Leider RMS roept op tot strijd Tot 385, voordeel! Jurist haalt miskleunen politie bij arrestatie Goes uit doofpot 0/ NOKIA 3330+ BelCompany Moordenaar Heijn vandaag definitief in vrijheid gesteld Jurassic Park heeft een lange adem Tutuhatunewa vraagt verzetsgroepen op Molukken zich te verenigen Adempauze voor Polen Bellen taboe in bussen Brabant Schuimparty UBERTEL120 gratis1 Helft Nederlanders gebruikt extra vitaminen en mineralen Nu exclusief bij BelCompany: Van Nistelrooy productief Project Stop-reactie succesvol Veel fouten rond WW Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 ™-e,: 1 1 1 1 1 1 1 1 rn 29 119 Veel zon Zonnige perioden. Later wat meer bewolking en 's avonds kans op onweer. 244e jaargang no. 181 donderdag 2 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS) in ballingschap heeft zich direct bemoeid met de on lusten op de Molukken. RMS-president F. Tutuha tunewa heeft vier strijd groepen opgeroepen zich te verenigen 'om het va derland te bevrijden'. Dat blijkt uit een brief van Tu tuhatunewa die het ANP en Vara Radio 1 in handen hebben gekregen. In het schrijven van 20 april 2000 doet de president een dringend verzoek aan alle strijders op de Molukken, onder wie volgens hem vier RMS- groepen, om zich onder één commando of staf te verenigen. Dat vereenvoudigt de commu nicatie waardoor vanuit Neder land sneller hulp kan worden geboden, schrijft Tutuhatune wa. Hij maant de strijdgroepen wel tot voorzichtigheid. De in lichtingendiensten van Neder land en Indonesië werken sa men om de RMS in de gaten te houden, waarschuwt hij. Tutuhatunewa bevestigt de au thenticiteit van de brief. „Het is een brief die ik geschreven heb aan de verzamelde verzetsgroe pen op Ambon. Ze hebben mij zelf om advies gevraagd", zegt hij. Bij de onlusten tussen christe nen en moslims op de Molukken zijn sinds begin 1999 zeker vijf duizend Molukkers om het le ven gekomen. Volgens Tutuha tunewa wakkert Indonesië de EINDHOVEN - Chauffeurs van de Brabantse busmaatschappij BBA gaan optreden tegen pas sagiers die hun mobiele telefoon gebruiken. In de bussen hangen verbodsbordjes en mobiele bel lers wordt gevraagd hun gesprek te beëindigen. Ondui delijk blijft echter of de bus maatschappij een juridische poot heeft om op te staan. BBA-woordvoerder F. Jochems: „We krijgen regelmatig klach ten van mensen die zich storen aan het belgedrag van medepas sagiers. Soms gaan er meerdere mobieltjes gelijktijdig af. Dan is het een kakofonie van verschil lende melodieën." Jochems: „We hebben wel ver bodsstickers opgehangen, maar het is eigenlijk geen verbod. Die sticker moet je zien als een ver zoek. We kunnen het namelijk niet verbieden, daar is nog geen wettelijke grondslag voor. Op het moment willen en duiven we een rechtsgang niet aan." Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) twijfelt ook of de bus maatschappij een eventueel verbod hard kan maken. „In principe kan BBA in zijn bussen doen wat hij wil", verklaart KNV-secretaris A. Vaandrager. „Het bedrijf moet zich wel hou den aan de Algemene Vervoers- voorwaarden. Daarin staat dat personen anderen niet tot last mogen zijn. Dat is hun enige handvat, een andere wettelijke bepaling is er niet voor." GPD tegenstellingen aan om de aan wezigheid van het leger te lega liseren. „Het is niet zozeer een conflict tussen geloofsgroepen. Onze pijn is de enorme immigratie vanuit Zuid-Celebes. Autoch tone Molukkers moeten zich noodgedwongen verenigen en een eigen bestuur opzetten", zegt Tutuhatunewa. Hij zegt te weten dat de door hem benaderde strijdgroepen gewapend zijn, maar dat is voor hem geen belemmering om hen geld te sturen. „Ik steun de on dergrondse op alle mogelijke manieren, ook financieel. Ze moeten zelf maar weten wat ze ermee doen. Als ze de TNI (het Indonesische leger, red) omko pen om wapens te leveren, dan is dat hun zaak", stelt hij. Verlegenheid Dat het RMS-kabinet feitelijk een separatistische beweging steunt en daarmee de Neder landse regering in verlegenheid kan brengen, deert Tutuhatune wa niet. „Ik ben niet geïnteres seerd in de mening van de Ne derlandse regering. Het is een misvatting dat we met de rege ring in dialoog zijn. We zijn al leen op bezoek