Nina Brink ontloopt vervolging 60% PZC Lawaai hindert steeds meer Nederlanders KORTING TOT WEL Nig Nova plaatst delen verhoren directeur Fireworks op net Ex-topvrouw geeft pers de schuld van neergang World Online De Bilt hoopt op regenwolken Scholen zouden sjoemelen met eindexamens Alcoholverbod op boulevard Scheveningen Daklozen mogen rekening openen europaJuin Noord-Holland schaft prikklok af Ook in 2002 aangifte in guldens Tuinkabouter slaat op hol Greenpeace haalt windmolen weg Nederlandse opgepakt in Kosovo woensdag 1 augustus 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie van Amsterdam ziet af van strafrechtelijke vervol ging van Nina Brink, de voormalig topvrouw van inter netbedrijf World Online. Het Openbaar Ministerie deed on derzoek naar de beursgang van World Online in maart vorig jaar. Volgens het OM is uit on derzoek door de Economische Controledienst naar de beurs gang van World Online geble ken dat de verdenkingen niet juist waren. De advocaten Spong en Ham- merstein deden vorig jaar april namens honderden gedupeerde aandeelhouders aangifte bij justitie van oplichting, valsheid in geschrifte en misleiding door Brink, World Online en de bege leidende banken, waaronder ABN Amro. Volgens het OM is Nina Brink niet langer een ver dachte. Er loopt nog wel een on derzoek naar de rechtspersoon World Online, dat inmiddels is overgenomen door het Italiaan se bedrijf Tiscali. De advocaten Spong en Ham- merstein onthouden zich in een eerste reactie van commentaar. Na bestudering van het rapport overwegen ze eventueel beklag DE BILT - Het KNMI hoopt op regenwolken. Dat zou althans het internationale weeronder- zoek bij Lopik zeer van pas ko men. De Bilt gaat de komende twee maanden wolken tellen. In het kader van een internatio naal onderzoek is het KNMI vooral geïnteresseerd in details over de wolkenfysica. „Waar de Nederlandse vakantieganger een wolkenloze lucht wenst, willen wij graag een strak wol kendek", zegt onderzoeker A. van Lammeren. „Hoe meer wol ken, des te liever het ons is." Wat de verwarming van de aar de voor wolken betekent, is nog een raadsel voor meteorologen. ANP door Koos Bijlsma GRONINGEN - Er moet veel meer controle komen op de kwaliteit van de centraal schrif telijke eindexamens in het voortgezet onderwijs. De beoor deling van examenwerk wordt te veel aan de scholen zelf over gelaten zonder dat de overheid een oogje in het zeil houdt. Daardoor zijn de diploma's die worden uitgereikt niet meer 'waardevast'. Dat is de zorg van de Stichting 108+ uit Leusden. De stichting, die dertien jaar geleden is opge richt door 108 vaksecties uit het onderwijs, ijvert al jarenlang voor meer waarborgen bij het corrigeren van eindexamens. De drijvende kracht van de stichting is haar voorzitter, oud-lerares Nederlands drs. Nettie van Aken uit Noordlaren In 1998 nam ze afscheid van het Maartens College in Groningen, waar ze 34 jaar als docente aan verbonden was. Van Aken stoort zich aan recen te uitlatingen van minister Her mans en staatssecretaris Adel- mund van Onderwijs dat het goed zit met de examens in Ne derland. De bewindslieden be weren dat de kwaliteit de laat ste tijd zelfs omhoog is gegaan. De Stichting 108+bestrijdt deze uitspraken. De eerste correctie wordt uitgevoerd door de eigen leraar van de examenkandi daat. De tweede controle ge beurt weliswaar extern, maar de overheid heeft verzuimd hieromtrent landelijke richtlij nen uit te vaardigen. Het gevolg hiervan is volgens Van Aken dat er veel willekeur in het spel is. Dat leidt tot rechtsongelijkheid voor de exa menkandidaten. „We maken ge regeld mee dat bij de eerste con trole bijvoorbeeld het cijfer 8 wordt gegeven en bij de tweede controle een 4. Landelijk is voorgeschreven dat er in zo'n geval wordt gemiddeld. De be trokken leerling krijgt dan dus een 6." De Stichting 108+ wil dat de Onderwijsinspectie hier voor meer middelen en be voegdheden krijgt. De stichting heeft er bij de Tweede Kamer voor gepleit de kwaliteit van de eindexamens te onderwerpen aan inspectie-on derzoek. Dat gebeurde ook, maar daarbij werden