ZEÈÜWSË COURANT Brinkhorst moet op matje komen Moslimgeneraals accepteren uitlevering aan VN-tribunaal VLISSIUGCI Olympisch comité Italië wil Davids 8 maanden schorsen Milosevic krijgt voor te grote villa speciale belastingaanslag lT5 Kamer eist uitleg over uitblijven minder strenge mkz-korting Drie doden door steekpartij in Rotterdam Roompot koopt vakantiepark Klein Poelland Waaghalzen scheren langs Middelburgs stadhuis znf 2001 Mosselen dit jaar peperduur Haarhuis blijft tennissen Zomer op de Zeeuwse stranden Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Real IRA verdacht van aanslag 21° W 4 Regelmatig zon Perioden met zon en vooral 's ochtends kans op een bui. Temperatuur circa 21 graden. Matige westelijke wind. 244e jaargang no. 183 zaterdag 4 augustus 2001 los nummer 3,00 1,36) door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Tweede Kamer is zeer gegriefd dat minister Brinkhorst van Landbouw de kortingen op de mond- en klauvv- zeervergoedingen nog niet heeft verzacht. De Kamer roept de minister daarom op 14 augustus voor tekst en uitleg naar de Kamer. ROTTERDAM - Bij een steek partij in een woning aan de Ca- tharinaslraat in de Rotterdamse wijk Kralingen zijn gisteravond rond half negen drie mensen ge dood. Het gaat vermoedelijk om een vader en zijn dochter - de bewo ners van het pand - en een onbe kende bezoeker. De bezoeker wist het pand zwaargewond te verlaten, maar overleed twee uur later in het ziekenhuis. Het vermoedelijke slachtoffer, de vader, is een bekend figuur voor veel buurtbewoners. Het was een publiek geheim dat hij in verdovende middelen han delde. Maar hij zou juist de laat ste weken regelmatig hebben aangegeven dat hij wilde stop pen met de handel. „Hij wilde niet meer dat er mensen zouden langskomen", zegt een jonge man uit de buurt. „Hij had er ge noeg van." Volgens de politie is ten minste één dader voortvluchtig. GPD RENESSE - Vakantiepark Klein Poelland in Renesse komt in handen van Roompot Recrea tie Beheer (RRB) in Kamper land. Vanaf eind oktober maakt het park, dat zeventig bunga lows telt, deel uit van RRB. Ook de drie medewerkers gaan over naar de Kamperlandse recrea tie-ondernemer. Klein Poelland is eigendom van de stichting PKF (Personeel Kinder Fonds) van KPN. KPN privatiseert alle vakantiepar ken die zij voor haar medewer kers heeft, verklaart directeur H. Belderbos van PKF. Inmid dels zijn twee van de zes parken verkocht, dat in Renesse is het derde. Het principe-akkoord wordt eind oktober omgezet in een definitieve overname. Klein Poelland is het tweede Re- nesser vakantiepark dat in kor te tijd door RRB wordt overge nomen. In april werd ook al De Soeten Haert ingelijfd. Dat park telt 160 bungalows. RRB beschikt met de twee parken eindelijk over de vurig verlang de omvangrijke vertegenwoor diging in Renesse, zegt RRB-di- recteur H. van Koeveringe. „Renesse is met Cadzand en Domburg de belangrijkste Zeeuwse badplaats. We hebben daar altijd heel graag een vesti ging willen hebben, maar had den die niet." pagina 15: antwoord op beleveniseconomie (Advertentie) 'Wij hebben een specifiek bedrijf met bijzonder personeel. Wij zijn sterk in maatwerk' Bedrijfsleider Rien Allewijn van De Onderneming, centrum voor dagbesteding, training en maatwerk voor mensen met een lichamelijke functiebeperking, gevestigd op hel bedrijventerrein Vrijburg. Succesvolle ondernemers kiezen voor Vlissingen Bel 06 - 51 89 00 20 Het is de tweede keer dat de Ka mer haar vakantie onderbreekt vanwege de nasleep van de mond- en klauwzeercrisis. Eer der, op 19 juli, overlegden de landbouwspecialisten ook al met de minister over de kortin gen die hij 240 