Meer dan marionet van Mladic PZC PZC Papa Gaay dacht onafhankelijk Maatregelen voor mkz-gedupeerden zijn ontoereikend Reden van genocide in Srebrenica blijft onopgehelderd 2 Tribunaal acht generaal Krstic schuldig aan onvoorstelbaar lijden Zwaarste straf tot nu toe te gast 3 augustus 1951 vrijdag 3 augustus 2001 Er was een 'heroïsche strijd' gevoerd tegen de 'moslimgladia toren', prees Ratko Mladic na de massaslachtingen bij Srebre nica in 1995 het Bosnisch-Servische Drina Corps. „U vocht onder het bevel van uw corpscommandant, die hoewel hij zwaargewond was een geweldige bijdrage heeft geleverd." Generaal Radislav Krstic nam op het podium naast zijn leger leider de hulde in ontvangst. Gisteren leverden zijn 'uitzon derlijke verdiensten' hem voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag 46 jaar gevangenisstraf op voor volkenmoord. Geëmotioneerd volgen Bosnische overlevenden van Srebrenica de uitspraak van het Joegoslavië-Tribunaal tegen Radislav Krstic op tele visie in Sarajevo. foto Hidajet Delic/AP door Marjolijn de Cocq Kunt u generaal Krstic voor mij vragen of er nog hoop is voor mijn kleine jongen?, smeekte getuige DD de rechters van het Joegoslavië-tribunaal. „Soms denk ik aan de handen van mijn kleine zoon. Waarmee hij bessen plukte, een boek vast hield. Hoe kunnen die handen dood zijn?" DD's kind verdween als een van 7000 tot 8000 moslimmannen en -jongens na de inname van Sre brenica door het Bosnisch-Ser vische leger in juli 19 95Het eni ge antwoord dat de rechters haar en alle andere berooide moeders en echtgenotes konden geven was de erkenning, giste ren, dat hun geliefden verloren gingen in genocide. Wat begon als etnische zuive ringen, zei rechter Almiro Ro- drigues, draaide uit op volken- moord. Waarom na de val van de moslimenclave op 11 juli het be sluit viel om alle strijdbare mannen te vermoorden, is hem en zijn twee mederechters niet duidelijk. Het was ook niet het initiatief van de generaal, die op 13 juli het commando over het Drina Corps had overgenomen. Maar Radislav Krstic heeft wel ingestemd met het plan van de massa-executies. „Kern is het bewuste besluit om de mannen te doden", aldus rechter Rodri- gues. „Een besluit werd geno men om het onmogelijk te maken voor de Bosnische mos limbevolking van Srebrenica om te overleven." Krstic probeerde tijdens zijn proces alle schuld op legerleider Mladic te schuiven. Die had hem op een zijspoor gerangeerd en zelf het commando gevoerd over een 'parallelle commandostruc tuur'. Toen Krstic vernam van oorlogsmisdaden, had hij die niet gerapporteerd, noch straf fen uitgedeeld omdat hij 'bang' was voor Mladic. ..Ik moet toe geven dat ik in mijn wildste dro men niet in staat was stappen te ondernemen. We mochten er niet over praten, laat staan iets doen", zei de generaal. Maar die vlieger ging voor de rechters niet op. Voor hen is het onbestaanbaar dat Krstic, de eerste dagen constant in Mladic' kielzog, onkundig was van de gruwelen die zich afspeelden. Hij was op 11 juli een 'dode' stad binnengetrokken, hoorde Mla dic de dagen die volgden drei gende taal uitslaan tegen Dutchbat-commandant Karre- mans en wist donders goed wat de '3500 pakketjes' waren over wier lot hij werd geconsulteerd: „U wist precies dat Bosnische moslims waren die geëxecu teerd moesten worden." Beroepssoldaat Krstic was, kortom, verre van Mladic' marionet. „De strafka mer weerspreekt niet dat u een beroepssoldaat bent die van zijn werk houdt", aldus rechter Ro- drigues. „Iemand anders be sloot waarschijnlijk het bevel te geven voor de executie van alle strijdbare mannen. Niettemin bent u nog steeds schuldig, ge neraal Krstic." Schuldig aan de transporten onder dwang van de vrouwen, kinderen en bejaarden uit Sre brenica. Schuldig aan de moord van duizenden moslims tussen 10 en 19 juli 1995. Schuldig aan het onvoorstelbare lijden van de Bosnische moslims. Schuldig aan volkenmoord. Maar omdat er 'zeker mensen zijn wier indi viduele verantwoordelijkheid veel groter is' - lees Ratko Mla dic en Radovan Karadzic - kreeg de