Acties tegen salmonella Nooit meer uit de magnetron? PZC Liquidaties Israël eisen tien Palestijnse levens Adviseurs Megawati tuimelen over elkaar heen Russische troepen maken einde aan gijzeling in bus Milosevic heeft in cel privégesprek met advocaat Tien jaar voor ex-politiechef Todorovic Europese Commissie wil vertrouwen in voedsel herstellen Smokkelaars XTC veroordeeld Myanmar laat dissidenten vrij Uitbraak miltvuur in Oekraïne Iran test anti-tankraket Oud-president Portugal overleden Overstromingen Noord-Sumatra woensdag 1 augustus 2001 door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Slobodan Milose vic, oud-president en topgevan- gene van het Joegoslavië-Tribu- naal, heeft de afgelopen dagen een paar uur lang onder vier ogen mogen praten met de voor malige Amerikaanse minister van Justitie en advocaat Ram sey Clark. Dat heeft woordvoerder Jim Landale van het tribunaal gis teren bevestigd. Clarke bezocht Milosevic maandag en gisteren en zal waarschijnlijk vandaag voor zijn vertrek uit Den Haag nogmaals zijn opwachting ma ken bij de Scheveningse straf gevangenis. Milosevic kreeg zijn echtgenote Mira Markovic bij haar bezoek anderhalve week geleden niet alleen te spreken. Maar de rech ters van het tribunaal hebben nu toch permissie verleend voor Clarks bezoek in afwezigheid van VN-bewakers vanwege de 'uitzonderlijke omstandigheid' dat Milosevic nog steeds geen advocaat heeft willen benoe men. Het tribunaal hoopt dat Clark de oud-president van Ser vië en Joegoslavië ervan kan overtuigen dat het voeren van een verdediging in zijn eigen be lang is. Clark, lid van de pressie groep die zich het Comité voor de Verdediging van Slobodan Milosevic noemt, had zich eer der tegenover de media be klaagd dat hem geen privébe- zoek werd toegestaan. Het was voor hem reden te meer de rechtmatigheid van het Joego- slavië-Tribunaal in twijfel te trekken. Het gaat om een 'tijde lijke maatregel' die alleen voor Clark geldt. Andere bezoekaan vragen door advocaten zullen 'op hun merites worden beoor deeld'. Milosevic heeft inmiddels in zijn cel bewijsmateriaal van de aanklagers gekregen. Volgens de woordvoerder verloopt Milo sevic' leven in de gevangenis volgens de 'gebruikelijke routi ne'. Hij wordt dagelijks gelucht en mag gebruik maken van de telefooncel in de detentie-een heid van de Verenigde Naties binnen de gevangenis. De eerstvolgende zitting in de zaak tegen Milosevic is op 30 augustus. GPD door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag heeft gisteren de Bosnische Serviër Stevan Todorovic een gevange nisstraf gegeven van tien jaar. Todorovic (43) had bekend dat hij als politiechef van Bosanski Samac in 1992 deelnemer was aan de bloedige vervolging van moslims en Kroaten in het noor den van Bosnië. Dat heeft Todorovic volgens rechter Patrick Lipton Robin son strafvermindering opgele verd. „Het is een aanzienlijke bijdrage voor de efficiency van het tribunaal en de zoektocht naar de waarheid." De schuldbekentenis van To dorovic kwam eind vorig jaar onverwacht. Twee jaar na zijn arrestatie door Navo-troepen sloot hij een deal met de aankla gers. Hij bekende dat hij had meegewerkt aan moorden en mishandelingen tijdens de etni sche zuiveringen, een misdaad tegen de menselijkheid. In ruil daarvoor lieten de aanklagers 26 andere beschuldigingen val len waarin moorden en mishan delingen door Todorovic in de tail werden beschreven. De ernst van het misdrijf was 'pri maire overweging' bij het bepa len van Todorovic' straf, zei gisteren de rechter. Van de ze ventienduizend moslims en Kroaten bleven er minder dan driehonderd over in Bosanski Samac. Verzwarende omstandigheden voor de rechters waren het feit dat Todorovic