Bar^a laat Zenden vertrekken De Acht van Chaam vecht terug PZC De Korte en Van der Geest samen bondscoach Van Nistelrooy maakt indruk Nu ook trofee van Eindhoven weggehaald Baukje Doedee aan start Tour Féminin Biljarter De Bruijn naar World Games 12 Chelsea toont interesse Blatter drijft Davids verder in het nauw Honkballers groepswinnaar Koernikova beleeft weinig lol aan rentree Basketbalclub EBBC failliet Chantal Beltman verlaat selectie Jardel terug naar Porto Kadijk/Leenstra naar laatste 32 Kahn voetballer van het jaar Philips sponsor WK voetbal Hagi roept Popescu weer op Prosinecki naar Portsmouth donderdag 2 augustus 2001 van onze sportredactie EINDHOVEN - Na afloop van de vriendschappelijke stads derby Eindhoven-PSV is dins dagavond een trofee uit de supporterskantine van E W ge stolen. De vermoedelijke da- ders, drie mannen, namen de buit in een taxi mee. Tegen de taxichauffeur hadden ze gezegd dat ze de beker 'morgen wel te rug zouden brengen'. Gistermiddag was de beker nog niet terug. Agenten hebben dinsdagavond in een aantal ca fés in de buurt waar ze uitstap ten, nog wel uitgekeken naar de drie, maar hen niet meer gezien. „Het was niet echt een bijzonde re beker", zegt Peter van der Linden, elftalbegeleider van het eerste team. Vorige zomer werd uit het Phi lips Stadion wel een bijzondere trofee gestolen. Het ging om de replica van de Uefa Cup. Maan den later biechtte cabaretier Theo Maassen op televisie op dat hij dathad gedaan. Hij kreeg daar later een taakstraf voor. GPD door Ger Lammerink NYON - Boudewijn Zenden heeft gisteren het trainings kamp van Barcelona in het AMSTERDAM - Volgens Jo seph Blatter, voorzitter van de Fifa, is er meer aan de hand met Edgar Davids. „Het gaat niet al leen om een te hoge waarde van nandrolon", verklaarde de Zwitser. Details wilde hij verder niet ge ven. „Het rapport moet uitvoe rig bestudeerd worden, voor conclusies kunnen worden ge trokken", verklaarde Blatter in NOS Sportjournaal. Blatter was gisteren in Nederland om namens de Fifa een sponsorcon tract met Philips te onderteke nen. Davids advocaat Robert Geerlings was bijzonder ont stemd over de uitlatingen van de hoogste voetbalbestuurder. Geerlings kwam met een nieu we theorie. „We hebben een ho- meopatisch drankje, dat Davids voorgeschreven heeft gekregen van een arts, laten onderzoeken. Het lijkt erop dat daarin een stof heeft gezeten, die een positieve test kan opleveren als ware het nandrolon." ANP Zwitserse Nyon verlaten. De club liet weten dat de aanvaller uit Nederland de gelegenheid krijgt te onderhandelen met een andere kandidaat-werkgever. Het zou daarbij gaan om Chel sea. De Engelse club heeft met De Goey, Bogarde, Hasselbaink en Melchiot al meerdere Neder landers onder contract. Ruud Gullit was er al eens speler/trai ner. Vorig seizoen al probeerde Zen den weg te komen bij Bar£a. Een overgang naar Lazio ketste op het laatste moment af. Recente lijk meldde zich ook Newcastle nog voor de aanvaller, die in Ne derland voor PSV speelde. Managing director Colin Hutchinson van Chelsea beves tigde de belangstelling voor Zenden. „Wezijn in gesprek met Barcelona, de speler, zijn vader en zijn advocaat. Misschien ko men we eruit. Van een concrete overeenkomst is op dit moment echter nog geen sprake." Hutchinson liet evenwel in het midden of er nog andere clubs interesse in Zenden hebben. Naast Newcastle en Olympique Lyon werden ook enkele Itali aanse clubs in verband gebracht met de Nederlander. Chelsea kocht