Zwin schrikt niet van botulisme PZC PZC Kapellebrug is nu officieel vol Zwembad Sas ontvangt 25.000e gast Ridders en magiërs bevolken Koewacht tijdens speel week Dragers familienaam Dobbelaar komen in IJzendijke bij elkaar Visserijfeesten in Breskens Inbrekers met fooien aan de haal Dievegge pikt achttien shirts Haag in brand gestoken Gevaarlijk medicijn gestolen Pui juwelierszaak geramd Chauffeur rijdt door na aanrijding Diefstal uit tent Leiding vogelpark waakt vooral voor overslaan virus op steltlopers Bolclub uit Sas wint Nederlands kampioenschap Nieuwe wagens ambulancedienst BRESKENS - Het mag niet dit jaar: meevaren met de vele vissersboten van Breskens. ieder jaar weer een van de grootste attracties tijdens de jaar lijkse visserijfeesten. Ge lukkig blijft er voor de be zoekers van dit feest op zaterdag 4 en zondag 5 au gustus nog genoeg over om van te genieten. Het begint allemaal met een grote rommelmarkt op zaterdag en de braderie langs de havens op beide dagen. Voor de jeugd is een van de publiektrek- kers dit jaar Jody Bernal, terwijl veel van de oude ren zullen smullen van de optredens van het i'anfa-^ rekorps der genie. Op za terdag lopen tientallen straatartiesten in vele ge daantes over het par cours, dat dit jaar extra veilig is door het afsluiten voor alle verkeer van de grote Kade en de Schel- dekade. In de vismijn zijn er op beide dagen bands aanwezig. Zaterdag vin den er voor de 62e keer de ha ven wedstrijden plaats, georganiseerd door zwemvereniging Schelde- stroom, en de grote afslui ter is ook dit jaar weer het grandioze vuurwerk. Wethouder Spuesens (rechts) mocht Jurgen Eschenroder en zijn moeder feliciteren als jubileumbezoekers van het Sasse zwembad. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De tienjari ge Jurgen Eschenroder uit Sas van Gent nam gisteren uiterst schuchter een bloemetje en een gratis zwemabonnement voor 2001 in ontvangst van sport-wethouder Esther Spuesens. Hij was dinsdag de 25.000e bezoeker van 't Sasse Zwembad en werd daarom even in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Volgens Spuesens kondigde de 25.000e bezoeker zich dit jaar enkele weken eerder aan dan vorig jaar. „We hopen dan ook dat we aan het eind van het seizoen een stijgende lijn kunnen zien", sprak ze. „Als het weer even meezit, zou dat moeten luk ken." Het openluchtbad in de huidi ge vorm heeft overigens zijn langste tijd wel gehad. De ge meente wil de betonnen bak ken voor anderhalf miljoen gulden een grondige onder houdsbeurt geven. Als dat met gebeurt, dan kunnen ze door weersomstandigheden en op stuwing van het grondwater onherstelbaar beschadigd worden. Ook moet het bad aangepast worden aan de hui dige milieu- en veiligheids voorschriften. Op dit moment laten burge meester en wethouders een on derzoek uitvoeren naar de mo gelijkheden. Op basis van de uitkomst van het rapport be slissen ze of het zwembad blijft bestaan zoals het is, of dat het wordt voorzien van speelattributen voor kinderen of wellicht de vijftigmeterbak wordt gesplitst wordt in een warm en een koud gedeelte. De werkzaamheden beginnen naar verwachting in het na jaar, na afloop van het zwem- seizoen. SAS VAN GENT - Inbrekers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag binnengedrongen in een horecagelegenheid in Sas van Gent. Ze forceerden de toegang. De buit bestond uit de fooienpot, met daarin enkele tientallen guldens, en drie fles sen alcohol. HULST - Dë politie van Hulst heeft gistermiddag rond twee uur een achttienjarige Eindhovense aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw had geprobeerd twee paar schoenen en achttien shirts mee te nemen zonder af te rekenen. Ze kreeg een dagvaarding. TERNEUZEN - Aan de Chrysantenlaan in Terneuzen hebben onbekenden