PZC Waarschuwing op vleesproduct Kwart van ESF-projecten is op correcte wijze uitgevoerd Politie schreeuwt om snelle jetski's Gooise natuur in beeld als nationaal park Van kindersmokkel verdachte vrouw in Kosovo vrijgelaten Code Red roert zich Vier personen vast na misbruik van tien jonge kinderen Consumentenbond wil hardere tekst op sticker Europol vangt 130 criminelen in autobranche Politie ontruimt Italiaans consulaat Geen geluidsopnames asielverhoor Oud-veilingcomplex afgebrand Milieurapportages dijken mager CBS trekt onderzoek in Overtredingen bij vakantiewerk donderdag 2 augustus 2001 van onze redactie binnenland HILVERSUM - De Gooise na tuurgebieden moeten een na tionaal park worden. Dat standpunt maakte de Werk groep Behoud Heuvelrug uit Hilversum gisteren bekend. Het Goois Natuurreservaat steunt het voorstel. Met de sta- tus van nationaal park is het volgens de natuurbeschermers makkelijker om woningbouw en de aanleg van wegen en be drijventerreinen tegen te gaan. Volgens de Werkgroep Behoud Heuvelrug is het beheer van de gebieden rond de Utrechtse Heuvelrug te veel versnipperd. Zo bemoeien alleen al twee provincies zich met het beheer en zijn onder de eigenaren zo wel particulieren als natuuror ganisaties te vinden. De werk groep wil juist daarom van het gehele gebied, dat grofweg van Rhenen tot en met Hilversum loopt, een nationaal park ma ken. Dan is één organisatie ver antwoordelijk. Het Goois Natuurreservaat, dat grote heidegebieden in be heer heeft, vindt het een goed plan. Het betekent een betere bescherming voor de natuur in deze regio, zegt rentmeester Korten van het Goois Natuur reservaat. Het aanwijzen van het Gooi als nationaal park zou een forse streep betekenen door de plan nen van de gemeente Hilver sum. De uitbreiding van het Mediapark, waar veel omroe pen zijn gevestigd, en de ont wikkeling van bedrijventerrei nen en nieuwbouw komen dan in gevaar. De gemeente wilde niet reageren. ANP door Wilko Voordouw DEN HAAG - Alle verse en in gevroren vleesproducten krij gen binnen afzienbare tijd een waarschuwingssticker. Die voorspelling doet het Product schap voor Vee, Vlees en Eieren. Met dit 'bewaar- en bereidings advies' krijgt de consument vol gens het Productschap een handleiding om verantwoord met vlees om te gaan. Sinds gisteren gebeurt dat al verplicht bij kipproducten. De koper van kip wordt gewaar schuwd om 'schadelijke bacte riën', zoals de salmonella, geen kans te geven. Uit onderzoek van de Consu mentenbond bleek in maart dat 44 procent van alle kip die in Nederland wordt verkocht met deze bacteriën is besmet. Als het vlees niet goed doorbakken is, levert dat gevaar voor de volks gezondheid op. Jaarlijks wor den ruim driehonderdduizend besmettingen geregistreerd. Zo'n vijftig daarvan hebben volgens de bond een dodelijke afloop. Voor gezonde mensen is een be smetting met salmonella alleen maar een vervelende ervaring: ze krijgen diarree en koorts. Maar voor zwangere wouwen, hoogbejaarden, zieken en ba by's dreigt de dood. Let op! Aangezien de pluimveesector in Nederland nog altijd grote moeite heeft om de schadelijke bacteriën uit te bannen besloot het ministerie van Volksge zondheid om waarschuwings etiketten verplicht te stellen. Op de stickers staat het volgende te lezen: 'Let op! Geef schadelijke DEN HAAG - De Europese poli tieorganisatie Europol is er het afgelopen jaar in geslaagd 130 autocriminelen en zevenhon derd gestolen wagens op te spo ren. Dit maakte de politieorganisa tie gisteren bekend. Er loopt een onderzoek naar vier omvangrij ke autobendes. Tachtig procent van de auto's werd gevonden in Rusland, bij na de helft van alle auto's kwam uit Duitsland. Volgens Europol is de internationale handel in gestolen auto's professioneel en bijzonder goed georganiseerd. Na Rusland werden de meeste gestolen auto's in Polen en Duitsland gevonden. Sommige voertuigen waren zelfs vanuit Amerika en Canada naar Euro pa gehaald. Het