Uitbreiding Emergis bijna klaar Springen is een natuurlijke behoefte Actie op internet voor adoptie koe laat Zeeland koud Steeds meer lege winkelpanden in binnenstad Goes Spelen met roofvogels Verdronken meisjes gevonden op Antwerpse Schelde-oever Centrum krijgt 32 plaatsen extra voor langdurig psychiatrisch zieken zeeuwse almanak Zegetocht Verdachte van moord vrouw in Yerseke aangehouden ANTWERPEN - Na drie da gen zoeken heeft de Ant werpse zeevaartpolitie op Schelde-oever de lichamen van twee verdronken meisjes gevonden. Een Afrikaans meisje van acht jaar dat op de Antwerp se Linkeroever woonde en haar tienjarige nichtje uit het Franse Metz waren zondag namiddag, zonder dat hun ouders op de hoogte waren, gaan zwemmen in de Schel de. Speurtochten door poli- tieboten en duikers van de brandweer leverden maan dag en dinsdag niets op. Er werd al rekening mee gehou den dat de slachtoffertjes door de stroming richting Nederlandse grens zouden drijven. Gisteren spoelden twee li chamen gisteren aan op de Antwerpse Schelde-oever, niet ver van het Sint Annast- rand, waar de meisjes het water in waren gegaan. De identiteit van het achtjarige meisje kon worden vastge steld, over de identiteit van het tweede lichaam was woensdagavond nog geen honderd procent zekerheid. MIDDEN donderdag 2 augustus 2001 van onze regioredactie GOES - De adoptie van koeien via het internet slaat in Zeeland niet aan. Elders is de ondersteu ningsactie voor veehouders wel een succes. De actie 'Leef mee met de boer, adopteer een koe', ontstond op het dieptepunt van de mkz-crisis om burgers en boeren op een nieuwe manier weer met elkaar in contact te brengen. Vier maanden later hebben in het hele land driedui zend mensen evenzoveel koeien van 45 veehouders 'geadop teerd'. Alleen West-Brabant en Zee land blijven nog witte vlekken in de actie voor dierenwelzijn. Er zijn wel aanmeldingen van burgers, maar nog geen boeren die hun koeien voor adoptie be schikbaar willen stellen, terwijl het ze jaarlijks honderd gulden per koe oplevert. LTO Neder land heeft inmiddels de regio nale 'boerenbonden' gevraagd de adoptie-initiatieven te on dersteunen, maar bij de ZLTO in Zuid-West Nederland ge beurt dat nog niet, moet een ZLTO-woordvoerder erkennen. „Wij wisten niet dat het al zo concreet is." Onwetendheid „Het groeit", zegt Annelies Woudstra van de Stichting Mi lieubewustzijn in 's-Graveland, die de landelijke actie coördi neert. Jammer alleen dat Zuid- West Nederland nog niet mee doet. „Waarschijnlijk uit onwe tendheid", is Woudstra's verkla ring. Zodra er één boer over de dam is, volgen er meer, daar komt het op neer. Er moet er al tijd een in de regio zijn die de voortrekkersrol neemt in de koeien-adoptieactie. „In West-Brabant en Zeeland krijgen we veel aanmeldingen van particulieren, scholen en bijvoorbeeld afdelingen van be drijven uit de stedelijke gebie den. Het zou mooi zijn als rond om de steden een ring van boerenbedrijven ligt die mee doen." Van kinderen tot bejaarden, veel particulieren hadden tij dens en na de mond- en klauw zeercrisis het gevoel dat ze zelf iets moesten doen. Ze zagen de ellendige beelden van vee dat afgemaakt moest worden, boer derijen die werden leeggehaald, wanhopige boeren. Zij wilden meer doen dan machteloos toe kijken. Annelies Woudstra: „Mensen gingen zich realiseren dat zij of hun kinderen of klein kinderen nooit op een boerderij kwamen. Dat ze vervreemd wa ren geraakt van de leefwijze van boeren en hun beesten." Bij veel boeren borrelde iets dergelijks. Uit die gevoelens van onmacht kwam het initiatief om koeien te adopteren. Grootou ders betalen voor hun kleinkind de koeien-adoptie. Collega's doen een 'koe cadeau' als ie mand van hun afdeling met vut gaat. Officieel Het adopteren van een koe gaat heel officieel, via het invullen