gisteren een coniferenhaag in brand gestoken. Zes coniferen gingen in rook op, maar de snel aanwezige brandweer wist wel een caravan die in de tuin stondte behoe den voor de vlammen. GOES - Uit een café aan de Goese Grote Markt is gisteren een tas met daarin twee insulinepennen een stuk kaas gestolen. De insuline kan voor niet-diabetici dodelijk zijn. Het betreft een blauwe plastic tas met een licht goudgeel logo van een schoenenzaak. In de tas zaten twee grijze etuis, met daarin in- suline-injectiesetjes. MIDDELHARNIS - Bij een juwelierszaak aan het Zandpad in Middelharnis is in de nacht van dinsdag op woensdag een snelkraak gepleegd. De inbrekers ramden rond twee uur de pui met een auto. Eenmaal binnen vernielden zij verschillende vitrines en sta len ze diverse sieraden. Daarna maakten ze zich uit de voeten De auto, die bleekte zijn gestolen, lieten ze achter. De recher che van het district De Eilanden van de politie Rotterdam- Rijnmond heeft de snelkraak in onderzoek. KATS - Een vrachtwagenchauffeur is gisteren doorgereden na een aanrijding op de N256, de weg tussen Zierikzee en Goes. Een 56-jarige automobilist uit Goes reed bij Kats rich ting Goes. Bij het overgaan van een tweebaansweg naar een eenbaansweg, wilde de 56-jarige bestuurder uit Goes de vrachtwagen inhalen. De chauffeur probeerde te verhinderen dat de bestuurder kon invoegen. De Goesemaar werd naar de hoog opstaande rand van het verdrijvingsvlak gedrongen. De vrachtwagen reed de spiegel van de auto af en reed door. De auto liep aan de achter zijde lakschade op. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een tent op een kampeerterrein aan de J. J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee portemonnees gestolen. Daar in zaten diverse bankpassen, een kenteken- en verzekerings bewijs en enkele honderden guldens. In een horecagelegenheid aan de Hoge Zoom in Renesse werd een achttienjarige jongen het slachtoffer van een zakkenrol ler. De buit bestond uit een mobiele telefoon. donderdag 2 augustus 2001 door Barend Pelgrim RETRANCHEMENT - Het per soneel van het vogelpark bij na tuurgebied Het Zwin in Knokke is verhoogde staat van paraat heid sinds er de afgelopen twee dagen botulisme is gesigna leerd. De dodelijke bacterie heeft al bij een tiental wilde een den in de educatieve vogeltuin toegeslagen. Volgens Zwin-bioloog Kris Struijf is er weinig reden voor paniek, maar worden er wel maatregelen getroffen om het Zorgen Zowel Struijf als René Beijers- bergen van het Zeeuws Land schap maken zich zorgen over de steltloperspopulatie in het Zwin. Beiden wijzen er op dat de huidige sterfte onder wilde een den niet dramatisch is, maar dat het ernstiger zou zijn als lepe laars of kluten het slachtoffer zouden worden. Het is daarom zaak de eendenkolonies in het natuurgebied goed in de gaten te houden en zieke of dode exemplaren onmiddellij k te rui men. De maden en larven op eendenkadavers zijn extreem besmettelijk voor watervogels die zich hieraan tegoed doen. „Voor zover we nu kunnen in schatten is het natuurreservaat niet besmet. We houden het zo goed mogelijk in de gaten. We vragen bovendien onze bezoe kers ook om een oogje in het zeil te houden. Maar de mate waarin het botulisme nu manifesteert is niet alarmerend; wel is er sprake van verhoogde waakzaam heid." risico op verdere verspreiding tot een minimum te beperken. De eerste botulismeslachtoffers werden woensdag aangetroffen. Een bezoeker maakte het perso neel attent op enkele zieke en dode eenden bij één van de gro tere vijvers in het park. Bij con trole bleek dat het inderdaad om de gevreesde besmetting gaat. De ziekte heeft tot nu toe alleen toegeslagen onder wilde eenden; andere vogelsoorten in het park zijn niet aangetast. De parkleiding