onderzoek naar de gestolen auto's werd geleid door Finland en uitgevoerd op basis van Europols analyse van opsporingsgegevens. De opera tie spitste zich toe op de routes die de gestolen auto's afleggen binnen Nederland, Duitsland, Polen, de Baltische Staten en Scandinavië. Ook is onderzocht of gestolen auto's in de Europol-lidstaten plus Hongarije, Letland en Li touwen legaal geregistreerd stonden. Dat werd uitgezocht met behulp van een cd-rom met de registratienummers van alle in 1998 gestolen auto's. De uit komst van dit project bevestigt het vermoeden dat in Oost-Eu ropa een dankbare markt is voor gestolen wagens. GPD bacteriën geen kans', gevolgd door een bereidingsadvies. Dit is overigens nog maar de eerste stap in de strijd tegen de bacteriën. Binnen vier tot vijf jaar moet de pluimveesector in staat zijn om volledig salmonel la-vrij vlees aan de consument te leveren. Dat gaat volgens het Productschap lukken. „De landbouw probeert nu kip pen te produceren die geen sal monella in zich hebben. Het slachten en verwerken dient ook bacteriewij te gebeuren. Daar na is het aan de consument. Die moet het vlees zo verwerken dat ook thuis de bacteriën geenkans krijgen. Dus moet kippenvlees helemaal gaar worden gebak ken of gebraden", aldus een woordvoerster van het schap. De Consumentenbond is minder optimistisch. Die wilde dan ook een veel hardere tekst op de stic ker. „Wij wilden graag gemeld zien dat kippenvlees ziekmakende bacteriën kan bevatten. We zijn dus niet tevreden. Bovendien vinden we dat de sector best wat harder kan lopen. Die maakt zich er wel erg gemakkelijk van af. De regering geeft ze steeds meer tijd om orde op zaken te stellen." Dus zal de bond wel blij zijn met het voornemen van het Product schap om in de toekomst op alle vleesproducten een bewaar- en bereidingsadvies te plakken? „Nee, bepaald niet. Want wij vrezen dat dit weer een manier tje voor de landbouwsector is om onder de eigen verantwoor delijkheid uit te komen. Door de consument te waarschuwen hoeft men het eigen straatje niet schoon te vegen", aldus de Con sumentenbond. GPD AMSTERDAM - Twee bezetters van het Italiaanse con sulaat in Amsterdam hebben op het balkon even tijd voor iets anders dan actievoeren. Zestig actievoerders bezetten gisterochtend het consulaat op de Heren gracht uit protest tegen het geweld dat de politie heeft gebruikt tegen demonstranten tijdens de G8 in Genua. Ze eisten van ambassadeur G. Testori dat zijn land alle demonstranten vrijlaat. Sinds de topontmoeting in Ge nua twee weken geleden, zitten volgens de actievoer ders nog steeds zo'n vijftig mensen vast in Italiaanse cellen. Een uur na de bezetting arriveerde ambassadeur Testori vanuit Den Haag. Vanaf de straat onderhandel- (Advertentie) Gentel, maar drink mee mate Aanbieding Is geldig t/m 28 augustus 2001. WWW.ÜALL.NL door Yvonne Wiggers DEN HAAG - Slechts een kwart van de Nederlandse werkgele genheidsprojecten die zijn be taald met subsidies uit het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF), is volgens de regels uitgevoerd. Bij de rest van de projecten in de periode 1994-1996 was soms sprake van echte misstanden, maar bij veel projecten kon niet worden vastgesteld of ze vol gens de regels zijn uitgevoerd of niet. Dat blijkt uit een accountants onderzoek dat minister Ver meend (Sociale Zaken) gister avond naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De onderzoe kers hebben 45 projecten in de periode 1994-1996 bekeken. Onderzocht is of deze projecten wel terecht ESF-geld vanuit Brussel hebben ontvangen. Conclusie van de accountants is dat slechts bij 11 van de 45 pro jecten alles correct is verlopen. Als gekeken wordt naar de be dragen die hiermee gemoeid waren, dan is het beeld echter minder negatief, aldus het on derzoek. In geld uitgedrukt is 41 procent van het ESF-geld onte recht ofwel mogelijk onterecht aan Nederland uitgekeerd. Aanleiding voor het onderzoek was een controle