Abdij kloppend hart van nazomerfestival Grondige inspectie brandveiligheid Walchers ziekenhuis N-Beveland moet reageren op klacht woonarkbezitters Ritsema nieuwe directeur Schuttershoftheater Fruit Chips heeft dwangsom verdiend lezers schrijven Verkiezings campagne kunst cultuur zsb 14 donderdag 2 augustus 2001 Flitsen Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. manier om dit ergerlijke mis bruik aan de kaak te stellen. Het flitsen anno 2001 heeft niets, maar dan ook niets meer met verkeersveiligheid te maken, maar alles met een corrupte overheid die over de rug van de weggebruiker steeds meer geld. wil binnenhalen om het vervol gens over de balk te kunnen gooien. Hulde aan Giovanni Hinneman. H. B. Harmsen Rozenkampsweg 15 Stokkum (Gld.) Het lezen van uw artikel over Giovanni Hinneman heeft me verbijsterd (PZC 24-7). Een jon ge man voor zijn leven zwaar verminkt omdat hij datgene deed wat de wet verbiedt, maar waar het wangedrag van politie en j ustitie een weldenkend mens toe uitnodigt: sabotage. Zo lang politie en justitie flitskasten en - palen misbruiken om de staats kas te spekken is het onklaar maken ervan de enige afdoende door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het streekzie kenhuis Walcheren in Vlissin- gen wordt grondig doorgelicht op brandveiligheid. Dat beves tigen brandweercommandant R. Maljaars en de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. Van Dok stelt dat er wordt beke ken of de directie intussen maatregelen heeft getroffen om het ziekenhuis voor zijn patiën ten veiliger te maken. „Daarvan maken we onder meer gebruik van gegevens uit een onderzoek dat de brandweer in 2000 heeft verricht. Als het ziekenhuis de aanbevelingen heeft opgevolgd, zal de gemeente pas een ge bruiksvergunning afgeven." Er ontstond afgelopen week commotie omdat de brandweer de directie er een dik jaar gele den al op had gewezen dat het ziekenhuis op enkele punten niet brandveilig was. De brand weer was vóór de cafébrand in Volendam tot die conclusies ge komen. Na de ramp kwam ech ter de nadruk te liggen op de in spectie van horecapanden en panden waarin kamers worden verhuurd. De indruk leeft nu dat daardoor dwingende aan passingen die de veiligheid voor de patiënten moeten garande ren achterwege bleven. Van Dok: „Dat is niet het geval. De directie heeft mij verzekerd dat zij al een begin heeft gemaakt met het veiliger maken van het complex. Het ziekenhuis kan ook zeer spoedig op een grondi ge inspectieronde rekenen." Uit het onderzoek kwam naar voren dat in een aantal ruimten de brandmelding ontbrak of on betrouwbaar was. Ook bleken enkele bouwkundige aanpas singen noodzakelijk te zijn en moest de interne bedrijfshulp verlening worden verbeterd. Maljaars zegt dat ondanks deze verontrustende conclusies een doeltreffend alarmeringssys teem is geïnstalleerd op die plaatsen waar patiënten liggen. Volgens Van Dok heeft de direc tie een aanzet gegeven tot een adequate bedrijfshulpverle ning. Daarvoor worden perso neelsleden ingeroosterd die de brandweer dag en nacht bij-ca lamiteiten bijstaan. „Maar dat kost veel tijd om dat goed te re gelen. De veiligheid gaat wel voor alles. We moeten daarnaast wel reëel blijven, want we kun nen ook niet verwachten dat het ziekenhuis in heel korte tijd zo'n, pakweg, anderhalf mil joen gulden kan investeren", meldt Van Dok. Campagneleider Rudi Hoogvliet De'groene'minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fischer is een belangrijk man van de Grünen. foto Heinz Ducklau door Maurits Sep STUTTGART - In 1998 haalden de Grünen 6,7 procent van de stemmen bij de bondsdagverkiezingen in Duitsland. Als ze volgend jaar tussen de zeven en negen procent eindigen, is campagneleider Rudi Hoogvliet dik tevreden. „Je moet realistisch blij ven", zegt de geboren en getogen Vlis- singer. Hoogvliet (42) vestigde zich in 1983 in Duitsland, waar hij politicologie stu deerde. Vier jaar later werd hij actief voor de Grünen, de zusterpartij van GroenLinks. Sindsdien heeft hij een ruime ervaring opgebouwd met ver kiezingscampagnes in Stuttgart en in de deelstaat Baden-Württemberg. De landelijke verkiezingen in 2002 wor den zijn vuurdoop op het hoogste poli tieke niveau. „Dezelfde aanpak, maar dan groter en