geweest." Kabinetswoordvoerder J. Wat- tilete probeert de uitspraken van Tutuhatunewa af te zwak ken. Volgens hem zijn de groe pen aan wie de brief was gericht amper bewapend. Van financië le steun door de RMS aan de strijdgroepen is volgens hem ook geen sprake. Twee ex-stafleden van het RMS-kabinet die in april ont slag namen uit onvrede met het beleid en de persoon van Tu tuhatunewa, zijn onthutst over de brief van de president. O. Ma- tulessy vreest dat tegenstanders dit aangrijpen om de RMS te be schuldigen van het leveren van wapens, Ook F. Souhuwat-Tomasoa dis- tantiëert zich van de brief. Het RMS-kabinet heeft juist na het uitbreken van de onlusten be sloten geen wapens naar de Mo lukken te sturen. De RMS moest zich te allen tijde onpartijdig opstellen, was volgens haar het besluit. In de Tweede Kamer wordt zor gelijk op de openlijke steun van de RMS-president aan de gewa pende strijd op de Molukkén ge reageerd. ANP (Advertentie) KUK OP PAGINA 18 I d,1 i' door Jantina Russchen DEN HAAG - Het slikken van extra vitamines en mine ralen wordt steeds populair der. De helft van de Neder landers tussen twintig en tachtig jaar gebruikt wel eens voedingssupplementen. Dat blijkt uit een onderzoek van instituut Nipo. De mees te gebruikers willen hun weerstand verhogen en zich fitter voelen. Vitaminedeskundige Angela Severs van TNO Voeding in Zeist vermoedt dat mensen meer vitamines slikken om dat gezondheid zo'n 'hot item' is. Zij wijst er op dat re delijk gezonde eters de fana tiekste innemers zijn van supplementen. Severs: „Mensen die toch al bewust met hun gezondheid bezig zijn." Vooral multivitamines zijn populair. Uit het Nipo-onderzoek blijkt dat mensen met hogere inkomensgroepen meer pil len, capsules, druppels en poeders innemen. Verder blijkt dat vrouwen steviger gebruiken dan mannen. Twintigers slikken vooral om zich fitter te voelen en ter aanvulling op de maaltijden. Volgens Severs kunnen de extra vitamines en minera len geen kwaad. „Voor men sen die ongezond eten is het een aanvulling, maar voor personen die toch al genoeg binnenkrijgen via de norma le voeding is het in mijn ogen weggegooid geld." GPD door Peter Elberse AMSTERDAM - De Amster damse advocaat G. Hamer is een offensief begonnen om de zaak rond de 33-jarige Bulgaar K. Savov uit de doofpot te halen. Savov overleed op 17 oktober 1997 nadat hij ten onrechte door een arrestatieteam (AT) in Goes was opgepakt op verdenking van het plegen van een bank overval in Westdorpe. Hamer heeft de zaak deze week in een uitvoerige klacht aange bracht bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Tegelijkertijd heeft hij bij de Nationale Ombudsman eep klacht ingediend tegen de hoofdofficier van justitie in Middelburg. De weduwe van Savov wil een schadevergoe ding van één miljoen gulden. Savov en een Bulgaarse vriend werden destijds op basis van een zwak signalement aangezien voor bankovervallers en met ge weld gearresteerd. Savov over leed twaalf uur na zijn arresta tie in het ziekenhuis. Volgens de patholoog-anatoom is de doodsoorzaak een hartrit mestoornis geweest, als gevolg van een combinatie van facto ren, waaronder de manier van vervoeren (buikligging, waar door zuurstoftekort kan ont staan). Uit het dossier blijkt dat de Ne derlandse autoriteiten weinig tot niets hebben gedaan om de nabestaanden van Savov voor het verlies te compenseren. Ne derland wilde niet meewerken aan een Bulgaars onderzoek naar de plotselinge dood van Savov. De betrokken AT-leden zijn enkele weken na het inci dent door de rijksrecherche ge hoord, niet als verdachte, maar als getuige. Na dat onderzoek was de zaak voor de Nederland se justitie afgedaan. Voor Ha mer staat vast dat de dood van Savov te wijten is aan politiege- weld. De raadsman heeft geen goed woord over voor de manier waarop de Nederlandse autori teiten met de zaak zelf en vooral met de nabestaanden zijn omge- (Advertentie) Met gratis headset! OP=OP! Tot 5 maanden geen abonnements- Telfort kosten bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! En kiest u voor een 2-jarig abonnement, dan krijgt u nu van ons tot 200,- toestelkorting! Sony CMD-J5 Trilfunctie Handsfree functie Klok en alarm De