generaal toch niet de levenslange gevangenisstraf waarop de aanklagers hadden ingezet. Srebrenica is synoniem geworden voor de oorlog die Joegoslavië verwoestte, zei rechter Rodrigues. Het is de naam van een enclave die door de Verenigde Naties tot 'veilige haven' was uitgeroepen, maar viel vrijwel zonder dat er een schot werd gelost. Het is de naam van het post-traumati- sche syndroom van vrouwen als getuige DD en kinderen die zes jaar na dato een 'geamputeerd leven' leiden, terwijl de geesten van mannen en vaders hen dag na dag, nacht na nacht achter volgen. Srebrenica is een naam die beel den oproept waarvoor je liever de ogen zou sluiten. Mannen, vrouwen en kinderen die naar onbekende bestemming werden afgevoerd, mannen die geschei den werden van hun gezinnen, op de vlucht, gevangen en vaak nooit meer teruggezien. „Do den, lichamen opgestapeld in massagraven, lichamen met hun handen gebonden of een blinddoek om hun ogen. Vaak ook lichamen met ontbrekende ledematen. Ongeïdentificeerde lichamen... lijken." Waakzaam Voor de 'bijna ondraaglijke' beelden moesten de rechters hun ogen wijd openen. Zij dank ten daarom allen in het Srebre- nica-onderzoek 'die zagen, ro ken, aanraakten, opgroeven, wasten, autopsies pleegden en analyseerden'. „Het is niet moeilijk voor te stellen hoeveel geduld, doorzettingsvermogen, en toewijding was vereist voor deze ondankbare maar onont beerlijke taak." De gruwelen en de pijn van de overlevenden die tegen Krstic getuigden, noopten de strafka mer extra waakzaam te zijn om de noodzakelijke afstand te be waren en objectief te blijven. Maar de bloederige schoenaf- druk van een moslim die tever geefs door het raam probeerde te ontsnappen, zei tijdens het proces eigenlijk alles over de acute doodsangst die de man nen uit Srebrenica voor hun executie moeten hebben gevoeld. Met honderden opge sloten in loodsen, scholen, gym zalen. Muren vol kogelgaten, menselijke resten tot aan het plafond, bloed, haar, huid. Aanklager Mark Harmon ver woordde het in zijn slotpleidooi in juni zo: „Helaas ontbrak het hem aan de morele moed om te gen zijn superieuren op te staan. Maar het zijn de Krstic's van de wereld waardoor in de wereld deze misdaden mogelijk wor den." GPD van onze redactie buitenland De reden waarom de Bosni sche Serviërs na de val van Srebrenica hebben besloten alle mannen van weerbare leeftijd te doden, heeft het Joegoslavië- Tribunaal bij de zaak-Krstic niet opgehelderd. Dat besluit week af van wat gebruikelijk was. Na veroveringen elders in ex-Joegoslavië werden de weer bare mannen geregeld gevangen genomen om hen bij een moge lijke gevangenruil als 'wissel geld' te gebruiken. Een proces van 94 zittingsda gen, met tachtig getuigen en bij na 1100 bewijsstukken, is onvoldoende gebleken om de re den voor de massamoord te ach terhalen. Wel heeft het tribu naal voor het eerst vastgesteld dat er genocide is gepleegd. De rechters onderstrepen dat het plan om alle mannen van weerbare leeftijd te doden pas is gemaakt na het besluit mannen, vrouwen en kinderen te depor teren. Er is dus eerst een plan ge maakt voor 'etnische zuivering' zoals die ook elders in ex-Joego slavië had plaatsgevonden, in dit geval met het doel alle mos lims uit Srebrenica te verwijde ren. „Het is onmogelijk het preciese aantal vast te stellen van de Bosnische moslimmannen die na de val van Srebrenica in juli 1995 zijn gedood door Bos nisch-Servische strijdkrach ten", schrijven de drie VN- rech ters in de zaak-Krstic in de 255 pagina's tellende schriftelijke motivering van vonnis. Aan het einde van hetzelfde hoofdstuk concluderen zij dat 'waarschijnlijk 7000 a 8000 mannen zijn geëxecuteerd'. In de tussenliggende pagina's pas seert het bewijsmateriaal de re vue. Het tellen van de lijken in de massagraven werd bemoeilijkt door het feit dat de Serviërs veel slachtoffers met zwaar materi eel weer hebben opgegraven. De daarbij aan stukken gereten lij ken werden op afgelegen plek ken herbegraven. Op basis van een conservatieve schatting concluderen de rechters dat ze ker 