Parochie Hulst in geldnood Springen is een natuurlijke behoefte Natuur krijgt kans bij Nieuwvliet-Bad Veel lege winkels in Goese binnenstad Student ontrafelt leven oud-Hulstenaar Verdronken meisjes gevonden Beroepskrachten de laan uit Jonge dieven Verdachte van moord vrouw in Yerseke aangehouden zeeuwse almanak Zegetocht ANTWERPEN - Na drie dagen zoeken heeft de Antwerpse zeevaartpolitie op Schelde-oever de lichamen van twee ver dronken meisjes gevonden. Een Afrikaans meisje van acht jaar dat op de Antwerpse Lin keroever woonde en haar tienjarige nichtje uit het Franse Metz waren zondagnamiddag, zonder dat hun ouders op de hoogte waren, gaan zwemmen in de Schelde. Speurtochten door politieboten en duikers van de brandweer leverden maandag en dinsdag niets op. Er werd al rekening mee gehou den dat de slachtoffertjes door de stroming richting Neder landse grens zouden drijven. Gisteren spoelden twee licha men gisteren aan op de Antwerpse Schelde-oever, niet ver van het Sint Annastrand, waar de meisjes het water in waren gegaan. De identiteit van het achtjarige meisje kon worden vastgesteld, over de identiteit van het tweede lichaam was woensdagavond nog geen honderd procent zekerheid. ZEEUWS-VLAAIMDEREIM donderdag 2 augustus 2001 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster Willibror- dusparochie kampt met een structureel financieel tekort van zo'n zestigduizend gulden. Hierdoor kan zij betaalde krachten, de kosteres en de ad ministratief medewerkster niet meer aanhouden. In overleg met het bisdom Breda is afgespro ken dat volledig moet worden overgestapt op vrijwilligers werk. Het kerkbestuur is daar om een wervingsactie begon nen. Het financieel tekort speelt al enkele jaren en schommelt tus sen de veertig- en zestigduizend gulden en het bisdom heeft nu aan de bel getrokken. Het roer moet om, betaald werk mag niet meer. Het kerkbestuur stelt in pamfletten die in de basiliek lig gen, dat het tekort hoe dan ook moet worden weggewerkt: ,,Tot nu toe zijn we in Hulst in de uit zonderlijke positie geweest dat zowel het werk van de koster als het administratieve werk door betaalde krachten werd uitge voerd. Dat is nu echter definitief voorbij." De administratief me dewerkster heeft inmiddels een andere baan gezocht en koste res, S. Verdoodt, werkt nu op vrijwillige basis. Privacy Pastoor W. Weemaes, tevens voorzitter van het kerkbestuur, wijt het tekort aan het teruglo pen van geldelijke steun van kerkbezoekers. De parochie moet zichzelf bedruipen. Hoofdmoot van de inkomsten komt uit de actie Kerkbalans. Sinds de aanscherping van de Wet op de privacy is het voor de parochies echter moeilijker mensen aan te schrijven, omdat bij bijvoorbeeld verhuizingen niet meer de geloofsovertuiging wordt vermeld. Diegenen die zich alsnog willen laten regi streren, kunnen dat doen aan de Steenstraat 20 in Hulst. Ook de collectes, huwelijks diensten en uitvaarten doen een duit in het zakje. Daarnaast ge nereert de parochie jaarlijks zo'n vier- a vijfduizend gulden uit de verkoop van kaarsen. Dit alles blijkt niet genoeg te zijn, alleen het onderhoud aan de ba siliek kost op jaarbasis een klein miljoen. De gemeente Hulst draagt hierin wel bij Euro Het kerkbestuur is nu een actie begonnen om meer vrijwilligers te wei-ven. Voor het overnemen van de taken van de administra tief medewerkster hebben zich al vrijwilligers gemeld, maar er zijn nog vele andere posten waar een helpende hand hard nodig is. Op de pamfletten staat een strookje waarop enthousi astelingen kunnen invullen wat ze kunnen doen, zoals het klaar zetten van benodigdheden voor bijvoorbeeld avondwakes, do pen, vormsels en de zondags dienst, koffie zetten tijdens uitvoeringen en bijzondere kerkdiensten, klussen, stoelen plaatsen en het schoonmaken van de basiliek. Volgens Wee maes verloopt de wervingsactie tot nu toe moeizaam. Hij hoopt dat de invoering van de euro volgend jaar verlichting zal brengen in de noden. ,,Nu