wateroverlast in het noorden van Polen lijkt zich te stabili seren. Nieuwe overstromingen bleven gisteren uit. Duizenden hulpverleners zijn in de weer om het wa- C ter zo gecontroleerd mogelijk te laten afvloeien. Ruud van Nistelrooy liet zich gisteren van zijn beste zijde zien bij Manchester UnitedDe spits scoorde in het oefen duel met Celtic twee keer. De Engelse kampioen ver- J loor overigens wel. Het werd 4-3 voor de Schotten. Halt-bureaus in Nederland gaan het project Stop-reactie in voeren, dat moet voorkomen dat kinderen onder de twaalf jaar het slechte pad opgaan. In Zeeland wordt al enige tijd ge ëxperimenteerd met het programma. Vrijwel ieder kind dat door de politie wordt betrapt, doet er aan mee. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; wetenschap: 6; radio en televisie: 7; economie: 9 en 10; sport: 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; kunst cultuur: 21,22, 23 en 24 HULST - Naar hartelust plonzen en spetteren in het schuimbad, zelf spuiten met de brandweerslang en als een kegelbal glijden over een met water en zeep ingesopt zeil. Voor de ruim tweehonderd kinderen van de Jeugdvakantieweek op buitencentrum 't Jagertje in Hulst kon het gistermiddag niet nat genoeg zijn. De hele middag vertier onder een prachtig zonnetje. foto Charles Strijd sprongen. Ook hij heeft moeite de door hem verlangde informa tie op tafel te krijgen. Cruciaal bewijsmateriaal is verdwenen, stelt Hamer. Het lichaam van Savov werd zonder hart naar Bulgarije teruggestuurd. Een woordvoerster van het par ket-generaal spreekt van 'een hele trieste zaak', maar be strijdt dat de zaak-Savov be wust in de doofpot is gestopt. Vooral de gang van zaken rond het hart en de slechte communi catie met de weduwe van Savov verdient geen schoonheidsprijs, aldus de woordvoerster. ANP pagina 2: niet geschoten is altijd mis ZOETERMEER - Het College van Toezicht Sociale Verzeke ringen (CTSV) vindt dat de uit voering van de sociale zeker heid moet verbeteren. Uit onderzoek over 2000, dat gisteren werd gepresenteerd, blijkt dat uitvoeringsinstellin gen zoals GAK, USZO en Ca dans nog altijd te veel fouten maken. Bij de uitvoeringsinstellingen ging vorig jaar vooral bi] de uit voering van de WW flink meer mis dan een jaar eerder. Volgens CTSV-voorzitter T. Witteveen heeft vooral de SFB het bont ge maakt. De instelling controleer de niet of nauwelijks op verwijt bare werkloosheid. In totaal zijn door de uitvoer ders van werknemersverzeke ringen wel iets minder fouten gemaakt dan in 1999. De ver strekking van de WAO verliep zelfs beter dan een jaar eerder. ANP door Jacob van der Meulen en Pauline van der Mije BLOEMENDAAL - Ferdi E., de ontvoerder en moordenaar van Gerrit-Jan Heijn, komt van daag definitief vrij. De enkelband, waarmee hij de afgelopen maanden via elektro nische detentie grotendeels aan huis gekluisterd was, wordt de finitief verwijderd. Daarmee komt een eind aanzijn ruim der tien jaar en vier maanden du rende straf. Al na twee jaar behandeling in de Van Mesdagkliniek in Gro ningen was duidelijk dat de tot twintig jaar cel en TBS veroor deelde Ferdi E. niet meer in zijn oude rol zou vervallen. Door de extreem korte TBS-periode, die uiteindelijk nog werd verlengd tot drie jaar, moest E. als eerste Nederlander na de behandeling weer terug in detentie. Advocaat W. Anker, die Ferdi E. dertien jaar bijstond, komt tot de conclusie dat gedragsdes kundigen bij het proces tegen zijn cliënt mogelijk inschat tingsfouten hebben gemaakt. De voormalige directeur van het Pieter Baan Centrum, professor F. Beyaert, voorspelde destijds dat de ontvoerder/moordenaar zeer langdurig moest worden behandeld. Beyaert sloot niet uit dat E. zich opnieuw schuldig zou maken aan een spectaculair misdrijf, als hij niet behandeld zou wor den. Volgens Beyaert moest die behandeling vier tot zes jaar du ren. Na een verblijf van twee jaar in de Van Mesdagkliniek was Ferdi E. volgens Anker fei telijk al uitbehandeld. GPD pagina 2: de snelle genezing (Advertentie) A mm naam:j.a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45/617,90). p per kwartaal met automatische incasso 107.50 6 48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1