinge werd niet meer overwogen. De ge lovigen van Welzinge moesten maar meebetalen aan de restauratie van de kerk van Oost-Souburg. Heel illustratief is de gang van zaken in Seroos- en Grijpskerke. De overheid achtte kerk- herstel financieel niet haalbaar. De in woners van Serooskerke moesten voort aan maar in Gapinge, en die van Grijps kerke in Buttinge ter kerke gaan. Maar daar voelden beide plaatselijke gemeen schappen niets voor. Het resultaat van enig actievoeren was: behoud van de ker ken in Seroos- en Grijpskerke, en het uit blijven van kerkherstel in Buttinge, sindsdien tot gehucht vervallen. Klachten Kerken waren vroeger van groot belang voor de levensvatbaarheid van platte landskernen. Dat beperkte zich niet tot het geestelijk leven. Er werden in de kerk afkondigingen door schout en dijkgraaf gedaan en klachten wegens diefstal inge diend. Verdween de kerk, dan betekende foto Ruben Oreel dat de doodsteek voor het dorpSoms be tekende het doodvonnis van de één een grotere overlevingskans voor de ander Want met het afbraakmatenaal verhuis den ook de bewoners naar de grotere dor- pen-met-kerk Alle voorbeelden van uit blijvend kerkherstel betreffen dorpen die we vandaag niet meer als zodanig herkennen. Boudewijnskerke, Sint Jans kerke, Zanddijk, Nieuwerve, Welzinge en Buttinge: het zijn allemaal kleine ge huchten of nog minder. Kerkruïne Van de niet-herstelde kerken rest uiter aard maar heel weinig. In Krommenhoe- ke zoekt een vreemde tevergeefs naar de plaats van de rond 1800 omgewaaide kerkruïne. In Buttinge ligt in een parti culiere tuin een klomp steen, het laatste restant van de kerkruïne die men nog rond 1650 - tevergeefs - heeft proberen te herstellen. De ruïne van het koor van de vijftiendeëeuwse kerk van Hoogelande werd in 1965 omgevormd tot een kapel. Opmerkelijk genoeg hielden de kerkto rens in het algemeen het langst stand. Pas in de negentiende eeuw verdwenen de meeste vervallen kerken helemaal Wel bleven de kerkhoven op een aantal plaatsen over. Soms nauwelijks herken baar, zoals in Schellach, maar meestal wél in een herkenbare vorm, zoals in Klein Mariekerke. Alleen in Hoogelande wordt er in de kapel soms nog gedoopt en getrouwd, en op het kerkhof begraven. door Sandra van de Vreugde ZOUTELANDE - Deze week stond de ringrijsport in het te ken van de folklore. Bijna iedere dag werd op een of meerdere dorpen met sjezen gereden en in Zoutelande reed men een wed strijd te paard in klederdracht. Maandag werd de jaarlijkse sje- zenwedstrijd in Oostkapelle verreden met elf combinaties die zestig ringen konden steken. Alleen Esther en Simon Lous wisten alle ringen te steken en werden daarmee de winnaar. Zij wonnen ook de prijs op de om mekeer op 26 mm. na kamp met Lizetbeth van der Hart en Jan Geldof. Een tweede plaats in het eindklassement was er voor Ja- nette de Witte en Krijn Poppe met 58 ringen. Connely en Jaap Sturm werden derde met 57 rin gen. Jan-Willem Poppe werd, vakkundig rondgestuurd door Everdina Kwekkeboom, win naarvan de boerenronde. In Westkapelle werd op diezelf de dag ook met sjezen gereden. Evenals vorig jaar werden de winnaars Petra Coppoolse en Peter Cijsouw, die 73 van de 76 ringen wisten te steken, waarbij moet opgemerkt dat één ronde is gereden op 20 mm. Ze kregen de overwinning niet kado, want ze moesten daarvoor strijden met het koppel Ria en Kees Minder- houd. Ria en Kees werden niet alleen tweede in het totaalklas sement, maar ook in het versie ringsklassement en wel achter de combinatie van Matty en Ri- nus Moens die bijna wekelijks wel ergens in de prijzen valt. Op dinsdag kwamen de sjezen aan de start in Domburg. Dit keer haalde Diny Krijger samen met Kees van Sighem de over winning door alle 72 ringen te steken. Zij bleven hiermee Na- tasja Jobse en Jan Maranus één- ring voor. Groter was het gat naar de derde plaats. Met 66 rin gen waren dat Patricia Geertse en Simon de Visser en Machteld en Rinus Moens. De eerste prijs voor de versiering ging deze keer naar Jo en Wim van de Vel de. De tweede prijs was weder om voor Rinus Moens, dit keer met dochter Machteld in de sjees. De ringrijders van Oostkapelle kunnen er maar niet genoeg van krijgen. Zij reden woensdag een avondwedstrijd op Camping De Pekelinge. Na vijftien beurten was het alleen Michiel Joziasse gelukt om alle ringen in te ste ken. Hij bleef Jan-Willem Pop pe en Carin Francke die op een tweede en derde plaats eindig den maar liefst drie ringen voor. Jan-Willem Poppe bewees zijn kwaliteiten door als enige deel nemer een ommekeer op de 14 mm-ring in te steken. De omme keer op 26 mm. werd gewonnen door Levina Remijn, na kamp met Annemieke Poppe. Op donderdag werd in Zoute lande onder zeer grote publieke belangstelling een wedstrijd verreden in boerenkostuum. Het waren veelal de gastrijders uit Meliskerke die er met de voornaamste prijzen vandoor gingen. Diana Wisse liet in de reguliere beurten geen steekje vallen en stak alle 26 ringen. Ze won daarnaast de tweede beker en de medaille voor de meeste volgringen. Tweede werd Ranni Wisse met 24 ringen, die tevens een groot aantal deelnemers versloeg in de pollepelkamp en daardoor deze felbegeerde prijs mee naar huis kon nemen. Een gedeelde derde en vierde plaats was er voor Jos Vos van de orga niserende vereniging, die ook de derde beker voor zich opeiste en voor Johnny Wisse die de eerste beker won. Zij staken ieder 23 ringen. Agenda ZRV 6 augustus: Spelletjesmiddag i.s.m. Imkerij Poppendamme te Grijpskerke van 13.30 tot 17.30 uur 9 augustus: Tweede Folkloristi sche dag en strijd om de konink lijke bekers op het Molenwater in Middelburg van 8 tot 18 uur HEINKENSZAND - Toerclub De Sloerijders uit Heinkens- zand houdt op zaterdag 11 au gustus een toertocht voor fiet sers. Er zijn tochten van 75 en 120 ki lometer uitgezet. Die van 75 ki lometer gaat over Zuid- en Noord-Beveland. De lange rou te leidt door het Zuid-Beve- landse, Walcherse en Noord-Be- velandse landschap. Deelnemers voor beide tochten kunnen tussen 10.00 en 10.30 uur starten bij Eethuis Vierlin- den aan de Kattendijksedijk in Goes. Dat is tevens de finish. Omkleden kan bij Sportpunt Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13