Twijfel over steunpunt ouderen PZC PZC Nostalgisch variété op Mosseldag Veilige plek voor fietsen bij Zeelandbrug Zeeuwse Eilanden experimenteert met maaien slootkanten Jaar cel geëist voor poging tot doodslag Vrouw slaat buurman met spade Man en vrouw mishandeld Diefstal uit tenten Terneuzenaar gewond bij botsing Inbraak in zeiljacht verhinderd Kinderzeilboot gestolen Opzet te vrijblijvend; Noord-Beveland wil subsidie terug Financiële steun Veerse gezinnen die Molukkers onderdak geven Gift dorpscomité Kattendijke vrijdag 3 augustus 2001 VLISSINGEN - Een burenruzie aan de Begonialaan in Vlis- singen is gisteren uitgelopen op een vechtpartij. Het begon toen een inwoner van deze straat verhaal ging halen bij zijn buren overeen steen die tegen de ruit van zijn woonkamer was gegooid. De buurvrouw beantwoordde zijn aanklacht meteen uithaal met een spade in de richting van de keel van de man, die deze enigszins met zijn hand wist af te weren. De man hield aan het voorval een gekwetste hand en een gezwollen keel over. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse zijn in de nacht van woensdag op donderdag een 18-jarige man uit Son en Breugel en een even oude vrouw uit Geesteren mishandeld. Het twee tal liep rond half drie met een groepje over de Hogezoom en passeerde een andere groep mensen. Na enkele wederzijdse opmerkingen werd de jongeman op z'n achterhoofd geslagen. Door de kracht van de klap werd de vrouw die naast hem liep in het gezicht geraakt. Beide slachtoffers hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De dader was tot gisteren onbekend. HAAMSTEDE - Uit een tent op een camping aan de J. J. Boeijesweg in Haamstede is woensdag een broek gestolen, met in de broekzakken enkele honderden guldens, een paar duizend Belgische francs en autosleutels. Op het strand bij Haamstede gingen dieven er vandoor met een strandtas, met daarin kleding, zonnebrandolie en make-up met een geza menlijke waarde van enkele honderden guldens. In Scharen- dijke werd uit een tent een paar sportschoenen en een discman gestolen. In Zierikzee zijn de tassen van twee medewerkers van een horecabedrijf leeggeroofd. De buit bestond uit per soonlijke papieren en enkele tientallen guldens. WESTKAPELLE - Een 79-jarige man uit Terneuzen is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Grindweg tussen Zoutelande en Westkapelle. De man reed op de fiets en wilde ter hoogte van de kreek een bospad inslaan Hij werd aangereden door een meisje op een scooter dat hem net wilde inhalen. De man kwam ten val en is naar het zieken huis vervoerd. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond vier uur twee mannen aangehouden die hadden geprobeerd in te bre ken in een zeiljacht aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De op varenden hoorden dat het toegangsluik geopend werd en waarschuwden de politie. De mannen gingen er vandoor over andere boten en de kade. De politie kon de twee Vlissingers, van 33 en 35 jaar, vervolgens aanhouden. Eerder op de dag werd ingebroken in een binnenvaartschip in de Binnenhaven in Vlissingen. Tussen vier uur en half vijf 's middags werden een portemonnee, een mobiele telefoon en een autosleutel gestolen. De twee inbraken houden volgens de politie geen verband met elkaar. BRUINISSE - Uit de Grevelingen langs de Hageweg bij Brui- nisse is een kinderzeilboot gestolen. Het gaat om een drie me ter lang, geel scheepje van het merk Sunflower. De eigenaar is door de diefstal voor enkele duizenden guldens gedupeerd. door Esme Soesman WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil met de Stichting Steunpunten Noord- Beveland om de tafel om te pra ten over het functioneren van het wijksteunpunt ouderen, een initiatief dat maart vorig jaar in gang is gezet. Ook wil de ge meente subsidie terugvragen die de stichting de afgelopen twee jaar heeft ontvangen. Het gemeentebestuur wil tot duidelijke doelstellingen ko men en vindt dat er een 'dege lijk' programma moet worden opgesteld. Beide zaken ontbre ken, constateert de gemeente. De doelstellingen van de stich ting Steunpunten zijn aan de vage kant, oordeelt zij. Dat op zich is nog niet zo'n probleem, maar dat ook een activiteiten plan of jaarprogramma ont breekt, maakt het allemaal wel erg