iff «11 Zwaarste straf voor Krstic Bush wint slag in strijd om olieboringen Alaska Vakantie naar Ibiza voorwaarde voor studentenkamer IAj Politie laat gestolen fiets Vlissinger glippen Tribunaal veroordeelt generaal wegens genocide tot 46 jaar cel Het vuur in de mens verbeeld 14 Randstad dupe van minder treinen Granaat doodt twee mensen in huis Arnhem Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Shell biedt mooie kwartaalcijfers Storm raast over Limburg VN-hof klaagt drie generaals uit Bosnië aan Klaar voor de start Jonge held redt vrouw Speelverbod Shota Arveladze Krachtige wind Regelmatig zon, maar ook kans op een bui. Temperatuur circa 21 graden. Stevige westenwind. 244e jaargang no. 182 vrijdag 3 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 internet: www.pzc.nl De NS schrappen vanaf 8 september hoofdzakelijk treinver bindingen in de Randstad. Reizigersorganisatie Ro ver is laaiend, de Consumentenbond reageert be- "O zorgd. van onze redactie binnenland GRONINGEN - Huisjesmelkers in Groningen slaan munt uit de grote kamernood. Een negen tienjarige eerstejaarsstudente uit Deventer zag een kamer aan haar neus voorbijgaan, omdat haar moeder niet kon voldoen aan de eisen van de verhuurder. De man bood een kamer aan, maar wilde daar minimaal een vakantie naar Ibiza voor terug. De verhuurder bleek goed op de hoogte van het nijpende tekort aan kamers in de studentenstad. „Alleen voor een weekendje Ar dennen doe ik het niet meer", wist hij de moeder te melden. De man verhuurt al dertien jaar kamers in Groningen. „De stu denten zijn zelf verantwoorde lijk voor deze gekte. Ze bieden zelf grote bedragen. Ondanks de hoge eisen is de ka mer een dag later al vergeven. „Ik heb zeshonderd gulden be loning aangenomen én een weekendje weg." De man heeft geen moment spijt van zijn han delwijze. „Ik zou heel dom zijn, als ik hier geen gebruik van maak. De markt is krap." Het verkrijgen van een studen tenkamer lijkt steeds meer voorbehouden aan studenten met rijke ouders. Door de ka mernood stijgen de huurprijzen de pan uit en worden kamerzoe kenden gedwongen tegen el kaar op te bieden. Onwenselijk De Landelijke Studentenvak bond noemt het een onwenselij ke situatie. „Iedereen heeft het recht op een kamer voor een re delijke prijs. Dit hele stelsel van beloningen moet niet bovenop die prijs komen", aldus secreta ris M. Geven. GPD Advertentie naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode. matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats.(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:t noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,4517,90). c per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j j j j j j I" I handtekening: Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Hadzihasanovic was tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) enige tijd stafchef van het rege ringsleger in Sarajevo, dat door moslims werd gedomineerd. Alagic was tijdens de oorlog commandant van het Zevende Legerkorps. Het tribunaal heeft tot nu toe voornamelijk Serviërs en Kroa- ten aangeklaagd, onder wie en kele generaals. ANP/AFP/DPA Het bestuur van Ajax heeft Shota Arveladze een speelverbod opgelegd. De leiding hoopt op die manier de aanval ler ertoe te bewegen dat hij alsnog zijn handtekening "Ij zet onder een nieuw contract. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21, 22 en 23 ARNHEM - Bij een granaatex plosie zijn gisteravond in Arn hem een man en een vrouw om het leven gekomen. Drie andere mannen raakten gewond, van wie één ernstig, aldus een woordvoerder van de politie. Het explosief zou kort voor ze ven uur naar binnen zijn gewor pen bij een woning aan de Snoekstraat in de Arnhemse wijk Malburgen. De politie ver moedt dat er sprake is geweest van een handgranaat. De aanslag heeft in de wijk voor grote opschudding gezorgd. De politie houdt er rekening mee dat het gaat om een afrekening in het drugscricuit. ANP EDMONTON - Een gymnaste oefent voor de openingsceremonie van de wereldkam- een omstreden reglementswijziging, die bepaalt dat bij de korte loopnummers tot 400 pioenschappen atletiek, die morgen in het Canadese Edmonton beginnen. Aan de meter na één valse start meteen diskwalificatie volgt. Nu is dat na drie valse starts, vooravond van het WK ging de internationale atletiekfederatie LAAF akkoord met foto Kevin Frayer/AP pagina 21. atleten niet blij rijke subsidies om meer energie te produceren en zo aan de gro tere vraag te kunnen voldoen. Om aan de kritiek van milieu groeperingen tegemoet te ko men, worden ook de