Uitbreiding Emergis bijna klaar PZC Zonder morsen naar de overkant Auto vat spontaan vlam Actie op internet voor adoptie koe laat Zeeland koud Excursies in natuur zetten nachtdieren in de schijnwerpers Paviljoens Vrouwenpolder vrezen sluiting Reimerswaal positief over appartementen in Bathsewegkerk 16 Centrum krijgt 32 plaatsen extra voor langdurig psychiatrisch zieken Fietser valt Zuidzande te klein om alle rommelkramen te bergen donderdag 2 augustus 2001 door Rob Paardekam KLOETINGE - Het Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis is vanaf volgend jaar februari in staat om meer langdurig psy chiatrisch zieken op te vangen. Het aantal bedden voor deze pa tiënten wordt met 32 uitgebreid. Het gebouw waarin de bedden komen te staan, is inmiddels zo goed als klaar. Momenteel heeft Emergis 42 plaatsen voor mensen die lang durige psychiatrische hulp be hoeven. Met de uitbreiding hoopt het centrum weer aan de grote vraag te kunnen voldoen. Volgens sectordirecteur E. Deb- baut kampt Emergis nu met ca paciteitsproblemen, waardoor er een forse wachtlijst is. De extra plaatsen zijn te vinden in een nieuw gebouw op het ter rein van Emergis in Kloetinge. Dat wordt op 5 september offi cieel in gebruik genomen. „Een ander gebouw van Emer gis is dringend aan renovatie toe", legt Debbaut uit. „Demen- sen die daar zitten, worden tij dens de verbouwing naar het nieuwe gebouw verplaatst. In februari kunnen ze waarschijn lijk terug, zodat de langdurig psychiatrisch patiënten in het nieuwe onderkomen terecht kunnen." Er staat overigens nog meer nieuwbouw op stapel bij Emer gis. Zo moet er, op een stuk grond naast het huidige terrein in Kloetinge, een nieuw gebouw verrijzen waar het psychia trisch centrum zestien volwas sen autisten gaat opvangen. Het ministerie van VWS is akkoord met de plannenHet gaat om een woon-werkvoorziening die werkzaamheden van huishou delijke, technische en agrari sche aard biedt. Verder komen er onder meer een ontmoetings ruimte en een vrijetijdsruimte. De bewoners krijgen allemaal een eigen kamer met bijbeho rend sanitair. Volgens Emergis is het een uniek project, omdat het gaat om autisten zonder een verstandelijke handicap. Deze komen momenteel noodge dwongen toch vaak in de gehan dicaptenzorg terecht. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in 2002 gerealiseerd is. Een deelnemer loodst zijn paard door het parcours. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder GRIJPSKERKE - Met ogenschijnlijk ge mak galoppeert Polka over het grasveld. Achter het paard is een slee ingespannen. Dat er geen wielen onder zitten, lijkt haar weinig te doen. Gisteren streden Zeeuwse trekpaarden met hun eigenaren om de Poppendamme-Cup, een wed strijd voor jonge trekpaardhouders. De stichting het Werkend Trekpaard Zeeland probeert het gebruik van de paarden in ere te houden. De meesten worden gebruikt voor het ringrijden en staan de rest van de tijd in de wei. Om de traditie niet verloren te laten gaan, wor den wedstrijden gehouden, zoals die op Imkerij Poppendamme en de Power Hor- se Competion die dit weekeinde in Veere plaatsvindt. Deelnemers moeten opdrachten doen die overeenkomen met de taken die een paard vroeger had. Om de beheersing van paard en menner te meten, moeten de paarden heel voorzichtig een slee met een bak water op gang krijgen. De kunst is om zo weinig mogelijk te morsen. Een bochtig parcours bootst een akker met paaltjes na. De oefening met de slee test de snelheid en de behendigheid van het paard. Sj aco de Visser heeft de merrie Annie van Driewegen meegenomen. De achter