Noodfonds opvang Molukkers PZC PZC Brugwerk buiten het blikveld Officier eist jaar cel voor poging tot doodslag vriendin Klim naar boven is adembenemend 15 Veere geeft gastgezinnen van gevluchte familieleden financiële steun Gift dorpscomité Kattendijke Boerderijpad in Middelburg Vrouw slaat buurman met spade Gewonde bij botsing Westkapelle Man en vrouw mishandeld Inbraak in zeiljacht verhinderd Diefstal uit tenten Kinderzeilboot gestolen Passagier slaat ruit taxi stuk Onderzoek naar schade aan Kreekrakbrug Kledingbeurs vrijdag 3 augustus 2001 door Nadia Berkelder DOMBURG - Gastgezinnen die gevluchte familieleden uit de Molukken opvangen, krijgen fi nanciële steun van de gemeente Veere. De gemeente stelt een noodfonds in. Inwoners van de gemeente kunnen, als ze aan een aantal voorwaarden voldoen, een beroep doen op het fonds. Veere is de eerste Walcherse ge meente die een dergelijk fonds instelt. Vlissingen werkt momenteel ideeën voor een noodfonds uit. In Middelburg is geen aparte re geling voor vluchtelingen uit de Molukken. Aanleiding voor het instellen van het fonds was het verzoek van gastgezinnen om financiële hulp. De regering besloot in sep tember vorig jaar een verblijfs- regeling te treffen voor gevluch te Molukkers die bij familie in Nederland logeren. Ze krijgen een verblijfsvergunning voor een jaar. Het Rijk wilde niet op draaien voor de kosten van het verblijf. Het gastgezin moet zich daar garant voor stellen. In KATTENDIJKE - De Vereni ging Dorpsbelangen Kattendij ke heeft een bijdrage ontvangen van het Juliana Welzijn Fonds. Het gaat om een bedrag van 1500 gulden. Het geld is bestemd voor de or ganisatie van kindervakantie- activiteiten. MIDDELBURG - Kinderboe- derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt zaterdag 11 au gustus een Boerderijpad voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. De kinderen worden langs aller lei dieren geleid, die op de boer derij leven. Bij de verschillende diersoorten moeten de kinderen een opdracht uitvoeren. Het boerderijpad begint om 13.30 en duurt tot 15.30 uur. Veere is nu gebleken dat de gast gezinnen de kosten niet kunnen opbrengen. Veere besloot wat voor de gast gezinnen te doen, na verzoeken om hulp. „Er was een aantal schrijnende gevallen", zegt ambtenaar J. Blom. Vooralsnog zijn drie vluchtelingen bij de ge meente bekend. Zij verblijven bij twee gastgezinnen. De ge meente verwacht dat maximaal vijf personen een beroep doen op het fonds. ,,We zijn niet bang dat deze re geling extra vluchtelingen aan trekt", aldus Blom. „Het minis terie van Justitie bekijkt eerst of mensen wel in aanmerking ko men voor een tijdelijke ver- blij fs vergunning. Zeshonderd gulden De hoogte van de bijdrage is af geleid van het bedrag dat men sen die in een verpleeghuis wo nen aan bijstand ontvangen. Het bedrag wordt verhoogt met een vergoeding voor een ziekte kosten- en aansprakelijkheids verzekering. Voor volwassenen is het bedrag vastgesteld op zes honderd gulden, voor kinderen op driehonderd gulden. In to taal is 36.000 gulden gereser veerd. Om in aanmerking te komen voor het geld, moet aan een aan tal voorwaarden worden vol daan. De vluchtelingen moeten zich hebben gemeld bij de Vreemdelingendienst en Veere als verblijfplaats hebben en het gastgezin moet in Veere wonen. Het gastgezin heeft alleen recht op het geld als de vluchteling in de eerste of tweede graad fami lie is. Bovendien wordt bij het vaststellen van de hoogte van het bedrag rekening gehouden met de middelen van de vluchte ling zelf. Het Vlissingse college van bur gemeester en wethouders be sloot eerder dit jaar geen fonds in te stellen. De gemeenteraad was het hier niet mee eens en vroeg het college in maart toch de mogelijkheden te onderzoe ken. Het voorstel is nu in voor bereiding en wordt vermoede lijk in de commissie welzijn op 15 augustus behandeld. Het Veerse plan moet nog door de gemeenteraad worden goedge keurd. KATS - Wie momenteel over de Zandkreekdam rijdt, kan zich nog nauwelijks voorstellen dat daar volgend jaar een tweede brug beschikbaar is. Toch