sneller", analyseert hij. De Grünen zien de verkiezingen niet met het grootste vertrouwen tege moet. Enkele nederlagen in de laatste jaren temperden het optimisme. De opiniepeilingen voorspellen ook nog niet veel goeds. Toch ziet Hoogvliet het niet zo somber in. „Inderdaadheb- ben we er een paar verloren. Dat is niet mooi. Hoewel het meestal provinciale verkiezingen waren, leggen die uitsla gen toch een hypotheek op de partij. Ze belasten ons. Maar verkiezingen zijn altijd zwaar." Overigens hebben de Grünen die re sultaten ook aan zichzelf te wijten. „We hebben ons niet voldoende ver kocht. We zijn meerwaard dan wat we hebben gekregen. Daarom is mijn doel: zeven tot negen procent." Net als in Nederland slaat in Duits land de veramerikanisering van de politiek toe. Personen worden sterker naar voren geschoven dan thema's. Niet gunstig voor de Grünen, een par tij die juist sterk op thema's is georiën teerd. Hij prijst zich daarom zeer ge lukkig met de grote populariteit van twee 'groene' ministers: Joschka Fi scher (Buitenlandse Zaken) en Renate Künast (Landbouw). De campagneleider: „Het zou niet raadzaam zijn die niet in te zetten. Ze kunnen een campagne niet maken of breken, maar zijn wel zeer belangrijk voor ons. Zeker Fischer. Hij heeft het nadeel dat hij op Buitenlandse Zaken eigenlijk boven de partijen staat. We zullen in de campagne zorgen dat hij zich sterker dan tot nu toe identifi ceert met de Grünen. De mensen moe ten weten dat hij groen is." De Grünen kunnen nog minder dan de andere partijen zonder een goed pro gramma. „Onze kiezers zijn ook zeer georiënteerd op thema's. Dat mogen we niet verloochenen. Milieudefensie wordt natuurlijk hét thema voor ons. Daar worden we mee geïdentificeerd en daar krijgen we ook de meeste waardering voor." Andere thema's die sterk met milieu samenhangen en waar Hoogvliet zijn campagne op zal stoelen, zijn kinde ren en familie, en biologische land bouw en gezonde levensmiddelen. „Ze hebben met milieu gemeen dat ze gericht zijn op de toekomst. Het han delen is voor vandaag bedacht, maar daarbij denken wij, meer dan andere partijen, consequent aan morgen. Dat is ons profiel." Profileren kunnen de Grünen zich veel minder, nu ze met de SPD de rege ring vormen. „Dat betekent compro missen sluiten. Je kunt je programma nooit meer helemaal waarmaken. De hoge verwachtingen die zijn gewekt, ook al omdat we uit de oppositie zijn ontstaan, kunnen we niet meer volle dig waarmaken", stelt Hoogvliet vast. De vergelijking met D66, dat door de deelname aan het Paarse kabinet met PvdA en WD veel stemmen verloor, gaat in zijn ogen niet op„D66 zit klem tussen twee partijen. Ook in hun pro gramma zitten ze in het midden. Dan kun je geen profiel meer winnen. Zo'n coalitie, zo'n trojka, zou ik daarom ook nooit willen." Overigens kan hij de situatie van D66 niet echt goed beoordelen, merkt hij op. Hoogvliet is al te lang weg uit Ne derland en volgt de vaderlandse poli tiek niet op de voet. Het bevalt hem goed in Duitsland. „In ieder geval in Baden-Württemberg. Duitsland is niet homogeen. Er zijn grote culturele verschillen tussen Hamburg en Bei eren. Ik denk dat die elkaar niet eens zouden begrijpen." In Stuttgart, waar hij nu al zo'n twin tig jaar woont, voelt hij zich prettig. Bovendien dicht bij Zwitserland, dicht bij Italië. Het enige wat hij mist aan het land van zijn jeugd, is de zee. „Ja, de zee. Toen ik op het atheneum zat, fietste ik er iedere dag even langs. De zee heeft me er doorheen geholpen. Maar heimwee naar Zeeland heb ik nooit gehad. Ik heb geen reden om te rug te komen." De Portugese fadozangeres Cristina Branco vertolkt gedichten van Slauerhoff. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Adbij in Middelburg wordt het culture le hart van het Zeeland Nazo mer Festival. Voor het eerst be schikt het festival over een centrale plaats waar optre dens, lezingen en voorstellin gen plaatsvinden. Bovendien kunnen bezoekers er in contact komen met bij voorbeeld regisseurs van voor stellingen die elders in de provincie worden gegeven, zo als Ship of Troy op Neeltje Jans en Kabaal in de kazemat in het Keizersbolwerk in Vlis- singen. Zowél de opening als de slui ting van het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) vinden plaats op het Abdijplein. Op dinsdag 28 augustus trekt Think of One - de groep Naft op haar Naft- mobiel, en de Kongolese Majo rettes de Bernadette - door Middelburg. De tocht begint om 16.00 uur, stopt op straten en pleinen, en eindigt twee uur later op het Abdijplein, het fes- tivalhart. Het Brussels Jazz Orchestra, aangevuld met Bert Joris en Theo Mertens die ook meewer ken aan de voorstelling Ship of Troy op Neeltje Jans, besluit het festival op zondagmiddag 9 september, Voorstellingen In de tussenliggende twee we ken biedt het Abdijplein en de Abdij plaats aan zeer uiteenlo pende voorstellingen. In de statige Statenzaal, normaal het toneel voor de provinciale politiek, wordt drie avonden achtereen een 'boerenopera' opgevoerd, die handelt over het leven van een kleine boer en zijn vrouw. Doodgoed is geregisseerd door Els Boonen en wordt ge speeld door muziektheater Struweel. Voor het literatuur poëzie muziekprogramma Van de zee, samengesteld door Vlaming met Vlissingse wortels Bart Plouvier, is eveneens een ver rassende plek gevonden: de zolder van het Zeeuws Muse um. „Ook een passende plek", vindt artistiek leider van het ZNF Alex Mallems, „omdat door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Maaike Ritse ma (33) volgt Wilko Schuringa op als directeur van de Cinema Middelburg/Schuttershofthea ter. Zij is geen onbekende in film land. In haar vroegere functie als office manager bij Witte de het dak eruit ziet als een omge keerd schip. En dat sluit na tuurlijk uitstekend aan bij het thema." Sfeer Mallems toont zich zeer inge nomen met de Abdij als locatie voor het festivalhart. „Er is al sfeer aanwezig, dat werkt ge- With, centrum voor hedendaag se kunst in Rotterdam, verzorgde zij onder meer de productie voor een filmten toonstelling en zij was assisten te voor de films Still a novel makkelijk. En wij kunnen met de voorstellingen die plek een meerwaarde geven, zelfs voor mensen die de Abdij heel goed kennen. Het wordt zeker niet elitair, maar zeer pu blieksvriendelijk, voor elk wat wils." Op de museumzolder zullen Zeeuwse dichters zoals Mein- I&II van regisseur Chris Der- con. Schuringa was sinds 1997 direc teur van de cinema in Middel burg. Hij legt zijn functie met ingang van 1 september neer. dert Inderwisch en Johanna Kruit voordragen uit hun werk. Kees Slager, Lisette Le- win en Jos van Amsterdam le zen er zeeverhalen voor. Wim Hazeu vertelt op de zolder over de dichter Slauerhoff. Diens vele gedichten worden op het podium op het Abdijplein vertolkt door de Hij wordt met ingang van die datum als hoofd film verant woordelijk voor de programme ring en de afdeling techniek van het nieuwe cultuurcomplex Lux in Nijmegen. Lux telt zes film- Portugese fadozangeres Cristi na Branco. Een andere Europese muzikale topact die de organisatie heeft weten te strikken, is de Belgi sche groep Laïs. De drie zangeressen zullen met hun veelal middeleeuwse lie deren goed passen in de mid deleeuwse abdij. zalen, plus twee oude zalen in het nabijgelegen filmtheater, een grote foyer en bar, een thea terzaal en een debatzaal. Maaike Ritsema studeerde cul tuur en communicatie. Daarna De omgeving kan de sfeer die zij met hun muziek creëren, zelfs versterken. Zeeuwse pop Het podium biedt ook plaats aan Zeeuwse popmuziek uit het verleden (Draften Blues Band, Dreams Die First, Zapa ta, Dragonfly), heden (UC, Till Dawn, Soulvation) en de toe komst (Ibis, Scwar, TapHar- HeeJL). De nieuwe videoclips van. UC (Under Construction) en Till Dawn, geregisseerd door Paul en Menno de Nooijer uit Middelburg, beleven tij dens het ZNF hun première. Voor twee van de drie dans voorstellingen wordt uitgewe ken naar het podium van de Stadsschouwburg in Middel burg, op loopafstand van het Abdijplein. Voor Zambracca, van Raz, en Natural Strange Days, van Het Net, was binnen de muren van de abdij onvol doende ruimte. Het toneel van de schouwburg is wel groot ge noeg voor zowel de dansers als het publiek. Meesters De organiste van .de Nieuwe Kerk, M. de Jong, speelt wer ken van 'onbekende meesters uit de afgelopen twee eeuwen' en van zichzelf. Het publiek kan haar niet alleen beluiste ren, maar middels videobeel den ook bezien. Hans Koolwijk bouwt en bespeelt in de Nieu we Kerk