besloot donder dag direct om extra stromend water op de vijvers te zetten Struijf: „Botulisme manifes teert zich op het moment dat het een aaneengesloten periode ex treem warm weer is. Hoe minder zuurstof er in het water zit, hoe beter de bacterie, die woekert op dood materiaal, gedijt. De toxine die uitgescheiden wordt door deze bacterie kan dan een dodelijke grens bereiken. Ver versing van het water werkt daarbij als een rem." Struijf zegt dat het niet echt bijzonder is dat botulisme zich manifes teert. „Eigenlijk is het een ty pisch verschijnsel voor een hete periode. Je weet dat in een war me zomer dit kan gebeuren." door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT - De speelweek in Koewacht (van maandag 6 tot en met vrijdag 10 augustus) staat geheel in het teken van ridders, jonkvrouwen en magi ërs. Koewachtse kinderen kun nen een hele week meedoen aan activiteiten met het thema 'Aan het hof van koning Arthur'. De speelweek begint maandag om 13.30 uur met een rondgang van de koning. Ook wordt dan het hof opgebouwd. Inschrijven kan van 13.00 tot 13.30 uur bij de tennisclub (de Eikenhof) en op het veldje aan de Kerklaan. Dinsdag worden de kinderen om 10.00 uur vernacht voor het maken van kostuums. Zo kun nen ze zich uitdossen als ridders en jonkvrouwen. Om 14.00 uur worden de deelnemertjes bezig gehouden met het maken van alles wat echte ridders en jonk vrouwen nodig hebben in het REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M.Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dagelijks leven.Woensdag be gint om 14,00 uur de vossen jacht. In het Koewachtse bos gaan de kinderen op zoek naar vijf magiërs die zich in het struikgewas schuilhouden. De organisatie gaat ervan uit dat de alle magiërs rond 16.00 uur wel zijn gevonden, 's Avonds gaan de kinderen vissen. Van 18.00 tot 18.30 uur kunnen ze zich in schrijven bij het Groot Gat en de hengels worden van 18.30 tot 20.30 uitgegooid. Ook donderdag is een zeer actie ve dag. Om 14.00 uur beginnen de volksspelen. Wie daar nog niet moe van is geworden, wordt 's avonds om 19.00 uur verwacht voor het dansfeest. De straten van Koewacht zullen feestelijk worden verlicht als om 21.00 uur de fakkeloptocht begint. Vuur Op de laatste dag van de speel week trekt de organisatie alle registers open. Vanaf 15 uur be gint het Middeleeuws spekta kel, compleet met vuurspuwer. Ook kunnen de kinderen aan schuiven aan een echte Middel eeuwse dis. Op het menu staan soep en brood om lekker mee te soppen, want dat was gebruike lijk. Als het weer een beetje wil meewerken, wordt om 18.30 uur het vreugdevuur ontstoken. De activiteiten vinden plaats bij basisschool De Eikelaar. OOSTBURG - Bolclub Ons Ge noegen uit Sas van Gent behaal de gisteren het Nederlands Kampioenschap Krulbollen in het clublokaal van Raak tegen de Staak in Oostburg. In totaal kwamen negentien pelotons van drie spelers tegen elkaar in het strijdperk. Ons Genoegen, bestaande uit Rudi van Lent, Petro Mimo en Freddy Leliaert, wist in de fina le met 9 - 4 te winnen van Raak tegen de Staak uit Oostburg. De derde plaats ging naar het twee de team van Raak tegen de Staak. Op 18 augustus wordt in Oost burg de 36e keizersbolling ge houden. De koningen uit Zeeuws-Vlaanderen strijden dan om de keizerstitel. Patricia Pharasijn en Tuur van Danune zijn voorlopig de laatsten die een huis mochten bouwen in Kapellebrug. foto Charles Strijd door René Hoonhorst KAPELLEBRUG - Het laatste huis van Kapellebrug is enkele weken geleden opgeleverd. Het grensdorpje van de gemeente Hulst is officieel vol. Patricia Pharasijn en Arthur van Dam me zijn (voorlopig) de laatste bewoners die er een nieuwe wo ning mogen betrekken. Patricia en Tuur, zoals Arthurs roepnaam luidt, wonen aan de Gentsevaart, de