Nieuw schip voor Montalex Zeeuws meisje bij veilinghuis Sotheby's PZC Natuurgenezer opent praktijk in Sluis Werknemers gaan steeds vaker buiten bouwvak op vakantie Project Stop-reactie moet kinderen op rechte pad houden 17 Twee jaar cel voor veroorzaken dodelijk ongeval Voorwaardelijke celstraf voor brandstichtster in detail ondernemend zeeland Gaslucht schrikt Steenen Beer op MIDDELBURG - Een 28-jarige man uit Oosterland is gisteren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De man veroorzaakte op 17 juli vorig jaar een ongeluk op de N59 tussen RenesseenZierikzee waarbij twee doden vielen te be treuren. De Oosterlander reed die nacht omstreeks twee uur op de Nieu we Kooiweg en bleef na een in haalmanoeuvre op de linker- weghelft doorrijden. Hij botste vervolgens op een Duitse tegen- ligger. De bestuurder van de Duitse au to overleed ter plaatse en een in zittende van de auto van de Oos terlander bezweek later aan zijn verwondingen. Getuigen hadden gezien dat verdachte die avond in korte tijd zes tot acht biertjes had ge dronken. Officier van justitie F. van Es had twee weken geleden op zit ting drieënhalf jaar gevange nisstraf en vijf jaar rijontzeg ging geëist. MIDDELBURG - Een 45-jarige vrouw uit Oostburg is gisteren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot negen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Gedurende die periode moet de vrouw zich gedragen naar aan wijzingen van de reclassering. De straf was gelijk aan de eis van de officier van justitie. De Oostburgse had op 23 janua ri van dit jaar in haar woning brand gesticht en was vervol gens op de bank in slaap geval len. Twee weken geleden vertelde de vrouw op zitting dat ze zelf moord wilde plegen. De aanleiding hiervoor waren regelmatig terugkerende de pressies. De schade aan de wo ning bleef beperkt doordat de vrouw gewekt werd door de hond, waarna ze zelf de nodige maatregelen nam om het vuur te doven. donderdag 2 augustus 2001 door René van Stee VOGELWAARDE - Rederij Montalex uit Vogelwaarde doopt aanstaande zaterdag om 15.00 uur in Rotterdam haar nieuwe coaster Montana. Het schip ligt voor die gelegenheid afgemeerd aan de Wilhelmina- kade, vlakbij Hotel New York. De nieuwe aanwinst is ver noemd naar Montana Pomp, de dochter van Pieter en Birgit Pomp uit Vogelwaarde. Pomp is mede-eigenaar van de in 1993 opgerichte rederij. Zijn dochter zal het naar haar ver noemde schip officieel dopen. „Het casco van de Montana is gebouwd op de scheepswerf J. S. C, Zaliv in het Oekraïnse Kerch en afgebouwd bij All Ships Outfitting Repairs in Krimpen aan de Lek. Het schip is ruim 107 meter lang, 15 me ter breed en heeft een laadver mogen van zo'n 5500 ton. De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via face 0118-470102. Behalve losse vracht als staal, papier, voedingsstoffen en ge vaarlijke vaste stoffen, is het ook mogelijk ruim 325 contai ners te vervoeren. De motor is bijna 3900 pk sterk", vertelt de oorspronkelijk uit een Rotter dams schippersgeslacht af komstige Pomp over zijn nieuwste aanwinst. Pomp spreekt over een luxe, moderne en grotendeels geau tomatiseerde coaster die is voorzien van de allerlaatste snufjes op het gebied van voortstuwings- en navigatie- techniek. De gemiddeld zeven bemanningsleden hebben ie der een eigen verblijf aan boord. Ook zijn er een aparte messroom en een kombuis. Met afloskrachten erbij heeft het schip vijftien bemanningsle den. De overige van de binnen kort 2 6 medewerkers van Mon talex werken op de Birgit, het bijna identieke en iets kleinere andere schip van de rederij. Houtproducten Het in 1993 opgerichte Mon talex is al jarenlang actief in de Finse Golf. De Birgit wordt hiervoor sinds 1995 gecharterd door Navalis Shipping uit het Noordduitse Oldendorf. „Net als met de Birgit is het de be doeling om ook de Montana in te zetten voor het vervoer van hout en daarvan afgeleide pro ducten in de Finse Golf. Vanuit de thuishaven Kaskinen in Finland bestrijken