vrijblijvend. Zo streeft de stichting naar het opzetten van voorzieningen voor ouderen in de zorg- en dienstensfeer en naar voorzie ningen die ertoe kunnen bijdra gen ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Dat zou, volgens de visie van de ge meente, dan moeten gaan om diensten van bijvoorbeeld de Stichting Thuiszorg, het Zorg kantoor, POSO (provinciaal overleg ouderenorganisaties) enzovoorts. Ook waren er plan nen om de trombosedienst en meer bewegen voor ouderen on derdak te verschaffen in de voormalige bejaardenwoningin Kortgene die als wijksteunpunt fungeert. Tot op heden is daar geen sprake van, weet de gemeente naar aanleiding van een evaluatie die in maart van dit jaar heeft plaatsgevonden. Omdat deze evaluatie onvoldoende duide lijkheid opleverde, heeft ze ex tra informatie opgevraagd. Uit de papieren blijkt dat er regel matig spelletjesmiddagen, wel farebijeenkomsten, bestuurlij ke bijeenkomsten van de Anbo en de Zonnebloem, kookles en voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Ook wordt eens in de zoveel weken een zorgloketspreekuur verzorgd. Van uitbreiding dit jaar van de activiteiten is nauwelijks spra ke. Bovendien lijkt er ook niks te gebeuren met de doelstelling van de stichting meerdere steunpunten te realiseren op Noord-Beveland. De nadruk ligt vooral op het so ciale aspect én het beschikbaar stellen van vergaderruimte aan instanties. Bij dat laatste gege ven plaatst de gemeente vraag tekens, omdat dit wellicht concurrentie betekent voor dorpshuizen. Als subsidiegever (2500 gulden in 1999 en 10.000 gulden in 2000) wil de gemeente meepraten over de invulling die de stichting aan het steunpunt geeft. De besteding van het tot dusverre verstrekte geld is so wieso in nevelen gehuld. De stichting zegt een exploitatie- overzicht naar de gemeente te hebben gestuurd. De gemeente zegt dit nooit te hebben ontvan gen. Noord-Beveland is van plan het geld - voor zover niet besteed aan huur, verzekering en nutsvoorzieningen -, bijna 3500 gulden, terug te vorderen. De subsidie over 2001 wordt op geschort totdat gemeentebe stuur en stichtingsbestuur over eenstemming hebben bereikt. Service Het wijksteunpunt is een initia tief van de Stichting Wonen Noord-Beveland, een dochter van de Stichting Ouderenzorg Noord-Beveland. De Stichting Steunpunten Noord-Beveland is dit jaar officieel opgericht, eveneens als dochter van de Ou derenzorg. Volgens J. de Looff, beheerder van het steunpunt Kortgene, is de voorziening voor ouderen erg belangrijk. Vanwege de sociale contacten en de bereikbaarheid. „Het is een service naar de burger toe en het zou een aderlating zijn als het zou verdwijnen", meent De Looff. Van het bestuur van de Stichting Steunpunten was nie mand bereikbaar. Het stand punt van het dagelijks gemeen tebestuur wordt besproken in de commissie maatschappelijke zaken, die wordt gehouden dinsdag 14 augustus in de com missiekamer van het gemeente huis in Wissenkerke. Deze ver gadering begint om 19.30 uur. door Nadia Berkelder DOMBURG - Gastgezinnen die gevluchte familieleden uit de Molukken opvangen, krijgen fi nanciële steun van de gemeente Veere. De gemeente stelt een nood fonds in. Inwoners van de ge meente kunnen, als ze aan een aantal voorwaarden voldoen, een beroep doen op het fonds. Veere is de eerste Walcherse ge meente die een dergelijk fonds instelt. Vlissingen werkt mo menteel ideeën voor een nood fonds uit. In Middelburg is geen aparte regeling voor vluchtelin gen uit de Molukken. Aanleiding voor het instellen van het fonds was het verzoek van gastgezinnen om financiële hulpDe regering besloot in sep tember vorig jaar een verblijfs- regeling te treffen voor gevluch te Molukkers die bij familie in Nederland logeren. Ze krijgen een verblijfsvergunning voor een jaar. Het Rijk wilde niet op draaien voor de kosten van het verblijf. Het gastgezin moet zich daar garant voor stellen. In Veere is nu gebleken dat de gast gezinnen de kosten niet kunnen opbrengen. COLIJNSPLAAT - De nieuwe fietsenstal ling bij De Tol, langs de Deltaweg bij Co- lijnsplaat, is gereed. Deze vervangt de huidige stalling bij het steunpunt van de provincie. Daar werden de fietsen te zeer aan het zicht onttrokken, zodat ze een mak kelijke prooi waren voor