weg naar één van de drukste grensovergan gen in Zeeuws-Vlaanderen. Van het drukke verkeer hebben ze geen last. Binnen houden ramen met hoogrendementsglas al het lawaai tegen en buiten valt het geluid hen ook alleszins mee. Tuur: „Als ik 's avonds om tien uur de hond uitlaat, kan ik zon der te kijken oversteken. Van voorbij denderende vrachtwa gens 's nachts hebben we nog geen enkele keer last gehad, ter wijl we de laatste weken de ra men van de slaapkamer wel open hebben." Een schrikbeeld van de Gentse- vaart als racebaan hebben Pha rasijn en Van Damme nooit ge had. „We woonden in de Frans van Waesberghestraat midden in Hulst. Daar stoven de auto's veel harder langs. Door de klin kers en de dichter op elkaar staande huizen klonk het daar ook veel harder", benadrukt Pa tricia. Ze wijst op het uitzicht aan de achterkant van de wo ning: een weiland met schapen, waarachter het Clingse bos be gint. „Prachtig toch, waar zie je dat in je achtertuin?" Kans Patricia en Tuur hadden dik twee jaar geleden geen speciale voorkeur voor Kapellebrug, maar wilden de kans om een huis te bouwen op een vrijlig- gend perceel van zo'n duizend vierkante meter niet aan zich voorbij laten gaan. Hoewel voor de buurtschap al een bouwstop bestond, zag de gemeente Hulst geen bezwaar tegen het bouwen van twee meuwe woningen op het terrein van één voormalige boerderij. De huizen zouden al leen niet pal aan de weg mogen liggen om binnen de normen van de wettelijk vastgestelde maxi male geluidsbelasting te blij ven. De gemeente verleende een bouwvergunning en hield bij de recente aanpassing van het be stemmingsplan rekening met de nieuwbouw aan Gentsevaart. Dat was tegen het zere been van enkele inwoners van Kapelle brug, die al langer aan de Sint Janstraat wilden bouwen. Voor malige collegeleden hadden van begin tot midden jaren negentig de kandidaat-bouwers de in druk gegeven dat ze hun bouw plannen konden verwezenlij ken. Provincie en Rijk hielden dat tegen. De provincie ziet het ruim 350 inwoners tellende Ka pellebrug niet als woonkern, maar als onderdeel van het bui tengebied. Alleen als de kwali teit van de stedenbouw of het landschap er mee is gebaat, mag er een nieuwe woning of bedrijf bijkomen Het provinciale Streekplan en de landelijke Richtlijn Veehouderij en Stank- hinder staan nieuwbouw en nieuwvestiging ook in de weg. Hoewel GS niet erg enthousiast waren over de nieuwbouw aan Gentsevaart, ondernamen ze geen actie. De bebouwing aan de drukke verkeersweg doet geen afbreuk aan het bestaande beeld, nieuwbouw aan de Sint Janstraat zou het open land schap wel aantasten en tegelijkertijd bestaande (land bouwbedrijven kunnen hinde ren. Rechtszaak Enkele boze inwoners die hun bouwplannen gedwarsboomd zien, probeerden begin dit jaar de bouw van het huis van het Hulster stel door de bestuurs rechter stil te laten leggen. Hun woning zou alleen gebouwd mo gen worden om de sloopkosten van de voormalige boerderij te kunnen betalen en Van Damme, die samen met wethouder Paul Weemaes een kantoor drijft, zou door het college worden voorge trokken. De bestuursrechter liet die argumenten voor wat ze wa ren en oordeelde dat de klagers geen belang hadden bij het stil leggen van de bouw Patricia en Tuur zijn door hun tegenstanders van toen niet ge feliciteerd na hun verhuizing. Echt vrienden zullen ze niet meer worden. „Maar we zwaai en vriendelijk naar elkaar als we elkaar van een afstandje zien. En ach, we hoeven ook niet direct bij elkaar op de koffie." door Barend Pelgrim IJZENDIJKE - Over een maand vindt in IJzendijke een wel hele bijzondere reünie plaats. De deelnemers hebben één ding ge meen. Want hoewel ze mis schien niet direct gerelateerd zijn aan elkaar, één gegeven verbindt ze aan elkaar: hun ach