doen kerkbezoekers vaak een gulden in het collectemandje. Hopelijk wordt dat volgend jaar een euro. Dat is dik het dubbele." door Rinus Antonisse NIEUWVLIET-BAD - De kwetsbare natuur in de kust strook van West-Zeeuws- Vlaanderen krijgt versterking. De Herdijkte Zwarte Polder ter hoogte van Nieuwvliet-Bad, met een oppervlakte van acht tien hectare, wordt omgevormd tot natuurgebied, aansluitend aan het al bestaande reservaat de Verdronken Zwarte Polder. Bedoeling is dat er een zoete graslandpolder ontstaat, be grensd door de zeedijk aan de Noordzeekant en binnendijks de landbouwpolders. Voor de herinrichting van de Herdijkte Zwarte Polder is in middels door de werkgroep Na tuurontwikkeling van de pro vincie een plan gemaakt. Dat voorziet onder meer in het af sluiten van de zeedijk voor wan delaars en fietsers. In plaats daarvan komen andere recrea tieve voorzieningen. De stich ting Het Zeeuwse Landschap gaat de Herdijkte Zwarte Pol der beheren, onder meer door inzet van grazers. De ontwikke ling tot natuurgebied zal onge veer tien jaar vergen. Dan moet de polder onherken baar veranderd zijn. Op de met zand beklede zeedijk groeit een open duindoornstruweel, waar van vogels profiteren (braam- sluiper, roodborsttapuit). Aan de voet van de dijk liggen lage duintjes. De polder zelf bestaat uit vochtig, bloemrijk grasland, dat van belang is voor weidevo gels. Ook is er plaats voor over winterende ganzen. Het water in de drinkputten is geschikt voor amfibieën, waaronder de bedreigde boomkikker en kam- salamander. In het gebied ligt een slenk, die 's winters vol wa ter staat. Deze 'ingedijkte kreek' kan in de toekomst aan sluiten op het geulenstelsel van de Verdronken Zwarte Polder. In de plaats van het wandelpad over de zeedijk komt er een wandelpad onderlangs de bin nendijk. Het bestaande pad leidt nu tot veelvuldige betre ding van het kwetsbare groene strand van de Verdronken Zwarte Polder, waardoor de na tuurlijke ontwikkeling ervan wordt verstoord. Fietsers moe ten even van de zeereep afwij ken en omrijden via de Zwarte Polderweg. Vanaf twee punten op de zeedijk kunnen zowel de Herdijkte als de Verdronken Zwarte Polder worden over zien. De twee polders zijn genoemd naar het Zwarte Gat, de geul die tot begin 15e eeuw de eilanden Cadzand, Groede en Wulpen van elkaar scheidde. De Zwarte Polder ontstond omstreeks in 1623 en verdween in 1802 weer onder water. Een klein deel werd het jaar daarop opnieuw bedijkt, de rest - zestig hectare - vormt nu het natuurgebied Ver dronken Zwarte Polder. In 1829 werd Herdijkte Zwarte Polder (ook wel Van Melles schorre genoemd, naar de eerste gebrui ker) ingedijkt. Bij de stormramp van februari 1953 ontstonden twee bressen in de zeewering. Tussen 1980 en 1982 werd de zeedijk op Deltahoogte ge bracht. Badgasten De recreatieve druk is met de ja ren sterk toegenomen. Aan de voet van de twee gebieden lig gen kampeerterreinen de Hoog te en de Pannenschuur. Sinds 1978 ligt er door de Verdronken Zwarte Polder een plankier om de stroom badgasten zoveel mo gelijk buiten het natuurgebied te houden. De Herdijkte Zwarte Polder bestaat nu uit bouwland. In de noordwestelijke hoek staat een onbemande radarpost van de Schelde-walradarketen. In de aangrenzende Tienhon derdpolder is achttien hectare aangewezen als natuurontwik kelingsgebied, zodat de natuur verder kan worden versterkt. SAS VAN GENT - De politie heeft gisteren in Sas van Gent twee jongens van twaalf en vijf tien jaar aangehouden voor diefstal van een autoradio. Agenten troffen het tweetal met de gestolen radio aan op een parkeerterrein aan de Noord straat. De twee komen uit de ge meente Sas van Gent. YERSEKE - Het Recherche Bij standsteam in Kruiningen dat de moord op een 42-jarige Viet namese vrouw uit Yerseke on derzoekt, heeft gisterochtend een verdachte aangehouden. Het gaat om een 43-jarige Viet namese man uit de gemeente Reimerswaal. De man zou de ex-echtgenoot van de vrouw zijn, maar een po