2028 lijken zijn opgegraven. De strafkamer sluit niet uit dat sommigen bij gevechtshande lingen zijn gedood, maar de meerderheid is volgens de rech ters geëxecuteerd. GPD/ANP De straf van 46 jaar die aan de Bosnisch-Servische generaal Krstic is opgelegd, is de zwaarste tot nu toe bij bet VN-hof. Hieronder een overzicht van zware straffen die de afgelopen jaren zijn opgelegd. Blaskic: De Kroatische generaal Blaskic kreeg de op een na zwaar ste straf tot nu toe: 45 jaar. Hij is onder meer veroordeeld omdat hij het bevel gaf tot de militaire operatie in Ahmici, waar meer dan honderd moslimburgers zijn vermoord. Jelisic: De Bosnische Serviër Jelisic kreeg 40 jaar voor de moord op tal van moslims. Tadic: De Bosnische Seiviër Dusko Tadic, de eerste verdachte die ooit in handen kwam van het tribunaal, kreeg in hoger beroep 20 jaar voor zijn rol bij de etnische zuiveringen in Noordwest-Bosnië. Hij is onder meer veroordeeld voor de moord op twee moslimagen ten. Kunarac: De Bosnische Serviër Kunarac kreeg 28 jaar in de Foca- massaverkrachtingszaak. Kovac: De Bosnische Serviër Kovac kreeg 20 jaar cel in de Foca- massaverkrachtingszaak. Santic: De Bosnische Kroaat Vladimir Santic kreeg 25 jaar voor zijn rol in Ahmici. Kordic: De Bosnisch-Kroatische politicus Kordic kreeg 25 jaar voor misdaden tegen moslims. Delic: De Bosnische moslim Delic kreeg 2 0 j aar cel voor misdaden in concentratiekamp Celebici. ANP door Annie Schreijer-Pierik De mond- en klauwzeercrisis (mkz) heeft diepe sporen achtergelaten in ons land. Niet alleen in de boerengemeen schap, maar ook bij tal van (re- creatie-)ondernemers, enzo voort. Los van het feit dat moet wor den nagedacht over de vraag hoe onze agrarische sector an ders kan worden ingericht, blijft overeind staan dat de mkz-crisis velen niet alleen geestelijk, maar ook financieel in grote problemen heeft ge bracht. Mooie beloften Alle reden voor de politiek om hen in de nasleep van deze ramp rond de mond- en klauwzeer de helpende hand te reiken. Tij dens de crisis werden vele mooie beloften gedaan door alle poli tieke partijen, door minister Brinkhorst van Landbouw en zelfs door premier Kok. Maar het is twijfelachtig of de be windslieden deze beloften aan gedupeerden nu ook waar kun nen gaan maken. Minister Brinkhorst heeft aan gegeven dat mensen die geen in komen meer hebben om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien, kunnen aankloppen bij hun gemeente. Daar kunnen ze dan een zogenoemde BBZ- uitkering aanvragen (Bijzonde re Bijstand voor Zelfstandigen). Maar ondernemers krijgen dan direct te maken met de vermo genstoets. Gezien de waarde van hun grond en gebouwen vallen zij al snel buiten deze re geling. Onduidelijkheid De minister heeft samen met zijn collega van Sociale Zaken gemeenten opgeroepen om ge dupeerden in eerste instantie bij nood direct een BBZ-uitkering te geven, en pas achteraf de ver mogenstoets toe te passen. Ge dupeerden moeten dan in negen van de tien gevallen het eerder ontvangen geld terugbetalen. In theorie is deze oproep tot cou lance een goed gebaar. Maar de praktijk leert dat gemeenten moeite hebben met de uitvoe ring van de regeling. Er is veel onduidelijkheid bij gemeenten die bang zijn om met een finan ciële strop te komen zitten. Met als gevolg een slechts geringe toepassing van de BBZ voor ge troffenen door mond- en klauw zeer. Noodfonds Omdat er ondanks het bestaan van de BBZ bij veel boeren ook een sterke behoefte bestaat aan een soort 'overbruggingskre diet', heeft het CDA in een amendement om extra geld ge vraagd voor het noodfonds. Daarbij is ook voorgesteld een lening te verstrekken aan mkz- slachtoffers. Zij hoeven dan niet onderworpen te worden aan de zo heikele en lastige vermogens toets van de BBZ Een snel uit te voeren levensvatbaarheidtoets zou kunnen volstaan. De Kamer heeft het voorstel aangenomen en dat betekent dat Brinkhorst 25 miljoen gul den extra in het fonds moet stor ten. Een Kamermeerderheid van CDA, WD, ChristenUnie en SGP steunde het voorstel. Daags na de stemming liet de