van Europese ambtenaren enkele jaren gele den. Daaruit bleek dat veel werk- en scholingsprojecten in Nederland niet aan de ESF-ei- sen voldoen. Om meer duide lijkheid te krijgen over de precieze omvang van de proble matiek, zette Sociale Zaken toen accountants aan het werk. Hoewel de onderzoekers menen dat hun studie te klein is om te vertalen naar alle projecten in de periode 1994-1996, heeft de Europese Commissie dat wel ge daan. Bij elkaar opgeteld komt Brussel zo tot een totaalbedrag van 447 miljoen gulden, dat nu van Nederland wordt terugge vorderd. Claim De Europese Commissie is gis teren officeel een artikel-24- procedure gestart om de miljoe nen op te eisen. Vermeend heeft vanaf nu twee maanden de tijd doorFerdi Schrooten HEUSDEN - De drie onopval lende surveillanceboten van de waterpolitie, waarmee de politie op meren en rivieren in het hele land patrouilleert, zijn te traag om brutale snel heidsovertreders te kunnen pakken. Steeds vaker leggen de under cover-speedboten het bij ach tervolgingen af tegen snel heidsovertreders, vooral die op snelle jetski's en waterscoo ters. Dat zegt Gerard Meinen van de waterpolitie Gorinchem. De brigadier is initiatiefnemer van de undercover-speedbo ten van de waterpolitie, on derdeel van het Korps Lande lijke Politiediensten. Meinen begon drie jaar gele den als eerste in Nederland met onopvallende patrouilles in drukke Waterrecreatiege bieden. Inmiddels is het initia tief uitgebreid met nog twee patrouilles. In burger De speedboten van de politie, steevast met bemanning in burgerkledij, hebben een maximumsnelheid van rond de tachtig kilometer per uur. Maar dat is veel te weinig om met name jetski's en waters cooters in te halen. Die halen met gemak snelheden tot wel 120 kilometer per uur. Om bekeuringen te ontlopen, slaan snelheidsovertreders ge regeld vol gas op de vlucht, waarbij ze niet zelden levens gevaarlijke capriolen uitha len. Soms schieten de overtre ders zelfs met hun boot of scooter het strand op om de politie af te schudden. Uit vrees voor schade aan de poli- tieboot en gevaarlijke situa ties breekt de politie in dit soort gevallen de achtervol ging af. Lege handen De waterpolitie staat machte loos tegen dit soort brutaliteit, zegt Meinen. Tijdens zomerse dagen staan de brigadier en zijn collega, maar ook colle ga's elders in het land na een korte achtervolging geregeld met lege handen. „Heel frus trerend. Mensen die zich braaf aan de regels houden krijgen een fikse boete van vaak hon derden guldens. Maar lui die het lef hebben om er vandoor te gaan, komen er zonder straf van af." Te grazen Meinen wil daarom met het Openbaar Ministerie overleg gen om meer mogelijkheden te krijgen voor inbeslagname van motorboten en waterscoo ters. Maar inbeslagname kan alleen als de overtreder ook daadwerkelijk te grazen wordt genomen. De waterpolitie moet daarom vanaf volgend jaar beginnen met undercoverdienders op jetski's, meent Meinen. Hij wil daar volgend jaar persoonlijk mee experimenteren in de re gio Gorinchem. GPD DEN HAAG - Het internetvirus Code Red, waarvan werd gevreesd dat het wereldwijd tienduizenden computers zou infecteren, heeft zich gisteren relatief rustig gehouden. Zowel antivirusbedrijven en providers als de Nederlandse vereniging voor internetproviders NLIP hebben dat gemeld. Gister avond zeiden Amerikaanse me dia dat 22.000 websites door de 'worm' zouden zijn aangetast. Het virus is dus wel actief ge worden, zoals de FBI in de Ver enigde Staten verwachtte, maar vooralsnog op een relatief klei ne schaal. De antivirusbedrij ven Symantec en McAfee en internetprovider XS4ALL ver wachten dat het aantal geïnfec teerde computers ver achter blijft bij de vorige aanval van een Code Red-mutatie van 19 DEN HAAG - Gesprekken die de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) met asielzoekers voert, zullen niet op geluids band worden vastgelegd. Staatssecretaris Kalsbeek van Jus titie vindt de