litiewoordvoerder wil dit beves tigen noch ontkennen. De vrouw werd vorige week woens dagavond door familieleden aangetroffen in haar woning aan de Rozenlaan in Yerseke. Onder buurtbewoners werd toen onder meer al gespeculeerd dat de moord het gevolg was van problemen in de relatiesfeer. Ook ging het gerucht dat de vrouw een doorgesneden keel had en wellicht zelfmoord had gepleegd. Of er sprake is van een 'crime passionel' wil de politie woordvoerder niet zeggen. De politie onderzoekt de zaak met 22 mensen. De man is naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek aangehou den. In de woning van de man is huiszoeking verricht. Hij is de enige verdachte en zal later deze week door de officier van justi tie worden voorgeleid bij de rechter-commissaris in Middel burg. Het slachtoffer is afgelopen maandag gecremeerd. Advertentie door Luc Oggel GOES - Het kan de regelmatige bezoeker van de Goese binnen stad bijna niet ontgaan; de op vallend veel lege etalages, voor zien van een 'te huur'-affiche. Momenteel staan er bijna twin tig bedrijfsruimten te huur in het stadscentrum, variërend van een week tot meer dan een half jaar. Ook is er nog 'latente' leegstand van winkels die nu opheffings uitverkoop houden, maar straks leeg komen te staan. Bestuurs lid R. Berks van de Onderne mersorganisatie Goes (OOG) vindt de situatie nog niet zorge lijk. „Het is uiteraard jammer, maar het is vaak maar tijdelijk." Berks weerspreekt dat de Goese binnenstad niet meer aantrek kelijk is voor winkeliers om zich er te vestigen. Ook is er volgens hem geen verband met de huidi ge parkeerproblematiek waar mee Goes kampt. „Ik denk dat het er vooral aan ligt dat de huurprijzen voor veel onderne mers moeilijk te behappen zijn. Aan ruimten met een relatief kleine oppervlakte hangt vaak toch nog een behoorlijk prijs kaartje." Voor een bedrij fsruim- te in de twee Goese winkelstra ten moet tussen de duizend en tweeduizend gulden per vier kante meter worden betaald. Australiërs zijn een bijzon der volkje. Omdat ze met zo weinigen hun immense ei land bevolken, grijpen ze al les aan om zich wereldwijd te profileren. Terra Australis - liefkozend Oz genoemd - mag daii ver weg zijn, het is er ook zeer bijzonder. Down under is alles groter, kleiner, dik ker, dunner, langer, korter, duurder, ouder, Waar ze echter niet uniek in zijn, is in hun opscheppend vermogen. Dat merkte een tegenvoeter toen hij een Amerikaanse toerist ron dreed door het rode hart van zijn land, waar weinig groeit en bloeit: the outback. Ayers Rock is maar een heuveltje vergeleken met de bergen in zijn vaderland, schamperde de Amerikaan, Kings Canyon niet meer dan een geultje. En Sydney? „Een uit de kluiten gewassen dorp." De Amerikaanse zegetocht werd plots ruw verstoord doordat de vierwielaange- dreven terreinwagen met een flinke klap een kangoeroe aanreed die de enige asfalt weg in duizenden kilometers omtrek wilde oversteken. Verschrikt informeerde de toerist, die het dier niet had opgemerkt, naar de oorzaak van die dreun. „Ach", rea geerde de Aussie schouder- ophaleyid, dat zijn nou onze sprinkhanen." door Sheila van Doorsselaer HULST - De ontrafeling van de levenswan del van oud-Hulstenaar Cornelis de Lozan- ne, begraven in Singapore, vordert gestaag. Geschiedenisstudent E. Sweeis doet in op dracht van de Nederlandse ambassade in Singapore ter plaatse onderzoek naar De Lozanne. De begraafplaats waar De Lozanne rust, wordt binnenkort geruimd. Het Nederland se bedrijfsleven in Singapore wil het graf monument eventueel een andere plaats ge ven, ter herdenking aan de oprichting van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC), vierhonderd jaar geleden. Toen Sweers twee weken geleden begon aan zijn opdracht, wist hij nagenoeg niets van De Lozanne. Het uitvlassen van de levens loop van deze welgestelde man, wellicht een zakenman, is nodig omdat het bedrijfsleven zich geen buil wil vallen. Het indrukwek kende marmeren grafmonument