wordt er sinds april ter hoogte van het westelijke Iandhoofd, enigszins buiten het gezichtsveld van de automobilist, volop aan ge werkt. De afgelopen maanden zijn voorbereidende werkzaamhe den getroffen, zoals het 1 ren van de specie voor de sluis, het slopen van een deel van het remmingswerk en het slaan van damwanden. De hopen zand die op de foto op de plaats van de toekomstige toerit naar de brug goed zichtbaar zijn, zijn be doeld om de ruimte tussen de oe ver en de damwanden op te vul len. De brug zelf wordt momenteel elders in een fabriek gebouwd. Het gevaarte wordt begin vol gend jaar in één keer op zijn de finitieve plek gezet. Rond die tijd begint ook de aanleg van de weglussen van en naar de twee de brug, die juni volgend jaar in gebruik moet worden genomen. De aanleg van de brug gebeurt in opdracht van Rijkswater staat; de wegen vallen onder de provincie. Zij delen de totale kosten van het project (21,3 mil joen gulden). De tweede brug is in eerste in stantie bedoeld voor langzaam verkeer. Dat mag, uit veilig heidsoverwegingen, geen ge bruik meer maken van de paral lelweg van de huidige brug. Als de brug open is, kan het overige verkeer in de toekomst echter ook gebruik maken van de 'om leiding'. De files bij de Zand kreekdam behoren daarmee goeddeels tot het verleden. foto Aerolin Photo VLISSINGEN - Een burenruzie aan de Begonialaan in Vlis singen is gisteren uitgelopen op een vechtpartij. Het begon toen een inwoner van deze straat verhaal ging halen bij zijn buren over een steen die tegen de ruit van zijn woonkamer was gegooid. De buurvrouw beantwoordde zijn aanklacht met een uithaal met een spade in de richting van de keel van de man, die deze enigszins met zijn hand wist af te weren. De man hield aan het voorval een gekwetste hand en een gezwollen keel over. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. WESTKAPELLE - Een 79-jarige man uit Terneuzen is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Grindweg tussen Zoutelande en Westkapelle. De man reed op de fiets en wilde ter hoogte van de kreek een bospad inslaan. Hij werd aangereden door een meisje op een scooter dat hem net wilde inhalen. De man kwam ten val en is naar het zieken huis vervoerd. RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse zijn in de nacht van woensdag op donderdag een 18-jarige man uit Son en Breugel en een even oude vrouw uit Geesteren mishandeld. Het twee tal liep rond half drie met een groepje over de Hogezoom en passeerde een andere groep mensen. Na enkele wederzijdse opmerkingen werd de jongeman op z'n achterhoofd geslagen. Door de kracht van de klap werd de vrouw die naast hem liep in het gezicht geraakt. Beide slachtoffers hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De dader was tot gisteren onbekend. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend rond vier uur twee mannen aangehouden die hadden geprobeerd in te bre ken in eenzeiljacht aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De op varenden hoorden dat het toegangsluik geopend werd en waarschuwden de politie. De mannen gingen er vandoor over andere boten en de kade. De politie kon de twee Vlissingers, van 33 en 35 jaar, vervolgens aanhouden. Eerder op de dag werd ingebroken in een binnenvaartschip in de Binnenhaven in Vlissingen. Tussen vier uur en half vijf 's middags werden een portemonnee, een mobiele telefoon en een autosleutel gestolen. De twee inbraken houden volgens de politie geen verband met elkaar. HAAMSTEDE - Uit een tent op een camping aan de J. J. Boeijesweg in Haamstede is woensdag een broek gestolen, met in de broekzakken enkele honderden guldens, een paar duizend Belgische francs en autosleutels. Op het strand bij Haamstede gingen dieven er vandoor met een strandtas, met daarin kleding, zonnebrandolie en make-up met een geza menlijke waarde van enkele honderden guldens. In Scharen- di j ke werd uit een tent een paar sportschoenen en een discman gestolen. In Zierikzee zijn de tassen van twee medewerkers van een horecabedrijf leeggeroofd. De buit bestond uit per soonlijke papieren en enkele tientallen guldens. BRUINISSE - Uit de Grevelingen langs de Hageweg bij Brui- nisse is een kinderzeilboot gestolen. Het gaat om een drie me ter lang, geel scheepje van het merk Sunflower. De eigenaar is door de diefstal voor enkele duizenden guldens gedupeerd. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Geweld ach ter de voordeur wordt te vaak in de doofpot gestopt, omdat men voor de kinderen samen verder wil. Dat is een vrijbrief voor de dader. Daarom, en omdat het veel slechter had kunnen aflo pen, eiste het Openbaar Minis terie in Middelburg gisteren een jaar gevangenisstraf tegen een 28-jarige man uit Sluiskil. Op 12 april vorig jaar zou hij zijn vriendin de keel hebben dichtgeknepen, nadat hij haar in hun huis had betrapt met een vriend. „Ze had me bedrogen. We kregen ruzie. Zij begon me te slaan en toen heb ik haar ge woon bij de keel gepakt", ver klaarde hij. Hysterisch Zo 'gewoon' vond de rechtbank dat niet. „Zij zegt dat u hyste risch was. Toen u haar keel dichtkneep, werd het haar REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zwart voor de ogen." Dat was niet zijn bedoeling geweest, maar ook hij zag het zwart voor de ogen. „Ik wist niet meer wat ik deed. Tot ik weer bij mijn po sitieven kwam, toen ben ik ge stopt." Omdat de verklaringen van slachtoffer en verdachte op es sentiële punten overeenkomen, achtte de officier van justitie de poging tot doodslag bewezen. In zijn eis hield hij rekening met een rapport van de reclassering. „U legt de verantwoordelijk heid bij haar. Zij had niet vreemd moeten gaan. U baga telliseert uw eigen rol. U hebt het een incident genoemd dat jullie zelf wel kunnen oplossen. Ik ben er juist bang voor dat het heel slecht afloopt als we dat doen. Het gevaar van herhaling is levensgroot aanwezig." De Sluiskillenaar is eerder ver oordeeld voor mishandeling en een andere aangifte is gesepo neerd. Een werkstraf was voor de officier daarom onbespreek baar. Moeder De advocaat van de man be streed dat de Sluiskillenaar zijn vriendin had willen vermoor den. „Ze is de moeder van zijn twee kinderen. Bovendien heeft hij zelf mond-op-mondbeademing toegepast om haar te helpen." Ook wees hij op een psycholo gisch rapport dat de vrouw eveneens 'een felle partner' noemt. „Mijn cliënt is wel vaker door haar geslagen." De advocaat wilde geen goed keuring voor het gedrag van zijn cliënt, wel begrip. Daarom, en omdat hij poging tot doodslag niet bewezen vond, maar mis handeling wel, vroeg hij om een werkstraf. De rechtbank doet 15 augustus uitspraak. WESTKAPELLE - Een onbe kende man heeft in de nacht van woensdag op donderdag de voorruit van een taxi vernield. De man zat als passagier in de taxi tijdens een rit over de Grindweg bij Westkapelle. Hij sloeg onverwacht twee keer met zijn vuist tegen de voorruit. Toen de chauffeur stopte, ging de man ervandoor. Eenmaal boven is het uitzicht over Middelburg de inspanning van de klim wel waard. foto Dirk-Jan Gjeltema door Richard Hoving MIDDELBURG - Eén keer in de week op donderdag klinkt het achttiendeëeuwse De Rijc- kere-orgel in de Middelburgse Oostkerk. 'Toegang gratis. Na afloop collecte'. Tot het eind van de maand is de majestueu ze koepelkerk vier dagen in de week open voor een rondlei ding en, op eigen risico, een klim naar boven. Ongeveer honderdtwintig be zoekers, een enkeling met de ogen gesloten, luisteren naar de Zuid-Afrikaanse Henriëtte de Vries. „Ze is op weg naar Polen en maakt een tussenstop in Middelburg", legt Bram Beekman uit. Beekman is eer ste organist van de Oostkerk. Hij geeft later deze maand een middagpauze-concert. De Vries speelt Bach, Coulter en Mendelssohn. Als De Vries klaar is met spe len melden een Frans gezin (vader, moeder en twee kinde ren) en een Nederlandse toe rist zich voor een klim naar het torentje van de kerk. Bram de Rijke (68) gaat voorop, in de ene hand een boekje over de Oostkerk, in de andere hand een walkie-talkie. Het boekje heeft hij eigenlijk niet nodig. De Rijke werd groot met de kerk. Zijn vader was klokken luider. De Rijke nam het werk