subsidies voor alternatieve energie en energiebesparing vergroot. Maar het leeuwendeel van het geld gaat naar de traditionele energieproducenten Democraten en milieugroepe ringen zeggen dat Bush en vice- president Cheney met hun ener gieplannen tegemoetkomen aan de belangen van hun olievriend jes die veel geld hebben gestort in hun verkiezingskas. Bush heeft zijn overwinning in het Huis te danken aan een alli antie van conservatieve Repu blikeinen, de energielobby, de autoindustrie en een groep van Democraten onder leiding van de vakbonden. Democraten uit autoproducerende staten als Michigan stemden vóór de voor stellen van de president, met na me waar het zijn verzet tegen zuiniger auto's betrof. Benzineverbruik De vakbonden zijn bang dat strengere voorschriften voor het benzineverbruik, met name van de benzineslurpende terreinau to's, schadelijk zijn voor de au to-industrie en daarmee voor de werkgelegenheid. Bovendien zouden lichtere terreinauto's mmder veilig zijn en leiden tot meer verkeersdoden De vak bond van vrachtwagenchauf feurs, de Teamsters Union, ver wacht verder dat oliewinning in Alaska goed is voor de werkge legenheid in de bedrijfstak. Een belangrijke overwinning voor Bush was de stemming over de vraag of het natuurre servaat in Alaska moet worden opengesteld voor het boren naar olie. Tegenstanders menen dat boringen het milieu ernstig zul len schaden, terwijl de olieop brengst niet meer dan een drup pel op de gloeiende plaat is. Voorstanders wijzen erop, dat het natuurgebied niet wordt aangetast door het gebruik van geavanceerde boortechnologie. De zege van Bush zal wellicht een Pyrrhusoverwinning zijn. Het is onwaarschijnlijk dat de Senaat met de huidige wets voorstellen akkoord zal gaan, met name als het om oliewin ning in Alaska gaat. GPD ROERMOND - Een storm ge paard gaande met felle wind stoten en hevige regenval, heeft gisteravond in Limburg voor overlast gezorgd. In Roermond waaide een dak van een supermarkt af en in Zuid-Limburg vielen bomen en lichtmasten over de weg. In Echt sloeg de bliksem in een wo ning in. De storm trok na elven verder naar het noorden. ANP DEN HAAG - Twee gepensio neerde Bosnische generaals, Mehmed Alagic en Enver Had zihasanovic, beiden moslim, zijn gisteren aangehouden. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft hen aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. Dit heeft de Bosnische premier Zlatko Lagumdzija, ook een moslim, gisteren gezegd. Het Bosnische ministerie van Justitie voegde er later in een communiqué aan toe dat ook brigade-generaal Amir Kubura is aangehouden. Bosnië gaat het drietal naar Den Haag sturen. Het is pas de tweede keer dat het VN-hof in Den Haag moslims aanklaagt en de eerste keer dat het om generaals gaat. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Joego slavië-Tribunaal heeft de Bosnisch-Servische gene raal Krstic gisteren ver oordeeld tot 46 jaar cel wegens genocide na de val van Srebrenica. Het is de zwaarste straf die het VN- hof ooit heeft opgelegd. Tegen Krstic was levens lang geëist. Krstic (53) gaat in hoger beroep. Krstic is schuldig bevonden aan genocide (volkerenmoord), ver volging en moord. Bij de bepa ling van de strafmaat is er rekening mee gehouden dat er personen in ex-Joegoslavië zijn die meer blaam treft dan Krstic. Het tribunaal achtte voor het eerst bewezen dat tijdens de oorlogen in ex-Joegoslavië in de jaren negentig genocide is ge pleegd, de zwaarste misdaad waarvoor het hof een straf kan opleggen. Genocide is met voor bedachten rade het geheel of ge deeltelijk uitroeien van een be volkingsgroep - in dit geval de Bosnische moslims in en rond Srebrenica. Radislav Krstic was in juli 1995 stafchef van het Bosnisch-Ser- vische Drina Corps dat de Oost- Bosnische moslimenclave Sre brenica veroverde. De Neder landse VN-troepen van Dutch- bat onder het bevel van luite nant-kolonel Karremans kon den het 'veilig gebied' niet be schermen tegen de Servische overmacht. Massale moorden en deportaties volgden. De Bosnisch-Servische legerlei der Ratko Mladic nam na de verovering het heft in handen. De rechters benadrukten diens agressieve en intimiderende op treden. Zij willen best geloven dat Krstic, als beroepsmilitair, niet het bevel zou hebben gege ven 'duizenden burgers en ont wapende personen dood te schieten'. Extreem zwaar Toch weegt voor de rechters de rol van Krstic 'extreem zwaar'. Hij heeft meegeholpen bij het aansturen van de uitvoerders van de massa-executies, waar aan zijn ondergeschikten mee deden. De woordvoerster van hoofd aanklaagster Del Ponte