wordt misschien geschonken aan het Fort Can ning Park in Singapore. Wist Sweers aan vankelijk alleen de geboorteplaats en -da tum (Hulst, 30 januari 1912) en dat De Lozanne in 1912 werd begraven op het Sin gaporese Bidadari cemetery, grafnummer 1789, door de hulp van krantenlezers en welwillende historici is hij nu een heel eind verder. Zo was de Hulstenaar van protes tantse huize eerst beroepsmilitair in Neder- lands-Indië, mogelijk zelfs officier. Latei- werd hij, gezien zijn grafmonument, een vermogend man. Terug De Lozanne is in zijn jeugd niet veel in Hulst geweest. Wel kwam hij er in zijn latere leven geregeld terug. Het bevolkingsregister ver meldt dat hij diverse keren is in- en uitge schreven. Hij volgde volgens Sweers een opleiding van het KNIL in Kampen en door liep daarna de Koninklijke Militaire Acade mie in Breda. Nadien vertrok hij in vrijwilige militaire dienst naar Oost-Indië. Familie van De Lo zanne bleef wel in Hulst. Zo zou zijn oom ei genaar zijn geweest van hotel de Graan- beurs. Latere De Lozannes zouden naar een café in IJzendijke zijn vertrokken. De Lozanne stierf aan een hartstilstand, maar leed ook aan de ziekte van Bright (nierziekte), Het grafschrift op De Lozan nes graf toont aan dat hij een weduwe ach terliet. Over eventuele kinderen is op het opschrift niks te vinden. Aangezien tot nu toe niemand in Nederland iets heeft kunnen vinden over een huwelijk met een Neder landse vrouw, veronderstelt Sweers dat hij een Indische of Singaporese huwde. Dit zou deels een verklaring kunnen zijn voor het Engelstalige opschrift- Fort Canning Park, de mogelijke nieuwe plaats van het grafmonument, ligt in het centrum van Singapore. Het is tevens de plek van waaruit de Britten commando voerden tijdens de Japanse invasie in de Tweede Wereldoorlog. Sweers hoopt 15 sep tember zijn onderzoek af te ronden met alle benodigde informatie dat het behouden van het grafmonument van de oud-Hulstenaar voor het nageslacht zal garanderen. door Piet Kleemans Het grafmonument van Cornelis de Lozanne in Singapore. Als de strandpaviljoenhou ders juichen, hoeft hij niet te rekenen op een drukke dag. Beetje zon maar niet te koud, is het ideale weer voor Jan Mida- vaine, uitbater van Trampoline centrum Westenschouwen. Al 34 jaar ontvangt hij gemiddeld zes weken per seizoen spring- lustige kinderen. En ze blijven komen. Niet gek volgens Mida- vaine: „Springen is voor kinde ren een natuurlijke behoefte. Wie heeft er nou niet vroeger op zijn bed gesprongen." Trampolinespringen is niet westers van oorsprong, weet Midavaine. „De Papoea's deden het al. Die maakten hoog in de bomen enorme matten waar ze dan met een hele groep tegelijk op konden springen." Midavai ne werkt al sinds 1966 met trampolines. Hij begon als loon slaaf, maar begon in 1968 voor zichzelf. Een pionierstijd was het. „Ik pachtte een lapje grond op het terrein van camping Duinoord en daar ben ik begon nen met drie trampolines. Elek triciteit had ik daar niet. 's Avonds hing ik stormlantaarns in de appelbomen rond de tram polines." IJs Al snel breidde Midavaine zijn nering uit. Er kwamen twee trampolines bij en hij kreeg elektriciteit. „Dus toen kon ik ook ijs en gekoelde frisdrank gaan verkopen. Qua ijsverkoop was ik toen de nummer één in Westerschouwen. Ideale locatie was dat aan de Hogeweg. Kwa men mensen terug van een wan deling in deboswachterij en dan wilden ze daarna heel graag een ijsje." In de eerste jaren van het tram- polipecentrum leidde J an Mida vaine een flierefluitend be staan, zegt hij zelf. Zes weken in Plaamstede bij de trampolines en in de winter andere baantjes. „Ik heb gevaren op een sleep hopperzuiger, ik heb gewerkt als etaleur, en ik heb overwin terd op de Canarische eilanden. Daar werkte ik bij een groot ap partementengebouw. Kost en inwoning" was gratis." In 1994 moest Midavaine ver kassen. „De toenmalige ge meente Westerschouwen was druk bezig met kwaliteitsverbe tering op de campings. Rond