naam verwijst naar de stal van de fokker waar het paard vandaan komt. Normaal gesproken rijdt De Visser met Annie op de paardentram van de imkerij. Trek paarden worden nog nauwelijks gebuikt op het land, vertelt hij. Het is een leuke liefhebberij, maar voor een boer niet meer rendabel. „Alleen bij het hooi- schudden gebruik ik nog paarden. Als ik bezig ben staan er zo dertig mensen te kijken. Maar die gooien ook geen tientje over de sloot.Vooral bij de jongere gene ratie bestaat weer veel belangstelling voor trekpaarden. „Ik ben zelf 37", ver telt De Visser. „Vijftien jaar geleden was ik op keuringen altijd het jonge ventje. Nu zie je veel jonge gasten." Niels Janse heeft met Polka van de Blau- wehoeve de cup gewonnen. Erik Leen- dertse werd tweede met Thea van de Frankenhoeve. Sjaco de Visser en Annie eindigden als derde. van onze regioredactie GOES - De adoptie van koei en via het internet slaat in Zeeland niet aan. Elders is de ondersteuningsactie voor veehouders wel een succes. De actie 'Leef mee met de boer, adopteer een koe', ont stond op het dieptepunt van de mkz-crisis om burgers en boeren op een nieuwe manier weer met elkaar in contact te brengen. Vier maanden later hebben drieduizend mensen evenzoveel koeien van 45 veehouders 'geadopteerd'. Alleen West-Brabant en Zee land blijven nog witte vlekken in de actie voor die renwelzijn. Er zijn wel aan meldingen van burgers, maar nog geen boeren die hun koeien voor adoptie beschik baar willen stellen, terwijl het ze jaarlijks honderd gul den per koe oplevert. LTO Nederland heeft inmiddels de regionale 'boerenbonden' gevraagd de adoptie-initia tieven te ondersteunen, maai bij de ZLTO in Zuid-West Nederland gebeurt dat nog niet, moet een ZLTO-woord- voerder erkennen. „Wij wis ten niet dat het al zo concreet is." „Het groeit", zegt Anne- lies Woudstra van de Stich ting Milieubewustzijn in 's- Graveland, die de landelijke actie coördineert. Jammer alleen dat Zuid-West Neder land nog niet meedoet. „Waarschijnlijk uit onwe tendheid", is Woudstra's ver klaring. Zodra er één boer over de dam is, volgen er meer, daar komt het op neer. Er moet er altijd een in de re gio zijn die de voortrekkers rol neemt in de koeien-adop tieactie. Aanmeldingen „In West-Brabant en Zee land krijgen we veel aanmel dingen van particulieren, scholen en bijvoorbeeld af delingen van bedrijven uit de stedelijke gebieden. Het zou mooi zijn als rondom de ste den een ring van boerenbe drijven ligt die meedoen." Van kinderen tot bejaarden, veel particulieren hadden tijdens en na de mond- en klauwzeercrisis het gevoel dat ze zelf iets moesten doen. Ze zagen de ellendige beel den van vee dat afgemaakt moest worden, boerderijen die werden leeggehaald, wanhopige boeren. Annelies Woudstra: „Mensen gingen zich realiseren dat zij of hun kinderen of kleinkinderen nooit op een boerderij kwa men. Dat ze vervreemd wa ren geraakt van de leefwijze van boeren en hun beesten." Bij veel boeren borrelde iets dergelijks. Uit die gevoelens van onmacht kwam het initi atief om koeien te adopteren. Grootouders betalen voor hun kleinkind de koeien- adoptie. Collega's doen een 'koe cadeau' als iemand van hun afdeling met vut gaat. Het adopteren van een koe gaat heel officieel, via het in vullen en ondertekenen van een formulier. Het is niet vrij - blijvend of afstandelijk, zo als bij sommige financiële adopties van kinderen in de derde wereld. De bedoeling is dat je 'jouw' koe regelmatig opzoekt op de boerderij. Daar zijn de bezoekdagen voor, als de boer zijn erf en stallen openstelt. „Want een boer met pakweg