en ondertekenen van een formu lier. Het is niet vrijblijvend of afstandelijk, zoals bij sommige financiële adopties van kinde ren in de derde wereld. De be doeling is dat je 'jouw' koe regelmatig opzoekt op de boer derij. Daar zijn de bezoekdagen voor, als de boer zijn erf en stal len openstelt. „Want een boer met pakweg tachtig koeien kan niet om de haverklap voor Jan en Alleman rondleidingen ge ven." De adoptie betekent dan ook niet - waar boeren wel eens benauwd voor zijn - dat de nieu we koeienvrienden zich met de bedrijfsvoering gaan bemoeien of dat zij steeds vreemde snoes hanen op hun erf moeten dul den. „De boer blijft de baas." Vooral uit de zwaar door de mkz-crisis getroffen 'driehoek' op de Veluwe hebben veel vee houders zich voor de actie aan gemeld nu zij nieuw vee in hun geruimde stallen hebben gekre gen. De actie is op het internet te vin den op de pagina wivw.adop- teereenkoe.nl. door Rob Paardekam KLOETINGE - Het Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis is vanaf volgend jaar februari in staat om meer langdurig psy chiatrisch zieken op te vangen. Het aantal bedden voor deze pa tiënten wordt met 32 uitgebreid. Het gebouw waarin de bedden komen te staan, is inmiddels zo goed als klaar. Momenteel heeft Emergis 42 plaatsen voor mensen die lang durige psychiatrische hulp be hoeven. Met de uitbreiding hoopt het centrum weer aan de grote vraag te kunnen voldoen. Volgens sectordirecteur E. Deb- baut kampt Emergis nu met ca paciteitsproblemen, waardoor er een forse wachtlijst is. De extra plaatsen zijn te vinden in een nieuw gebouw op het ter rein van Emergis in Kloetinge. Dat wordt op 5 september offi cieel in gebruik genomen. Het zal echter nog tot volgend jaar duren voor de patiënten er kun nen worden opgenomen. „Een ander gebouw van Emer gis is dringend aan renovatie toe", legt Debbaut uit. „De men sen die daar zitten, worden tij dens de verbouwing naar het nieuwe gebouw verplaatst. In februari kunnen ze waarschijn lijk terug, zodat de langdurig psychiatrisch patiënten in het nieuwe onderkomen terecht kunnen." Er staat overigens nog meer nieuwbouw op stapel bij Emer gis. Zo moet er, op een stuk grond naast het huidige terrein in Kloetinge, een nieuw gebouw verrijzen waar het psychia trisch centrum zestien volwas sen autisten gaat opvangen. Het ministerie van VWS is akkoord met de plannen. Eigen kamer Het gaat om een woon-werk- voorziening die werkzaamhe den van huishoudelijke, techni sche en agrarische aard biedt. Verder komen er onder meer een ontmoeti ngsruimte en een vri j e- tijdsruimte. De bewoners krij gen allemaal een eigen kamer met bijbehorend sanitair. Vol gens Emergis is het een uniek project, omdat het gaat om au tisten zonder een verstandelijke handicap. Deze komen momen teel noodgedwongen toch vaak in de gehandicaptenzorg te recht. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in 2002 gereali seerd is. Hansweertse kinderen bekijken en aaien een witte kerkuil. foto Willem Mieras door Luc Oggel HANSWEERT - „Je lijkt net een groot kui ken met dat gele shirt, daarom komt 'ie waarschijnlijk zo snel op je af." Een beetje beduusd kijkt de jongen naar de witte kerk uil, die zojuist op zijn arm is neergestreken. Het spelletje 'wie fluit de uil als eerste terug' was gisteren een van de onderdelen van de roofvogelshow van de Wolphaartsdijkse valkenier R. van Maaren tijdens de kinder vakantieweek in Hansweert. De aanwezige jeugd was, temidden van hun zelfgebouwde hutten, zichtbaar onder de indruk van de imposante vogels. De show was ook voor volwassenen toegankelijk. In de zomermaanden geven Van Maaren en zijn collega vijf a zes shows per week met de roofvogels. De valkenier bezit zo'n vijftien exemplaren, waaronder kerkuilen, diverse valken en roodstaartbuizerds. Gisteren liet hij de kinderen