ternaam. Al zelfs die vaak niet precies hetzelfde zijn. Op 1 sep- temberzullen tientallen mensen de naam Dobbelaar, Dobbeleir, De Dobbelaere en nog veel meer varianten elkaar in Zeeuws- Vlaanderen ontmoeten. Een groeiend aantal mensen is bezig met onderzoek naar de ei gen familiewortels. Daarnaast zijn er ook heuse verenigingen waar aan genealogie (stam boomonderzoek) wordt gedaan. Maar er is altijd baas boven baas. De vertakkingen van de familie Dobbelaer gaan terug tot in de twaalfde eeuw en in middels zijn er zo'n dertigdui zend namen opgenomen in het stamboomregister. Bijzonder is ook dat er al dertig jaar aan research gedaan wordt. De aanzet tot het familiespeur werk werd rond 1970 gegeven in Oostende, waar een inmiddels overleden man zijn afkomst ging onderzoeken. Daarmee zette hij onbedoeld een netwerk in beweging, dat tot op de dag van vandaag zeer fanatiek voortspeurt. Het gaat zelfs zo ver, dat er al drie decennia zon der onderbreking een eigen krant wordt uitgegeven, De Dobbelsteen, met daarin nieu we namen, stambomen en ludie ke anekdotes. Marc van Stappen uit Beveren (B) is één van de drijvende krachten achter het gebeuren Zijn moeder is een Dobbeleir Hij verklaart dat de familie naam vermoedelijk afkomstig is van het dobbelspel en ontstaan is in de vroege middeleeuwen. Vormen De nakomelingen hebben zich in de loop der eeuwen over de aardbol verspreid (tot in Cana da, de Verenigde Staten en Au stralië bestaan contacten), maar in Vlaanderen en in Ne derland zijn nog steeds de grootste concentraties van deze familie te vinden. Weliswaar steeds net even anders geschre ven: een klein dorp als Sint Jansteen kent al twee vormen, Dobbelaar en Dobbelaer. In de contreien van Brussel is de naam verbasterd tot Dobbeleer. „Op dit moment zijn een vijf tiental verschillende schrijfwij zen bekend", aldus Van Stap pen. „Demaniervan schrijven is vaak te herleiden tot het plaat selijke dialect Maar het onder zoek gaat door, dus wie weet wat we nog tegenkomen." Naar schatting zijn op dit mo ment ruim vijftig personen be zig met het navorsen van de fa miliehistorie. Nu al zijn zo'n zestig verschillende stambomen blootgelegd. In de jaren 1300 zijn die inmiddels te herleiden tot enkele stamvaders, allen in de regio Gent. „Het is meer dan een levenswerk", zegt Van Stap pen daarover. Eens in de vijf jaar wordt afwis selend in Nederland en België een reünie gehouden voor alle Dobbelaars, zo ook de bijeen komst in IJzendijke. Daar wo nen in totaal zo'n acht verschil lende gezinnen, allen met de achternaam De Dobbelaere. Op de bijeenkomst in september zullen alle stambomen ter inza ge liggen en worden tentoon stellingen en voorstellingen ge houden en wordt er speciale Dobbelaere-jenever en -bier ge schonken. Naar verwachting zal de dag tussen de honderd en tweehonderd mensen trekken. TERNEUZEN - De ambulance dienst van het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft er weer een voertuig bij. De nieuwe, knalgele ambulance wordt waarschijnlijk volgende week in gebruik genomen door het team in Terneuzen en is voorzien van extra luchtvering, een gps-aangestuurd automa tisch navigatiesysteem en handsfree autotelefoonset. Ook de brancard is van een nieuw ty pe; de slede is uitgerust met een luchtvering. Volgens hoofd am bulancedienst Kees Kramer is met name het navigatiesysteem een handig hulpmiddel bij het flexibel inzetten van personeel. Rijschema's kunnen nu over de hele regio worden toegepast. De nieuwe ziekenwagen is de eerste in de regio met een dergelijk na vigatiesysteem. Er bestaat een gerede kans dat ook de twee soortgelijke ambulances, die in Hulst gestationeerd zijn, bin nenkort worden uitgerust met het nieuwe type brandcard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35