zijn bamboe-orgel, waarvan de klanken veel weg hebben van didgeridoo-mu- ziek van de Aboriginals uit Au stralië. Behalve kunst en cultuur heeft ook de wetenschap een plek ge vonden in het Zeeland Nazo mer Festival 2001. De Vrije Universiteit van Am sterdam en de Universiteit van Gent hebben onderzoek ge daan naar de rederijkers. Omdat Zeeland een verbindende schakel vormde tussen de noordelij ke en de zui delijke Nederlanden, is als locatie voor het afsluitende congres gekozen voor Middel- burg. Het volledige programma van het Zeeland Nazomer Festival is op in ternet te raadplegen via www.na- zomerfestival.nl. werkte zij bij Witte de With. De laatste twee jaar was ze werk zaam bij de Mondriaan Stich ting in Amsterdam als coördi nator van het internationale bezoekprogramma. Verder deed ze naast haar gewo ne werk producties op het ge bied van beeldende kunst, mode en theater. doorTheo Calkoen KORTGENE - In de strijd tus sen woonarkbezitters uit de Landbouwhaven in Kortgene en het gemeentebestuur van Noord-Beveland staat het defi nitief 1-0 voor de arkbezitters. Dat valt te concluderen uit een recente uitspraak van de Raad van State in Den Haag. De gemeente is bezig de Land bouwhaven te verkopen aan het bedrijf Delta Marina, die er een jachthaven van wil maken. Van wege deze ontwikkeling kreeg de Vereniging woonschepen en woonarken Kortgene een brief, waarin stond dat de woonark bezitters hun ligplaatsen niet langer konden meeverkopen met hun boot. Juist de ligplaats is vaak het duurste van een woonschip. In het geval van de schepen in de Landbouwhaven is de ligplaats op 100.000 gulden getaxeerd (een gezamenlijk be lang 1,6 miljoen gulden). Niet verwonderlijk dus dat de Ver eniging van de woonarkbezit ters een klacht indiende bij de gemeente. doorTheo Calkoen 's-GRAVENPOLDER - De ge meente Borselse heeft terecht opgetreden tegen het in 's-Gra- venpolder aan de Spoorstraat gevestigde Fruit Chips BV. Bor- sele deed dat op verzoek van het zuiveringsschap. Volgens de Raad van State in Den Haag was het opleggen van de dwangsom 'een terechte ac tie'. Van diverse soorten fruit maakte de BV chips. Voor deze bedrijfsactiviteit verleende de gemeente een- milieuvergun ning. In een milieuvergunning staan voorschriften die moeten voorkomen dat er in de buurt overmatige hinder ontstaat. In de vergunning van Fruit Chips staat onder meer hoeveel vet er op het riool geloosd mag wor den. „Het zuiveringsschap kon de hoeveelheid vet niet meer aan. Ze zeiden toen: zorg dat het be drijf aan z'n lozingsnormen Die verklaarde het gemeentebe stuur van Noord-Beveland niet-ontvankelijk. Het zou hier een beleidswijziging betreffen, waartegen niet in bestuursrech telijke zin geprocedeerd zou kunnen worden. Deze stelling legde de woonbootbezitters voor aan de rechtbank in Mid delburg. Dat bleek een goede zet. Volgens de rechtbank had het gemeentebestuur de klacht van de woonarkbewoners wel degelijk inhoudelijk moeten be handelen. Steekspel In dit juridische steekspel was. de gemeente vervolgens weer aan zet. De plaatselijke be stuurders besloten hoger beroep aan te tekenen tegen het Mid delburgse vonnis bij het hoogste Nederlandse bestuursrechtcol lege, de Raad van State in Den Haag. Die bevestigt nu het von nis van de rechtbank in Middel burg. Dat betekent dat de ge meente alsnog inhoudelijk zal moeten reageren op de klacht van de woonarkbezitters over de verhandelbaarheid van de ligplaatsen. voldoet", vertelde de woord voerder namens het gemeente bestuur, Leo Kaaysteker, on langs in Den Haag. Dat deed het plaatselijk be stuur. De BV kreeg een zoge noemde dwangsombeschikking aan z'n broek. Voor iedere over treding van de lozingsvoor schriften moet 2000 gulden be taald worden. Maximaal kan Fruit Chips BV 20.000 gulden aan dwangsommen verspelen. Vet Volgens het bedrijf meet de ge meente de hoeveelheid vet in het afvalwater op een verkeerde manier. Ook zou de dwangsom onredelijk zijn. Het Haags rechtscollege spreekt nu uit dat de gemeente niets anders doet dan het bedrijf houden aan z'n in 1994 verkregen milieuver gunning. Daar zou niets onrede lijks aan zijn. Het verzoek om de dwangsombeschikking van ta fel te vegen wordt daarom ver worpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34