van zijn vader over, totdat dertig jaar geleden de bedie ning van de Idokken elektrisch werd. De walkie-talkie is van na Volendam, zegt De Rijke „Voor als er onderweg iets ge beurt." De tocht naar het torentje gaat over smalle wenteltrappen en door kleine deurtjes. „Pas op uw hoofd." Eenmaal buiten op de omloop is het uitzicht prachtig. De Grote Kerk van Veere, de Vlissingse boulevard en de rokende schoorstenen van Vlissingen-Oost zijn dui delijk herkenbaar. De Rijke wijst naar de beneden „Het derde huis van de hoek. Daar ben ik geboren." De Fransman die Nederlands spreekt, ver taalt het voor zijn zoontje. De Oostkerk, gebouwd tussen 1647 en 1667 in classicistische barok-stijl, is in de zomer maanden juli en augustus van dinsdag tot en met vrijdag open voor het publiek. De be langstelling voor een rondlei ding in de kerk is groot. De Rij ke klimt donderdag voor de vierde keer naar boven. En de rondleiding wordt gewaar deerd. In het gastenboek dat bij de ingang van de kerk ligt, komen de bezoekers superla tieven tekort. Eleanor uit Palm Beach, USA, omschrijft de klim naar boven 'breathtaking' en 'awesome'. Een vakantieganger uit Heer len noemt het 'indrukwek kend'. Een toerist uit Doetin- chem houdt het op 'geweldig'. „Vooral het uitzicht." Een Duitse motorrijder stuit bij toeval op de Oostkerk. Hij is op weg naar de Autobahn verdwaald. Voor de kerk houdt hij stil en zet zijn helm af. Uit zijn binnenzak haalt de man een fototoestel. Of de voorbij ganger hem op zijn grijze BMW even wil vereeuwigen... voor 'die schone Kirche'. door Rolf Bosboom RILLAND - Rijkswaterstaat onderzoekt momenteel in hoe verre een van de Kreekrakbrug- gen bij Rilland is beschadigd. In verband daarmee is op dat ge deelte van de Oude Rijksweg (N289) voorlopig maar één rij strook beschikbaar. De schade is eind vorige week al ontstaan, maar werd gisteren pas ontdekt. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de brug geraakt door een du wcom- binatie op het Schelde-Rijnka- naal. De paal op de duwbak Er ik uit Alphen aan den Rijn bleek te hoog te zijn voor de noordelij ke brug. De bak was onderweg met de Belgische duwboot Bob. De schade is op het eerste ge zicht niet ernstig, aldus een woordvoerder van Rijkswater staat. Over een lengte van tach tig centimeter is de brug twintig centimeter naar binnen ge drukt. Om exact te weten te ko men wat de schade is, voert Rijkswaterstaat een onderzoek uit. De verwachting is dat dat nog twee weken gaat duren. Uit voorzorg heeft Rijkswater staat op de brug de noordelijke rijstrook van de Oude Rijksweg afgezet, zodat er tijdelijk maar één rijstrook beschikbaar is. Volgens Rijkswaterstaat is de situatie niet alarmerend. Zij probeert zich momenteel wel in te dekken tegen de te verwach ten reparatiekosten door ga rantstelling te vragen aan de ei genaar van de duwbak. Het is niet de eerste keer dat de Kreekrakbrug wordt geraakt door een schip. Het laatste grote incident was vorig jaar februari, toen de duwbakcombinatie Brigitte 1 de brug raakte. Door een reken fout bleek het schip te hoog ge laden te zijn. Eén (lege) contai ner kwam in het water terecht; enkele andere containers liepen forse schade op. Twee opvaren den raakten lichtgewond. DOMBURG - Peuterspeelzaal Hummelhonk in Domburg houdt op 11 augustus een beurs waar kinderkleding en kinder spullen worden verkocht, Er zijn kinderbedjes, boxen, kin derwagens, maxicosi's en fiets- stoeltjes te koop. Verder wordt er positiekleding en speelgoed verkocht. De beurs is tussen 10.00 en 12.00 uur te bezoeken aan de Singel. (Advertentie) Kees den Herder Stormvloedkering. Ei van Columbus in de politieke impasse uit de jaren zeventig. Oosterschelde open of dicht. Misschien is dat ei uitgebroed in een stoel die rust geeft om creatief te kunnen filosoferen Bijvoorbeeld zo'n comfortabele zetel van Leolux U kunt het zelf uitproberen. Er lekker lui in zitten. Lezen, converseren of relaxed over het leven nadenken Met een knipoog naar Papageno, die vrije vogel uit Mozart's Zauberflöte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15