kosten van de maatregel niet opwegen tegen de kwalitatieve verbetering die de opnames teweeg zouden moe ten brengen, schrijft zij in een brief aan de Tweede Kamer. Justitie zou eerimalig elf miljoen gulden moeten investeren, plus vier miljoen jaarlijkse exploitatiekosten, om opname van alle gesprekken mogelijk te maken. De Nationale Ombudsman pleitte er in 1996 voor het 'nader gehoor voor toelating' van een asielzoeker tot Nederland op video of geluidsband te registreren. De tapes zouden als be wijsmateriaal kunnen fungeren wanneer asielzoekers klach ten over de IND-ambtenaren of tolken uitten. ANP IJSSELMUIDEN - Op een industrieterrein in IJsselmuiden is gisteren een voormalig veilingcomplex aan de Spoorstraat door brand verwoest. Bij de brand is asbest vrijgekomen. De schade wordt geschat op dertig miljoen gulden. Een werknemer raakte bij de brand lichtgewond. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Waarschijn lijk zijn er geen andere gevaarlijke stoffen vrijgekomen. ANP BRUSSEL - Eurocommissaris Wallström van Milieu heeft Nederland gisteren gesommeerd meer werk te maken van mi lieu-effectrapportages voor dijkverzwaringen. Als de rege ring hier binnen twee maanden geen bevredigend antwoord op geeft, dreigt een procedure bij het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. Dit kan boetes opleggen. Wallström vindt dat de bestaande milieu-effectrapportages onvoldoende zijn. Zo spelen deze met in op de invloed van dijkverzwaringen op flora, fauna en landschap, alsmede het cultureel erfgoed. ANP DEN HAAG - Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gisteren herziene resultaten van een onderzoek naar geluids hinder in Nederland naar buiten gebracht. De resultaten die het CBS een dag eerder naar buiten had gebracht, waren vol gens de instelling niet betrouwbaar. Toen concludeerde het CBS dat steeds meer Nederlanders last hebben van lawaai. Het CBS heeft het onderzoek ingetrokken omdat er in bepaal de provincies niet genoeg antwoorden waren binnengekomen om algemene conclusies te rechtvaardigen. Gisteren kwam het onderzoeksinstituut met gegevens over geluidsoverlast in grotere regio's, waardoor de uitkomsten volgens het CBS nu wel representatief zijn. ANP DEN HAAG - De Arbeidsinspectie is tot nu toe op 484 over tredingen gestuit bij bedrijven, die deze zomer vakantiewer kers in dienst hebben. Het merendeel van de werkgevers kreeg een boete, vanwege het overtreden van de Arbo- en Ar beidstijdenwet. Dit blijkt uit een tussenrapportage, die de in spectiedienst gisteren heeft bekendgemaakt. De Arbeidsinspectie heeft inmiddels ruim zevenhonderd be drijven bezocht. Daarbij werden tot tweemaal toe werkzaam heden stilgelegd, omdat ze te gevaarlijk waren voor jeugdige vakantiewerkers. Zo stond een zestienjarige jongen aan een onbeveiligde aardappelschilmachine. In totaal worden deze zomer zo'n 1300 bedrijven gecontro leerd. De Arbeidsinspectie heeft vooral belangstelling voor de landbouw-, horeca- en recreatiesector. ANP de hij de hele middag met de bezetters. Die maakten hun eisen duidelijk vanuit een open raam. De politie liet de betogers lange tijd ongemoeid, maar ging rond 22,45 uur over tot de ontruiming van het Italiaanse consulaat. foto Robbert Slagman/ANP pagina 5: Berlusconi verder in het nauw om te reageren op de claim van Brussel. In zijn brief aan de Tweede Kamer schrijft de PvdA-bewindsman dat dit hem de gelegenheid geeft om het on derzoek van oud-president H. Koning van de Algemene Re kenkamer af te wachten. Die presenteert deze maand zijn eindrapport over de ESF-pro- blemen in Nederland. Naar verwachting geeft Koning ook een inschatting van het be drag dat Nederland aan Brussel zou moeten terugbetalen. In een tussenrapportage in maart van dit jaar zei Koning al dat het in ieder geval om een bedrag zou gaan dat hoger is dan 250 mil joen gulden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse vrouw die maandag in Kosovo werd