spelletjes doen met de bees ten. Zo konden ze onder meer voor de vogel uitrennen met een nepkonijn aan een touw. Oehoe Van Maaren had ook een jonge oehoe bij zich. De vogel was nog wat onrustig en met zijn grote oranje ogen keek hij argwanend in het rond. „Hij is nog te jong om te vliegen, maar door hem mee te nemen, kan hij alvast wennen aan publiek", legt Van Maaren uit. Hoewel de vogel nog maar negen weken oud is, verslindt hij al negen kuikens per dag. Van Maaren zelf gaf nog een demonstratie boven aan de zeedijk. Dat is altijd weer spannend, want de vogel zou er in principe vandoor kunnen gaan. De valkenier houdt zijn vogels dan ook extra goed in de gaten, nadat drie weken geleden tijdens een show op Waterland Neeltje Jans zijn favoriete sakervalk wegvloog, toen die werd aange vallen door een groep mantelmeeuwen. In middels is er een nieuwe aangeschaft en heeft Van Maaren er weinig hoop op dat hij zijn 'stervogel', die enkele duizenden gul dens waard is, ooit nog terugziet. „Dat is heel jammer, want je traint elke dag met zo'n vogel. Je krijgt er een band mee. Van Maaren en zijn collega geven nog de he le zomer demonstraties door het hele land. In de winter wordt er met de vogels gejaagd in België. Australiërs zijn een bijzon der volkje. Omdat ze met zo weinigen hun immense ei- land bevolken, grijpen ze al les aan om zich wereldwijd te profileren. Terra AustraUs - liefkozend Oz genoemd - mag dan ver weg zijn, het is er ook i zeer bijzonderDown under t is alles groter, kleiner, dik- ker, dunner, langer, korter, duurder, ouder, Waar ze echter niet uniek in zijn, is in hun opscheppend vermogen. Dat merkte een tegenvoeter toen hij een Amerikaanse toerist ron dreed door het rode hart van zijn land, waar weinig groeit en bloeit: the outback. Ayers Rock is maar een heuveltje vergeleken met de bergen in zijn vaderland, schamperde de Amerikaan, Kings Canyon niet meer dan een geultje. En Sydney? „Een uit de kluiten gewassen dorp." De Amerikaanse zegetocht werd plots ruw verstoord doordat de vierwielaange- dreven terreinwagen met een flinke klap een kangoeroe aanreed die de enige asfalt weg in duizenden kilometers omtrek wilde oversteken. Verschrikt informeerde de toerist, die het dier niet had opgemerkt, naar de oorzaak van die dreun. „Ach", rea geerde de Aussie schouder ophalend, „dat zijn nou onze sprinkhanen." YERSEKE - Het Recherche Bij standsteam in Kruiningen dat de moord op een 42-jarige Viet namese vrouw uit Yerseke on derzoekt, heeft gisterochtend een verdachte aangehouden. Het gaat om een 43-jarige Viet namese man uit de gemeente Reimerswaal. De man zou de ex-echtgenoot van de vrouw zijn, maar een po litiewoordvoerder wil dit beves tigen noch ontkennen. De vrouw werd vorige week woens dagavond door familieleden aangetroffen in haar woning aan de Rozenlaan in Yerseke. Onder buurtbewoners werd toen onder meer al gespeculeerd dat de moord het gevolg was van problemen in de relatiesfeer. Ook ging het gerucht dat de vrouw een doorgesneden keel had en wellicht zelfmoord had gepleegd. Of er sprake is van een 'crime passionel' wil de politie woordvoerder niet zeggen. De politie onderzoekt de zaak met 22 mensen. De man is naar aanleiding van de uitkomsten van het onderzoek aangehou den. In de woning van de man is huiszoeking verricht. Hij is de enige verdachte en zal later deze week door de officier van justi tie worden voorgeleid bij de rechter-commissaris in Middel burg. Het slachtoffer is afgelopen maandag gecremeerd. (Advertentie) door Luc Oggel GOES - Het kan de regelmatige bezoeker van de Goese binnen stad bijna niet ontgaan; de op vallend veel lege etalages, voor zien van een 'te huur'-affiche. Momenteel staan er bijna twin tig bedrijfsruimten te huur in het stadscentrum, variërend van een week tot meer dan een