een leidinggeven de functie had en de 'uitzonder lijke wreedheid' van zijn hande len. Een moslim werd door Todorovic en anderen een uur lang geslagen voor hij bezweek. „Gezien de duur van de mishan deling had Stevan Todorovic al le gelegenheid om zijn daden te betreuren en het slaan te stop pen." Andere gevangenen wer den aan seksuele martelingen onderworpen. Todorovic schop te 'getuige A' in zijn kruis, een andere gevangene kreeg vervol gens van de politiechef het bevel 'in A's penis te bijten'. Ook beval Todorovic gevangenen orale seks met elkaar te hebben. „Hij lachte toen we het deden", aldus een getuige. Toch kwam Todorovic in aan merking voor een lichtere straf dan de twaalf jaar die de aan klagers in mei hadden geëist. Zijn schuldbekentenis scheelt het tribunaal tijd en geld omdat er geen proces meer tegen hem hoeft te worden gevoerd. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Commissie be pleit strenge maatregelen tegen sal monella-infecties en andere ziekten die van dier op mens worden overgedragen. Bijna driehonderdduizend Europese burgers zijn jaarlijks het slachtoffer van dergelijke bacteriële aandoeningen, ver oorzaakt door salmonella, Campylobac ter, listeria, en e-coli. Een verplicht waarschuwingssysteem in alle landen van de Europese Unie en strikte hygiënevoorschriften moeten dit aantal terugdringen. De voorstellen die de Commissie van daag px-esenteert, passen in het streven van Brussel naar veiliger voedsel. Na alle paniek over de gekke-koeienziekte, di oxine-vervuiling, de varkenspest en mond- en klauwzeer, wil de Commissie de burger het vertrouwen in zijn eten te ruggeven. Omdat de voorstellen de vee- en kippenboeren geld kosten, zal de EU een deel ervan betalen. In 1999 kregen ruim 165.000 mensen di arree, koorts en hoofdpijn als gevolg van een salmonella-infectie. Een enkele keer was de aandoening zelfs dodelijk. De verantwoordelijke bacterie komt onder meer voor in rauwe eieren, kip en vlees. Campylobacter is goed voor bijna 127.000 ziektegevallen per jaar. Deze bacterie voelt zich vooral thuis in kip penvlees. Consumenten die het vlees niet goed be reiden (onvoldoende verhitten) lopen het risico van diarree, alsook zenuwstoor nissen en (sporadisch) verlammingsver schijnselen. Listeria houdt zich schuil in rauwmelkse kazen, e-coli in ongepasteuriseerde melk en rauw vlees. Het eten van hiermee be smette producten, kan leiden tot misse lijkheid, koorts en diarree. Bijna 2500 mensen worden jaarlijks geveld door de ze twee bacteriën. Regels De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - oordeelt dat de bestaande Europese regels tegen dit soort door dieren verspreide bacteriële infecties te kortschieten. Zij stelt voor een waar schuwingssysteem op te richten, waar door de bacterie en de ziektes sneller en effectiever aangepakt kunnen worden. Daarnaast moeten er strengere hygiëne voorschriften komen voor het fokken van slachtkippen, het houden van leg kippen, varkens en kalkoenen. In overleg met de EU-landen wi 1 de Com missie cijfermatig vastleggen met welk tempo het aantal infectiegevallen per jaar moet dalen. Vanaf 2005 gelden de doelstellingen allereerst voor kippen boeren, omdat salmonella-besmettingen de meeste slachtoffers eisen. Daarna vol gen de varkenshouders. Vanaf 2008 zou den eieren uit 'verdachte' kippenboerde- rijen, niet zomaar meer op markt mogen komen. Hoeveel de plannen gaan kosten, is nog niet bekend. De Commissie wil dat de EU een deel van de investeringen vergoedt. De lidstaten en het Europees Parlement moeten hun goedkeuring nog aan de voorstellen geven. GPD Indonesische agenten slaan hard in op een deelnemer aan een demonstratie tegen de Golkar-partij. Het