toonde zich na afloop tevreden met de uitspraak: de eerste genocide veroordeling door het Joegosla vië-Tribunaal en de langste straf die er ooit is opgelegd. Krstic woonde de zitting uiter lijk onbewogen bij. Hij hoefde van de rechter niet op te staan - sinds hij in 1994 op een landmijn liep, mist hij een deel van zijn rechterbeen Maar toen de rech ters de zaal verlieten, ging Kr stic toch staan. ANP pagina 2: meer dan een marionet van Mladic door Edith Ramakers VLISSINGEN - Erik Kiljan uit Vlissingen kon het niet geloven. Zijn gestolen fiets was gevonden. Net terug van vakantie vond hij het bewijs van de politie in de brievenbus. De politie had aan het proces-verbaal van de aangifte een memootje geplakt dat een oplettende Vlissinger zijn fiets had aange troffen. Zijn Gazelle Davos uit 2001, die cir ca 1800 gulden had gekost, zou hij direct de volgende dag op het politiebureau gaan op halen. „Alles was toch nog goed gekomen." Maar het liep anders. Die zaterdagochtend ging hij naar het politiebureau in Vlissingen en liep langs de gevonden fietsen. „Mijn fiets stond er niet tussen. Ik besloot maan dag terug te komen, als de bezetting beter zou zijn." Maandag werd hij door een bereidwillige agent langs alle gevonden voorwerpen ge leid. „Maar mijn fiets stond er echt niet tus sen. We zijn er toen achter gekomen dat de politieophaaldienst mijn fiets nooit heeft opgehaald." Kiljans fiets wordt op 20 juni gestolen in de buurt van hotel Arion aan de Vlissingse boulevard. Hij doet aangifte bij de politie. Een week later merkt een Vlissinger de fiets op. De man vindt het vreemd dat er al een tijdje een gloednieuwe fiets onbeheerd en op slot in de Kenau Hasselaarstraat staat. De vinder informeert de politie, die zegt ac tie te ondernemen. Drie dagen na de melding staat de fiets er nog. „Dat vond de vinder vreemd en hij bel de opnieuw de politie. Hij kreeg weer te ho ren datzij actie zou ondernemen. Maar twee dagen later stond hij nog op dezelfde plaats. Net toen hij besloot naar het bureau te gaan om opnieuw door te geven dat de fiets nog niet was opgehaald, zag hij dat de fiets weg was. Gelukkig, dacht hij, de politie heeft hem toch nog opgehaald. Dat bleek een verkeerde conclusie. „De eni ge mogelijkheid is dat mijn fiets voor de tweede keer is gestolen Kiljan en de vinder hebben berekend dat er tussen het moment van melding en de actie van de ophaaldienst ten minste negen dagen liggen. „Daarom verwijt ik de politie laks heid. De politie waardeert het wanneer bur gers zich verantwoordelijk gedragen. Nu is er een burger oplettend, maar wordt er niets met zijn alertheid gedaan." A. Pasveer van de politie in Vlissingen zegt het voorval te betreuren, maar beschouwt het als een incident. Hij legt uit dat de poli tieophaaldienst een keer per week de ronde doet, „Iedereen kan bedenken dat we niet voor elke melding van een gestolen fiets of brommer uitrijden. Daarom doen we dat el ke dinsdag." Kilj an laat het er niet bij zittenHij heeft een brief geschreven naar de korpsbeheerder van de regiopolitie Zeeland. Hij stelt de po litie aansprakelijk voor de schade, een be drag van 1777 gulden. Radoslav Krstic Vlissinger Erik Kiljan heeft wel een fietssleuteltje, maar geen fiets meer. foto Ruben Oreel door Jaap van Wesel WASHINGTON - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft het energieplan van president Bush goedgekeurd. Volgens dat plan mag in de na tuurgebieden van Alaska olie worden gewonnen. Een amendement om de borin gen tegen te houden, werd met een kleine meerderheid verwor pen. Voor het energiepakket stemden 240 afgevaardigden, 189 waren tegen. De stemming van het Huis, waai de Republikeinen de meerder heid hebben, is een belangrijke politieke overwinning voor Bush. De strijd is echter nog met beslist. De Democraten, die de Senaat domineren, hebben aan gekondigd de olieboringen te willen tegenhouden. Volgens het wetsvoorstel krij gen de olie-, gas-, kool- en kern energiemaatschappijen belang- Topman J. van der Veer van Koninklijk Olie/Shell had gisteren goed nieuws. Zijn bedrijf pluste in het tweede kwartaal opzien barend. Beleggers rea geerden toch teleurge steld, omdat de winst minder was dan in het eerste kwartaal. Krantenbezorger Kevin Sleijpen (15) uit Oost-Souburg draait zijn hand niet om voor een krantenwijk. Gewoonlijk blijven zijn heldendaden beperkt tot vroeg opstaan en door weer enwindl60 kranten op tij d bezorgenMaar gis teren redde hij tijdens zijn ronde een vrouw, die in al- le vroegte van de trap was gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1