tachtig koeien kan niet om de haver klap voor Jan en Alleman rondleidingen geven." De adoptie betekent dan ook niet - waar boeren wel eens benauwd voor zijn - dat de nieuwe koeienvrienden zich met de bedrijfsvoering gaan bemoeien of dat zij steeds vreemde snoeshanen op hun erf moeten dulden. „De boer blijft de baas." Vooral uit de zwaar door de mkz-crisis getroffen 'drie hoek' op de Veluwe hebben veel veehouders zich voor de actie aangemeld nu zij nieuw vee in hun geruimde stallen hebben gekregen. De actie is op het internet te vinden op de pagina www.a- dopteereenkoe.nl. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De natuurbe- schenningsverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen houden de komende week weer een aantal activiteiten. Morgenavond kunnen natuur liefhebbers met de boswachter het natuurreservaat Canisvliet bij Westdorpe in. De aandacht tijdens de tocht gaat vooral uit naar nachtdieren als uilen, vleermuizen en knaagdieren. De tocht begint bij bezoekers centrum de Baeckermat om 21.30 uur. Zondag 5 augustus staat er een brunch met de boswachter op het programma, wederom bij De Baeckermat. Voorafgaand aan de maaltijd wordt eerst een wandeling van ruim twee uur door het Canisvlietgebied ge maakt. Deelnemers dienen zich een dag van tevoren aan te mel den bij Esther Baecke van de Baeckermat. De wandeltocht begint om 9.00 uur. Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje heeft voor maandag 6 augustus een fiets tocht door het Landje van Cad- zand geprogrammeerd. De tocht is twintig kilometer lang en begint om 19.00 uur op het dorpsplein in Zuidzande. Bos van Erasmus Staatsbosbeheergids Els Voet neemt dinsdag 7 augustus na tuurliefhebbers op sleeptouw voor een tocht door het Bos van Erasmus bij Nieuwvliet. Ook tijdens deze excursie staan de nachtdieren centraal. Deelne mers dienen zich om 213 0 uur te verzamelen bij parkeerplaats Knokkert nabij het Bos van Erasmus. Van woensdag 8 augustus tot en met zaterdag 15 september is in de watertoren in Axel een ten toonstelling te bekijken over vlinders. De expositie is inge richt door IVN in nauw overleg met de landelijke Vlinderstich ting. Woensdag 8 augustus houdt stichting Het Zeeuwse Land schap een excursie naar de schorren van Saeftinghe. Plaats van vertrek is het bezoekerscen trum in Emmadorp. De gids ver trekt om 10.45 uur. De tocht is niet geschikt voor kinderen jon ger dan tien jaar. Boswachter De voormalig boswachter van de Braakmanbossen, boswach ter Riemslag, leidt woensdag avond 8 augustus natuurlief hebbers door zijn oude werkgebied. Hij vertrekt om 19.00 uur vanaf de parkeer plaats bij de receptie van recre atiecentrum De Braakman. Voor vrijdag 10 augustus staat er een excursie door dezelfde bossen op de activiteitenlijst, maar dit keer staan de nachtdie ren centraal. De excursie begint om 21.30 uur op de parkeer plaats bij de Braakman. Donderdag 9 augustus houdt het Zeeuwse Landschap een tocht door 't Zwin. Vertrokken wordt om 10.00 uur vanaf het bezoekerscentrum 't Zwin nabij Cadzand-Bad. JC>, BRESKENS - Een rijdende auto op het Spuiplein in Breskens vatte gisteren spontaan vlam. Vermoedelijke oorzaak was kort sluiting onder de motorkap. De bestuurder moest de wagen aan de kant zetten, maar de opgetrommelde brandweer had het vuur snel onder controle. Volgens postcommandant W. Carels had de auto behoorlijk wat schade. Of het voertuig totaal vernield werd, kon hij niet zeggen. Kort daarop moest de brandweer ook uitruk ken voor een duinbrand in de berm langs de Noordweg in Groe- de. Daarbij zou een strook bosjes van vijftig meter lang en zo'n anderhalve meter diep zijn verbrand. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. foto Peter Nicolai door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Een strand zonder paviljoens is de doodsteek. Niet alleen voor het strand bij Vrouwenpolder, maar voor het hele dorp. De pavil joenhouders maken zich zorgen over de toekomst. Waterschap Zeeuwse eilanden overweegt om de strandtenten niet meer toe te staan op het stuk strand tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder. „Het kan nog alle kanten op gaan", zegt Huib Wattel, eige naar van strandpaviljoen Bree- zand. „Het kan blijven zoals is, het kan zijn dat we in de winter moeten afbreken of dat we hele maal weg moeten." De pavil joenhouders zijn niet door het waterschap ingelicht over de plannen. Nadat ze een berichtje in de krant lazen hebben ze gezamelijk in een brief om op heldering gevraagd. Tot nu toe hebben ze nog geen antwoord gekregen. „Er is totaal geen overleg ge weest", zegt Jan de Visser. „Ook niet met de gemeente." De Vis ser verhuurt huisjes en strand- hokjes. Hij is bang dat een strand zonder voorzieningen de toeristen uit het dorp weghoudt. „Van de winter was Huib dicht in verband met een verbouwing. Dan krijg je gelijk van iedereen vragen." Sluiting van de strandpavil joens, al dan niet gedeeltelijk, heeft niet alleen gevolgen voor de uitbaters zelf, vreest Wattel. „Er zal ook veel indirecte scha de door ontstaan, bijvoorbeeld voor de supermarkt in het dorp. Dat is niet te berekenen en daar is geen rekening mee gehouden. Ze kunnen Vrouwenpolder net zo goed op slot doen als er niets meer op het strand mag." „Alle huizen hier in het park zijn ge kocht voor de verhuur", vult De Visser aan. „Als de voorzienin gen achteruit gaan, klapt dat in elkaar." Uitbaters van een paviljoen worden toch al anders behan deld dan andere horeca-onder- nemers, vinden ze. Alex van de Brande heeft twee strandten ten, Aquarius bij overgang de Zandput en Neptunus bij Oran jezon. „We moeten zelf met gas sjouwen en het vuilnis wegbren gen. Dan krijg je te horen dat je daar niet moet gaan zitten." Regels „Voor de buitenkant van de dui nen gelden andere regels, maar we moeten precies hetzelfde be talen als aan de andere kant", zegt Wattel. Strandtenten moe ten bijvoorbeeld eerder dicht dan andere café's. Ze mogen tot twaalf uur open zijn, collega's aan de landkant tottwee uur. Van de Brande had dit voorjaar Aquarius te koop gezet. Hij wil de niet meer investeren in een verbouwing die noodzakelijk was om aan allerlei eisen te vol doen. „De koper wist eerder dan wij wat de plannen van het water schap waren. Toen hij het ver telde, dacht ik 'dat is een praat je, die wil onderhandelenMaar een paar dagen later stond het in de krant." De verkoop, noodza kelijk om bij het andere pavil joen de kosten voor de aanleg van riolering te dekken, ging niet door. Alle toiletten op het strand, ook die in de paviljoens, moeten in 2005 zijn aangesloten op de rio lering. Wattel en Van de Brande hebben de investering voorlo pig uitgesteld, tot het water schap zekerheid geeft. Als pa viljoens voortaan in het najaar moeten worden afgebroken, hebben Wattel en Van de Brande een probleem. „Als ik dat had geweten, had ik anders ge bouwd", vertelt Wattel. Bree- zand is drie jaar geleden verbouwd. De palen van het pa viljoen zitten vier meter diep in de grond. Hij overweegt deze zomer zijn klanten door middel van een enquete of een handte keningenlijst op de been te brengen. Van de Brande ziet niets in dat idee. „Dat helpt niet. Je moet iets