voor het nieuwe seizoen inmiddels in voor zo'n 120 miljoen gulden. Het betrof Frank Lampard, Emmanuel Pe tit en Williams Gallas. Bij de club vertrokken Dennis Wise, Gus Poyet, Bernard Lambourde en Frank LeboeufANP Ruud van Nistelrooy viert zijn eerste treffer. foto lan Hodgson/RTR MANCHESTER - Ruud van Nistelrooy heeft bij zijn eerste optreden voor Manchester United in het eigen Old Trafford met twee treffers grote indruk gemaakt. De En gels kampioen verloor wel, met 4-3 van Celtic. In de Ryan Giggs-testi- monial, gespeeld ter ge legenheid van het tien jarig jubileum van de aanvaller uit Wales bij de club, speelde Celtic bij vlagen weergaloos. De Schotten, met de Ne derlander Bobby Petta en Europees topscorer Henrik Larsson, namen in de eerste helft al snel een verrassende 3-1- voorsprong. Bij Manchester United debuteerde ook een an dere miljoenenaankoop, de van Lazio Roma overgekomen Veron. De Argentijn scoorde even eens. Hij zorgde met een machtig afstandsschot voor 3-2. Hierna bracht Celtic de stand al vrij snel weer op 4-2, waarna Van Nistel rooy via een schuiver nog 4-3 liet aantekenen. In de slotfase schoot de oud-PSV'er nog een keer op de lat. Als grote verrassing voor de jubilaris ver scheen een kwartier voor tijd Eric Cantona in het veld. De Frans man, enkele jaren gele den al gestopt, wordt al gemeen beschouwd als een van de beste spelers ooit van Manchester United. De opbrengst van de wedstrijd, die naar Ryan Giggs zelf ging, bedroeg 3,6 miljoen gulden. ANP i't --- --v BONN - Het Nederlands honk balteam heeft zich bij het EK in Duitsland alsnog verzekerd van de eindwinst in groep A. Oranje versloeg gisteren in de vijfde en laatste groepswed strijd Oekraïne met 6-0. Mede dankzij de nederlaag van Rus land tegen Spanje (3-8) eindig de de ploeg van bondscoach van Robert Eenhoorn op de eerste plaats. In de kruisfinales speelt Neder land, dat rivaal Italië tot de fi nale ontloopt, vrijdagmiddag (aanvang 13.00 uur) tegen Kro atië. ANP SAN DIEGO - Anna Koerniko va heeft weinig plezier beleefd aan haar rentree op de tennis baan. De Russin, terug na een halfjaar blessureleed, verloor bij het tennistoernooi in het Amerikaanse San Diego haar eerste partij van de Australische Nicole Pratt. Koernikova, als negende ge plaatst, had een bye in de eerste ronde en kon in de tweede ronde tegen Pratt maar één set win nen: 6-7 6-1 6-3. Sinds februari kwam Koernikova (20) niet meer in actie. In april kreeg ze bij een operatie een pin in een voet, om het herstel te bespoedi gen. RTR DEN BOSCH - De profafdeling van basketbalclub EBBC in Den Bosch is bankroet. De bestuurs rechter in Den Bosch heeft gis teren het faillissement van de Stichting Topbasketbal Den Bosch uitgesproken. Het bestuur van het voormalige Canoe Jeans Den Bosch diende dinsdag zelf een verzoek tot fai- lissement in, omdat het door geldproblemen geen toekomst meer ziet voor de club. Zeven spelers, onder wie de ervaren aanvoerder Marcel Huijbens, en coach Toon van Helfteren zijn nu werkloos en vrij om een an dere club te zoeken. Een eventu ele doorstart van het profbas ketbal in Den Bosch behoort overigens nog wel tot de moge lijkheden. EBBC kwam in financiële nood doordat grote sponsors als Ca noe Jeans en Essent zich terug trokken. De Brabantse club heeft een schuld van 240.000 gulden. ANP Criterium wil status van toprondje in ere herstellen door Govert van Veen CHAAM - Chaam 2001Wim van Est ont moet Jan Ullrich. 'Wimme' zegt niet veel. 