we nage noeg de volledige regio en doen we regelmatig steden als Sint Petersburg in Rusland en Tal linn in Estland aan. Ook ko men we zeer regelmatig in Ant werpen en Huil", vertelt Pomp. Onder leiding van Pomp zelf, die gemiddeld nog zo'n vier maanden per jaar vaart, voert de maidentrip van de Montana naar Zuid-Europa. Het schip vervoert dan haver van Hamburg naar Lissabon. Pomp sluit niet dat zijn nieuw ste aanwinst vaker zuidelijke regio's als het Middellandse Zeegebied aandoet. „Het contract van de Birgit is vrij exclusief, maar met de Montana hebben we redelijk veel speelruimte. Als er elders dan in de Finse Golf veel geld valt te verdienen, gaan we daar zeker op af", al dus Pomp. *Ruud en Ilse Witte zijn de nieuwe uitbaters van eetcafé 't Amstelhoekje aan de Noord straat in Axel. Zij nemen de zaak over van de familie Van Baaien, 't Amstelhoekje is een café voor een breed publiek. Tijdens de zaterdagmarkt ko men veel klanten om een bakje koffie. In de middaguren is er veel belangstelling voor de kleine kaart. Vrijdag- en zater dagavond brengt de jeugd een bezoek aan het bruine café. 't Amstelhoekje is van woensdag tot en met vrijdag vanaf 11.00 uur open. Zaterdag gaan de deuren om 8.00 uur open en zondag kan men er vanaf 16.00 uur terecht. De Montana zal worden ingezet voor het vervoer van hout en daarvan afgeleide producten in de Finse Golf. SLUIS - In Sluis is sinds kort een praktijk voor natuurgeneeskunde gevestigd. M. Danhieux heeft vijftien jaar een praktijk gehad op Schouwen-Duiveland. Ze be handelt klanten met homeopathie, krui den, aromatherapie, Bachremedies, mas sages en door magnetiseren. Naast de behandelingen worden in het centrum lezingen en cursussen gegeven, zoals kruidenleer, psychotherapie, en me ditatie. Danhieux is tevens een expert in de behandeling van dieren met fysieke problemen en gedragsmoeilijkheden. Een telefonisch consult behoort tot de moge lijkheden. Het centrum werkt samen met diverse dierenartsen. Er worden kleine huisdieren behandeld, maar ook paarden, schapen en geiten komen voor een behan deling in aanmerking. Het centrum is te vinden in de Hoogstraat 60 te Sluis. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Steeds meer bouwbedrijven werken tijdens de bouwvakantie door. Werkne mers krijgen in tegenstelling tot voorheen meer mogelijkheden om ook buiten de 'bouwvak' op vakantie te gaan. Vooral grotere bedrijven bieden werknemers steeds meer keuzevrij heden. Kleinere bedrijven zien minder snel mogelijkheden en houden tot ongenoegen van de vakbon den nog vast aan een oude tradi tie. Hoewel de bouwvak nog steeds door de bouwbranche in stand wordt gehóuden is die officieel afgeschaft. „De bouwvakantie bestaat al sinds 1980 niet meer", zegt voorlichter Anne Pols van FNV-Bouw. „Toen is de ver plichte collectieve vakantie uit de cao verdwenen. Weinig men sen weten dat. De reden om de bouwvak officieel te schrappen was de wens van de vakbewe ging om werknemers meer keu zevrijheid te bieden. Mensen zonder of met kleine kinderen willen ook graag buiten het hoogseizoen op vakantie. Dan is het overal rustiger en goedko per De periode dat mensen schoolgaande kinderen hebben is over een arbeidsleven gezien immers niet zo lang." Ondanks de officiële afschaf fing van de bouwvakantie, bleef die officieus gehandhaafd. „Een van de toenmalige werkgevers organisaties, NVOB, heeft on dernemers steeds geadviseerd hun bedrij f in de zomervakantie te sluiten, als ze tenminste wil den vasthouden aan een collec tieve sluiting. Daardoor is de cultuur van de bouwvakantie gebleven en een eigen leven blij ven leiden." Vorig jaar plaatsten de vakbon den het onderwerp weer op de agenda voor de nieuwe cao-on derhandelingen. „We zijn opnieuw gaan praten over de keuzemogelijkheden van de werknemers. Dat ging over de vakantie, maar ook over het op nemen van atv- en snipperda gen en de mogelijkheid voor al lochtonen om vrij te nemen op voor hen specifieke feestda gen." De bonden