Golkar-partij van voormalig dictator Soeharto niet te verbieden. protest was gericht tegen een besluit van het hooggerechtshof om de foto Dadang Tri/RTR door Theo Haerkens JAKARTA - Terwijl de nieuwe Indonesische president Mega wati Soekarnoputri haar kabi net samenstelt, stromen ge vraagd en ongevraagd adviezen toe, vechten ambtenaren om hun hachje en vliegen de drie woordvoerders van ex-presi dent Wahid de laan uit. Politieke waarnemers, uitleg gers en koffiedikkijkers hebben het dezer dagen haast nog druk ker dan in de hectische vorige week toen president Wahid bin nen 24 uur de noodtoestand af kondigde, werd afgezet en op gevolgd door Megawati. Leiband De één adviseert het ministerie van Defensie opnieuw door een burger laten leiden om de in druk weg te nemen dat Mega wati aan de leiband loopt van het leger. De ander pleit voor een onderminister om de minis ter van Buitenlandse Zaken te vervangen als hij op twee plaatsten tegelijkertijd moet zijn. Journalisten lopen te hoop te gen een plan om het gehate mi nisterie van Informatie nieuw leven in te blazen. Dit door Wa hid opgeheven departement hield onder Soeharto journalis ten in de gaten. Media die over de schreef gingen, raakten hun vergunning kwijt, buitenlandse journalisten werden geregeld het land uitgegooid Ambtenaren van het huidige 'li chaam voor informatie' willen hun tweede taak, voorlichting geven aan de bevolking, weer ter hand nemen omdat de com merciële gedrukte media niet reiken tot in de verre buitenge westen. Ook de medewerkers van het door Wahid gesloten mi nisterie van Sociale Zaken rui ken hun kans en willen weg onder de vleugels van het depar tement van Gezondheid en Wel vaart. Drama Ook in de politiek heerst onrust. De PDI-P van Megawati wil dat de president de partij blijft lei den. De PKB van Wahid ruziet ook over zijn nummer één, die immers door Wahid was uitge stoten. Matori Abdul Djalil meent echter dat dit pas over drie jaar kan en beschouwd: zichzelf nog steeds als partijlei der. In het klein doet hij het dra ma rond Wahid nog eens over. Golkar, de partij die Soeharto decennialang overeind hield, houdt zich opvallend op de ach tergrond. „Eerlijk, ik heb nooit officieel een lijst gestuurd met ministeriële kandidaten", aldus voorzitter Akbar Tandjung, die tevens het parlement leidt. De partij was gisteren nog inzet van vechtpartijen tussen politie en radicale studenten die willen dat Golkar, dat twee jaar gele den twintig procent van de stemmen verwierf, alsnog wordt opgeheven. De zwijgzame Megawati heeft zelf een paar stappen gezet. Zo trok ze het decreet in dat haar als vice-president extra be voegdheden gaf. Vice-president Hamzah Haz wordt daardoor op papier een stuk minder machtig dan zijzelf was in haar vorige functie. GPD NIMES - Elf mensen zijn gisteren in Nimes veroordeeld voor het exploiteren van een XTC-lijn tussen Nederland, België en Frankrijk. De rechter achtte bewezen dat de bende ongeveer driedui zend XTC-pillen uit Nederland en België Frankrijk binnen gesmokkeld heeft en die verkocht in bars en discotheken in de buurt van Montpellier in Zuid-Frankrijk. Twee Belgische hoofdverdachten kregen drie jaar gevangenisstraf opgelegd, andere leden van de bende kregen lichtere straffen. De aanklager, die gevangenisstraffen tot zes jaar eiste, is in hoger beroep gegaan AP RANGOON - Het militaire regime van Myanmar heeft giste ren vier politieke gevangenen vrijgelaten die bij de verkiezin gen van 1990 een zetel in het parlement hadden gewonnen. De vier zijn lid van de Nationale Liga voor Democratie (NLD), de partij van oppositieleidster Aung San Suu Kyi. Sinds begin van het jaar heeft de regering al 157 politieke ge vangenen