'Der Jan' ook niet. De microfonist grijpt in. En zegt tegen Jan: 'Wim ist in gele trui das Ravijn in gedauchen'. Ullrich knikt. 'Interessant'. Met twee handen heft Wim vervolgens vervaarlijk het startpistool. De knal da vert over de Dorpsstraat. De 63e Acht van Chaam is begonnen. Met Jan, onder de deelnemers. En met Wim, op de tribu ne. Natuurlijk naast Rini (Wagtmans). En achtervolgd door een documentaire- ploeg van de Vara. Wim is nog hot, op zijn oude dag. Sinds het tastbare eerbetoon op de flank van de Aubisque. Het is weer bal in de kom van Chaam. De jaarlijkse parade van burgemeester en wethouders, moeie Tourrenners en trotse organisatoren. De winnaars van de Ra- bo-chat met Erik Breukink zitten op de vip-tribune. Het comité sluit het Duitse koningskoppel Ullrich-Zabel in de ar men. Telekom-manager Walter Gode- froot ziet dat het goed is. „Ze zijn profes sioneel genoeg om een rustperiode in te bouwen. En anders moeten ze trainen. Geld? Dat verzacht de arbeid ja." Knaven Servais Knaven mag winnen. Want Ull rich en Zabel hadden dat eerder deze week al gedaan in Boxmeer en Stiphout. En Servais heeft al zo vaak hier op het podium gestaan. Maar nog nooit op de hoogste tree. Dus mag dit wel. Bovendien won hij Parijs - Roubaix. Dan verdien je het ook. En wat ook verdiend is: dat er weer meer mensen zijn dan vorig jaar. Zo'n 25.000, naar schatting. Kortom: Chaam is aan het terugvechten. Geen echte 'acht' meer, maar een rondje om de kerk. Geen FICP- of UCI-punten meer, maar een echte kermiskoers. Met uitverkoren en duurbetaalde vedetten. En met andersoortige idolen langs het parkoers. Sterren die niet beroemd zijn gemaakt door de NOS en Mart Smeets, maar door TMF en Mental Theo. Zoals het tegenwoordig hoort bij een criterium. Zoals het publiek dat wil. Geel In het comité niet alleen maar keurige en bedaarde heren meer, maar ook jonge gasten met haar op de tanden. En met een Wim van Est lost het startschot voor de Acht van Chaam. Erik Zabel (rechts) houdt zijn vingers in zijn oren, naast hem Jan Ullrich en helemaal links Michael Boogerd. foto Johan van Gurp/GPD visie. Zoals penningmeesteer John Ver metten. „Over een paar jaar gaan nog maar een stuk of drie criteriums de inter nationale top kunnen betalen. En wij zijn erbij. We blijven gaan. Voor geel." De Acht: nog steeds een ijzersterk ver koopargument. Blijkt, gezien het keurig klimmende rennersbudget van 230.000 gulden. Michael Boogerd reed gisteren mee, voor 25 mille. Maar was nog lang niet de grootste verdiener. Sinds de bron belasting wordt geheven, zijn de prijzen bekend. De fiscus komt het toch wel te weten. Ullrich kwam, samen met Klö- den, naar Chaam voor een ton, Zabel toonde zijn groene trui voor veertigdui- door Gijs van Oosten NIEUWEGEIN - Chris de Kor te (63) en Cor van der Geest (56) gaan tot 1 januari 2002 ad inte rim aan de slag als bondscoa- ches bij de judobond (JBN). De rivaliserende clubcoaches ne men de honneurs waren tot de opvolging van Louis Wijden- bosch (senioren) en Eric Bos (junioren) is geregeld. Dat is het duo gisteren na een gesprek op het bondsbureau in Nieuwgein met Albert van der Zee, portefeuillehouder top sport bij de JBN, mondeling overeengekomen. In januari 2002 begint de vol gende reeks van Europese A- toernooien. De opzet is dat De Korte en Van der Geest tegen die tijd de topsportstructuur, met onder meer een aantal re gionale steunpunten, in de ju dobond hebben gereorgani seerd. Een nog aan te stellen bondscoach zal daarmee aan de slag