kwaadwillenden. Een handtekeningenactie die vanuit Co- lijnsplaat op touw werd gezet, zette de pro vincie ertoe een betere oplossing te zoeken. Bewoners van Colijnsplaat maken veel ge bruik van de stalling nabij de voet van de Zeelandbrug, om vandaaruit de bus te pak ken naar bijvoorbeeld Zierikzee of Goes. De nieuwe stalling staat pal aan de Deltaweg, tussen de rijbaan en de parallelweg, bij de halte van de bus richting Goes. Het fraai vormgegegeven blauwe bouwsel is voorzien van een glazen overkapping, zodat het pas serende verkeer er goed zicht op heeft. De stalling telt veertig plaatsen, met per twee plaatsen een klem om het rijwiel met een ketting of beugel te verankeren. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden experimenteert de ko mende maanden met andere methodes om de waterlopen te maaien. Die moeten ertoe leiden dat er minder maaisel in de sloot terecht komt. Het maaiwerk be gint volgende week. Het maaien van de waterkanten is van groot belang om te voor komen dat er stremmingen in de waterafvoer ontstaan. Een erfe nis van de fusie in 1996, toen Zeeuwse Eilanden ontstond uit een samengaan van vier water schappen en één wegschap, is dat er per regio verschillende maaimethoden worden gehan teerd. In de meeste gebieden is het zo geheten klepelmaaien nog ge bruikelijk. Daarbij komt het maaisel op het talud terecht, waardoor de kans groot is dat het in de sloot belandt, wat REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl slecht is voor het milieu. Het al ternatief is de korfmaaier, waarbij het maaisel in een korf wordt opgevangen. In verschillende gebieden houdt het waterschap proeven met het korfmaaien, waarbij het maai sel telkens op een andere manier wordt versnipperd. Dat gebeurt bijvoorbeeld rond Dreischor, waar het waterschap haar eigen materieel voor het experiment heeft aangepast. Elders worden machines voor lopig gehuurdzoals in de omge ving van Rilland en aan de oostzijde van het Schelde-Rijn- kanaal, Daar wordt het maaisel met een walkantfrees bewerkt, zodat grondeigenaren het kun nen onderploegen. De proef die vorig jaar al met het korfmaaien op Noord-Beveland is gehou den, wordt dit jaar met wat ver fijnder materieel voortgezet. Versnipperen Ook rond Baarland experimen teert het watex-schap met het maaien. Daar komen echter geen korven aan te pas, maar wordt de klepelmaaier voorzien van een transportbandje. Dat voert het versnipperde maaisel af naar de akkerranden. In de overige delen van zijn werkge bied (Midden- en Noord-Zee land) zet het waterschap voor lopig de huidige methode voort. Dat betekent de inzet van de klepelmaaier, behalve op Wal cheren, waar in hoofdzaak al met de korfmaaier wordt ge werkt. Zeeuwse Eilanden heeft vorig jaar ook al enige ervaring opge daan met het selectief maaien. Dat houdt in dat de grotere wa terlopen die naar de gemalen leiden, grotendeels niet worden gemaaid. Het doorstroomprofiel wordt wel schoongemaakt, zodat de waterafvoer niet wordt belem merd. Om nog wat meer erva ring op te doen met deze werk wijze, zet het waterschap de proef dit jaar voort. Ploegendienst De maaiploegen gaan in de loop van volgende week aan de slag. Vanaf eind deze maand tot eind oktober wordt er zelfs in ploe gendienst gewerkt om het kar wei op tijd af te krijgen. Dan gaat het maaien zes dagen per week en tien uur per dag door. Als er geen extreme weersom standigheden zijn, is het werk in december gereed. Yerseke Artistique vermaakt het publiek op Mosseldag met humor uit de jaren vijftig. foto Willem Mieras door Rob Paardekam YERSEKE - De Mosseldag in Yerseke draait niet alleen om gratis mosselen eten, vaar tochten op de Oosterschelde en een braderie. Onder de naam Yerseke Artistique brengt een enthousiaste groep Yersekenaren al tien jaar lang elke Mosseldag straattoneel in de Lepelstraat. Een langgerekte braderie waar het heel druk was en vele zijstraten waar helemaal niets te doen was. Dat was voor Ri- nus Scheele en zijn vrouw Ma rieke van Pamelen ruim tien jaar geleden de reden om iets leuks te gaan doen. „Ook de Lepelstraat was zo'n doodstil le plaats", zegt Scheele. „We hebben enkele winkeliers en horeca-uitbaters uit de straat benaderd. Die waren die me teen enthousiast om er iets aan te doen." Sindsdien