alleen de zogenoemde schoolonderzoe ken op de korrel genomen. „Over de centrale eindexamens geen woord, en daar was het ons nou juist om te doen", zegt Van Aken. GPD te doen bij het gerechtshof te Amsterdam. De voormalig topvrouw laat in een eerste reactie weten dat wat haar betreft een punt is gezet achter de verdachtmakingen aan haar adres. In een perscon ferentie, gisteren, haalde Brink fel uit naar de mediaZij hadden het volgens haar op de persoon Nina Brink voorzien. „Er waren veel meer mensen betrokken bij de beursgang van World Onli ne", aldus Brink. „Ik ben slacht offer. De pers heeft gezocht naar een hoofd toen de koers van World Online daalde en dat werd het mijne." Ook verwijt Brink de pers gebrek aan ken nis. Volgens haar zijn de media niet in staat gebleken een beurs gang te analyseren. De positie van Nina Brink als topvrouw van World Online werd vorig jaar onhoudbaar door de dramatische beursgang. Volgens de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) en de advocaten was het prospectus 'onduidelijk en onvolledig' en voldeed hij niet aan de eisen Ook bleek later dat Brink al voor de beursgang een deel van haar aandelenpakket van de hand had gedaan, iets wat vol gens de gedupeerden niet duide- lijk in het prospectus vermeld stond. Brink: „Ik heb niet ge tracht om de verkoop van mijn belang te verhullen. Als ik dat had gewild, dan had ik het heel anders gedaan. Ik heb ook niet gewild dat de beursgang uitein delijk zo zou verlopen. Ik ben er zeer ongelukkig mee dat inves teerders geld hebben verloren." Na een korte opleving van de in troductieprijs tot 51 euro, daal de het aandeel alleen nog maar. Na de overname door Tiscali in september 2000 kregen aan deelhouders minder dan de helft per aandeel van hun oor spronkelijk geïnvesteerde 43 euro per aandeel. GPD/ANP DEN HAAG - Op de Scheve- ningse boulevard mag van 9 au gustus tot 15 september in het openbaar geen alcohol worden gedronken. Ook het bezit van blikjes of flessen met alcohol houdende drank is niet langer toegestaan. Het verbod geldt niet voor terrassen en strand tenten. Dat heeft de gemeente Den Haag gistermiddag besloten. Den Haag hoopt met het verbod de overlast tegen te gaan die wordt veroorzaakt door groep jes jongeren. Zij zorgen volgens veel omwo nenden en strandtenthouders deze zomer voor een dreigende sfeer, herrie en afval op de bou levard Drankgebruik zou daar voor een groot deel de oorzaak van zijn. Wie zich schuldig maakt aan overtreding van het alcoholver bod loopt kans te worden aan gehouden. Strandtenthouders plaatsen kanttekeningen bij het afge kondigde verbod. „Da's mooi", zegt Pi eter van strandtent Jelly Fish. „Maar een oplossing is het niet. Het mooiste zou het zijn als je de mensen kon wegsturen. Een samenscholingsverbod of- zo." Eigenaar Ton Busch van Wana- doo Beach deelt die mening. „De gemeente toont goede wil. Het is een begin, maar een samenscho lingsverbod zou beter zijn. Dat zet pas zoden aan de dijk." Evert de Niet, fractievoorzitter van de Politieke Partij Scheve ningen bepleit eveneens een verbod op het vormen van groepjes, maar meent dat het bannen van alcohol van de Scheveningse boulevard al een 'groot deel van de oplossing vormt'. GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De actualiteiten rubriek Nova zet delen uit het strafdossier over de vuur werkramp in Enschede op haar internetsite. Het dossier is Nova toegespeeld door advocaat J. Plasman van Fireworks-direc- teur R. Bakker. Plasman kon digde eerder aan delen uit het dossier op internet te zetten om dat officier van justitie H. Stam zich negatief over de medewer king van Bakker aan de verho ren zou hebben uitgelaten. Volgens Plasman zullen vanaf vandaag gefaseerd de complete verhoren van Bakker, de verho ren van twee rechercheurs die Bakker verhoorden en delen van het technisch onderzoek naar de vuurwerkramp op in ternet verschijnen. „Nova was bereid de verhoren van Bakker uit het strafdossier integraal te publiceren. Dat was onze be doeling, omdat dan duidelijk wordt dat mijn cliënt alle mede werking aan justitie