bedrijven had opgelegd. De Kamer vond de straffen te hoog en gaf Brinkhorst veertien dagen de tijd die maatregel te hei-zien. De kortingen zijn opge legd omdat bedrijven fouten hebben gemaakt bij hun admi nistratie of tegenstand hebben geboden bij het ruimen van hun bedrijven. De straffen kunnen oplopen tot ruim een ton of hele maal geen vergoeding als een boer zich met geweld tegen het ruimen van zijn vee verzette. Een Kamermeerderheid van CDA, WD, SGP, Christenunie en SP wil dat de straffen voor administratieve fouten uitko men op hooguit 1000 of 1500 gulden. Dan komen ze op gelijke hoogte met boetes die staan op het overtreden van veterinaire regels. Brinkhorst liet direct in juli al weten dat hij dat niet zou doen. Wel zou hij de kortingen nog eens laten berekenen. Futiliteiten Dat is volgens CDA-Kamerlid Atsma nog steeds niet gebeurd. „Er is nergens iets aangepast, krijg ik van de boeren te horen. Het ministerie had best m de af gelopen veertien dagen al die 240 bedrijven kunnen bellen om te checken op welke basis ze zijn gekort en of dat correct is. Het gaat soms om futiliteiten. Zo is er een boer in Anjum die 118.500 gulden wordt gekort omdat van twee koeien het oormerk weg was. Die verliezen ze soms in de wei. Een keer per maand bestelt de boer oormerken bij dus het is logisch dat een koe eens een tijd je zonder loopt. Maar de papie ren registratie van die koeien was in orde. Toch krijgt hij die korting. Dat kan toch niet. Brinkhorst stuurt zijn brief over de eventuele herziening van de strafkorting volgende week naar de Kamer, aldus zijn woordvoerder. „We zijn nu nog bezig om te zien of we in sommi ge gevallen niet coulanter moe ten zijn en de strafpercentages moeten verlagen." Maar volgens de woordvoerder zullen er zeker boeren blijven die helemaal geen vergoeding krijgen. Dat zijn boeren die verzet hebben gepleegd om rui ming te voorkomen, bijvoor beeld door het gijzelen van medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst. GPD door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vijftig nieter de lucht in, een paar keer stuiteren en klaar. Het publiek huivert bij de 'verti cal shot', een omgekeerde bungeejump vlak langs de ge vel van het stadhuis. Voor lafaards zijn er ook gewoon botsauto's of de Break-Dance. De Middelburgse kermis is weer begonnen. Als de kermis om vier uur opengaat, staan Jan-Willem Rackwitsz en Danielle Sturm al in de rij. Helemaal niet eng, zegt Daniëlle dapper. Ze heeft al vaker in zoiets ge zeten. Langzaam komt de gifgroene kooi met twee stoe len erin naar beneden. Vijfentwintig gulden lichter stappen de twee in. „Niet geschikt voor zwangere vrou wen of personen met rug- hals- en hartklachten meldt een bordje op de attractie. De bodes die normaal in het stadhuis zitten, komen even kijken of het allemaal wel goed afloopt. Een vrouw die toekijkt, stelt voor een collecte te houden. Als ze 25 gul den toe krijgt, wil ze misschien wel. Jan-Willem en Daniëlle worden afgeschoten. Ze sche i-en rakelings langs de Middeleeuwse beelden. Als ze ter hoogte van de toren van het stadhuis zijn, houdt het toe gestroomde publiek de adem in. Jan-Willems commen taar ('o shit') is hoorbaar door een microfoon in de cabi ne. Er klinkt applaus als ze uitstappen. Daniëlle's han den trillen. „Ik heb het wel eerder gedaan, maar deze ging vaker heen-en-weer.,Het was best wel eng"geeft Jan-Willem toe. Daniëlle verwacht dat ze nog wel een keer een sprong waagt. „Maar niet vandaag." De kermis blijft tot en met 9 augustus staan. foto Lex de Meester (Advertentie) zeeland nazomer festival 28 aug t/m 9 sept (0118) 659 659 www.nazomerfestival.nl vraag nu het gratis