vrijgelaten. Volgens de NLD zitten er echter nog 29 gekozen parlementsleden van de partij in gevangenissen of 'gasthuizen' van de regering. Volgens Amnesty International zijn er in Myanmar ten minste 1800 politieke gevangenen. AP KIEV - Drie boeren zijn in Oekraïne in het ziekenhuis opgeno men na een uitbraak van miltvuur. Drieëndertig koeien en drie paarden zijn al aan de ziekte overleden, zo heeft het Oekrainse ministerie voor Noodsituaties gisteren bekendge maakt. Het dorp Tsjervone in het noorden van de Oekraïne is onder quarantaine geplaatst, tot een onderzoek naar de uitbraak is afgerond. Vrijdag stierven in Tsjervone de eerste dieren aan miltvuur. De bacterie die miltvuur veroorzaakt kan levensbe dreigend zijn voor mensen. Symptomen van besmetting zijn onder meer huidzweren en ademhalingsmoeilijkheden. AP TEHERAN - Iran heeft gisteren een geslaagde proef uitge voerd met een krachtige anti-tankraket en zal het wapen spoedig in productie nemen, heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking heeft de Saeqeh- 1 (bliksem) raket een zeer goed richtvermogen en kan hij de meest geavanceerde pantseruitrusting in de wereld vernieti gen. Het bereik van het wapen werd niet bekendgemaakt. Op 31 mei heeft Iran zijn eerste vaste-brandstofraket, de Fa- teh-110, getest en vorig jaar juli de Shahab-3die met zijn be reik van 1300 kilometer doelen in Israël en Amerikaanse le- gerbases in de Golfregio kan treffen. AP LISSABON - De voormalige president van PortugalFrancis co Costa Gomes, is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden. Twee dagen van nationale rouw zijn afgekondigd. Costa Gomes was staatshoofd in de turbulentste periode van de moderne Portugese geschiedenis. Hij was president van september 1974 tot juli 1976. De voorzitter van het Portugese parlement roemde Costa Gomes enkele jaren geleden omdat hij het land zou hebben behoed voor een burgeroorlog. Costa Gomes werd vijf maanden na de Anjerrevolutie, die een eind maakte aan ruim veertig jaar rechtse dictatuur, tot presi dent benoemd. Hij overleefde enkele pogingen tot staatsgre pen en leidde het land door een overgangsperiode van revolu tionaire staat naar een parlementaire democratie. RTR door Frank Hendrickx NEVINNOMISSK - Anti-terro ristische eenheden hebben gis teravond de Tsjetsjeense kaper van een Russische bus doodge schoten. Geen van de gegijzel- (Advertentie) door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Tien Palestijnen zijn gisteren om het leven geko men bij Israëlische beschietin gen. Acht van de doden vielen bij een aanval met gevechtsheli kopters op een kantoorgebouw in Nabloes, op de Westelijke Jordaanoever. Doelwit waren twee plaatselij ke leiders van de militante, isla mitische Harnas. Volgens Israël hadden ze bemoeienis met de aanslag door een zelfmoord commando op een discotheek in Tel Aviv op 1 juni. Daarbij kwa men 22 jonge Israëliërs om het leven. Twee Palestijnen vonden gisteren de dood bij schietpar tijen in de Gazastrook. Een van hen was een activist in de Isla mitische Jihad, de ander een Pa lestijnse politieagent. De aanval in Nabloes werd gis teren aan het begin van de mid dag uitgevoerd. Het was een li quidatie-operatie tegen twee plaatselijke Hamas-activisten: Jamal Mansour en Jamal Salim. Volgens Israël was het kantoor op de tweede verdieping, dat door de raketten werd verwoest, gehuurd door de Harnas. Er zou den terreuraanslagen worden beraamd, die 'honderden men sen het leven hadden kunnen kosten'. Een woordvoerder van de Harnas zei kort na de aanslag dat Mansour en Salim in Na bloes een conferentië bijwoon den in een academisch onder zoekscentrum Ze zouden politieke leiders zijn geweest. In Gaza