heeft ver leend." Nova-hoofdredacteur Gerard Dielissen bestrijdt dat de actua liteitenrubriek door publicatie partij wordt in het conflict tus sen Bakker en het Openbaar Mi nisterie. „We hebben een jour- AMSTERDAM - Daklozen kun nen vanaf dit najaar een eigen bankrekening openen. Het mi nisterie van Financiën, het Le ger des Heils en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) hebben daartoe een convenant opgesteld. De rekening kan geopend wor den als de dakloze staat inge schreven bij een erkende instel ling als het Leger des Heils. Die instelling fungeert dan als vast adres. Normaalgesproken moet iemand die een bankrekening wil openen, geldige legitimatie kunnen laten zien en een vast adres kunnen opgeven. „Dat laatste is een probleem van dak lozen dat je niet kunt oplossen", zei een woordvoerder van de NVB gisteren. Het gaat om een rekening voor zaken als pinnen. ANP nalistieke afweging gemaakt. We plaatsen de te publiceren de len uit het strafdossier wel de gelijk in een context." Nova wil op haar site ook andere zaken rond de vuurwerkramp publice ren, zoals een gesprek met de man die van brandstichting bij Fireworks wordt verdacht. Justitie liet eerder weten onge lukkig te zijn met het publiceren van delen uit het strafdossier, een unicum in Nederland. Met name als de 'privacy of belan gen van derden worden ge schonden' wil justitie stappen ondernemen. Volgens advocaat Plasman worden de verhoren met Bakker integraal in het in ternet gezet, ook de passages waarin Bakker over anderen spreekt. „Dat is geen schending van de privacy, want mijn cliënt zou dit ook in bijvoorbeeld een interview kunnen doen." De namen van de twee recher cheurs die Bakker hebben ver hoord, en vervolgens zelf weer werden verhoord, worden niet openbaar gemaakt. GPD MOOI WEER r-k (Advertentie) In minder tijd regelt u bij nuonbusiness.com veel meer dan alleen uw energiecontract. U runt uw business. En daarbij zit u niet te wachten op ingewikkelde zaken, zoals uitzoeken welk energiecontract het beste bij uw onderneming past. Op nuonbusiness.com regelt u meer dan alleen uw energiecontract. Zo kunt u met E-Visioncy op ieder moment online uw energieverbruik volgen (als u een nieuwe digitale meter heeft), krijgt u adviezen over energiebesparing, weet u welke subsidies u kunt aanvragen en krijgt u ook nog eens 6.000 kWh duurzame energie zonder meerprijs. Vraag daarom vandaag uw offerte op maat aan. Snel en simpel. Zodat u binnen 10 minuten weer aan de slag kunt met waar goed in bent. www.nuonbusiness.com (bellen kan ook: 0800 - 023 1279) De mogelijkheden zijn eindeloos van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer Nederlan ders hebben last van lawaai van auto's, vliegtuigen en buren. Dat bleek giste ren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De overlast verschilt flink per provincie. Over heel Nederland gerekend, is sinds 1997 de overlast van geluid van weg verkeer met zeven procent toegeno men. De stijging in Limburg (acht pro cent) en Flevoland (dertien procent) is bovengemiddeld. De ergernis van kabaal van vliegver keer nam vooral in Noord-Holland, Flevoland en Limburg toe. Daar heeft ongeveer één op de drie inwoners last van. Groningen en Zeeland blijven in dit opzicht nagenoeg buiten schot. Utrecht en Limburg zijn de lawaaiïgste provincies op het gebied van geluids overlast. Daar klaagt ongeveer één op de vier mensen over rumoerige buren. Wie wil genieten van zoveel mogelijk rust, kan het beste in Friesland gaan wonen. Daar klagen in verhouding de minste mensen over herrie van auto's, vliegtuigen en vervelende buren. In de Gooise gemeente Laren is voor een unieke oplossing gekozen om de aanleg van een geluidsscherm te financieren. De directe omwonenden betalen daar aan mee. Het gedeelte van de snelweg Al langs Laren kwam eigenlijk alleen in aanmerking voor twee kleine ge luidsschermen op punten waar de ge luidsoverlast de grens van 55 decibel overschreed. Een scherm over de hele lengte was niet nodig, omdat de huizen op dat stuk ver uit elkaar staan en de gemiddelde ge luidsoverlast