WD weten spijt te hebben van haar steun. Een vreemde reac tie: de WD heeft steeds verkon digd de gedupeerden niet in de kou te willen laten staan. Onvoldoende Het is nu noodzakelijk dat Brinkhorst het amendement ook uitvoert. Want de schamele 25 miljoen die hij zelf had toege zegd is onvoldoende. Bovendien kunnen mkz-gedupeerden in zijn model alleen bij aantoon bare problemen die de continuï teit bedreigen, vanuit het nood fonds een rentesubsidie op investeringen ontvangen. Acute inkomensnood (die via een overbruggingskrediet is te leni gen) valt buiten de regeling. Als het de aanpak van minister Brinkhorst blijft, raken veel ge dupeerden alsnog in grote pro blemen. Het zou de WD sieren om haar stemgedrag over het CDA- amendement niet als een 'foutje' uit te leggen, maar te steunen met een volmondig 'ja'. Als Brinkhorst het amendement weigert uit te voeren en daarin wordt gesteund door de WD, wordt het een koude zomer voor de mkz-gedupeerden. GPD Annie Schreijer-Pierik is Twee de-Kamerlid voor het CDA. foto Jan de Jong/GPD W. F. de Gaay Fortman in 1984 Peter Bak, biograaf van W. F. de Gaay Fortman. Bak schrijft biografie over antirevolutionair en oud-minister door Jan Vriend Hoopvol stond hij voor het Haagse huis waar voormalig minister W. F. de Gaay Fortman oud was geworden. Daar mocht historicus Peter Bak het persoonlijk archief van 'Papa Gaay' komen halen. Dus bestelbusje gehuurd en de mouwen op gestroopt. Te vergeefs.,,Moet het daarin?" zei 'dochter Gaay' vertwijfeld, met de blik op het busje. Dat kon nooit. Er moest een verhuiswagen komen. De oogst: negentig dozen papier. Stuk voor stuk bouwstenen voor de biografie die Peter Bak over de oud minister wilde schrijven. Inmiddels heeft hij er in zijn werkkamer in het Noord-Hollandse Sint-Pancras al drie jaar lees-, denk- en tikwerk op zitten. Na men van toen, gebeurtenissen van toen. Be gin met Peter Bak (1963) over het verleden en hij veert op Na zijn studie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam belandde Bak bij het Historisch Documentatiecentrum van de VU. Hij promoveerde in 1999 op een proefschrift over het dagblad Trouw, werk te mee aan een bundel over de geschiedenis van de Anti-Revolutionaire Partij en redi geerde een boek over de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond, die de geschiedenis van voor het LTO-tijdperk op papier wilde hebben." Op verschillende fronten liep hij al in fi guurlijke zin tegen De Gaay Fortman sr. aan., onder meer bij het inventariseren van het archief van de gereformeerde historicus G Puchinger, een vriend van 'Gaius', zoals de oud-minister werd genoemd. En ook bij het schrijven over de Anti-Revolutionairen, de partij van De Gaay Fortman, kwam hij diens naam uiteraard vaak tegen. „Ik was dus meteen geïnteresseerd toen ik in 1999 bij de VU hoorde dat de familie zijn ar chief aan het Documentatiecentrum wilde afstaan. Het was een half jaar werk, maar die negentig verhuisdozen heb ik inmiddels geïnventariseerd. Uiteindelijk hield ik tien meter papier over. Dat wordt het hart van de biografie." Even een lesje geschiedenis: Wilhelm Friedrich de Gaay Fortman leefde van 1911 tot 1997. Hij was onder meer minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet-Den Uyl, lid van de Eerste Kamer, hoogleraar privaatrecht en arbeidsrecht en rector van de Vrije Universiteit, kroonlid van de Soci aal Economische Raad en kamerheer in bij zondere dienst van koningin Juliana en ko ningin Beatrix. Hij schreef na de oorlog voor Vrij Nederland en trad drie keer (1956, 1960-1961 en in 1981) op als kabinets (in)formateur. Zijn bijnaam 'Papa Gaay' ontstond begin jaren zeventig toen zijn zoon Bas ook poli tiek actief werd. Als voorman van de PPR volgde junior volgens Peter Bak de progres sieve koers die senior ook graag gevolgd zou hebben. „Maar trouw aan de christelijke fa milietraditie en de anti-revolutionairen hielden hem tegen." In de archiefstukken kwam De Gaay Fort man voor Bak tot leven. Hij las hoe Gaius opgroeide als kind van een gereformeerde rechter en een