boekten eind maart resultaat. „De cultuur dat de werkgever bepaalt wanneer de werkgevers vrij zijn, hebben we weten te doorbreken. Zo mogen werknemers voortaan elf roos- tervrije dagen zelfstandig vast stellen. En werkgevers stellen de tijdstippen van begin en ein de van de vakanties vast over eenkomstig de wensen van de werknemers, tenzij het belang van de continuïteit van het be drijfsproces dat verhinderd." Volgens Pols werpen die afspra ken deze zomer al hun vruchten af. „Er is nu voor werknemers meer mogelijk. In overleg met hun werkgever kunnen ze op va kantie wanneer ze willen. Het is een kwestie van plannen." Hetzelfde geldt voor werkge vers, aldus de woordvoerster van FNV-Bouw. „Zij zeggen nogal eens dat de bouwvakantie niet af te schaffen is. Maar met een beetje creatief plannen is de verplichte collectieve vakantie bouwvak wel degelijk af te schaffen. Alleen de werkgevers van timmerbedrijven zijn niet bereid de bouwvak op te geven. Die kunnen er op rekenen dat we bij de volgende cao-onder- handelingen opnieuw een ver ruiming van de vakantiemoge lijkheden zullen eisen." Trend Het afwijken van de bouw vakantie is duidelijk een trend die doorzet, constateert ook dis trictsbestuurder G. van den Berg van de CNV Hout- en Bouwbond. „Het verschilt per werkgever wat de mogelijkhe den voor werknemers zijn. Bij grotere bedrijven geeft het geen problemen. Maar dat ligt anders bij kleinere ondernemingen." BouwNed, sinds oktober 2000 een federatie van NVOB (mid den en kleine bouwbedrijven) en VG (grote bouwbedrijven) zegt dat het vakantieadvies geen verplichtend karakter heeft. „Wij adviseren bedrijven de bouwvak aan te houden", zegt woordvoerder H. Heutink. „Veel bedrijven kiezen daar dan ook nog steeds voor, omdat werknemers met kinderen nu eenmaal graag in die tijd op va kantie willen. Maar dat de bouwvak verschuift, is waar." door A. J. Snel Ze is verantwoordelijk voor een omzet van zestien tot twintig miljoen Engelse pon den, ofwel zo'n zevenenvijftig tot zeventig miljoen Neder landse guldens per jaar. Getal len die haar geenszins doen duizelen. Geld wordt in haar vak al snel een abstractie. Het gaat haar om de schoonheid van de schilderijen, de emotie die ze wekken en de historische context waarbinnen ze zijn vervaardigd. De glamour waarmee haar vak omgeven wordt? Ze haalt daar haar schouders over op. „Dat zegt me niet zoveel. Trouwens, als je in een kelder tussen de spinnenwebben zoekt of je staat roestige spijkers uit lijs ten te trekken, dan heeft dat weinig met glamour te maken. Het is wel superleuk." Petra van den Houten (32), Zeeuwse meisje, in Londen werkzaam als adjunct-direc- teur bij het gerenommeerde veilinghuis Sotheby's. Haar actieradius: impressionisten en modernen, de periode van globaal genomen 1870 tot 1940. Van den Houten organiseert twee veilingen per jaar. Reist daartoe Europa rond, bestu deert publicaties over schilde rijen, wordt benaderd door mensen die om advies vragen en zoekt waar maar iets te vin den valt voor de clientèle van Sotheby's. De wereld van het veilinghuis is veelal die van het grote geld. maar dat beroert haar nauwe lijks. Als ze ergens kippenvel van krijgt, is het van dat sinds lang uit hel zicht geraakte stuk dat opduikt en van bijzondere betekenis blijkt. Brutaal Ze werd in Borssele geboren, ging in Middelburg en Goes naar de middelbare school en studeerde kunstgeschiedenis in Leiden. „Daarmee kun je het onderwijs in, voor tijdschriften gaan werken of eventueel in de reiswereld iets gaan doen als gids. Ik ben. nogal brutaal, naar Christie's in Amsterdam gegaan om te zien of ik daar kon gaan werken. Aanvanke lijk was er geen werk voor me, maar op een bepaald moment kon ik komen om op een kijk dag informatie te geven en te gelijk op te letten. Dat luistert nauw. Je hebt experts, die bin nen seconden een diamant uit de zetting van een sieraad ha len en dat vervangen door een vervalsing. Met dat opletten en met het geven van inlichtingen