halfjaar. Ook is er nog 'latente' leegstand van winkels die nu opheffings uitverkoop houden, maar straks leeg komen te staan. Bestuurs lid R. Berks van de Onderne mersorganisatie Goes (OOG) er kent de leegstand, maar volgens hem is er nog geen sprake van een zorgelijke situatie. „Het is uiteraard jammer, maar het is vaak maar tijdelijk." Berks weerspreekt dat de Goese bin nenstad niet meer aantrekkelijk is voor winkeliers om zich er te vestigen. Ook is er volgens hem geen verband met de huidige parkeerproblematiek waarmee Goes kampt. „Ik denk dat het er vooral aan ligt dat de huurprij zen voor veel ondernemers moeilijk te behappen zijn. Aan ruimten met een relatief kleine oppervlakte hangt vaak toch nog een behoorlijk prijskaart je." Voor een bedrijfsruimte in de twee Goese winkelstraten moet tussen de duizend en tweedui zend gulden per vierkante me ter worden betaald. „Goes is een dure stad geworden", zegt di recteur N. Fierloos van Area re tail- en bedrijfshuisvesting in Goes. Area heeft momenteel ze ven panden te huur in de Goese binnenstad. Ook Fierloos maakt zich niet ongerust „Als het over een half jaar nog zo is, dan ga ik me wel zorgen ma ken." Lange Vorststraat De Lange Vorststraat lijkt op dit moment met vijf leegstaande panden het minst aantrekkelijk voor ondernemers. Ook op de Grote Markt en in de Magdalen- astraat/Keizerstraat is het moeilijk om huurders te vinden voor de leegstaande winkel ruimten. Volgens de Goese wethouder C. Linssen (binnenstad) gaat het vooral om administratieve leeg stand. „Maar elk leeg pand is er één te veel." Linssen spreekt zelfs van een 'hele gezonde situ atie.' „Het is ook helemaal niet erg als een pand voor langere tijd leegstaat Ik heb ook liever dat er zelfstandige ondernemer in komt dan dat weer zo'n lan delijk filiaalbedrijf zich er ves tigt." door Piet Kleemans Als dc strandpaviljoenhou ders juichen, hoeft hij niet te rekenen op een drukke dag. Beetje zon maar niet te koud, is het ideale weer voor Jan Mida- vaine, uitbater van Trampoline- centrum Westenschouwen. Al 34 jaar ontvangt hij gemiddeld zes weken per seizoen spring- lustige kinderen. En ze blijven komen. Niet gek volgens Mida- vaine: „Springen is voor kinde ren een natuurlijke behoefte. Wie heeft er nou niet vroeger op zijn bed gesprongen." Trampolinespringen is niet westers van oorsprong, weet Midavaine. „De Papoea's deden het al. Die maakten hoog in de bomen enorme matten waar ze dan met een hele groep tegelijk op konden springen." Midavai ne werkt al sinds 1966 met trampolines. Hij begon als loon slaaf, maar begon in 1968 voor zichzelf. Een pionierstijd was het. „Ik pachtte een lapje grond op het terrein van camping Duinoord en daar ben ik begon nen met drie trampolines. Elek triciteit had ik daar niet. 's Avonds hing ik stormlantaarns in de appelbomen rond de tram polines." IJs Al snel breidde Midavaine zijn nering uit. Er kwamen twee trampolines bij en hij kreeg elektriciteit. „Dus toen kon ik ook ijs en gekoelde frisdrank gaan verkopen. Qua ijsverkoop was ik toen de nummer één in Westerschouwen. Ideale locatie was dat aan de Hogeweg. Kwa men mensen terug van een wan deling in de boswachtenj en dan wilden ze daarna heel graag een ijsje In de eerste jaren van het tram polinecentrum leidde Jan Mida vaine een flierefluitend be staan, zegt hij zelf. Zes weken in Haamstede bij de trampolines en in de winter andere baantjes. „Ik heb gevaren op een sleep hopperzuiger, ik heb gewerkt als etaleur, en ik heb overwin terd op de Canarische eilanden. Daar werkte ik bij een groot ap partementengebouw. Kost en inwoning was gratis." In 1994 moest Midavaine ver kassen. „De toenmalige ge meente Westerschouwen was druk bez ig met kwaliteitsverbe tering op de campings. Rond camping Duinoord moest een groengordel van tien meter breed