verklaarde de oprichter en geestelijk leider van de Ha rnas, sjeik Achmed Yassin, dat de gewapende vleugel van zijn organisatie de Israëlische aan val zal wreken. Palestijnse reddingswerkers haalden uit de puinhoop die van het kantoor "overbleef niet al leen de lichamen van Mansour en Salim, maar ook die van zes JAKARTA - Overstromingen door overvloedige regenval, landverschuivingen en een wer velstorm hebben gisteren op het Noord-Sumatraanse eüand Nias aan mogelijk zestig men sen het leven gekost. Duizenden werden geëvacueerd. ANP anderen. Onder hen waren twee kinderen: de broers Ashraf (5) en Bilal (8) Abdel-Mounayen Khalil. Ook een fotograaf van de Palestijnse krant 'Al-Quds' kwam om het leven. Van de zes tien mensen die bij de Israëli sche aanval gewond raakten, verkeren er drie in levensgevaar. Israël meent het recht te hebben Palestijnen die het verdenkt van bemoeienis met terreur, uit de weg te ruimen. Maar na de aan val in Nabloes betuigde een woordvoerder spijt over de dood van de kinderen en andere on schuldige burgers. Opdrachtgevers Al kort na de bomaanslag van 1 juni in Tel Aviv concentreerde de aandacht van de Israëlische veiligheidsdienst zich op de Ha- mas-afdeling in Nabloes. Vol gens Israël zaten daar de op drachtgevers en voorbereiders. Vorige week vuurden gevechts helikopters vier raketten af op de auto van Salah Darwazi, een plaatselijke Hamas-militant. Darwazi kwam daarbij om. In de Israëlische media werd toen al geopperd dat er meer liquida ties binnen Hamas-Nabloes op handen waren. GPD Voor je het weet ben je weg. Ga naar de banensite van www.pzc.nl powered by QjobTrack.nl den raakte bij de bestorming van de bus ernstig gewond. De gijzelnemer had onder meer de vrijlating van vijf Tsjetsjeense gevangenen geëist. De anti-terroristische eenheid Al fadie valt onder de Russische geheime dienst FSB, maakte na urenlange onderhandelingen in tien minuten tijd een einde aan de kaping. Een scherpschutter schoot de met een handgranaat, explosieven en een automatisch geweer uitgeruste kaper dood. De bus werd daarna beschoten met rookbommen en bestormd Russische autoriteiten hielden er rekening mee dat een tweede kaper zich schuil hield onder de passagiers. Gisteravond was er echter nog geen bewijs voor die theorie. De 's ochtends bij de plaats Ne- vinnomissk, niet ver van Tsje tsjenië, gekaapte bus was voor de bestorming al urenlang om singeld door Russische troepen. Onderhandelaars wekten lang de indruk aan de eisen van de 34-jarige kaper Sultan-Said Idijev te willen voldoen. Enkele Tsjetsjeense gevangenen wer den naar de plaats van de ka ping gebracht. Ook zouden nieuwe wapens toegezegd zijn. De gijzelnemer had verklaard passagiers te zullen doodschie ten als niet aan zijn voorwaar den werd voldaan. Om zijn woorden kracht bij te zetten schoot hij enkele keren in de lucht. Eerder op de dag waren een po litieagent en een passagier al ge wond geraakt bij een vuurge vecht. De bus kon na het inci dent doorrijden naar de plaats Mineralnije Vody, waar een vliegveld ligt. In de loop van de dag werden in totaal elf gegij zelden vrijgelaten, vooral vrou wen en kinderen. Tijdens de reddingsoperaties zouden er nog dertig passagiers in de bus hebben gezeten. De bevrijding van de gegijzel den betekende een grote op luchting voor de Russische au toriteiten. die de laatste jaren een hulpeloze indruk maakten in de strijd met terrorisme. Met name het zuiden van Rusland is in het recente verleden opge schrikt door talloze kapingen, bomaanslagen en ontvoeringen. De Russische overheid was daarbij nauwelijks in staat de veiligheid van de eigen bevol king te garanderen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5