Duitse Lutherse moeder, die vrijzinnig dacht. „Kenmerkend vond ik een opstel dat hij als zestienjarige schreef. Daarin hekelde hij beleggers die alleen maar naar de beurs liepen met het oogmerk winst te makenIn dat schoolwerkstuk wees hij op de maatschappelijke rol die een on dernemer heeft in de samenleving. Hij stipte sociale gerechtigheid aan." „In de stukken vond ik ook schriftjes met toespraken die hij hield in werklozenkam- pen in de jaren dertig. Hij was daar actief als leider en probeerde de mannen bij het kampvuur moed in te spreken. In die tijd le verde hij scherpe kritiek op het gebrek aan werkgelegenheidsbeleid, terwijl zijn eigen ARP daarvoor medeverantwoordelijk was. Dat tekent zijn onafhankelijke denken." „De Gaay Fortman verstond de kunst om Uitbreiding De gemeente Middelburg heeft haar uitbreidingsplan flink aangepast. Het is nu ver boden nog te bouwen in de ge bieden langs de singels. Er ko men nieuwbouwwijken bij de Seis- en Noordweg. De wijken worden zo aangelegd dat van af het bolwerk zicht blijft op het polderlandschap. De nieu we wijken krijgen geen win kelcentra, maar alleen basis voorzieningen als een slager en een kruidenier. V oorbeeldbedrijf In de buurt van Grijpskerke wordt een voorbeeldbedrijf gebouwd voor de landbouw. De 25 bunder grond is voor de helft bouwland en de helft weidegrond, omdat een ge mengd bedrijf karakteristiek is voor Walcheren. De meeste aandacht wordt gericht op de veeteelt omdat die op Walche ren voor verbetering vatbaar is. Het proefbedrijf moet de monstreren hoe een weiland het best kan worden verzorgd en gebruikt. Verder zal het be drijf zoveel mogelijk zelf het voer voor de koeien telen en zal het een eigen fokprogramma opzetten. Klompenfraude Een klompenfabrikant uit Clinge is veroordeeld tot zes duizend gulden boete. Uit on derzoek bleek dat hij alle be palingen over goederen- en betalingsverkeer met het bui tenland heeft overtreden. aan principes vast te houden, zonder ze hei lig te verklaren", aldus de historicus. „Door zo te denken sloot hij zichzelf nooit af voor overleg met andere stromingen. Hij stuurde zoveel mogelijk aan op het compromis, zon der dat dat ten koste ging van zijn integri teit." Want in alles bleef hij een onafhankelijk denker. Een voorbeeld; tot woede van zijn eigen partij en rechts Nederland stapte hij in 1973 (na een paar keer een ministerspost in een rechtse regering geweigerd te hebben) in het progressieve kabinet-Den UylARP-leider Biesheuvel maakte hem uit voor 'verrader', maar Gaius volgde zijn hart In het vechtkabinet ontpopte hij zich tot een bindende factor.Hij had de gave om in een paar woorden een brug te bouwen. Compleet Om het beeld van Gaius compleet te krijgen, wil Bak praten met diens weduwe en zijn kinderen „Bij zijn jongste dochter liggen nog stukken die onder meer gaan over zijn band met het koninklijk huis. Denk maar aan zijn bemoeienissen met het huwelijk van Beatrix en Claus in 1966.Ook hoopt hij nieuwe feiten te ontdekken over de rol van De Gaay Fortman ten tijde van de Lock- heed-affaire in 1976. „Toen zat hij in de merkwaardige positie dat hij als kamerheer contact had met koningin Juliana en dat hij als minister van Binnenlandse Zaken werd geconfronteerd met de handel en wandel van prins Bernhard Vast en zeker geprikkeld door de mogelijk heid dat hij nieuws boven tafel haalt over die band met het koninklijk huis, krijgt Bak voor zijn boek 50.000 gulden uit het Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten. Ook de Vereniging voor Christelijk Wetenschap pelijk Onderwijs van de Vrije Universiteit steunt het project met 50.000 gulden. Bak denkt de biografie in 2004 klaar te heb ben. Tot die tijd grasduint hij op de VU door stapels papier. GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail' redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0.75) per maand, 39,45 17,90 per kwartaal 107,50 48,78 per jaar ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 2,00 0,91 zaterdag 3,00 1 36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2