minizine aan theater op locatie in heel Zeeland festivalhart Abdij Middelburg doorThomas Verfuss DEN HAAG - De drie moslim- generaals die donderdag in Bos nië zijn aangehouden, verzetten zich niet tegen hun overdracht aan het Joegoslavië-Tribunaal. Ze zijn op weg naar Den Haag. Dit liet de advocaat van een van de generaals gisteren weten. De gepensioneerde generaals Enver Hadzihasanovic en Meh- med Alagic en brigadegeneraal Amir Kubura werden donder dag opgepakt op basis van een geheime aanklacht van het VN- hof. Zij zijn op basis van het principe van commandanten verantwoordelijkheid aange klaagd voor misdaden die door ondergeschikten zijn gepleegd. Moslimstrijders doodden in het bijzonder in 1993 tal van Kroa tische en Servische burgers en krijgsgevangenen. Hadzihasa novic was tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) enige tijd stafchef van het regeringsleger in Sarajevo, dat door moslims werd gedomineerd. Hij was in april nog bij het tribunaal in Den Haag, als laatste getuige in het proces tegen de Bosnisch- Servische generaal Krstic, die 46 jaar cel kreeg. Het is pas de tweede keer dat het door Ger Lammerink MILAAN - Het Italiaans Olympisch Comité CONI heeft een schorsing van acht maan den geëist tegen Edgar Davids. De Neder landse voetballer van Juventus werd eerder dit jaar positief getest op nandrolon. CONI, dat formeel advies uitbrengt aan de Italiaanse voetbalbond, heeft Davids bo vendien voorgedragen voor een boete van ruim twee ton. Daarnaast wil de instantie dat de speler zes maanden lang wordt ge test, nadat zijn schorsing is afgelopen. Emile Vrijman, dopingexpert en een van de advocaten van Davids, zag in de eerste uit spraak lichtpuntjes „Acht maanden is de minimumstraf die staat voor dit vergrijp. In dat opzicht zie ik al verschil met bijvoor beeld Couto, tegen wie eerst zestien maan den werd geëist en die vervolgens tien maanden schorsing kreeg opgelegd." De andere straffen kan Vrijman minder plaatsen. „Die boete is kennelijk iets dat sa menhangt met de Italiaanse wetgeving. Controle zes maanden na afloop van de schorsing is onzinnig. Daaruit blijkt dat men er niets van begrijpt. De Italiaanse bond neemt volgens de ge bruikelijke procedure het advies van CONI in beraad en doet later uitspraak. Davids was al voorlopig geschorst. Hem is inmid dels wel toegestaan in vriendschappelijke wedstrijden uit te komen. Uit de laagst mogelijke eis van acht maan den blijkt dat Joseph Blatter eerder deze week voor zijn beurt heeft gesproken. De voorzitter van de wereldvoetbalbond Fifa suggereerde dat er bij Davids meer zou spe len dan nandrolon. „Ik denk dat het niet al leen om nadrolon gaat", zei de voorzitter voor de NOS-televisie. „Het gaat om iets anders. Maar ik kan hier verder geen details over geven." Edgar Davids speelde gisteravond mee in een oefenduel van Juventus. De uitspraak zette veel kwaad bloed bij Ju ventus. De Italiaanse nummer twee van vo rig seizoen heeft inmiddels een fax van Blat ter ontvangen. Daarin zegt de voorzitter van de wereldvoetbalbond verkeerd te zijn begrepen. ANP De Britse politie vermoedt dat de Republikeinse terreurorga nisatie Real IRA verantwoordelijk is voor een bomaanslag in het westen van Londen in de nacht van donderdag op vrijdag. Bij die aanslag in de van veel bars en restaurants voorziene Uxbridge Road raakten zes mensen licht gewond. Zeeuwse mosselen worden een kostbare delicatesse. Hande laren betalen momenteel recordbedragen op de mosselveiling in Yerseke. Naar verwachting liggen de consumen- tenp rijzen straks tussen de ze ven en veertien gulden, veel meer dan vorig jaar. Tennisser Paul Haarhuis heeft