opgepakt, is gisteren vrij gelaten. Een woordvoerster van de hulporganisatie Cordaid, waarvoor de vrouw werkt, heeft dat gisteren bevestigd. De vrouw werd opgepakt op verdenking van illegale handel in kinderen. Kosovo heeft alle aanklachten tegen haar laten vallen, aldus directeur H. Krui sen van Cordaid. Kruijsen vertelde dinsdag dat de vrouw op een informele ma nier heeft geprobeerd een baby te adopteren, in de hoop dat la ter te formaliseren. „Ze is dom geweest. Ze heeft een kind uit handen genomen van een moe der die het vlak na de geboorte wilde afstaan, zonder daarvoor eerst de nodige procedures te doorlopen. Ze heeft ondoor dacht gehandeld vanuit een emotionele opwelling." Volgens Kruijsen is de vrouw vrij om te gaan waar zij wil,Nu is ze naar haar huis in Kosovo. Ze heeft wel een stevige waar schuwing meegekregen, dat ze dit nooit meer mag doen." De vrouw was maandag gear resteerd in Djakovica en werd verhoord in de stad Pec in het westen van Kosovo. Een medewerker van de Neder landse ambassade in de Mace donische hoofdstad Skopje, die de vrouw wilde bezoeken, kwam gisteren de Kosovaarse grens niet over. Volgens het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag is zij onver richter zake teruggekeerd naar de ambassade. De ambassade in Belgrado zou vandaag nog een poging wagen om in contact te komen met de Nederlandse, maar dat gaat volgens een woordvoerster van Buitenland se Zaken niet meer door. ANP van onze redactie binnenland juliToen raakten driehonderd duizend computers besmet. Volgens het onderzoeksbureau Computer Economics heeft de worm inmiddels voor drie mil jard gulden schade aangericht. Alleen al de schoonmaak van de geïnfecteerde systemen en con trole van computers die nog niet zijn besmet kosten zo'n ander half miljard. De schade lijkt nog mee te vallen in vergelijking met het I Love Virus. Dat veroor zaakte in 2000 bijna twintig miljard gulden schade. Naar nu blijkt verspreidt het huidige Code Red zich veel min der snel dan dat van 19 juli. Daarbij komt dat mensen de patch van Microsoft, een soort softwarepleister om de compu ter te beschermengoed weten te vinden, aldus een woordvoer ster van XS4ALL. „Microsoft meldde dat inmiddels meer dan één miljoen mensen de patch hebben gedownload." ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De politie in Leeuwarden is gestuit op een groot zedenschandaal. Min stens tien kinderen in de leeftijd van tweeënhalf tot vijftien jaar zijn misbruikt door zes volwas senen. Vier verdachten zitten nog altijd vast. De omvangrijke zedenzaak kwam aan het rollen, toen op 11 juni een veertienjarige minder- begaafde jongen werd gearres teerd. Hij had zijn geslachtsdeel getoond aan drie buurmeisjes. In de buurt ging het verhaal dat de ouders van de veertienjarige andere kinderen naar seksfilms lieten kijken. Aangifte Vrij snel daarna werd duidelijk dat verschillende minderjari gen door buurtbewoners waren misbruikt. Een team van zes re chercheurs onderzocht de ze denzaak. Op 10 juli kwam er een aangifte binnen: een echtpaar werd beschuldigd van een reeks seksuele misdrijven tegen kin deren. De 52-jarige man en de 43-jari- ge vrouw werden gearresteerd. De politie wil niet zeggen of het om de ouders van de veertienja rige gaat. Later werden ook nog twee mannen (42 en 40) en twee vrouwen (39 en 44) uit de Friese hoofdstad opgepakt. De 42-jarige man en zijn 44-ja- rige echtgenote zijn na verhoor weer vrijgelaten. Het andere echtpaar en hun vriend en vriendin zijn inmiddels voorge leid. Enkele misbruikte kinde ren zijn uit huis geplaatst. Hun ouders behoren tot de verdach ten. De dag nadat de veertienjarige werd gearresteerd belegerden woedende buurtbewoners zijn ouderlijk huis in de Evertsen- straat. Daarbij werd de auto van het gezin in brand gestoken. Er volgde een omvangrijk buurt onderzoek Zes mensen werden in verband met het volksgericht, opgepakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3