camping Duinoord moest een groengordel van tien meter breed komen en die tien meter was precies mijn trampolineter- reintje. Maar het ergste was dat er geen rekening was gehouden met een nieuwe locatie voor het Trampolinebaas Jan Midavaine heeft het prima naar zijnzin op zijn stek bij strandovergang De Rotonde. foto Marijke Folkertsma trampolinecentrum. Dat stond nergens ingetekend in bestem mingsplannen." Een strijd ontbrandde tussen WERK Midavaine en de gemeente Wes terschouwen. Midavaine haalde alles uit de kast om te bewijzen dat hij al 26 jaar een bedrijf dreef aan de Hogeweg en niet zomaar kon worden verdreven. „Er zijn zelfs luchtfoto's aan te pas gekomen. En uiteindelijk hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de gemeente op de vingers getikt." Midavaine ver huisde met zijn hele hebben en houwen naar het parkeerterrein bij De Rotonde in Westenschou wen. Om daar een trampolinecen- trum te vestigen, was nog niet zo simpel. „Ik mocht het asfalt niet beschadigen en voor een tram poline moet je toch een kuil van minimaal 1.10 meter hebben." Dus zat er voor Midavaine niets anders op dan het terrein opho gen en dat lukte met behulp van een bevriende ingenieur. „Die kwam met het idee om perron- wanden te gebruiken als bui tenrand. Deze hier komen van het station in Alkmaar." De trampolinebaas is dik tevre den met zijn nieuwe stek op het parkeerterrein. „Het is veel vei liger hier. Op de Hogeweg werd behoorlijk hard gereden en hier staan de auto's stil. Alleen heb ik hier veel meer concurrentie voor wat betreft de ijsverkoop." Onder de springers bij Midavai ne zijn veel vaste gasten. „Dat is wel grappig, je kunt het hele maal volgen. Eerst komen kin deren als ze klein zijn met vader en moeder naar Haamstede. Als ze zo 'n vij ftienzestien j aar zijn verkassen ze naar Renesse, want daar is immers veel meer te doen. Uiteindelijk krijgen ze zelf kinderen en dan komen ze weer naar Haamstede. De kin deren van toen zijn de ouders van nu en de ouders van toen de grootouders van nu." Soms ontpoppen de recreatie springers van toen zich later als wedstrijdspringers. „Ik heb vaak genoeg gasten gehad die dan later naar een sportschool gingen. En vorige week heb ik de drievoudig Nederlands kam pioen trampolinespringen op bezoek gehad." Fietsen In de loop der jaren breidde Mi davaine zijn activiteiten flink uit. Hij ging fietsen verhuren en zette samen met echtgenote El len allerlei wandel- en fietsrou tes in elkaar. Inmiddels heeft Midavaine ook tandems, bol derwagens en gezinsskelters in de verhuur. Daar is volop vraag naar. Wel bespeurt Midavaine een tendens naar korter en snel ler. „Mensen zijn veel meer ge haast dan vroeger. Ze willen best fietsen, maar het mag niet te lang duren. En hetzelfde geldt ook voor de wandelingen. Het mag allemaal niet te veel tijd kosten, want ze hebben een strak volgepland programma." Dollartekens Iemand die een trampolinecen trum begint, moet geen dollar tekens in de ogen hebben. Springen kost 1,50 gulden per vier minuten, voor een riks mag je acht minuten springen en wie denkt het een kwartier vol te houden mag dat voor 3,75 gul den proberen. „Rijk zul je er niet van worden", zegt Midavaine. „Als je een uur lang alle vijf trampolines continu bezet zijn, verdien je negentig gulden per uur. Dat krijgt een bouwvakker ook. In het begin had Hans Si mons uit Renesse ook trampoli nes, op het strand bij de Jan van Renesseweg. Die vond het alle maal te weinig opleveren en is toen de politiek in gegaan." Een borstbeeld vormt het hart van het monument m iozomet*- nachtmarkt boulevard 2 km standplaatsen Vlissingen I e vrijdag augustus (3/8), aanvang: 20.00 uur met honderden marktkramen en bekende standwerkers 00.30 uur: GROOTS VUURWERK Sponsors: gem. Vlissingen, Ver. Vrien den v.d. Boulevards en Stichting Moer man Promotie Vlissingen. Georganiseerd door Stichting Speciale Markten Z-W Ned.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41