moeten gaan. Naar de functie van bonds coach senioren hebben Maar ten Arens, Jur Raatjes, een vol strekt onbekende Iraniër en ook Chris de Korte gesollici teerd. Marjolein van Unen blijft zo goed als zeker tot en met de Olympische Spelen van 2004 aan als vrouwenbondscoach. GPD WOERDEN - Wielrenster Chantal Beltman verlaat aan het einde van het seizoen noodgedwongen de nationale selectie. De Nederlandse wielrenunie heeft besloten om volgend jaar verder te gaan met een opleidingsploeg met rensters jonger dan 23 jaar. Dat betekent dat Mirella van Melis, Ghita en Chantal Beltman een nieuwe ploeg moeten zoeken. De bond besloot hiertoe omdat ze niet willen concurreren met de drie Nederlandse Trade Teams, waaronder Farm Frites/Hartol „Die moeten we niet voor de voeten lopen", zei bondscoach Herman Snoeijink. ANP LISSABON - Mario Jardel keert terug naar Porto. Een jaar geleden nog verruilde de Braziliaanse topschutter de Portu gese club voor Galatasaray in Turkije. Met de transfer is onge veer 20 miljoen gulden gemoeid. Daarnaast staat Porto ook nog eens drie spelers af aan Galatasaray. Jardel (27) speelde eerder van 1996 tot 2000 bij Porto. In al die jaren werd hij top scorer van de nationale competitie van Portugal. ANP KLAGENFURT - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra heb ben zich bij de wereldtitelstrijd beachvolleybal in Klagenfurt geplaatst bij de laatste 32. Het Nederlandse tweetal won in groep M beiden poulewedstrijden. De twee versloegen het Letse koppel Minusa/Pulina met 22-20 21-12 en klopte de Chinese combinatie TianJia/WangFei met 21-15 18-21 15-8. ANP HAMBURG - Oliver Kahn is voor de tweede keer op rij geko zen tot Duits voetballer van het jaar. De doelman van Bayern München kreeg in de verkiezing van het blad Kicker en de vereniging van Duitse sportjournalisten met 817 stemmen duidelijk de voorkeur boven Ebbe Sand (64) en Gerald Asa- moah (39), beiden van Schalke 04. DPA AMSTERDAM - Philips sponsort volgend jaar het WK voet bal in Zuid-Korea en Japan. Het bedrij f heeft hiertoe gisteren in Amsterdam een contract getekend met de wereldvoetbal bond Fifa. In de overeenkomst is ook de sponsoring van de we reldtitelstrijd voor vrouwen in 2003 in China opgenomen. ANP BOEKAREST - Gheorghe Hagi heeft in zijn nieuwe functie als Roemeense bondscoach zijn zwager Gheorghe Popescu opgeroepen voor een oefeninterland tegen Slovenië. Oud- PSV'er Popescu sloot zijn interlandloopbaan af na EURO 2000. De verdediger speelde 101 duels voor zijn land. Hagi vindt echter dat hij zijn oud-ploeggenoot van Galatasaray nodig heeft bij de poging Roemenië naar het WK van 2002 te loodsen. RTR LONDEN - De voormalige Kroatische international Robert Prosinecki verruilt zijn Belgische werkgever Standard Luik voor de Engelse tweededivisieclub Portsmouth. Prosinecki (32) was gangmaker van het nationale Kroatische team tij dens het EK in 1996 en het WK in 1998. AFP door Björn Goorden VLISSINGEN - Baukje Doedee uit Driewegen is voor de Tour Féminin opgenomen in de wie lerploeg van BIK-Toscany. La Grande Bouclé voor vrouwen gaat zondag in het Spaans/Bas- kische Bilbao van start met een proloog van tien kilometer. La ter op de dag wordt een etappe van 107 kilometer verreden met als finishplaats Guernica. De Tour geldt ook in het vrou wenpeloton als dé etappekoers van het jaar. Het is voor het eerst dat Doedee aan het wielerspek takel deelneemt. „Ik weet dan ook absoluut niet wat ik moet verwachten", reageert de ren- ster van de