volgens de richtlijnen te laag ligt. Enkele tientallen bewoners wilden wel graag een aaneengesloten scherm en namen daarom het initiatief om geld in te zamelen. Het ministerie spreekt van een uniek verschijnsel. „Het gebeurde wel eerder dat een derde partij, bij voorbeeld de ge meente, meefinancierde, maar dat be woners zelf geld op tafel leggen is voor ons ook nieuw", aldus een woordvoer ster. Het achthonderd meter lange scherm gaat in totaal 1,55 miljoen gulden kos ten. Daarvan hoesten de bewoners 450.000 gulden zelf op. De rest finan ciert VROM. ANP Langs de A50 bij Heteren worden geluidsschermen geplaatst. Aan de westzijde van de snelweg is het tweehonderd meter lange geluidsscherm nodig om een nieuwe woonwijk te vrijwaren van herrie. Omdat de werkzaamheden achterlopen op schema, moet er tijdens de bouwvak doorgewerkt worden. foto AN P HAARLEM - De provincie Noord-Holland schaft aan het eind van dit jaar de prikklok af. De provincie is tot de conclu sie gekomen dat 'de aanwezigheid van ambtenaren niets zegt over wat ze daadwerkelijk presteren'. Ook gaat de provincie functioneringsgesprekken voeren en 'minder leuke dingen' vragen aan ambtenaren die 'al jaren een half uurtje later beginnen en een uurtje eerder naar huis gaan'. Met de maatregelen hoopt de provincie de efficiency op het provinciehuis te bevorderen. In het bedrijfsleven is de prikklok jaren geleden al van de muur getrokken. Volgens woordvoerder BKoster van KLM is dat geen wonder. Alles draait immers om flexibiliteit. GPD DEN HAAG - Nederlanders kunnen ook volgend jaar, als de nationale munteenheid definitief is vervangen door de euro, hun belastingformulier over 2001 nog gewoon in guldens in vullen. De fiscus is coulant omdat dit jaar gewoon een gulden jaar is, zo stelt het ministerie van Financiën. „In 2001 is de gulden het wettige betaalmiddel, dus de Neder lander moet de mogelijkheid hebben om ook zijn aangifte in guldenbedragen te doen", laat ook de Belastingdienst Parti culieren weten. Eventueel te veel betaalde belasting stort de inspecteur uitsluitend in euro's terug. Pas in 2003 is de Neder lander verplicht zijn inkomsten in euro's op te geven. ANP TILBURG - Een op hol geslagen tuinkabouter heeft in de nacht van maandag en dinsdag de Tilburgse wijk Groene- woud op stelten gezet. De kabouter stond achter een woning aan de Matterhornstraat en is geprogrammeerd te fluiten naar voorbijgangers, zoals de spreekwoordelijke bouwvak kers doen naar vrouwen. Door een defect bij de puntmuts floot de dwerg echter heel de nacht door. Buurtbewoners die de slaap wegens het warme weer toch al moeilijk konden vatten, hadden weinig waardering voor de fluitkunsten van de kabouter. De eigenaren van de fluiter zelf hadden nergens last van. Zij zijn op vakantie. Agenten sloten uiteindelijk de stroom van de kabouter af, waardoor hij monddood werd gemaakt. ANP AMSTERDAM - Greenpeace heeft gistermiddag even na het middaguur de windmolen voor de kust van Zandvoort wegge haald De milieuorganisatie moest de windmolen op last van de rechtbank in Amsterdam verwijderen. Greenpeace verankerde vorige week woensdag de windmolen 23 mijl uit de kust voor Zandvoort. Voor dezelfde plek had oliemaatschappij Clyde Petroleum een vergunning om een boorplatform te plaatsen. De rechtbank bepaalde vrijdag dat de windmolen maandag voor 15.00 uur moest zijn wegge haald. ANP PEC - Een Nederlandse vrouw is gisteren in Kosovo gearres teerd op verdenking van illegale handel in kinderen, zo meldt een woordvoerder van de politieorganisatie van de Verenigde Naties Unmik. Een woordvoerder van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bevestigt de arrestatie, die op grond van een 'huiselijke aangelegenheid' zou hebben plaatsgevonden. De medewerkster van een niet-gouvernementele instelling is gearresteerd in Djakovica en wordt nu verhoord in Pec, in het westen van Kosovo. De politie probeert nog te achterhalen om hoeveel kinderen het gaat. ANP/AFP Advertentie We snoeien de prijzen tijdens een grondige opruiming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3