besloten nog een jaar door te gaan als speler van het Nederlands Daviscupteam. Hierdoor blijft Tjerk Bogtstra ook langer aan als Q coach. Nu de laatste weken van juli echt zomerden zou au gustus ook wel eens een mooie maand kunnen worden. Zeggen de weer- profeten. En hopen de strandgangers. Afgelopen week konden zij in elk ge val hun hart ophalen. Ver slaggever Roelf Reinders nam poolshoogte aan de Zeeuwse kust en moest concluderen dat er altijd wel iets te klagen valt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23,24,25, 27 en 29; reizen: 33,34 en 35; mobiel: 37; wonen: 39 en 41 van onze redactie buitenland BELGRADO - Ex-president Milosevic van Joegoslavië moet een speciale belasting betalen omdat zijn villa in Belgrado groter is dan de bouwvergun ning toestaat. Dit meldde het persbureau Beta gisteren. Het Servische parlement heeft op 21 juni een wet aangenomen over een speciale belasting voor mensen die zich konden verrij ken dankzij hun speciale ban den met het Milosevic-regime. De 'pluk ze'-wet voorziet in een speciale belasting van 30 tot 90 procent van het dankzij Milose vic vergaarde vermogen. Na onderzoek van een speciale commissie voor misbruik op economisch en financieel ge bied zijn gisteren de bevindin gen gepubliceerd. Op de lijst staan 39 mensen die zich op on- oirbare manier hebben verrijkt door hun banden met het Milo- sevic-bewind, onder wie de ex- president zelf. De villa van Milosevic in Bel grado is 256 m2 groter dan de bouwvergunning toestaat. In totaal hebben Milosevic-aan- hangers meer dan 26.500 nT woonruimte illegaal gebouwd in Dedinje. De gouverneur van de Nationa le Bank van Joegoslavië, Mlad- jan Dinkic, heeft op basis van de wet vermogens geschat dat ei gendommen met een totale waarde van 8,3 miljard Duitse mark belast zullen worden. Op de commissielijst staan ook leden van de familie Karic, die als de rijkste van Servië wordt beschouwd. AFP/ANP (Advertentie) tribunaal moslims aanklaagt, en de eerste keer dat het gaat om generaals. In 1996 werden drie moslims opgepakt wegens mis daden in kamp Celebici. Daar werden Serviërs vermoord, vermarteld en verkracht door moslims en Kroaten. Een van de drie moslims werd vrijgespro ken; de twee anderen kregen straffen van respectievelijk twintig en vijftien jaar cel. Mujaheddin Plaatsvervangend hoofdaan klager Graham Blewitt van het tribunaal benadrukt in een gis teren uitgegeven verklaring dat de meeste misdrijven in de nieu we tenlastelegging zijn ge pleegd door 'mujaheddin' of 'heilige krijgers', zoals de niet- Bosnische moslimstrijders zich noemden. Hadzihasanovic is tijdens en na de oorlog herhaal delijk aangesproken op misdrij ven die door de mujaheddin zijn gepleegd. Hij zei toen in de me dia dat hij die buitenlandse moslimstrijders niet onder con trole had. Voor het tribunaal zijn al zeer ernstige beschuldin- gen geuit tegen moslimstrijders. Zo werd in de zaak-Kordic ge rept van een driejarig Bosnisch- Kroatisch meisje dat door een moslim werd doodgeschoten in haar eigen bedje. In Bosnië is positief gereageerd op de aan klacht tegen de moslims. ANP/AFP/RTR pagina 2: waarom niet izetbegovic? voorletters: mN straat: c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12.48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaatsj (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer; I I II I II I IX handtekening: 8"713214"000019' C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Per maand met automatische incasso 39,45/€17,90). c per kwartaal met automatische incasso 107,50/ €48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■HHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1