Zuidwesthoek die speciaal voor de Tour aan het team van ploegleider Frank van der Goes is toegevoegd. „Ik be sef dat het niveau ontzettend hoog zal liggen, maar hoe hoog precies, ik heb geen idee." Parijs halen is het grote doel. .Misschien dat ik wat later in de Tour mee kan springen in een ontsnapping. Als ik al een hele hoop tijd heb verloren. Je zag het dit jaar bij de Tour voor mannen gebeuren, dat ze ren ners die toch voor het klasse ment waren uitgeschakeld, lie ten lopen. Hopelijk doen ze dat bij mij dan ook." Maandag komt het spel al me teen op de wagen als de Tourma- let moet worden beklommen. „De Tourmalet. Een klim van zeventien kilometer. Ik weet bij God niet wat me te wachten staat. Zoiets heb ik nog nooit ge daan. Gelukkig is de etappe niet zo lang (34,4 kilometer), het is waarschijnlijk zaak tempo te rijden. Dan kijk ik wel hoe het gaat." Morgen vindt tijdens een we reldbekerwedstrijd bij Bor deaux de generale repetitie op La Grande Bouclé de Féminine plaats. Baukje Doedee start in de TYophée International, die van La Bréde naar Paullaic gaat, als gastrenster van de na tionale selectie. Van zondag 5 tot en met 19 augustus fietst ze in de kleuren van Bik-Toscany en is ze ploeggenote van de Nieuw-Zeelandse Kristy Robb. de Spaanse meisjes Eneritz Itumage en Rosa Bravo, en Wendy Kramp, Ghita en ex-na- tionaal kampioene Chantal Beltman. Ook Farm Frites-Hartol stuurt een ploeg naar de start in Noord-Spanje. Die selectie be staat uit Sharon van Essen, dit jaar nog goed voor een etappe zege in de Ster van Walcheren, Yvonne Brunen, Esther van der Helm, de Zweedse Madeleine Lindberg en de Amerikaanse gastrensters Pamela Schuster, Rhando Quick en Joan Wilson. Leontien van Moorsel, Anouska van der Zee en de Duitse Hanka Kupfernagel ontbreken. Mir jam Melchers neemt voor een buitenlandse ploeg deel aan de Tour Féminin. zend gulden. En Jeroen BÜjlevens had achtduizend gulden kunnen ophalen maar was nog te gedemoraliseerd om te starten. „We waren wel het enige criterium dat hem een contract had aangeboden. Dat waardeerde hij wel heel erg, schreef hij in een bedankbrief." GPD van onze sportredactie DIEMEN - Jean-Paul de Bruijn neemt van 16 tot en met 26 au gustus deel aan de World Games in Japan. De biljarter uit Hulst komt met Dick Jaspers uit in de spelsoort driebanden. Biljarten staat voor het eerst op het pro gramma. De World Games, te omschrijven als de Olympische Spelen voor niet-olympische sporten, zijn toe aan de zesde editie. De overdracht van de Neder landse delegatie voor de World Games in de Japanse stad Akita heeft zaterdagmiddag plaats in Diemen. IOC-lid Anton Geesink krijgt de voorlopig 77 sporters tellende ploeg symbolisch onder zijn hoede. Geesink zal namens sportkoepel NOCNSF naar Ja pan meegaan. De Nederlanders komen in actie bij onder meer veldboogschieten, dansen, bowling, ju-jitsu, touwtrekken en korfbal. In totaal doen 83 landen mee aan het evenement, dat zich steeds meer aan de Olympische Spelen spiegelt. In het verleden speelden de na tionaliteiten van de deelnemers een kleine rol, maar de nadruk wordt steeds meer op de landen gelegd. Mede door de betrok kenheid van de nationale olym pische comités wordt de landen- strijd bij de World Games belangrijker. Ook de openings- en sluitingsceremonie is hierop aangepast. De deelnemers lo pen nog wel traditioneel door elkaar heen, maar dragen wel een vlaggetje van hun land. door Ger Lammerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 12