grofs verzinnen. Een weg dichtgooien of zoiets." door Rob Paardekam RILLAND - De kans dat de Bathsewegkerk in Rilland be houden blijft, is weer een stuk groter. De gemeente Reimers waal is bereid mee te werken aan de plannen van projectont wikkelaar Marijnissen om in de kerk vijftien appartementen te bouwen. De toren moet daarbij wel behouden blijven. De kerk aan de Bathseweg werd vorig jaar door de kerkenraad van de Samen op Wég-gemeente in de verkoop gezet. Een pro jectontwikkelaar kocht de kerk om op die plek huizen neer te zetten. Daar was niet iedereen in Rilland het mee eens. Er werd zelfs een stichting opgericht die zich inzet voor het behoud van de Bathsewegkerk. Voor de pro jectontwikkelaar waren de wei nig enthousiaste reacties, ook bij de gemeente, aanleiding om de kerk door te verkopen. Het actiecomité lijkt dus zijn zin te krijgen. De huidige bezitter heeft immers plannen waarin de kerk grotendeels intact blijft. „Dat is een eis die de gemeente stelt", zegt wethouder M. van Overloop. „We staan in principe positief tegenover het plan voor appartementen, maar de toren moet wel behouden blijven." Overigens moeten er nog wel en kele hindernissen genomen worden vóór de plannen kunnen doorgaan. De projectontwikke laar heeft het over vijftien ap partementen, maar het beschik bare woningcontingent laat in Rilland niet meer dan tien wo ningen toe. Volgens Van Over loop zou daar eventueel wel een mouw aan te passen zijn, door gebruik te maken van het potje voor stedelijke vernieuwing. Maar volgens de wethouder moet de ontwikkelaar eerst nog maar eens wat cijferwerk doen en aantonen dat er in Rilland een markt is voor de apparte menten. „Er zijn op dat gebied de laatste jaren in Rilland al verschillende andere initiatie ven genomen", legt hij uit. „We gaan natuurlijk niet bouwen voor leegstand. Dat is zonde van het contingent." WESTKAPELLE - Een vijftig jarige fietser is gistermiddag gewond geraakt aan zijn heup toen hij met zijn fiets over de kop sloeg op de de Zeedijk in Westkapelle. In het fietspad zat een bult, die hem lanceerde. door Wilma Valk ZUIDZANDE - Het dorp bleek gisteren te klein voor alle activi teiten. Al ruim één kilometer voor Zuidzande begon de rom melmarkt langs de ventweg. Op dekens, campingstafeltjes en in aanhangwagens hadden fer vente rommelverkopers hun waar uitgesteld. Er werd goed verkocht. Ook op de doorgaande wegen en op het dorpsplein was er veel rommel. Het had er alle schijn van dat elke kast, elk schuurtje en alle vlieringen in de regio wa ren opgeruimd, al waren er veel semi-handelaren te vinden. De echte rommelverkopers waren dan ook een beetje ontstemd. „We moeten steeds maar vroe ger opstaan om een goede plaats te bemachtigen. Velen staan er al 's nachts en er zijn er zelfs die hier vannacht hebben gesla pen. aldus een van de handela ren. De sfeer was prettig en er was voor de nodige ambiance ge zorgd. Er was de hele dag een barbecue, overal muziek en de liefhebbers konden meedoen aan het spijkerbroekhangen. Elk nieuw record werd beloond met een gratis pilsje en dat ging er bij deze zomerse temperatu ren goed in. Naast de gewone rommel, zoals kleding, oud speelgoed en afge dankt serviesgoed was er in Zuidzande vooral veel meer mo derne apparatuur op de rom melmarkt te koop. Maar tussen alle pc's, video- en audioappa- ratuur was ook hier en daar nog de oude vertrouwde typemachi ne te vinden. Het dorpsfeest, dat dit jaar voor de derde keer werd gehouden, werd afgesloten met een groot feest met dans op het dorps plein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44