staat de Lepelstraat elk jaar tijdens Mosseldag in het teken van openluchttoneel, muziek en volle terrassen. Stapel ideeën De amateur toneelspelers van Yerseke Artistique, momen teel zijn het er negen, schrijven de stukken en acts die ze spe len altijd zelf. „Kort voor Mos seldag komen we allemaal bij elkaar om te bedenken wat we gaan doen", zegt Wim Bakker uit Wilhelminadorp. „We heb ben dan echt een hele stapel ideeën. We brouwen er altijd weer iets leuks van." Dit jaar hebben de spelers van Yerseke Artistique gekozen voor het thema 'nostalgisch variété. Bezoekers worden mee terug genomen naar de ja ren vijftig. „We hebben een aantal leuke acts bedacht", zegt Bakker. „Echt variété zo als je het vroeger zag. Je moet dan denken aan optredens in de trant van Tommy Cooper of Houdini." Al met al vinden de spelers dat htm voorstellingen de Mossel dag een stuk leuker maken. Ook de organisatie van de Mosseldag is de activiteiten in de Lepelstraat in de loop der jaren als een vast onderdeel gaan zien. „In het begin waren we een beetje een buitenbeen tje, maar nu staan we zelfs ver meld in het programma", zegt Marieke van Pamelen. Speler Marius Dijkwel kan wel lachen om de gekte die de Mosseldag bij sommige men sen losmaakt „Een paar jaar geleden waren we ons al vroeg aan het voorbereiden", vertelt hij. „Om zeven uur kwamen er een man en een vrouw uit Lim burg naar ons toe om te vragen waar ze gratis mosselen kon den eten. Zeven uur! Dat is toch lachen. Stel je voor dat wij om zeven uur 's ochtends ergens in Limburg staan om te vragen waar we gratis vlaai kunnen eten." Yerseke Artistique geeft op 18 augustus tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags elk uur een optreden in de Le pelstraat. Omdat het de tiende keer is dat het gezelschap daar speelt, wordt er op die dag ook een wapen voor de straat ont huld. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Geweld ach ter de voordeur wordt te vaak in de doofpot gestopt, omdat men voor de kinderen samen verder wil. Dat is een vrijbrief voor de dader. Daarom, en omdat het veel slechter had kunnen aflo pen, eiste het Openbaar Minis terie in Middelburg gisteren een jaar gevangenisstraf tegen een 28-jarige man uit Sluiskil. Op 12 april vorig jaar zou hij zijn vriendin de keel hebben dichtgeknepen, nadat hij haar in hun huis had betrapt met een vriend. „Ze had me bedrogen. We kregen ruzie. Zij begon me te slaan en toen heb ik haar ge woon bij de keel gepakt", ver klaarde hijZo 'gewoonvond de rechtbank dat niet. „Toen u haar keel dichtkneep, werd het haar zwart voor de ogen." Dat was niet zijn bedoeling geweest, maar ook hij zag het zwart voor de ogen. „Ik wist niet meer wat ik deed. Tot ik weer bij mijn po sitieven kwam, toen ben ik ge stopt." Omdat de verklaringen van slachtoffer en verdachte op es sentiële punten overeenkomen, achtte de officier van justitie de poging tot doodslag bewezen. In zijn eis hield hij rekening met een rapport van de reclassering. „U legt de verantwoordelijk heid bij haar. Zij had niet vreemd moeten gaan. U baga telliseert uw eigen rol. U hebt het een incident genoemd dat jullie zelf wel kunnen oplossen. Ik ben er juist bang voor dat het heel slecht afloopt als we dat doen. De Sluiskillenaar is eerder ver oordeeld voor mishandeling en een andere aangifte is gesepo neerd. Een werkstraf was voor de officier daarom onbespreek baar. De rechtbank doet 15 augustus uitspraak. KATTENDIJKE - De Vereni ging Dorpsbelangen Kattendij ke heeft een bijdrage ontvangen van het Juliana Welzijn Fonds. Het gaat om een bedrag van 1500 gulden. Het geld is be stemd voor de organisatie van kindervakantie-activiteiten. (Advertentie) Kees den Herder Interieurstyling Walcheren A Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Stormvloedkering, Ei van Columbus in de politieke impasse uit de |aren zeventig. Oosterschelde open of dicht. Misschien is dat ei uitgebroed in een stoel die rust geeft om creatief te kunnen filosoferen Bijvoorbeeld zo'n comfortabele zetel van Leolux. U kunt het zelf uitproberen. Er lekker lui in zitten. Lezen, converseren of relaxed over het leven nadenken Met een knipoog naar Papageno, die vrije vogel uit Mozart's Zauberflöte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27