over kunstwerken ben ik in het begin van de jaren negentig be gonnen. In 1993 was ik in Londen en daar ben ik het hoofdkantoor van Christie's binnenwandeld om te kijken of daar iets voor mij te doen was. Dat was er. Ik kreeg er de leiding over de vei lingen van de Negentiende Eeuwse Kunst en haalde schil derijen binnen voor de veilin gen van de afdeling Impressio nisten en Negentiende Eeuwse Kunst. Een aantal maanden geleden ben ik overgestapt naar Sotheby's en daar heb ik verantwoordelijkheid voor de veilingen van Impressionisten en Modernen. Ik heb een ge weldige baan; ben altijd met mijn werk bezig." Riskant De markt is grillig, weet Van den Houten. Vandaar ook dat ze niets ziet in kurist als beleg ging. „Ik ben daar tegen. Vind je iets mooi en kun je het beta len, koop het dan. Beleggen in kunst is riskant. Er valt geen enkele garantie te geven over de ontwikkeling van prijzen. Stort de economie in, dan kel deren de prijzen. Als je dan met stukken zit waar je zelf geen plezier aan kunt beleven, dan ben je ongelukkig. De verza melaars weten dat intussen ook wel. Ze hebben geleerd van de neergang in de economie van tien jaar geleden." De kunstmarkt wordt gestuurd door vraag en aanbod. Van den Houten: „Veel mensen denken dat wij maar iets zeggen over de waarde van schilderijen, maar dat zijn fabels. We kijken heel goed om ons heen wat er gebeurtKomen er te veel stuk ken van dezelfde kunstenaar tegelijk op de markt, dan dalen de prijzen. Kopers zijn op zoek naar het bijzondere. Dat is me de bepalend voor de waarde van Van Gogh. Die heeft niet zo lang geleefd en hij deed in zijn tijd iets totaal nieuws. Het werk is schaars en dus kost baar." Er zijn, weet ze, onvoorspelba re gebeurtenissen en ongrijp bare factoren die van invloed zijn op de vraag naar kunst. „De gekke-koeien-ziekte heeft de vraag naar afbeeldingen met koeien doen dalen. Mensen hebben daar een minder goede associatie bij. Wat opvalt is ook: rond de millenniumwisse ling is de vraag toegenomen naar schilderijen met vrolijke, opgewekte kleuren. Mensen hebben die wisseling blijkbaar ervaren als een periode met een mate van onzekerheid. Ze zochten naar alles met een ple zierige uitstraling, naar dingen waar ze zich prettig bij konden voelen. De vraag naar donker en abstract verminderde." In de kunsthandel speelt emo tie een grote rol. „Ook bij jonge verzamelaars", zegt Van den Houten. „Je hebt jonge mensen die in de steden veel geld ver dienen, maar dat betekent niet dat ze niet zorgvuldig zijn in hun keuzes. Ze zijn heel bewust bezig en denken heel goed na over wat ze kopen." Tranen „Tranen bij verkoop? Nee, die zie ik eigenlijk nooit. Als men sen via ons huis een stuk aan bieden, is daar het een en ander aan voorafgegaan. Soms gaan ze met hun verzameling een an dere kant op, in andere geval len willen ze hun collectie ver kleinen omdat ze een ander huis hebben betrokken, er komt van alles uit boedels waar mensen een minder sterke band mee hebben. En als ze al emotioneel aan een stuk ge bonden zijn, dan zien wij daar weinig meer van; ze hebben mentaal al afscheid genomen. Je ziet wel eens tranen als men sen iets heel graag willen heb ben, maar tijdens het bieden op de veiling worden wegge speeld." Er zijn taboes bij het huis waarvoor Van den Houten werkt. „Stukken die tijdens de oorlog kunnen zijn geconfis queerd, daar zijn we heel voor zichtig mee Daarom trekken we op alle mogelijke manieren en bij alle mogelijk instanties de herkomst na. Zit er een luchtje aan, dan raken we het niet aan. Dat heeft met mooi of lelijk niets te maken. Trou wens, wat ik esthetisch gezien vreselijk en niet vreselijk vind, doet niet terzake. Daar hebben onze klanten geen boodschap aan." Met grote regelmaat gaan wer ken van grootheden als Chag all, Picasso, Klee, Modigliani, Monet en Utrillo door haar handen. Ze beziet de schoon heid en stelt vast hoe en waar ze binnen de geschiedenis hun plaats hebben. Daarin vind ze veel vreugde. Zelf kopen, dat is onethisch. Wie voor een huis als Cristie's of Sotheby's werkt op een post als de hare, die ver mijdt de schijn van partijdig heid en houdt afstand. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Alle Halt-bu reaus in Nederland gaan het project Stop-reactie invoeren, dat moet voorkomen dat kinde ren onder de twaalf jaar op nieuw overtredingen plegen. De Zeeuwse bureaus experimente ren al enige tijd met het pro gramma. Kinderen die bijvoor beeld een winkeldiefstal hebben gepleegd, moeten een opstel en een excuusbrief schrij ven. Het Stop-bureau is een groot succes. Volgens coördina tor Nel van Welsum van het Walcherse bureau doet vrijwel ieder kind mee als het door de politie wordt betrapt. Halt is jaren geleden opgezet om jongeren tussen de twaalf en zestien jaar te begeleiden als zij een strafbaar feit hebben ge pleegd. De alternatieve straf be staat uit passende arbeid (bij voorbeeld auto's wassen bij de brandweer) en een leermoment, waarin de jongeren gewezen wordt op hun daden en de gevol gen daarvan. In 1999 besloot het ministerie van Justitie tot een experiment, omdat er steeds meer signalen kwamen dat ook kinderen on der de twaalf jaar zich schuldig maken aan winkeldiefstal, van dalisme en vuurwerkovertre dingen. Het Walcherse Halt-bureau heeft van begin af aan meegedaan aan de proef. In to taal hebben 43 kinderen meege daan, een score van 99 procent. De Stop-reactie is een 'pedago gische handreiking' aan de ou ders. Kinderen die door de poli tie worden opgepakt, krijgen een proces-verbaal. Hun ouders worden vervolgens benaderd door het Halt-bureau met de vraag of zij geïnteresseerd zijn in het project. Op het bureau volgt dan een eerste kennisma kingsgesprek tussen een mede werker van Halt, de ouders en het kind. De procedure wordt uitgelegd en het kind krijgt te horen wat van hem of haar wordt verwacht. Niet verplicht Van Welsum: „Vooraf bespreken we met de ouders wat het niveau is van het kind en of een strenge aanpak of een wat mildere aan pak nodig is. Mensen zijn niet verplicht deel te nemen aan Stop." Het kind krijgt te horen dat het twee keer twee uur moet langskomen op het bureau „Ze moeten een werkstuk maken, dat bestaat uit een voorblad, een opstel, en een excuusbrief. We brengen de kinderen ook bij dat bijvoorbeeld winkeldiefstal niet alleen gevolgen heeft voor de winkelier, maar ook voor zijn medewerkers. Als een kind een bloembak vernielt of een lan taarnpaal uittrapt, leggen we uit dat die spullen ook betaald worden door hun ouders, omdat zij belasting betalen Ze besef fen vaak niet dat hun gedrag veel meer gevolgen heeft dan ze denken." Tot slot moeten de kin deren een poster maken om an deren te waarschuwen voor bijvoorbeeld winkeldiefstal of baldadigheid. Voor de landelijke invoering wordt gekeken of het program ma aangepast moet worden. Te denken valt aan ouder-kindge- sprekken, meer aandacht voor het doorverwijzen naar het Halt-bureau en meer gericht op spijtbetuiging. Justitie gaat verder onderzoek doen onder jongeren die hebben deelgeno men aan het Stop-project, maar toch weer op het verkeerde pad zijn beland. TERNEUZEN - Een deel van het woonwinkelcentrum De Steenen Beer en de directe om geving in Terneuzen moest gis teravond anderhalf uur lang af gezet worden. Bewoners moesten tijdelijk hun huizen verlaten, nadat er om streeks zeven uur bij politie en brandweer diverse meldingen waren binnengekomen over een sterk riekende gaslucht. Onderzoek met meetappara tuur in alle appartementen bo ven de bloemenwinkel en uit zendbureau Vedior leverde niets op. Hoewel bijna alle bewoners en ook enkele passerende fietsers de sterke gaslucht hadden waargenomen, konden de met groot materieel uitgerukte brandweer en de politie niets vinden dat op een gaslek zou kunnen wijzen. Een woordvoerder van de poli tie houdt het op een rond dat tijdstip voorbijvarende gastan ker, waar wellicht een luikje heeft opengestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17