komen en die tien meter was precies mijn trampolineter- reintje Maar het ergste was dat er geen rekening was gehouden met een nieuwe locatie voor het Trampolinebaas Jan Midavaine heeft het prima naar zijn zin op zijn stek bij strandovergang De Rotonde. foto Marijke Folkertsma trampolinecentrum. Dat stond nergens ingetekend in bestem mingsplannen." Een strijd ontbrandde tussen WERK Midavaine en de gemeente Wes terschouwen. Midavaine haalde alles uit de kast om te bewijzen dat hij al 26 jaar een bedrijf dreef aan de Hogeweg en niet zomaar kon worden verdreven. „Er zijn zelfs luchtfoto's aan te pas gekomen. En uiteindelijk hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de gemeente op de vingers getikt." Midavaine ver huisde met zijn hele hebben en houwen naar het parkeerterrein bij De Rotonde in Westenschou wen. Om daar een trampolinecen- trum te vestigen, was nog niet zo simpel. „Ik mocht het asfalt niet beschadigen en voor een tram poline moet je toch een kuil van minimaal 1.10 meter hebben." Dus zat er voor Midavaine niets anders op dan het terrein opho gen en dat lukte met behulp van een bevriende ingenieur. „Die kwam met het idee om perron- wanden te gebruiken als bui tenrand. Deze hier komen van het station in Alkmaar." De trampolinebaas is dik tevre den met zijn nieuwe stek op het parkeerterrein. „Het is veel vei liger hier Op de Hogeweg werd behoorlijk hard gereden en hier staan de auto's stil. Alleen heb ik hier veel meer concurrentie voor wat betreft de ïjsverkoop." Onder de springers bij Midavai ne zijn veel vaste gasten. „Dat is wel grappig, je kunt het hele maal volgen. Eerst komen kin deren als ze klein zijn met vader en moeder naar Haamstede. Als ze zo'n vij ftien, zestien jaar zijn, verkassen ze naar Renesse, want daar is immers veel meer te doen. Uiteindelijk krijgen ze zelf kinderen en dan komen ze weer naar Haamstede. De kin deren van toen zijn de ouders van nu en de ouders van toen de grootouders van nu." Soms ontpoppen de recreatie springers van toen zich later als wedstrijdspringers. „Ik heb vaak genoeg gasten gehad die dan later naar een sportschool gingen. En vorige week heb ik de drievoudig Nederlands kam pioen trampolinespringen op bezoek gehad." Fietsen In de loop der jaren breidde Mi davaine zijn activiteiten flink uit. Hij ging fietsen verhuren en zette samen met echtgenote El len allerlei wandel- en fietsrou tes in elkaar. Inmiddels heeft Midavaine ook tandems, bol derwagens en gezinsskelters in de verhuur. Daar is volop vraag naar. Wel bespeurt Midavaine een tendens naar korter en snel ler. „Mensen zijn veel meer ge haast dan vroeger. Ze willen best fietsen, maar het mag niet te lang duren. En hetzelfde geldt ook voor de wandelingen. Het mag allemaal niet te veel tijd kosten, want ze hebben een strak volgepland programma." Dollartekens Iemand die een trampolinecen trum begint, moet geen dollar tekens in de ogen hebben. Springen kost 1,50 gulden per vier minuten, voor een riks mag je acht minuten springen en wie denkt het een kwartier vol te houden mag dat voor 3,75 gul den proberen. „Rijk zul je er niet van worden", zegt Midavaine. „Als je een uur lang alle vijf trampolines continu bezet zijn, verdien je negentig gulden per uur. Dat krijgt een bouwvakker ook. In het begin had Hans Si mons uit Renesse ook trampoli nes, op het strand bij de Jan van Renesseweg. Die vond het alle maal te weinig opleveren en is toen de politiek in gegaan." J jaar nachtmarkt boulevard 2 km standplaatsen Vlissingen Ie vrijdag augustus (3/8), aanvang: 20.00 uur met honderden marktkramen en bekende standwerkers Sponsors: gem. Vlissingen, Ver. Vrien den v.d. Boulevards en Stichting Moer man Promotic Vlissingen. Georganiseerd door Stichting Speciale Markten Z-W Ncd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25